I- Een enorm assortiment sierbestrating! m Natuursteen en tegelvloeren! 'Deehoeve toplocatie voor chauffeurscafé' Eind dit jaar leveren turbines Noord stroom aan Thools elektriciteitsnet Bal imabo Laaggeletterdheid in Tholen neemt mogelijk af door project De Supermarkt van Halsteren Nieuwe afstand van 15 kilometer verrast met eenentwintig lopers Bouw van vier windmolens bij Sint-Maartensdijk is begonnen Donderdag 1 juli 2010 66e jaargang no. 33 Tot €2.000,, extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Conclusie aanvalsplan laaggeletterdheid Er zijn minder of minder ernstig laaggeletterde Thojena- ren dan in 2007. Althans, dat is de conclusie die getrok ken zou kunnen worden uit de resultaten van het aanvals plan laaggeletterdheid in Zeeland. De projectgroep Zeeuwse Aanpak Laaggeletterdheid (ZAL) constateert een duidelijke groei in de aanpak van de laaggeletterd heid in Zeeland van 2007 tot 2010. Wel blijft de provin cie qua resultaten nog achter bij de andere provincies. De stand van zaken tot nu toe is vrijdag gepresenteerd aan staten- en commissieleden van de provincie Zeeland. imabo ESSELINKI Van Meer nieuwe directeur Ter Tolne Gestolen auto Bal is teruggevonden Veertig mille van Ambachtsheerlijkheid Westerpoort laat college vallen zie www.plus.nl De avondwandelvierdaagse in Sint-Maartensdijk en Scher penisse heeft 286 mensen op de been gebracht. Dat is iets minder dan vorig jaar toen er meer dan 300 wandelaars meededen. Het evenement kent voor het eerst een afstand van 15'kilometer voor de meer geoefende lopers. Daar te kenden zich 21 liefhebbers voor in. Idee van raadslid Han van 't Hof (ABT) De plaats in Tholen waar de Deehoeve is gesloopt is een prachtige plek voor een chauffeurscafé. Dat zei raadslid Han van 't Hof (ABT) maandagavond in de commissie ruimte toen de grondexploitaitieberekening voor het be drijventerrein Welgelegen II werd besproken. Sportvelden Deze week De verwachting is dat de windturbines in de Noordpol der voor het einde van het jaar kunnen draaien. Dat zei John Springer van Zeeuwind dinsdagmiddag bij het sym bolisch slaan van de eerste paal voor het project. Vorige week is het heien begonnen voor de vier turbines die elk een capaciteit hebben, van 2,3 megawatt. De stroom wordt geleverd aan Delta, via het 50 kV-station aan de Nijverheidsweg in Sint-Maartensdijk. Stilste type Mijlpaal - Autobedrijf TW. 0166 602440 Fai 0166 604440 Tel. 0166 607060 Fax 0166-607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Door middel van alfabetiseringscur sussen en leesbevorderingsprojecten wordt getracht de laaggeletterdheid in de provincie te bestrijden. Het Zeeuwse plan is gebaseerd op het landelijke aanvalsplan van A tot Z en is opgezet door het Regionaal Peda gogisch centrum Zeeland (RPCZ) in opdracht van de provincie. Diverse partijen hebben eraan meegewerkt, zoals gemeenten, ROC's en bibliothe ken. Bij de bibliotheek Tholen is dat onder andere zichtbaar door het Mak kelijk Lezen Plein, met boeken voor mensen die moeite hebben met lezen. Die vestiging heeft daarmee een pri meur in de Oosterschelderegio. De ZAL probeert een beeld te krijgen van de vooruitgang door te kijken naar activiteiten die gericht zijn op het voorkomen en het bestrijden van laaggeletterdheid. De resultaten van de preventieve activiteiten, zoals lees- projecten zijn nu nog niet meetbaar, meent de ZAL. De meting is geba seerd op het aantal cursisten dat deel neemt aan een alfabetiseringscursus en het aantal werkboeken dat is be steld via de landelijke hulplijn laag geletterdheid. De ZAL constateert een duidelijke toename van aanvra gen bij beide diensten in de periode na augustus 2009. Die toename is geen landelijke trend en kan volgens ZAL voor het najaar van 2009 wor den toegeschreven aan de gevolgen van een mediacampagne die is opge zet met steun van het Delta Zeeland fonds. Een verklaring dat Zeeland achter blijft bij andere provincies vindt ZAL in een relatief late start van de Zeeuwse aanpak laaggeletterdheid ten opzichte van overige provincies. 