Kinderen kunnen terugkijken en verder lezen in de Bijbel 'Aan de hand van één woord, begrijpen ze al de hele zin en watje vraagt' Tropische vogels dood bij brand volière Hoenderweg Gemeente krijgt 90 euro per jaar voor een terras Braderie in Sint Philipsland Hemi koopt meer grond Brandweer krijgt een 8 Fietsrondje mantelzorgers Donderdag 17 juni 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Dominee Joppe schrijft boekje voor leerlingen die van basisschool gaan Een boekje voor kinderen die de basisschool verlaten. Dag basisschool, heet het. Dominee J. Joppe van de Her steld Hervormde Gemeente in Sint-Maartensdijk over handigde vrijdagochtend een exemplaar aan directeur Theo Baaij van de Juliana van Stolbergschool. In groep zeven en acht legde hij uit hoe een en ander tot stand is gekomen en waarom hij het boekje van zeventig bladzij des schreef. Geslaagd Boodschap Nederlandse les op SmdB Sint-Annaland voor zes Hongaarse kinderen „Jazmin, de citroen? Welke kleur heeft de ananas?" Het door leren ze woorden als dag en leerboeken erbij", vertelt Van Ba- zevenjarige meisje concentreert zich op de houten puzzel '»cht. Ook het allabet wordt geleerd len. met tlllltnguuitjes die voor haar op tafel ligt. Even na- Nederlandse kinderen wordt ge- der lessysteem is. De kinderen gaan denken en dan weet ze het: geel. „Juist, de kleur is geel." bruikt. De dagen van de week wor- daar pas naar school als ze wat ou- Ze krijgt Nederlandse les van juf Theresia van Balen öp dcn °Pgesomd- ook wecr in lwee der z'Jn, op hun zesde gaan ze naar de School met de Bijbel in Sint-Annaland. Het meisje IS pje juf vertelt dat ze de kinderen Ook hebben ze langere schoolda- namelijk samen met haar zus Kamilla 10) en haar broer- tje Krfstóf sinds twee weken verhuisd van Hongarije naar Nederland. En daarom krijgt ze taalles, anderhalf uur per dag. Samen met haar broer en zus en nog drie an dere Hongaarse kinderen die ruim een jaar eerder in Sint-Annaland zijn komen wonen. Vier verzoeken gehonoreerd, 1 afgewezen Er komen vier terrassen bij dit zomerseizoen. Drie in Sint-Maartensdijk en 1 in Tholen. Eén nieuwe aanvraag komt van cafe Hart van Tholen aan de Markt voor een gedeelte van het plein aan de overkant. Dit naast het be staande terras vlak voor het cafe. Puzzels Bijbel Warme maaltijd mimm Groeiende aanvoer en dalende prijzen Gemeente huurt flexwerkers in Het boekje is bedoeld voor alle ba sisschoolleerlingen. maar de Juliana van Stolberg speelt wel een belang rijke rol. Twee leerlingen én de school staan op de omslag. Bas Knuist (van school af) en Mariëlla van den Berge (uit groep acht) kij ken de lezer aan terwijl ze naar de school zwaaien. „Het is een boekje voor kinderen die de basisschool verlaten. Dat vin den jullie heel erg. Het is een fijne tijd geweest. Sommigen zullen er naar uitzien om de school te verla ten, maar als je op de school zit voor voortgezet onderwijs, dan zal je hier nog wel eens aan terug denken." Zelfs de kinderen die nu van de ba sisschool gaan zullen zich nu alweer herinneren hoe ze aan de hand van hun vader of moeder de eerste keer naar school werden gebracht. „Dat was ook al vreemd. Je had er mis schien wel al over gehoord, van je broer of je zus. Je raakte gewend aan de school, kreeg vriendjes en vriendinnetjes.'" Op de school wordt volgens Joppe (oud-onderwijzer) de basis gelegd voor later. „Je leert er breuken en wat een voltooid deelwoord is. Ik heb een vierkant boekje gemaakt met 30 hoofdstukken waarin staat watje hebt meegemaakt. Om aan te rug te denken." Joppe behandelt er allerlei onder werpen: de naam van de school, le ren tellen, verjaardag, psalmversje en catechismus, schoolregels, repe tities, en het schoolreisje. „Dat is voor de hogere groepen nu vaak een kamp waar jullie meerdere dagen voor weg zijn. Jullie zijn pas ge weest en het is allemaal goed ge gaan. De nachten zijn wel vaak kort." Toen hij dat zei, werd er door alle kinderen gelachen. Dat herken den ze maar al te goed. In elk hoofdstuk trekt Joppe een lijn naar de Bijbel. Want leren lezen op school betekent volgens Joppe ook dat de kinderen leren lezen in de Bijbel. Dat doet hij bijvoorbeeld in het hoofdstuk over de zandbak. Be doeld voor de jonge kinderen op school. Bij hel spelen met zandkor rels, maakt de dominee een stap naar de geschiedenis van Abraham. 