Groei van 42 mensen verrast gezien kleiner aantal baby's Vooral kosten bijstand zijn hoger dan begroot Tot €2.000, Bal |Él|g Kar Groep 8 krijgt diploma voor helpen verwezenlijken millenniumdoelen Fietsen over nieuwe dijken De Supermarkt van Halsteren 750 huizen in Tholen-Noord, Buitenzorg en Molenvliet Donderdag 15,juli 2010 66e jaargang no. 35 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault 38 Meerkikker maakt ook veel lawaai Castria moet op Tholen blijven Triatlon Westerpoort: €1528,- Runningteam Ambulancepost half augustus zie www.plus.nl Groot vestigingsoverschot zorgt voor een plusSint-Maartensdijk groeit weer Het inwonertal van de gemeente Tholen is in de eerste zes maanden van dit jaar met 42 toegenomen (0,17 pro cent). Volgens voorlopige cijfers van het bureau burger zaken woonden er op 30 juni 12.772 mannen en 12.682 vrouwen in Tholen. Totaal is dat 25.454 mensen. Er kunnen nog meer mensen bij want het woningbouw programma van de provincie voorziet tot 2020 in de bouw van 1390 huizen voor heel de gemeente. Daarvan is de helft bestemd voor Tholen, de andere helft voor de andere woonkernen. Verdeeld naar de types woningen moeten er 806 gewone huizen komen (grondgebonden) en 584 appartementen. Het gaat in totaal om 1250 nieu we woningen en 140 woningen die vervangen kunnen worden. Moeder van 15 Hoger sterftecijfer Plus smalstad SGP vindt vijf leden stembureau te veel In de eerste vier maanden van dit jaar heeft de gemeente Tholen bijna 317.000 euro méér uitgegeven dan was ge pland. Uit de programmarapportage per 1 mei blijkt dat de tegenvallers 570.000 euro beliepen en de meevallers 255.000 euro. Sportvelden Vernieuwing en groei komende 15 jaar De gemeente, Bouwfonds Ontwikkeling en Castria Wo nen beginnen samen aan drie projecten in Tholen die de stad aanzienlijk zullen veranderen. De drie partijen gaan samenwerken voor drie deelgebieden: plan Noord waar ongeveer 175 woningen moeten verrijzen en twee super markten, 450 woningen in het gebied Molenvlietsedijk en 125 in Buitenzorg. fj Leerlingen Groen van Prinsterer voeren eigen bedrijfje voor Kika •2>754 Autobedrijf Wattatrant 3 Voltatraat 2 4691 RBTtwIwi Tal 0166 602440 Tal. 0166-607060 Fa» 0166-604440 Fa» 0166-607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen eri Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het is geen Amerikaanse brulkikkcr die omwonenden van de voetbalkooi in de nieuwbouwwijk Graefnisse in Sint Philipsland horen, maar een meerkikker of grote groene kikker. Dat blijkt uit onderzoek door de ge meente Tholen. De gemeente kreeg vorige week een telefoontje van be woners die een hard gekwaak hoor den. Ze vreesden te maken te heb ben met de vraatzuchtige Noord- Amerikaanse stier (of brul) kikker waar onlangs in het NOS-Joumaal melding van werd gemaakt. Voor deze bruikikker is geen enkele aanwijzing. Wel van tientallen meerkikkers (rana ridibunda), de grootste inheemse kikker. Ze produ ceren een lachend gekwaak. Ze kun nen 15 centimeter lang worden. Castria moet na de fusie met twee Westbrabantse woningstichtingen een volwaardige vestiging in de ge meente Tholen in stand houden. Die voorwaarde heeft de gemeente Tho len verbonden aan een positief ad vies over de fusie aan de minister van wonen, wijken en integratie. De tweede voorwaarde is, dal in samen hang met het kantoor ook een blij vende sociale betrokkenheid van de nieuwe organisatie bij de specifieke omstandigheden op volkshuisves- tingsgebied - in ruime zin - in de gemeente Tholen aanwezig moet zijn. Castria Wonen heeft nu een kantoor aan de Haven in