Thoolse landbouw belangrijke economische factor Spektakel PJZ wordt mogelijk jaarlijks terugkerend evenement Rinus Roon Kastelein R* iviviv.vdslikke.nl PROFILE TYRECENTER Donderdag 17 juni 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 www.profile.nl PASSIE TOT IN IEDER DETAIL Team van Gert-Jan Boudeling wint zeskamp aan Bitterhoekseweg Janita Kosten lukt het uiteindelijk toch. Ze slaagt er in om met de trekker de wip in evenwicht te brengen. Door voorzichtig vooruit en voorzichtig achteruit te rijden. Ie dere seconde dat de wip aan beide zijden van de grond is, levert vijf punten op. Het is zaterdag een van de zes behendigheidsproeven op de trekker tijdens de spekta keldag van de PJZ Tholen en Sint Philipsland die aan de Bitterhoekseweg in Poortvliet het 65-jarig bestaan vier de. Erg duur Parkeren Zierikzee, Vissersdijk 46 Tel: 0111 -417040 St. Maartensdijk, Nijverheidsweg 19 Tel: 0166-664198 Sommelsdijk, Gerard Walschapstraat 18 Tel: 0187-483954 Banden - Wielen - Uitlijnen - Balanceren vander rentmeesters Ellemeet Hoornaar Denice van Poortvliet juicht, maar haar ploeg wordt laatste op de zeskamp. De oefeningen zijn lastig. Daar komt nog eens bij dat de deelne mers ineens op een trekker zitten die ze niet kennen. Bij Janita was dat ook zo. Maar binnen vier mi nuten haalde ze op de wip toch het maximale aantal van zestig pun ten. „Het lukte niet met de voet- rem, met de handrem wel." Ze heeft er lol in en is tevreden over het resultaat: „Ik kan niet meer zakken." Ook de anderen deelne mers (j°ng cn °ud) maken van de gelegenheid gebruik hun kunstjes te laten zien. Het programmaon derdeel loopt uit omdat er zich nog steeds deelnemers aanmelden. Uiteindelijk zijn er vijftien deel nemers. Bij het toren van Pisaspel moet er een voetbal omhoog gewerkt wor den. Door middel van vooruit en achteruit rijden en tegelijkertijd de hefinrichting te bedienen. „Het is een excentriek," legt akkerbouwer Mathé van Tilbeurgh uit Oud-Vos- semeer uit. Daarbij wordt een ronddraaiende beweging omgezet in een andersoortige beweging. Het lijkt alsof het apparaat achter de trekker mank loopt, ook al rijdt het. De scheve stand verwijst naar de beroemde toren van Pi sa. Van Tilbeurgh laat zien hoe hij de bal omhoog werkt. Het vergt stuur manskunst en op tijd 'de hef' be dienen. Als het mis gaat en de bal valt er af, dan moet de chauffeur uitstappen en de bal terug op de rails plaatsen. De ballen komen van voetbalver eniging SPS. De club heeft ook nog eens negen vrijwilligers gele verd voor het evenement. Hans van Dijke, vrijwilliger bij SPS, doet er graag aan mee. „Ze vroe gen er twaalf. We konden er negen op de been brengen." Jaap de Wilde uit Scherpenissc is bezig aan het beleggingsspel. Met een magneet moet hij euro 'munt stukken' oppakken die op meerde re manieren belegd kunnen wor den. Het meeste rendement levert de ronddraaiende emmer op: 10 procent. De Wilde kiest steeds voor het hoogste rendement. En laat zien dat 'de oudjes' op het spektakel van de plattelandsjonge ren hun partijtje meeblazen. Hij eindigt als derde. Eerste wordt Si mon de Jong uit Poortvliet, twee de Willem Geluk uit Oosterland, de vriend van voorzitter Judith Nell. Bestuurslid Rita van Tilbeurgh, dochter van Mathé. loopt verkleed als clown. Ze is bestuurslid van de PJZ. „We wilden eerst clowns in huren. Maar dat is erg duur. Toen hebben Sanne van Lcijscn en ik maar clownspakjes gekocht." Ze vallen op lussen de andere PJZ- jongeren die in een blauw T-shirt lopen. Rita en Sanne hebben niet speciaal een act, maar ze helpen bij de trekkerrace voor de kinde ren. En zijn actief op de kinderdis co. Het is zonnig weer, helder, maar er staat een flinke bries. De dagen ervoor zag het er niet zo best uit. De regen had het terrein veranderd in een