'Kinderen blijven leuk, maar zijn wel mondiger geworden' Bal 'Bij elke APK-keuring trek ik nog steeds de oliepeilstok uit de auto' Klapstuk op de barbecue? Kees, gefeliciteerd met je 40-jarig jubileum! Onderhoud scholen Gemeente geeft starterslening nu volledig Donderdag 1 juli 2010 Margreet van den Reydt loopt door het schoolgebouw van Ter Tolne in Tholen. In elk lokaal vraagt ze aan de leerkracht het zonnescherm neer te laten. Het is heet, binnen en buiten. Zoals bijna alle schoolgebouwen heeft Ter Tolne een plat dak. En het is verouderd, zegt ze. Van den Reydt kan zich helemaal vinden in de noodkreet die het bestuur van het openbaar onderwijs Octho aan het gemeentebestuur schreef over de verouderde gebouwen. Na 25 jaar Ter Tolne neemt ze afscheid. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Directeur Margreet van den Reydt neemt na kwart eeuw afscheid van Ter Tolne Bijzonderheid Opa's en oma's Citotoets Woekeren Stemmen van lezers Anna Jacobapolder Geen archeologische vondsten bij fietspad Sint-Maartensdijk Namens klanten, medewerkers en directie Autobedrijf Advertentie I.M Kees Bovée (volgende week 56) uit Tholen sleu telt deze week veertig jaar aan auto's. En hij doet dat al die jaren voor dezelfde baas: autobedrijf Bal in zijn woonplaats. Veel zag Bovée veranderen: „Met een schroevendraaier en een hamer doe je als auto monteur tegenwoordig niks meer." Kees Bovée zag in veertig jaar bij autobedrijf Bal veel veranderen Koperen bruiloft Contaetpuntjes De schoolbesturen moeten zelf de kosten van het onderhoud aan hun scholen betalen. Dat schrijven b. en w. op vragen van de WD. Namens de liberale fractie wilde G. Boelhouwers-Stigter weten of b. en w, bereid zijn daar geld voor beschikbaar te stellen nu de nieuwbouw van de scholen vanwege de bezuinigingen is uitgesteld. Volgens Boelhouwers worden de schoolbesturen gedwongen het onderhoud te plegen en 'forse aanpassingen' te doen. Daar voor was volgens haar geen budget begroot. Maar b. en w. ant woorden dat in de rijksvergoeding wel een deel voor het in stand houden van de scholen is opgenomen. Daarmee kunnen school besturen een reserve opbouwen. .Budget moet daarom als aan wezig verondersteld worden', aldus b. en w. .Het is de gemeente niet toegestaan gelden voor onderhoudstaken van de schoolbe sturen beschikbaar te stellen.' Ze zag het aantal leerlingen groeien, dalen en weer groeien. Zag er loka len bijkomen, afgaan en weer bijko men. De groei van Tholen heeft bij gedragen aan de groei van Ter Tolne, maar ook het goede onder wijs dat op de school wordt gege ven, zegt ze met overtuiging. „Het is natuurlijk niet zeker hoe het met de loop van de bevolking gaat, maar ik vind dat het gemeentebe stuur er wel iets eerder rekening mee had kunnen houden." Ter Tolne telt nu 253 leerlingen en behoort tot de grootste openbare scholen op Tholen. Toen ze twaalf jaar geleden Frank Kousemaker opvolgde zat de school op 160 leerlingen. Ouders in Tholen hebben de keus uit vier scholen. Naast de openbare school, is er de protestant- christelijke Re genboog, de reformatorische Eben Haëzer en de Kraal voor Montes- sorionderwijs. Scholen kunnen al geruime tijd gebruik maken van ex tra geld voor onderwijskundige ver nieuwing. Ter Tolne kan dat niet omdat het niet zeker is wat er met de scholen aan de Zoekweg en de Molenvlietsedijk gaat gebeuren. Ze staan wel vernoemd in het master- plan Tholen, maar door de bezuini gingen is het plan om een