Vis in Thoolse Vest is mogelijk oorzaak van troebel water Houte 'We mogen niks spuiten in sloot, maar overlast bies wordt groter' ZOMEROPRUIMING 1 artikel 50% KORTING4 vanaf 2 artikelen 60% KORTING4 den Engelsman C^van Driel 'Ideaal is vrijheid hebben om dieren in ons veld te beheren Od onze damesafdeling Gemeente en waterschap trekken samen op voor beheer en onderhoud water Het water in de Vest en in Stadszicht in Tholen is nog steeds niet helder. De gemeente en het waterschap Zeeuwse eilanden gaan onderzoeken of het ligt aan de vissen die er leven. Als blijkt dat een soort, de karper, de helderheid verstoort, wordt die weggevangen. Dat is één van de maatregelen uit het stedelijk waterplan 2010- 201-2. Vrijdagochtend zetten wethouder Kees van Dis en Willem Ginjaar van het waterschap hun handtekening onder een verklaring om de maatregelen de komende ja ren samen aan te pakken. Dat was de dag nadat de ge meenteraad het plan had goedgekeurd. Ingrepen Maandag 19 en 26 juli GEHELE DAG gesloten Voorstraat 15, Sint-Annaland, (0166) 65 24 90 www.denengelsmanenvandriel.nl maandagmorgen gesloten interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Donderdag 15 juli 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Wildbeheerder Gerard Gaakeer erelid Thoolse club Gerard Gakeer uit Oud-Vossemeer is vrijdag benoemd tot erelid van de Wild Beheer Eenheid (WBE) Tholen en Sint-Philipsland. Hij legde tijdens de algemene ledenver gadering in het Holland Huis te Scherpenisse zijn functie als voorzitter neer. Als blijk van waardering voor zijn in zet voor de vereniging en het algemeen jachtbelang ge durende 35 jaar kreeg Gaakeer uit handen van de vice- voorzitter Wim van Doorn een oorkonde uitgereikt waarin zijn staat van dienst werd samengevat. Hij wordt opgevolgd door Hendrik-Jan ten Cate uit Poortvliet. Onwetendheid Omroep Tholen viert jubileum met uitzending 'oude radiostemmen' Andries Geluk legt perceel braak, waterschap kan er niets aan doen Voor een akkerbouwer doet het pijn. Grond niet inzaaien maar braak laten liggen zonder dat er een vergoeding te genover staat. Andries Geluk uit Sint-Maartensdijk is geen boer geworden om land braak te laten liggen, zegt hij. Hij heeft tot deze drastische maatregel besloten om bies te bestrijden, een plant die vanuit de slootkant zijn akkers bedreigd. Aan de Staartweg in Sint-Annaland heeft hij het perceel van 5,2 hectare braak laten liggen en bespoten in een poging de biezen te bestrijden. Geluk is niet de enige boer die er last van heeft, zegt hij. Hij wil dat het waterschap Zeeuwse Eilanden maatregelen treft, maar het waterschap voelt daar niets voor. Noordpolder Onbegonnen werk Schadeclaim Wisselwerking Het water van de Vest in Tholen is troebel maar de eenden trekken zich daar niets van aan. Voor de Vest zijn eerder al een aan tal maatregelen genomen om de natuur er te verbeteren. De oever is flauwer gemaakt, er komt ook minder vervuild water uit de over stort omdat de capaciteit is ver groot. Maar dat heeft niet geleid tot helder water. Het water blijft er troebel. Door het bemonsteren van de visstand wil de gemeente kijken wat er aan gedaan kan worden. Bijvoorbeeld door vis weg te van gen. Dat staat gepland voor 2012. Een andere maatregel is uit het op lossen van het overstortprobleem in de sloten achter de Weelhoek- straat in Oud-Vossemeer. De ge meente en het waterschap gaan daar kijken of de doorspoeling er verbeterd kan worden door er bij voorbeeld een bredere sloot te ma ken. Daarvoor zijn beide partijen nodig, blijkt uit de toelichting van beleidsmedewerker Erik Leem- reijze van waterhuishouding en riolering, een van de opstellers van het waterplan. Datzelfde geldt onder andere ook voor de openba re begraafplaats in Tholen. De sloot bij de Prins Bernhardstraat die daar ligt, is vrij smal. Boven dien staan er volgens Leemreijze veel bomen. „Als er veel blad valt bij hevige regenval, dan raken de duikers verstopt. Daar gaan we kijken of we de duikers kunnen vergroten." Er komt een kind- en natuurvriendelijke oever en de af voer wordt verbeterd. Het plan gaat over de zorg voor hel