Wijnstok geeft al honderd jaar sap aan kinderen van de Ranken Twijfels over groei huishoudelijke hulp Scholieren fietsen met Hongaren Atlantic Bridge over Tholen Centrum Jeugd en Gezin mogelijk in gemeentehuis Stichting Goed Ontmoet krijgt toch geen subsidie Donderdag 1 juli 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Expo zondagschool Hervormde Gemeente nog tot oktober in koorkerk ledereen heeft zo zijn eigen herinneringen aan zondags school de Ranken van de Hervormde Gemeente in Tho- len. Dat bleek zaterdag tijdens de herdenkingsdienst en op de tentoonstelling over het 100-jarige bestaan van de zondagsschool. Werd er vroeger voornamelijk gezongen, gebeden en verteld, nu verwerken de kinderen de verha len ook in tekeningen en collages. Werden de wekelijkse bijeenkomsten vroeger in de kerk zelf gehouden, nu ge beurt dat in het verenigingsgebouw De Wingerd. Wijnstok Oudesluijs wil laagdrempelige voorziening Het college van b. en w. neemt komende dinsdag een be sluit over de huisvesting van het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG). Wethouder Jan Oudesluijs deelde dat dins dag mee in de commissie samenleving, na vragen van R Kraamer (SGP). Boulogne: geen betrouwbare cijfers gepresenteerd De Stichting Goed Ontmoet hoeft niet te rekenen op fi nanciële ondersteuning door de gemeente. Dat bleek dinsdagavond in de commissie samenleving, waarin met name A.C. Vogelaar (SP) en J.L. Hage (CU) nog een po ging deden om het college van b. en w. op andere ge dachten te brengen. Ruim een ton meer volgens begroting 2011 Leerlingen van klas 3 van het Calvijn college stapten donderdagmorgen op de fiets om een aantal Hon gaarse jongeren iets van Tholen te laten zien. De Hongaren waren hier vijf dagen te gast via de inter nationale christelijke jeugdorganisatie Atlantic Bridge. De Thoolse mid delbare school maakte er dankbaar gebruik van voor een project internationali sering. Calvijn college pakt internationalisering op en tweetalig onderwijs Cursus Engels Nattelaarzentocht Vijf niveaus Bestuur fotoclub Bij nader inzien De zondagsschool is bestemd voor kinderen tussen de vier en twaalf jaar. Er zijn vier groepen van acht tot vijftien kinderen die begeleid worden door een groep van dertien volwassenen. De tentoonstelling was aanleiding voor oud-leerlingen om nog eens herinneringen op te halen. De 58-ja- rige Neeltje Jansen-van Zetten uit Steenbergen was er samen met haar man op de fiets voor naar Tholcn ge komen. Ze herkende op de oude foto de juffen en meesters uit de tijd dat ze zelf als jong meisje de zondags school bezocht. Juffrouw Cense, juf Hartog, juf Deurloo, juf Kwist. ..We zaten toen in de kerk. Op de voorste banken. Het was verschrikkelijk leuk. Er werd veel gezongen en veel verteld. Er was toen nog geen han denarbeid zoals nu. leder jaar was het kerstfeest. Dan kregen we een boek en een mandarijn. Je vader en moeder mochten dan ook komen." Ze ziet wel foto's van de leidingge venden van weleer, niet van de kin deren zelf. „In onze tijd werden er geen foto's van de kinderen geno men." Maar er is genoeg te zien op de tentoonstelling. Schriftjes met plaatjes die de kinderen kregen als beloning voor het opzeggen van een versje, liedboekjes, boeken die de kinderen kregen bij het kerstfeest, platen met Bijbels taferelen, foto's en krantenartikelen die Wally Blaas (voorzitter van de heemkundekring) bij elkaar zocht uit de Ycrseksc en Thoolse courant uit het begin van de vorige eeuw. In 1912 bijvoorbeeld werd op eerste kerstdag 's avonds ben hier al niet gezeten, ruzie ge zocht of tot het geloof gekomen?' Donken wordt er even stil van. Heerst in de koorkerk een bijna se rene stilte, buiten heerst een jolige stemming bij de