nieuw complex rond een campus (met ge meenschappelijke voorzieningen) te maken, uitgesteld. „Als het nu 2018 wordt, dan is het geld wat voor on derwijskundige vernieuwing is be stemd bijna niks meer waard. Het duurt te lang. Iedereen kan daar ar gumenten voor aanvoeren." Ze maakt het als directeur niet meer mee. De 63-jarige Van den Reydt begon in Tholen op de kleuter school De Bijenkorf, maar was al eerder, vanaf 1978, als juf actief in Den Haag. Ruim 33 jaar is ze actief in het onderwijs. Ze onderbrak haar loopbaan bij de geboorte van haar twee kinderen. Zes jaar was ze daar voor thuis. Ze wilde altijd al juf worden. „Ik heb hele goede ervaringen van de periode dat ik op de lagere school en op de middelbare school zat. Overigens waren dat allebei christelijke scho len." Toch koos ze bewust voor het open baar onderwijs, zegt ze. „Ik ben niet zo van die hokjes." Het was volgens haar de sfeer op de scholen die zo goed was dat ze het onderwijs in wilde. „Ik kom niet uit een onder wijzersfamilie, maar ik wilde dit graag. Een sfeer creëren waar een kind zich prettig in voelt." Toen haar man Jan van den Reydt een baan kreeg in Bergen op Zoom, ver huisde het echtpaar naar Bergen, maar daar kon Margreet niet aan de slag. Door gebrek aan openbaar on derwijs, zegt ze. Margreet ontpopte zich toen als voorvechter van het peu- terspeclzaalwcrk in Bergen op Zoom. Ze herinnert die periode als 'een uit dagende tijd.' Toen haar man in 1970 in Tholen als leerkracht aan de slag ging op de openbare mulo, verhuis den ze naar Tholen. „Hier was wel openbaar onderwijs. Maar omdat mijn man een baan had, kwam ik niet in aanmerking. Dat zei de toenmalige wethouder. Daar was ik wel verdrie tig om. Zo was de cultuur hier toen. Dat is nu niet meer voor te stellen." Die situatie heeft een paar jaar ge duurd, zegt ze. „Toen er een andere wethouder kwam, kreeg ik wel een baan. Er waren meerdere kandida ten. Het is allemaal goed gekomen. Ik kan er nu als een bijzonderheid op terugkijken." In de jaren zeven tig was z^ ook politiek actief. Ze werd voorzitter van de afdeling Tholen van de PvdA. Haar man zat in het hoofdbestuur van D'66. De basisvorming werd in 1985 in gevoerd: kleuterschool en lagere school moesten onder één dak wor den gebracht zodat er één vloeiende lijn ontstond in de ontwikkeling van een kind: de basisschool was gebo ren. „Op zich is dat wel een goede zaak geweest. Maar kleuters zijn kleuters. Daar kun je niet allerlei methodes op los laten. Wc proberen ze zoveel mogelijk vrij te laten, maar we ontkomen er ook niet aan om ze te toetsen want daar vraagt de inspectie naar." Ondertussen wordt er naar gestreefd om ook de peuterspeelzaal en de kinderopvang in de schoolgebou wen onder te brengenDe brede school in Sint-Annaland is er een voorbeeld van, maar ook op ander scholen vindt de peuterspeelzaal al onderdak in de basisschool zoals bij de Schalm in Stavenisse. Een goede zaak, vindt ze. „We hebben nu al regelmatig con tact. Daardoor zijn we sneller in staat om kinderen op te vangen die bijvoorbeeld een taal achterstand hebben. Er kan sneller hulp en begeleiding worden gege ven." Margreet heeft na de invoering van de basisvorming een aantal jaren les gegeven aan de leerlingen van groep 3 (voorheen de eerste klas van de la gere school). „Daarna heb ik in alle groepen wel eens les gegeven. Ik heb aan alle groepen mogen proe ven en heb daardoor een goed zicht gekregen op de hele school, op de