oppervlaktewater, regenwater en grondwater en de gevolgen daarvan voor het afvalwater in alle negen woonkernen. In het plan leggen de gemeente en het water schap hun gezamenlijk beleid vast. Behalve dat hebben ze afge sproken om maatregelen te nemen op het gebied van inrichting, be heer en onderhoud. In het nieuwe plan wordt ook ingespeeld op de klimaatverandering en de toene mende kansen op wateroverlast. Per gebied wordt gekeken wal er aan moet worden verbeterd. Dat is nog niet overal gebeurd op het ge bied van beheer en onderhoud. De totale kosten worden geraamd op 152.000 euro. Ongeveer 56.000 euro komt voor rekening van de gemeente en 96.000 euro voor hel waterschap. Het rioolfonds zal er met 41.125 euro meer worden be last. Dat kan leiden tot een verho ging van het rioolrecht met 7 euro cent. De gemeente hoeft er geen extra personeel van buiten voor aan te trekken. Het moet binnen de huidige personele bezetting kun nen. Overigens is er wel een tijde lijke kracht aangetrokken, maar dat komt omdat Leemreijze voor de helft van zijn uren voor de ver eniging Nederlandse gemeenten werkt. Hij coördineert de plannen van de 45 aangesloten gemeenten voor het waterbeheer van de toe komst. De vijftig procent die hij daar aan kwijt is, worden waarge- *Niet geldig op basis- en nieuwe collectie ruilen niet mogelijk Advertentie I.M. Ook Han Quist, tevens uit Oud-Vos- semeer, trad af uit het bestuur. Peter Quist uit Sint Philipsland werd geko zen om zijn plaats als algemeen be stuurslid in te nemen. Han Quist werd door de aftredende voorzitter in de bloemetjes gezet en bedankt voor zijn bijdrage gedurende twee bestuurspe rioden als algemeen bestuurslid en vertegenwoordiger van het regioge- bied Sint Philipsland. Gaakeer bena drukte daarbij Han zijn nuchtere en zakelijke kijk op allerlei zaken waar bij een weloverwogen besluitvorming moest worden genomen. Gaakeer was van 1974 tot 1983 ac tief binnen de opzet wm-de nieuwe landelijke jachtoplcidingen, van 1980 tot 1984 secretaris van de lan delijke jagersvereniging KNJV en aansluitend tot 2000 secretaris van de WBE Tholen Sint-Philipsland. In de periode van 2000 tot 2007 was hij adviseur van het WBE bestuur. Vanaf 2001 actief in het stichting bestuur van het Agrarisch Natuurbe heer Tholen. In 2007 nam hij de voorzittershamer van de WBE over van Bram Nieu- wenhuijzen uit Sint Philipsland en werd hij faunacommissaris en vice- voorzitter in het provinciale KNJV bestuur. In datzelfde jaar werd Gaakeer benoemd tot KNJV verte genwoordiger in de Fauna Beheer Eenheid Zeeland te Goes. In 2010. tot heden adviseur faunazaken in het provinciale bestuur van de KNJV. In zijn jaarrede benadrukte Gaakeer dat onwetendheid van buitenstaan ders van de jacht volgens hem vaak resulteert in verkeerde informatie en besluitvorming. Als voorbeeld haal de hij een artikel aan over het vos- senbestand op Zeeuws-Vlaanderen, waarin op basis van één gehouden vosscntclling per jaar gesteld werd dat de vossenstand niet was toege nomen. „Wij weten wel beter", stelde de oud-voorzitter vast. Hij beargumen teerde dat door de hoeveelheid werk om een bepaalde wildpopulatie in kaart te brengen aan te stippen en gaf als voorbeeld de reewild- en vossentcllingen waaraan binnen de WBE Tholen Sint Philipsland veel tijd wordt besteed. Hij vertelde de leden dat het zeer belangrijk is, dat harde betrouwbare gegevens van wildtellingen naar buiten worden gebracht en dat de jagers daar zelf en hun organisatie de KNJV, een grote rol in hebben. Nog een voorbeeld dat Gerard aan haalde is het ganzenbeleid. „De ganzen moesten beschermd worden dus geen jacht meer. De provincie Zeeland beschermt de ganzen door deze in tien grote natuurgebieden met rust te laten. Het gevolg is te veel ganzen, waardoor te veel land- bouwschade ontstaat. Het even wicht is verstoord terwijl de Terrein Beherende Organisaties de broeden de ganzen nog steeds beschermen." Ook memoreerde hij aan het feit dat het nieuwe reewildbeheerplan bin nen het faunabeheerplan van de Provincie Zeeland nog steeds niet is afgerond terwijl het oude per 1 ja nuari 2010 is verlopen. Gaakeer