Oud-Hollandse kinderspelen op het gras. Ze kunnen er koek happen, boogschieten, ring gooien, op klompen lopen en mo gen geblinddoekt proberen een staart aan een ezel te plakken. Som mige kinderen zijn verkleed. Ze zien er uit als Ot en Sien, zoals op de plaatjes van Cornelis Jetses. De kaart voor de spelletjes die ze om de hals dragen, is zo'n plaatje uit een lang vervlogen tijd. Na de spelen is er een kindershow. Voorzitter Arjan Nederlof opende de dienst in de Grote Kerk nadat de kinderen het jubileumlicd hadden gezongen. Nederlof is een jaar of zeven voorzitter. Nog niks vergele ken bij zijn voorgangers, zegt hij. Jan van Zielst was 27 jaar voorzit ter, maar oprichtster mevrouw Cen se vijftig jaar. Ze kreeg er in 1960 een lintje voor. Dominee Meijer vertelde over de ge lijkenis van de landman uit het boek Johannes waarin Christus zegt dat hij de ware wijnstok is en de Vader de landman. Op de wijnstok groeien de ranken, vergelijkbaar met de kinde ren die op die manier bij Het Woord blijven. Daarmee verklaarde Meijer de naam van de zondagsschool. Een ensemble onder leiding van Adriënne Boekhout (met oud-leerlingen en oud-leidinggevenden) bracht een mu zikale hulde, met piano, twee violen, panlluit, dwarsfluit, trombone en gi taar. Tijdens de dienst werden psalm 75, vers 1, gezang 293 en 143 en psalm 77 vers 7 gezongen. Het orgel werd bespeeld door Mariëlle Klaver, Marit Quist speelde op piano. De do minee en zijn echtgenote openden de tentoonstelling die nog tot oktober is te zien. Aan de lunch namen zo'n vijftig belangstellenden deel. Chris Donken (links) ontmoet op de tentoonstelling Neeltje Jansen- van Zetten uit Steenbergen die vroeger tegenover hem woonde aan de Doelweg. om zes uur in het 'lokaal der Be waarschool' het kerstfeest gevierd door de kinderen van de Nederlands Hervormde Zondagsschool onder leiding van K. van Elsacker en J.J. Cense. 'Tot veler verwondering ds. Verkerke niet aanwezig was, opende mej. Van Elsacker het feest door te laten zingen psalm 118:11.' Toen Neeltje van Zetten trouwde, vertrok ze uit Tholen, maar ze komt nog steeds naar het stadje waar ze is opgegroeid en naar school ging. Tot haar grote verrassing ontmoet ze op de expositie haar overbuurjo'ngen Chris Donken, die nu koster is van de kerk. Ook voor Chris is het een verrassing: „Neeltje van Zetten," roept hij uit als hij haar ziet. Ze wa ren overburen aan de Doelweg en halen herinneringen op. Lang niet iedereen uit hun jeugd woont er nog maar 'bure Dien' nog wel. Donken heeft zelf ook op de zon dagsschool gezeten. Hij laat het liedboekje zien waar de kinderen uit zongen. „De Koning van Egypte- land. Dat vergeet ik nooit meer. Zes coupletten. Paul van Belzen gaf toen leiding en liet ze ons allemaal zingen." Oud-leidinggevende Ton- nie Huizer-Kwist vertelde tijdens de dienst in een vraaggesprek met Marcel Vercammen dat jongens het liefst stoere liederen zongen als ze gevraagd worden naar hun voor keur. 'Voorwaarts Christen strij ders' is daar een voorbeeld van. 'Voorwaarts Christen strijder/ drukt uw koningsspoor/ Met zijn heilige kruivaan/ Gaat ons Jezus voor.' Voordat de Wingerd in gebruik werd genomen, werd de zondagsschool in de kerk (ook in de consistorie) ge houden, legt Donken uit. In het stati ge vertrek met het hoge Jiouten pla fond hangen nog steeds de twee wandplaten waar de kinderen ooit te gen aan hebben gekeken: de platte grond van Palestina en Der Tempel zu Jerusalem. „Als je dit vertrek zo ziet. dan ademt het een speciale sfeer uit. Ook als er vergaderingen worden gehouden. Hoeveel generaties heb Na de zomer worden de definitieve plannen gepresenteerd. Het CJG wordt het centrale loket voor alle vragen'rond opvoeden. Het staat vast