Sint-Maartensdijk en is behalve in de gemeente Tholen ook actief in Halsteren, waar ook een vestiging staat. Onderdeel van een fusie is vaak het behalen van schaal voordelen om de kosten te beperken, zowel qua huisvesting als personeel. Zijn er nu 3 directeuren, na de fusie zou er nog 1 over kunnen blijven. Het centraliseren van onderdelen zo als bijvoorbeeld de administratie kan ook tot verlies van arbeidsplaatsen leiden. De voorwaarde .volwaardige vestiging' die de gemeente Tholen stelt, kan dus in de praktijk wel eens tot interpretatieverschillen leiden. De minister is nu aan zet. De fietsroutes bij Anna Jacobapolder kunnen volgend jaar uitgebreid wor den. De verbetering van de dijken in de Willempoldcr en de Abraham Wis- sepolder over totaal 1,7 km grijpt wa terschap Zeeuwse Eilanden aan voor een nieuwe onderhoudsstrook in de buitenberm. Die stroken zullen voor recreatief medegebruik opengesteld worden. Dat blijkt uit de ontwerp-ver- gunning die gedeputeerde staten van Zeeland hebben vastgesteld in ver band met de Natuurbeschermingswet. Met nadere voorschriften willen ge deputeerde staten de negatieve effec ten op beschermde natuurwaarden voorkomen en/of te minimaliseren. Dit kan door fasering van de werk zaamheden en herstelbevordering van onvermijdbare schade aan schor en zeegras. Er verdwijnt 13,5 m2 slik en 27 m2 schor. Een deel van het traject wordt voor doorgaand (ictsverkeer toegankelijk gemaakt. Het overgrote deel van de onderhoudsstrook wordt afgestrooid met grond. Er worden geen hekken geplaatst. De provincie verwacht geen toename van recreatie, zodat de toegankelijkheid niet beperkt wordt. Voor opslag van materiaal wordt het bestaande depot in de Wil lempolder gebruikt. De triatlon van de tweedeklassers van het Westerpoort in Tholen heeft dinsdag 1528 euro opgebracht voor het Runningteam Tholen. De 85 leerlingen zwommen 14 baantjes in de Spetter, reden 8 kilometer op de fiets en liepen 600 meter. Connexxion Ambulancezorg ver wacht dat half augustus de ambulan cepost in Poortvliet in gebruik zal worden genomen. Alle procedures zijn doorlopen. De voorbereiding van het lijdelijk onderkomen op het terrein van Bouman-Potter is in vol le gang. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Advertentie I.M. Sint-Maartensdijk groeide ook dankzij de nieuwbouw aan Onder de Linden. Vrijdagavond hielden de 21 bewoners van het appartementencomplex van de Bredase woningbouwvereniging Laurentius voor het eerst een barbecue. Corrie Baan zette die op poten. Op verzoek van de opzichter van Laurentius. De bewoners komen uit het dorp zelf, maar ook uit Breda. Jan Kloet uit Breda is met 84 jaar de oudste. Hij is geboren en getogen in de smalstad maar kwam na 32 jaar weer terug. Antal Joppe is met 27 jaar de jongste. De meesten zijn ouderen. Ze hebben het allemaal erg naar de zin in hun flatje bij de entree van het dorp, vertellen ze .„Niet iedereen kende elkaar." zegt Corrie, „Daarom was het leuk om nu samen iets te doen." Er zijn dit jaar 116 kinderen (55 jongens en 61 meisjes) geboren. Omdat ook 113 inwoners (63 man nen en 50 vrouwen) overleden, is er een klein geboorteoverschot van drie. Daar staat een vestigingsover schot van 39 tegenover: 336 mensen (170 mannen en 166 vrouwen) kwa men van elders in Tholen wonen, terwijl 297 inwoners (153 mannen en 144 vrouwen) vertrokken. Ten opzichte van heel 2009 is er sprake van een opvallende verande ring. Werd de groei van 44 inwoners over een totaal jaar toen veroorzaakt door het geboorteoverschot van 138 (meer geboorten dan er .mensen overleden zijn), nu is