leerlingen en hun ontwikkeling." Ze was ook een tijdlang coördinator zorgverlening op Ter Tolne. „We ondersteunen leerkrachten en leer lingen. Helpen leerkrachten die leerlingen begeleiden die langzamer of sneller leren. Het idee erachter is om kinderen niet zo gauw naar het speciaal onderwijs te sturen. Daar door zet je ze niet apart, maar houd je ze samen. Dat is een goed streven gebleken, maar het maakt de taak van de leerkracht wel zwaarder." Nu heet zo'n coördinator een interne begeleider. Van den Reydt herinnert de collega's van toen als een bevlogen groep mensen. „We hadden nog niet veel kennis om kinderen op een andere manier te benaderen." Nu wordt er weer gesproken over passend onderwijs. Door de Tweede Kamer is dit even aangehouden van wege de bezuinigingen. „Als een ouder een kind komt opgeven, die bijvoorbeeld dyslexie heeft, dan moet de school er voor zorgen dat. zo'n kind op de juiste plaats terecht komt. Het kind kan mogelijk op school opgevangen worden, maar kan ook naar een andere school ver wezen worden. Een school moet de kennis en de instrumenten hebben om het te kunnen. We zouden er graag ook een zak geld bij zien, maar dat zit er dan weer niet in." In het project weer samen naar school, werken alle scholen samen, behalve de Eben Haëzer, die daar een eigen plan voor heeft, zegt de scheidende directeur. „Het is heel positief dat je dit met elkaar doet. De onderlinge contacten zijn goed. Ook met de Eben Haëzer. Als colle ga's van de vier basisscholen gaan we goed met elkaar om." Ook het streven naar pas send onderwijs voor elk kind, kan op haar steun re kenen. „Gepro beerd wordt om ze binnen de school op te vangen. Het vereist een andere manier om naar kinderen te kijken. Juist in de ze tijd waar kinderen veel meer prikkels krijgen, onder andere via internet, is het ook goed om hel on derwijs aan deze maatschappij aan te passen. Wat vroeger aan klassi kaal onderwijs werd gegeven, was gebaseerd op theorieën uit de ne gentiende eeuw. Sindsdien is de sa menleving enorm veranderd. Kinde ren zullen ook op een andere manier les krijgen. Scholen moeten er een antwoord op vinden. Daar zijn we druk mee bezig." De aandacht die kinderen hebben voor een bepaald onderwerp is kor ter, zegt ze. „Dat wil niet zeggen dat het slechter is. Maar je moet je on derwijs er op aanpassen. Leerlingen werken al veel met een computer, ze leren typen, werkstukken maken en een powerpointpresentatie maken. Van al die nieuwe mogelijkheden moeten we gebruik maken. Dat ge beurt al in groep 1 op een speelse manier." Komende zomerva kantie wordt de school uitgerust met digiborden. „Alle lokalen krij gen er een. Het zal even wennen zijn, maar het werkt schitterend." Het schrijven met een krijtje behoort tot het verleden, maar er kan nog wel op een van zijborden (uitklapbare vlakken naast het grote bord) geschreven worden. Toch zweert Van den Reydt erbij dat de leerlingen goed hun tafels Ieren. „Tafels moeten ze kunnen blijven opdreunen. Dat is de basis voor rekenen en schatten. Natuurlijk kan er een heleboel op de rekenmachine, maar dat kan al leen als de kinderen een goede achtergrond hebben. En het leren van de tafels gaat tegenwoordig op een speelse manier, hoor. Met lied jes." Ook de taal en de spelling krijgen volgens haar op Ter Tolne de aan dacht die er voor nodig is. „Moet je iets met een d of een t schrijven als je toch wel begrijpt wat er bedoeld wordt? Ik vind van wel. We moeten de