Voor welke partijen kiezen Tholenaren? Knols: 'Wat heb je aan natuur als je er niet eens kan komen?' I VVD-afdeling Tholen is tegennatuurlijk „„Ikenende g«temd; betrouwbaar persoon 'Op GroenLinks, niet meer op het CDA' 'We stemmen uit protest op Partij voor de Vrijheid' 'Wilders op dit moment te veel van het goede' Toch Ba een Kamerlid Koppejan aan jasje getrokken voor Thoolse recreatie Donderdag 10 juni 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Mosselvissers Ijsjes Stemmen van lezers Het zou in deze tijd van re cessie sneller moeten gaan, maar de processen duren nog net zo lang. Dat is de boodschap die eigenaar Je roen Knols van vakantie park De Pluimpot in Scher- penisse vrijdagmiddag over bracht aan wethouder Kees van Dis van de gemeente Tholen en tweede kamerlid voor het CDA Ad Koppejan. De laatste kwam op werk bezoek in Tholen om zich te verdiepen in de kansen voor recreatie en toerisme. Het CDA Tholen organiseerde daarvoor samen met de Sa menwerkende Recreatiebe- drijven Tholen (SRT) een bijeenkomst, die startte in de Zeester in Scherpenisse en eindigde op landschaps camping Kruytenburg in Poortvliet. Natura 2000 Golfbaan rx* Jetty Ceers uit Tholen stemt WD. mmm I „Ik ben het gewend om CDA te stemmen. Zeker landelijk. Bij de gemeenteraadsverkiezingen heb ik ook wel CU gestemd", zegt de 41-jarige Inge borg Broere uit Tholen. De juridisch beleidsmede werker bij de gemeente Tholen heeft haar stem uitgebracht op de lijsttrekker, ondanks de kritiek die er op hem is. „Ik heb toch Balkenende ge stemd. Het is jammer dat het zo op de persoon gespeeld wordt. Ik vind het een betrouwbaar persoon." De domineesvrouw heeft van tevoren wei de stemwijzer ingevuld, maar met de uitslag heeft ze niets gedaan. „Die was verrassend. CDA kwam er laag in voor. De SP stond bovenaan. Maar die partij past niet bij me. Er zitten wel goe de dingen in hun programma, ze zijn sociaal heel sterk. Maar ik denk dat ze daarin te ver doorslaan en dat heeft misschien zijn weerslag op de eco nomie." Ingeborg Broere is het gewend om CDA te stemmen. Kitty Matualatupaup (58) uit Sint-Maartensdijk stemt GroenLinks. De verzorgende bij Allévo kwam met haar scooter naar het stembureau in Haestin- ge. „Ik kijk naar het belang van het land. De meeste mensen kijken alleen maar naar hun eigen porte monnee. Dan vergeten ze waar het om gaat. En dat is de toekomst van Nederland." Volgens haar is het wel belangrijk dat er bezuinigd wordt en dat bijvoorbeeld tweeverdieners die een goed salaris hebben, hoger belast worden dan de mensen die minder verdienen. „Ik begrijp dat wel. Er moet natuurlijk wel geld in de schatkist komen." Ze heeft op Femke Halsema gestemd omdat die zich goed kan 'verweren.' Kitty is wel van partij veranderd, bekent ze. Bij de vo rige verkiezingen voor de Tweede Kamer kleurde ze het vakje van het CDA nog rood. „Ik ben inderdaad overgestapt. Ik vind dat Balkenende het wel goed heeft gedaan, hoor. Er wordt ontzettend op hem ge mekkerd, maar wat het CDA wilde, is gewoon niet gelukt. En ik vind het jammer dat er zo op de man wordt gespeeld. Dat heeft hij niet verdiend." Ze hoopt dat GroenLinks in de regering komt en dat het daardoor beter met het land gaat. Ze heeft zich bij haar keuze vooral laten leiden door de aandacht voor het milieu in het partijprogramma. „Ja, ik heb kinderen en kleinkinderen. Wij laten de rotzooi voor hun achter en dat is niet verantwoord." Albert en Henny Bosman kozen vroeger voor WD. Kitty Matualatupaup verandert van partij Ze heeft getwijfeld tussen WD of PW. Het is de liberale partij van Mark Rutte gewor den. „Ik vind Wilders op dit moment iets te veel van het goede willen. De WD denkt in veel punten hetzelfde als de PW, maar ze zijn iets netter. Vandaar WD." Het is de keu ze van de 31-jarige Jetty Geers uit Tholen. Zij heeft gisteroch tend iets over negen het vak je bij Mark Rutte rood ge kleurd in het stemlokaal in de Rehobothkerk in Tholen. Jet ty stemt al langer WD, dat heeft ze bij de gemeente raadsverkiezingen ook ge daan. Ze heeft niet de stem wijzer ingevuld. Haar man Corné ging ook voor Rutte, zegt ze. Die partij voelt goed, maar of die voor haar per soonlijk iets kan betekenen? „Je moet het toch zelf doen", meent