TegeitóW^ restanten I vanaf €6.- I Natuursteen en tegelvloeren! rr Oplaadpunten voor elektrische auto's in vijf woonkernen Tot €2.000, Zorg bij CU over invloed plan Noord op binnenstad Slecht nieuws voor dertien Thoolse vmbo-leerlingen Tekort 3 ton Avondwandelvierdaagse Tholen kent fikse inbreng basisscholen 18 mille extra door bedrijven De Supermarkt van Halsteren 17 S 5- 66e jaargang 1 II I I -I H K I- extra inruil bij aanschaf van een imabo ESSELINK Middenstand Vlechtbedrijf Vijfhuizen Sint-Philipsland failliet Deze week Bezwaar kostenstijging maatschappelijk werk Begeleiders voor begraafplaatsen zie www.plus.nl De avondwandelvierdaagse in Tholen beleeft vanavond de finale. Er zijn 551 deelnemers onderweg voor een afstand van vijf of tien kilometer. Dat zijn er 21 meer dan vorig jaar. Met name drie basisscholen leveren een flinke bijdrage. Eerste werkauto op stroom voor wijkteam buitendienst gemeente Tholen Extra impuls Mooier De elektrische auto heeft de toekomst. Gisteren werd de daad bij het woord gevoerd tijdens de officiële inge bruikname van het elektrisch oplaadpunt op het parkeer terrein bij het gemeentehuis in Tholen. Het Thoolse wijkteam van de buitendienst rijdt voortaan met een elektrische werkauto, een pick up, uit China. In Sint- Maartensdijk, Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Sint- Philipsland komen ook landpunten om inwoners te sti muleren elektrisch te gaan autorijden. Ë/54 Donderdag 17 juni 2010 KMHOTBIi Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 558, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Openingstijden: Maandag t/m vrijdag: 13.00-17.30 uur Zaterdag: 8.00-12.00 uur SCHITTERENDE VLOERTEGELS Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Advertentie LM. Raad steunt samenwerkingsovereenkomst unaniem De financiële risico's voor de gemeente, de zorg om voor leegstand te bou wen, en de mogelijk nadelige invloed op de middenstand in het centrum van Tholen. De gemeenteraad had best bedenkingen bij de ontwikkeling van plan Noord. Maar alles afwegende ging ze unaniem donderdag ak koord met het voorstel. De gemeente gaat met private partijen een samen werkingsovereenkomst aan voor dit project. In Noord moeten oude bedrijfspanden plaats maken voor met name woning bouw. De bedrijven worden verplaatst naar Welgelegen II. Een miljoenen project, met voor de deelnemende partijen de nodige financiële risico's. „De accountant erkent de risico's. Maar door het college verstrekte in formatie maakt duidelijk dat ze be heersbaar zijn, en afgedekt", aldus H. Geluk (SGP). Alle fracties reageerden in dezelfde geest. SP en PvdA hadden bedenkingen ten aanzien van de ver koopbaarheid van de woningen die in Noord gebouwd gaan worden. Jan Heshof (PvdA) drong er dan ook op aan, hij volgende grote projecten eerst een visie op te stellen waarin de be hoefte aan woningen wordt onder bouwd. De meerwaarde van het opknappen van het verrommelde in dustrieterrein aan de noordoostkant van Tholen gaf voor iedereen de door slag om akkoord te gaan. De gemeente gaat een samenwer kingsovereenkomst aan met Castria en het Bouwfonds. Ze investeert een miljoen in de deelneming en twee miljoen in de inrichting van het open baar gebied in Noord. De gemeente heeft al drie miljoen op tafel gelegd als aandeel in het verwachte exploita tietekort, terwijl voor toekomstige verwervingen in Noord nog eens ze ven miljoen nodig is. Verder koopt ze voor zes miljoen euro grond aan de Molenvlietsedijk en verstrekt een op te richten grondexploitatiemaatschap pij een lening van 5,7 miljoen euro. Over de financiële details van de overeenkomst is de raad tot geheim houding verplicht. Wethouder Peter Hoek was blij met de steun en begreep de zorgen. „Maar we willen graag het visitekaartje van Tholen presenteren." Hij zegde toe dat de raad de komende jaren op de hoogte gehouden zal worden van de voortgang. En richting de PvdA merkte hij op dat er al een woonvisic is die jaarlijks wordt geactualiseerd. Jaap Hage (CU) zei dat