standaard van de taal hoog houden." Spelling, gramma tica, woordenschat, begrijpend en stu- derend lezen zijn begrippen die ze noemt om aan te geven dat er heel wat voor nodig is om kinderen uit te rusten voor de toekomst. „Het is het gereedschap om later in de maat schappij goed te kunnen functione ren. Maar daarmee wil ik de anderen vakken niet te kort doen." Ze is zich bewust van de verant woordelijkheid die een school heeft voor de leerlingen: „We gaan om met het grootste goed dat ouders hebben. Daar moeten we het best mogelijke uit zien te halen." Volgens Van den Reydt is de school een gemeenschap waar kinderen zich veilig en plezierig moeten voe len. „Dat doe je samen met de ou ders, maar ook met de oma's en o- pa's. Die komen ook vaker dan vroeger hun kleinkinderen brengen en halen. Niet alleen omdat de ou ders werken. Ze passen bijvoor beeld een dag in de week op de kin deren. En ze hebben ook zelf vaak nog een baan. Dat is een leuke ont wikkeling." Ook ziet de directeur meer vaders op school. „Veel meer dan vroeger." Manifesteren die zich meer, bij hel onderwijzend personeel zijn de man nen ver in de minderheid. Ter Tolne telt 21 personeelsleden, waarvan er slechts vier van het mannelijk ge slacht. Een van de opvattingen in de onderwijswereld is dan dat jongens een voorbeeld missen. Ook Van den Reydt zou het toejuichen als het wat gemêleerder zou zijn. „Het zou voor mannen aantrekkelijker gemaakt moeten worden om de opleiding te gaan doen. Daar moet nog meer aan gebeuren. Ze zouden door moeten kunnen groeien. Een leerkracht zou naast het voor de klas staan, extra ta ken kunnen uitvoeren en daar ook meer voor betaald moeten krijgen." Terugkijkend ziet de directeur dat kinderen veranderd zijn. „Ze blijven leuk, maar zijn wel wat mondiger geworden. Dat is geen probleem. Ze weten meer, ze durven meer omdat ze zich veilig voelen, ze kunnen be ter aangeven hoe ze dingen erva ren." Wat de leerkrachten betreft is er ook wel het een en ander veranderd, zegt ze. „Vroeger stond elke leerkracht voor zijn eigen groep. Het waren eilandjes. Nu zijn het veel meer collega's die elkaar bevragen. En hebben de scholen zich meer gespe cialiseerd. We stoppen bijvoorbeeld veel tijd in leerlingen met dyslexie (woordblindheid - red.) We zijn er beter in geschoold, maar ik vraag me dan af hoe het in het middelbaar onderwijs verder gaat. Wij krijgen vaak te horen dat ze maar één zo'n kind in één groep opnemen. Terwijl wij er soms drie in één groep heb ben die extra begeleiding krijgen. Ik denk dat ze op de middelbare scho len nog niet zo ver zijn als wij." Het is onvermijdelijk, maar ook de citotoets komt ter sprake. „Het ligt er maar aan hoe je hem gebruikt. Het is altijd een momentopname. We stellen zelf een advies op voor het kind voordat de citotoets wordt afgenomen. Daarna gaan we niet nog eens middelen. Natuurlijk speelt de toets wel mee, maar we hechten meer aan de kennis die we gedurende acht jaar hebben van het kind. En uiteindelijk ligt de verant woording van de schoolkeuze bij de ouders." Ter Tolne behaalt goede re sultaten met de citotoets, zegt ze: „Dit jaar lagen we boven het lande lijk gemiddelde." Leerlingen van Ter Tolne gaan voor namelijk naar 'l Rijks, het Roncalli, het Westerpoort- en hef Prinsentuin college. Sinds dit jaar vallen de open bare scholen niet meer onder de ge meenteraad, maar is er een onafhan kelijk bestuur. Ze is er blij mee. „De gemeente heeft toch altijd twee