'Tot nu toe hebben we niks laten vallen bij het bedienen' 'Vooral ouderen bezoeken braderie om voetbalvereniging te steunen 'Van Gelder wou da'k geweun in het Zeeuws tehen 'm sprak' Annette Nagelkerke en Sanne Beuger serveren in hotel Kom voor goed doel „De meiden doen het geweldig. Echt een aanrader," zegt Herma te Kulve over de twee gelegenheids serveerders Annette Nagelkerke uit Tholen en Sanne Beuger uit Goes. Beiden bedienen vrijdag de zeventien gasten in hotel/restaurant Kom in Sint-Maartensdijk van drank. Ze doen het om geld in te zamelen voor de stichting Sister's Hope die onderzoek doet naar borstkanker. Een deel van de opbrengst van de barbecue is daar voor bestemd. Op karakter Nieuwe wandeltocht in Sint-Maartensdijk Vergunning verjagen van zilvermeeuwen Rommelmarkt kerk Vossemeer: 5600,- Overlast bies Donderdag 22 juli 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Greet Mayer-Goedegehuure (69) was vijftien jaar actief voor Omroep Tholen Werkgroep bereidt eeuwfeest gebouw Hervormde kerk in Stavenisse voor Na elf uur kwam de braderie in Stavenisse zaterdag pas echt op gang. Tot die tijd regende het. Toen de lucht een maal was opgeklaard werd het drukker. Voetbalvereni ging Stavenisse kijkt tevreden terug op het jaarlijkse evenement waar ze zelf met vier onderdelen aanwezig was. Vooral ouderen komen speciaal naar de braderie om voetbalvereniging Stavenisse te steunen. Schiettent Kantelwagen Het is zaterdag in de studio van Omroep Tholen aan de Voltstraat bijna 27 graden. Presentator Erwin Otto laat de deur maar even open staan. Een beetje geroezemoes op de achtergrond past wel bij de jubileumuitzending van de omroep, zegt hij. Ze zijn live te horen. Otto zit al bijna twee uur samen met oud-programmamaker Greet Mayer en technicus Sijmen Langendijk in de studio om terug te blikken op het 25-jarig bestaan. Zijspoor Multimediaal Aanbod Annette Nagel kerke steekt de kaarsen aan op de tafel van Dodi Dodi. De meeste gasten fcijn leden van de niks laten vallen." eilandelijke volksdansvereniging Dodi Dodi. Annette is er zelf ook lid van, net als Herma te Kulve. Annet te zit nu niet aan tafel, maar loopt samen met Sanne heen en weer. Van de bar naar de tafels op het terras achter het hotel waar eigenaar Ma- rijn van Son vlees en vis klaarmaakt op de barbecue. Ze hebben het al vaker gedaan, in Goes en in Scha- rendijke. Enige ervaring hebben ze en dat is te zien. Annette houdt het dienblad geroutineerd vast. Niet aan de randen maar met geopende hand onder het blad. Het is makkelijk want hier hoeven ze geen gerechten op tafel te zetten. Alleen drank. Maar ook dan kan het mis gaan, be seffen ze. „Tot nu toe hebben we Op de tafel van de dansers van Dodi Dodi ontsteekt Annette de kaarsen. Niet omdat het nu al donker is, maar toch. Het hoort er bij. Annette is psycholoog in het ver pleeghuis Cornelia in Zierikzee, Sanne is fysiotherapeute in Goes. Samen met hun collega's Ineke Ver- cruysse (fysiotherapeute in Drei- schor) en Natasja de Jongh (fysio therapeute in Zierkzee) hebben ze de handen ineen geslagen om geld bij elkaar te brengen om mee te doen aan de wandeltocht over 60 ki lometer, Amersfoort-Amsterdam op 9 en 10 oktober. Om mee te doen moeten ze ieder 1500 euro inbren gen. Een fors bedrag, maar ze zitten er al boven, vertellen ze trots. Hoe is nog spannend hoe hoog het eindbedrag wordt. Zaterdag waren er minder gasten. Toen kwamen er maar negen mensen af op de barbe cue. .Jammer dat het er zo weinig waren. Maar het was gezellig en de binnentuin is ook een leuke loca tie." Na het bedienen hielpen ze ook met de afwas en het schoonmaken van de keuken. ,Ja, bij het afwassen heb ik wel een glas gebroken. Toen was ik iets te fanatiek." Op zaterdag 31 juli gaan ze weer aan de slag bij hotel Kom. „We ho pen dat er dan veel meer mensen komen. Het is tenslotte voor een goed doel." Deze week collecteren ze in Tholen-stad. Ze schreven veel bedrijven aan, maar lang