'Het polderkaaitje was in onze tijd in de zomer verzamelplek voor de jeugd' Jan Bruijnzeel ziet langzaam maar zeker betere contacten ontstaan Groen van Prinsterer is nog rood, Jenaplan blijft voorlopig oranje Opruimactie Wilhelminastraat Sint-Maartensdijk succes Donderdag 24 juni 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Van Aarnoudse tot Van der Zande jaar Oud-Vossemeer Een lekker rustige plek om te leven. Met de familie en de vaste vriendenkring. Zo ervaren Sjaak en Toos Istha Oud- Vossemeer, waar ze al hun hele leven wonen. Ze voelen zich er dan ook thuis. „Je kent de mensen, bent betrokken bij verenigingen", zegt zij. „Fietsje door het dorp, dan kun je onderweg wel dertig keer 'hoi' zeggen." Sjaak en Toos Istha genieten van rust na drukke Vossenkuil-periode Splitshoeve Buxus De Hubs Ir ra ties Logistiek Roer omgegooid Voetbal Frans Bauer Winkels/horeca ra interieur Onderwijsinspectie kleurt nog niet alle Thoolse basisscholen groen Zowel een deel van de bewoners van de Wilhelmina straat in Sint-Maartensdijk als woningverhuurder Cast ria Wonen vinden dat de eerste opruimactie zaterdag een succes is geweest. Niet alleen verdween een groot deel van het onkruid uit de tuinen en tussen de stenen, ook het gevoel om er met z'n allen een leuke straat van te maken, nam toe. De Eendrachtbode grijpt de viering van 600 jaar Oud-Vossemeer aan, om een aantal echte Vossemeerse families te belichten. Maandelijks wordt iemand met een in het dorp bekende naam geïnterviewd. Wie zijn ze? Wat vinden ze van hun dorp Hoe vinden ze er hun bestaan? De naam Istha kwam volgens de Nederlandse familienamen data bank van het Meertens Instituut in 2007 tien keer voor in de ge meente Tholen. En 55 keer in het hele land. Met de gemeente Steenbergen had Tholen de hoogste concentratie. Het telefoon boek vermeldt vijf Istha's in Oud-Vossemeer. Een andere spellingsvorm, Ista (dus zonder h), is een stuk alge mener want die telde 256 naamdragers in 2007. Ook daarvan waren er tien in Tholen. Sjaak en Toos Istha vinden Oud-Vossemeer een rustige plek om te wonen. Sjaak en Toos Istha zijn bekende inwoners. Dat danken ze aan de pe riode dat ze het beheer hadden van dorpshuis De Vossenkuil. Een tijd waar ze met veel genoegen op te rug kijken. „Het zijn wel tropenja ren geweest. Weken van 70 tot 80 uren waren meer regel dan uitzon dering. Het werd alsmaar drukker in het dorpshuis", aldus Sjaak (59) die naast het beheer nóg een volle dige baan had. Vanaf de ingebruik name van De Vossenkuil in 1976 vormde hij met Cees de Leeuw een vennootschap onder firma. Veertien jaar later stopte het echtpaar De Leeuw ermee, waarna Toos Istha het beheer samen met haar man voortzette. Negen jaar geleden vonden ze het welletjes. „We zijn dat jaar niet alleen met het dorps huis gestopt, maar waren ook 25 jaar getrouwd en zijn verhuisd", vertelt Toos (56). Het stel zette de finitief een punt achter de horeca- activiteiten. Er zijn wel eens ideeën geweest om een zaak te beginnen - De school in Scherpenisse heeft een roerige situatie achter de rug en mede daarom is directeur J.W. Duvekot al enige tijd geschorst. De onderwijsin spectie heeft in april de school weer bezocht, maar kon deze nog niet met een positieve score beoordelen en schrijft: 'De kwaliteit van het onder wijs was tijdens het vorige onderzoek in 2008 ver onder de maat. Er zaten vele tekortkomingen in het proces van onderwijs en leren, het systeem voor zorg en begeleiding en de kwali teitszorg, met uiterst lage eindop- VERVOLG VAN