Eis negen maanden voor poging doodslag Motorrijder breekt ruggenwervel bij botsing afslag naar Flupland 'In Bulgarije zijn alleen modehondjes populair, van die Paris Hilton-hondjes' Aquacultuur Vossemeerse Simone Kuystermans redt zwerfhonden uit Sofia Donderdag 1 juli 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Aangeschoten Van der Wel vierde op CDA-lijst voor Scheldestromen Kunstveiling voor Burkina Faso De familie Uijl is de gelukkige winnaar van een jongens fiets bij Spar supermarkt Arjan van Ommen in Sint- Maartensdijk. Maandagmiddag is de prijs overhandigd. „Zaterdag ben ik gebeld. Het was erg leuk om te horen dat we hadden gewonnen. Het was al even geleden dat ik de bon had ingeleverd, dus had ik er niet meer aan ge dacht", vertelt Madelinde Uijl. Veel mensen hebben wel een bepaald doel waarvoor ze zich inzetten. Bij Simone Kuystermans uit Oud-Vosse- meer zijn dat zwerfhonden in Bulgarije. Samen met haar man Wouter heeft ze meegeholpen de stichting Animal Rescue Sofia op te zetten. De opzet is niet zozeer honden adopteren om ze vervolgens naar Nederland te halen, maar meer om in het land van herkomst het aantal zwerf honden terug te dringen. Maar de honden hebben het in de hoofdstad Sofia zo slecht volgens de stichtingleden, dat er diverse noodoproepen zijn óm honden op te van gen. Zo telt het huishouden van Kuystermans twee Bul gaarse honden: Bibo en Ice. Corrupt Brons voor Thoolse brandweerduikers Zigeuners VERVOLG VAN WANDELEN De vijftien kilometerlopers liepen ook een deel van de vijf kilometerroute. Bij de controlepost aan de Oudcland- seweg in Sint-Maartensdijk treffen Nandy de Korte en Ilse van Ouden aarde uit Schcrpcnisse de wandelaars uit de smalstad. Ze kunnen er water of fris drinken, of snoep krijgen. De Korte en Van Oudenaarde oefenen voor de Zevendorpcntocht op zater dag 10 juli. Ze doen daar vaker aan mee. Lopen 40 of 50 kilometer. De vijftien kilometer is voor hen dan ook een welkome afstand. Een reden om eerder mee te doen, zegt Nandy. „Maar het is natuurlijk ook leuk dat er in Scherpenisse weer iets gebeurt." Use's echtgenote, Rini, komt even la ter aan als de dames al op het punt staan om te vertrekken. Rini: „Ik ben eerder begonnen, maar de dames lo pen harder en ik heb een poosje staan praten. Ik ken nogal veel mensen." Het is voor hem de eerste keer dat hij meeloopt. „Ik loop al heel veel. vijf tot zes uur per dag. Dit is een mooie bijkomstigheid." Ook Esmeralda Visch uit Sint- Maartensdijk en Mariska ten Cate uit Poortvliet, die haar dochtertje Lotte (1 jaar en acht maanden) in een wagentje voortduwt, doen voor het eerst mee. Maar dan op de vijf kilometer. Het kind slaapt als ze een stempel op hun kaart laten zetten, llona Bos loopt dinsdagavond ook met hen mee, maar alleen voor de gezelligheid. Ze heeft zich niet in geschreven. Esmeralda woonde eer der in Bergen op Zoom waar ze ook meedeed aan de wandeltochten. Een deel van de route rond de smalstad is voor haar dan ook nieuw. Vandaag (donderdag) komen alle wandelaars rond kwart over acht sa men bij Maartenshof waar de me dailles worden uitgereikt. Muziek vereniging Euterpe verzorgt de feestelijke intocht. Vanaf de Bloe- menlaan lopen de deelnemers naar de Haven waar ze op een ijsje wor den getrakteerd. Portiers café:'We hebben niet geschopt en geslagen' Twee portiers voelen zich niet schuldig aan buitensporig geweld tegen een bezoeker van café Havenzicht in Sint-Annaland. „We hebben niet geschopt en geslagen", verzekerden de verdachten, een 51-jarige inwo ner van Scherpenisse en een 32-jarige Belg uit Essen donderdag bij de rechtbank in Middelburg. Officier van Justitie R. Rammeloo vond de belastende verklaringen van vijf getuigen doorslaggevend voor het bewijs en eiste voor poging tot doodslag tegen beiden vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „De be zoeker heeft zich erg misdragen en gaf aanleiding om in te grijpen. Jul lie zijn echter onprofessioneel door het lint gegaan." Als het aan de of ficier ligt dan betalen de portiers 750 euro smartengeld aan het slachtoffer. „Het was