Spijkerbroek hangen bezorgt Knipdurp de winst bij een snikhete Tholympics Chauffeur Hans van Eenennaam: buitengewoon dankbaar om te doen Vijfduizend duiven in 20 minuten gelost Duizend euro truckersrit voor de Schut se Oud-Vossemeer Oud-Vossemeer gastheer voor De Kuststrook afdeling 12 Donderdag 1 juli 2010 EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT Winnende captain Bram Filius: Dit evenement moeten we erin houden Bram Filius kreeg gelijk. „Morgenavond staan we op het podium, mét onze mascotte Jantje", zei hij vrijdag bij de ploegenpresentatie voor de Tholympics in Oud-Vosse- meer. En inderdaad kon wethouder Jan Oudesluijs het Vossemeerse team Knipdurp zaterdag huldigen als win naar van de sportieve ontmoeting tussen zeven ploegen uit verschillende Thoolse woonkernen. Knipdurp had één punt meer dan Toaverkot uit Sint-Annaland. Derde werd het andere Vossemeerse team, Bakker Kokke. Gezonde strijd Louter complimenten Eén punt verschil Alleen maar blije gezichten, zaterdag bij de deelnemers aan de achtste truckersrit op het eiland Tholen. Mis schien wat minder vrolijke hoofden bij mensen die ach ter de 71 vrachtwagens terecht kwamen of wellicht van verkeersdeelnemers die moesten wachten tot de toete rende stoet voorbij was, maar dat mocht voor de chauffeurs, de andere vrijwilligers en vooral voor de bij rijders, de pret niet drukken. Veertig kilo patat Jachtvliegtuigen Hechte band Prachtig moment Van de 5000 duiven zie zaterdag vanuit Oud-Vossemeer naar huis vlogen, waren er twee wel heel erg eigenwijs. Eentje bleef lekker in zijn reismand zitten, de andere vloog eerst naar de slootkant om op zijn of haar gemak wat te drinken. Maar uiteindelijk vlogen ze het hele spul achterna naar waar ze vandaan kwamen. Dat betekende naar de leden van de postduivenvereniging Delfland, de Bollenstreek en Den Haag en omstreken. Voor de ken ners: De Kuststrook afdeling 12. Verbroedering en binding. Dat was de vertaling die de stichting Oud- Vosscmcer 600 jaar had bedacht voor de 'vrijwaring van vrees', één van de vier dobr president F.D. Roosevelt geproclameerde vrijhe den die de pijlers vormen van de ju bileumviering in het Thoolse dorp. Sport en spel, en muziek, zijn vol gens de stichting bij uitstek midde len om die verbroedering gestalte te geven. Dat resulteerde in de organi satie van de Tholympics. Ad Hom mel, voorzitter van de commissie sport van de slichting, noemde bij de opening van het evenement de onderlinge verbroedering belang rijk. Niet alleen lussen de inwoners van Oud-Vossemecr, maar ook met de andere Thoolse woonplaatsen. „Want we zullen elkaar in de toe komst hard nodig hebben." Sport wethouder Jan Oudesluijs sprak zijn waardering uit voor de organisatie en prees de kleurrijke presentatie van de teams. Hij ging ook in op de Olympische Spelen en noemde de uitspraak van stichter Pierre de Coubertin dat meedoen belangrijker is dan winnen. In de grote tent die voor'de gelegen heid op het parkeerterrein bij het sportpark was opgericht, introdu ceerde presentatrice Ramona van Zweden de deelnemende ploegen. Elk team had een mascotte (Toaver kot bijvoorbeeld Joke de Witte als toverheks met de Sint-Annalandse vlag) en een yell, de captains stel- Betty Eversen van het team Bakker Kokke was de oudste deelnemer aan de Tholympics. Bij het eindspel wordt ze aangemoedigd door teamcaptain Jean Ciotdrnel rechts). den hun teamleden voor en vertel den andere bijzonderheden. Dat ging gepaard met muziek en soms een gezonde dosis chauvinisme. Twee spelonderdelen stonden vrij dagavond op het programma. Bij het Zweeds loopspel moesten op het sportveld vragen opgezocht worden en vervolgens beantwoord. Dat leid de tot veel heen en weer geloop over de grasmat. Daarna stond in de tent de rollerwedstrijd op het program ma. Er werd fanatiek tegen elkaar gestreden om de punten. De organi satie hield de deelnemers overigens tot het laatst toe onwetend van de tussenstand. Veel publick was er vrijdagavond niet op de been. En dat geldt eigenlijk