Basisschool De Schalm in Stavenisse krijgt weer voldoende van inspectie Octho klaagt over aftandse gebouwen Viei ton voor Haven Sint-Maartensdij k Natuursteen en tegelvloeren! Bal Tot 2.000,- Waarschuwing bad de Spetter Subsidie wozoco in Scherpenisse Motorrijder is rijbewijs kwijt Prijswinnaar nieuwsquiz Meer structuur en nieuwe citoberekening pakt gunstig uit De Supermarkt van Halsteren imabo I ESSELINK Klassentoer levert al rekenend, pratend en schrijvend een fiets op Donderdag 24 juni 2010 66e jaargang no. 32 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Kop-staart botsing stoplichten Tholen „We zijn blij dat we van oranje af zijn, ook al hoort dat bij het WK voetbal." Basisschool De Schalm in Stavenis se is weer groen in plaats van oranje. Het betekent dat de school een voldoende heeft gescoord van de onderwijs inspectie. Het gewraakte predicaat zwak, waar de kleur oranje bij hoort, is sinds een week verleden tijd. Eerder dan verwacht. Directeur Johan Ebbers knippert dan ook nog met zijn ogen van die verrassing. De leerkrachten en de leerlingen zijn ook blij en hebben daar maandag met een groen feest blijk aan gegeven. In een groen shirt, met groene limonade en groene slingers is de directeur toege zongen. 'Vandaag is groen' op de melodie van het lied Rood van Marco Borsato. Gemiddelde Regels in de klas Openbare scholen missen uitstraling Dit past niet Ernstig in gevaar Meerpalenmuurtje en stenen trapjes Bushalte Deze week zie www.plus.nl \(a ■w> Autobedrijf Tal. 0166-602440 Tal. 0160 607060 Fa* 0168-604440 Fa* 0166 607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voor 15 juli moeten een aantal te kortkomingen in zwembad de Spetter in Tholen verbeterd worden. Gede puteerde staten van Zeeland hebben b. en w. daarvoor een formele waar schuwing gegeven. De wet en het be sluit hygiene en veiligheid badinrich tingen en zwemgelcgenhcdcn blijkt door de gemeente Tholen niet goed nageleefd te zijn. Tijdens een inspec tie constateerde de provincie dat drie artikelen overtreden worden. De diepte.van het peuterbad en het diepe bassin worden ter hoogte van het 60 cm, 140 cm en het 380 cm diepe ge deelte van dit bassin, onvoldoende aangeduid. Met het oog op de veilig heid van de zwemmers moet dat dui delijk zichtbaar zijn. Tijdens de in spectie is ook geconstateerd dat in het grote (diepe) bassin twee ronde openingen in de bassinrand zijn aan gebracht met een diameter van vijf cm. Hierin kunnen zwemmers be kneld raken. Volgens de regels moe ten openingen beneden de waterspie gel zodanig uitgevoerd zijn, dat zwemmers en baders niet kunndn worden vastgezogen of bekneld kun nen raken. Afgesproken is dat deze openingen volledig afgedicht wor den. Als de tekortkomingen 15 juli niet opgelost zijn, legt de provincie een of meerdere dwangsommen op aan de gemeente Tholen. Voor 7 huizen van het woonzorg complex in Scherpenisse geeft de missionair minister Van Middel koop subsidie. Castria Wonen profiteert daarmee van de derde en laatste subsidieronde tijdelijke sti muleringsregeling woningbouwpro jecten 2009. De injectie van de bouw maakte onderdeel uit van de aanpak van de economische crisis. De minister keek nu speciaal naar extra vloeroppervlak van de projec ten omdat dit meer werk oplevert. De gemeente had het wozoco Scherpenisse ingediend voor subsi die. Overigens lopen er nog steeds bezwaren van omwonenden, zodat er nog niet gebouwd kan worden. Met totaal 350 miljoen euro heeft het rijk de bouw van 53.000 huizen gestimuleerd. Een 32-jarige Thoolse motorrijder moest