dat maar 3 meer over hel eerste halfjaar. Tho len en Sint Philipsland moeten het nu vooral hebben van een vesti gingsoverschot van 39, terwijl er over heel 2009 nog een vertrekover- schot van 94 was. Tegenover 321 baby's over heel 2009 staan dit eerste halfjaar van 2010 maar 116 kinderen, dus veel minder dan de helft. Tholen valt op met 27 kinderen in het eerste halfjaar tegenover 93 over heel 2009. Poort vliet en Schcrpenissc vallen met elk 10 kinderen ook op ten opzichte van de 24 en 31 over heel 2009. Sint- Maartensdijk scoort met 18 dit eerste haltjaar wel goed gezien de 32 over 2009. Daarentegen valt Stavcnissc met 9 kinderen de.afgelopen zes maanden weer uit de toon met 28 ba by's in 2009. Sint-Annaland zit met 19 kinderen weer wel op de helft van de 37 in 2009. Dat is weer niet in Oud-Vossemeer het geval met 11 kinderen dit eerste halljaar tegenover 44 vorig jaar. Sint Philipsland haalt met 12 baby's evenmin de helft van de 32 vorig jaar. In Tholen was er het eerste halfjaar een tienermoeder van 15 jaar, ge volgd door een 19-jarige in Sint- Maartensdijk en een 21 -jarige in zo wel Oud-Vossemeer als Sint-Maar tensdijk. De oudste moeder in het eerste halfjaar van 2010 was een 47- jarige vrouw uit Sint-Maartensdijk. In zowel Sint-Annaland als Sint- Maartensdijk was er ook een 46-ja- rige moeder. De meeste moeders (13) kregen op hun 36ste jaar een kind, gevolgd door 10 op hun 30ste. Twaalf veertigers verwelkomden nog een baby, 56 dertigers, 46 twin tigers en 2 tieners. Tegenover het kleinere aantal ge boorten, staan veel hogere sterftecij fers. Dit eerste halfjaar overleden er 113 mensen en heel 2009 waren dat er 183. In Tholen staan tegenover 60 overledenen vorig jaar nu 37 mensen in het eerste halfjaar van 2010. Sint- Annaland springt eruit met 22 over ledenen dit eerste halfjaar ten op zichte van 28 heel 2009. Poortvliet 6 (9), Schcrpenisse 5(9) en Stavenisse 10(18) zitten ook boven vorig jaar. Oud-Vossemeer zit met 13 overlede nen (23) hoger dan het veel grotere Sint-Maartensdijk met 11 het afge lopen haltjaar tegenover 21 vorig jaar. Sint Philipsland zit met 9 over ledenen boven de helft van de 15 vo rig jaar. In de hele gemeente overle den er in het eerste halfjaar 63 mannen tegenover 50 vrouwen. Tholen, Sint-Annaland, Oud-Vosse meer en Stavenisse hebben in het eerste halfjaar van 2010 een groter aantal overledenen dan geboorten. In Sint-Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet en Sint Philipsland is het juist andersom. Niet het geboorteoverschot veroor zaakte echter de groei de afgelopen zes maanden, maar het vestigings overschot. Vooral Sint-Maartensdijk kwam hierbij sterk uit de bus met 31 inwoners meer die zich vestigden in de smalstad, dan er vertrokken. Tholen pluste met 25, gevolgd door Scherpenisse met 7 en Sint-Anna land met 3. Daarentegen hadden Poortvliet, Oud-Vossemeer en Sint Philipsland ieder een vertrekover- schot van 9. ZIE VERDER PAGINA 3 Een belangrijke post waren de bij standsuitkeringen, die 230 mille ho ger uitvielen dan begroot'. „Het aantal uitkeringsgerechtigden is sterk geste gen en daarnaast is de systematiek gewijzigd", lichtte wethouder Peter Hoek toe in de commissie bestuursza ken. Zowel de uren voor projectlei ders van grote projecten als een stor ting in het onderhoudsfonds voor de wegen vergden 80 mille méér dan in de begroting. Aan advieskostcn voor hcrontwikkeling van plan. Noord in Tholen was 50 mille extra nodig. De uitbreiding van de uren van de nieuwe wcthoudersploeg met twintig procent vergt 18 mille extra, de extra verkie zingen voor de