'Hermen, je was een echte leider en je was ook trots op je jongerenraad' Gevarieerd Musica Nautica succes van Summertime tot Klok van Arnemuiden Energie besparen? Tweede voorzitter Annet Vroegop ontvangt de houten hamer van Joth ZOM EROPRUIMIN G 30 - 50% KORTING* den Engelsman q^van Driel Od onze herenafdelina Tot €1.600 Zet de eerste stap met het DELTA Op-maat advies premie en subsidies'. Donderdag 15 juli 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Joth neemt afscheid van eerste voorzitter en deel 'oude garde Fraai optreden Smal stads Mannenkoor mogelijk laatste uitx'oering Drie trompetten Engeltje Klompen Dore blijft boven de vijftig cent Kippenvel Confrontaties Maandag 19 en 26 juli GEHELE DAG gesloten Voorstraat 15, Sint-Annaland, (0166) 65 24 90 www.denengelsmanenvandriel.nl maandagmorgen gesloten Met het DELTA Op-maat advies gaat u aan de slag met het energiezuinig maken van uw woning. Verbeter uw woning met één of twee sprongen in het energielabel en ontvang via de nieuwe Zeeuwse premieregeling tot 1.400 van gemeente en provincie. Daarbovenop krijgt u nog eens 200 subsidie voor het Maatwerkadvies terug. Het DELTA Op-maat advies geeft u inzicht in: bespaar- en subsidiemogelijkheden het huidige energielabel en de stappen die u kunt maken het rendement van uw investeringen Vraag nu uw DELTA Op-maat advies aan. Surfnaarwww.DELTA.nl/opmaat en begin onmiddellijk met energie besparen. www.DELTA.nl/opmaat V De lichting van het eerste uur van de jongerenraad van Tholen (Joth) begint langzamerhand uit te dun nen. Maandagavond is in het ge meentehuis van Tholen afscheid ge nomen van de allereerste voorzitter. Hermen Geluk, en van Ties Reits- ma uit Sint Philipsland, die allebei sinds de oprichting in 2004 lid zijn. Beiden hebben de leeftijd van 23 jaar bereikt en dat is de grens voor het lidmaatschap van de Joth. Vier nieuwe leden zijn verwelkomd door burgemeester W. Nuis: Niel Jansen (20), Job Hage (14), Jörgen Beens (18) en David van der Steldt (15), allen uit Tholen. De nieuwe leden gaf Nuis de bood schap 'blijf jezelf' mee: „Wij als vol wassenen spreken niet allemaal de taal die jullie spreken. Ik kan dat alle maal niet wat jullie doen op twitter en hyves en dergelijke, maar probeer het wel te volgen." Hij legde daarmee uit dat de jongcrenraadsleden de sch'akel zijn tussen de gemeente en jongeren. „De jongerenraad heeft twee doelen. Ze geeft ongevraagd advies aan het college en organiseert activiteiten voor jongeren. Het is een middel om tot bepaalde doelen te komen." Hij legde de nieuwelingen uit, dat ze niet alles in één keer goed hoefden te doen. „Je zult wel eens een fout ma ken. Ach, dat doe ik ook. Het college en de gemeenteraad ook." Wel vroeg hij ze kwaliteit na te streven. „De Een historisch moment in het be staan van de jongerenraad van Tholen. Scheidend voorzitter Hermen Geluk, die de geschiede nisboeken ingaat als de eerste voorzitter van de Joth, heeft maandagavond in het gemeente huis van Tholen de voorzittersha mer officieel overhandigd aan zijn opvolger Annet Vroegop uit Stavenisse, Zij is net als Geluk lid sinds de oprichting in 2004. De 23-jarige Fluplander vertelde dat hij de hamer in bruikleen heeft gekre gen van de gemeente Tholen bij de in stallatie van de jongerenraad, nu zes jaar geleden. „Ik heb hem niet altijd bij me gehad op vergaderingen, maar was er wel zuinig op. Ik heb hem ook niet altijd nodig gehad, maar er waren momenten dat ik wenste dal ik hem bij me had. Maar met een glas op tafel of een kopje op een schotel tikken, lukte hel ook aardig", zei Geluk. Hij bedankte een aantal mensen voor het vertrouwen dat ze hem gegeven hadden als voorzitter. Over jongeren werkers Ingrid Bras en Jordi Reuvers zei hij: „Zonder hen had ik de Joth niet kunnen leiden tot wat die nu ge worden is." Hij verteld dat het met Met drie zoenen heeft