Dubbeldiep begraven mogelijk in Tholen en Sint-Annaland 'Wij willen de laatste wens van een overledene gewoon vervullen' 'Oude mensen geven er niet veel om en jonge mensen vinden het wel leuk' AR Dl1 www.ardikiukens.nl Mager jaar Delta is toch 13 miljoen voor Tholen ■VJI/.VA' de voordeligste keukenspecialist! Brede steun voor nieuwe regels openbare begraafplaatsen Thoolse leerlingen tweede en derde met plan voor Pluimpot Calvijn college: €3200 De Hoop Donderdag 22 juli 2010 EENDRACH'TBODE, DE THOOLSE COURANT Nabestaanden krijgen voortaan de ruimte om een alge meen graf om te zetten naar een eigen graf voor een perio de van tien of dertig jaar. En rechthebbenden van eigen graven kunnen de termijn van het grafrecht met tien jaar verlengen als dat niet tijdig is gebeurd. Dat zijn in grote lijnen de veranderingen die in de nieuwe verordening voor begraafplaatsen wordt opgenomen. Donderdag stemde de gemeenteraad unaniem in met een overgangsregeling. Chris Kot en Arentine Bout beginnen uitvaartonderneming Amissio Luisteren Familie Herbegraven „Als je het niet kunt onthouden, moet je denken aan I miss you so", zegt Arentine Bout-Kot (46) uit Tholen. Ze heeft het over de naam van haar nieuwe begrafenison derneming Amissio. Samen met Chris Kot (40) uit Tho len wil ze daarmee uitvaarten gaan verzorgen. Het be langrijkste vinden ze daarbij persoonlijke zorg en aandacht voor de nabestaanden van een overledene. Hoe maken we de Pluimpot weer zout? Dat is de vraag die centraal stond voor leerlingen uit de tweede klas ha vo/vwo van het Calvijn college in Tholen. Ze hebben on derzoek gedaan en een plan gepresenteerd dat in de prak tijk uitvoerbaar is. Het is onderdeel van het project zwakke schakels, over zwakke plekken in de kust. De provincie Zeeland heeft daarvoor scholieren opgeroepen om mee te denken. Bij de presentatie van hun plannen in Middelburg voor onder andere gedeputeerde F. Hame link zijn twee groepen Thoolse leerlingen als tweede en derde geëindigd. Ze hadden elk een ander plan, maar de hoofdlijnen komen op hetzelfde neer: de dam in de dijk tussen de Oosterschelde en de Pluimpot gaat eruit. Fabriek Kanovaren Door het magere resultaat van Delta over 2009, houdt Delta vast aan de gegaran deerde dividenduitkering van 50 miljoen aan de aan deelhouders, dat zijn de provincie en de gemeen ten. Voor Tholen betekent dat 1,3 miljoen euro. De economische crisis en ge wijzigd overheidsbeleid zijn debet aan de tegenval lende resultaten. In het duurzame energiesegment is een verlies van maar liefst 110 euro geleden. Voor volgend jaar zijn maatregelen getroffen om de winst te herstellen. Onrechtmatig In december 2009 stelde de ge meenteraad al nieuw beleid vast voor de uitbreidingen van de alge mene begraafplaatsen. Op de nieu we terreinen in Tholen en Sint-An naland kunnen voortaan twee overledenen boven elkaar worden begraven. Dat is de ingrijpendste verandering ten opzichte van de bestaande begraafplaatsen. Dub beldiep begraven blijft dus voorlo pig beperkt tot de uitbreidingen. In Tholen en Sint-Annaland is en wordt gewerkt aan de nieuwe ter reinen naast de bestaande begraaf plaatsen. Op de nieuwe begraaf plaatsen komen in plaats van een strooiveld voor de as. een strooi- route. Bij het verstrooien van de as, zal de beheerder aanwezig zijn. Het nieuwe beleid is tot stand ge komen in samenwerking met di verse belangenorganisaties, zoals uitvaartondernemers, het platform overleg Overheid en Kerken, de hervormde gemeente Immanuël en de begraafplaats Oudeland in Tho len. Alle fracties steunden het voorstel om een aantal regels voor de bestaande begraafplaatsen over te nemen. Ellen van der Wal- Ver meulen (PvdA) verwoordde de re acties van alle fracties door te zeg gen dat er een groot draagvlak voor is gevonden. In het beleid blijft de gemeente zorg gehad. Als ik me nu verdien stelijk kan maken, dan doe ik dat gewoon." Voor Chris is het nieuw, maar hij gaat bij Arentine in de leer. Zij vindt het werk het mooiste dat er is. ..Ik doe het werk graag, want je kunt zo veel voor de mensen betekenen. Persoonlijke