modderpoel. Ri ta: „Gelukkig heeft het gisteren en vandaag goed gedroogd. Alleen hier en daar staan nog plassen." In feite uitermate geschikt terrein voor een zeskamp want een beetje water en modder hoort er bij op het platteland. Het meeste water was echter afkomstig uit het bas sin voor het onderdeel spijker broek hangen. Dat bleek in de nacht van vrijdag op zaterdag te lekken. Het mocht de pret niet drukken. De zeskamp begint later dan ge pland, maar zorgt voor veel kijk plezier. Er zijn vijf teams die al lerlei hindernissen moeten nemen om punten te scoren. De zeephel- ling zorgt voor spektakel. Niet ie dereen lukt het om in één keer naar boven te komen. Wie uitglijdt belandt in een bak met water. Ook het spijkerbroekhangen boven een bassin is in vele gevallen goed voor een nat pak. Het worstelen in 'sumopakken' is voor de omstan ders heel vermakelijk. Vooral als beide vechters ten val komen en niet zonder hulp overeind kunnen komen. Op de vliegende Hollan der moet ook water worden verza meld. Het gele apparaat tekent fel af tegen een helblauwe lucht. Het 250-koppige publick ziet het team mannen onder leiding van Gert- Jan Boudeling winnen. Het is een vriendenclubje dat om de week zaalvoetbal speelt in Haestinge in Sint-Maartensdijk en bestaat uit boeren van verschillende leeftij den: Hans Kosten, Hans Akker mans, Corné de Rooij, Leonard Mol, Rien Sinke en Piet Ooms. Kosten: „Het is jong en oud, leden die vroeger in de schuurfeestcom- missie en het bestuur zaten en die elkaar ook kennen van de jaarlijk se toneeluitvoering. We repeteer den in de winter en na de uitvoe ring viel het stil. Wc misten het contact, daarom zijn wc met een stel zaalvoetbal gaan spelen." Kosten heeft genoten van het spektakel en de zeskamp: „Het liep als een speer. Ik heb gezegd dat ik de beker volgend jaar wel wil verdedigen." Bezoekers kunnen parkeren op een weiland van varkenshouder Welvaarts even verderop. Maar de meeste bezoekers vinden dat te ver en rijden door om hun wagen langs de weg te zetten. 's Avonds wordt het schuurfecst bezocht door 650 feestgangers. Voorzitter Judith Nell is heel te vreden. „Vorig jaar hadden we 450 bezoekers, nu 200 meer van wege het jubileum, maar ook om dat er veel reclame voor is ge maakt. Het was heel gezellig. Jong en oud zijn gekomen. Het was ge mengd. Het was allemaal heel ge slaagd. Het was super." Als voorzitter heeft ze vooral de boel in de gaten gehouden, zegt ze. „Ik heb niet veel gefeest, maar wel erg genoten van iedereen. En wij kunnen elke week wel naar een schuurfecst in de buurt. Maar ik ben af cn toen wel even de dansvloer opgesprongen om mee te dansen." Mede dankzij de geldelijke steun van de varkenshouders kon het be stuur het spektakel vieren. „Finan cieel zijn we er goed uitgekomen. Wc hebben er wel verschrikkelijk veel werk aan gehad. Maar we denken er sterk over om er een jaarlijks evenement van te ma ken.," zegt ze dinsdagmiddag tij dens het opruimen: „Wc zijn er kapot van." In dubbele betekenis. Op de Dollemans schommel verzamelen Elisa (links) en Gisëla van de Ree zoveel mogelijk water. Hogeweg 4 4323 TC Ellemeet T0111 671735 F 0111 671897 info@vdslikke.nl Dirk IV plein 10 4223 NJ Hoornaar T 0111 671735 F 0183 588557 info@vdslikke.nl Wij zijn u graag van dienst op het gebied van taxaties planologisch advies beheer grond- en pachtzaken onteigeningen aan- en verkoop planschade productierechten nieuwe economische dragers gewassenschade Jaap de Wilde uit Scherpenisse doet zijn best bij het beleggingsspel van de PJZ zaterdag in Poortvliet. Behendig manoeuvreert hij de euro ondanks de lage koers) in de emmer met de meeste procenten winst. Clown Sanne van Leijsen geeft een van de kinderen een duwtje bij de trekkerrace.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 21