Zeven Thoolse bedrijven maken 77 woningen energiezuiniger 4000 euro verdubbelt tijdens haringparty in 8000 euro Het voordeel van de zomer den Engelsman qCvan Driel Achtste truckersrit telt 70 chauffeurs Niels van den Berge krijgt bijna 600 voorkeurstemmen Tholen MMM regelt ook de subsidieaanvraag van 700-4000 euro Uitleen Allévo sluit in Tholen 20 - 50% korting bedankt fam. v.d. Velde Tien Tholenaren bij beste koor Donderdag 24 juni 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Een loketfunctie EPA-adviseur In 32 gemeenten steun voor Kees van der Eist BiblioOosterschelde stimuleert lezen voor baby's Thoolse bieb opent project BoekStart „Dit is een evenement dat groeit", zei voorzitter Theo van Gurp van de Lionsclub Tholen. Hij had het nog niet gezegd, of de 4000 euro die op de haringparty voor het goede doel was overhandigd, verdubbelde in 8000 euro. Merel Nieuwenhuis, fondsenwerver van de Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind (NSGK) was er heel blij mee. 6 Twitter aars op Tholen schaars' Joth-lid Koopman al uitgezwaaid Geen subsidie 241 projecten Damesafdeling Herenafdeling Start bij de Schutse in Oud-Vossemeer A58 wint Nederlandse titel in lichte muziek cursus Meer Met Minder voor ge volgd. „Wij zorgen niet alleen voor een 1 loket-functie, maar we maken ook dc hele subsidieaanvraag in orde", vertelt Wim Mol, die als regisseur van de Thoolse MMM-club op treedt. „Er is nog heel veel te doen op het gebied van gevel-, vloer- en dakisolatie. De Tholenarcn kunnen tot 30% energie besparen als ze de juiste voorzieningen treffen. Wie wil cr nu niet minder gas verbrui ken? De provincie heeft 1 miljoen subsidie uitgetrokken en voor Tho len is er budget voor 77 woningen. Bij de oudste huizen is het meeste rendement te halen." Wim Mol schat dc gemiddelde in vestering per woning op 5 tot 6000 euro. „Na een oriënterend gesprek geven we iedereen maatwerk. Voor de eventuele financiering hebben dc meeste banken al aantrekkelijke energiebesparingskredieten met rentekortingen tot wel 2 Naast dc MMM-bijdrage zijn er nog subsidieregelingen voor dubbelglas van 35 euro per m2 met een mini mum van 5 m2. Voor zonneboilers is er 500-1000 euro subsidie moge lijk, voor warmtepompen zelfs 2000 euro. Na het eerste contact met Wim Mol licht EPA-adviseur Jac Hopmans (energie prestatie advies) hel huis helemaal door en stelt een maat werkadvies op. In dit advies wordt het huidige label en het te bereiken energielabel met de daarbij beho rende energiebesparende maatrege len vastgesteld. Verder worden in dit maatwerkadvies de investeringen, de mogelijke subsidies en besparin gen op de encrgicnota aangegeven. Tot en met 2011 is dat EPA-advies gesubsidieerd tot een maximaal be drag van 200 euro. Een maatwer kadvies kost tussen de 200 en 250 euro en is in de meeste gevallen gra tis en tien jaar geldig. Het is alle maal maatwerk en op basis van het advies beslist de woningeigenaar wat voor soort werkzaamheden hij of zij laat uitvoeren. „Men heeft er verder geen omkijken naar, wij ont- zorgen. Er is voldoende capaciteit en kennis in onze groep", aldus Wim Mol. Jaap van der Male en Peter Jansen Zeven Thoolse ondernemers staan klaar om 77 woningen op Tholen en Sint Philipsland energiezuiniger te maken via het project Meer Met Minden Huizen tot het bouwjaar 1998 komen hiervoor in aanmerking. De subsidie loopt uiteen van 700 euro tot 4000 euro. Wie meedoet, krijgt meer comfort, betaalt minder energiekosten en de waarde van de woning stijgt. Jaap van der Male (v.l.n.r.), Peter Jansen, Rien Bruijnzeel, Wim Mol, Jac. Hopmans, Rinus Geuze en Rene Minheere vormen samen de Thoolse Meer Met Minder groep die 77 huizen energiezuiniger gaat maken. uit Tholen zijn specialisten in tim merwerk en isoleren daken, vervan gen kozijnen, brengen dubbelglas aan, installeren voorzetwanden en doen