pet ten op. Bij de Octho hebben we echt het gevoel dat we gehoord worden. We hebben ook mee mogen praten over het beleidsplan. Het bestuur is zeer betrokken. Dat zie je nu aan de brief aan de gemeente over de verou derde gebouwen. Zo'n brief kan de gemeente nooit zelf schrijven." Nu de scholen nog steeds groeien is het woekeren met de ruimte. Samen met de Eben Haëzer deelt Ter Tolne werkruimtes in één gebouw. Anders was het toen De Kraal zich aan de Zoekweg vestigde en Ter Tolne leer lingen naar deze nieuwe school zag gaan. Nu kampt de school met ruim tegebrek: de gemeenschapsruimte wordt gebruikt als lokaal en als ver gaderlokaal voor het personeel, de koffieruimte is te klein. „We zouden graag nieuwbouw willen. We zijn al vanaf 2000 met al le vier directeuren gaan praten over de huisvesting, maar we zijn nu al tien jaar verder. Op 22 juli neemt ze afscheid. Met een receptie in brasserie Du Bois. 's Ochtends wordt ze thuis opgehaald, maar verder weet ze niet wat de dag i in petto heeft. Wat ze daarna gaat doen? „Eerst maar een vakantie I houden. En blanco beginnen. Mijn man en ik houden van reizen, kunst en cultuur. En we hebhen kinderen en kleinkinderen waar we meer aan dacht aan kunnen besteden. Ik denk dat het zichzelf wel invult." Omdat mijn man een baan had, kwam ik niet in aanmerking' Tafels moeten ze kunnen blijven opdreunen' Onderwijs zou voor mannen aantrekkelijker moeten worden' 'Ik ben niet zo van die hokjes' Ik weet niet hoe het u vergaat, maar soms als je de krant openslaat, valt je mond open van verbazing. Zo las ik met smaak het artikel over de "Gastvrije Gemeentedag" in Sint- Annaland in de Eendrachtbode van vorige week. Eerlijk is eerlijk, on danks het weer was het was een mooie dag met een nog mooiere op brengst voor de gemeenten in Java (Indonesië). Als klapstuk van de dag werd in de ze krant de gezamenlijke barbecue genoemd. Over deze barbecue wil ik wel wat toevoegen, omdat het ar tikel geen recht doet aan het assorti ment van de barbecue en aan alle mensen die hieraan meegeholpen hebben. Geheel in het thema van de Gastvrije Gemeentedag, hebben de gemeenteleden kunnen genieten van een Indonesische barbecue. Zo krij gen de gerechten die van de barbe cue gegeten konden worden gelijk ook een andere benaming. Dit doet veel meer recht aan de genoemde gehaktballen die in werkelijkheid Rempah en Perkadei Bali in de In donesische volksmond heten. Saté Kambing (saté van lamsvlees) en Goelai Oedang (gemarineerde gar nalen) en Hati Goreng Kering Bali (varkenslever) zijn niet alledaagse gerechten. In totaal zijn er ongeveer 25 (Indonesische) gerechten die zelf gemarineerd en voorbereid zijn. Vanuit het jaarlijkse kampweekend (startweekend voor de jeugdclubs) is er een heuse kookcommissie (Ko- Co) met gedreven en enthousiaste gemeenteleden die een geweldige bijdrage aan de barbecue geleverd hebben. Met elkaar is het menu tot stand gekomen en zijn alle gerech ten zelf gemaakt. Fantastisch dat deze mensen gaven hebben en in zetten om met elkaar een geweldige bijdrage te leveren aan hel gemeen te zijn! Anita, Bea, Ermina, Esther, Marjan, Adri en René: bedankt voor jullie in zet, jullie zijn geweldige KOCO-ers! Martin van Popering, (kok-ge weest!) Sint-Annaland. Ik wil even reageren op de foto van Anna Jacobapolder 65 jaar in straat beeld in de Eendrachtbode van 24 juni. De oude school in de Lange- weg zou plaats gemaakt hebben voor bejaardenwoningen. Dit is niet het