dat de voorziening in Tholen komt. Er zijn op dit moment drie lo caties in beeld. Gedacht wordt aan een start in het kruisgebouw op de hoek van de Molcnvlietsestraat en Regentessestraat. Voor de definitieve huisvesting werd lang gedacht aan een onderkomen aan de Zoekweg, in de onmiddellijke nabijheid van de scholen. Oudesluijs sloot ook onder huur in het gemeentehuis niet uit, in combinatie met bijvoorbeeld het lo ket voor vragen over de WMO, de wet maatschappelijke ondersteu ning. Het CJG moet volgens Oudes luijs hoe dan ook een laagdrempeli ge voorziening worden waar mensen gemakkelijk binnen stappen. „En dan zou een apart loket mogelijk be lemmerend kunnen werken." Wethouder J. Oudesluijs hield ech ter voet bij stuk. Volgens hem heeft de gemeente vanaf het begin duide lijk gemaakt dat er voor de stich ting geen subsidie in zat. Die af spraak werd vorig jaar ook vastgelegd in de zogeheten inten- ticoverecnkomst, waarin de voor waarden van de samenwerking zijn afgesproken. Vogelaar betreurde het standpunt. „Het gaat wel om onze burgers." De Stichting Goed Ontmoet ver strekt wekelijks 30 tot 40 voedsel pakketten aan armlastige inwoners. De activiteiten zijn gestart in 2007. Tot op heden gebeurt dat zonder fi nanciële steun van de gemeente. Inmiddels heeft de stichting om een bijdrage gevraagd uil een ge meentelijk fonds voor armoedebe strijding. Het college heeft het ver zoek afgewezen. Volgens J.J.PA. Boulogne (ABT) heeft de stichting dat ook deels over zichzelf afge roepen door niet tijdig een be trouwbare jaarrekening te presen teren. SGP-er P. Kraamer wilde graag meer inzicht krijgen in de werkwijze van de stichting en de problemen waar hun klanten mee te maken hebben. Hage (CU) had zich vooral gestoord aan de forme le toon in de brief waarin de afwij zing werd uitgelegd. „Het staat er allemaal wel erg kort door de bocht in." Aan het eind van de discussie bleek een andere brief uit de corre spondentie met de stichting niet in het dossier van de commissieleden te zitten. Juist in deze brief werd het gemeentelijk standpunt uitvoe riger uitgelegd. Na het duidelijk worden van deze fout bond de commissie in, zodat er voor Goed Ontmoet definitief geen directe geldelijke steun komt. Volgens Ou desluijs moet het re-integratiebc- leid van de gemeente op termijn re sulteren in een vermindering van het aantal potentiële klanten van de voedselbank. De gemeente Tholen maakt be zwaar tegen de begroting 2011 van het Samenwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelde. Met name de sterk gestegen kosten voor huis houdelijke hulp in de thuiszorg roepen bij het college vraagtekens op, legde wethouder J. Oudesluijs dinsdagavond in de commissie sa menleving uit. Ten opzichte van dit jaar gaat het om een stijging van 114.783 euro. In de kadernota van de gemeente is met deze uitgave geen rekening gehouden. Boven dien blijkt volgens Oudesluijs uit de ervaringscijfers van de gemeen te dat de vraag naar huishoudelijke hulp lang niet zo sterk stijgt als het Samenwerkingsverband sugge reert. De commissie schaarde zich unaniem achter het gemeentelijk standpunt. Poortvlietse Nel Ottema, die regio naal coördinator is voor Atlantic Bridge, was vorig jaar op een jeugd- festival van de organisatie in Kös- zeg. In deze West-Hongaarse plaats, op enkele kilometers van de Oos tenrijkse grens, is vorig jaar een zo genaamde 'bridgebuilders club' (bruggenbouwersclub) gestart. In zo'n c|ub worden jongeren voorbe reid op reizen naar andere landen om daar leeftijdgenoten te ontmoe ten. Atlantic Bridge beoogt jonge ren van 14 tot 18 jaar van ver schillende culturen, etnische achter gronden en kerken met elkaar in contact te brengen, en daarbij on derling respect