ook voor za terdag, toen de sportieve ontmoeting onder bijna tropische temperaturen werd vervolgd. De organisatie zorg de dan ook dat er voldoende te drin ken was. Leen Plandsocn reed op zijn scootmobiel voortdurend rond met flesjes water en sportdrank, maar ook met drop en druivensuiker. Voor allerhande zaken waren vrij willigers in dé weer, herkenbaar aan witte T-shirts met op de rug de tekst Tholympics 2010. Bij de spellen hadden mensen van het Cios de lei ding. Het programma liep dermate vlot, dat de lunchpauze een half uur kon worden vervroegd. De diverse spelen met water zorgden in ieder geval nog voor wat verkoeling. Een klein uur eerder dan gepland waren alle onderdelen afgewerkt. De cap tains namen het tegen elkaar op bij het spijkerbroek hangen. En als eindspel moesten de teamleden lo pen met een helm op, met daarop een bekertje water dat overgebracht moest worden. Nadat ze zich hadden verfrist, konden alle deelnemers ge nieten van een gratis barbecue. „Het was ondanks de warmte goed te doen, mede dankzij de spellen met water", zegt Bram Filius, de coach van het winnende team Knip durp. Hij nam de honneurs waar voor Jan Verreijen, die door omstan digheden verstek moest laten gaan. Filius had eigenlijk het door hem gevormde team Fluplandse moggen De Kooimannen uit Anna Jacohapolder bezig aan de wereldballenrace, waarbij de dame bovenop de bal - die door haar teamgenoten vooruit wordt gerold - sponzen met water bij zich heeft. moeten coachen, maar vond daar Gerard Noorthoek toe bereid. De postbode uit Oud-Vossemeer kijkt met genoegen terug op hel evene ment. „Het enthousiasme bij de deelnemers was enorm groot, er was een gezonde strijd. En onderling ga ven die beide dagen een geweldige binding. Ik had het niet graag ge mist." Filius roemt de perfecte orga nisatie. „Dit evenement zou je erin moeten houden", vindt hij. De organisatie kijkt terug op een ge slaagd evenement, zegt Ad Hommel. Hij mocht van de deelnemers louter complimenten in ontvangst nemen. „Het is allemaal perfect geregeld. Voldoende drinken, en een lunch met alles erop en eraan", zegt een van hen. Ondanks de warmte had ie dereen het prima naar de zin en er was een gezellige sfeer onderling. Betty Eversen, met haar 68 jaar de oudste deelnemer, heeft genoten, zegt ze. „Ik kon natuurlijk niet aan alle onderdelen meedoen, want de jongelui houd je niet meer bij. Maar het was erg leuk om te doen." Met de blessures viel het mee: één speler verzwikte een voel, bij een ander ging een schouder uit de kom. Na af loop ging Ilse Hommel op de fiets onderuit. Ze viel zó ongelukkig, dat ze met de ambulance naar het zie kenhuis werd gebracht. Maar bij de prijsuitreiking was ze er, als lid van het winnende team, weer bij (met arm in een mitella). „Voor het publiek hebben we dit niet in eerste instantie gedaan", re ageert Hommel op de beperkte pu blieke belangstelling. De insteek was veel meer een ontmoeting tus sen de verschillende woonkernen. Dat het niet is gelukt om uit ieder dorp een ploeg op de been te krij gen, is voor Hommel dan ook een grotere teleurstelling. Met name het ontbreken van Nieuw-Vossemeer - immers onderdeel van dezelfde am bachtsheerlijkheid - viel hem per soonlijk tegen. Maar hij heeft geno ten van het enthousiasme bij de deelnemers. „Bij de prijsuitreiking gingen de kinderen er écht voor staan om een medaille te krijgen." Wethouder Oudesluijs had voor de nummers één tot en met drie een standaardje, de overige teams kre gen herinncringsmcdailles. Met één punt verschil ging de zege naar Knipdurp uit Oud-Vossemeer. Het winnende team bestond uit Hei- ma Hommel, Maddy Verkamman, Jacqueline Bolicr, Naomi van Mier- lo, Ilse Hommel. Kees de Regt, Ger- win Hoek, Stan Abma, Martin de Jager, Pascal Zwegers, verzorger Henk Blenkers en captain Bram Fi lius. „Het spel voor de captains, het spijkerbroek hangen heeft uileinde lijk de doorslag gegeven", vertelt Hommel. „Toaverkot dacht dat het verlies bij het levend tafelvoetbal hen de zege had gekost, maar