geval. Hij staat er nog steeds! In Even leek het er nog op, dat net als bij de wegwerkzaamheden aan de Nieuwe Postweg/Kadijk bij Poort vliet ook in Sint-Maartensdijk ar cheologische vondsten zouden wor den gedaan. Bij de aanleg van het fietspad werd tussen de Oudeland- seweg en de Eerste Dijk een paaltje gevonden, dat bij de begeleiders van de provincie Zeeland de alarmbel- de vroegere klaslokalen zijn wonin gen gemaakt. Het vooraanzicht is nog precies zo gebleven. Wel zijn er naast de school bejaardenwoningen gebouwd op de plaats van het vroe gere schoolplein. M.L. van Winkelen, Sint-Annaland. len deed rinkelen. Het licht veraard veen dat hier werd aangetroffen, duidt op mogelijke historische res ten. Misschien waren het sporen uit de Ijzertijd of de Romeinse tijd. Er werd vooronderzoek gedaan en Ar- cheomedia uit Nieuwerkerk a/d IJs- sel werd ingeschakeld voor contro leboringen. De provincie gaf opdracht om twee proefsleuven te trekken, maar het resultaat was dat er in de afdekkleilaag geen archeo logische waarden werden aangetrof fen. De kosten van het onderzoek waren 4133 euro, exclusief btw. Nu het rijk afhaakt, geeft de ge meente Tholen de starterslening voortaan helemaal zelf. Dit geldt voor 2010 en 2011. Bij aankoop yan een huis tot 180.000 euro kun nen kopers in aanmerking komen voor een starterslening van maxi maal 30.000 euro. De helft betaalde de gemeente, de andere helft paste hel rijk bij. In Den Haag is het potje echter leeg. B. en w. willen de stimuleringsre geling graag handhaven. Daarom heeft hel college besloten voor taan de volledige 30 mille te vers trekken. Margreet van den Reydt op de speelplaats bij de kleuters van Ter Tolne. Kleindochter Luna pakt belangstellend naar de Bovag-oorkonde die Kees Bal (links) voor haar opa Kees Bovée (met naast hem zijn vrouw Rientje) heeft in verband met diens veertigjarig dienstverband bij het Thoolse autobedrijf. RENAULT Wattstraat 3 4691 RC Tholen Tel. 0166-602440 Fax 0166-604440 Voltstraat 2 4691 RE Tholen Tel. 0166-607060 Fax 0166-607061 Bezoek ook onze website: www.autobedrijfbal.nl ke APK-keuring de oliepeilstok eruit trekken, hoewel dat niet hoeft. Maar een voldoende oliepeil kan zoveel onheil voorkomen!" Hoewel Bovée beseft dat je met alle veran deringen mee moet gaan, verheelt hij niet dat hij niet echt een compu terfreak is. „Hoewel ik thuis wel een laptop heb." Hij laat het liever aan de jongeren over. Kees Bal zegt dat door alle ontwikkelingen een automonteur niet meer alles bij kan houden, dat je specialismen krijgt. „In de toekomst worden het alle maal witte jassen!" Hij wijst verder op de eisen ten aanzien van veilig heid en arbo, die het werken er niet makkelijker op maken. Mede daar door moet een autobedrijf prijzen hanteren die het autorijden er voor de klant ook niet leuker op maken, zegt Bovée. Na veertig jaar werken vindt hij het eigenlijk wel mooi geweest. „Je wordt steeds ouder, er komt overal sleet op. En het mooie is er na zo'n periode ook wel af. Hoewel ik geen hekel aan mijn werk heb, hoor." De vut zit er echter niet in voor de Tho- lenaar. En de veranderingen zijn evenmin voorbij. Want Bal onder handelt momenteel volop met de gemeente over verplaatsing van zijn bedrijf. „Ze wil een supermarkt op de plek van de voormalige Timpa. En dan is er behoefte aan parkeer ruimte." Het kan betekenen dat au tobedrijf Bal uiteindelijk op indus trieterrein Welgelegen 2 in de Oud-Vosscmcersepolder terecht