niet ieder een kwam over de brug of reageerde op hun verzoek. Annette: „Toen ik er bij Dodi Dodi over vertelde, kwa men ze allemaal eten." De naam Nagelkerke klinkt Zeeuws, maar Annette komt uit Et- ten-Leur. Toen ze werk kreeg in Vrederust zocht ze een woning in de buurt. Dat werd Tholen. Inmiddels werkt ze in Zierikzee bij de SVRZ maar ze blijft in Tholen wonen. Tegen de wandeltocht kijken ze niet op. Het gaat tenslotte om dertig ki lometer per dag. Ze zijn geen erva ren wandelaars. En Annette loopt nu nog met een getapete voet rond omdat ze door haar enkel is gegaan. „Tegen die tijd is het wel over. An ders doen we het op karakter, want we hebben een groot doorzettings vermogen." Ze lopen vooreen goed doel. „Iedereen kent wel iemand in de familie die borstkanker heeft of het heeft gehad. A Sisters Hope is bedoeld voor vrouwen, maar er lo pen ook mannen mee. Hoe groot het bedrag wordt voor het bedienen in Kom weet ze nog niet. „Dat is nog een verrassing. Dat wordt op 31 juli op een feestelijke manier bekend gemaakt. Voor die zaterdag kunnen zich nog gasten aanmelden via www.yes-we-can.info De wandelsportvereniging Oosterscheldestappers uit Sint- Maartensdijk organiseert op zaterdag 4 september de eerste nazomertocht. De wandelaars kunnen kiezen uit zes afstan den: 5; 10, 15,20, 30 en 40 kilometer. De start is in Haestinge aan de Sportlaan vanaf 7.30 uur 's ochtends. Het is het derde evenement in Sint-Maartensdijk waar de vereniging bij be trokken is. In februari werd de eerste winterwandeltocht on der de vleugels van de Zeeuwse wandelsportbond gehouden. Er kwamen ruim 400 liefhebbers op af. Vorige maand onder steunde ze de avondwandelvierdaagse van het evenementen comité Smalstad door er een afstand van 15 kilometer aan te verbinden. Info: www.oosterscheldestappers.nl Zilvermeeuwen die neerdalen op de mosselpercelen in de Oosterschelde lopen het risico dat met de dood te bekopen. Om schade aan mossel zaadpercelen te beperken heeft de provincie een vergunning verleend om zilvemieeuwen, een bescherm de vogelsoort», te verjagen. Er is daarin opgenomen dat het een enke le keer nodig kan zijn een meeuw af te schieten om de verjaging effectief te houden. De vergunning is geldig tot 31 december 2012. Er mag drie weken worden gejaagd in de perio de van 1 juli tot en met 1 november, direct na het uitzaaien van het mos selzaad. De mossels zijn na het uit zaaien nog erg kwetsbaar en hebben drie weken nodig om zich voldoen de te kunnen beschermen. De rommelmarkt van de Hervormde kerk in Oud-Vossemeer heeft zaterdag 5600 euro opgebracht. Dat was ondanks de regen en het feit dat er minder bezoekers kwamen ongeveer evenveel als vorig jaar. Kerkrentmeester F. Boeve is heel tevreden met het resultaat. „We hadden wat minder publiek. Het was ook braderie in Stavenisse. En we hadden ook wat minder aanvoer van spullen. Dus wij zijn heel blij met deze opbrengst." Volgens Boeve speelde het weer de rommelmarkt ook parten. Vooral de ver koop van boeken leed daar onder. De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor het onderhoud en de restauratie van het kerkgebouw. Begin dit jaar is begonnen met het opknap pen van de tuin rond de kerk en is ook een deel van de fundatie aangepakt. De slechte stukken in het trasraam (gedeelte van gemetselde muur van vijf lagen onder tot vijf lagen boven het maaiveld) werden hersteld. Deze ce- mentmuur van harde steen met harde specie moet het optrekken van vocht tegengaan. Ook is er drainage aangelegd. Voor 2012 staat het opknappen van de binnenkant op het programma. Er is een bouwcommissie samenge steld onder leiding van L. Riemens. Voor april volgend jaar moet de kerk een onderhoudsplan indienen om aanspraak te kunnen maken op rijkssubsi die voor onderhoud van monumenten. In het artikel vorige week over de overlast van bies op het perceel van akkerbouwer Andries Geluk zou af geleid kunnen worden dat Jaap de Jager (lid van dagelijks