zijn fractie bang is. dat de vestiging van dagwin kels en dienstverlenende instanties in Noord een bedreiging vormt voor de bestaande middenstand. Ze wil daar om dal de raad een discussie voert over de toekomst van de binnenstad van Tholen. Hage kwam met een mo tie, waarin wordt gevraagd om een plan dal er moet liggen op het mo ment dat bestemmingsplan Noord wordt vastgesteld. De wethouder toonde begrip, maar zei dat het be stemmingsplan in september vastge steld moet worden in verband met de planbcscherming. De toezegging dat de kwestie wordt meegenomen bij de herziening van het komplan, volgend jaar, was voor de CU voldoende om de motie in te trekken. Spannende dagen voor eindexamenkandidaten Het was gisteren een spannende dag voor de vmbo-scholieren. Die kregen te horen of ze hun examen met goed gevolg hadden afgelegd. De telefoon werd angstvallig bewaakt of beter gezegd, gemeden. Want als die rinkelde, kon dat wel eens slecht nieuws betekenen. Voor één leerling van het Calvijn college in Tholen was dat het geval. De rest van de 41 leerlingen is in één keer geslaagd voor het vmbo-examen en die mogen op 6 juli hun diploma ophalen. Misschien is die ene gezakte leerling er na de herkansing dan ook bij om zijn papiertje op te halen. Bij het Westerpoortcollege kregen er 12 leerlingen slecht nieuws (vijf gezakt, zeven herkansers) en kunnen er 65 woensdag hun diploma op halen. Een verslaggever van deze krant zag gistermiddag bij huize Buisman in Tholen al de vlag uithangen. Youri (16) heeft aan 't Rijks zijn vmbo:di- ploma behaald en gaat de iet-oplei ding in Roosendaal volgen. Her en der verschenen meer doeken met de Nederlandse driekleur uit de huizen, maar vanwege het wereldkampioen schap voetbal in Zuid-Afrika is het soms lastig onderscheid maken of er sprake is van een fanatieke voetbal supporter of het resultaat van een ij verige scholier. Maar het is meestal wel te zien, als de schooltas er naar traditie bij wordt gehangen. Op het Westerpoortcollege is gister middag, voordat het gevreesde tele foontje tussen drie en vier uur ge pleegd werd, eerst vergadert door alle leraren. Technologiedocent Ben te Kulvc uit Sint-Maartensdijk zag alle leerlingen voor zijn vak slagen. maar was ook aanwezig om een ad vies te geven voor de leerlingen die niet voor alle vakken uit hun pakket voldoende scoorden om in één keer te slagen. „We komen bijeen om te bespreken welk advies we de leer lingen meegeven. We bekijken wat het handigst is voor de leerling en welk vak hij het beste kan herkan sen of laten vallen en niet perse no dig heeft voor zijn vervolgoplei ding." Maandag en dinsdag kunnen zeven leerlingen van het Wester poort college zich wagen aan de herkansingen. Ze horen pas op 30 juni of ze geslaagd zijn, weet de voorzitter van de examencommis sie, Jan Goossens. Op pagina 5 van deze krant is te le zen welke Thoolse leerlingen er tot nog toe geslaagd zijn. Vandaag zijn de leerlingen van de havo en vwo aan de beurt. Een tussenstand toont aan, dat de gemeente Tholen per 1 mei een te kort van 316.907 euro had op de lo- pende begroting. In de eerste drie maanden is er dus ruim drie ton meer uitgegeven dan begroot was. Dit nadelige saldo in de program ma- en bcstuursrapportage wordt onttrokken aan de vrij besteedbare algemene reserve. Vlechtbedrijf Vijfhuizen uit Sint- Philipsland is door de Middelburgse rechtbank failliet verklaard. Het was een eenmanszaak van de 35-ja- rige A.J. Vijfhuizen. Curator is mr. M.L. Huisman uit Goes, die nog be zig is met het inventariseren van de schulden. In de bouwsector hebben diverse bedrijven het moeilijk, met name door terugloop van grote nieuwbouwprojecten. Huib Groenewegen gezicht van mechanisatiebedrijf Poortvliet Kinderen laten zich schminken bij jubileum PJZ Wandelsportclub Vosmeer verwelkomt 551 wandelaars De gemeente Tholen krijgt over 2009 en 2010 een aanvullende bij drage van het rijk van 18.151 euro. Deze extra uitkering uit het ge meentefonds is het gevolg van het aantal bedrijfsvestigingen. Over 