besloot zijn jaarrede met de volgende woorden. „Het zou ide aal zijn als de WBE Tholen Sint Philipsland de vrijheid zouden heb ben om de dieren in ons veld te be heren, zodat we het evenwicht kun nen herstellen en behouden. Daarbij beschouwen wij de jacht als ons ei gen huis, om erin te kunnen blijven wonen moetje het onderhouden, dat gaat meestal gepaard met investe ringen." Het is terug te vinden in de Eendraehtbode van 11 juli 1985: S.L.O.T.H. officieel. Zo luidde de kop van het bericht over de oprichting van de stichting Lokale Omroep Tholen. De Thoolse vrijwilligersomroep viert zaterdag haar 25-jarig bestaan met een radioprogramma waarin onder andere oud-medewerkers te horen zijn. Ook is er een receptie voor ge nodigden. Ooit begonnen als piratenzender nu een erkend station on dersteund met Rijkssubsidie. 'Met het passeren van twee aktes bij notaris mr. J. Schot zijn vrijdagmid dag de stichting Lokale Omroep Tholen (Sloth) en de vereniging vrienden van de Sloth officieel ge worden. Daarna is direct een aan vraag bij het Ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur ingediend om een vergunning te krijgen voor een lokale kabelom roep.' Zo begint het artikel in de krant van weleer. Daarin is ook te lezen dat C.A. Burgers voorzitter was van de stichting, J.W. van Els- acker secretaris en A.J.J. Smoiil penningmeester was, allen uit Tho len. De laatste twee hadden in die zelfde functie ook zitting in het be stuur van de vereniging, waarvan L. Ottevangcr voorzitter was. Me vrouw Moeliker-Dalemans en me vrouw Bos-Prince, eveneens uit Tholen, waren bestuurslid. De Sloth streefde ernaar om een ethervergunning te krijgen, omdat er nog maar weinig kabelaansluitin gen waren op Tholen. Zo wilde de omroep, net als op Texel, alle radio luisteraars bereiken. Redacteuren van de Eendraehtbode werden elke woensdagmiddag op gebeld door Greet Mayer uit Poort vliet die ze vroeg wat er de volgen de dag in de krant zou staan. Zo heeft de stem van de hoofdredacteur van deze krant, Wim Heijboer, meerdere malen door de luidspre kers in Thoolse huiskamers ge schald. In de uitzending van zater dag is te horen welk nieuws er des tijds in de Eendraehtbode stond, want van tien uur 's morgens tot twaalf uur 's middags worden oude kranten doorgenomen met berichten over de toenmalige Sloth. Ook nu is de Eendraehtbode nog een veelge bruikte nieuwsbron door de om roep. Oud-verslaggeefster Mayer kruipt zaterdag van twaalf tot twee uur nog' één keer achter de microfoon en ook worden hoogtepunten uit het radio verleden doorgenomen. Andere 'ou de stemmen' zijn te horen vanaf drie uur. Dan begint een receptie voor genodigden en oud-medewerkers en worden zij geïnterviewd. Dc jubi leumuitzending wordt om zes uur afgesloten De omroep die te vinden is op de antenncfrequentie 106.5 Fm en 107.6 via de kabel, is net op tijd weer in de lucht. Gedurende zes dagen was dc radiozender niet te beluisteren, nadat het vernieuwen van de zendantenne op de Grote Kerk in Tholen niet goed was ge lukt. Het bleek lastiger dan ge dacht om de nieuwe antenne bove nin de kerktoren op veertig meter hoogte te bevestigen, maar vrij dagmiddag werkte de zender weer. Omroep Tholen was in 1988 de eerste lokale omroep van Neder land, die ook via antenne mocht gaan uitzenden. nomen door Ruben Houmes. Tholen had al een waterplan. Nu dat onder de loep is genomen, blijkt dat er ingrepen in nodig zijn om te komen tot een goed functionerend watersysteem in de toekomst. Om die maatregelen te kunnen treffen is echter meer informatie nodig over de huidige situatie van het water systeem. Samen worejt onderzocht wat per watergang de gewenste in richting is en hoe die het beste te kunnen onderhouden. Voor Van Dis was de onderteke ning reden om een feestje te vie ren. Het plan is gericht op prakti sche zaken, maar is volgens hem ook een investering in de diepte. Namelijk om op langere termijn het watersysteem te vervolmaken. Hij noemde het een parapluplan, want ook andere bestaande plan nen vallen er onder, zoals het ge meentelijk rioleringsplan, het af koppelen van het regenwater en het uitbaggeren