bestuur van het waterschap) aangeeft dat Geluk in 1997 een schadevergoeding heeft ontvangen voor het meekomen van bies bij de aanleg van de natuur vriendelijke oever. Dat was echter niet het geval want het desbetreffen de perceel heeft Geluk ontvangen bij de ruilverkaveling. De Jager ver wijst in het artikel naar een vergoe ding die Geluk in 2007 van het wa terschap heeft ontvangen voor het aanbrengen van schade aan het per ceel van de akkerbouwer tijdens het aanleggen van een stuk natuurvrien delijke oever naast het perceel van Geluk. Nieuw was de kraam van de jubi leumwerkgroep van de Nederlands Hervormde kerk. In de Voorstraat verkopen de leden allerlei spullen om volgend jaar te herdenken dat het kerkgebouw aan het Van der Lek de Clercqplein honderd jaar bestaat. Rien Moerland is een van de leden die het jubileum voorbereidt. „Het kerkgebouw is beeldbepalend voor het dorp. We willen daar bij stil staan en er een aantal activiteiten aan vast knopen. Er komt een foto tentoonstelling, een fietspuzzel- tocht, een concert van een gelegen heidskoor en wellicht ook nog een expositie over de Bijbelse geschie denis." De eerste steen van de Ne derlandse hervormde kerk werd ge legd op 12 juli 1910 door Th.CJJ. van der Lek-de Clercq. De verkoop van artikelen die door de supermarkt beschikbaar zijn ge steld, is de eerste van de activitei ten. Er worden onder meer Hessen wijn verkocht, likeur, appelflappen, shirtjes en knuffels. Moerland ver telt dat ze afgelopen winter rond de tafel zijn gaan zitten om het plan uit te werken. „We doen het samen met de stich ting actief Stavenisse van Flip de Rijke. Die heeft ervaring op dit ge bied. Wij hoeven het wiel niet op nieuw uit te vinden van zo'n fiets- puzzeltocht bijvoorbeeld en de SAS heeft ook foto's van het gebouw." De activiteiten zijn bestemd voor al le gezindten, benadrukt Moerland. De werkgroep doet goede zaken want de artikelen worden grif ge kocht. De andere leden van de jubi leumwerkgroep zijn Rien Walhout, Jobje Oosdijk, Christina de Jong, Nelly Potappel en dominee Zeedijk. Bij de kraam van de peuterspeelzaal 't Stavertje kunnen bezoekers raden hoe lang alle zestien peuters bij el kaar zijn. Er is een foto om de totale lengte te schatten. De schatting va rieert van elf meter tot 18 meter. De juiste lengte was 15,97 meter. Con stance Smits was er met 15,98 me ter het dichtst bij. Ze won een vlees schotel voor de barbecue. Er worden ook lollies verkocht en er is een grabbelton. Voor de gelegen heid heeft juf Jolanda Moerland de vlag van Stavenisse gemaakt die te gen de achterkant van de kraam is geprikt. Gecombineerd met de kleu ren van de stichting peuterspeelzaal Tholen. Kinderen kunnen er ge schminkt worden, maar daar wordt niet veel gebruik van gemaakt, zegt Jolanda. „Maar het is gelukkig prachtig weer gebleven." Bij de kraam van de welfare van het Rode Kruis worden weer de gebrui kelijke zelfgemaakte artikelen ver kocht, zoals tafellakens, kinderkle ding en sokken. Bezoekers kunnen raden naar de naam van een pop. De naam van de pop is Sara en het wordt geraden door Bianca Bennet, een Engelse die in Tholen logeert. Volgens Adrie van den Hoek is de opbrengst evenveel als vorig jaar: 326 euro. „Het is de laatste jaren wel minder geworden. Maar het was best gezellig, maar toch minder druk. De braderie stopt nu om zeven uur. Voorheen duurde het tot negen uur. Dan had je 's avonds ook nog wel publiek waar we wat aan ver kochten." De voetbalvereniging is als vanouds vertegenwoordigd met een schiet tent, een paar kramen met rommel- marktspullen, een kraam voor enve loppen trekken en het 21-spel. Voor het trekken van enveloppen is veel animo, zegt Arjanne Moerland. „Kinderen mogen enveloppen trek ken, maar er zijn ook ouderen die zomaar geld geven omdat ze de ver eniging willen steunen. Er zijn echt mensen die speciaal even langs ko men voor de voetbal." Joke van der Pol van sc Stavenisse is tevreden: „De braderie is goed