WIS Schuurbrand eerste uitruk dit jaar voor brandweer Stavenisse «pass sawsts satr Drie lichtgewonden op Broekseweg Motorrijder gewond na botsing personenauto Onder de Molen 'Leermoment bijna belangrijker dan de uitslag van de wedstrijd' KOR! Oeflem^ns Mcxje Absentie vrijwilligers brandweer beter regelen Tholen betaalt 1500 euro voor bodembeheer IN Sint-Annaland springt bij door ontbreken bevelvoerder Brandweerploegen verrast door zandhoop op Kerkring Van vrijdag 11 t/m zaterdag 26 juni Kaaistraat 4, 4651 BN Steenbergen 0167 -563 430 www.oerlemansmode.nl Donderdag 10 juni 2010 EENDRACHTBODE, DE Voor de omvang van de brand was het niet nodig. Maar door het ontbreken van een bevelvoerder bij de blus- groep Stavenisse moest ook de brandweer Sint-Anna- land zaterdagmiddag in actie komen. De spuitgasten konden niet verhinderen dat aan de Buurtweg een schuur met daarin een auto in vlammen opging. delen aanpassen. Dat betreft de absentiemeldingen, repa ratie- en herintredingstrajecten voor brandweerbasiszorg en specialismen, met name duiken. Het gaat om aanpas singen van het beleidsplan brandweer Tholen 2009- 2012. Mede gezien de soms beperkte beschikbaarheid van vrijwilligers kunnen er weinig mensen gemist wor den. En wie niet oefent, kan niet overal voor ingezet worden. Tenminste niet volgens de arbowet. Duiken THOOLSE COURANT De deelnemers aan de gewestelijke wedstrijd in Sint Phi lipsland vonden het scenario dat ze zaterdag voorgescho teld kregen erg leerzaam. „Zoiets eenvoudigs als een hoop zand, hoe je daarmee omgaat. Ik denk dat dit op de komende oefenavonden nog vaak besproken zal wor den", zegt de Thoolse brandweercommandant Koos de Feijter. Van de negen deelnemers ging Middelharnis met de zege aan de haal. Ook Borsele, die tweede werd, plaatste zich voor de volgende ronde. Die is op 26 juni in Kapel le. Een 26-jarige motorrijder uit Middelharnis is vrijdagmiddag gewond geraakt bij een ongeval Onder de Molen in Oud-Vosse- meer. De man kwam tegen half vier uit de richting Tholen en hotste hij de wegversmalling (ter hoogte van de ingang naar het parkeerplaats) tegen een perso nenauto die uit de richting van de Molendijk kwam. De 22-jari- ge autobestuurder uit Halsteren stond volgens de politie te wach ten achter een auto die ook voor de wegversmalling stond te wachten tot de weg weer vrij was van tegemoetkomend verkeer. Toen deze auto doorreed en ook de Halsternaar dat deed, zag hij de tegemoetkomende motorrij der te laat. Een hotsing was het gevolg. De motorrijder viel. Daarbij raakte hij gewond. De vier inzittenden van de perso nenauto - van het strand op weg naar huis - liepen geen letsel op. De ambulance vervoerde de mo torrijder naar Lievensberg in Bergen op Zoom, maar hij mocht 's avonds al weer naar huis. De politie duwde de be schadigde personenauto op het parkeerterrein. De motor werd op de stoep gezet en nadat de olie op het asfalt was opgeruimd werd de weg weer vrijgegeven. Beide voertuigen werden wegge- takeld. De gemeente Tholen betaalt 1500 euro aan het Zeeuws platform bo dembeheer. dat beheert wordt door de provincie Zeeland. Het porte- feuillehoudcrsoverleg milieu van de vereniging van Zeeuwse gemeenten - hel bestuurlijke aanspreekpunt - is akkoord gegaan met de evaluatie 2009 en het werkplan 2010. Vorig jaar is 49.134 van de beschikbare 63.672 euro uitgegeven. Er is dus 14.538 euro overgebleven. Dat wordt overgeboekt naar 2010, waarvan het werkplan naar schat ting 39.600 euro zal vergen. In 2004 was afgesproken, dat Tholen elk jaar 1500 euro zou bijdragen. In 2009 is echter flink ingeteerd op de beschikbare middelen. jfo, *m.u.v. hoogzomer- en standaardcollectie Advertentie l.M. Het vuur liet weinig heel van de schuur aan de Buurtwegmaar de grote landhouwschuur er naast liep nauwelijks gevaar. Om vijf voor drie zaterdag werd de brandweer gealarmeerd. Aan het be gin van de Buurtweg stond één van de schuren van de familie Potappel in brand. Voor de blusgroep Stavenisse de eerste keer dit jaar dat ze in actie moest komen. Toen bleek dat bevel voerder Johan van Dijkc niet op