'Hij moet naar het land dat God wij zen zal. Als hij daar aangekomen is, belooft de Heere dat zijn nageslacht zo groot zal worden als de sterren aan de hemel en als het zand dat aan de oever van de zee is.' Waarom kinderen Engels leren? „Dat is handig. Als jullie in het bui tenland komen, verstaan ze geen Zeeuws of Nederlands. Maar waar om spreken wc niet allemaal dezelf de taal?" Een van de leerlingen weet het. Bij de torenbouw van Ba- bel is het mis gegaan. Joppe beves tigt die lezing uit de Bijbel: „De mensen waren ongehoorzaam aan de Heere. Bij Pinksteren hoorden de mensen de Heer in hun eigen taal." Zo leidde Joppe de kinderen het boek binnen. Vorig jaar schreef hij Geslaagd, een boekje voor de leer lingen die van het voortgezet onder wijs afkwamen. Inmiddels is er een tweede druk van verschenen. Hij kreeg van de uitgever het verzoek om een nieuw boekje te schrijven, maar dan over de basisschool. De foto op de omslag had nog de no dige voeten in de aarde gehad. Zijn dochter Elsbcth wilde niet. Alleen haar tas wilde ze voor de foto afge ven. Joppes zoon Matthijs maakte vervolgens een hele serie foto's. De uitgever was er nog niet tevreden over. Het moest over. En de zon moest schijnen. „Het was een hele klus om het te maken." Dat gold ook voor het boekje. Omdat er geen fou ten in mogen staan, liet hij de tekst lezen aan onderwijzeres Erna Koc- mans-Fase uit Gcldermalsen, maar afkomstig uit Sint-Annaland. Ook de jufs Willy Koopman en Josefien van de Velde van de Juliana van Stolberg lazen het door. „Want de beste schrij ver maakt wel eens een foutje." Voor Joppe was nieuw dat hij ook een hoofdstuk opnam over Omgaan met jezelf en de ander. „Pesten was in de tijd dat ik voor de klas stond- tien jaar geleden - nog geen onder werp. Hoe om te gaan met kinderen met een andere huiskleur of met kinderen die bepaalde gebreken Dominee Joppe overhandigt in groep zeven en acht het hoekje aan directeur Theo Baaij hebben of die wat minder goed mee kunnen komen." Joppe had er eerst een hard hoofd in ook al stond hij jaren voor de klas in Staphorst, zegt hij. Maar door veel met zijn kinderen te praten lukte het hem zich nog beter in te leven in de huidige praktijk van het basisonder wijs. Op de laatste bladzijde kunnen de kinderen de namen van hun jufs en meesters schrijven. Van elke groep. Joppe sluit niet uit dat er nog meer boekjes zullen verschijnen. „Ik zoek naar iets unieks. Naar dingen die er niet zijn. Met een leuke verpakking waarin je een boodschap mee kan geven." De leerlingen die van de Juliana van Stolbergschool gaan, krijgen het boekje, zei Baaij. c .ff i- i rii- r- aan de hand van het lied dat ook bij Ze weet dat er in Hongarije een an- 0 r-,0. talen. de kleuterklas, volgens Van Balen, De familie Szilégyi is ongeveer an derhalf jaar geleden naar Nederland gekomen voor hun werk. Ze hebben hun kinderen op advies van een an dere Hongaarse familie, die in Sta- venisse woont, aangemeld bij de School met de Bijbel. Zelf zijn ze namelijk christelijk en lid van de baptistengemeente in Hongarije. Ze vinden het belangrijk dat hun kinde ren goed onderwijs krijgen op chris telijke basis. Zo zijn Kristóf (13), Veronika (Vera) (10) en Julia (4) vo rig schooljaar aangemeld bij de Sinl-Annalandse school. Theresia van Balen is klasassistent en begeleidt de plusklas en daarom vonden haar collega's haar geschikt om de Hongaarse kinderen te bege leiden. „Ik heb zelf een lesprogram ma ontwikkeld", zegt ze, omdat er volgens haar bij het centrum voor educatieve diensten niets voor was. Aan de hand van puzzels