zorg geven en aan dacht voor de nabestaanden, maar ook met respect de overledene be naderen." Chris: „Wij willen de laatste wens van mensen gewoon vervullen. Soms kan een begrafenis ondernemer er anders over denken en gewoon zijn eigen ding doen en daarmee voorbij gaan aan wat men sen willen." Chris weet dat vooral ook een luisterend oor bieden be langrijk is. Arentine: „We nemen er echt de tijd voor. Dat is zó belang rijk. De tijd nemen en luisteren, want wij zijn niet belangrijk." De twee ondernemers bezoeken de mensen thuis. Dat kan in Tholen zijn, maar ook ver daarbuiten. „We willen overal naar toe rijden, we zien wel waar de vraag vandaan komt." Hun onderneming heeft het huisadres van Chris aan de Molen- vlietsedijk als contactadres. „We hebben in principe geen gebouw no dig. Je mag in de aula van elke be graafplaats opbaren. Iedereen mag daarin, omdat die op pachtgrond van de gemeente staat. Maar wat je tegenwoordig veel ziet, zijn thuis- opbaringen", zegt Arentine. Het is niet alleen de uitvaart waar ze zich op willen richten, maar ook de nazorg. Arentine: „We gaan na een paar weken weer terug naar de fa milie. Die zit vaak echt op je te wachten. Ze kunnen hun verhaal bij je kwijt en wij kunnen ze bijstaan in zaken die geregeld moeten worden. Je probeert alles te doen voor een nabestaande." Mensen kunnen bij Amissio terecht voor een kerkelijke, maar ook niet- kerkelijke uitvaart. Chris: „Voor ons is elk mens evenveel waard. Ieder mens heeft recht op een respectvolle uitvaart." zich ten doel stellen om het voor al haar inwoners met verschillende achtergronden 'mogelijk te maken tegen redelijke tarieven begraven te worden' De gemeente krijgt steeds meer te maken met mensen met een grote verscheidenheid aan achtergrond en culturen. Ook komt het voor dat oud-inwoners te ken nen geven om in hun geboortes treek begraven te willen worden. Het tarief voor het begraven mag niet onredelijk stijgen. Dat moet 85 procent van de kosten van be graven dekken. Stapsgewijs zullen alle gebruikers of rechthebbenden worden aange schreven met de vraag of ze over wegen om het algemeen graf om te zetten in een eigen graf met een termijn van 10 of 30 jaar. Of ze hel verlopen recht van een eigen graf alsnog wensen te verlengen met een termijn van 10 jaar. Of met de vraag of men afstand neemt van het graf. Begonnen wordt met het aanschrijven van nabestaanden/rechthebbenden waarvan de grafrechten recent zijn verlopen: eigen graven die in 1978, -1979 en 1980 zijn uitgege ven en algemene graven die in 2000 zijn uitgegeven. Als mensen afstand doen van de rechten dan gaat de gemeente binnen vijf jaar de graven opnieuw gebruiken. De knekels worden herbegraven (in dozen) en in een verzamelgraf ge legd. Daarbij wordt een grafmonu ment geplaatst met daarop alle na men van de overledenen. In de nieuwe verordening is dus een veel grotere bescherming van de stoffelijke overschotten opgeno men. Op deze manier blijft er al tijd een plaats waar de overledene herdacht kan worden. Op de bijeenkomsten met de kerkgenootschappen een geloofs gemeenschappen is aandacht ge vraagd voor graven met cultuur historische waarde waarvan de rechten niet zijn verlengd of verlengd worden. Daar wordt een lijst van opgesteld. Chris Kot en Arentine Bout uit Tholen vinden zorg en aandacht voor de nabestaanden van een overledene belangrijk en zijn daarom begonnen met hun eigen uitvaartonderneming Amissio. De ondertitel van hun onderneming luidt: 'Uw verlies, onze zorg.' Daarmee willen ze benadrukken dat ze er 'er willen zijn' voor de na bestaanden en willen voldoen aan hun wensen voor de uitvaart. In het logo staat de afbeelding van een blad. „Amissio betekent persoon lijk verlies. Met het blad erachter betekent het: persoonlijk verlies is als een blad valt van een boom", zegt Chris. Ze wilden een naam die meer betekenis gaf aan hun bedrijf. ..Begrafenisonderneming Bout en Kot. dat werkt niet", vindt Arenti ne. Hoewel zij en Chris dezelfde ach ternaam hebben, zijn ze geen direc te familie. „Misschien heel ver weg, als je goed zoekt." Ze