ze. Jetty zit op dit mo ment in de ww. Ze werkte op de administratie van een transportbedrijf. „Als het goed is, heb ik binnenkort weer werk, maar dan moet ik eerst door de mallemolen van de AIVD." Ze heeft namelijk gesolliciteerd bij de vliegbasis Woensdrecht. Albert en Henny Bosman uit Sint-Maartens dijk stemmen PW. Overtuigd. De 70-jarige Bosman vindt dat de veiligheid in ons land meer aandacht krijgt met Geert Wilders aan het roer. „Hij wil de criminaliteit bestrijden met meer blauw op straat. Ik hoop dat dat gaat lukken." Ook het programmapunt van de PW over de zorg, spreekt hem aan. Min der managers en meer handen aan het bed. Ook het feit dat de PW de pensioenleeftijd niet wil verhogen, spreekt hem aan. „Als je dat op 67 jaar brengt en er is geen werk voor de mensen, dan schiet je daar niks mee op. Het moet vrijwillig gaan." Zelf werkte hij als directiechauffeur tot hij bijna 67 jaar was. Ook de vorige keer stemde hij PW. „Wilders zit in de verdrukking. Hij roeit tegen de stroom in." Dat vindt zijn 66 jarige vrouw, Henny Bosman ook. Ze komt uit Rotterdam: „Vroeger stem de we WD, maar toen Wilders in opstand kwam, zijn we veranderd. Mijn moeder woonde in het Oude Noorden in Rotterdam. Als je weet wat die daar heeft meegemaakt. Daar wil je niet mee worden geconfron teerd." Zelf wonen ze al 32 jaar naar volle te vredenheid in het dorp. Haar man, Dordrech- tenaar, vindt dat criminele buitenlanders die steeds in de fout gaan opgepakt moeten worden en het land uitgezet moeten wor den, zegt hij. „Maar een verbod op hoofd doekjes vinden wij onzin, hoor." Zij: „Wij ge-, ven Wilders een steuntje in de rug. Het is een protest. Hij wordt van alle kanten in de hoek gedrukt." I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I imago van Tholen op toeristisch ge bied veranderen door een groot schalige impuls." Kamerlid Koppejan beloofde te kij ken naar wat hij daarin kan beteke nen. Wat betreft natuurregelgeving, had hij wel een tip. „Je moet kun nen aantonen dat de activiteit die je hebt, niet een aantasting is van het bestaand gebruik." Hij is het met Knols eens dat het varen met zeilbo ten niet anders is dan wat er nu op de Oosterschelde gebeurt. Wethouder Van Dis maakte de balans op: „Steeds weer loopje tegen de in terpretatie van Natura 2000 aan. Hoe kun je dat nou doorbreken?" Koppe jan wees naar zijn inspanningen voor de mosselvissers. „Er zijn krachtige bestuurders en politici nodig. Kijk naar de mosselvissers, die werden gemangeld. De bevolking kwam in opstand en toen werd de kracht van de publieke opinie zichtbaar. De na- tuurbeweging zag in dat zij als de vijand van de Zeeuwen werden ge zien, als de groene leugen en wist dat er iets moest gebeuren. Toen is er een convenant getekend, waarin afspra ken zijn gemaakt. Misschien is dat een les over hoe je ook op dit gebied kunt werken." Koppejan gaf een ad vies aan de Recron, de vereniging van recreatieondernemers. Die was vertegenwoordigd door de voorzitter van de Zeeuwse tak, Arjen Brink man. „De Recron moet inventarise ren welke voor de economie belang rijke recreatieve projecten er in Zeeland zijn en daarmee kunnen aantonen dat natuur en recreatie geen vijanden hoeven te zijn." Brinkman, zelf eigenaar van camping en villapark De Paardekreek in Kort- gene, vond ook dat die twee goed sa men kunnen. Maar ook dat er diverse invullingen van het gebied heel goed naast elkaar kunnen bestaan. „Bij een congres van jonge boeren gaven de deelnemers aan dat de functie van het platteland voedselproductie is. Maar dat is een beetje hypocriet, want als er iemand met een dikke portemon nee komt die geld voor hun land biedt, verkopen ze het." Brinkman noemde het tevens van belang voor de boeren dat ze ergens terecht kun nen voor hun boodschappen en dat er dus meer invulling voor het platte land nodig is dan alleen akkers. De Recronvoorzitter vindt dat in noveren nodig is. „Als jij maar ijs jes blijft verkopen, terwijl er lolly's worden gevraagd, doe je het niet goed. Voor de recreatie geldt het zelfde. Een toerist komt niet alleen naar de camping om naar de tent van de overbuurman te kijken. Die wil er ook op uit." Hij is van mening In de Eendrachtbode van 3 juni la zen wij met verbazing het