Milde straf portiers in Sint-Annaland 'Ik zie bij iedere leeftijdsgroep iets dat ik uitdagende kanten vind hebben' 'Dat we eerste zouden worden met ons team, had ik niet verwacht' Vergoeding raad in stappen verhoogd Woongenot en zwembad De Spetter in Tholen Thoolse dictee wedstrijd moet blijvertje worden Donderdag 15 juli 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Stemmen van lezers Rechtbank: poging tot doodslag bewezen Afsluiting viering 600jaar Vossemeer in november Een Thools dictee sluit op woensdag 3 november de vie ring af van 600 jaar Oud-Vossemeer. Vijf bekende Thole- naren en tien doorsnee inwoners nemen het in dorpshuis De Vossenkuil tegen elkaar op. Ook het publiek zal ac tief bij het taaievenement betrokken worden. Deelne mers kunnen zich tot 1 september aanmelden. Voordelen Annet de Boer van Jenaplanschool in Poortvliet is kwart eeuw juf „Als ik opnieuw een beroep zou moeten kiezen, zou dat weer het onderwijs zijn." Voor Annet de Boer-van der Woerd uit Poortvliet staat vast dat ze voor het juiste vak heeft gekozen. De 53-jarige juf viert morgen haar jubi leum. Ze zit 25 jaar in het onderwijs, waarvan 19 jaar bij de School met de Bijbel ofwel Jenaplanschool in Poort vliet. Daar werkt ze als intern begeleider, wat inhoudt dat ze de ontwikkeling van alle leerlingen volgt. Pleinwacht Leesdier Schooltuinen Ruiter Jaime Meeuwissen en trainer Jan-Pieter Koopman wereldkampioen Wat het Nederlands elftal niet lukte, lukte het lan denteam Westernriding van Jan-Pieter Koopman uit Sint-Maartensdijk wel. Wereldkampioen worden bij de jeugd. In Texas werd de ploeg met de gevlekte paarden eerste. Voor de 17- jarige Jaime Meeuwissen uit Sint-Maartensdijk was er dubbel succes. Hij werd eerste op het onderdeel horsemanship én eerste met het nationale team. Er deden zeven landen mee. Stage Waterschappen bij slibverwerking Eten in Kom voor goed doel Galop Gemeente ruim 49 mille extra kwijt Met enige verbazing las ik in het onderzoek van weekblad Elsevier dat het woongenot in Tholen niet zo groot is. Onze gemeente staat op de 398ste plaats van de 430 gemeen ten. Ik woon er al zo'n kleine 40 jaar met veel plezier en zou niet we ten waar ik een beter stekje kon vin den. Maar na enige tijd het gclczene te hebben overdacht, kon ik toch tot de conclusie komen dat er inderdaad wel wat voor te zeggen is. En dan gaat het mij niet om grote dingen, maar om de kleine genoegens van het leven, zoals bijvoorbeeld het zwembad. Wat gingen we vroeger al graag naar het zwembad de Spetter, aan het einde van de middag of 's avonds nog even afkoelen, in de zo mervakantie soms een hele dag. Wij hebben er zwemmen geleerd en nu leren onze kinderen het op dezelfde plek. En wat kunnen ze zich er heer lijk vermaken. Het is werkelijk een genoegen om te zien. Als ik 's mor gens naar school fiets met mijn dochtertje kom ik steevast mensen tegen met frisse gezichten die, na enige zelfdiscipline, een verkwik kende duik hebben genomen en met hervatte moed aan hun dagelijkse arbeid kunnen beginnen. Maar toch komt ,met de regelmaat van de klok, de vraag weer boven of we daar van kunnen blijven genie ten, want de gemeente verrast ons telkens weer met nieuwe plannen omtrent het voortbestaan van zwembad de Spetter. En ja... zulke onzekerheden verkleinen inderdaad het woongenot. O.k, uitbreiding of vernieuwing dat kunnen we begrij pen, maar teruggaan in de tijd en dus opheffen, nee! En voor overdekt zwemmen kunnen wc met gemak de brug over. Dus hebben we dat niet perse nodig. Een overdekt zwembad maakt overigens de abonnementen te duur. Zo'n voorziening zal