zolderbetimmeringen. Rinus Geuze van Combi Isolatie uit Tholen wil zijn ervaring op het ge bied van isolatie van gevels, daken en vloeren nu ook aanwenden bij parti culiere woningen, ook dichtbij huis. Rene Minheere regelt met zijn in stallatiebedrijf zowel dakbedekking als -isolatie, alsmede warmtepom pen en -ketels, zonneboilers, e.d. Rien Bruijnzeel van BCON Energy Systems uit Sint-Annaland is spe cialist op het gebied van duurzaam heid met zonnepanelen en verlich ting. „De partners zijn heel flexibel en bieden een goede prijs-kwaliteitver- houding", onderstreept Wim Mol. „Mede voor het terugdringen van de C02 en het minder afhankelijk wor den van olie, zal er steeds meer naar alternatieve energiebronnen geke ken worden." De zeven Thoolse MMM-bedrijven geven speciale in formatie over de mogelijkheden van woningverbetering via de website www.adviesbureau-omgeving.nl/ mmm/ (Advertentie I.M.) Initiatiefnemers Wim Mol van Ad viesbureau Omgeving en Rinus Geuze van Combi Isolatie uit Tho len zijn ervan overtuigd dat de sa- menwërking van zeven Thoolse be drijven bijdraagt aan het succes van deze formule. „Onze opzet staat ga rant voor een compleet pakket tegen een lage prijs. Door onze ver-fijnde samenwerking kunnen wij boven dien scherpe tarieven hanteren." De zeven bedrijven isoleren gevels, vloeren en daken, brengen dubbel glas aan, alsmede installaties zoals centrale verwarming (zonneboilers), airco en luchtbehandelingen. Ook voor duurzame energie als zonne panelen, warmtepompen en ketels met warmte-krachtkoppeling staan de zeven voor iedere belangstellen de klaar. MMM (Meer Met Minder) Zuid west Nederland wordt onder steund door de provincie Zeeland en de gemeente Tholen. In juli start de subsidieregeling voor wo ningeigenaren die hun huis ener giezuiniger willen maken en daar door een beter energielabel krijgen. De MMM-premie kan in Zeeland oplopen tot 1400 euro voor het nemen van 2 cncrgicl- abel-sprongen. Wim Mol, Jaap van der Male, Peter Jansen, Rinus Geuze, Rene Minhee re, Rien Bruijnzeel en Jac Hopmans hebben er een speciale introductie Op Tholenaar Kees van der Eist, die 46ste stond op de kandidatenlijst van de ChristenUnie voor de Tweede Kamer, zijn in 32 gemeenten to taal 69 voorkeurstemmen uitgebracht. Oud-Tholenaar Niels van den Berge, nummer twaalf' bij GroenEinks, heeft zelfs 593 voorkeurstem men gekregen in 150 verschillende gemeenten. De bibliotheek Tholen lanceert op w oensdag 30 juni het project BoekStart voor ouders en hun baby's. De deuren van de vestiging in het Westerpoort- college staan die dag van kwart voor tien tot elf uur open om het project op feestelijke wijze te starten. De BibliOosterschelde meent hiermee de eerste basisbibliotheek in Zeeland te zijn die een babyproject opzet. Tijdens de opening is er een film te bekijken en reikt wethouder P. Hoek een ba bykoffertje uit aan nieuwe ouders. Vervolgens is er een rondleiding in de Boek- starthoek, een gedeelte in de bibliotheek met boeken voor baby's van 2-12 maanden. Bibliotheekmedewerkers adviseren over alle zogeheten BoekStart- materialen. De bibliotheek in Tholen verwacht een drukke receptie waar behal ve ouders met hun baby, (x>k grootouders en andere kinderen zijn uitgenodigd. Met BoekStart (www.boekstart.nl) is het de bedoeling dat ouders ontdekken dat het lezen van boekjes samen met hun kindje leuk en leerzaam is. Baby's die al vanaf het prille begin met boeken in aanraking komen, hebben daar hun hele le ven profijt van. menen onderzoekers. BoekStart is ontstaan naar voorbeeld van het landelijke programma Bookstart in Groot-Brittannië. Daar krijgen ouders drie keer een boekenpakket, voordat hun kind naar school gaat. Onderzoek naar dit programma laat zien dat Bookstart-kinderen met een voorsprong aan het lees- en taalonderwijs beginnen. In Nederland is het project een onderdeel van Kunst van