om bang van te worden. Wc dachten dat hij dood zou gaan", zei een getuige. „Zij ble ven maar doorgaan. Ik heb ze wel tien tot vijftien keer zien schoppen en slaan", beweerde een andere ge tuige. Het slachtoffer uit Sint-Anna- land liep een hersenschudding, zwellingen en schaafwonden op. Verder hield hij een litteken aan het oog over. Volgens Rammeloo hadden de ge tuigen allemaal wel 'iets' gezien. „Ze hebben of de een of de ander /.ien schoppen of slaan." Over de getuigen hadden de beveiligers zo hun mening. „Zij hebben alles ver zonnen. Dit is afgesproken werk." Het incident dateert al weer van een jaar (14 juni 2009) geleden. In het bomvolle café gedroeg een dronken man zich erg vervelend en sloeg aan het zogeheten 'kickboksdansen'. Volgens de verdachten stond hij be kend als vechtersbaas. Toen de Bel gische portier erop afging maakte hij een beweging met zij hoofd in# zijn richting. „Hij heeft mij een kopstoot gegeven. Ik heb een week met een dikke neus en blauwe ogen rondgelopen." Zijn collega uit Scherpenisse kwam er al snel bij. „We hebben hem beetgepakt. Wc wilden hem rustig houden. Met zijn drieën sloegen we hem tegen de grond. Alles gebeurde zowat in vier seconden." In het tumult incasseerde een vrouw een slag van de jongste portier tegen haar hand. die later gekneusd bleek te zijn. Verder liep ze zwellingen op. Zij vraagt een schadevergoeding van 426 euro. „Weet ik niets van", reageerde de portier. Volgens een aantal getuigen had de een het slachtoffer vastgehouden, terwijl de ander schopte. „Ze schop ten gewoon door toen hij op de grond lag, waarbij er diverse keren tegen het hoofd werd getrapt." Veel omstanders stonden er omheen. „Ik heb een overdaad aan bewijs. Er wordt verwacht van portiers dat ze professioneel en beheerst hun werk doen. Dit is extra strafverzwarend. Al snap ik best dat jullie in een las tige positie zitten. In het uitgaansle ven komen vaak opstootjes voor", meende Rammeloo. De verdediging verbaasde zich over de eisen en vond dat de verklaringen van de getuigen te tegenstrijdig wa ren om tot overtuigend bewijs te ko men. De jongelui zijn op zijn minst aangeschoten. Dan krijg je al gauw: „wie ziet wat? Als ze werkelijk zo veel keren hadden geschopt dan was het niet bij een hersenschudding ge bleven." Daarnaast vroegen de advo caten zich af of het slachtoffer door zijn vrienden meteen na het incident is thuisgebracht. „Hij kan ook nog in andere cafés zijn geweest en daar de klappen en schoppen hebben op gelopen." Het slachtoffer zelf kon zich niets meer herinneren van het incident. De Scherpcnissenaar werkt al twin tig jaar in de beveiliging. Voor de Belgische beveiliger was het een bijbaantje, omdat hij al een goede baan heeft. Hij heeft de portiersbaan opgegeven. „Dit is mij het niet meer waard." De. verdediging bepleitte vrijspraak of een geheel voorwaar delijke straf. Volgens de officier was er verzuimd om de verdachten in voorlopige hechtenis te nemen, om dat de gcwcldszaak aanvankelijk als een 'eenvoudige' mishandeling was gekwalificeerd. „Wc hebben niets gedaan", herhaalden de portiers. De rechtbank doet 8 juli uitspraak. Op de kandidatenlijst van het CDA voor de walerschapsverkiezingen in november staan twee Thoolse agra riërs: J.A. van der Wel uit Tholen op de vierde en W.C. van Nieuwenhuij- zen uit Anna Jacobapolder op de elfde plaats. Van der Wel stond zes de op de advieslijst, maar is door de afdelingen twee plekken hoger ge zet. J.L.C. Mol uit Sint-Maartens dijk. nu gezworene bij Zeeuwse Ei landen, heeft zich niet opnieuw kandidaat gesteld. De CDA-lijst voor de categorie in gezetenen in het bestuur van het fu siewaterschap Scheldestromen telde 21 namen. Eén moest er afvallen, aangezien twintig kandidaten het maximum is. Dat is de nummer zes, S.M.P. Jongepicr, geworden. Als lijsttrekker is D.K.E. Steijaert geko zen, op dit moment gezworene van het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren. De zittende hoofdingelanden Buijs, Van 't Wcstcinde en Flik- weert zijn op twee, drie en vijf ge plaatst. In de algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden bezet het CDA momenteel vier van de 35 ze tels, in Zccuws-Vlaanderen drie van de dertig. De algemene vergadering van Scheldestromen gaat dertig ze tels tellen, waarvan 21 voor de cate gorie ingezetenen. Dit bestuur wordt voor een periode van zes jaar gekozen. Het convenant met het oog op een verantwoorde inpassing van aqua cultuur in Zeeland is ook namens de gemeente Tholen ondertekend door drs. R.J. van der Zwaag, voorzitter van de vereniging van Zeeuwse ge meenten en burgemeester van Vee- re. Kunstenaars zijn gevraagd om hun kunstwerk te doneren voor de kunstveiling van de stichting Jon geren voor Jóngeren. Die wil de werken op 17 december veilen om zo geld op te halen voor het project Burkina Faso. Dat wil de Thoolse stichting, die is opgezet door de jongerenraad Tholen, aan het eind van het jaar afsluiten. Maar er is nog ongeveer 25.000 euro nodig om het tweede deel van het project, het bouwen van een school in het Afrikaanse land. te realiseren. Met een bencfietdiner (waar ten hoog ste 70 mensen aan kunnen deelne men) en een grotp activiteitendag willen de Joth en de stichting dat bedrag binnen zien te halen. De kunstveiling is er een onderdeel van. Silva van de Laar heeft al een kunstwerk afgestaan, maar het is de bedoeling dat er meer kunste naars meedoen. Veilingmeester is archivaris Fred van de Kieboom. Dinsdagavond vroeg Ties Reitsma van de stichting Jongeren voor Jon geren in de commissie samenle ving om een bijdrage voor het pro ject. De zevenjarige Ruben probeert de nieuwe fiets uit. Achter hem v.l.n.e Arjan van Ommen van de Spar Bert. Madelinde en Colin Uijl, en rijwielhandelaar Kees Matthijssen. (Advertentie LM.). Een 25-jarige motorrijder uit Bergen op Zoom is zaterdagmiddag rond half een ge wond geraakt toen hij op de Broekseweg op een personenauto botste. De motorrijder kwant uit de richting van Oud-Vossenteer en maakte met zijn vriend een toertocht. Ieder op een eigen motor. Het tweetal reed in de richting van Sint-Annaland. Bij de afslag naar de Krabbenkreekweg botste de voorste motor tegen de zijkant van de auto die vanaf de Krabbenkreekweg richting Oud-Vosse- meer wilde. De tweede motorrijder kon op tijd stoppen. De 23-jarige automobilist uit de gemeente Tholen verleende geen voorrang. Hij kwam ongedeerd uit de auto. Het slacht offer was bij kennis maar kon zich niet of nauwelijks verroeren. Het ambulanceperso neel schoof heel voorzichtig een brancard on der zijn lichaam om hem te kunnen vervoeren naar Lievensberg in Bergen op Zoom. Hij brak bij de aanrijding een ruggenwervel en zijn ellepijp. Samen met de politie regelden voorbijgangers het verkeer op dit drukke punt. De weg was voor een deel versperd door de auto en de brokstukken van de motor. De motor werd ge heel vernield. Zowel de motor als de auto wer den weg getakeld. Nadat het wegdek was schoongemaakt kon de rijbaan weer worden vrijgegeven. De fiets is een prijs in het Bikcstars- game van snoepfabrikant Look-O- Look. In de actieverpakkingen snoep zaten de voorbije maanden zogenaamde bikestars en fietstricks. Wie een gouden bikestar aantrof, maakte kans op een fiets. „Je kon inloggen op de website van Look- O-Look en een code invoeren. Maar wij vonden het veel leuker om het plaatselijk te vertalen", zegt onder nemer Arjan van Ommen. „Als je een fiets in de winkel kunt laten zien, is dat aantrekkelijk. De actie gaat dan ook veel meer leven bij de klanten. Look-O-Look ging ak koord en zocht contact met Mat thijssen Tweewielers in Poortvliet, die Sparta-dealer is." Twee maanden lang konden klan ten de zwarte Sparta Freestyle fiets in de supermarkt aan de Markt Wm i Bibo (rechts) is de hond waardoor Simone Kuystermans en haar man Wouter zich hebben aangemeld als vrijwilliger bij Animal Rescue Sofia. diverse vrijwilligers bij aangesloten, zo'n vijf in Sofia en ongeveer tien in Nederland. Er is aanvankelijk gezocht naar op- vangadressen voor de honden. „In Bulgarije zijn alleen modehondjes met een stamboom populair, zoals chihuahua's. Van die Paris Hilton- hondjes." Andere honden wonen