waar schijnlijk niet rendabel zijn, dus ko men er alleen problemen bij (of ge meentelijke heffingen). Misschien kan iemand met een creatieve geest wel een activiteit bedenken voor het gebruik van het terrein in de winter maanden. En nee...dan geen mu ziekfestijn, maar gewoon iets dat écht leuk is, bijvoorbeeld een ijs baan. Oh, wat kan Tholen toch een leuke 'plaats zijn om in te wonen. We ge nieten al bij voorbaat. Anne-Marie Bout, Tholen. Twee portiers van café Havenzicht in Sint-Annaland zijn voor poging doodslag veroordeeld tot 240 uur werkstraf en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Aan het slachtoffer moeten de portiers 750 euro smartengeld betalen. Dat be sliste de Middelburgse rechtbank donderdag. De uitspraak staat in schril contrast met de eis van de officier van justi tie R. Rammeloo. Die vond dat de 51-jarige inwoner van Scherpenisse en de 32-jarige Belg uit Essen voor het schoppen en slaan van een re calcitrante bezoeker van Haven zicht bestraft moest worden met ne gen maanden gevangenisstraf. Het incident speelde zich vorig jaar 14 juni in het bomvolle café af. De portiers kwamen in actie, omdat een man zich vervelend gedroeg en kickboksbewegingen maakte. Eerst ging de jongste portier er op af. De Belg verklaarde dat de bezoeker aan hem een kopstoot had uitge deeld. Toen de tweede portier erbij kwam, liep het volgens getuigen volledig uit de hand.'Zef zagen de portiers schoppen en slaan. „Ik dacht.dat hij dood zou gaan", had een getuige verklaard. Een andere getuige beweerde de portiers tien tot vijftien keer te hebben zien schoppen en slaan. Het slachtoffer bleek fors te zijn toegetakeld. Zo liep hij een hersen schudding, zwellingen en schaaf wonden op. De portiers ontkenden buitensporig geweld te hebben ge bruikt. Ze zouden dc ongewenste gast wel hebben beetgepakt en te gen de grond hebben geduwd. In de visie van een aantal bezoekers had de een de man vastgehouden, ter wijl de ander hem schopte. In het tumult kreeg een vrouw een slag van de 32-jarige portier, maar het stond volgens de rechtbank niet vast of dc klap met opzet was uitge deeld. De tenlastegelegde mishan deling leidde tot vrijspraak. De portier uit Scherpenisse werkt al twintig jaar in de beveiliging. De Belgische portier heeft een goede baan en is inmiddels gestopt als portier. Hoogstwaarschijnlijk heeft dc rechtbank de persoonlijke om standigheden in de uitspraak laten meewegen. Het Openbaar Ministe rie heeft twee weken de tijd om ho ger beroep in te stellen bij het Ge rechtshof in Den Haag. Het dictee moet geen discussiebij- Thools dialect willen meedoen. Uit alle aanmeldingen maakt de jury ui terlijk 1 oktober een selectie. Dege nen die hun aanmelding in dialect schrijven, maken de grootste kans. Aanmelden kan tot 1 september via email, info@thoolsdictee.nl, of per post: Groot dictee der Thoolse taal, p/a Kalisbuurt 1, 4698 CN Oud- Vossemeer. Informatie is ook te vin den op www.thoolsdictee.nl. Dat de Vossemeerse organisatie 3 november kiest voor het dictee, is niet toevallig. Het is de dag waarop, zeshonderd jaar geleden, graaf Wil lem van Beieren aan zes van zijn onderdanen een schorrengebied ten noorden van Tholen verkocht (in clusief een aantal rechten) en daar mee het fundament legde voor het huidige Oud-Vossemeer. Het dictee zou een jaarlijks terugkerend gebeu ren moeten worden op de eerste woensdag in november. eenkomst worden over grammaticale kwesties, maar een avond waarop deelnemers en publiek op een speel se en luchtige manier bezig zijn met de streektaal. Een aantal Tholenaren die goed thuis zijn in het Zeeuwse