en liedjes leren ze spelenderwijs de eerste Ne derlandse woordjes. Zo heeft juf Theresia andersom al heel veel Hongaars geleerd, voornamelijk van Vera. „Ik ken nu een soort basistaal. En als ik er niet uitkom, gebruik ik het woordenboek, maar dat komt bijna niet voor." De kinderen uit het eerste gezin kunnen nu allemaal aardig uit dc voeten met de Nederlandse taal en zitten dan ook, op Kristóf na, in de groep die bij hun leeftijd hoort. Kristóf zit in groep 7. „We wilden hem niet meteen naar hel voortgezet onderwijs laten gaan, omdat hij dan een taalachterstand zou hebben. Volgend jaar gaat hij naar groep 8 en daarna kunnen we hem met een gerust hart naar de middelbare school laten gaan", zegt van Balen. Schooldirecteur Theo Baaij vertelt dat hij de taal inmiddels zo goed on der de knie heeft, dat hij pas een B heeft gehaald met begrijpend lezen. „A is het hoogste dat je kunt halen, dus B is heel erg goed", zegt hij trots. De familie Tóth, komt net als de fa milie Szildgyi uit Debrecen, dat is een grote stad op ongeveer twee uur rijden van de hoofdstad Boedapest. De vader uit het tweede gezin werkt in Haarlem, maar was zo enthou siast over de verhalen van de familie Szilagyi, dal hij ervoor heeft geko zen om ook zijn drie kinderen naar dc Sint-Annalandse school te laten gaan. Zelf rijdt hij dagelijks op en neer tussen Sint-Annaland en Haar lem. Volgens Van Balen nemen de kinde ren de leerstof ongelooflijk snel op. „Het zijn hele slimme kinderen", vindt ze. Volgens haar is de woor denschat van Kamilla in tien dagen tijd uitgebreid naar zo'n 100 Neder landse woorden. Vera is al zover, dat ze af en toe zelfs al in het Neder lands denkt. De kinderen zijn begonnen met te leren hoe ze zichzelf kunnen voor stellen. „Zinnetjes die beginnen met Wij zijn en Ik ben", vertelt Van Balen. „Maar ook vragen die ze vanuit de kinderen kunnen ver wachten, zoals Ga je mee?" Voor herkenning worden Bijbelse liedjes gezongen, eerst in het Hongaars en dan in het Nederlands. Zoals 'Lees je Bijbel, bid elke dag' en 'Dit is de dag die de Heer ons geeft'. Daar door leren ze woorden als dag en licht. Ook het alfabet wordt geleerd aan dc hand van het lied dat ook bij Nederlandse kinderen wordt ge bruikt. De dagen van de week wor den opgesomd, ook weer in twee talen. De juf vertelt dat ze de kinderen niet alles alleen in het Nederlands wil laten doen. Ze probeert ook veel woorden in het Hongaars te zeggen, zodat de kinderen haar goed begrijpen. Ze heeft er een lijst voor opgesteld met veel voorko mende woorden, die de andere leer krachten ook in de klas gebruiken. „Aan de hand van één woord, be grijpen de kinderen al de hele zin en wat je wil vragen. Als ik zeg 'ben je verdrietig?' tegen de kleine Kristóf, dan begrijpt hij me mis schien niet. Dan zeg ik szomorü?" Kristóf begrijpt het meteen: „Nem." Nee, hij is niet verdrietig. Ze heeft bij het begeleiden van de nieuwe kinderen veel hulp van de Hongaarse leerlingen die er al lan ger zijn. Zo werkt Vera samen met Kamilla aan de hand van twee puz zels. Vera stelt in het Nederlands een vraag aan Kamilla en dan moet zij aanwijzen waar zij het onder werp ziet. Bijvoorbeeld: „Waar zijn de kleurpotloden?" Na de les van juf Theresia, die ze in een aparte ruimte krijgen, gaan ze naar hun eigen klaslokaal waar ze meedoen met de reguliere lessen. „Als dc stof echt tc moeilijk wordt, pakken ze gewoon hun Hongaarse De aardappelprijzen zijn de afgelo pen dagen behoorlijk gedaald. De aanvoer op de veiling in Sint-Anna land is na het weekeinde tot boven de honderd ton gestegen en dat heeft zijn invloed. Voor Doré word nog geen zes dubbeltjes betaald, Frieslandcr zakte tot onder de twee kwartjes. Woensdag 16 juni: Doré 50-56, Première 47-50, Frieslander 42-46, leerboeken erbij", vertelt Van Ba len. Ze weet dat er in Hongarije een an der lessysteem is. De kinderen gaan daar pas naar school als ze wat ou der zijn, op hun zesde gaan ze naar de kleuterklas, volgens