over het algemeen op straat zegt Si mone. „Er zijn zigeuners die vaak wel een hond hebben waar ze voor zorgen, maar die leeft dan niet bij hen in huis." Het probleem met al die zwerfhon den is dat het er steeds meer wor den, omdat ze vaak niet gecastreerd of gesteriliseerd zijn. De mensen van de stichting willen mensen voorlichting geven daarover en de mogelijkheid geven hun dieren door hen te laten behandelen. „We rijden met een educatiebus door zigeuner- wijken om de mensen daar te infor meren. Als je die mensen bereikt, los je een groot deel van het pro bleem op. Die bus is een soort ope ratietafel op wielen, bemand door vrijwilligers uit Bulgarije, een soort castratieteam." De stichting is bezig met het inrichten van een opvang in Sofia, genaamd Bogrov. Het is de bedoeling daar hon den op te vangen en ze daar te castre ren en steriliseren. Er wordt gewerkt met vrijwilligers, waaronder dieren artsen of studenten in die richting. Wouter en Simone zijn in februari met andere stichtingsleden voor vijf dagen in Sofia geweest. Ze hebben daar onder andere het dodingssta tion in Seslavci bezocht. Ze kan nauwelijks bevatten dat er mensen zijn. die daar kunnen werken en noemt het een concentratiekamp voor honden. „Honden worden daar gemarteld, zitten met hun kop vast in een hek of worden levend opge geten door andere honden. Het is te vreselijk om te vertellen. Je hoort als je buiten staat alleen al de angst van die honden. Het gehuil gaat door merg en been. Ook al houd je niet van honden, ik kan me niet voorstellen dat dat iemand niets doet." Daarom voelt het Vossemeerse echt paar zich geroepen om iets aan die situatie te doen, om die honden een beter leven te bieden. „We hebben gekozen voor de honden, een ander kiest voor een ander goed doel. Zo loopt je leven. Ik wil me hiervoor inzetten. In elk geval één ding goed doen." Hoe het systeem in Bulgarije precies werkt, waarom de overheid de honden Iaat martelen, weet Si mone niet precies. „Het is ook ge woon een corrupt land, de gemeente weet het wel, maar doet net of ze het niet ziet. Ik verdiep me nooit zo in zulke zaken, ik laat me meer lei den door mijn gevoel." Op dit moment worden er nog aar dig wat honden door de .stichting overgevlogen naar Nederland. „De dieren komen alleen naar Nederland als ze alle inentingen hebben gehad en zijn indien mogelijk gesterili seerd en gecastreerd. Ze krijgen ook allemaal een paspoort en een chip." Sinds oktober zijn er volgens Simo ne 70 honden naar Nederland ge haald. Daarvan zijn drie op Tholen geplaatst en tien in de rest van Zee land. Zo is Ice in december bij Si mone en Wouter opgevangen, maar ze vonden hem zoveel op Bibo lij ken en hij viel zo in de smaak dat hij mocht blijven. Overigens heeft Ice zijn naam te danken aan zijn ogen. Hij heeft namelijk één blauw oog. Hun derde en kleinste hondje is Pot ter. Die is nog voor Ice gekomen via een noodoproep van de stichting voor Griekse hondenopvang. Ook dat hondje zou tijdelijk onderdak krijgen bij Kuystermans, maar is ook gebleven. „Nu vangen we geen honden meer op, want anders wordt het een beetje veel." /ien staan. Naar schatting tussen de 500 en 600 klanten vulden een briefje in met hun naam en tele foonnummer. Zaterdag is daaruit een winnaar getrokken en de ge lukkige bleek de familie Uijl uit de Bloemenlaan te zijn. Bert en Madelinde Uijl kwamen met de zoons Colin (11) en Ruben (7) naar de winkel om de prijs in ont vangst te nemen. „We hebben vier jongens. Dus dan is er altijd wel één die op deze fiets kan rijden", zegt Madelinde. zich te bekommeren om Bulgaarse honden. „We zagen de foto van Bi bo op donderdag en op zondag was hij er al. Hij kwam, zag en over won", zegt Simone. Dat is nu 1,5 jaar geledqn. De reu is hun eerste hond en Simo ne noemt hem de mascotte van de stichting. Bibo is gevonden in een leegstaand huis in Sofia. Zijn moe der had daar gejongd en een be woonster van een flat tegenover het huis, Biliana, vond de puppy's. Om- dal zij ze niet in haar fiat kon hou den, verzorgde ze de honden in hun schuilplaats in de hoop dat de ge