dinsdagavond zijn rijbewijs inleveren. Op de Provincialeweg tussen Sint-Maartensdijk en Stave nisse reed hij 145 km, terwijl 80 km daar de maximum snelheid is. Wie meer dan 50 km te hard rijdt, moet het een tijd zonder rijbewijs doen. Bovendien zal de rechter zich er nog over uitspreken. Een 42-jarige automobilist uit de gemeente Tholen zag zaterdagmid dag rond één uur niet dat een andere automobilist, een 47-jarige man uit Oost-Souburg, stilstond voor de stoplichten op de Nieuwe Postweg in Tholen. De Souburger stond te wachten om rechtsaf te kunnen slaan naar de Reimerswaalseweg, toen hij van achteren werd aangere den door de Tholenaar. Er was slechts lichte sthade aan de auto's, maar de 42-jarige echtgenote van de Souburger klaagde over nekpijn en misselijkheid en is door een ambu lance meegenomen naar ziekenhuis Lievensberg voor controle. Nellcke Grinwis uit de Krammer straat in Sint Philipsland heeft de zevende nieuwsquiz in het kader van het 65-jarig bestaan van de Een drachtbode gewonnen. Met een toe nemend aantal anderen had zij het goede antwoord op de vijf vragen. J. van Elsackcr werd in 1965 direc teur na de fusie tussen de Nuts- spaarbank en de Bondspaarbank in Tholen. Veertien standhouders wa ren er in 1965 op de tweedaagse voorjaarsbeurs in dorpshuis de Wimpel in Sint Philipsland. Het brandweerkorps van Scherpenisse kreeg in 1965 een bedrag van 250 gulden voor het afscheid. Jack den Alle kinderen proosten met groene ranja en een groen shirt aan op het weer 'groenworden van hun basisschool in Stavenisse. 'Vandaag is hel fijn om eindelijk van de stempel zwak af te zijn' ein digt het lied dat de kinderen zingen. Het is het resultaat van hard werken, meent directeur Johan Ebbers. Vori ge week dinsdag is de onderwijsin spectie langsgekomen om de school te onderwerpen aan de tweejaarlijk se toets. De school was namelijk onder toezicht geplaatst en dat bete kent dat de inspectie niet om de vier jaar, maar om de twee jaar de school bezoekt. De inspecteur heeft 's mor gens allerlei klassen bezocht om mee te kijken in de lessen. „Ze heeft de klassenmappen doorgekeken en geluisterd of dat ook overeen kwam met wat er gezegd werd in de les." Daarna heeft ze een gesprek ge voerd met het team van leerkrach ten. „Zonder de directeur en de in tern begeleider, anders neemt toch vaak de directeur het woord", meent Ebbers.Daarna heeft ze een apart gesprek gevoerd met de intern bege leider en tenslotte met de directeur. Diezelfde dag nog kwam het hoge woord eruit. De 'bolletjes' vielen gunstig uit en dat betekent dat de school een voldoende scoort. „We hebben elkaar wel even in de armen gesloten toen we het hoorden", ver telt Ebbers. Het officiële rapport is nog niet binnen, maar Ebbers heeft een mondeling toezegging van de inspecteur gekregen dat de beoorde ling voldoende is. Op 23 november 2007 was de stem ming minder vreugdevol op De Schalm. Toen kreeg de school na melijk het predicaat zwak toebe deeld. De cito eindtoets viel lager uit dan het landelijke gemiddelde. De beoordeling van de cito-cind- toctsscorc is dit jaar aangepast en daarom is De Schalm weer in de groene zone terechtgekomen. Dat is de voornaamste reden dat de school weer als voldoende wordt beoor deeld. „Eerst werd gekeken naar het gemiddelde van vijf jaar. Maar we zijn een kleine school, in totaal zo'n 62 kinderen, en hebben aan het eind van het jaar minder dan tien kinderen die deelnemen aan die toets. Als cr één of twee slecht sco ren. haalt dal het gemiddelde be hoorlijk omlaag", vertelt Eetje Si mons