7.1E VERDER PAGINA 5 6 4AAA -» rt t* Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164-27 15 00 Roosendaal: Het Appeltje 8, (Industrieterrein Borchwerf II, Oud-Gastel, tegenover milieustraat Saver), T 0165 - 65 99 99 www.logus.nl De 30-jarige Ewan van Meer uit Et- len-Leur wordt de nieuwe directeur van de openbare basisschool Ter Tol ne in Tholen. Hij volgt Margreet van den Reydt op die na 25 jaar afscheid neemt van de school. Van Meer be gint op 1 augustus en rondt in de cember zijn opleiding tot schoollei der af. De leerkracht staat nu in de bovenbouw voor de klas, maar heeft voor alle groepen gestaan. Voor de vacature waren 15 sollicitanten. De BMW die eind mei is gestolen uit de showroom van autobedrijf Bal in Tholen, is terecht. Dc blauwe wa gen is gevonden in Etten-Leur. Daar achtervolgde de politie vorige week een stel inbrekers. Ze verloor hen uit het oog, maar trof de auto later ge parkeerd in de buurt aan. Het bleek de in Tholen gestolen BMW te zijn. In dc kofferbak is inbrekersgereed schap aangetroffen. De auto ver toont geen noemenswaardige scha de, zegt Kees Bal. Ze stond begin deze weck nog in Etten-Leur, omdat de politie een uitvoerig sporenon derzoek wilde doen in de hoop dat iets hen naar de daders zal leiden. De Ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemccr en Vrijberghe steunt de activiteiten rond het 600-ja- rig bestaan van Oud-Vossemeer met een bedrag van 40.000 euro. „Het be stuur wil daarmee zijn verbondenheid met het dorp tot uitdrukking bren gen", zegt rentmeester Daan van Doom. Van de sponsoring is 30.000 euro direct betaald terwijl de overige tien mille werd besteed aan een spe ciale voorstelling van het openlucht spektakel. Voor de gasten van de Am bachtsheerlijkheid, was er toen ook een maaltijd in de Vossenkuil. Het Westerpoort college in Tholen heet voortaan Westerpoort. De toe voeging college komt te ydpallen. Dat onthulde de directeur Wirrt Domi- nicus gisteren bij zijn afscheid. Hij droeg de nieuwe naam en het nieuwe logo van de school over aan zijn op volger Jack den Hollander. De nieuwe naam past in de filosofie van het ROC-West Brabant om alle vestigin gen een eigen naam te geven zodat ze 'onafhankelijk in de markt gezet kun nen worden'. Voor het Westerpoort college zou ook een nieuwe naam ko men, maar Dominicus gooide zich er voor. „De naam is al uniek. Die vind je nergens. Het zou doodzonde zijn om die te vervangen. Nu is alleen het woord college er af. Dat is niet erg." In het nieuwe logo ontbreekt nu de verwijzing naar het ROC. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 SCHITTERENDE VLOERTEGELS Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Advertentie I.M. Avondwandelvierdaagse Sint-Maartensdijk en Scherpenisse Dc vierdaagse wordt al jarenlang georganiseerd door het evenementencomité Smalstad (ECS), maar dit jaar voor het eerst samen met wandelsportvereni ging Oosterscheldestappcrs. Dc tocht valt nu onder de KNBLO, regio Bra bant-Zeeland. De wandelaars krijgen nu officiële startkaarten, er hangt een vlag van de KNBLO bij de inschrijftafels, dc medailles komen nu van dc bond en ook voor de vrijwilligers is er nu een broche. Deelname is nu wel 50 cent duurder, maar volgens Piet Groffen van het ECS heeft dat niet tot klachten ge leid. „Wij moeten nu ook een deel afslaan aan de bond. En donateurs krijgen als altijd korting." De organisatie is nu ook verplicht drie verkeersregelaars in te zetten. Op maandag gingen 260 deelnemers van start. Dinsdag kwamen daar nog eens 26 wandelaars bij. In Sint-Maartensdijk doen 210 lopers mee, in Scher penisse 84. De meeste wandelaars kiezen voor de vijf kilometer: 171 in de smalstad, 63 in Scherpenisse. Op de tien kilometer lopen 16 Scherpenisse- naars mee en 15 Smurdiekenaars. Secretaris Kees Wessels van dc Ooster- schcldestappers is verrast door het grote aantal op de vijftien kilometer. „Dat zijn er ontzettend veel. Ik had cr zo maar een stuk of drie verwacht. Dit is echt een succes." Er wordt voornamelijk individueel of in groepjes gelopen. Gezelligheid staat