DE SCHALM We zijn nu iets resultaatgerichter denk ik", zegt Ebbcrs. Hij geeft re kenen als voorbeeld. „We kijken naar de behoefte van het kind en analyseren hoe het vooruit of ach teruit is gegaan. En we bekijken wat stimulerend werkt en wat er belem mert. We hebben ook een omslag gemaakt naar pro-actief handelen. We kijken van tevoren waar het fout gaat en niet achteraf. Als een leer ling slecht geconcentreerd is, probe ren we dal probleem te tackelen. En niet steeds achteraf concluderen dat de leerling zich niet kan concentre ren." Voor begrijpend lezen en woorden schat scoorde de school laag. De me thoden op dat gebied zijn nu aange past. Ebbers laat het daar niet bij. Sowieso gaat de school meer hande lingsgericht werken, zoals is afge sproken binnen het samenwerkings verband Weer Samen Naar School (WSNS) van alle Thoolse openbare scholen. Dat heeft tevens als doel kin deren, die extra zorg en begeleiding nodig hebben, zoveel mogelijk op een reguliere basisschool te houden. Ebbers heeft nog meer punten op ook is hen ooit gevraagd beheerder van een hotel in Rcnesse te worden - maar dat zit er, gezien hun leef tijd, niet meer in. Maar als hij het over mocht doen, zou Sjaak Istha het beheer van De Vossenkuil wéér doen. Hoewel ze het werk niet mis sen, merken ze dat ze nu minder op de hoogte zijn van het wel en wee in het dorp. De familie Istha komt van de Splitshoeve, vertelt Sjaak die de jongste is van vier kinderen: Zijn beide broers zijn inmiddels overle den, zijn zus woont in Sinl-Anna- land. Vader David is op de boerderij aan de Duivekeetseweg geboren. Na zijn trouwen met Maatje van Daalen betrok het gezin de knechts woning bij de Karnemelkspot. „Daar is mijn oudste broer David geboren. Flip en Nellie zijn op de Splitshoeve geboren en ik zelf in de Molenstraat." Vader Istha werkte brengsten tot gevolg. Inmiddels is zichtbaar dat de school in beweging aan het komen is. De tussentijdse re sultaten ontwikkelen zich in positieve richting. Voor de eindopbrengsten 2010 zijn momenteel nog geen nor men beschikbaar. De wel beschikba re ruwe resultaten wijzen evenwel niet op een positief resultaat.' Het rapport luidt als volgt voor de school in Poortvliet: "De kwaliteit van het onderwijs vertoont belang rijke tekortkomingen in het leerstof aanbod en de leerlingenzorg en is zijn lijstje staan zoals het verbeteren van de zelfstandige leerhouding van de kinderen. „Ik wil naar een school toe waar kinderen zelf zien dat het belangrijk is om te leren." Maar ook interactie. „Hoe gaan we met de ou ders om en met de kinderen, hoe corrigeren we, hoe werken we als team goed samen?" Bij de groene ceremonie op het schoolplein krijgt de directeur een groenblijvende plant aangeboden: een buxus. „De school is nu groen, maar we willen ook dat het zo blijft", zegt Simons. „Het is een me tafoor. Johan moet er ook voor zor gen dat de plant blijft groeien, want dat willen wij ook." Ouders zijn uitgenodigd om bij het korte feestje aanwezig te zijn. Zij worden dan ook toegesproken door de directeur. Hij bedankt de kinde ren, maar ook het team, de ouders en de medezeggenschapsraad. De ouders zijn de school trouw geble ven volgens Ebbers. „Ik geloof niet dat er kinderen van school zijn ge gaan, omdat die zwak was." Hij heeft veel waardering voor het ver- eerst bij de boer. Later pendelde hij naar Rotterdam als grondwerker bij Van Eijk. „Hij pachtte ook nog een stuk land in de Kievit, achter de boomgaard van Deij." Sjaak mocht als kleine jongen met zijn opa, ook een David