Tweede Kamer 20 mille. Op dit laatste leek SGP'er Bert van Eenennaam een bezuiniging mo gelijk, want hij vond vijf leden op een stembureau veel van het goede. Bur gemeester Nuis gaf aan dat het eigen lijk niet de bedoeling is dat die vijf le den er allemaal tegelijk zitten, maar dat ze elkaar aflossen. Een besparing levert het schrappen van het vijfde stembureaulid nauwelijks op, het is niet meer dan zo'n 1600 euro. De grootste meevaller was een afreke ning van 90 mille wegens het ophef fen van het administratief diensten centrum Zeeland. Grondverkopen brachten 70 mille méér in het laatje dan was begroot en nog eens 40 mille aan vergoeding van administratiekosten. En het dividend van de Bank Nederlandse Gemeenten viel 25 mille hoger uit dan gedacht. Donderdag, tijdens de laatste verga dering van de gemeenteraad werd de program mara nportage vastgesteld Jaap Hagc (CU) wilde nog wel weten hoe bewoners betrokken gaan worden bij het thema binnenstad in Tholen. Hij benadrukte dat er zorgvuldig mee omgegaan moet worden. Wethouder Jan Oudesluijs bevestigde dat dit ze ker zal gebeuren. Vanwege bezuini gingen staan er minder werkzaamhe den op het programma. De bewoners worden na de zomervakantie uitgeno digd om over het uitvoeringsprogram ma mee te praten. Verder wees Hage op de kosten van de projectleider die voor Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse wordt aan gesteld. Die komen ten laste van het project. Met projectontwikkelaar De Koning Wessels vastgoed zal worden afgesproken hoe de kosten zullen worden verdeeld. Hij vroeg zich ook af of de sportvel den verplaatst worden (naar de Geer- truidapolder). Maar wethouder Kees van Dis gaf aan dat daar nog helemaal niks over bekend is. „Wij zijn bezig met een planning voor alle onderde len. Zo gauw dat bekend is, wordt de gemeenteraad daarvan op de hoogte gesteld." Hagc vroeg ook aandacht voor het hexifdstuk millenniumgemeente. Hij riep b. en w. en de raadsleden op om het budget voor dit doel op té maken en met plannen te komen. Het gaat om de gemeentelijke inzet tegen ar moede en honger, ongelijkheid tussen man en vrouw en milieu%'crontreini- ging. Als gevolg van de bezuinigin gen is er minder geld voor lopende en nieuwe projecten. Burgemeester W. Nuis zei voor '2(X) procent' achter de millenniumdoelen te staan. Hij zei Hagc daarin volledig te steunen. In totaal zo'n 750 woningen. Van middag tekenen de drie partijen een samenwerkingsovereenkomst in het gebouw van de voormalige Timpa- fabriek aan de Wattstraat. Het is het startsein van de samenwerking, maar de voorbereidingen zijn al ja ren aan de gang. De reden waarom er drie projecten tegelijkertijd ter hand worden genomen is een finan ciële: de hcrontwikkeling van hel plan Noord zal gedeeltelijk betaald worden met de opbrengsten van grond verkoop in de andere gebie den. Namens de gemëente tekent burge meester W. Nuis, namens Castria Wonen directeur J. Kloet en namens Bouwfonds directeur R Hoen. Ge deputeerde Van Waveren tekent een zogeheten adhesieverklaring. Het is een vervolg op de raamoverkeen- komst die in december 2008 is ge sloten tussen de drie partijen en de provincie voor de herinrichting van plan Noord. Dat moet een nieuw woongebied worden met ongeveer 175 huizen, twee supermarkten, winkels en kantoren, een nieuw groen 'hart' en de verlengde water- singel bij de vesting. De wegen die het gebied moeten ontsluiten en de parkeerplaatsen liggen aan-de bui tenrand. Verschillende bedrijven zijn al aangekocht en zullen worden gesloopt. Dat geldt ook voor de huurwoningen van Castria aan de