artikel 'Beleid van Natura 2000 volledig doorgedraaid', een verslag van de algemene ledenvergadering van de afdeling Tholen van de VVD. Het is verkiezingstijd en dan doen politieke partijen hun best om standpunten in te nemen en die naar de kiezers toe te lichten. Deze vrij heid is iedereen gegeven. Dit gaat bij de VVD afdeling Tholen echter wel gepaard met zeer onzorgvuldige uitspraken, die tevens blijk geven van een hoge mate van ondeskun digheid en onwetendheid. Zelden zo'n uitllapper gehoord als van ex- wethouder Goossen: „We hebben acht maal meer hectare aan natuur gebieden dan heel Frankrijk heeft". Zijn ruimtelijk inzicht is ver bluffend klein. De werkelijkheid is omgekeerd en misschien dan ook nog ruim meer dan acht maal. Bo vendien heeft Frankrijk buiten de erkende natuurgebieden een over vloed aan prachtige en waardevolle natuur en dat kunnen we van Neder land bepaald niet zeggen. Zijn uit spraken over Natura 2000 zijn mis plaatst en getuigen van een treurige kortzichtigheid. Ook zit hij er flink naast met „Hel (de natuurgebieden) is een rem op alle economische en toeristische ontwikkeling". Soms kan dat zo zijn. Maar vaak is juist natuur een hele sterke toeristische factor, daar komt men op af. Natuur is ook een pluspunt voor de leefomgeving. Als mensen prettig en ontspannen kun nen wonen en werken, komt dat ook het economische klimaat ten goede. De gemeente Tholen is bekend om zijn mooie natuur, die mede wordt bepaald door de Zeeuwse cultuur historie en ook de liefhebbers van fraaie akkerlanden komen hier vol ledig aan hun trekken. Het zotst maakt de secretaris, de heer Stouten het wel met zijn uit spraak: „In de Scherpenissepolder mag je alleen komen als je lid bent van de natuurvcreniging". Beste meneer Stouten, ook de leden van de Natuurvcreniging Tholen mogen NIET in de Scherpenissepolder ko men. Want die polder is van Staats bosbeheer. En als die polder van een boer zou zijn (zoals in de vroegere situatie), mag er ook niemand an ders dan die boer komen. De gidsen van de Natuurvereniging Tholen leiden groepen belangstel lenden rond op de paden die dit na tuurgebied omzomen. Iedereen, wie dan ook, kan meegaan met de gid sen. Er is geen exclusiviteit. De gid sen van de natuurvereniging geven u uitleg over wat er is te zien. Pure liefde voor de natuur. Het is typerend, maar tegelijk ook onthutsend, hoe de VVD meent te moeten ageren tegen het belang en behoud van natuur, tegen waarden waar velen plezier en ontspanning aan beleven. Standpunten innemen is wat anders dan het publiekelijk verkondigen van onwaarheden. In relatie met de windmolens die de veelgeprezen Thoolse ruimte gaan verpesten, hebben onze plaatselijke VVD'ers vast wel meegekregen wat hun landelijke voorman Mark Rutte antwoordde op de vraag of hij vindt dat groene energie moet worden be vorderd. Hij zei: „Jazeker, maar met uitzondering dan van die malle' windmolens, want die draaien niet op wind, maar op subsidie". Zou het kunnen zijn dat de VVD-afdeling rancuneus is in samenhang hier mee? Want hier krijgt de natuurver eniging toch duidelijk een positieve bevestiging met betrekking tot de zaken waarvoor zij opkomt en zich inzet, namelijk voor de mooie na tuur op Tholen en Sint Philipsland! Planologiewerkgroep van de Natuurvereniging Tholen, Ge Meijnen. dat ze die mogelijkheden ook gebo den moeten worden en gaf een voorbeeld hoe de omgeving daarvan kan profiteren. „Gasten geven meer uit aan de omgeving dan aan de be drijven waar ze verblijven. Eerst dachten ze in Wissenkerke. die toe risten zorgen alleen maar voor een rij bij de bakker. Nu hebben de in woners door dat de toeristen ook wat opleveren en nemen ze de rij voor lief." Van Dis juicht de ontwikkeling van de recreatieve kant van Tholen toe. „Dat kan alleen lot stand komen in nauwe samenwerking met alle par tijen die daar een bijdrage aan kun nen leveren. Ik denk dat we als ge meente Tholen goud in handen hebben. Laat de mensen hier naar toe komen om te genieten van rust en ruimte. We willen geen gemeente zijn met een hek en prikkeldraad eromheen." Knols had het over zijn plannen om van recreatieoord De Pluimpot een vakantiepark te maken. Hij wil daarvoor 440 vakantiewoningen en een openbaar overdekt