Istha, mee koeien gaan wachten, vertelt hij. „Een flesje drinken mee, en op de tractor. Als we dan onderaan de dijk zaten, viel opa in slaap", lacht hij. Zijn andere opa, Izaak van Daalen - Sjaak is naar hem vernoemd - was een als zwak beoordeeld. Om deze re den kent de Inspectie van het On derwijs aan de School met de Bijbel een aangepast arrangement toe. De school valt onder intensief toezicht. Met het bevoegd gezag is afgespro ken dat de onderwijskwaliteit in maart 2011 weer van voldoende ni veau is. De inspectie voert in het voorjaar van 2011 opnieuw onder zoek uit om na te gaan of de tekort komingen zijn opgeheven. Volgens directeur Peter Grabijn van de Jenaplanschool is dat laatste haalbaar. „Er is begin mei een ge sprek geweest met de onderwijsin spectie. Daarbij is gekeken of we al voldeden aan de eisen en op twee gebieden na is eigenlijk aan alles voldaan." Of de school na het eind onderzoek in 2011 ook weer groen is? „Daar kun je eigenlijk wel van uit gaan", denkt Grabijn. trouwen van de ouders. „Een school is een belangrijk iets in zo'n kleine gemeenschap. Ook voor ouders is het, ook al is het onterecht, niet prettig als de school waar hun kind opzit het prcdicaat zwak krijgt." Coby Quaak en Caroline Dorst zijn twee moeders die naar het feest zijn komen kijken. Zij hebben allebei nooit erover gepiekerd hun kinderen naar een andere school te sturen. „Het is misschien ook wel gemak zucht. Ik vind het fijn als de kinde ren tussen de middag thuis komen eten. Maar de rapporten van de kin deren zijn altijd goed. Hoe kan de school de stempel zwak krijgen, denk ik dan." Quaak heeft twee dochters op De Schalm, Samantha in groep 7 en Naomi in groep 4. Ze merkt wel vooruitgang sinds Ebbers aan het roer is. „Er is meer orde." Dorst heeft een zoon in groep 6, Ro wan. „Mijn andere zoon Sven is vo rig jaar naar 't Rijks gegaan en doet daar vwo." Zij werd dan ook niet ongerust van de beoordeling van de school. „Er is ons altijd goed uitge legd hoe het predicaat zwak is ver kregen. We hebben altijd goede in formatie gekregen en zo krijg je ook begrip voor de situatie." kwieke baas. „Die kon op zijn ze ventigste nog op zijn hoofd staan." Opa Van Daalen had droge humor, een karaktertrek die bij de meeste van zijn kinderen terug kwam. De familie Istha was daarentegen wat serieuzer. In de jaren twintig van de negen tiende eeuw zijn de broers Dinge- nus en David Ista uit Poortvliet naar Oud-Vossemeer gekomen. Ze werkten als boerenknecht, Dinge- nus op een boerderij in de Hikke- Initiatiefnemer van de opruimactie is Jan Bruijnzeel. Sinds een jaar is hij huismeester en wijkbeheerder bij Castria Wonen. De woningcorpora tie telt in de gemeente Tholen meer straten als de Wilhelminastraat. Buurten waar veel jeugd zelfstandig woont. Waar de huurprijzen laag zijn en waar nogal wat bewoners van een uitkering moeten rondko men. Negentien bewoners van de Wilhel minastraat gaven zich op om mee te helpen de troep in de straat op te ruimen en onder het genot van een kop koffie en een bolus eens even met elkaar te praten. Veertien huur ders deden uiteindelijk wat ze had den beloofd en Bruijnzeel spreekt van een succes. Vooral die communicatie is volgens hem hard nodig. Hij erkent dat er in de straat sprake is van groepsvor ming. De ene buur wil niets weten van de andere en er zijn, zo bleek uit de verhalen die de verslaggever van de Eendrachtbode uit de mond van de buurtbewoners optekende, mensen die moeilijk door I deur kunnen. Petra Godfried weet er alles van. Ze