Lezen. Dat is een initiatief van het ministerie van OCW, uitgevoerd door de stichting Lezen en de Vereniging van Openbare Bibliotheken. Via een brief van de gemeente krijgen ouders een BoekStart-waardebon. Met deze bon ligt een gratis BoekStart-koffertje klaar in dc bibliotheek, met daarin een luister- en leesboekje met liedjes en versjes. Daarnaast krijgt het kind een gratis lidmaatschap van de bibliotheek. Merel Nieuwenhuis van de NSGK verdubbelde de gift van 4000 euro van voorzitter Theo van Gurp van de Lionsclub tijdens de Thoolse haringparty in 8000 euro. Van dc voorkeurstemmen op Van der Eist komen er 26 uit de gemeen te Tholen en twaalf uil de rest van Zeeland. Er zijn 23 gemeenten waar de Tholenaar op 9 juni één stem kreeg, vier gemeenten met twee stemmen en vier met drie stemmen. Van den Berge kreeg vooral steun in dc grote steden. In Wageningen, waar hij zelf studeert aan de land bouwuniversiteit, kreeg de oud- Tholcnaar de meeste voorkeur stemmen: 69. In zijn huidige In acht verschillende categorieën namen in totaal 130 Nederlandse koren aan de voorronden van het festival deel. Om toegelaten te wor den tot de halve finale moest ten minste een score van 240 punten worden behaald. Aan die eis volde den dertig koren. A58 deed dit in maart van dit jaar in Amsterdam. Dirigent Rob van der Meule had sa men met pianist en tweede dirigent Christian Blaha gekozen voor het thema water en zee. In het kader daarvan zong A58 achtereenvolgens 'Hoort gij de Zee' (L.C.Bours), 'De Zee' (Trijntje Oosterhuis), 'Drun ken Sailor' (Traditional), 'Shenan doah' (Traditional), 'Zee' (Wierin- ga) en tot slot 'Amsterdam' woonplaats Den Haag waren het er twee minder, in Amsterdam kreeg hij 62 stemmen, Utrecht 47, Rot terdam 22, Eindhoven dertien, Nij megen twaalf en Groningen tien. Ook in Tholen brachten tien kie zers een stem uit op Niels van den Berge, die daarnaast dertien ande re Zeeuwse stemmen kreeg. Er zijn negentig gemeenten waar één stem op Van den Berge is uitgebracht, en 21 gemeenten met twee stem men. (Jacques Brei). De jury was lovend over dc prestatie van koor A58. Voorzitter John Damsma compli menteerde het koor voor de transpa rante koorklank, wat met zo'n grote groep zangers en zangeressen heel moeilijk is. Tot die groep behoren de Tholenarcn Barbette Bovenberg, Bineke Smit, Cees Verkerke, Corrie Verkerke en Harma Pekelsma, Con- ny van de Sandc uit Anna Jacoba- polder, Ingrid Bras uit Oud-Vosse- mcer. Jan Mosselman en Maja Westdorp uit Sint-Annaland en Jeanne van der Vlist uit Scherpenis- se. A58 mag nu op 27 november op treden in de fin^e, wederom in Arn hem, waaraan alle winnaars per categorie deelnemen. Dc jongerenraad Tholen (Joth) trekt alles uit de kast om jongeren in de gemeente te bereiken. Daar hoort ook met de tijd meegaan bij en dus heeft de jongerenraad naast een ei gen website en een hyvespagina nu ook twitter. Maar wat blijkt? Daar doen nog niet zoveel jonge Thole- naren aan. Althans, dat is de conclu sie die dc Joth zelf trekt. Het kwam donderdag ter sprake tijdens de jon- gerenraadsvergadering in Sint- Maartensdijk bij het bespreken van een idee om jongeren ergens bij te betrekken. „Het aantal Tholenarcn dat op twitter zit, is zeer laag", meende Simon van Lit. Michiel van de Velde vertelde hem dat Joth nu iets meer dan 30 volgers heeft. „En dat is redelijk voor Tholen." Een an der idee, is het versturen van een nieuwsbrief per e-mail, maar dat wil ook niet vlotten. Het lukt niet om het bestand te versturen, met als ge volg dat het nieuws geen nieuws meer is. De leden die de brief op stellen gaan zich nu erin verdiepen hoe ze het ding wel de digitale snel weg opkrijgen. Inclusief nieuws. Jan Pieter Koopman uit Sint-Anna land heeft zijn laatste jongeren- raadsvergadering achter de rug. Hij is niet aanwezig bij het officiële af scheid van vertrekkende leden op 12 