WELNEE! KIEZEN LASTIGP Victorie Sint-Annalander in Alkmaar Gehandicaptenlift aan kade helpt mensen aan boord Spektakeldag en schuurfeest ter gelegenheid van 65-jarig bestaan Kies partij voor uw keuken Aan de steiger van Van Duivendijk in Tholen Jaco BolierPJZ is niet alleen voor boeren Bijzondere recycling-expositie van Marcel Warmenhoven Dierenopvang houdt open dag Donderdag 10 juni 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 ARDI De enige partij met gediplomeerde kandidaten! „In het begin was het wel even spannend, maar nu ben ik er al aan gewend," zegt Peter Luten uit Tholen nadat hij weer aan wal is gehesen. Luten zit in een rolstoel en kan dankzij de nieuwe lift voor mindervaliden aan boord en van boord van de Andiamo worden gehesen, de boot van zijn broer Arend-Jan Luten. Vrijdagmiddag werd de lift bij Van Duivendijk in Tholen officieel in gebruik geno men. Veel groter De vereniging Plattelands jongeren Zeeland (PJZ) Tholen/Sint Philipsland haalt dit jaar de AO W-leef tijd. Was het vroeger een club voor de jeugd van ag rarische afkomst, tegen woordig kom je op de feesten ook chauffeurs, it- techneuten en boekhou ders tegen. Woordvoerder Jaco Bolier (20 jaar lid) schat het aandeel landbou wers op vijftig procent. Ploegwedstrijden Schorrekoor Geen ziel Grootse fan ardi keukens en sanitair ceciliaweg 4. sint annaland www.ardikeukens.nl PRIJZEN ONZE BELOFTE AAN DE KIEZER: DUIDELIJK: IEDEREEN: RUIMTE: VERTROUWEN: IDEEEN: ZEKERHEID: KWALITEIT: KEURMERK: EIGEN RISICO: AFSPRAAK IS AFSPRAAK EEN MOOIE EN BETAALBARE KEUKEN VOOR CREATIVITEIT EN DIVERSITEIT DAAR INVESTEREN WIJ GRAAG IN WIJ ONTWERPEN EEN KEUKEN OM IN TE LEVEN JUIST IN CRISISTIJD VOOR EEN BETROUWBARE EN DUURZAME KEUKEN UNIEK KEURMERK KWALITEIT KEUKENBRANCHE DOOR ONS AFGESCHAFT: GEEN AANBETALING GEEN GEDOE, IEDEREEN DIRECT DE BESTE PRIJS! Het CVAB en de Elkie stichting organiseren zaterdag een open dag van tien tot vier uur bij de opvang aan de Roolandsedijk in Tholen. Daarbij wordt aandacht besteed aan het tienjarig bestaan van het seniorenhuis. In het pro gramma staan de dieren en hun dagelijkse verzorging centraal. Ook worden de asiel- en senioren- dieren voorgesteld met betrek king tot de zoektocht naar een nieuw onderkomen voor hen. Om het tweede lustrum van het seni orenhuis te vieren wordt een oud- Hollandse spelletjesdag voor baas en hond gehouden waarbij onder andere kruiwagen rijden en koekhappen worden gecombineerd. De opbrengst van de spelletjesdag komt ten goede aan de scniorcndicren zodat ze extra in het zonnetje kunnen worden ge zet. Inschrijven hiervoor is mogelijk via de website www.evab.net. Daarnaast is voor het eerst de zorg- afdeling te bezichtigen waar een aantal honden of katten individu eel, of in kleine groepjes, kunnen worden opgevangen die bijvoor beeld een apart dieetvoer gebrui ken, niet samen kunnen met andere dieren of omdat ze herstellende zijn van een operatie. Ook wordt de trimsalon officieel geopend en zal de trimstcr de gehele dag bezig zijn met het trimmen van honden en katten. Omdat de Elkie stichting een zelf- besturende stichting is die geen gel den van overheid en gemeentes ont vangt wordt er ook gezocht naar donateurs. Bijvoorbeeld om het se niorenhuis te kunnen opknappen met een onderhoud- en schilder- beurt. Verder zijn er diverse activiteiten. Zo zijn er voorlichtingstands aan wezig, is er een chipactie, kunnen er ponyritjes worden gemaakt, is er een rommelmarkt en worden huis dieren geportretteerd door een foto graaf. Dankzij subsidie van de gemeente, een bijdrage van de Rabobank en de inspanningen van Theo van Gurp van Kint b.v. in Halsteren. De mobiele lift staat op het terrein van de werf van Van Duivendijk aan Contr' Escarpe. Drijfveer achter de lift is Arend-Jan Luten. „Vroeger ging ik heel vaak samen met mijn broer vissen. We gingen regelmatig met De Zwerver van Piet Moerland mee. Door een ongeluk kwam mijn broer in een rolstoel terecht en was het voor hem niet meer mogelijk om aan boord te komen. Ik wilde graag dat mijn broer weer mee kon. Ik dacht dan rijden we wel naar Yerseke om hem daar aan boord