woont negen jaar in de straat en was de troep op straat en het geruzie polder. Hij bleef, trouwde in 1830 en stichtte een gezin. In Vossemeer is in de jaren daarna de gewijzigde spelling van de naam - Istha met een h - ontstaan, valt af te leiden uit gegevens op de website Zeeu wen Gezocht. Aan zijn schooltijd bewaart Sjaak goede herinneringen. Hij zat op de kleuterschool bij juffrouw Rijsten- meer dan beu. „Elke week gebeurt er in de straat wel iets wat eigenlijk niet kan. En je kunt de woningstich ting bellen, de huurdersvereniging of de politie, in het verleden deden ze niets. Zoals het zaterdag ging, is een prima begin." Zo'n twaalf bewoners hebben af gesproken de straat elk jaar een opknapbeurt te geven. Maar, vindt ze, dan moeten alle partijen wel meewerken. Bruijnzeel is het vol ledig met haar eens. „We willen vooral het contact tussen de bewo ners gaan versterken. Dat hebben we nu geprobeerd met een kop koffie, een bolus en een gratis bloembak. Er ligt ook een plan om van de zomer hier een barbecue te organiseren. We zijn er van over tuigd dat ook de jonge bewoners van goede wil zijn, al was daarvan een deel daarvan er zaterdag niet bij. Er waren er bij die zich wel hadden opgegeven, maar ze kwa men niet opdagen. Daarop worden ze binnenkort door mij wel aange sproken." Godfried snapt ook wel dat een straat.'die al vele jaren een crimine- bil, daarna ging hij naar de openba re lagere school aan de Molen straat. „Met meester Vroege in de hoogste klas." Geplaagd door ast ma miste Sjaak nog al eens lessen. Dat was mede de reden dat hij nog twee jaar voortgezet lager onder wijs (vglo) volgde in de Doelweg in Tholen. Aansluitend ging hij naar de mulo. „Een paar jaar gele den hadden we nog een reünie als de leukste klas van Nederland. Daar was leerkracht Hans Vcne- le reputatie (vanwege o.a. hennep teelt) heeft, niet een, twee, drie de meest fraaie laan van de gemeente wordt. Daarvoor is er teveel ge beurd en gebeurt er nog te veel. Ze wijst op het drugs- en drankgebruik van sommige bewoners. Op de au to's die 's nachts door de straat rij den omdat er gedeald wordt. .De afgelopen maand heb ik elke week de politie gebeld. En nu zijn er ein delijk een paar mensen opgepakt die zich vermoedelijk met drugs bezig hielden." De irritaties in de straat liepen de afgelopen jaren snel op. Sommige buren kunnen weinig of niets van elkaar hebben. Anderen houden zich volkomen afzijdig. Bang voor represailles als ze zich ergens mee bemoeien. Namen in de krant als er kritiek wordt gespuid? Geen denken aan. Petra Godfried is er niet bang voor. Ze heeft genoeg meegemaakt om mee te helpen de reputatie van de straat te verbeteren en er een gezel lige woonbuurt van te maken. „Ja zeker wordt er gevochten. Mijn man heeft ook geknokt. Hij kreeg van ie mand een bos sleutels in zijn ge zicht gegooid. Net na een oogopera tie. Dat is een rechtszaak geworden. We kregen een boete." Buurvrouw J.C. van der Linden be moeit zich met het gesprek. Ze vindt de sfeer in de straat-niet best. „Er wonen mensen die overal com mentaar op hebben. Die kleppen over anderen. En als je ze daarop aanspreekt, heb je bonje. Sommige bewoners halen het bloed onder je nagels vandaan. Petra was zwanger. heeft een donkere man. Weet je kamp ook bij." Sjaaks vrouw Toos Plompen is ook een echte Vossemeerse. Zij groeide op in de Coentjesweg en ging naar de Sint-Anthoniusschool. „Ik heb daarna twee jaar de huishoud school bezocht in Nieuw-Vosse- meer, bij de nonnen. Elke dag met het pontje over. Dal