Van Balen. Ook hebben ze langere schoolda gen en krijgen ze een warme maal tijd op school. Dat was ook even wennen voor de kinderen. „Ze zijn gewend om veel warm te eten. Toen ze hier pas waren, aten ze 's mor gens al het eten dat ze bij zich had den al op, en was er niets meer over voor tussen dc middag. Toen zaten ze met knorrende magen. Daar heb ben wij wel van geleerd", lacht ze. Zelf is ze vorig jaar met de familie Szilagyi, die ze onderdak bood tot ze andere woonruimte hadden ge vonden, mee op vakantie geweest naar Hongarije. Daar heeft ze ook de familie Tóth leren kennen. Daar om is Van Balen een vertrouwd per soon voor de Hongaarse kinderen als ze op school zijn. „In het begin kwam ik steeds een kijkje nemen als ze in de klas zaten. Dan stak ik mijn duim op om te vragen of alles goed was. Nu is dat al bijna niet meer nodig." Overigens krijgen de kinderen al leen taalles van Van Balen. „Reke nen is internationaal. Dat is overal hetzelfde." Onderling praten de zes kinderen Hongaars, maar ze spelen ook met Nederlandse kinderen. Vera vindt dc taallessen heel leuk, maar ze vindt Nederlands wel een moeilijke taal. Ui en oe, vindt ze moeilijk om uit te spreken. Van Ba len: „Die klanken kennen ze niet." Eigenheimer 70-73, drielingen 22, kriel 60-85, aanvoer 117 ton. Dinsdag 15 juni: Doré 57-65. Pre mière 47-56, Frieslander 44-55, Ei genheimer 78-80, drielingen 22, kriel 60-87, aanvoer 129 ton. Maandag 14 juni: Doré 66-73, Première 72, Frieslander 69-73, drielingen 25, kriel 60-92, aanvoer 60 ton. Vrijdag 11 juni: Doré 75-82, Pre mière 70-77, Frieslandcr 60-72, Ei- genheiemer 89, drielingen 25, kriel 65, aanvoer 40 ton. Donderdag 10 juni: Doré 78-83, Première 89, Frieslandcr 60-76, Ei genheimer 89, drielingen 25-28, kriel 75-81aanvoer 33 ton. De Voorstraat, Kcrkring en School straat in Sint Philipsland zijn zater dag van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds bezet met 80 kramen voor de jaarlijkse braderie. Er is een divers aanbod aan goederen, waar onder kleding, schoeisel, gereed schap, auto's, warme vis en scha penkaas en er zijn eet - en drinkgelegenheden. Tevens is er de gehele dag rommelmarkt en er is een curiosamarkt ten behoeve van de hervormde kerk in het dorp.. Er is van tien tot twaalf uur een kinder braderie aan de Kerkring en er kan Hemi heeft nog eens 1,1 ha. be- drijfsgrond op Welgelegen II in Thólen van dc gemeente gekocht, boven de 4,6 ha. die het bedrijf van Ricn Koopman in 2009 verwierf. De grond grenst aan het perceel aan de Curieweg waar Hemi momenteel aan het bouwen is. Hemi verwacht groei, met name in het buitenland en mikt ook op het verbreden van zijn activiteiten op de bestaande markt. Bij Hemi zijn 175 mensen in dienst. In de nieuwbouw is 1 l.(XX) vierkan te meter ruimte voor 45 productie medewerkers van winkelinterieurs. Daarnaast is er 21 .(XX) vierkante me ter voor opslag voor waar 20 men sen de logistiek voor hun rekening nemen. Het kantoor beslaat 3000 Bij de brand in de volière bij M. Pleune aan de Hoenderweg in Sint- Annaland zijn dinsdagochtend twee tropische vogels omgekomen De brand in het buitenverblijf ach ter in de tuin ontstond rond tien uur. De bewoner was niet thuis. Omwonenden zagen dikke rook pluimen opstijgen achter het huis en belden 112. De centrale meldka mer gaf naar aanleiding van de meldingen over zwarte rook in een dichtbebouwde omgeving om twee over tien middenbrand. Dat hield een rondrit gemaakt worden met paard en wagen of een ritje op een pony. Bij de brandweerkazerne staan een springkussen en een draaimolen. Naast het traditionele palingroken zijn er babbelaarbakkers aanwezig. Veilig Verkeer Nederland heeft een kantclauto bij zich om de situatie na te bootsen wanneer een auto onder steboven komt te liggen. Verschil lende verenigingen presenteren zich en vanwege de voetbalwedstrijd van het Nederlands elftal staat in de Voorstraat bij café 't Durp een groot scherm opgesteld In de