juli, maar nam in de plaats daar van al afscheid in de vergadering van vorige week in Sint-Maartens dijk. Hij is in juli met vakantie. Hij bedankte voor alles dat hij bij de Joth heeft mogen doen en bedankte alle leden. Hij heeft in totaal twee jaar bij de jongerenraad gezeten, maar is nu geslaagd voor zijn vwo- diploma en gaat studeren. Vice- voorzitter Lourens Riemens be dankt Koopman voor zijn inzet: „We hebben veel aan je gehad en je hebt ons veel mooie dingen ge bracht. Er volgt nog een cadeau." Op 12 juli worden de nieuwe leden geïnstalleerd door de burgemeester en krijgen de vertrekkende leden een bedankje. De vier nieuwe jon- gerenraadsleden zijn Job Hage (14), Niel Jansen (20), David van der Steldt (15) en Jörgen Beens (17) uit Tholen. Zij vullen de plek op van Ralf Smits en Ties Reitsma die al eerder zijn vertrokken, naast die van Koopman en ex-voorzitter Hermen Geluk. Met ingang van maandag 28 juni sluit de uitleen van verplccgartike- len van zorgverlener Allévo in Tho len. Er wordt doorverwezen naar Sint-Maartensdijk. Hulpmiddelen, zoals krukken, toiletstoel of bcd- verhogers konden al dagelijks in Sint-Maartensdijk geleend worden. Vcrplccghulpmiddelcn zoals een ziekenhuisbed of tillift worden on veranderd via de transferverpleeg kundige in het ziekenhuis of de wijkverpleegkundige van dc thuis zorg geregeld en door Allévo aan huis bezorgd. Allévo sluit de uit leen aan de Rcgcntcssestraat, om dat ze daar in de praktijk meer als inleverpunt dan als uitleen diende. Volgens een woordvoerster halen mensen de spullen wel in Goes op, maar ondernemen ze die reis niet om ze ook op die plek terug te brengen. Daarom werd Tholen, dat alleen op woensdagmorgen was ge opend, meer als afgiftepunt ge bruikt. Voor advies, lenen en re tourneren van artikelen kunnen mensen van maandag tot en met vrijdag van twee uur tot vijf uur 's middags terecht bij de uitleen in Sint-Maartensdijk aan de Dr. Taze- laarstraat 1. De Thoolse haringparty in de Gast huiskapel werd vrijdag al voor de achtste keer gehouden. Werden er tot nu toe tussen de 240 en 280 kaarten van 25 euro verkocht om te kunnen proeven van de Hollandse Nieuwe van Kees van de Velde en zijn medewerkers, dit keer kwam de Lionsclub op 320 kaarten uit. Voor zitter Theo van Gurp was verguld dat hij voor het overdragen van de leiding van de Lionsclub aan zijn naamgenoot Marc van Gurp, dit re cord nog had kunnen boeken. Mede door een gewijzigde opstelling van de haringstand van vishandel dc Eendracht was er voor de bezoekers meer ruimte vanaf het toegangspad in dc Kerkstraat. Als haringen in een ton, stonden de gasten op het drukst van de bijeenkomst, die van vijf tot acht uur duurde. Vertegenwoordi gers van het Thoolse bedrijfsleven De route is weer net als vorig jaar. Van Oud-Vossemeer naar Sint-Phi- lipsland, naar Sinte-Annaland, via Stavenisse naar Sint-Maartensdijk en Scherpenisse en Poortvliet naar Tholen en weer terug naar Oud- Vossemeer. De 'bijrijders' komen voornamelijk van Tholen, wonen nog thuis of in een gezinsvervan gend tehuis zoals de Annewas in Sint-Annaland en de Klimroos in Tholen. De Rooij: „We gaan ook el ke keer bij de bedrijven langs om te vragen of ze ons willen tegemoet komen in de kosten. Wat overblijft verstevigden tijdens het proeven van de haring en de korenwijn hun con tacten of knoopten voor het eerst gesprekken aan. De haringparty kent immers elk jaar ook nieuwe deelnemers, naast de mensen die bijna geen jaar overslaan. Het bleef droog, maar warm was het zeker niet, zodat de bezoekers allemaal op de binnenplaats bleven en niet naar de tuin van de Gasthuiskapel gin gen. De Lionsclub Tholen zoekt elk jaar naar een goed doel en dat was dit keer heel dichtbij dankzij de mede werking van Merel Nieuwenhuis, dochter van Henk en Nelly Nieu wenhuis uit Tholen^ De NSGK komt al sinds 1950 op voor Neder landse