bij de meesten voorop. Moeders met kinderen in de wandelwagen. Soms ie mand met een hond. De Oosterscheldeschool in Scherpenisse was de grootse groep met deelnemers. Maar liefst 47 kinderen liepen mee op de korte afstand. Zie verder pagina 9. De kleine Lotte ten Cate slaapt hij de controlepost aan de Oudelandseweg in Sint-Maartensdijk waar haar moeder Mariska en Esmeralda Visch (met bekertje) hun startkaart laten afstempelen. Links Ilona Bos. „Het is een toplocatie voor over nachting en rustplaats voor vracht wagenchauffeurs. Vlak bij de Oes- terdam en de A4 in Halsteren. Ik heb er met een paar chauffeurs over gesproken en die stonden cr positief tegenover. Als dé transportbranche weet dat daar een rustplaats is, dan zal dat mensen aantrekken. Er is be hoefte aan. Het geeft meerwaarde aan dc plek en schept ook werkgele genheid. Henk Nieuwenhuis (Pv dA) zei het idee van Van 't Hof te ondersteunen. Wethouder Peter Hoek (SGP) zegde toe het idee te zullen bepreken in het college. Overigens wordt er minder grond uitgegeven in Welgelegen. Werd er in 2003 nog van uit gegaan dat er jaarlijks 1 hectare kon worden ver kocht, nu is dat niet realistisch, al dus de toelichting van b. en w. Voor de komende 6,5 jaar wordt er een voorzichtiger tempo aangehouden, ongeveer de helft: 5.200 vierkante meter. Er is nog ruim 36.000 vier kante meter beschikbaar. De boekwaarde bedroeg op 1 janu ari 3.507.974 euro. Een fors bedrag volgens b. en w. Maar dat komt on der meer door de investering van ruim 1,8 miljoen voor de voormali ge boerderij Deehoeve. Die is voor lopig ten laste gelegd van dit com plex. Maar daar komt verandering in. De gemeente wil er 137.000 euro uithalen voor de grondtransactie voor de nieuw aan te leggen weg voor het landbouwverkeer. De ge meenteraad trok daar al eerder geld voor uit. Het restant van ruim 1,5 miljoen is bestemd voor de toekom stige uitbreiding van de sportvelden in Tholen. Volgend jaar wordt voor dat doel gronden geruild van akkerbouwer J. van der Wel. Hij krijgt dan de gron den van de gemeente van de voor malige Deehoeve. B. en w. herinnert de gemeenteraad er nog eens aan dat voor de aange kochte boerderij Welgelegen 35 (to taal 27 hectare) al eerder 2 miljoen ten laste van de eerste fase is ge bracht. Voorkomen wordt dat deze investering volledig op de exploita tie van de tweede fase van Welgele gen drukt. Ondernemers die er grond willen kopen moeten 70 euro per vierkante meter betalen. Voor zogeheten zichtlocaties 95 en 106 euro. Het verwachte resultaat van de exploita tie wordt nu ingeschat op 1.263.500 euro. Kees Bovée sleutelt veertig jaar aan auto's bij garage Bal Vossemeerse Simone Kuystermans redt zwerfhonden uit Sofia EN VERDER... Margreet van den Reydt neemt afscheid van Ter Tolne Centrum jeugd en gezin mogelijk in gemeentehuis EEN SLECHT WERKMAN GEEFT ZON GEREEDSCHAP DE SCHULD Dit nummer bestaat uit 18 pagina's In de Noordpolder ten noordwesten van Sint-Maa^ensdijk komen vier windmolens; één ten oosten en twee ten westen van de Pierhoekseweg op de grond van akkerbouwer Gabri Hoek, de vierde bij de Heideweg op het land van Jacob en Herbert Mol. Dc turbines, van de Duitse leveran cier Encrcon, hebben een ashoogte van 78 meter en een rotordiameter van 82 meter. Ze zijn daarmee net zo groot als de exemplaren in de Annavosdijkpolder bij Sint-Anna land. De gemiddelde jaarproductie van de vier zal 28 miljoen kilowatt uur elektriciteit zijn, voldoende om 8000 huishoudens van stroom te voorzien. Voor de bouw en de ex ploitatie is Windmolenpark Noord polder b.v. opgericht, waarin de ver eniging Zeeuwind en Gabri Hoek b.v. elk voor de helft deelnemen. Vorige week is de heimachine in de polder verschenen. Door de slappe ondergrond is het noodzakelijk om op elke bouwplaats vier stempel- plekken te maken waarop straks de bouwkraan kan staan. Voor elke stempelplek gaan vijftien heipalen de grond in, waarna er beton wordt gestort. Daarnaast worden voor de fundering van elke windturbine 32 heipalen geslagen. Er wordt een techniek toegepast van