Samenwerking blijkt lastig, maar er is geen alternatief Een enorm assortiment School viert feest met roofvogelshow Tot €2.000, Bal 'Met de braderie kunnen we er bijvoorbeeld een paard wegen' Marinierskapel levert weer nieuwe dirigent Euterpe m v Inspraak plan centrum Tholen De Supermarkt van Halsteren Molenvlietsedijk betaalt mee aan miljoenentekort Noord rf «g 5ffe; Donderdag 22 juli 2010 66e jaargang no. 36 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Moeders op de bres voor meester Rob Meer doden in verkeer op Tholen Hennepkwekerij ontdekt in Tholen zie www.plus.nl Met een feestelijke toast en het ondertekenen van lijvige dossiers is de samenwerking van gemeente, Bouwfonds en Castria voor Tholen-Noord bezegeld. Dat gebeurde donder dagmiddag in het Timpa-gebouw, dat volgend jaar gesloopt wordt om plaats te maken voor twee supermarkten. Er ko men ook 175 huizen in Tholen Noord, het verouderde be drijventerrein dat drastisch gaat veranderen. Het miljoenen- tekort op deze aanpak wordt gedekt door 450 huizen aan de Molenvlietsedijk en 125 in Buitenzorg, naast een subsidie van 2,4 miljoen euro van de provincie Zeeland. „Samen werking is lastig, maar er is geen alternatief", zei burge meester Nuis. Uiterst lastig Boerenslimheid 225 euro per m2 Dij kcou pure Groot succes Deze week Autobedrijf WMtatraat 3 Voltatraat 2 48» 1 HBTImln Tal. 0163-602440 Tal. 0166-607060 Fax 0166-604440 Fax 0166-607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het is nog niet officieel bekend ge maakt. maar bijna iedereen weet het al zegt Miranda Morelli uit Sint- Maartensdijk. Zij en een andere moe der, Ursela van Damme, zijn boos dat meester Rob van der Klugt na 40 jaar moet vertrekken bij basisschool De Rieburch in Sint-Maartensdijk. Vol gens hen ligt dat aan het bestuur van de Oclho. Ze hebben beiden een inge zonden brief aan deze krant gestuurd. Directeur Leo Hellemons van de Oc- tho wil niet reageren op de kwestie. „Het gaat hier om een individu en dan heb je te maken met privacy. Ik wil en kan er geen mededelingen over doen." Hij wil ook niet zeggen of het klopt dat Van der Klugt afscheid neemt van de school. Lees de brieven op pag. 3. In de gemeente Tholen zijn in de pe riode 2007-2009 twee dodelijke ver keersslachtoffers meer gevallen dan in de daarvoor gemeten periode van 2001-2003. Er vielen in de genoem de drie jaar drie doden in het verkeer en één in de periode 2001-2003. Het aantal ziekenhuisgewonden is met 18 gelijk gebleven. De toename is op merkelijk, want het aantal doden en ziekenhuisgewonden in totaal in de provincie is juist afgenomen. Bij el kaar opgeteld is er een afname van 130 in Zeeland: van 401 naar 271 do den en ziekenhuisgewonden. Dat meldt het regionaal orgaan verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) in haar jaarverslag 2009. Alleen in Goes is het totaal met drie toegenomen, maar daar vielen meer ziekenhuisgewon den. Het aantal verkeersdoden is daar gedaald van drie naar twee. De ge meente met het meeste aantal ver keersslachtoffers in de voorgaande twee jaar is Terneuzen. Daar vielen vier doden en 41 gewonden, maar dat zijn er in totaal wel 18 minder dan in het tijdsbestek 2001-2003. In de ge meenten Middelburg en Schouwen- Duiveland is dc grootste afname ge meten, namelijk een verschil van min 25.Er vielen twee doden in Middel burg en één op Schouwen-Duive- land. Alleen op Noord-Beveland wa ren er van 2007-2009 geen dodelijke verkeersongeval len Agenten hebben dinsdagochtend een hennepkwekerij in een woning in de Koningin Julianastraat in Tho len ontdekt. De agenten gingen op verzoek van een ander politiekorps, een kijkje in de betreffende woning nemen. De bewoner was echter niet thuis. Wel troffen de agenten een hennepkwekerij met 85 planten aan. De hennepkwekerij is ontmanteld. Na de zomervakantie kunnen bewoJ ners en ondernemers van de binnen stad Tholen hun visie geven op de plannen van de gemeente voor het centrum. Het gaat om plannen uit het masterplan. Het is wel een uitge kleed plan in verband met financiële mogelijkheden. Er komen twee bij eenkomsten. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Gedeputeerde Van Waveren (v.l.n.r.) en dhr. Hoen van Bouwfonds zijn goed gemutst bij de ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst Tholen Noord. Burgemeester Nuis en Castria-directeur Kloet gaan rustig door met het zetten van handtekeningen in het lijvige dossier. Op de bovenverdieping van het Timpa-gebouw, waar de airco nog goed functioneert, heerste een uit gelaten stemming. „Onder minder gunstige economische omstandig heden wordt nu moed en daadkracht getoond", zei wethouder Peter Hoek, die Tholen Noord sinds kort onder zijn hoede heeft. Hij was er trots op, maar ook bescheiden on der. Hoek prees zijn voorganger Ka- rel Heijboer en Jaap Littooij van Proverko, die het Timpa-gebouw had aangekocht. „Publieke en priva te partijen hebben elkaar gevonden en ook vast weten te houden. In een win-win-situatie is nu een ontwik keling mogelijk die voor elke partij afzonderlijk te zwaar is." Eenvou dig was het niet. „Het ging er af en toe fel aan toe", zei Castria-direc teur Jaap Kloet. „De waarheid moest wel eens gezegd worden." Des te blijer was de wethouder met het resultaat. „Een uiterst lastige materie is tot een hechte en herken bare samenwerkingsovereenkomst gesmeed. Als ik zie met welke ener gie en deskundigheid gewerkt is aan een goed bestuurlijk draagvlak voor dit project binnen de gemeenteraad, dan heb ik daar veel bewondering '"■Hrttt T t T f T11111 ttrtr 6M» "nj nmu»«ü i« u.n( enrffaW» MM1 actiepak Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164 - 27 15 00 Roosendaal: Het Appeltje 8, T 0165 - 65 99 99 www.logus.nl Gewoon geopend tijdens de bouwvakvakantie! Advertentie I.M. voor. Ook de burgemeester stipte aan, hoe complex het was om dit project van de grond te krijgen. „Hoewel het moeilijk bleek, dienden de geza menlijke belangen voorop te staan. Dan is het lastig om uit je eigen schaduw te stappen. Voortdurend werd er gezapt tussen ideeen en emoties, maar de wil tot samenwer ken was voor het gemeentebestuur leidend en bij onze partners evenzo. Het had de nodige voeten in de aar de, maar er is nu een goede balans gevonden in alle juridische, fiscale en politiek-bestuurlijke elementen." Volgens gedeputeerde Harry van Waveren is het mede aan de boeren slimheid van oud-wethouder Karei Heijboer - hij was ook aanwezig - te danken, dat Tholen Noord nu van de grond komt. „Want eerst zou de provincie 1,9 miljoen aan dit project bijdragen, maar dat werd 2,4 mil joen euro. Het was goed dat de ge meente heeft opengestaan voor hulp van buitenaf om Noord vlot te trek ken. Jaap Littooij van het Bouw fonds en Jaap Kloet van Castria droegen daar aan bij. Er moet een zekere click zijn. Het gaat vaak om persoonlijke inzet van mensen en het grote doorzettingsvermogen, de vasthoudendheid en de nuchterheid van Karei Heijboer zijn daar een voorbeeld van. Als gemeentebestuur moet je lef hebben om grote rotte plekken aan te pakken. Het resultaat hangt af van visie en doortastend heid. Bovendien moet je openstaan voor kennis van buitenaf. Het is aan Peter Hoek met zijn team om deze lijn voort te zetten. Op naar de eer ste paal!", zei gedeputeerde Van Waveren. Zover is het nog niet, want de eco nomische crisis heeft zijn weerslag op het bedrijfsleven, vertelde dhr. Hoen van Bouwfonds. „Gelukkig hebben we dankzij de Rabobank een lange adem om ook tegenslagen op te vangen. Maar dit project is -geen kinnesinne. Het ene probleem was nog niet opgelost, of hel andere dook op. Op een ontzettend creatie ve manier is een oplossing gevonden om van dit bedrijventerrein een prachtig nieuw woongebied te ma ken. Dit Timpa-gebouw is de eerste deellocatie die we gaan aanpakken." Castria, met 16 huurwoningen aan de Grindweg betrokken bij Tholen Noord, ging in op het verzoek van dc gemeente om financieel mee te doen. „Woningcorporaties zijn stin kend rijk, hoor je wel eens, maar het waren soms lastige afwegingen voor ons", vertelde directeur Jaap Kloet. „Jaap Littooij was echter zo betrok ken en bevlogen, dat wij voor een derde besloten mee te doen. Samen uit, samen thuis." Voor een omvangrijk en gecompli ceerd project als Tholen Noord is een professionele, dagelijkse lei ding nodig, vertelde wethouder Hoek. Hij stelde donderdagmiddag Bert Jeucken uit Rosmalen voor als projectdirecteur. Hij zit 2 dagen per week in het gemeentehuis, geassi steerd door Claudia