dialect, assisteren de organisatie. Zij helpen bij het opstellen en controle ren van het dictee, vormen de jury en zorgen voor de normering - de Schriefwiezer - die als standaard gaat dienen. Commissaris van de ko ningin Karla Peijs heeft zich bereid verklaard als voorzitter van de jury te fungeren. De winnaar krijgt een wis seltrofee en de titel 'Taalent 2010'. Belangstellenden kunnen zich nu al aanmelden om mee te doen. Zij moeten in een brief of email - met naam, adresgegevens en telefoon nummer/emailadres - kort toelich ten (maximaal 15Q woorden) waar om ze aan deze schrijfwedstrijd in VERVOLG VAN VERNIEUWING In april wordt met de sloop begon nen. Voor Tholen-Noord is een beeldkwaliteitsplan opgesteld. Daarin wordt het gebied in vieren verdeeld: bastion, middengebied, de dijk en het entreegebied. Het plan bevat dc belangrijkste aandachts punten die richting moeten geven aan de uitwerking. Het plan moet dienen als inspiratiebron en is be stemd voor de welstandcommissie die de plannen aan de hand van de uitgangspunten kan gaan beoorde len. Bij de andere deelgebieden gaat het vooral om woningboüw. Met Molenvliet en Buitenzorg gaat Tholen vooral aan de randen ver der groeien, maar dat duurt vol gens de gemeente nog een aantal jaren. Er is nog geen definitief plan voor, wel is er een ontwerp programma opgesteld. De drie projecten moeten in 2025 zijn af gerond. De samenwerking moet vele voordelen opleveren. De her- ontwikkeling van Noord wordt op deze manier haalbaar en vult gelij kertijd de groei van Tholen in. Vol gens de gemeente bereiken alle partijen meer dan zij alleen zouden kunnen. Het is zelfs een voorbeeld voor andere gemeenten. Voor plan Noord is ook een projectleider aangesteld. VERVOLG VAN BEVOLKING Hel inwonertal per 1 juli met tussen haakjes de stijging of daling in het af- gelopen halfjaar en het aantal mannen en vrouwen per woonkern: Tholen 7743(+15) 3775 m, 3968 v Poortvliet 1701 (-5) 853 m. 848 v Scherpenisse 1782(+12) 908 m, 874 v St.-Maartensdijk 3557(+38) 1834 m, 1723 v Slavenisse 1797 (-1) 889 m. 908 v St.-Annaland 3442(0) 1727 m. 1715 v Oud-Vossemeer 2756 (-11) 1408 m. 1348 v St. Philipsland 2676 (-6) 3378 m. 1298 v Ze noemt ze twee boefjes, maar het zijn twee favoriete leerlingen van juf Annet: Corné van Dijke (13) en rechts Matte de Lepeleere (12). Met hen wilde ze graag op de foto in de schooltuinen en dat hqdden ze wel over voor hun jubilerende juf. „Waarom ik voor het onderwijs heb gekozen? Heel simpel, ik ben echt dol op kinderen", zegt de in de Be tuwe geboren en getogen De Boer. Maar daarnaast zit het onderwijs ook in haar bloed, want in haar fa milie voerden twee beroepsgroepen de boventoon: de fruitteelt en het onderwijs. „Mijn moeder stond ook voor de klas en dat was in haar tijd heel bijzonder." Annet ging naar de pedagogische academie in Utrecht waar ze haar man Aart leerde kennen, waarmee ze inmiddels al meer dan 30 jaar ge trouwd is. Na het behalen van haar diploma vond ze in 1977 een baan als juf in Leusden. „Dat was geen vanzelfsprekendheid, want dc banen in het onderwijs lagen toen zeker niet voor het oprapen. Ik was toen één van de 100 sollicitanten. Dat is tegenwoordig wel anders en zeker ook merkbaar als er op de Jenaplan school vacatures vervuld moeten worden." Na enkele jaren werken in Lcusdcn, hielp ze samen met haar man een nieuwe school voor voortgezet spe ciaal onderwijs-vanaf de grond op te bouwen in Bussum. Daar kwam ze erachter dat ze bijzondere interesse had voor leerlingen waarbij niet al les vanzelf gaat, omdat ze kampen met een leer- of gedragsprobleem. Ze volgde