kennen elkaar al van kinds af aan uit het kerkelijk leven en hebben dezelfde schoonzus. Arentine heeft bijna 10 jaar in de uitvaartzorg gewerkt bij een grote landelijke organisatie. Toen ze er voor koos om voor zichzelf te be ginnen, vond ze een medestander in Chris. „Alleen kun je het niet en Chris wilde dit ook heel graag." Hij is ruim 20 jaar vrachtwagen chauffeur en rijdt door de Benelux. „Ik wilde'ook iets anders gaan doen, want ik ben geen chauffeur in hart en nieren. Maar er moest brood op de plank en zo ben ik erin gerold. Ik wil nu meer thuis zijn, van mijn vrouw en kinderen genie ten." Maar dat is niet de enige re den. „Ik heb altijd al interesse in de In Sint-Annaland wordt de begraafplaats aan de FM. Boogaardweg uitgebreid. Er moet iets gebeuren in de Pluim pot, anders slibt het natuurgebied dicht. En dan slaat er over. 15 jaar geen water meer in. Dat stelt do cent Andries de Meijer, die de leer lingen heeft begeleid met het uit voeren van de opdracht. Omdat leerlingen creatief kunnen denken, zijn zij ingeschakeld om hun licht over het gebied te laten schijnen. Wie gehecht is aan de Pluimpot zo als die nu is, kan misschien beter niet verder lezen. De leerlingen hebben drastische veranderingen voor het gebied bedacht. Wie wil weten wat, kan gewoon verder le zen. Want de leerlingen zijn gevraagd ook het gebied verder te ontwikke len. Alle acht de neuzen in de twee prijs winnende groepen gingen de zelfde kant op: de natuur maakt voor een groot deel plaats voor re creatie. Nu valt er niets te beleven, vinden de acht. Het zijn tweede prijswinnaars Merith Zwaai, Lisan ne Schot, Cathelijne Burger en Lis- sane de Vos uil Tholen en het groepje dat de derde prijs won, An ton Uijl uit Sint-Maartensdijk, Ari na de Leeuw uit Scherpenisse, An- neleen Quist en Julia van Zetten uit Tholen. Allen zijn ze 14 jaar oud, op Cathelijne na. Die is 13. Niemand van hen was voor het on derzoek al in de Pluimpot geweest. Of kon zich niet herinneren dat ie er was geweest. „Ik dacht eigenlijk dat het een fabriek was van uien. Ik wist helemaal niet dat het een na tuurgebied was", zegt Arina. Acht leerlingen van het Calvijn college uit Tholen hebben met succes hun plannen voor de Pluimpot aan een provinciale jury mogen tonen. Achter v.l.n.r.: Cathelijne Burger, Merith Zwaai, Lisanne de Vos, Lisanne Schot en Anton Uijl. Voor v.l.n.r.: Julia van Zetten, Arina de Leeuw en Anneleen Quist. Samen met hun biologieleraar zijn ze op excursie door het gebied ge weest. Daarna hebben ze zoveel mogelijk informatie over het ge bied verzameld en is de ene groep langs de deuren gegaan en heeft de andere groep mensen opgebeld. Er zijn boeren en campinghouders on dervraagd, de mensen die zich in het gebied bevinden. Als het water van de Pluimpot namelijk weer zout wordt, heelt dat effect op de landbouwgrond. „We willen dat te gengaan met dijken", zegt Anton. Zijn groepje heeft ook een soort mini stormvloedkering ingetekend op de plek waar de huidige dam ligt. „Veiligheid was ook een be langrijk punt." Het strandje de Pluimpot kan met het openbreken van de dam niet op dezelfde plek blijven bestaan, daar om heeft het groepje van Arina het verplaatst naar Gorishoek. De ei landjes die er nu zijn, willen ze be bouwen. „We willen eilandjes met een huis erop en een aanlegsteiger erbij." Bij het plan van de vier mei den blijven de eilandjes gereser veerd voor de natuur en dan vooral voor wilde orchideeën. Ze hebben wel een ingrijpend plan voor het voetbalveld achter Haestinge. „Dat wordt verplaatst naar een plek naast een stuk bos achter de Groe- nedijk." In de Pluimpot is er straks van alles te doen, zoals kanovaren en zeilen. En er komt een jachthaven aan de kant van deGorishoeksedijk. Ook worden er woningen aan het water gebouwd: flats, huizen en apparte menten achter het Galgepad. Ook is er een overdekt subtropisch zwem paradijs ingepland ten noorden van camping Gorishoek. Of er geld is om alles uit te voeren, weten de leerlingen niet. „We heb ben onder andere bij het waterschap nagevraagd hoeveel geld er beschik baar