die leerkracht is van groep 7/8 op De Schalm. „Nu wordt geke ken naar de lijsten van de laatste drie jaar en hoe de kinderen in groep 7 het hebben gedaan. Bovert- dien heelt de inspectie gezien dat cr veel kleine scholen makkelijker het predicaat zwak kregen bij de oude berekening." De Schalm heeft bij de citotoets in februari van dit jaar een score van 533,4 gehaald, dat is iets onder de landelijke score van 535,4, maar niet dramatisch, meent Ebbers. De ondergrens ligt op 533 en 550 is volgens Ebbers het hoogste dat een school kan halen. Vorig jaar zat de cito-cindtoets wel op het landelijk gemiddelde, Ebbers noemt de sco res in 2006 en 2008 dieptepunten. Maar de cito-score is niet de enige reden dat De Schalm zwak werd. Er werden enkele tekortkomingen geconstateerd door de onderwijsin spectie. Die hadden naast de leerre sultaten betrekking op de kwali teitszorg* 'afstemming op de onderwijsbehoeften van de leerlin gen en de opbrengsten. Ebbers legt uil wat dat inhoudt: „Er werd vol gens de inspectie te weinig reke ning gehouden met verschillen tus sen leerlingen, er werden geen plannen gemaakt voor leerlingen met een specifieke onderwijsbe hoefte en de kwaliteit werd niet ge waarborgd. Alles moet namelijk op papier beschreven worden en dat gebeurde niet of te weinig." Ebbers is ruim een jaar na de onvoor delige beoordeling naar De Schalm gekomen. Hij is op 1 april 2009 Ger- rit Coldcweijer opgevolgd als direc teur. Hij was daarvoor locaticleider op basisschool De Springplank in Halsteren. ,,lk vond het een uitda ging om het predicaat zwak eraf te krijgen", zegt hij. Coldeweijer had na het rapport van de inspectie een plan van aanpak geschreven en Eb bers borduurde daarop voort. Hij had ook zo zijn eigen ideeën over hoe het beter kon. „Ik heb geprobeerd wat meer structuur aan te brengen." Dat is zichtbaar in kleine aanpassingen zoals het opnieuw inrichten van de hal van de school (qua opstelling van de meubels) en het aanvegen van het schoolplein. „En we hebben afge sproken dat overal de regels in de klas hetzelfde zijn." Volgens Ebbers was de negatieve beoordeling teleurstellend voor de leerkrachten. „Ze hadden hier op school het gevoel dat het niet zo verdiend was, omdat ze allemaal keihard werkten." De directeur geeft toe, dat alleen hard werken niet al tijd genoeg is. Ze zijn met de inhoud van het rap port aan de slag gegaan. „We heb ben concreet met het team afspra ken gemaakt. Hoe pakken we bepaalde zaken aan? En daaraan een cyclus verbinden van steeds kijken: gaat het goed en hoe kunnen we het beter?" ZIE VERDER PAGINA 5 In een brief aan de gemeenteraad klaagt algemeen directeur L. Helle- mons van de stichting openbaar prima onderwijs Tholen (Octho) zijn nood over de toestand van de schoolgebouwen. Op veel plaatsen gaat de uitstraling van de openbare scholen volledig de mist in. Hellemons vindt dat de gemeenteraad het besluit om de nieuwbouw van basisscho len in Tholen op de lange baan te schuiven, moet terugdraaien. De Casembrootschool in Sint-An- naland opende onlangs een splinter nieuw gebouw. Daarvoor kreeg de Oosterscheldeschool in Scherpenis se nieuwe huisvesting. In de andere woonkernen staat het er minder gunstig voor met de basisscholen. In 2012 moet er voor 138.288 euro groot onderhoud aan gebeuren en in 2015 zelfs voor 209.452 euro. De Rieburch in Sint-Maartensdijk vergt in 2012 een bedrag van bijna 46 mille. Ter Tolne in Tholen en de Schalm in Stavenisse allebei 31 mil le en de Eevliet in Poortvliet 25 mil le. In 2015 spant de Schalm de kroon met maar