daarvoor een opleiding tijdens de avonduren bij het semina rium voor orthopedagogiek. In 1989 kwam juf Annet in Poort vliet wonen, omdat haar man vanuit de school voor speciaal onderwijs in Tholen (De Veste) diverse scholen op het eiland Tholen ging onder steunen en adviseren wat betreft dc leerlingen die speciale zorg nodig hadden. Maar ook toen haar man in Rotterdam ging werken, bleven ze in Poortvliet wonen. Ze waren in middels verknocht geraakt aan de rust, de ruimte en het water. Na een paar jaar zich volledig te wijden aan het moederschap, ze hadden inmiddels drie kinderen, pakte juf Annet met beide handen de draad in het onderwijs weer op. Ze ging invallen op de voortgezet onderwijsafdeling van De Veste (toen nog De Burcht geheten). Maar al gauw ging ze werken op de chris telijke Jenaplanschool in Poortvliet. Eerst als remedial teacher en daarna als groepslecrkracht van de jongste kinderen en nu als intern begeleider van de school. Als intern begeleider volgt ze nauwgezet de ontwikkeling van alle leerlingen van de school. Dit gebeurt aan de hand van allerlei observatie- en toetsgegevens. „Ik wil dat het beslist niet alleen gaat over cijfers, maar vind het ook be langrijk hoe een kind zich sociaal- emotioneel ontwikkelt." Pleinwacht vindt ze een goed obser vatiemoment van dc werkweek. „Op het plein kun je kinderen ob serveren. Kijken naar spelende kin deren is zó interessant, je ziet de in teractie lussen de kinderen." In de klas kijkt ze met de leerkracht mee om die te kunnen coachen. Op de Jenaplanschool is er een aan tal rugzakleerlingen. „Maar niet meer dan op andere scholen", bena drukt dc juf. Dat zijn de kinderen die iets meer aandacht nodig heb ben. Annet waakt ervoor ze in een bepaald hokje weg te zetten, want ze wil niet dat er vanuit wordt ge gaan wat een kind niet kan, maar juist wat het wél kan. „Soms stoor ik me er wel eens aan dat kinderen te snel een etiket worden opgeplakt. Natuurlijk is het goed om te weten dat een kind dyslexie of ADHD heeft, maar een kind heeft zoveel meer kanten, zoveel meer mogelijk heden en kansen. Het is belangrijk om te weten hoe je met zo'n kind verder gaat en hoe je ermee omgaat. Natuurlijk is bijvoorbeeld dyslexie een belemmering, maar daar stopt het niet. Het gaat erom: hoe help je zo'n kind?" Ze noemt zichzelf een echt leesdier en daarom gaat haar interesse voor al uit naar dyslexie, het moeite heb ben met lezen. „Alles wat met lezen of met leesontwikkeling te maken heeft, boeit me." Thuis en in haar fa milie weten ze dat maar al te goed. „Er is geen gelegenheid voorbij ge gaan zonder dat ik mijn kinderen een boek heb gegeven. Een paar da gen geleden heb ik mijn eerste kleinkind gekregen", zegt ze glim mend van trots. „Over een tijdje hoop ik haar heel veel te gaan voor lezen, want dat doe ik heel graag. Juist in deze tijd vol van snelle me dia, vind ik het heel belangrijk om kinderen de liefde voor het lezen van boeken bij te brengen." Het pro ces van het leren lezen fascineert haar. „Een kind dat leert lezen is zo wonderlijk. Hoe een kind dat op pakt." Ze ziet dat gebeuren bij hele jonge kinderen, maar daarmee heeft ze geen voorkeur voor een bepaalde leeftijdsgroep. „Ik zie bij iedere leeftijdsgroep iets waarvan ik denk, dat heeft enorm uitdagende kanten. In de onderbouw komt bijvoorbeeld een enorm leerproces op gang, in de middenbouw zie je kinderen heel leergierig worden en belangstelling krijgen richting de wereld. In de bo venbouw kun je gesprekken voeren die heel diep op een onderwerp in gaan, maar pubers vind ik ook fan tastisch. Daarom past het intern be geleiderschap