van waterlopen. De wethouder is blij met de sa menwerking met het waterschap. Hij noemde de discussie over het opheffen van het schap geen on derwerp van discussie waard. Gin jaar veerde even op met deze uit spraak en steun van Van Dis. „Het gaat er om dat we samen zorgen voor een veilig watersysteem en het water optimaal wordt benut. Belangrijk is om in de gemeente en in het waterschap deskundig personeel binnen te halen en te be- Het is een troosteloze aanblik op de akker langs de Winkclzeeschc watergang. Terwijl in de omgeving dc aardappelen staan te bloeien, het graan en de uien tot wasdom komen, is op het perceel alles doodgespoten. Dat althans hoopt Geluk want anders is zijn strijd te vergeefs geweest. „Het is een groot probleem. De bies groeit langs de slootkanten en de water gangen. Als er door het waterschap geklepeld wordt, dan komen ze op het land en laten ze hun zaad val len. We mogen niks in de sloot spuiten, maar de overlast van de plant op de akkers neemt alleen maar toe." De plant hoort tot de cypergrasfa- milie en bloeit van juni tot augus tus. De mattenbies is algemeen, andere soorten komen verspreid voor of zijn zeldzaam. De plant die Geluk op zijn perceel vindt is er eentje met de typerende driehoeki ge stengel. De bies of zegge kan een halve meter tot een meter hoog wordt. Een taai gras dat scherp aanvoelt. Meest ongebladerd, de aren voor een deel gesteeld. De wortels zijn bruin en taai en wor den een halve centimeter dik. De wortelstok heeft uitlopers. Het perceel aan de Staartweg werd bij de herverkaveling van het blok Sint-Annaland in 1997 aan Geluk toegewezen. Er was een jaar eerder een milieuvriendelijke oever aan gelegd. Dc grond die van de kan ten is weggehaald, is over het hele perceel verspreid. Met alle gevol gen van dien, zegt Geluk. „Al gauw zag ik de biezen er uit de grond komen." Bestrijden door de bies te wieden is volgens de akkerbouwer onmo gelijk. „Ze groeit snel. Als je ze afkapt, staan ze een week later weer boven. De bolletjes blijven in de grond. Het grote probleem is dat ze wat later komen dan de ge wone gewassen. Daarom kun je ze ook niet meer bewerken met be strijdingsmiddelen want dan be schadig je ook de andere gewas sen." Geluk krijgt nu veel vragen over zijn vergeelde lapje waar geen vruchten groeien. „Het is hele vruchtbare grond. Mensen snappen het niet dat ik dit doe. Ben je ver geten te ploegen, vragen ze. Maar het werd gewoon te gortig. De bol letjes zitten in de grond en die blij ven er zitten. Ook nu is het moei lijk te bestrijden omdat het onkruid, zoals kamille, ook al zo hoog staat. Ik laat grond braak lig gen om schoon schip te maken. Als we er niks aan doen, wordt het een levensgroot probleem. Het breidt zich alleen maar uit." Het perceel gebruikt dc akkerbou wer gewoonlijk voor de teelt van aardappelen, tarwe of uien. Geluk hoopt dat na een jaar braak leggen van de grond, het probleem is opgelost, maar daar is hij nog lang niet zeker van. Ook op zijn doodgespoten lapje, piept er hier en daar al weer een fris groene stengeltje van de bies omhoog. Dat gebeurt op het stuk waar de grond van de sloot op uit is gereden. Door de droogte zijn er scheuren ontstaan, en tussen die scheuren laat de bies zich alweer zien. Punt is ook, zegt Geluk, dat er wei nig kennis over het plantje is en de bestrijding ervan. „Ik heb wel een middel gevonden om de grond vrij te houden van onkruid zodat de bies goed doorkomt, waardoor ze bies beter is te bestrijden. Dat is een middel dat ik ook in de tarwe gebruik." Bij het uitdelven van de sloten, wordt de modder langs de rand van de percelen gelegd. „Dat mag blijven liggen. Daar krijgen we ook een vergoeding voor. Die rand heb ik nu bespoten, maar het is de vraag of dc biczen dood zijn." Geluk benadrukt dat het niet alleen zijn probleem is. Hij kan zo vier tot vijf percelen in dc buurt aan wijzen waar het probleem van de oprukkende bies in de gewassen zich voordoet. In ieder geval doet het zich ook voor in de Noordpol der en de Uiterst Nieuwlandpolder in Sint-Maartensdijk waar Geluk akkers bewerkt. Ook in de Noord polder wil Geluk volgend