te stimuleren. „In Köszeg komt de groep elke veertien dagen bij elkaar", vertelt Nel. Hier is een soortgelijke groep ontstaan met jongeren uit Tholen, Middel- harnis en Kruiningen. Woensdag arriveerden de Hongaren in Tholen. Zeven jongeren en de lu therse predikant Csaba Baranyay. Ze waren dinsdag in de voormiddag vertrokken, nadat de predikant eerst nog de ochtendwijding had ver zorgd in een kinderkamp. De groep overnachtte in Neurenberg. Ze wer den ondergebracht in gastgezinnen. „Fijn", aldus Baranyay. „Beter dan in een zomerkamp." Hij begon de jongerengroep in zijn kerkelijke ge meente, inmiddels sloten ook twee rooms-katholiekc meisjes aan. Dat samenkomen van verschillende ker ken vindt de predikant een goede zaak. „En het zou mooi zijn wan neer er volgend jaar een groep uit Tholen naar Köszeg komt", zegt hij. Volgens Ottema is de evange- lisch-lutherse gemeente in Köszeg net iets traditioneler dan hier de PKN. „Ze houden er op zondag 's morgens een traditionele dienst en 's middags een op jongeren gerichte gezinsdienst." Naast de Hongaren - waarvan er twee net over de grens in Oostenrijk wonen - waren nog vier buitenlan ders in Tholen te gast. „Zij doen ze ven maanden vrijwilligerswerk bij Atlantic Bridge, worden via Youth in Action uitgezonden vanuit hun eigen land", zegt Nel Ottema. De EU maakt dat mogelijk. Eén van de vrijwilligers is een moslima uit Brussel, die vooraf wél moest aan geven de christelijke uitgangspun ten van Atlantic Bridge te respecte ren. Bij het opzetten van het programma keek Nel Ottema naar het Calvijn college, waarmee ze vaker contact heeft. „Het leek ons leuk om de Hongaren te laten zien hoe het er hier op een christelijke school aan toe gaat. Dat kon omdat het nog ge;en zomervakantie is." Directeur Peter Kunst was meteen enthou siast. Want hij zocht al enige tijd te vergeefs naar buitenlandse contac ten om op de Thoolse school internationalisering in de praktijk te kunnen brengen. Internationalisering - het onderhou den van contacten met buitenlandse scholen - is namelijk één van de drie opdrachten die het Calvijn col lege dit jaar wilde uitvoeren in het kader van het project tweetalig vm- bo waarbij de school is aangesloten. Kunst: „Ik heb voor TVMBO 6000 euro subsidie gekregen van het Eu ropees platform." De Thoolse school wilde al langer wat met En gels doen, zegt hij. „De resultaten bij dit vak blijven op reformatori sche scholen achter. Dat komt om dat onze leerlingen minder tv kijken en minder met popmuziek bezig zijn. We zoeken naar mogelijkheden om compensatie te bieden." Dat is bijvoorbeeld het in het Engels cor responderen met buitenlandse leef tijdgenoten. „Collega Bart v.d. Broek stipte op een gegeven moment het tweetalig onderwijs aan. Probleem is dan meteen, dat leerkrachten zeggen dat ze zelf een taal als het Engels onvoldoende beheersen", aldus Kunst. Hij zocht contact met oud docent Sicm Baaij uit Tholen, wat erin resulteerde dat een groep leer krachten, de secretaresse, media- thecaresse en conciërge Engelse les gingen volgen. Twee jaar lang een uur op dinsdag na schooltijd. De school betaalde de opleiding, de deelnemers schaften zelf de cursus boeken aan. Vorige week kregen twaalf van hen een diploma, tijdens een gezamenlijke 'high tea'. In het nieuwe schooljaar gaan de eerste lessen in hét Engels gegeven wor den op het Calvijn college. „We proberen tien procent te doen. Be ginnen in de brugklassen", aldus Peter Kunst. De Hongaren zijn woensdagmiddag op de Thoolse school ontvangen, waar ze kennis maakten met de gastgezinnen, 's Avonds was er een barbecue samen met de 38 derde jaars leerlingen van het Calvijn col lege. Verdeeld in groepjes fietsten ze donderdag over Tholen, waarbij