meente ze niet zou vinden. Een keer in de zoveel tijd komt er namelijk een team alle zwerfhonden ophalen om ze te laten castreren en sterilise ren. Maar volgens Simone en de an dere stichtingslcdcn komen ze dan vaak in een zogeheten dodingssta tion terecht. „De omstandigheden zijn daar gru welijk. Ik kan het niet onder woor den brengen", zegt Simone. De hon den worden volgens haar opgehaald met wurgstokken of aan hun oren en poten in een vrachtwagen gegooid. „Ze gaan sowieso verschrikkelijk met dieren om in Bulgarije. Er heerst ook bijgeloof. Soms worden honden opgehangen in bomen en la ten hun ontlasting lopen. Mensen geloven dat het land waarop dat ge beurt dan vruchtbaar wordt." Maar er zijn ook Bulgaren die zich wel bekommeren om het dierenleed, zo als Biliana. Zij heeft de kwestie van Bibo aan het licht gebracht bij Ma rijke Barendregt uit Oud-Beijerland, de vrouw die de stichting voor Griekse honden had. „Marijke was van plan om met va kantie naar Bulgarije te gaan en al tijd als ze naar zo'n land gaat, schrijft ze dierenartsen en andere organisaties aan met de vraag of ze wat kunnen gebruiken aan voer, me dicatie of andere spullen. Want dan neemt ze dat mee. Biliana las haar oproep bij een dierenarts en plaatste een noodoproep voor Bibo bij Ma rijke." De twee vrouwen zijn de grondleggers van de stichting Ani mal Rescue Sofia. Biliana in Bulga rije en Marijke in Nederland. Inmid dels zijn er in beide landen al Het duikteam van de brandweer Tholen is derde geworden op het landelijk kampioenschap brand- weerduiken. De wedstrijd werd vo rige week gehouden in Wijk bij Duurstede. Het team van duikplocg- Icider Arvid Gaakeer, chauffeur/as sistent duikploeg Mark Loos en duikers Joost Moerings en Siem Jansen moest op enkele puntjes na de collega's van de beide teams uit Zaanstad voor laten gaan. Het eerste team van Zaanstad won vorig jaar in Tholen ook al de landstitel. Op de Broekseweg bij de afslag naar de Krabbenkreekweg verleende de bestuurder van de personenauto geen voorrang aan de motorrijders. S Er is nog een buitenlands lid in het huis in Oud-Vosscmccr, namelijk het hondje Potter. Dat is geadop teerd uit Griekenland. Meer honden komen er niet bij, meent de 30-jari- ge Simone. „Anderhalfjaar geleden had ik geen honden en nu heb ik er drie", zegt ze om uit te leggen dat het eigenlijk niet in de planning zat. Het zijn overigens niet de enige huisdieren. Kuystermans heeft drie poezen en twee konijnen. „Wc zijn altijd wel dierenliefhebbers ge weest. Ik vond bijvoorbeeld als kind al kleine eendjes zonder moeder aan de waterkant." Zo zijn alle huisdieren niet op regu liere wijze gekomen. „Alle dieren bij ons hebben wel een bepaald ver leden. Onze poezen zijn allemaal gevonden. Eentje als kitten in een doosje in het bos. Die was daar met het hele nestje gedumpt en \yas de enige die het overleefd had. Een an dere poes is uitgemergeld aan ko men lopen bij Wouter en hij heeft die opgevangen en opgelapt. Eén van onze konijnen zat tussen de ca via's en andere dieren, maar die vra ten hem bijna op." Wouter en Simone zijn overigens twee jaar geleden verhuisd van Roosendaal naar Oud-Vossemeer. Ze zijn er gaan wonen voor de rust, de ruimte en de natuur. „En Wouter houdt van vissen." Hij heeft voor die hobby een internetwinkel opge zet met allerlei materialen voor zee vissen. Hij heeft een baan als boek houder in Moerdijk. De van oorsprong Nieuwegeinse Simone werkt sinds kort bij woonboulevard Poortvliet als verkoopster op de slaapkamerafdeling. Ze had daar voor ook in de meubelbranche ge werkt. Ze heeft de opleiding tot bloemiste en styliste gevolgd en maakt voor haar hobby bloemstuk ken voor speciale gelegenheden. Het echtpaar trekt zich dierenleed erg aan. „We waren altijd wel op zoek naar een organisatie die zich inzet op dierengebied waar we een donatie aan konden geven. Zo vond Wouter een website over honden in Griekenland. Daar zagen ze een noodoproep voor Bibo. De vrouw van de stichting voor Griekse hon den was namelijk ook net begonnen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9