jaar een perceel braak laten liggen om de zegge te gaan bestrijden. Geluk heeft er ook met collega's over gesproken. „Het is zo'n groot probleem. We moeten er wat aan doen. En dat moet in de sloot. Op het land is het onbegonnen werk. Als we het niet voor honderd procent be strijden, blijft het komen. Het ver menigvuldigt zich razendsnel." Hel zit Geluk zo hoog, dat hij bereid is om hardere maatregelen te ne men. Door bijvoorbeeld het maaisel uit de slootkanten niet op zijn land te accepteren omdat deze vol zit met nieuw zaad. De sloten en watergan gen zijn van het waterschap. Daar mag niet in gespoten worden. Dat weet ik, maar wij willen niet opge zadeld worden met nieuw materiaal. Dan is de strijd oneindig." Anders dan met bijvoorbeeld strek gras dat ook vanuit de slootkanten zijn weg op de akker probeert te winnen, zegt Geluk. „Dat spuit je weg en dan ben je het ook kwijt. Dit is een ander probleem. Mogelijk is het te bestrijden door gedolven grond 1 of 2 jaar te laten liggen en ze dood te spuiten of om de grond af te voeren. Als het maaisel blijft ko men blijft het op je grond liggen." In het perceel uien bestrijdt Geluk de plekken waar de bics omhoog schiet met gif. „Ik ben al twee och tenden met dc rugbus door het per ceel gegaan. Tussen de uien is de bies goed te zien. Ik moet het pleks- gewijs bestrijden." Geluk kaartte de kwestie ook aan bij de afdeling Tholen en Sint-Philips land van de ZLTO. Voorzitter Jaap dc Jager is tevens lid van het dagelijks bestuur. Vrijdag zijn er twee mede werkers van het waterschap gaan kij ken bij Geluk. „Hel is sowieso nooit leuk dat zulke dingen gebeuren. Dat onkruid, in dit geval, bies, bij het ma ken van een natuurvriendelijke oever, meekomt. Maar er is daarvoor wel een schadevergoeding betaald. Daar zit dus ook een bijdrage bij voor het vergoeden." Volgens De Jager is de 'verontreiniging' met onkruid na zo'n ingreep niet uitzonderlijk. „Geluk had zijn land niet braak hoeven leg gen. Het is zijn eigen keuze." De Jager wijst er op dat boeren of andere aanliggende eigenaren van een perceel bij baggerwerkzaamhe- den een ontvangstplicht hebben. „Dat geldt voor iedereen en dat vindt niemand leuk. Toen ik zelf nog actief boerde, heb ik dat ook ja renlang ontvangen. Bij Geluk zit daar ook bies in, maar minder dan in het perceel met de natuurvriende lijke oever." De Jager vindt dat het Geluks eigen keuze is om op deze manier de bics te bestrijden. „Daar ben je eigen baas over. Volgens De Jager staat Geluk vrij om een schadeclaim in te dienen, voor de bies die op zijn per ceel aan de Staartweg ligt, maar is de kans dat die gehonoreerd wordt, niet zo groot. „Er is al in ruime ma te schadevergoeding gegeven toen de oever werd aangelegd. Het hoort er nu eenmaal bij. Er is niets onoor baars gebeurd." Akkerbouwer Andries Geluk met het plantje dat hij wil bestrijden op het land dat hij om die reden braak laat liggen. Tholen is de eerste gemeente in Zeeland die de 'tweede generatic stedelijke waterplannen.' Volgens Ginjaar steekt Tholen zijn nek uit en is dc gemeente al ver omdat ze zelf al het beleid formuleert. Door nu samen te werken, is er een wis selwerking die zijn vruchten zal afwerpen, aldus Ginjaar. Uit zijn betoog bleek ook dat het bestuurlijk gezien een streven is om voor de burger als één over heid op te treden (rijk, provincie, gemeente en waterschap). „Als ware het één organisatie. Zo erva ren de burgers dat." Hij wenste ie dereen succes bij het uitvoeren van het plan. houden. Het ligt voor dc hand dat we samenwerken en onze kennis delen door eikaars personeel te ge bruiken. We hebben er al goede stappen in gezet, we zoeken elkaar steeds meer op." Ginjaar, lid van het dagelijks be stuur van het waterschap, toonde zich ook in zijn nopjes met het ge zamenlijk vastgesteld beleid. Over Tholen zei hij dat het soms een ei genzinnige gesprekspartner is, die "bij tijd en wijle' zeer kritisch is. „Maar dat gaat gepaard met een zekere opgeruimdheid. De zaak op orde willen hebben. De gemeente is initiatiefrijk en schuuwt het risi co niet."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5