Grindweg. ZIE VERDER PAGINA 3 Deze week Annet de Boer jubileert bij Jenaplanschool Poortvliet Jaime Meeuwissen wereldkampioen Westernriding J Job Hage uit Tholen nieuw lid van jongerenraad EN VERDER... Akkerbouwer Geluk legt land braak om bies te bestrijden Milde straf voor portiers in Sint-Annaland VERLOREN ILLUSIES ZIJN GEVONDEN WAARHEDEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De kinderen uit groep 8 van de Groen van Prinstererschool uit Scherpenisse hebben maandag middag een heuse diploma-uitreiking gehad. Niet voor het goed doorlopen van de basisschool, maar voor het voltooien van het project Kids in Bizz. Daarvoor hebben ze een echt bedrijfje opge richt. De w inst gaat naar een goed doel, namelijk Kika, het fonds voor kinderen met kanker. En om die twee redenen kwam wethouder Jan Oudesluijs de afsluiting van het project een officieel tintje geven. Hij sprak de leerlingen toe en overhandigde ze daarna individueel een diploma. Om mee te kunnen doen in het bedrijf, moest elke leerling solliciteren naar een bepaalde functie. Ze schreven daarvoor een sollicitatiebrief. Die is op de achterkant van het diploma afgedrukt. De wethouder nam ze dan ook met interesse door en gal" de schrijvers complimenten. Maar hij was vooral trots op de hele klas. Want zij ver kochten met hun drie bedrijfjes zogeheten fairtrade producten voor eerlijke handel. .Jullie hebben daarmee een grote steen bijgedragen aan het verwezenlijken van de millenniumdoclen." Hij legde de kinderen uit wat dat is onder de noemer op een goede en eerlijke manier omgaan met onze medemens. De leerkracht van groep 8, Henry van Twillert, had de wethouder uitgenodigd voor de diploma-uitreiking. „Met alle plezier", zei Oudesluijs. In totaal is er 300 euro verdiend voor Kika en dat bedrag wordt morgen overhan digd. Er zit 68 euro bij inbegrepen van een actie van de leerkracht samen met de projectbegeleider Jan Harmsen. Zij hebben mensen om een gilt van 7,50 euro gevraagd voor Kika. De kinderen zijn met een bestellijst Iartgs de deuren gegaan. De klas was opgedeeld in drie bedrijfjes met elk hun eigen product. Ze konden kiezen uil verschillende lairtrade producten die via het project waren te bestellen. Het bedrijfje dat een sieraad voor mobiele telefoons verkocht, heeft de meeste winst gemaakt: 83,85 euro. Een ander bedrijf verkocht snoep en dat leverde 77,80 euro winst op. Het groepje dat potten hazelnootpasta en koffiepads verkocht, maakte 47,30 euro winst. Niet de hele klas ging de straat op om hun waren aan de man te brengen. Er waren verkopers voor aangesteld. Anderen verzorgden de inkoop van producten en de afdeling marketing zorgde voor reclame en een website. Ook waren er ontwerpers en productiemedewerkers die bekeken of de pnxlucten er aantrekkelijk uitzagen. Ze pakten de bestellingen in folie in en hingen er kaartjes aan van fairtrade en Kika. De administrateurs berekenden de winst. Ook had elk bedrijfje een eigen directeur. Ook die had moeten solliciteren naar de functie. Zo werd Aron Beurkens dat van het bedrijf met de gsm-sieraden. „Waarom ben jij het geworden?", vroeg de wethouder. „Omdat je de grootste mond hebt?", zei hij met een knipoog. „Dat ook", antwoordde Aron. Maar ook om een andere reden, vertelde de jongen die in een rolstoel zit, vanwege een spierziekte. „Ik kan niet zo goed bewegen, maar in mi jn htxifd gaat hel wel goed." 'Inkoper' Jelmar Elenbaas ontvangt als eerste een diploma uit handen van wethouder Oudesluijs voor het voeren van een bedrijfje als schoolproject.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1