ook wel bij me. Ik buig me over de hele ontwikkeling van een kind." Het enthousiasme druipt ervan af, bij juf Annet. Ze komt ook graag zo vroeg mogelijk naar school, vaak nog voor acht uur. „Dan kan ik in alle rust even het werk voor bereiden." Ze is niet alleen geïnte resseerd in de ontwikkeling van een kind, maar vindt het belangrijk dat ook volwassenen zich blijven ontwikkelen. Zelf is ze dan ook steeds blijven doorleren om zich verder te verdiepen in haar vak. „Als je niet enthousiast blijft voor je beroep, ben je het ook niet waard", vindt ze. Juf Annet heeft het in elk geval kunnen doorgeven aan haar dochter Janneke. Die geeft les op de montessorischool in Bergen op Zoom. Hoewel Jenaplan geen speciaal on derwijs is, spreekt het concept haar enorm aan. „Je geeft de kinderen iets mee wat je niet terugziet in an dere onderwijsconcepten. In andere scholen wordt meer klassikaal on derwezen. Niet dat daar iels mis mee is, want het zijn vaak prima scholen, maar hier leren dc kinderen te werken volgens een grotere mate van zelfstandigheid, ze leren meer zelf te plannen en we werken rond projectthema's." Als ander voorbeeld van het Jena- planonderwijs noemt ze de school tuinen waar de leerlingen in hun ei gen tuintjes allerlei groenten verbouwen. „Als je ziet met hoeveel ijver ze daar aan de slag zijn, ook nü schooltijd.". Ze vindt het jammer dat Jenaplan en Montessori, een andere zogenaam de vernieuwingschool, vaak 'wor stelen' met de onderwijsinspectie. „Wij werkten wel met de halfjaar lijkse citotoetsen, maar niet met de cito-eindtoets aan het eind van groep 8 en dat ziet de inspectie niet graag. Daardoor is het lastig voor onze school om de kleur groen te halen. Inmiddels is er gewerkt aan een goede oplossing." De Boer ge niet van dc sfeer op de school. „We hebben een warme schoolcultuur. Het is een school met een fijn team van medewerkers, een school met een 'warm' pedagogisch klimaat waar kinderen zich veilig en ver trouwd voelen. Maar ook de wijze waarop wordt omgegaan met de christelijke identiteit spreekt mij bijzonder aan. Hier wordt iedereen geaccepteerd en gerespecteerd zoals hij of zij is." Alle leerlingen van dc school wor den morgen betrokken bij de jubi leumviering, waarbij ook juf Chris- tien van der Male, die 12,5 jaar in het onderwijs zit, in het zonnetje wordt gezet. Thuis in Sint-Maartensdijk toont hij samen met zijn trainer de tro feeën: een grote zilveren gesp voor de broekriem, houten stijgbeugels en een rozet. Maar hij is Vooral trots op het resultaat. Drie weken waren ze er voor in Amerika. Op de Worldshow. Ze kwamen vrijdag pas terug, een dag later dan ge pland omdat ze door het slechte weer niet mochten landen in Chica go waardoor ze de aansluiting mis ten. Jaime is een leerling van Jan-Pieter Koopman (30). Al sinds zijn ne gende jaar rijdt Jaime paard. Het Westernriding vond hij leuker dan springen en dressuur, zegt hij. „Het is een heel andere manier van rij den. Dat sprak me aan." Koopman: Het is een wereld van verschil. Het is een eerlijker manier van rij den voor het paard. En duidelijker. Wat fout is, is fout, wat goed is, is goed. Het is een lossere manier van rijden. Bij dressuur moet je heel veel ondersteunen. Paarden bij Westernriding krijgen dc losse teu gel waar het kan. We laten ze zelf de oefening doen. Op het moment dat het fout gaat, moet je pas corri geren." Westernriding is vijftien jaar gele den over komen waaien uit Noord- Amerika. Het gaat terug naar dc cowboys die op de grote veeran- ches werkten. En met hun paarden vee bij elkaar moesten drijven, vee tellen en brandmerken. Ze gebruik ten hun paard als werkdier en gin gen er later ook wedstrijden mee houden. Deze tak van sport wint steeds meer terrein. In België. Duitsland, Oostenrijk en Italië bij voorbeeld heeft het een grote vlucht genomen. De ruiters zien er dan ook uil als cowboys. Ze dragen een hoed en laarzen met sporen. Ze wonden en keren snel met hun een kans om hoog te eindigen, maar eerste te worden van de wereld, had ik niet verwacht."