de Thoolse leerlingen zelf tevoren de routes hadden samengesteld. Vrijdag liepen de Hongaren mee in verschillende klassen. Het verdere programma van Atlan tic Bridge, los van de school, was gevarieerd. Zo maakten de Honga ren een nattelaarzentocht mee op het schor bij Sint-Annaland, beke ken de korenmolen in Stavcnisse, gingen winkelen - gewoon en 'cul tureel' - in Bergen op Zoom en had den een picknick aan de Oesterdam. Zaterdagavond verzorgden de gast gezinnen een lopend buffet, zondag woonden de Hongaren diensten bij van de Christengemeente en de Her vormde Gemeente in Tholen. Maan dag reisden ze terug naar huis. Voor de fietstocht gaan alle jongeren op de foto. De Hongaren op de voorste rij, met tweede van links predikant Csaba Baranyay en rechts naast hem directeur Peter Kunst van het Calvijn college. VERVOLG LAAGLETTERDHEIf De eerste activiteiten zijn in Zeeland in 2008 van start gegaan. Ook wordt een oorzaak gezocht in de dunbe volktheid van Zeeland en de aanpak door diverse kleine gemeentes, terwijl in andere provincies de aanpak van laaggelctterdheid vaak in handen is van één gemeentebestuur. Het probleem dat voortvloeit uit laag» geletterdheid, voorheen ook aange duid met analfabetisme ofwel moeite hebben met lezen en schrijven, is so ciale, culturele en politieke uitslui ting. Dat blijkt uit onderzoek van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO). Er zijn vijf niveaus van laagge- letterdheid. Op het laagste niveau is iemand bijvoorbeeld niet in staat om een kind de juiste hoeveelheid medi cijnen te geven aan de hand van de in formatie op de verpakking of de bij sluiter. De OESO heeft tevens onderzocht dat in 2007 anderhalf miljoen Nederlan ders moeite hebben met lezen en schrijven. In Zeeland is ongeveer 13,3 procent (36.545 mensen) van de Zeeuwse bevolking laaggelcttcrd. Dat is iets boven het Nederlandse percen tage dat op 13 procent ligt. In Tholen zijn in 2007 naar schatting 2350 men sen laaggeletterd. De gemeente Ter- neuzen heeft het hoogste aantal met 5882. De meeste laaggeletterden in Tholen komen voor in de leeftijds groep van 20-55 jaar. Dat zijn er 905. In de leeftijdsgroepen 56-65 en 66-74 jaar zijn de aantallen vrijwel gelijk met respectievelijk 679 en 677 laag geletterden. Naar schatting vallen 90 Thoolse jongeren van 16 tot 19 jaar onder de noemer laaggeletterd. De dit voorjaar opgerichte Fotoclub F.o.Tho heeft een bestuur. De 52-ja- rige Jan Hendrikx uit Oud-Vosse- mecr is voorzitter, zijn dorpsgenoot Peter van Pelt (62) is secretaris. Dick van Riet (62) uit Sint-Maartensdijk is penningmeester, Ans Hendrikx (56) en Johan Helmons (39) uil Oud- Vossemeer zijn bestuurslid. De club telt ongeveer 25 leden. Op 12 juli is de laatste bijeenkomst voor de vakantie. Die wordt gehou den in de Vossenkuil, het dorpshuis waar de leden elke twee weken op maandagavond hun werk laten zien en ervaringen uitwisselen. Tijdens de vakantieperiode wordt begonnen met de kettingfoto. Een van de leden maakt een foto (over een bepaald thema) waarop de volgende met een eigen opname reageert. Verder wordt gewerkt aan een website met forum. Er is een commissie die het jaarpro gramma 2010-2011 op gaat zetten. Ook wordt er gezocht naar een ruim te voor wisselende tentoonstellingen. In het artikel over Zwerfboeken in de EB van 24 juni staat dat Corrie van der Horst uit Sint-Maartensdijk vrij willigster is bij een GGZ-insielling in Halsteren. Dit is niet juist. Ze heeft daar een betaalde betrekking en is vrijwilligster bij SVRZ in Tholen. Het Oud-Vossemeerse nieuwsgierig Aagje Sylvana heet niet Verhees maar Van Hees. Kinderen doen Oud-Hollandse spelletjes bij de Grote Kerk in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5