kwam, werd acht minuten later opge schaald naar middelbrand. „Dat zijn de regels", vertelt brandweercom mandant Koos de Feijter. Als tweede blusgroep werd Sint-Annaland ge alarmeerd, en de bevelvoerder daar van coördineerde vervolgens de inzet. Enkele Sint-Annalandse brandweer lieden die in Sint Philipsland naar de brandweerwedstrijd stonden te kij ken, waren al bij de eerste alarmering in de auto gestapt om terug naar huis te rijden. Stavenisse was ondertussen begonnen met het regelen van de bluswatcrtocvocr. Daarvoor werd vanuit de Buurtweg onder meer een slang uitgerold naar de kruising Stoofdijk/Oudclandsedijk. Om het inmiddels in groten getale verzamelde publick op een afstand te houden, werd op het erf een lint ge spannen. „Er was een risico van om vallende muren, daar zaten al volop scheuren in.", licht De Feijtcr toe. Laswcrkzaamheden aan een auto die in de schuur stond, worden door hem als de waarschijnlijke oorzaak van de brand genoemd. De auto kon al me teen als verloren worden beschouwd. Dat deze in een volledig vrijstaande schuur stond, gebouwd achter de grote landhouwschuur. was een ge lukkige bijkomstigheid. En ook dat het windstil weer was. Daardoor was het gevaar van overslaan naar andere gebouwen minimaal. Met twee stra len werd het vuur bestreden. „Van wege het instortingsgevaar is de ei genaar nog gevraagd om de topgevels naar binnen te duwen", al dus de commandant. Om vijf uur kon Sint-Annaland inrukken, om tien over zes was ook de blusgroep Sta venisse terug in de kazerne. In de.bestaande werkafspraken is vastgelegd, dat de brandweervrij- willigcr bij ziekte niet mag deelne men aan uitrukken en oefeningen, tenzij de bedrijfsarts daarvoor schriftelijk toestemming geeft. In het licht van de arbeidsomstandig hedenwet en de herziene leidraad oefenen is dit een afspraak die snel tot gevolg heeft, dat bij ziekte zo veel achterstand ontstaat in de te oe fenen vaardigheden, dat op grond van de arbowet een buitendienststel ling het gevolg is. Mede gezien de beperkte beschikbaarheid van vrij willigers, de motivatie en de wet Poortwachter, is het zaak de inzet baarheid en de betrokkenheid op een verantwoord peil te houden. Volgens het beleidsplan moet voor el ke functie ook de bijbehorende oefen- kaarten afgewerkt worden. Bij zwaar wegend belang kan de commandant toestemming geven om hiervan af te wijken om alleen de meest cruciale oefenkaarten te beoefenen. Indien niet voldoende geoefend wordt, heeft dit consequenties. Met name verminder de inzetbaarheid vanwege onvoldoen de geoefendheid. De arbowet schrijft voor, dat aangetoond moet kunnen worden, dat je beschikt over de beno digde vaardigheden. Kan dit niet, dan mogen de werkzaamheden niet uitge voerd worden. De ervaring leert, dat ook ziekte niet de enige reden van absentie is. An dere vormen van afwezigheid kun nen ook invloed hebben op de geoe fendheid, bijvoorbeeld een cursus die tegelijk valt met een oefenavond, langdurige afwezigheid in verband met een bepaalde thuissituatie, e.d. Tijdige meldingen zijn nodig om te kunnen bepalen vanaf welk moment gekeken moet worden naar de vorm en inhoud van het herintredingstra- jeet. De Thoolse brandweer gaat daarom een apart e-mailadres invoe ren voor de absentiemeldingen. Duiken is bij de Thoolse brandweer een van de meest risicovolle specia lismen. „Het is daarom van groot belang, dat ieder lid van de duik- ploeg alle mogelijkheden krijgt om goed te oefenen", zeggen b. en w. Als gevolg van de inspectieronde van de arbeidsinspectie is het nodig dat ook op dit gebied aanvulling van het beleid nodig is. Voor het oefe nen van de duikploeg zijn voor alle onderdelen vaardigheidskaarten op gesteld waarin wordt beschreven wat de oefening inhoudt, de te beha len doelstellingen en het niveau. Deze zijn in een jaarlijks terugke rend oefenprogramma gevat. Dit is gebaseerd op de geldende regels, aangevuld met specifieke vaardig heden voor de duikploeg van Tho len die voortkomen uit de lokale si tuatie. Speciale aandacht zal de komende tijd besteed worden aan het omgaan en beheersen van span ning en paniek tijdens het duiken. Dit is in het oefenprogramma ver werkt. In overleg met een aantal specialisten wordt een aanvullend programma voor het omgaan met spanning en paniek ontwikkeld. Dat wordt zowel in het herintredingstra- ject als in het reguliere programma opgenomen. Bij een aanrijding op de Broekse weg bij Oud-Yössemeer zijn zater dagmorgen rond tien uur drie mensen lichtgewond geraakt. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 27-jarige vrouw uit Dronten, die met haar auto vanuit de rich ting Sint-Anmaland kwam. Ze sloeg linksaf de Krabbenkreekweg op en verzuimde een tegemoetko mende auto voorrang te verlenen. Beide auto's botsten, de auto van de vrouw begon vervolgens te tol len en kwam tot stilstand tegen een derde auto, bestuurd door een ze stigjarige Tholenaar. De Dronten- se, de 56-jarige Thoolse bestuur der van de andere auto én diens passagier liepen licht verwondin gen op en hadden nekklachten. Er kwamen drie ambulances ter plaatse, die hen naar het zieken huis brachten. De bij de botsing betrokken auto's raakten alle be schadigd. De T-kruising was gerui me tijd geblokkeerd, het verkeer werd daarom in de richting Sint- Annaland over het fietspad geleid. Dion Kik assisteert de politie bij het regelen van het verkeer op de kruising Broekseweg/Krabbenkreekweg waar één van de beschadigde auto 's stond. Door het ongeval Onder de Molen in Oud-Vossemeer was de weg geblokkeerd. Bij de vaardigheidstoets 112 gaat het erom, een calamiteit aan te pak ken met de standaarduitrusting van een brandweerauto. Vaak wordt een brand of een auto-ongeval in scène gezet. Maar op de Kerkring in Sint Philipsland werden de deelnemen de ploegen zaterdag verrast. Er was een ongeval met beknelling ge meld: een vrouw was bekneld ge raakt door een achteruit rijdend rupsvoertuig. Even verderop stond een vrachtauto met een flinke hoop zand erachter. Op het moment dat de hulpverleners zich naar de be knelde vrouw spoedden, begon de machinist van een shovel te roepen dat er een kind bedolven lag onder het zand. „De crux was dat de be velvoerder moest omschakelen. Van een beknelling naar een dreigende verstikking", vertelt De Feijter. Niet iedere wcdstrijdploeg wist daar even goed mee om te gaan. stelde hij vast. De opdracht moest binnen veertig minuten uitgevoerd zijn. De brandweerlieden gingen met schoppen aan de slag om, voorzich tig, het slachtoffer vanonder het zand te halen. Eerst werd een fietsje gevonden, daarna het kind (een pop). Dit moest vervolgens gereani meerd worden met behulp van een AED. Een omstander verwonderde er zich over dat omwille van de snelheid niet de shovel werd ingezet om in de zandhoop te zoeken. „Dat kon niet, de machinist was volledig in paniek", legt wedstrijdleider Carl de Hulstcrs desgevraagd uit. Zijn al gemene indruk was dat er goed was gespeeld, en dat er voldoende aan dacht was voor de slachtoffers. Ook het reanimeren ging perfect. Meer moeite hadden sommige hulpverle ners met betrokkenen. Zo werd de moeder van het kind opgevoerd die volledig over haar toeren raakte toen het kapotte fietsje vanonder het zand kwam. „Ook met informatie van derden werd niet altijd op de juiste wijze omgegaan, die werd soms genegeerd", zegt De Hulsters. Zowel hij als De Feijter benadruk ken dal de deelnemers veel leren van de wedstrijden. „Het leermo ment is bijna belangrijker dan de uitslag", zegt de Thoolse comman dant. De deelnemende ploegen vertrok ken vanaf het steunpunt van provin ciale waterstaat op het industrieter rein naar de speelplek aan de Kerkring. Daar was volop belang stelling voor hun verrichtingen. Le den van de blusgroep Sint Philips land vervulden ondersteunende taken, 's Avonds reikte burgemees ter Nuis de prijzen uit in de kantine van Van Dijke Zeeland. De uitslag was als volgt: 1. Middelharnis 2, 2. Borssele 2, 3. Dicsscn 3, 4. Heinc- noord. 5. Kapelle, 6. Ovezandc, 7. Heinkcnszand, 8. Maasdijk 2 en 9. Drichruggcn. Een jurylid bekijkt hoe de ploeg van Heinenoord in de zandhoop naar het slachtoffer zoekt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9