^ Koopman schatte de kansen ook wel hoog in, maar was voorzichtig met het doen van uitspraken vooraf. „We hadden wel een clinic gedaan. Ik zag dal het wel goed ging, maar ze moeten dan natuurlijk nog wel aan de bak. En dat Jaime het goed zou doen, wist ik wel. Hij is een ta lent. Toch was ik wel zenuwachtig. Bang dat het niet goed zou gaan." Het is een topprestatie want twee jaar geleden, werd het landenteam derde. Het team met de meeste punten werd kampioen. Lisanne Olyhoek werd op haar onderdeel vijfde, Isa- bclle van Scumeren derde, Vera Houweling tweede en Jaime eerste. Chelsea van de Berg was reserve, maar mocht ook meedoen in een team met drie ruiters uit drie ver schillende landen. De Suiurdieke- naar moest als laatste. „Ik had al een beetje zitten rekenen. Als ik derde zou worden dan zou Amerika winnen. Maar ik won en we klopten de Amerikanen met twee punten voorsprong." Jaime wil nu ook trainer worden, net als Jan-Pieter. Hij kan er een op leiding voor volgen in Sint Niklaas in België, maar dan moet hij acht tien jaar zijn. „Ik ben al lang van plan om er mijn beroep van te ma ken. Ik ben geslaagd aan het Prin sentuin college in Halsteren en ga nu eerst een halfjaar werken op een trainingsstal in de Ardennen. In dit beroep kunnen je het meest leren in de praktijk." Vanwege zijn stage loopt Jaime wel het Nederlands kampioenschap mis, maar heel erg vind hij het niet. Zijn prijzenkast raakt al aardig gevuld en over twee jaar is er weer een kans op uit te komen op het wereldkam pioenschap Westernriding. De beide Zeeuwse waterschappen zijn onlangs aandeelhouder gewor den van de N.V. Slibverwerking Noord-Brabant (SNB). Ze nemen samen voor 7,8 procent deel in het aandelenkapitaal. Dijkgraaf Toine Poppelaars vertegenwoordigt beide schappen in dc aandeelhoudersver gadering, de gezworenen Willem Ginjaar (Zeeuwse Eilanden) en Joop Dees (Zeeuws-Vlaanderen) worden commissaris bij SNB. Door de toetreding zijn de Zeeuwse waterschappen verzekerd van duur zame slibverwerking. SNB gaat jaarlijks 32.000 ton Zeeuws slib verwerken dat is vrijgekomen bij het zuiveren van afvalwater. De wa terschappen hadden al goede erva ringen met SNB. Het aandeelhou derschap levert hen een aanzienlijke kostenbesparing op, bovendien zijn ze verzekerd van hun slibafvoer. Zaterdag 17 en zaterdag 31 juli gaat de 29-jarige Annette Nagelkerke uit Tholen samen met drie andere mei den, bedienen in hotel Kom in Sint- Maartensdijk. Ze doen dat om geld in de zamelen voor onderzoek naar borstkanker. Op 9 en 10 oktober doen ze mee aan de wandeltocht van 60 kilometer, van Amersfoort naar Amsterdam voor dc stichting A Sis ter's Hope. Ze doen dat onder dc naam Yes we can omdat ze denken dan niks onmogelijk is, zegt Annette die als psychologe werkt in het ver pleeghuis van Allévo in Zierikzee. „En om zoveel mogelijk sponsorgeld te vergaren, organiseren we allerlei activiteiten. Op 17 en 31 juli wordt er in hotel Kom een speciale barbe cue gehouden waarvan een deel van de opbrengst voor ons team is be stemd. Als tegenprestatie werken wij de avonden mee in de bediening." Ruiter Jaime Meeuwissen en trainer Jan-Pieter Koopman bij de huldiging in