rust en na de wedstrijd deelt dc organisatie gratis kibbeling uit. Muziekvereni ging Concordia zorgt in de middag en avond voor muziek. vierkante meter, verdeeld over drie bouwlagen. Dat biedt plaats aan zes personeelsleden voor de administra tie, 23 voor projectcoördinatie, zes ontwerpers en 9 werknemers voor de overige werkzaamheden. De rest is verantwoordelijk voor de montage van de interieurs. In december hoopt Koopman te kunnen verhuizen. Voor een proef van twee jaar doet de gemeente Tholen mee aan het Loopbaancentrum Zeeland. Dit is een samenwerkingsverband tussen de Zeeuwse (semi-)overheden op het gebied van personeelszaken. Gezamenlijk worden er flexwerkers ingehuurd om zo de kosten laag te houden. in dat niet alleen de brandweer van Sint-Annaland uitrukte, maar ook die van Sint-Maartensdijk. Volgens brandweercommandant J. de Fe- ijter viel het achteraf wel mee. „Wat betreft de vuurbelasting en oppervlakte was het niet nodig ge weest. Maar gezien de plek tussen de huizen is het zekere voor het on zekere genomen." De spuitgasten slaagden er in het vuur snel te blussen. Op het mo ment van de brand waren er maar enkele vogels in de volière. Volgens In Sint-Maartensdijk mag hotel restaurant Het Raedthuys een ter ras inrichten op het plein voor het voormalige gemeentehuis aan de Markt. Ook buurman Hotel Kom mag hier evenals vorig jaar een terras exploiteren. Tenslotte mag bakkerij Cock Leijs aan de Haven een terras voor /.ijn winkel inrich ten. De vergunning is voor een jaar. Aan het einde van het seizoen wordt bekeken hoe het bevallen is Vrijwilligers van de gemeentelijke brandweer geven in een tevreden- heidsonderzoek het cijfer 8. „Dat is vrij hoog", concluderen b. en w. De eisen van de arbeidsomstandighe denwet stonden centraal bij het on derzoek. Er zijn nog enkele actie punten naar voren gekomen die in het jaarplan worden opgenomen om te verbeteren. Over tachtig procent van de organisatie waren de vrijwil ligers van dc Thoolse brandweer echter tevreden. De Feijter is de brand ontstaan na werkzaamheden aan het dak. „De bewoner had iets gloeiends achter gelaten en daardoor is het dak gaan branden." Er kwam veel rook vrij. De ge meente onderzoekt of er asbest golfplaten op het dak lagen. Bij de brand liep ook het schuurtje van buurman P. den Ouden gevaar op. Den Ouden, onderwijzer op de School met de Bijbel, hoorde van de brand van zijn zoontje die bij de jeugdbrandweer zit. „Hij kreeg een en of er zaken aangepast moeten worden. Voor een terras van 10 ta fels of meer op de openbare weg (of plein) rekent de gemeente 90,90 per jaar. Wie 7 t/m 9 tafels heeft, betaalt 68,20 euro. Voor 4 t/m 6 tafels is het tarief 45,50 euro en voor het kleinste terras van 1 t/m 3 tafels moet de horcca-on- dernemer 22,70 euro aan de ge meente betalen. Naast deze nieu we terrassen zijn er nog diverse andere al langer bestaande terras sen in Tholen, Sint-Annaland en Stavenisse. Een verzoek van de Vlinderbloem in de Hoogstraat in Tholen voor een terras is door b. en w. afgewezen in verband met de minimale doorgang voor voet gangers. Mantelzorgers kunnen donderdag 24 juni een rondje fietsen. De man telzorggroep verzamelt 's middags om kwart over een bij hotel Zeeland aan de Kaaij in Tholen. melding op de pieper dut er mid- delbrand was in de Hoenderweg. Vanuit het lokaal op de bovenver dieping van de school zag ik de zwarte rook. Ik ben snel naar huis gegaan om te zien waar het was." Den Ouden bracht een konijn in veiligheid dat bij de schutting in de buurt van de brandende volière stond. De brandweer maakte de wand in het schuurtje bij Van Ou den ook nat om te voorkomen dat de brand zich alsnog kon uitbrei den. Zes Hongaarse kinderen uit twee gezinnen krijgen dagelijkse taalles van juf Theresia van Balen op de School met de Bijbel in Sint- Annaland. De brandweer van Sint-Annaland bestrijdt het vuur op het dak van de volière.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3