lieten we dan wel eens wegvaren om te laat op school te komen", lacht ze. Beiden kijken terug op een leuke jeugd in het dorp. Toos: „In de zo mer zwommen we in het polder kaaitje. Dat was de verzamelplek van de jeugd." Sjaak tafeltenniste bij Velocitas. „Ik ben één keer Thools kampioen geworden. Daar mee kan ik natuurlijk niet tippen aan mijn neef Christian van 't Hof." Hij noemt de jeugdclub Uto pia, waar tieners in de jaren zestig vertier zochten. Die zat in de zaal bij café 't Veer, nu is dat Odéon. Zowel Sjaak als Toos herinnert zich dat het plaatselijke bandje de Hubs er speelde. Wim Vcrsluijs, André Pollie en Kees van Vossen waren daarbij. „Het eerste bandje van Vossemeer", zegt Toos. Na de mulo ging Sjaak aan de slag op kantoor bij aannemer Hoppen brouwers in Bergen op Zoom. Tien jaar later ging dat bedrijf failliet. De Vossemeerder kon terecht bij transportbedrijf De Wit in Ossen- drecht. „Ik was de eerste vaste ad ministratieve kracht. Het bedrijf had acht tot tien vrachtwagens. In middels zijn er dat zo'n dertig en is Istha aan zijn 32ste jaar bij het be drijf bezig. „Ik heb gekozen voor de logistiek, de planning. Stuur de chauffeurs aan en heb contact met de opdrachtgevers." Zijn vrouw Toos heeft als pedicure en als zie- kenverzorgster gewerkt. Toen ze trouwden, kochten ze een huis in de Molenstraat, vlakbij Sjaaks ouderlijke woning. „Omdat mijn vader plotseling overleed, is mijn moeder in de kleinere woning gaan wonen en wij in haar huis." Negen jaar geleden zijn ze ver huisd naar de Prins Mauritsstraat, naar een vrijstaande woning met een flinke tuin. Ze wonen er lekker vrij, vinden ze. Tegelijkertijd zijn ze nuchter als het gaat om de vraag of ze per se in het dorp willen wo- wat bewoners zeiden? Straks wordt er hier een zebra geboren. Daar word je toch niet goed van." Op nummer 26 woont Dave Swart. Zijn tuintje ziet er keurig uit. „Ik denk dat ik een van de eersten was die iets aan zijn tuin ging doen. Daarna kwam de buurman en van lieverlee zie je steeds meer buurtbe woners iets aan tuinonderhoud doen. Vroeger was het ene grote rotzooi." Hij vindt het aantal bewoners dat zich heeft aangemeld nogal mager. „Het zat er in. Uit dit stukje straat zijn er maar vier die meedoen. De rest kijkt uit het raam en heeft al leen maar een grote bek." Ook hij weet dat er in de straat dealers wonen. En dat er hierdoor meer sprake is van criminaliteit. „Een paar jaar geleden was hier een schietpartij. Nee. Ik ben ook geen lieverdje geweest. Je kunt rustig schrijven dat ik ook in de criminali teit heb gezeten. Maar sinds ik een nen. „Een huis is een huis. En zeg nooit: ik ga hier niet weg." Het stel kreeg twee kinderen. Zoon Danny woont nu in Halsteren, dochter Brcnda net om de hoek. „Ze komen vaak langs. Danny heeft hier met de Vossemeerse ker mis nog twee dagen gelogeerd." Brenda heeft twee kinderen, en dus passen Sjaak en Toos regelmatig met plezier op hun kleinkinderen. „Maar we zijn ook oppas voor de honden." Op zijn beurt deed het stel vroeger regelmatig een beroep op Sjaaks moeder om op de kinde ren te passen als het druk was in De Vossenkuil. Kijkend naar het dorp van vroeger, vinden Sjaak en Toos dat met name de nostalgie van de kleine winkel tjes weg is. „Vroeger kon men win kel houden als nevenverdienste. Maar dat is nu niet meer moge lijk", stelt Sjaak vast. Ze waarde ren het verder dat de inwoners el kaar in hun waarde laten. Beiden zijn bij het verenigingsleven be trokken. Hij is vanaf de oprichting, bijna 34 jaar geleden, secretaris