Ponsen. Na mens de gemeente is Gerard Kooi ker projectleider, terwijl Arjan Moerland alle cijfers kloppend maakt. De grondprijs in Noord wordt ondanks de grote tekorten toch op 225 euro per m2 gehouden om zich niet uit de markt te prijzen. In september stelt de gemeenteraad het bestemmingsplan vast. Volgend voorjaar zal het Timpa-gebouw met de gebouwen van De Jonge motoren, vishandel de Eendracht en banketfabriek De Waal gesloopt worden. De gemeente onderhandelt nog met landbouwmechanisaticbe- drijf Zandijk en garage Bal. „We gaan hier een fantastische woon wijk van maken", zei directeur Bert Jeucken, die eerder projecten in Cadzand Bad en Perkpolder heeft gedaan. „Over 6 a 7 jaar ho pen we met trots op de verwezen lijking van Tholen Noord terug te kijken." Pagina 5: Geld teer punt in lange historie. Heemkundekring start met opknappen weegbrugkotje Er is veel over gepraat, maar nu gaat het er toch echt van konten. Vrij willigers van de heemkundekring Philippuslandt hebben alvast de han den uit de mouwen gestoken om het weegbrughuisje aan de Oostdijk in Sint Philipsland op te knappen. Het huisje en de bijbehorend weegbrug worden gezien als cultureel erfgoed en moeten daarom behouden blijven vindt initiatiefnemer Jan Kempeneers. De stichting Zeeuws Landschap (SLZ) heeft subsidie toegezegd. Nu is het nog wachten op groen licht van de gemeente met betrekking tot bodemonderzoek en de ambachtsheer. Laatstgenoemde heeft een stukje grond in eigendom waar het huisje op staat. „Ik weet niet om hoeveel vierkante meters het gaat, maar het is niet veel", weet Kempeneers. „We hebben er wel mee te maken als we er iets op willen doen." Er is volgens hem nog geen overeenstemming met de ambachtsheer van Sint-Philips- land over eventuele aankoop van de grond. „Hij heeft wel ooit gezegd dat we konden beginnen en daarom zijn we aan de slag gegaan." Omdat de heemkundekring ook de bestrating rondom het huisje wil gaan vernieuwen, is er bodemon derzoek nodig en hebben ze daar voor toestemming nodig van de am bachtsheer. De weegbrug is in 1936 aangelegd. Het is één van de weinige industrië le overblijfselen op Sint-Philips land. Het betreft de oudste weeg brug van dit type van de Eerste Nederlandsche Fabriek van Weeg werktuigen Jan Molenschot en Zoon uit Breda. Het weeghuisje is vermoedelijk ouder en dateert uit 1923 en heeft vier kenmerkende pi- nakeltjes op de hoeken van het be tonnen dak. Op en langs de dijk zijn meer cultuurhistorische elementen aanwezig zoals het bietenhaventje, klapkot en de molen. Het kotje, dc weegbrug en de bijbe horende dijkcoupure zijn eigendom van de CZAV. „We kunnen het voor een symbolisch bedrag overnemen", zegt Kempeneers. Alles moet er wat netter uit gaan zien, vindt Kempeneers eA daar kunnen een likje verf en nieuwe ra men al een eind mee helpen. Maar er gaan volgens hem wel nog heel wat uurtjes in zitten. Zo zijn de be- tonranden van dc coupure en het dak van het huisje beschadigd. De heemkundekring heeft zelf een potje met een paar duizend euro om het werk uit te voeren. „Maar daar is het bodemonderzoek, al gauw zo'n 1500 euro niet bij begroot en dan moeten er geen verdere tegen vallers zijn." De weegbrug wordt niet meer com mercieel gebruikt, maar Kempe neers heeft wel plannen om die op een andere manier in te zetten. „We willen de weegbrug in een fietsroute opnemen. Het weegmechanisme werkt nog. Iemand van 100 kilo kunnen we er goed op wegen. Met de braderie kunnen we er bijvoor beeld een paard op wegen waarvan je het gewicht moet raden." Zwijgers geeft stokje na halfjaar over aan Bosch Na ruim een half jaar heeft muziekvereniging Euterpe in Sint- Maartensdijk al afscheid genomen van dirigent Léon Zwijgers. Hij wordt opgevolgd door de 48-jarige Harry Bosch uit Ouden bosch. Een van de redenen van het vertrek van de jonge Zwij gers, klarinettist bij de Koninklijke Marinierskapel, is dat hij het dirigeren bij Euterpe moeilijk kon combineren met zijn car rière als professioneel musicus. Hij gaat een muziekensemble leiden in een hogere categorie en een tweede instrument bespe len bij de Marinierskapel. Hij had bij Euterpe een aanstelling voor een jaar. Hij volgde Arjan Muller op die ongeveer vijf jaar aan Euterpe leiding gaf. Daarvoor