komt. Maar dat zal de tijd leren. De APK. periodieke autokeuring, vormt de hoofdmoot van Bovécs werk bij het Thoolse autobedrijf. Hij is inmiddels 25 jaar keurmees ter. „Daar zit best heel wat aan vast. Elke twee jaar moet je een soort examen doen. Zeventig vragen be antwoorden en een aantal praktijk vragen maken. Is het voldoende, dan word je certificaat verlengd", vertelt de uit Halsteren afkomstige Kees Bovée. Hij is hoofdmonteur techniek en doet naast de keuringen de grote onderhoudsklussen, zoals versnellingsbakken. Het was puur toeval dat hij, net van school met een lts-diploma metaal techniek op zak, in I970 bij garage Bal aan de slag kon. „Met mijn va der reed ik naar de Thoolse dagen, en hij besloot om over de brug eerst te gaan tanken. Bij Kees Bal bleek diens medewerker Ad Akker mans uit Sint-Annaland door een ongeval langdurig uitgeschakeld te zijn, zodat hij er alleen voor stond. Ik kon meteen beginnen." De hele ontwikkeling van het bedrijf heeft Kees Bovée van nabij meegemaakt. Net als het wel en wee van de fami lie Bal. Zoon Marco Bal werd ge boren toen hij er net twee weken werkte. Bovée werkte vier dagen en volgde één dag in de week aan de streekschool de toen nieuwe op leiding motorvoertuigentechniek. Vanaf zijn trouwen woont hij in Tholen, inmiddels meer dan dertig jaar. Bal was destijds gevestigd aan de Eendrachtsweg. Als eerste autobe drijf op Tholen kreeg het een showroom. Stukje bij beetje werden aangrenzende pandjes bij het be drijf getrokken om zo te kunnen uitbreiden. Voor de zaak stond de benzinepomp. „De monteur in de werkplaats hielp ook de klant aan de pomp", vertelt Kees Bal. „Als het dan koffiepauze was en er kwam drie man tanken, was je pau ze voorbij", vult zijn jubilerende medewerker aan. Het was de tijd dat er vele zaterdagen, en soms nachten, doorgewerkt werd omdat bedrijfsauto's in orde moesten zijn voor de volgende dag. Tropenjaren. Bal had onder meer het autopark van het Remia-depot in Tholen in onderhoud, net als meerdere visver- koopwagens. In veertig jaar heeft Bovée ook heel wat collega's zien komen en gaan. Een aantal begon een eigen autobe drijf: Ko Meerman in Arnemuiden, Ad Akkermans in Goes en Adrie van Burgh in Tholen. En in 1992 verhuisde autobedrijf Bal naar de voormalige Betho aan de Wat tstraat. „De kantine daarvan zat er toen nog in, daar heb ik mijn kope ren bruiloft gevierd", vertelt Kees Bovée. Hij volgde cursussen bij de importeur nadat Bal het dealer schap voor Renault had verworven, en was ook leermeester voor het be geleiden en beoordelen van leer ling-monteurs. Verder is hij een pe riode chef werkplaats geweest, waarbij het plannen van het werk voor de monteurs, de receptie en het onderdelenmagazijn tot zijn ta ken hehoorden. De grootste veranderingen hebben zich op het technische vlak voorge daan. De kruissleutel heeft plaats gemaakt voor de luchtsleulel. En het stompijzer voor het verwisselen van banden is eveneens verleden tijd. „Een autoband verwisselen gaat nu zelfs makkelijker dan een fietsband." Als vroeger een auto het niet deed, dan lag dat in 99 procent van de gevallen aan de contactpunt jes. „Maar dat is al lang niet meer zo. Vroeger zocht je naar de sto ring, maar tegenwoordig controleer je met behulp van de computer wat er góed is." De auto's van tegen woordig roesten niet meer, de mo toren zijn anders en verbruiken nauwelijks olie. „Maar ik zal bij él-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3