Amerika. paarden alsof ze een koe terug wil len drijven naar de kudde. Het is voor de toeschouwers spectaculair om te zien. Het zand in de bak gaat er van stuiven, zoals het stof op de prairie. In Fort Worth, ten westen van Dal las. kwam het team uit met vier rui ters en een reserve. Het wereld kampioenschap vond plaats onder de vlag van dc American paint hor- se association (voor gevlekte paar den). De deelnemers kwamen niet uit op hun eigen paarden. „Nee", zegt Koopman, „één paard vervoe ren kost al 12.p(X) dollar. We moes ten ons eigen vervoer, het startgeld en het verblijf betalen." De paarden voor de deelnemende ploegen werden verloot. Ook onder dc Amerikaanse ruiters die in hun eigen land spelen. Dc ruiters moch ten in een grabbelton de naam van hun paard pakken. Jaime trok. Slightly Fancy. Het bleek een lot uit de loterij. „We mochten het zadel uitzoeken, de beugels passen en dertig minuten trainen. Het zijn wel goede paarden, hoor. In dat half uurtje ging het al best goed. Het klikte wel tussen mij en het paard." Bij dc wedstrijden komen de ruiters op verschillende onderdelen uit. Jai me op het onderdeel horsmanship, dal vooral de behendigheid en dc rijvaardigheid van de ruiter laat zien. Een vaardigheidsproef van drie minuten. Jaime moest een par koers afleggen, in galop (linker- en rechterzijde), stoppen, cirkels ma ken, draaien om de achterhand. Daarna moeten de ruiters op dit on derdeel samen met hun paarden de bak in om te stappen, te draven en te galopperen. Koopman: „Als de jury dan nog twijfels heeft, dan geeft de ze ronde de doorslag. Maar 80 pro cent van de beoordeling wordt bij de individuele uitvoering gedaan." Na elke wedstrijd werden de prijzen uitgereikt. Jaime bleek de beste te zijn op zijn onderdeel. „Ik kwam als eerste de bak uit. Overspoeld door emoties. En toen hoorde ik dat wc met het team ook nog eens kam pioen waren geworden. Ik slapte van mijn paard af en kon weer terug voor de volgende huldiging." Meeuwissen en Koopman zijn alle bei trots. „Zo'n klein landje als Ne derland dat in het grote Amerika kampioen wordt," zegt Meeuwis sen. „Ik ben blij dat we het zo ge daan hebben. Dankzij de steun van de trainers en de ouders die mee zijn gegaan. Het ging beter dan ver wacht, maar we hadden ook niet de minste ruiters mee. We maakten wel De vergoeding voor leden van dc gemeenteraad stijgt met 23 pro cent. Dat is het gevolg van wijzi gingen in de landelijke rechtsposi tiebesluiten. De inwonersklassen zijn aangepast, en er is een vergoe ding ingevoerd voor fractievoorzit ters en commissieleden in verband met taakverzwarende werkzaamhe den. Het kost de gemeente Tholen ruim 49 mille extra-(41 mille ver goedingen en 8250 euro onkosten vergoedingen). Het fractievoorzit- tcrsoverleg vindt, gezien dc noodzaak tot bezuinigingen, dat de verhogingen niet met terugwerken de kracht moeten ingaan maar bij het begin van de zittingsperiode van dc, nieuwe gemeenteraad. En de verhoging van de raadsvergoe ding wil ze gefaseerd, in vier stap pen, doorvoeren. Het voorstel is vanavond in de ge meenteraad een hamerstuk. In de commissie bestuurszaken zei Han van 't Hof (ABT) dat hij de formu lering 'forse verhoging' wat over dreven vond, gezien dc tijd die raadsleden aan het raadswerk kwijt zijn. Theo Korevaar (SP) daarente gen zou als raad van de verhoging willen afzien. „Het zou beter zijn om het geld te gebruiken voor de leefbaarheid in de kleine kernen." Korevaar gaf aan dat de SP-raadsle- den het grootste deel van hun ver goeding verplicht in de partijkas storten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3