stond er een jonge Vlaming aan het roer. Het contract met Zwijgers zou in december aflopen, maar zolang heeft het bestuur niet willen wach ten, zegt secretaris Giovanni Geuze van Euterpe. „In de wetenschap dat je uit elkaar gaat, zijn we al snel op zoek gegaan naar een opvolger. Zwijgers wilde zich verder ontwik kelen. Dirigeren bij Euterpe nam aanzienlijk meer tijd in beslag. De opvolger Harry Bosch is ook lid van de Marinierskapel. Net als bij Zwijgers is het contact met hem gelopen via Monique de Rooij van onze vereniging die ook in de Ma- rinierskapcl speelt." Bosch speelt fagot. Zwijgers was het afgelopen sei zoen betrokken bij het bezoeken van openbare basisscholen. Dat le verde acht nieuwe leerlingen op: uit Stavenisse, Scherpenisse en Poortvliet. Het bezoek aan de Rie burch in Sint-Maartensdijk vindt komend schooljaar plaats, zegt Geuze. „Het is een heel groot suc ces. Vrijdag is dat project afgeslo ten. Alle nieuwe leerlingen hebben een stukje mogen spelen. Daar wa ren Zwijgers én zijn opvolger Bosch bij aanwezig." Bosch is op 25 juni aangesteld. Hij heeft volgens het bestuur vele jaren ervaring met het dirigeren van ver schillende muziekgezelschappen. Inmiddels heeft hij al een aantal re petities bij Euterpe achter de rug. Zijn publieke optreden is gepland op zaterdag 30 oktober als Euterpe samen met Accelerando uit Sint- Annaland een concert geeft in de hal van het gemeentehuis in Tho len. Kees Nooij krijgt gouden speld voor verdiensten Anbo Voor Arina de Leeuw mag de Pluimpot weer open Jeugd vermaakt zich op natte kernenslag in de Spetter EN VERDER... Bakker Cock I^eijs legt geld toe op winkel Scherpenisse Sint-Annalandse heeft beste strandterras van Nederland Geen ontheffing vergunning anti-hagelkanon OM DE REALITEIT TE BEVATTEN. HEB JE AAN ALLEEN VERSTAND NIET GENOEG Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Verjaardag leerkrachten Juliana van Stolberg Sint-Maartensdijk Kerkuil Stinky, die niemand hoort vliegen. Doris, de valk, die over de hoof den van alle toeschouwers giert en Magiër, een gier die stukjes vlees tussen kindertenen wegpikt en, als ze niet oppassen, de tenen zelf. De kinderen van de Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk hadden donder dagmorgen wel een heel spannende ochtend op school. Er zaten namelijk een stuk of tien roofvogels op het grasveld van hun schoolplein. Ze kregen een roofvogelshow cadeau als onderdeel van de gezamenlijke verjaardags viering van alle leerkrachten. De juffen en meesters krijgen ook altijd veijaardagsgeld, maar ze hebben er deze keer voor gekozen dat te schenken aan het goede doel. De opbrengst van 500 euro is voor Kom over en help, een stichting voor gehandicapten onder andere in Oekraïne. Het was de hele dag feest op de school. Na de voorstelling, waarvoor ook opa's en oma's en vaders en moeders naar het schoolplein kwamen, gingen dc kinderen in het dorp op zoek naar verklede juffen en meesters tijdens de vossenjacht. Maar de vogels maakten misschien nog wel het meeste indruk. De kinderen mochten de uit daging aangaan met de caracara Johnny om te zien wie er sneller was. Daarvixtr moesten er stukjes vlees onder een bekertje worden gestopt voordat de vogel erbij kon. Het ging razendsnel, want de caracara kan vliegensvlug lopen. Maar de zege was aan de leerling die het aandurfde het risico te nemen een hap uit zijn vingers te missen. Hij kwam ongedeerd uit de strijd. Ook mocht iemand de kerkuil Stinky, wpliswaar met een handschoen aan, even op zijn arm nemen. Of Radja, de woestijnbuizerd laten aanvliegen en opvangen. De mensen van het bedrijf roofvogels en uilen vertelden de kinderen allerlei informatie over de vogels. Zo leerden ze dat een valk het allersnelste dier ter wereld is, zo hard kan hij vliegen. En dat een gier over zijn eigen poten poept voor verkoeling in de zon. Of dat ze bij gevaar al hun eten uitkotsen, zodat ze sneller kunnen wegvluchten en het braaksel vervolgens weer opeten, ook dat van dc buurman. Maar dat was mis schien het laatste dat ze wilden weten. De kapgier Magiër wandelt langs de rij kinderen op zoek naar stukjes vlees die zijn begeleider tussen de stopt. tenen van kinderen ^0 •4 '-B

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1