bezocht. Tot het eind toe is het mooi weer gebleven. Voor de voet balvereniging is het ook goed ge weest. En de standhouders waren ook tevreden." Op het Van der Lek de Clercqplein is VVN aanwezig met een 'kantelwagen'. Bezoekers kunnen plaatsnemen in een perso nenauto die dan op zijn kop wordt Rien Moerland rechtsverkoopt artikelen in de stand van de Nederlands hervormde kerk. gedraaid. De inzittende wordt ge leerd hoe hij uit de gordel moet ko men. Vooral de jeugd spreekt dit onderdeel aan. De vis verkoper moest dit jaar verstek laten gaan. Wel is Peter van der Sterren uit Poortvliet met zijn palingrokerij aanwezig. Op de haven kunnen bezoekers zich vermaken in een aantal kermisat tracties. Voor de kinderen is er een draaimolen en een suikerspin. Greet Mayer-Goedegebuure kan er met verve' over vertellen. Onder werpen genoeg. Ze proberen samen een lijstje met onderwerpen af te werken. Maar er is ook ruimte om er vanaf te wijken. Toch werken ze zo veel mogelijk volgens een strak schema. Als de muziek draait, ple gen ze overleg. „Wat is het volgen de onderwerp?" De man achter de knoppen, roept: „Nog 26 secon den." Dit is het hart van de omroep. Dit klopt nog steeds al heeft het voorbestaan een paar keer aan een zijden draadje gehangen. Voorna melijk door het gebrek aan financië le middelen. Sinds 2(X)3 is de omroep, gerund door dertig vrijwil ligers, gered, zegt Otto. „Dat kwam door raadslid Arie Piet van de ChristenUnie. We kregen een jaar de tijd om meer leden te werven. We moesten er 350 zien te halen. Dat is gelukt. Door dat bredere draagvlak kregen we een jaar later subsidie." Otto heeft Piet in het jubileumpro gramma via de telefoon aan het woord gelaten over de redding van de omroep. Net voordat Mayer haar koptelefoon opzet. Zij haalt herin neringen op. Geeft commentaar op de gebeurtenissen die uit het archief zijn opgediept. Mayer heeft recht van spreken. De 69-jarige Poort - vlietse was maar liefst 15 jaar ver bonden aan de lokale omroep. Van 1985 tot 2(X)(). De ontbijtshow komt langs, feest in Sint-Annaland, de herdenking van 40 jaar watersnood in 1993. Greet herinnert zich nog dat het toen - vier decennia later - nog steeds een gevoelig onderwerp was. „Ik had via Kees Slager veel informatie gekregen. Niemand wil de er over praten. Ik heb toen met Liza Moerland uit Stavenisse ge sproken die de Ramp had meege maakt. Die wilde wel voor de ra dio." Ze herinnert zich nog het actualitei tenprogramma Sloth Aktua. Els Frigge en Perry Bakx belichtten het belangrijkste Thoolse nieuws. De omroep heette toen nog stichting lo kale omroep Tholen. Maar Aktua was toen ook het actualiteitenpro gramma van de Tros. En dat vocht de landelijke publieke omroep met succes aan. Tijdens de live-uitzending wordt steeds muziek uitgezocht die past bij de jaren dat de omroep in de ether is of ver daarvoor. „De Dolly Dots," zegt Greet tegen Sijmen. Hij weet niet wie dat zijn, zegt hij. Greet lacht: „Vraag maar aan je moeder." De sfeer is gemoedelijk maar Mayer is duidelijk van een andere genera tie. De jongeren hebben het veelal overgenomen. Maar dan steekt Jan nie Ophof haar hoofd door de deur opening. Ze is' nog steeds actief voor de omroep en een oude beken de van Greet. Die reageert spontaan. „Hee, Jannie, leuk zeg. Lang niet gezien." De vrouwen zoenen elkaar, maar veel tijd om bij te praten heb ben ze niet. Sijmen kondigt aan dat de muziek. Holiday van Madonna, zo is afgelopen. Greet vertelt dat ze het programma Zijspoor had bedacht. ,Ja, dat komt omdat mijn man treinen als liefheb berij heeft. Ik dacht met die naam kun je alle kanten op. Voor muziek en voor allerlei luchtige onderwer pen." Ze herinnert zich ook dat me dewerkers van de Eendrachtbode op zaterdagochtend naar de studio kwamen om het streeknieuws te be lichten. „Maar ja de Eendrachtbode komt op donderdag uit. Ik probeer de al op woensdag nieuws bij de krant te vergaren." Lang heeft het bezoek aan de studio niet