liefst 104.420 euro, gevolgd door Ter Tolne met 55 mil le, de Rieburch met 17 en de Eevliet met 15 mille. Dit gaat om groot on derhoud. Klein onderhoud wordt uit de jaarlijkse exploitatiekosten be taald. Octho-directeur Hellemons zegt zich ,grote zorgen' te maken. Hij uitte die al eerder aan de wethouder van onderwijs en nu drukt hij de ge meenteraad nog eens met de neus op de feiten. Hij vindt in feite dat er niet bézuinigd moet worden op on derwijs en er net als pas in Sint-An naland is gebeurd, volop geld moet komen voor zijn scholen. „De kin deren ontvangen nu les in verouder de en soms al afgeschreven gebou wen. Het niet uitvoeren van bijvoorbeeld het masterplan Tholen past niet bij de groei van onze ge meente en de profilering als moder ne plaats waar het goed wonen en werken is. Mensen die wellicht geïnteresseerd zijn om in de ge meente Tholen te komen wonen, zullen voor hun kinderen zeker kij ken of de scholen een bij hen pas sende uitstraling hebben. Op veel plaatsen gaat de toets wat Tholen wil zijn, gereflecteerd op de school gebouwen, volledig de mist in." Hellemons had in zijn onderhouds- begroting rekening gehouden met de bouw van nieuwe basisscholen in Tholen. Nu dat voor het gemeente- bestuur financieel niet haalbaar blijkt te zijn, komt Octho in de pro blemen. „Voor 1 of 2 jaar ga je geen nieuwe vloerbedekking meer leggen of een cv-ketel vervangen, maar als er geen nieuwe gebouwen komen, worden we gedwongen om een fors aantal van dergelijke aanpassingen toch uit te voeren." ZIE VERDER PAGINA 3 Voor herinrichting van de Haven in Sint-Maartensdijk willen b. en w. 406.000 euro uittrekken. De raadscommissie ruimte spreekt er maan dagavond over. Er is dan ook spreekrecht voor burgers. „Door de aan pak van de Haven kan de functie als verblijfsruimte behoorlijk worden opgekrikt", zeggen b. en w. Het college wil de oude functie van het plein als haven met kaden weer zichtbaar maken. Een definitief plan wordt opgesteld na inspraak van de bevolking en belangengroepen. Verkeers veiligheid, waterafvoer en groen komen daarin naar voren. Na de her inrichting zouden er nieuwe winkels en horecabedrijven op de Haven kunnen komen. De Haven krijgt volgens b. en w. een schakelfunctie tus sen de oude kern en de toekomstige toeristische zone langs de Pluimpot en de uitbreiding Geertruidapolder. Op het middenterrein van de Haven is nu een cafetaria, een cafe en het VVV-kantoor gevestigd. De laatste voorziening verhuist naar het voor malige gemeentehuis op de Markt. De rijbaan wordt van het parkeerter rein gescheiden door een laag muur tje of dijkje met talud. Het parkeer terrein in het midden wordt een halve meter verlaagd, waardoor de aanwezige auto's nog nauwelijks op zullen vallen. De illusie van een ha- ven wordt nog versterkt door enkele stenen trapjes tussen rijbaan en par keerterrein, meerpalen en de ge bruikte bestrating. De kosten hiervan, inclusief groen voorzieningen en nostalgische licht masten, bedragen maximaal 406.000 euro. In deze begroting is ruimte voor wijzigingen op basis van de inspraak. Er is nog een pot van 532.657 euro voor de impuls Sint-Maartensdijk en Dalemsestraat 19-21 in Tholen. Beide projecten kwamen niet in aanmerking voor het zogenaamde IS V-project. Voor de Dalemsestraat in Tholen blijft na de vier ton voor de Haven in Sint- Maartensdijk nog 126.657 euro over. Het voorlopige budget hier voor bedroeg 66.739 euro. De aanpak van de Haven past vol gens b. en w. in de versterking van de kwaliteit van de leefomgeving, vooral op sociaal-economisch