kinderen en jongeren tot 30 gaat naar de nieuwbouw van De Schutse aan dc Cocntjesweg." Zelf rijdt Ella met de bus van dc Schutse mee. Ze is vliegende keep, zegt ze. „Als er iemand onwel wordt of naar dc w.c. moet dan helpen we." Onderweg zullen dc chauffeurs tij dens de doortocht in de dorpen la waai maken. „Claxonneren mag, maar wc willen wel graag weten of er ergens en begrafenis is. Daar kunnen we dan rekening mee hou den." Bij de Rooij kunnen zich ook nog deelnemers aanmelden voor de tocht van volgend jaar: 612583. jaar met een handicap. De stichting krijgt geen subsidie van de over heid, maar moet het hebben van 40.000 donateurs en 7500 vrijwilli gers. De organisatie financiert en stimuleert projecten op het gebied van wonen, werken, vrije tijd, scho ling en voorlichting. „We helpen kinderen en jongeren met een han dicap om volwaardig te kunnen le ven", zegt Merel Nieuwenhuis. „Bijvoorbeeld door op vakantie te gaan. Maar ook het beter toeganke lijk maken van speeltuinen voor meervoudig gehandicapte kinderen stimuleren we. Daarvoor zetten we een speciaal testteam in. Alle van zelfsprekende dingen voor andere jongeren, proberen we voor gehan dicapten mogelijk te maken." Merel Nieuwenhuis had de op brengst van de eerste Thoolse kreef- tenparty al ontvangen en daar kwam nu de haringparty nog bij. Dankzij een samenwerkingsovereenkomst van het platform Serviceclubs in Ne derland (SIN) met de NSGK kon de 4(XX) euro worden verdubbeld. Dankzij die samenwerking wordt er optimaal gebruik gemaakt van el- kaars deskundigheid want binnen serv iceclubs als de Lionsclub Tholen zit ook veel kennis en ervaring. En dankzij de netwerken van de leden is er bekendheid met lokale projecten. NSGK en Lionsclub Tholen gaan nu samen een project in de regio zoeken waar het geld aan besteed kan worden. De NSGK ontvangt meer giften van serviceclubs, uit er fenissen of dit jaar nog van de Sponsor Bingo Loterij, die over de brug kwam met 260.000 euro. Vorig jaar werden 241 projecten voor kin deren en jongeren met een handicap gesteund voor bijna 4,7 miljoen eu ro. Het meeste werd besteed aan mogelijkheden voor vrije tijd, ver volgens aan voorlichting en beeld vorming, verder aan werk en scho ling, wonen en overige doelen. Meer informatie over de NSGK is te vinden op de website www.nsgk.nl 1 artikel 30% korting v.a. 2 artikelen 40% korting heel veel superkoopjes Kostuums en colberts sterk afgeprijsd www.denengelsmanenvandriel.nl Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Annaland, tel. (0166) 65 24 90 maandagmorgen gesloten, vrijdagavond koopavond Advertentie I.M. Zeventig vrachtwagenchauffeurs beginnen zaterdagmiddag in Oud- Vossemeer aan de achtste rondrit met gehandicapten over Tholen en Sint Philipsland. De route die acht woonkernen aandoet is 80 kilometer lang. Vanaf één uur wordt er verzameld bij de Schutse aan de Coentjes- weg. Om half twee wordt het startsein gegeven. Organisator Ella de Rooij: „Er zijn in totaal 75 voertuigen die aaneengesloten vertrekken. Het is weer gelukt om allemaal Thoolse chauffeurs te vinden die mee doen. Ondanks de dure diesel en het weinige werk in de transportsec tor." van zeevishandel de Eendracht te Tholen voor het schenken van de voortreffelijke haring op onze haringparty. De opbrengst van 8000,- is bestemd voor de Nederlandse stichting voor het gehandicapte kind. Advertentie I.M. Tien Tholenaren hebben er zingend aan hijgedragen dat het koor A58 zaterdag is uitgeroepen tot beste koor van Nederland. Het 80 leden tel lende gezelschap werd dat in de categorie Groot Gemengd Koor Lichte Muziek. De dames en heren van A58 evenaarden daarmee hun presta tie van 2008. Toen werden ze ook eerste in hun categorie. Bij de finale in Musis Sacrum te Arnhem nam A58 het op tegen popkoor Binnenste Buiten uit Almere.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 11