Hermen Geluk de voorzittershamer van de jongerenraad overgedragen aan Annet Vroegop. hun hulp gelukt is de vergaderingen korter te maken. „Eerst waren we bij na tegen twaalf uur klaar en ik kan mij herinneren dat de laatste vergadering die ik heb voorgezeten tot tien uur duurde." Hij wenste Annet Vroegop veel suc ces als voorzitter en zei er alle ver trouwen in te hebben dat zij die func tie goed gaat vervullen. Zij heeft al een aantal vergaderingen geleid als voorzitter. „Het gaat helemaal goed komen en het gaal je geweldig goed af. Ik ga met een gerust hart weg, maar ik wil je nog wel één ding mee geven. Ik heb bij het lustrumfeest van de Joth beloofd aan de gemeenteraad dat als zij vertrouwen in ons geven, wij de komende vijf jaar weer zulke mooie projecten gaan neerzetten. Wil jij je aan die belofte houden?" Annet beloofde dat te doen. Met een paar zoenen nam zij de hamer over van Geluk. Onder de vele belangsfellenden bevindt zich de commissaris van koningin Karla Peijs, naast voorzitter Daan van Doorn van de Raad van commissarissen. De derde editie van Musica Nautica in Sint-Annaland is vooral een suc ces geworden door het gevarieerde muzikale aanbod. Opera, operette, musical, mannenkoor en jazz, uitgevoerd door kwaliteitsmusici, be zorgden de honderden belangstellenden een lange avond pure muzikale ontspanning. Ties Reitsma, Carola den Braber en Hermen Geluk (achter, v.l.n.r.) namen maandag afscheid van de Joth en verwelkomden de nieuwe leden (voorgrond, v.l.n.r.) Job Hage, David van der Steldt, Jörgen Beens en Niel Jansen. Honderd dekens en 120 paraplu's la gen klaar in de magazijnen van wa tersportvereniging Buutengaets om een herhaling van vorig jaar te voor komen. Toen luisterden bezoekers en genodigden onder minder gunstige weersomstandigheden naar de twee de editie van Nautica Musica. Dat zal me geen tweede keer gebeuren, dacht Caroline van Doom, ook orga nisator van de derde editie. Ze zorg de voor warme dekens en paraplu's om de genodigden - en dat waren er ook deze keer heel wat - warm en vooral droog naar de muziek te laten luisteren. Vorig jaar dreven bezoe kers en genodigden zowat met regen water en al de haven in. De regenschermen hoefden nu niet eens uit de hoes en de dekens konden in de kist blijven. Want zoals weer man Jos Broeke voorspelde, in Sint- Annaland bleef het kurkdroog en bladstil. De enige die een rimpeling in het water veroorzaakte, was de witte gans, de trouwe bewaker van de Buutengaets. Met een nadrukke lijk Gak-Gak begeleidde hij de aria Habanera uit de 'opera Carmen van Georges Bizet. De mezzosopraan Inez Carsauw, het Smalstads Man nenkoor onder leiding van Kees van Dis met Tom van Gurp aan de piano, lieten zich door het vrolijke dier niet van de wijs brengen. Het gezelschap had er toen al een uurtje muziekmaken opzitten. Dit al les onder hel toeziend oog en luiste rend oor van naar schatting honderd genodigden op het ponton, een veel voud daarvan zittend langs de dijk en staande op de paden en anderen ge zellig in de bootjes van scouting Tholen. Gehuurd door de Lionsclub Tholen die ze doorverhuurde aan liefhebbers en voor de opbrengst een goed doel zoekt. Burgemeester Nuis, de gemeentese cretaris en de commissaris van de koningin in Zeeland, mevrouw Karla Peijs, waren er ook. Geen zuchtje wind verstoorde de akoestiek en een rimpelloze haven leek te luisteren naar de kwalitatief hoogstaande op tredens. Bach. Dvorak, Offenbach, noem ze maar op, kregen alle aan dacht die nodig was voor een fraaie uitvoering. Franz Lehar, Strauss, Bizet, het operettesuccesnummer Jcancttc and her little wooden Shoes uit Sweethearts, je kunt het zo gek niet noemen of het zat in het pro gramma. Blaaskapel Dak d'er Af, onderdeel van Euterpe uit Sint-Maartensdijk, had het publiek met populaire mu ziek al lekker opgewarmd. Drie trompetten en twee pauken kondig