geduurd. .Zaterdagochtend was een knullige tijd natuqrlijk. Maar ik vind wel dat aile media, radio en krant samen moeten werken." Otto: „Het is een leuk gebied, hè. Er gebeurt veel." Mayer beaamt het gretig: .Jazeker. Mensen willen we ten wat er om de hoek gebeurt." Daddy Cool van Boney M uit 1976 gaat de ether in. „Leuk, lekkere mu ziek uut mien tied." Ineens spreekt ze haar moerstaal. Het doet haar denken aan het interview met de voormalige commissaris van de ko ningin Van Gelder. Of dat onder werp er even tussendoor mag. Otto vindt het goed. „Van Gelder stimu leerde het gebruik van het dialect en wou da'k heweun Zeeuws sprak. Ik zei eerst tegen hem dat we in het dialect de u-vorm niet gebruiken. Het is jie en joe. Enrico Tichem (nu hoofdredacteur -red.) zat toen ach ter de knoppen. Hij vond het maar niks. Ik wist ook dat Van Gelder van vogels kijken hield. Op een gegeven moment zei ik: Ik heoord da je ok een veuhelaer bin. Iedereen keek verschrikt op. Maar waarom alleen met de commissaris Zeeuws pra ten?" Ze voegt er wel aan toe dat ze tijdens het interview overging op het Nederlands omdat ze zelf lang in Hilversum had gewoond en Van Gelder zelf geen Zeeuws sprak. Mayer pleit tijdens de uitzending voor het dialect. Ze mist het dialect programma van Jaap Bout. zegt ze. Otto zegt dat hij het nog eens zou bespreken. „Wie weet wil Jaap Bout het wel weerdoen." Tussen de bedrijven door meldt Sijmen trots dat er 9 luisteraars via internet zijn. De omroep werkt mul timediaal. Naast de radio is er een kabelkrant en een website. Otto zelf is al bijna achttien jaar betrokken bij de omroep die zich ook meer wil gaan richten op tv-uitzendingen. Dat deed de omroep onder meer bij de verkiezingen van de laatste ge meenteraad en bij het theaterstuk Het Geheim van Oud-Vossemeer. Het commissariaat voor de Media heeft de stichting lokale omroep Tholen vorig jaar aangewezen 'als lokale media-instelling voor de ver zorging van de publieke mediae diensten in de gemeente Tholen.' Volgens artikel 2 moet het media- aanbod in het bijzonder betrekking hebben op en bestemd zijn voor de gemeente Tholen. Het besluit is gel dig tot 15 juni 2014. Vanaf 2010 zijn gemeenten verantwoordelijk voor de bekostiging van de lokale publieke media-instellingen. Het wordt in de mediawet als zorgplicht omschreven. Als uitgangspunt voor de bekostiging wordt 130 euro per woonruimte aangehouden. Het commissariaat voor de Media ziet toe op het programma aanbod per programmakanaal. Dat aanbod moet ten minste vijftig prrxent van de duur besteden"aan aanbod van informatieve, culturele, en educatie ve aard dat in bijzonder betrekking heeft op de gemeente waarvoor het aanbod bestemd is.' Het commissa riaat ziet er ook op toe dat dit ge beurt. De gemeente mag de omroep geen voorwaarden opleggen. 'Ook niet in de vorm van afspraken, die de pro grammatische autonomie en het on afhankelijk functioneren van de lo kale media-instelling raken.' De gemeente mag de lokale omroep ook niet gebruiken als verlengstuk voor haar eigen communicatie. Ook mag het gemeentebestuur niet eisen dat ze als subsidieverlener wordt genoemd in uitingen van de lokale omroep. In 1988 werd de omroep toegelaten tot de ether en kreeg de frequentie 1063 toegewezen. Onlangs kreeg de omroep een nieuwe zendantenne die de oude moest vervangen op de toren van de Grote Kerk in Tholen. Dat ging niet vanzelf. De omroep was zes dagen uit de lucht. Ook op 8 juli op de dag dat de gemeente raad de laatste vergadering voor de vakantie hield. Burgemeester heet aan het begin van de gemeenteraad de luisteraars van omroep Tholen altijd welkom, dit keer moest hij meedelen dat er technische proble men waren. En dat juist in het jubi leumjaar van de lokale omroep. Oud-programmamaker Greet Mayer-Goedegehuure (links) haalt in de studio herinneringen op bij presentator Erwin Otto. Jannie Ophof rechtsbegroet Greet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9