van de judovereniging. En momen teel wedstrijdsecretaris van de voetbalclub. „Ik heb vanaf mijn achtste gevoetbald. In het eerste elftal de mooie tijd meegemaakt, ben jeugdleider en trainer van de selectie geweest." Zij heeft ook ge voetbald, en was bestuurlijk actief bij de vorig jaar opgeheven Alge mene Vrouwenbond. Sjaak gaat zijn bestuursfuncties zachtjesaan afbouwen, zegt hij. „Het valt wel iswaar niet mee om daar mensen voor te vinden, maar ik ga een keer stoppen. Dit jaar word ik zestig." Dat er activiteiten zijn rondom het 600-jarig bestaan van het dorp, vinden ze prima. „Er wordt erg veel georganiseerd, maar het wordt ook góed georganiseerd. Knap dat er mensen bereid zijn om daar zoveel tijd in te steken", zegt Sjaak. Zelf is hij teamcaptain bij de Tholympics die morgen en zaterdag op het programma staan. „Leuk om te doen." Tot nu toe be zochten ze twee activiteiten, de oudejaarsparty en het openlucht spektakel. Ze hebben er veel ple zier aan beleefd, zeggen Toos en Sjaak Istha. partner heb en vooral nadat negen jaar geleden mijn zoon Jiri werd ge boren, heb ik het roer radicaal om gegooid." Hij legt de schuld van de problemen in de straat vooral bij de woning bouwvereniging. „Die zet al die jonge gasten bij elkaar. Ze moeten ze over de hele gemeente verdelen. Hij wijst op de Kuipersdreef in Thor len. „Daar gebeurt precies hetzelf de." Bruijnzeel is het maar gedeeltelijk met hem eens. De Kuipersdreef staat inderdaad op zijn lijstje, maar of er in de Wilhelminastraat sprake is van schietpartijen en dealen, zo als wordt beweerd, betwijfelt hij. Ook navraag bij de politie levert dat beeld niet op. Bruijnzeel: „De poli tie geeft aan Castria geen informa tie. En wij hebben er eigenlijk niet om gevraagd. Mogelijk wordt er ook onderverhuurd. Ook daar heb ben we nog geen vinger achter kun nen krijgen." Intussen is de groep bewoners flink aan het werk. Onkruid wordt uit de tuinen getrokken en tussen de tegels wordt het gras weggeschrapt. Ook bestuursleden van de huurdersver eniging Samen Sterk steken de han den uit de mouwen. „We hebben bij Castria al het een en ander bereikt, zegt penningmeester D. van de Riet. Zo zijn de regels om veranderingen in de woningen aan te brengen, ver soepeld en hetzelfde geldt voor het vragen van sleutelgeld. De huren van de woningen zijn laag, erkent Dave Swart. Hij betaalt per maand 370 euro en ontvangt daarvan de helft aan huursubsidie. „Je denkt toch niet dat ik ga verhui zen", grijnst hij. Niet iedereen denkt er zo over. Sommige bewoners willen liever vandaag verhuizen dan morgen. Vooral vanwege de soms bedreigen de sfeer en het in hun ogen a-sociale gedrag van sommige bewoners. Dat op zondagochtend om half acht Frans Bauer door de straat galmt, daarover haalt Swart zijn schouders op. Anderen ergeren er zich kapot aan. „Ach", zegt weer een ander. „Iedereen heeft als het 's zomers warm is, zijn ramen en deuren open. Dan hoor je wel eens wat." Castria-woordvoerster Marieke Re- mer verwacht veel van de opruimac tie. Ook al doet bijna de helft van de bewoners niet mee. „Zodra een straat is opgeknapt, heb je veel meer kans dat het ook netjes blijft", is haar indruk. Ook de sfeer kan dan aanmerkelijk verbeteren. Oorzaak van de soms slechte ver houdingen vinden volgens haar hun oorsprong niet in de tuintjes, maar achter de voordeur. „Er is sprake van verslavingsproblematiek. Daar naast zijn er huurachterstanden. Maar nu de huismeester daar een jaar actief is, merken we al verbete ringen." Advertentie I.M. VERVOLG VAN AAT NEDERLOF De juf protesteerde: „Oh, niet verklappen!" Bij vertrek uit de klas vormden de kinderen een ere haag. Ze zongen 'dag dag meester, hel was weer gezellig'. De meester en zijn vrouw verdwenen snel op weg naar het volgende lokaal. 