koppelpalen. Daarbij gaat een eerste paal van vijftien meter de grond in, waaraan vervolgens een tweede lengte wordt gekoppeld. Het heiwerk is een inter nationale aangelegenheid, want de heiploeg bestaat uit twee Duitsers. En de palen worden door vrachtwa gens uit allerlei landen aangevoerd. „Ik heb er hier al uit Estland, Polen, Hongarije, Macedonië en Denemar ken gezien", zegt Gabri Hoek. De planning is dat de windturbines in oktober geplaatst worden. Nuts bedrijf Delta is maandag begonnen met het leggen van de stroomkabels (cr gaan er drie naast elkaar in dc sleuf). Die leiding gaat vanaf de Pierhoeksweg richting de Wiebes- weg en zo naar het industrieterrein, waar ter hoogte van de afgebroken uienfabriek van Polderman de kop peling met het elektriciteitsnet wordt gemaakt via een 50 kv-sta- tion. Dat verloopt voorspoedig, zo dat de verwachting is dat de turbi nes voor het einde van het jaar kunnen draaien. Hoek verwacht dat de in de Noordpolder opgewekte groene stroom ook op Tholen wordt afgezet. Inmiddels vestigen gele borden langs de wegen naar de bouwplaats de aandacht op het wcr.k. 'Einde wegwerkzaamheden Enercon. Ende Baustelle Encrcon' staat er op te lezen. Voor Zeeuwind is dit Thoolse project het eerste waarvoor een veiligheids deskundige is ingehuurd. Een goede zaak, vindt Springer die na voltooiing van het windpark Noordpolder in de vut gaat. De toepassing van turbines zonder tandwielkast, zogenaamde 'di rect drive turbines', is eveneens iets nieuws voor de vereniging. Springer: „We hebben het stilste type turbine uitgekozen dat er is, stiller dan die in Sint-Annaland." Hij legt uit dat er ijs- detectoren en schaduwsensoren op zitten. „Als het heeft geijzeld, moet voorkomen worden dat er stukken ijs van de rotorbladen op de weg vallen. En door de schaduwsensor stopt een turbine zodra de slagschaduw van de bladen dc gevel raakt van de dichtst bijzijnde woning." Voor akkerbouwer Gabri Hoek en zijn gezin is met het slaan van de eerste paal voor het windmolenpark een mijlpaal bereikt, zegt hij. „Het eerste contact met John Springer had ik al 14,5 jaar geleden." Het nieuwe bestemmingsplan buitenge bied, het ontwikkelen van gemeen telijk windenergiebeleid (de nota Tholen voor de wind) en vergun ningsprocedures zorgden voor de nodige vertragingen. Ook het plot seling stopzetten van de subsidiere geling voor duurzame energie, vier jaar geleden door staatssecretaris Wijn, gooide roet in het eten. An derhalfjaar later kwam de SDE-re- geling - stimulering duurzame ener gieproducten - en daar kon Noordpolder alsnog gebruik van maken. Tegen de uiteindelijk ver leende bouwvergunning is ook door niemand meer beroep aangetekend, zegt Hoek. En dus zullen na vijftien jaar de windturbines eindelijk draai en. Springer zei vooral te willen be nadrukken dat ondanks die lange periode de goede persoonlijke rela tie en het wederzijds vertrouwen tussen hem en Hoek zijn gebleven. Voor de financiering van het pro ject, een investering van dertien mil joen euro, koos de onderneming de Triodosbank. Hclma Hoek sloeg dinsdagmiddag symbolisch de eerste heipaal in dc grond. Wethouder Frank Hommel zou haar daarbij assisteren, maar belde kort tevoren af wegens fami lieomstandigheden. Een select ge zelschap toostte daarna aan de rand van het graanveld met champagne op de goede afloop. Kan Zeeuwind met dit project aan de gang, de vervanging van de windmolens bij Stavenisse is een ander verhaal. Vóór dc verkiezing was een meerderheid van de ge meenteraad tégen de plannen. Maar inmiddels is de samenstelling ver anderd en zou, bij vasthouden aan de eerder ingenomen standpunten, een meerderheid de plannen steu nen. Springer zegt dat het gemeen tebestuur binnenkort een beslissing neemt over de bezwaren van Zeeuwind tegen de afwijzing. Thortsen Timmermans heeft het naar de zin bij zwemmarathon Helma Hoek bedient de heimachine in de Noordpolder. Haar man Gabri legde 14,5 jaar geleden de eerste contacten met Zeeuwind voor een windenergieproject.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1