den het begin van het concert aan. Het duurde even voordat het publiek in de gaten had dat deze intrada ach ter de rug was, maar toen barstte het geweld van tientallen vuvuzela's los. Een doordringend geluid dat wees op de hoop dat het Nederlands elftal wereldkampioen zou worden. Het zat er niet in, want Spanje won zon dagavond met 0-1 Caroline van Doorn: „Juist vanwege de voetbalwedstrijden hebben wc Musica Nautica niet op zaterdag-, maar vrijdagavond gehouden." Alsof er een engeltje op haar schou der heeft gezeten, want de weersom standigheden waren op zaterdag bar en boos. Tegen de slagregens die avond, met hier en daar een hagel steen, had geen deken of paraplu ge holpen. Een prominente rol was er wegge legd voor het Smalstads Mannen koor. Onder leiding van Kees van Dis zongen de negen mannen als vanouds de sterren van dé hemel. Dat dit optreden toch tot een van de laatste moet worden gerekend, staat voor tenor Jaap Wesdorp (hij leidde destijds het Schorrekoor uit Sint An- naland en studeerde met die groep het bekende Beachboynummer Sloop John B. in) vast. „We hebben een hoge gemiddelde leeftijd. Een Hink aantal is 70 jaar. Sommigen zijn van een ernstige ziekte teruggeko men. Het koor klinkt inderdaad best goed. Toch vinden we dat we niet moeten doorgaan met het geven van concerten zoals we vroeger deden." Dat gold niet voor de solisten die de organisatie had uitgenodigd. Tijdens Het Lied van de maan (in het Rus sisch) van Antonin Dvorak, was het zoeken geblazen waar het geluid van de Russische sopraan Natalya Kra- cvsky vandaan kwam. Na een paar minuten kwam de vrouw die grote successen oogstte met haar rol als Violetta in de opera La Traviata en als Adele in Die Fledermaus, aanva ren in een sloep om vervolgens zin gend en wel op het podium plaats te nemen. Wilbert van den Bosch legde uit waar het lied van de maan over ging. Jammer dat die informatie achteraf kwam. Dan heb je er niet meer zo veel aan omdat vooral verwachtings vol wordx gewacht op het volgende nummer. En dat waren er nogal wat. Tenminste veertien zangnummers stonden er op het programma. Daar bij het spectaculaire werk van Dak d'er Af en het aandeel van de jazz formatie Melphi dat na de pauze op trad en zorgde voor een afscheid in de kleine uurtjes. Voordien hoorde het enthousiaste publiek werken van onder meer Offenbach (sopraan en mezzo sopraan Inez Carsauw met aan de piano Rogier Tclderman, de oprich ter van Melphi) en Ottorino Respig- hi. Van deze laatste (Italiaanse) com ponist zong de tenor Alex Vermeulen L' Ultima Ebbrezza Lagrime. Zijn geluid werd wel erg versterkt door geluidstechnicus Jeroen Smits. Die kreeg dat al snel in de gaten en zorg de er nadien ook voor dat Smalstads Mannenkoor overal goed was te ho ren. Want het Viljalied uit de operette Die Lustige Witwc(samcn met de sopraan) wil je niet missen. Dat gold ook voor Habanera, zoals vermeld mede begeleid door een enthousiaste gans. Komisch was het koor tijdens de uit voering van Jcannette and her little wooden Shoes uit de operette Sweet hearts. De mannen hadden zich klompen aangeschaft en dansten met elkaar in het rond alsof ze allemaal lid van de volksdansgroep Dodi Dodi waren geworden. Zo deftig en klassiek het programma er uit zag, zo ongedwongen was de sfeer. Kinderen met schepnetjes lie pen achter de genodigden op het ponton (zo zacht mogelijk) en een vader klemde het knuistje van zijn kind in zijn hand. Toevallige passan ten op slippertjes keken verbaasd naar het muzikale geweld en naar Tom van Gurp, die zich als pianobe geleider van het koor als een vis in het havenwater voelde. Dat gold ook voor Kees van Dis. Hij vuurde zijn manschappen aan alsof er geen politieke problemen waren. Hij legde de accenten waar ze hoor den en ook als hij solisten en bege leiding moest aangeven, deed hij dat alsof hij nooit anders had gedaan. Een