vlak. ZIE VERDER PAGINA 5 Sjaak Istha uit Oud-Vossemeer vindt het rustig wonen in zijn dorp Corrie van der Horst uit Sint-Maartensdijk laat boeken zwerven over Tholen Jacomien Heijboer uit Stavenisse bewaart spreuken uit de krant EN VERDER... Elly Schuurman uit Sint-Maartensdijk slaagt op haar 51ste voor hbo-examen Opruimactie van Castria Wonen brengt Wilhelminastraat op de been ONGEPASTHEDEN VAN GROVE MENSEN MOET MEN A EKI,OPPEN ALS SNEEUWVLOKKEN VAN EEN WINTERJAS Dit nummer bestaat uit 16 pagina's PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Hollander wordt de nieuwe direc teur van het Westerpoortcollege in Tholen. Het antwoord op de vijfde en laatste vraag was, dat Ter Tolne bij de jongenselftallcn eerste werd op het schoolvoetbaltoernooi. Uit de vele goede oplossingen werd Nelleke Grinwis getrokken als win naar van de waardebon van 65 euro. Deze weck zijn er nieuwe kansen bij de nieuwsquiz van juni. U kunt opnieuw een waardebon van 65 eu ro winnen. Zie daarvoor de specia le 65 jaar pagina's 14 en 15. SCHITTERENDE VLOERTEGELS Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Advertentie I.M. Schooldirecteur Aat Nederlof veertig jaar bij Eben Haëzer in Tholen Eens kijken wat onze meester in al die jaren heeft geleerd. Dat moeten de kinderen van groep 3 van basisschool Eben Haëzer gedacht hehben, want ze hadden toepasselijke opdrachten voor hem bedacht. Directeur Aat Ne derlof is reeds 40 jaar aan de Thoolse basisschool verbonden, evenveel jaar in het onderwijs en net zolang getrouwd met Ina. Alle drie die feiten wer den dinsdag informeel gevierd. Nederlof deed een soort klassentoer door de school. Elke klas ontving hem op een andere manier. Voor de gelegenheid waren dinsdag steeds twee groepen bij elkaar gezet, zodat de directeur niet zo lang onderweg zou zijn. Een kwartier per klas, was de planning, maar 's morgens had hij nog maar de helft bezocht. Maakt niet uit, volgens adjunct directeur Bas Hoftijzer. „Dan laten wc het programma gewoon 's middags verder •gaan." In elke klas kregen de directeur en zijn vrouw, beiden versierd met een sjerp, een stukje van hel cadeau dat de school voor hem bedacht had, namelijk een fiets. De onderdelen bestonden uit plaatjes, bijvoorbeeld van een spatbord. In totaal kreeg hij er dertien. „Bij de overhandiging van de fiets zijn alle kinderen aanwezig en daarna gaat hij met zijn fiets nog een rondje langs de klassen", vertelt Hoftijzer. In groep 3 moest Nederlof punten verzamelen. Er waren er veertig te halen, omdat die het aantal jaren van zijn jubileum vormen. Alle kinderen waren voorzien van pa piertje met een aparte opdracht en een voor een mochten ze die aan de directeur voorlezen. Zo moest hij zijn naam op het bord zetten. Tussen de lijntjes weliswaar in keurig schrift: aan elkaar. Hij kreeg er acht punten voor. Vervolgens moest hij som men uitrekenen die aan hem werden voorgelezen. Eerst optellen en daarna aftrek ken. Ook weer acht punten. Dan een rebus. Ook opgelost: een walvis is geen vis, maar een groot zoogdier. Juf Jakobien van der Oost noemde steeds een nummer en dan stond de leerling die een vraag met dat nummer had op. Zo moest de meester ook binnen een minuut alle woorden en zinnen op een groot tableau voorlezen. Weer gelukt. Dan een dictee. „Is feest met een -t of een -d op hel eind?", vroeg Nederlof aan de kinderen. Ze gaven onmiddellijk antwoord. Zie verder pagina 5. Aat Nederlof bedankt alle kinderen van groep 3 bij het verlaten van hun klaslokaal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1