zwembad bouwen. De ondernemer stuit daar bij op een lange procedure voor het bestemmingsplan. „Planologisch blijft men hetzelfde denken als voor de crisis: zelfde termijn en in het oude kader." De Pluimpoi is sinds 2007 in bezit van de in recreatief vastgoed gespecialiseerde Knols Holding uit Maastricht met Jeroen Knols aan het hoofd. Zoals het er nu voor staat, is in maart 2011 het be stemmingsplan definitief en kan Knols aan de slag, maar het liefst was hij al eerder begonnen. Dat hij zo lang moet wachten op groen licht, komt volgens hem ook, omdat hij rekening moet houden met regelgeving met betrekking tot de cultuurhistorie. De Pluimpot is een zogeheten Belvedèregebied. Daarvoor is er een milieueffectrap portage in gang gezet. Knols heeft niet alleen plannen bin nendijks, maar ook buitendijks. En daarbij stuit hij op andere regelge ving, namelijk die van Natura 2000. Hij wil namelijk ook een jachthaven bij Gorishoek maken en daarbij heeft hij te maken met het be schermde gebied Oosterschelde. Hij vindt het niet erg om rekening te houden met het milieu, maar hij vindt dat er nu weinig mogelijk is. Eigenaar van vakantiepark De Pluimpot Jeroen Knols grijpt het werkbezoek van kamerlid Ad Koppejan aan om zijn belemmeringen bij de ontwikkeling van zijn onderneming in Scherpenisse uiteen te zetten. „De mensen van het milieu hebben allerlei wetten waarmee ze kunnen schermen." Knols denkt dat er juist wel veel kan met respect voor de natuur ep wil de kans krijgen om dat te laten zien. „Het dijkenlandschap is uniek en dat willen we behouden net als het natuurgebied De Pluimpot. Wc wil len Sint-Maartensdijk middels een recreatieve route verbinden met de jachthaven Daarbij willen wc aan dacht besteden aan de groene open bare ruimte. Er wordt zo een recre atief rijgsnoer gemaakt met groene parels." Knols werkt in de ontwik keling van de plannen samen met DcKoningWessels vastgoed uit Zwijndrecht. Durk van Loon lichtte die plannen via een schermpresenta- tie toe aan het gezelschap. Hij bena drukte daarbij dat er van uit wordt gegaan van de kwaliteiten die Tho len nu heeft: rust en ruimte. Hij sprak overigens liever over buiten hof Tholen, de ondertitel van het plan vakantiepark De Pluimpot. „Dat is om de negatieve lading van de naam vakantiepark af te halen. Dat roept vaak de gedachte van grootschalig op. Wc willen niet van tevoren een grote groep toeristen uilsluiten, want we willen ons juist meer richten op natuur, wandelen en fietsen." Knols vulde dat aan: „We blijven met de beide benen op de grond. Het hoeft niet uitbundig te zijn, maar het kan wel goed geregeld zijn." Hij doelde daarmee op zijn plan om service te bieden voor ou deren met betrekking tot zorg. „We willen aansluiten op lokale organi saties voor een economische im puls. Voor ons betekent dat gewoon niet opnieuw het wiel uitvinden. We facilitercn gewoon de ruimte." Er is een overeenkomst gesloten met de gemeente Tholen voor de uitbreiding met appartementen en het zwembad, maar Knols had graag ook een weinesscentrum erbij gezien, hotelappartementen en een golfbaan. Hij had gedacht dat de provincie net zo ambitieus was als hij, omdat die het gebied heeft aan gewezen voor recreatieve ontwikke ling. Maar Knols gaf aan dat hij daar nog weinig van heeft gemerkt. „De provincie Zeeland wil zich meer richten op recreatie, maar wat men in de beleidsplannen zegt, komt ambtelijk niet over." Knols had kritiek op meerdere bestuur ders: „Provincie, gemeente en wa terschap zitten niet op één lijn." Hij meent dat dat ligt aan het onder werp: „Het gaat om prioritering. Kijk naar het project zeeweringen. Als het gaat om veiligheid, kan er in één keer alles en werken alle partij en ineens wel goed samen." De recreatieondernemer vindt dat er te krampachtig wordt gedaan als het gaat om het ontsluiten van natuurge bieden. „Wat heb je aan natuur als je er niet eens kan komen?" Volgens hem hoeft toerisme niet schadelijk te zijn voor de natuur. „Je moet kij ken naar wat kan en niet naar wat niet kan." Hij benadrukte het belang voor Tho len bij het realiseren van zijn plan nen.„Iedereen heeft er zijn voordeel bij", aldus Knols. „We willen het f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5