2009 krijgt Tholen 9242 euro extra, over dit jaar nog eens 8909 euro. B. en w. van Tholen hebben be zwaar gemaakt tegen de begroting 2011 van het samenwerkingsver band Welzijnszorg Oosterscheldere- gio. Volgens het college kan onvol doende aangetoond worden dat de verwachte stijging van de kosten ook daadwerkelijk zal plaatsvinden. Steffen Veenstra, Stef Hoven en Dirk Jan Menheere zijn door de gemeente aangesteld als begralë- nisbegeleiders. Het is nieuw voor de gemeente en de ambtenaren van de buitendienst. Op de dag van de begrafenis ne men ze het verlof tot begraven in ontvangst en controleren ze het re gistratienummer. Daarna lopen ze met de begrafenisondernemer mee naar het graf en bedienen ze de lift als de kist moet zakken. Veenstra is aangesteld voor de begraaf plaatsen in Oud-Vossemecr en Tholen. Hoven voor Schcrpcnisse, Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Menheere voor Poortvliet, Sint- Annaland, Sint Philipsland en An na Jacobapolder. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 WW Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 EN VERDER... SGP wil meevallers gebruiken voor onderhoud schoolgebouwen Computerstoring treft gemeentehuis WONDERKINDEREN WORDEN MEESTAL MISLUKTE VOLWASSENEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Teamleider Steffen Veenstra van het wijkteam rijdt in de werkauto een proefrondje niet de wethouders Hommel (links) en Van Dis in de laadbak. Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164- 27 15 23 www.logusbergenopzoom.nl Ter Tolne brengt een groep van 207 deelnemers op de been, De Regenboog zorgt voor 129 wandelaars en De Kraal voor 108. Daarmee heeft de organiserende wan- dclsportclub Vosmeer een brede basis voor de vierdaagse. Penningmeester Jeanne Brusselaars meldt dat verder een groep meedoet van zorgcentrum Ten Anker, dat er een groep is onder de naam Zeeuwse Babbelaars (19 lopers) en een groep Mulder 11 lopers). Bijna negentig procent van de deelnemers kiest voor de korte route: 484 lopen er vijf kilometer, 67 de dubbele afstand. Maandag en dinsdag hadden de wandelaars prima weersomstandigheden om te lo pen. Heel wat deelnemers droegen een oranje shirt. Want de Nederlandse deelname aan het WK voetbal in Zuid-Afrika laat velen niet onberoerd. De eerste avond liepen de deelnemers langs het Bosje, maar ook over de Een- drachtsweg langs het water. Omdat een draai werd gemaakt rond via Oude Werf, kwamen de wandelaars uit beide richtingen elkaar tegen, De tien kilometer voerde door de polder aan de Brabantse kant van de brug. Dinsdag ging de korte route via de Eeweg en door Stadszicht, de lange voerde langs het Oudeland en de Mossel- hoek. Gisteren was de Nicuwlandseweg de looprichting, de lange afstand ging via Welgelegen. Vanavond begeleiden muzikanten de wandelaars op het laatste deel van de route, vanaf de Markt. De korte tocht is dan krap vier kilometer lang en voert via Buitenzorg, terwijl de langere route maar iets meer dan zeven kilometer is. De wan delaars gaan onder meer over het wandelpad langs de watergang bij de Gemaalweg. Terug in Meulvliet krijgen de wandelaars, zoals gebruikelijk, hun medaille of ver- volgcijfer. Bij de wandelaars in Tholen zijn veel oranjefans. Tholen is nu de eerste gemeente in de provincie die met verve de groe ne stroom omarmt. Dat zo gekomen is, onthulde Pieter Geluk van Good Car Compagnie. Hij was gevraagd om met zijn bedrijf op de vakantie beurs te gaan staan. Geluk (met Thoolse voorouders) liep daar ge meenteambtenaar Theo Steketee (milieu) en Karei Saris (promotor cursus duurzaam ondernemen na mens de Thoolse horeca) tegen het lijf. Zo is het balletje aan het rollen gegaan en kon Geluk na een tijd de eerste elektrisch aangedreven werk auto aan de gemeente Tholen leve ren. „Tholen is de eerste gemeente in Nederland die een werkwagen in zet. Dat is heel mooi." Volgens hem is de auto niet duur. En de aanschaf is in vijf tot acht jaar terug te verdie nen (alles inclusief vervangen ac