voorbijganger met een paar hengels op zijn fiets keek wat be nauwd in de richting van de uitvoe renden. Hij zei bang te zijn dat de muziek de vis zou verjagen. Een groepje van een man/vrouw of vijf meende een zangduit in de zak üp de aardappelveiling in Sint-An naland blijven de Dore's vijftig cent per kilo, ook gisteren, bij een aan voer van 178 ton. Er zijn wel enkele regenbuien gevallen, maar veel ver der dan het aardappelloof komen de druppels nog niet. Het blijft een uit zonderlijk lange, droge periode, waarin de kilo-opbrengsten achter blijven, maar de hogere prijzen moeten dat weer goedmaken. Veel landbouwers zullen dan ook be amen dat een droog jaar vaak een goed jaar wordt, wat de financiële opbrengsten betreft. De veilingprij- zen van de afgelopen dagen zijn: Woensdag 14 juli: Dore 50, Gloria 32-33, Frieslander 31035, Nicola te doen door een kerstliedje te zin gen en te blaten dat het stil was aan de overkant. Een bezoeker vroeg nog of ze binnen in restaurant de Buutengaets hun kunsten wilden gaan vertonen, maar aan dat verzoek werd geen gehoor gegeven. Caroline van Doorn: „Ik heb het ook gehoord en heb de mensen er op aangesproken. Alleen, je kunt het niet allemaal muisstil houden", ver wijst ze naar de Prinsengrachtcon certen in Amsterdam. „Daar zat ie mand in een appartement met het raam open kedeng-kedcngmuzick te maken. Dat verziekt de sfeer be hoorlijk." Ze was in Sint-Annaland in elk ge val blij verschoond te zijn gebleven van rumoerende jeugd op het haven plateau aan de overkant van het pon ton. Daar was het jazzcombo Melphi eveneens blij mee. Het gezelschap bestaat pas een paar jaar, maar maakt gezamenlijk geweldige mu ziek. Rogier Telderman richtte de groep op die dit jaar door Radioó (NPS) werd uitgeroepen tot Neder lands Jazztalent van 2010. Ook al snap je geen bal van jazz, soul of wat dan ook, de uftvoering van nummers als Summertime van Gcrswin,samen met Natalya Kraevs- ky, bezorgden menig toehoorder kippenvel. Of, zoals jazzliefhebber Bert Rauls (70) uit Sint-Annaland het uitdrukte: „Het combo speelt heel toegankelij ke jazz. Het was in een woord ge weldig. Voor herhaling vatbaar. Het combo getuigt van muzikaal vak manschap. Zeker de zangeres, maar ook de bassist, piano en slagwerk. Een genot om naar te luisteren." Dat het publiek het shanty-werk Als de klok van Arnemuiden staande en massaal meezong, gaf Caroline van Doorn de zekerheid dat ze, mede door de inzet van vele vrijwilligers en door de sponsoropbrengsten, voor de derde keer een mooi stukje werk had afgeleverd. 30-31, Eigenheimer 55-61, Bildtstar 48-52, bonken 75, drielingen 15, kriel 65-67, aanvoer 178 ton. Dinsdag 13 juli: Dore 50-51, Fries lander 33-39, Nicola 30, Eigenhei mer 65-70, Bildtstar 53-55, bonken 80, kriel 52-65, aanvoer 155 ton. Maandag 12 juli: Dore 50-55, Glo ria 33, Frieslaner 35-38, Nicola 35, Eigenheimer 82, Bildtstar 55, bomnken 78, drielingen 16, kriel 67,aanvoer 130 ton. Vrijdag 9 juli: Dore 48-53, Premie- re 31-34, Gloria 33, Frieslander 32- 34, Nicola 44, Eigenheimer 8-81, Bildtstar 55, bonken 70, drielingen 15, kriel 60, aanvoer 69 ton. Donderdag 8 juli: Dore 48-52, Pre miere 31-34, Gloria 35, Frieslander 31-34, Nicola 43-46, Eigenheimer 76-81, Bildtstar 54, kriel 50-60, aanvoer 135 ton. Joth heeft een goede reputatie in het land, die krijg je alleen maar als je je ervoor inzet." Maar dat moeten ze volgens hem niet op eigen houtje doen, maar door een team te vormen. Daarvoor maakte hij een verwijzing naar het pas afgeronde WK voetbal. „Johan Cruijf heeft het misschien ge zegd, maar ik wil het ook gebruiken: Je wint niet als je de beste spelers hebt, maar als je het beste team hebt." Van de 'oude garde' is nieuwe voor zitter Annet Vroegop uit Stavenisse nog over en daarna zijn Michicl van der Velde uit Tholen en Simon van Lit uit Sint-Annaland het langste