is." Ze kwamen uit op drie tot vier ton. Merith Zwaai vond het project in het begin maar een beetje saai klin ken. De leerlingen werden dan ook een beetje in het diepe gegooid. „We wisten niet zo goed waar we moesten beginnen. In hel begin heb ben wc er niet zoveel aan gedaan, maar toen we eenmaal begonnen met een plan te bedenken, liep het wel goed." De mensen die ze onder vraagd hebben, waren volgens de leerlingen overwegend positief over de veranderingen. Lisanne Schot: „Twee mensen dachten dat het daar door te druk gaat worden met toeris ten." Volgens Lisanne de Vos heb ben weinig mensen er problemen mee: „Oude mensen geven er niet veel om en jonge mensen vinden het wel Jeuk." Dat wordt onder meer gezocht in het besparen van kosten, door min der inhuurkrachten in te zetten en de investeringen te beperken. Dat blijkt uit het verslag van de laatste algemene vergadering. Hoe hoog de uitkering de komende jaren zal zijn, is nog niet bekend. De ge meente vreest dat de nieuwe toere kening van het dividend van Delta moeilijk te verwerken is in de be groting. Dat komt omdat het divi dend straks uitgedrukt wordt in een percentage van de winst en niet lan ger in een vast bedrag. Dat blijkt uit het antwoord van b. en w. op vragen van Henk Nieuwenhuis van de Pv dA. B. en w. vinden dat een nadeel, maar zien ook het voordeel. Name lijk dat de dividenduitkering niet ten koste gaan van de financiële po sitie van Delta, waar de ggmeente immers aandeelhouder van is. Dividend straks lastiger voor gemeente te verwerken Nieuwenhuis wilde weten wat b. en w. vinden van het jaarinkomen van algemeen directeur P. Boerma die in 2009 ruim 541.000 euro verdien de. Daar was commotie over ont staan in de politiek. Volgens Nieu wenhuis was de winst van Delta minder omdat Boerma een risicovol overnamebeleid voerde. Dat laatste ontkennen b. en w. Volgens hen is er vooral geïnvesteerd in duurzame energie. En dat zijn investeringen waar de raad van commissarissen en de aandeelhouders (de gemeen ten) mee instemden. 'Aan directie en raad van commissarissen is im mers steeds kwijting verleend voor het gevoerde beleid en het gehou den toezicht. Niet het overnamebe leid van Boerma.' Wat de hoogte van het salaris be treft zeggen b. en w. dat dit destijds goedgekeurd is door de aandeel houders. Driekwart van de verge lijkbare functies verdient minder of evenveel, een kwart meer. De uit werking is een zaak van de Raad van Commissarissen. 'Met de heer Boerma zijn bij zijn aantreden af spraken gemaakt over een groei. Die afspraken worden nu nageko men. B. en w. wijzen er op dat een en ander wel doorzichtiger zullen worden. Ook de salariëring wordt onderwerp van gesprek. Dat zal na juli dit jaar plaatsvinden. Nieuwenhuis vroeg ook naar een visie van b. en w. op de toekomst van Delta. Maar dat wijkt niet af van wat Delta zelf als bedrijf heeft vastgelegd. Zoals groei in energie en afvalverwerking, terugdringen van de C02 uitstoot van bedrijfsac tiviteiten en het vergroten van het gemak in hel afnemen van diensten door particulieren en zakelijke klanten. Nieuwenhuis wijst ook op de ge volgen van de uitspraak van het Hof in Den Haag die bepaalt dat de splitsingswet onrechtmatig is. Het winstgevende waterbedrijf Evides mag nu nog niet worden afgestoten. Delta kan het netwerkbedrijf be houden. Toch vreest de PvdA'er dat de financiële positie van Delta en dus ook van de aandeelhouders wordt verzwakt. Maar volgens b. en w. staat de afsplitsing van Evides los van de afsplitsing van het net werkbedrijf. Nu dat niet doorgaat staat Delta financieel sterker. De leerlingen van het Calvijn colle ge in Tholen hebben 3200 euro op gehaald voor stichting De Hoop in Dordrecht. De jongens en meisjes van de school aan de Zoekweg hiel den acties en collectes voor het goe de doel. De Hoop is een organisatie voor evangelische hulpverlening aan kinderen, jongeren en volwas senen die om een of andere manier in de knoop zitten. De Hoop ver leent als sinds 1975 hulp aan ver slaafden. Advertentie I.M. e n

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7