's Avonds was er een etentje met het onderwijs- team op de school. Daarbij kreeg ook Ina Nedcrlof een fiets aangeboden. „Voor het huwelijksjubi leum", legt Hoftijzer uit. Aat Nederlof is nu 63 jaar. Dat hij weggaat staat vast, maar hij weet nog niet wanneer. „Het heeft te maken met zijn pensioen. Hij moet nog uitzoeken op welke manier het voor hem optimaal is", zegt Hoftijzer. „Met het oog op zijn afscheid hebben we nu niets formeels bedacht. Nu houden we het feest vooral informeel: bij en met de kinderen." Volgens de adjunct-directeur paste dat maar net in het programma van de directeur. „Hij heeft 's mor gens nog vergaderd. Dat tekent hem ook. Zo is hij, altijd bezig." 's Middags, na alle klassenbezoeken, ging hij dan ook gewoon weer aan het werk. Hoftijzer: „Je ziet vaak bij directeuren die tegen hun pensioen aan- hikken dat ze het wel genoeg vinden. Hij niet, hij gaat er nog met de volle 100 procent tegenaan. Ei genlijk kan hij gewoon niet stoppen, want dan valt hij in een groot gat." VERVOLG VAN HAVEN SINT-MAARTENSDIJK Deze was onder druk komen te staan door het vertrek van voorzieningen als het gemeentehuis, het arbeidsbureau (CWI) en de vmbo-school Onder de Linden, het Markiezaat- collcge. De herinrichting van dc Markt in Sint-Maartensdijk is inmiddels met succes afgerond. Nu wordt de Haven aan gepakt, .de tweede grote centrale ruimte in de smalstad, waaromheen diverse functies zijn gegroepeerd. Dc uitstra ling laat echter al jaren te wensen over. Zo is in het verleden de herinrichting van het gebied rond de voormalige bushalte steeds uitgesteld in afwachting van dc komende herinrich ting. Randvoorwaarden voor de herinrichting zijn volgens b. en w. het voorzover mogelijk aansluiting zoeken bij de historie, behoud van parkeer- en pleinfunctie voor evenementen en versterking van de verblijfsfunctie aan de noordzijde. De ge meente houdt ook rekening met aansluiting van toekomstige ontwikkelingen in de Geertruidapolder en Pluimpot. B. en w. voorzien een schakelfunctie tussen de oude kern en de toeris tische zone langs de Pluimpot en de uitbreiding Geertruida polder. Hierdoor krijgt de Haven een meer centrale positie in het hart van Sint-Maartensdijk. Het college spreekt over een aanjager voor ontwikkelingen op het economisch vlak cn ziet nieuwe kansen voor vestiging van horeca cn winkels. „Dal kan een gunstig effect hebben op de koopkracht en de werkgelegenheid ii\£int-Maartensdijk." FT"! fil P] 3 0 r IHoute Energieweg 11J - www. 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 vanhouteinterieur.nl De Schalm is er nu vanaf, maar van de 21 basisscholen in de gemeente Tholen kampt nu De School met de Bijbel ofwel Jenaplanschool in Poortvliet nog met het predicaat zwak. Dat is reeds in 2005 toegekend. De Groen van Prinstererschool in Scherpenisse is in 2008 als zeer zwak beoordeeld. De onderwijsinspectie heeft daar het toezicht sterk geïn tensiveerd en noemt de kwaliteit van het onderwijs op de Groen van Prinstererschool beneden aanvaardbaar niveau. Op de website van de onderwijsinspectie is het vakje achter die school dan ook rood ge kleurd. Bij de Jenaplanschool is dat oranje. De helft van de bewoners is actief betrokken bij de schoonmaakactie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5