dat is niet zo." De volledige uitslag is als volgt: 1Knipdurp, Oud-Vossemeer 53 p; 2. Toaverkot, Sint-Annaland 52 p; 3. Bakker Kokke. Oud-Vosse meer 50 p; 4. de Koaimanncn, Anna Jacobapoolder 41 p; 5. de Bruin- zeeltjes, Tholen 39 p; 6. Denk en Zet. Scherpenisse én Fluplandse moggen. Sint Philipsland 31 p. In de tent was het 's avonds nog be hoorlijk druk, met muziek van de coverband Whatever. Naar de ker misfoto's (zwart-wit) die in een af zonderlijke tent waren te zien. kwa men ook de nodige mensen kijken. Stephan de Jong uit Scherpenisse rijdt mei Pieter Beij mee. Ze waren er bijna allemaal weer bij. Zoals Robert de Jong en zijn broer Stephan uit Scherpenisse die door zijn moeder* en chauffeur Pieter Beij met vereende krachten in de vrachtwagen werd gehesen. En Leen van Haaften die foto's maak te. Voor het zover was, werd het ge duld van de deelnemers aardig op de poef gesteld. Er waren er die toch anderhalf uur moesten wach ten voordat de eerste vrachtwagen rond half twee voor kwam rijden. Dat betekende niet dat dat geduld niet werd beloond of dat de wachttijd niet kon worden inge vuld. Bij dagactiviteitencentrum De Schutse aan de Coentjesweg in Oud-Vossemeer was niet voor niets een groot terras weggezet en rook het nadrukkelijk naar de aanwezigheid van een flinke snackwagen. Aan eetlust ontbrak het niemand. Ruim 40 kilo patat, 350 frikadellen en 180 kroketten werden door de familie Aarnoudse gebakken om het hongergevoel weg te werken, vertelde Ella dc Rooy na afloop van het truckersfeest. Want een feest was het. Robert klampte ruim van te voren bezoekers aan met de vraag wanneer er eindelijk werd ge reden. Ook riep hij handenklappend dat de chauffeurs niet voor- maar achteruit moesten rijden. Zijn grote vriend, buurman en truckchauffeur Hans van Eenen naam, maakte het allemaal glimla chend mee. "Robert is mijn buur jongen en rijdt nu voor de zevende keer met me mee", legt de chauffeur, die inmiddels 17 jaar rijdt voor Geuze Transport in Sint- Annaland. Zijn werkgever stelde, evenals al die andere werkgevers en eigen rijders, de trekker inclu sief brandstof beschikbaar. Dc chauffeurs gaven zich op als vrij williger. „Het is buitengewoon dankbaar om te doen. Alle chauffeurs zijn vrijwilligers en rij den voor eigen risico." Ella de Rooy is ze dankbaar. „Het gaal over het algemeen niet zo best in dc transportsector en als je dan ziet. dat je meer aanmeldingen van transportbedrijven krijgt dan deel nemers, neem ik daar mijn petje voor af. Als ze deze achtste rit moet kwalifi ceren, zegt ze: „In een woord fan tastisch." Dat betekent dat er wat haar betreft volgend jaar weer kan worden gerekend op het organise ren van een truckersrit. Temeer om dat er geen ongelukken zijn ge beurd en dat de aanrijding zaterdag rond half twee op de splitsing naar Sint Philipsland zo snel was opge ruimd, dat dc sliert vrachtwagens er geen enkele vertraging door opliep. Dat kwam ook door de inzet van het 15-koppige Motorbegeleidings team Zeeland (MTBZ). Elf mannen en vier vrouwen, althans aan de haarlengte te zien, zorgden er voor dat kruisingen van wegen werden afgezet en dat het verkeer pas op dc plaats maakte als de karavaan voor bijtrok. Niet iedereen kon het ge duld opbrengen. In Sint Maarlens- dijk negeerde iemand het stopteken van een van de MBTZ'ers. Die werd bijna door de automobilist aangereden. Een proces-verbaal is zijn deel, want een MBTZ'er heeft dezelfde bevoegdheden op ver keersgebied als een politieagent en mag bekeuringen uitdelen. Boven de hoofden van de deelne mers die even te voren nog aan de friet zaten bij De Schutse, had zich een formatie van zes jachtvliegtui gen gevormd. Noem het toeval of niet, maar het leek wel een homma ge aan de truckers cn dc sponsors van het evenement. De Rooy: „Zo als de vlag er nu bij hangt, maar ik ben nog met een sponsor in ge sprek, houden we duizend euro over. Dat geld gaat naar de nieuw bouw van dc Schutse in Oud-Vosse meer. We denken aan een cadeau in de vorm van een aquarium in de hal. Of een betonnen plantenbak voor buiten." Langs de route staan honderden ou ders, andere familieleden en vrien den van de bijrijders opgesteld. Het is weer zwaaien, roepen cn genie ten geblazen. Tussen Sint-Anna land en Sint-Maartensdijk gaat het even mis. In een van de vrachtwa gens is een meisje niet lekker ge worden. Snel is de EHBO er bij. De Rooy: „Elke chauffeur heeft hel nummer van de meerijdende EH BO-wagen. Als er iets gebeurt, is er altijd iemand heel snel ter plaatse." Dat was nu ook zo. Even schrikken misschien, maar de 20-jarige was weer snel opgeknapt. Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit SAAB verkoop SAAB onderhoud SAAB tuning Gagelboslaan 161. Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www.tholenbv.nl www.saabtuning.nl Advertentie I.M. gezet." Berkey kweekt en vliegt al met dui ven sinds 1992. Hij heeft er een haast sentimentele band mee. „De omgang met die dieren is geweldig. Dat vind ik het meest belangrijke. Daarna de onderlinge band met de 26 vliegende leden van onze post duivenvereniging. Van april tot cn met september ben je met elkaar be zig. En dan na het seizoen de beker- uitreiking. Een prachtig moment", vertelt hij. Nog enthousiaster is hij over zijn duiven zelf. Er zitten er 50 in een duivenhuis bij hem achter. Mini maal drie uur per dag is hij daar te vinden. Vaak samen met zijn neefje Tjitse. „Die is helemaal gek van de duiven. Je kent de dieren al vanaf het moment dat ze uit het ei komen. Daardoor krijg je een hechte band met ze. Als ik het hok binnenkom, kennen ze geen enkele angst. Ze ko men gewoon op mijn schouders of op mijn hoofd zitten." Hij weet dat sommige duiven heel duur zijn. Hij weet ook dat er soms dure duiven worden gestolen. „Voor mij is het geld niet belangrijk. Het gaat me om de gezondheid van dc dieren en dat ze daardoor een goede prestatie leveren. Onlangs hadden mijn duiven een zware vlucht. Een vlucht van 680 kilometer uit Frank rijk. Dat is over de weg 1200 kilo meter hiervandaan. Drie van mijn duiven eindigden bij de eerste tien. Dan vind ik dat ik, samen met mijn vader overigens, goed bezig ben." In 20 minuten kiezen 5000 duiven het luchtruim komen en op vaders arm kijken ze gespannen in de nog afgesloten kooien. Ze blijken de neeljes te zijn van Sjaak Berkey. Die zal zelf niet veel van dc lossing zien, want hij is aangesteld als vcrkeersregelaar. Veel te regelen valt er niet aan dc Coentjesweg, want de meeste be langstellenden komen te voet of op de fiets. Berkey zat ook in het orga nisatiecomité en nam vorig jaar contact op met de afdeling twaalf. Die had op 26 juni oorspronkelijk een lossing in Essen gepland. Geen officiële wedstrijd, maar een oefen- vlucht. En gezien de goede ver standhouding was er niets op tegen om de duiven naar Oud-Vossemeer in plaats van de Belgische grens streek te brengen. Over kosten werd niet gesproken. Berkey: „Die waren gelukkig toch al niet hoog. We moesten alleen iets aan het waterschap betalen omdat de weg een stukje moest worden af Vader Berkey is met zijn zoontjes Tjitse en Douwc naar de lossing ge- Tjitse en Douwe Berkey kijken nieuwsgierig in de duivenhokken. De postduivenvereniging De Zwa luw tekende voor dc organisatie. De leden zien het als een cadeautje aan de bevolking vanwege 600 jaar Oud-Vossemecr. Er kwamen on danks het matineuze uur op die fraaie zaterdagochtend nog heel wat mensen kijken naar dc drie lossin gen waarvan de eerste om 8.10 uur een feit was. „We lossen later dan eigenlijk de bedoeling was", vertelt Sjaak Berkey (41). "Dat komt om dat er Zevenbergen ook een lossing is en je wilt elkaar niet in dc weg zitten." Maar als dc manden opengaan,moe ten ze er wel allemaal uit. Een man met een stokje dwingt de gemak zuchtige duif het luchtruim te kie zen. Samen met zijn dorstige maatje kiezen ze de noordwestelijke rich ting. Nagestaard door duivenmel kers uit Tholen, Poortvliet, Sint Philipsland en uiteraard uit Oud- Vossemeer zelf.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7