cu's, afschrijving). De auto wordt in China geproduceerd. Bij DFM wer ken 450.000 mensen. De werkauto kan een gewicht dragen van 800 ki lo. Om het rijden in een elektrische au to een extra impuls te geven, kwam Ruud Koornstra speciaal naar Tho len om het laadpunt in gebruik te nemen. Hij mocht met een pasje het kastje openen en de witte stationwa gon bijvullen. Koornstra die zelf al een poos in een elektrische auto rijdt, zou met zijn sportauto, een Lotus komen, maar die bleek nog met een boot onderweg te zijn van uit Maleisië. Pleitbezorger van groene energie kon er mooi over vertellen: „De president van Malei sië geloofde niet dat mijn auto op elektrische energie rijdt en ook nog eens een topsnelheid haalt van 320 kilometer per uur." Dat rijdt hij er niet mee. De Lotus is binnen 6 tot 7 uur op te laden via het stopcontact. „Voor vijf euro was mijn tank vol." De auto werd naar Maleisië. Zou ook weer terug worden gevlogen, maar een aswolk stremde het vlieg verkeer waarna de auto maar op de boot werd gezet. Het is volgens Koornstra een hele klus om de elektrische auto te pro moten. Op de Autorai in Amsterdam was hij er getuige van dat de 'baas van Shell' bezig was de elektrische auto de grond in te boren. Oliedom vond Koornstra. Hij kwam er toe vallig Balkenende tegen en die wil de graag een rondje rijden in de Lo tus. Samen met Eurlings. „Het werd de opening van de AutoRai." Hij heeft er inmiddels 30.000 kilometer mee gereden en er wordt niet langer met een scheef gezicht gekeken naar het automobiel. Koornstra neemt nu deel aan het Formule I- team waar Prins Maurits ook lid van is. „We zijn voorlopers in Neder land. Er komen er steeds meer. Alle grote autobedrijven leveren eind dit jaar elektrische auto's. De Neder landse industrie loopt voorop voor ortderdelen. Maar ze moeten wel mooier worden. En er moeten snel- laadpunten komen zodat de tank in 20 minuten gevuld is. Het wordt echt leuk en betaalbaar." France! Kousemaker een van de deelnemers aan Ride for the Roses is. „Tholen heeft recht op drie op laadpunten en heeft nu één elek trisch voertuig. Op basis daarvan komt het totaal op vier, maar we doen er nog eentje bij." De stichting (met meerdere netbeheerders waar onder Delta), plaatst de palen, be taalt en onderhoudt ze. Hommel was er blij mee. „In vijf minuten vijf oplaadpunten. Elek trisch autorijden is op Tholen een eitje. Je betaalt geen wegenbelas ting, eneigickostcn zijn er nauwe lijks, alleen de verzekering blijft over." En bewegwijzeren is volgens hem ook geen probleem want de laadpunien worden opgenomen in de bestaande navigatiesystemen. Het wijkteam had al eerder met de werkauto gereden, zo vertelde wet houder Kees van Dis. Dat was niet zonder problemen gegaan. De batte rij raakte onderweg leeg en de man nen moesten duwen om de auto weer op te kunnen laden bij het laadpunt. Volgens Van Dis zijn meer oplaadpunten geen overbodige luxe. De mini-werkauto rijdt 65 kilometer per uur. Speciaal begrensd voor in de bebouwde kom. De zeven personeelsleden van de Thoolse buitendienst krijgen bij de gemeente de primeur. Teamleider Steffen Veenstra kreeg de sleutel van het kleine, wagentje. Vijf man van het wijkteam waren aanwezig bij de officiële opening van het laadpunt: behalve Veenstra waren dat Frans van der Graaff, Martin Zuijdwegt, Jaap van der Maas en Gerrit Oosdijk. Veenstra stapte ach ter het stuur terwijl de wethouders Kees van Dis en Frank Hommel in de laadbak klommen voor een ere rondje over het parkeerterrein. De auto maakt bijna geen geluid en dat is even wennen. Het draagt ook bij tot het verminderen van de C02 uit laat en verbetert de kwaliteit van de lucht. Vertegenwoordiger Lievense van de stichting E-laad kwam met goed nieuws. Hij vertelde dat na het eerste oplaadpunt in Zeeland, Tho len nog eens vier oplaadpunten kan verwachten. Daarmee komt het aan tal op vijf en dat is luxe want er wordt vanuit gegaan dat er één op laadpunt op 10.000 inwoners nodig

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1