lid. Ook Jan Pieter Koopman (niet aan wezig) uit Sint-Annaland zwaaide af na twee jaar en Carola den Braber uit Stavenisse werd bedankt voor haar inzet als aspirantlid sinds 2008. Zij gaan studeren buiten de provincie en kunnen dat niet meer combineren met werkzaamheden voorde Joth. De burgemeester gaf alle scheidende le den een bedankje namens de ge meente. Over Reitsma en Geluk kon hij het meeste vertellen, vanwege hun lange geschiedenis bij de Joth. maar ook door de confrontaties die hij met hen had. „Ties, ik weet nog dat we samen hebben gesumoworsteld. Allebei werden we in zo'n pak gehesen en het enige doel dat jij had, was mij zo snel mogelijk onderuit te kegelen. En dat ging je goed af." Nuis spreekt zijn herinneringen aan de negen kernen slag uit, de voorganger van de natte kernenslag, die de Joth heeft verzon nen. Met Hermen heeft hij een soort gelijke ervaring op dat evenement. „Jij hebt de burgemeester van de balk afgeslagen. Ik had geen schijn van kans." Opgevallen door zijn eigen mening en frisse kijk op de zaak. Dat zijn de wtxjrden waarmee Nuis Jothlid Reitsma beschreef. „Het idee van de jeugdbeleidsverkiezingen is bij jou in de tuin bedacht, is mij verteld." Ook stipte de burgemeester zijn rol als Jo hannes aan, een typetje dat Reitsma opvoerde bij de presentatie van de Jong Lokaal Bokaal en de Vrijwilli- gersavond. Hij stond tevens stil bij het overlijden van zijn broer Hielke wegens een tragisch ongeval vorig jaar. „Toen kon je zien dat de jonge renraad een hecht iets is en vooral wat een jongerenraad voor een lid kan betekenen." Reitsma kon dat al leen maar beamen en knikte bij die woorden. Nuis was te spreken over zijn vermo gen om contact te leggen met jonge ren. „Op straat kon jij veel jongeren aanspreken en overtuigen van bij voorbeeld een gedragsverandering. Die kwaliteiten zijn niet onopge merkt gebleven, want je hebt nu een tijdelijk dienstverband als jongeren werker binnen de gemeente." De bur gemeester had collegajongerenwer- kcr Ingrid Bras geraadpleegd en volgens haar doet hij het fantastisch. Geluk is vanaf de oprichting van de Joth gekozen tot voorzitter. „Ik kan alleen maar zeggen dat ze destijds een hele goede beslissing hebben ge nomen om jou daarvoor te vragen", zei Nuis. „Leiderschap is iets waar je heel veel cursussen voor kunt volgen, maar is vaak ook iets dat je hebt. Als voorzitter moet je altijd zorgen dat ie dereen zich gehoord weet en uitein delijk proberen tot het beste besluit te komen. In mijn waarneming heeft Joth de afgelopen jaren een voorzitter gehad die een jongerenraad heeft neergezet die door haar activiteiten bekendheid heeft gekregen in het he le land. Dat doet een voorzitter nooit alleen, maar je hebt er wel deel van uitgemaakt." Nuis zei dat Geluk zich er prima doorheen heeft geslagen, cx>k als hij besluiten moest nemen die minder leuk waren. „Je was een echte leider en je was ook trots op je jongeren raad. Je zei ook, dit is mijn jongeren raad." Geluk gaat overigens de ge meente verlaten. Hij verhuist naar Bergen op Zoom voor zijn werk als beroepsbrandweer. Om zijn nieuwe huis in te richten kreeg hij een foto van zichzelf met de voorzittershamer cadeau. Als herinnering aan de jonge renraad. Vanwege het vertrek van Reitsma en Geluk zijn er geen jongeren uit Sint Philipsland meer in de jongerenraad vertegenwoordigd. Maar ook niet uit Sint-Maartensdijk en Anna Jacoba- polder. „Daar wonen volgens mij ook jongeren", zei Nuis. „Niet elke kern hoeft vertegenwoordigd te zijn, maar ik roep jongeren uit die kernen wel op om deel uit te maken van de Joth." Verwacht wordt, dat er aan het eind van het jaar weer een vacature komt,: vanwege het aangekondigde vertrek van Jorik van Houdt uit Sint-Anna land. Uitgezonderd basis- en nieuwe collectie III the mutti-utitity company Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7