te brengen, maar daar lukte het ook niet." Arend-Jan Luten ging de boer op om een oplossing te zoeken voor het probleem. Hij klopte aan bij Dirk van Duivendijk van de scheepswerf, de gemeente en de Rabobank. Ma chinebouw- en constructiebedrijf Kint werd er bij betrokken. Luten slaagde volledig in zijn opzet. „Ie dereen was enthousiast. Het is ge weldig dat dit voor algemeen ge bruik ingezet kan worden." De verrijdbare lift kan op drie bol ders - met de kleur geel - vastgezet worden. „De schipper kan de lift zelf bedienen. Luten is er blij mee. „Je ziet zulke'liften alleen maar op hele dure jachten. Hier kan ieder een hem vanaf de wal, gebruiken." De gemeente was met twee wet houders vertegenwoordigd. Jan Oudesluijs van sociale zaken om dat de gemeente 7000 euro subsi die verstrekte uit het wmo-budget en Kees van Dis van toerisme en recreatie (heeft ook water en ha vens in zijn portefeuille.) Ze hiel den een tweespraak. Uit hun woor den bleek dat Luten in juni 2008 aanklopte bij de gemeente en dat in korte tijd verschillende organisa ties zich achter het plan stelden zo als de werkgroep gehandicaptenbe leid Tholen, Van Dommelen watersport en de stichting Neder landse waterhond. Volgens de wet houders heeft de kleinschalige op- lössing grote gevolgen voor mensen met een beperking. Ze kunnen namelijk nu weer aan boord om te gaan varen of te gaan vissen. Door de lift kunnen ze weer op het water. De Rabobank was bereid 2500 eu ro bij te dragen. De lift is zeven da gen per week te gebruiken. De lift wordt opgeborgen in een roestvrij stalen kast die vergrendeld is met een codeslot. De lift kan 125 kilo hijsen, maar is volgens Theo van Gurp getest op een gewicht van 250 kilo. Behalve dat de lift vastgezet wordt op de bolder, wordt er ook nog een pen in de grond geschroefd om een mogelijk bewegen van het onder stel uit te sluiten. Van Gurp werd benaderd nadat hij een bijeenkomst van de gemeente had bezocht waarop ondernemers konden laten zien waar ze goed in zijn. Bedoeld om te bezien of er in de tijd van de neergaande econo mie werken naar voren gehaald konden worden. Hij werd uileinde lijk gevraagd om de lift te ontwer pen en te bouwen. „Het was leuk om te doen. Ik kan niet precies uit rekenen hoeveel tijd we er aan be steed hebben. Wc hebben een goed team en een goede tekenaar." Hij bedankte de gemeente en wens te de gebruikers veel watersport- plezier. Volgens Van Gurp was het probleem bij het maken de fundatie van het apparaat. „Vastzetten was de beste optie anders moest er met een contragewicht worden gewerkt.: waardoor het apparaat veel groter zou worden. De bolder is te gebrui ken als fundatie." De lift kan zijn weg gaan vinden in de watersport, maar het is voor Van Gurp niet de hoofdzaak, zegt hij. Marcel Warmenhoven legt de laatste hand aan kunstwerk. Peter Luten wordt door Theo van Gurp aan boord gehesenlinks Arend-Jan Luten, rechts Dirk van Duivendijk. „Waarom wordt iemand lid van de PJZ? Omdat je erbij wilt horen. Het is leuk om samen te werken en feest te vieren en activiteiten te ontwik kelen met een lijne groep mensen. En die vind je bij ons. Het is zeker niet alleen een vereniging voor boe ren." Elke maand is er wel iets te doen. Maar volgende week zaterdag wordt er extra uitgepakt. Dan wordt het 65-jarig jubileum gevierd in een schuur aan de Bitterhoekseweg in Poortvliet. Dat wordt een schuur feest dat zijn weerga niet kent. Zo'n tien leden van de PJZ (totaal zijn er ongeveer 80 leden van 16 tot 35 jaar) hebben de krachten gebundeld en de schuur zo ingericht dat er zo wel buiten als binnen van alles kan worden gedaan. Een trekkerbehen- digheidswedstrijd. Een zeskamp. Er is een kindercrossbaan. Er komen clowns. Er ligt een springkussen en er is muziek van dj Bassie die te vens een kinderdisco verzorgt. Bolier verwacht tenminste 400 be zoekers. „Dat is wel eens meer ge weest. Een paar jaar terug kregen we nog 6 tot 700 bezoekers. Waar aan die daling ligt, weet ik niet." Toch zijn bezoekers bittere nood zaak om uit de kosten te komen en ook nog wat over te houden om de activiteiten gedurende de rest van het jaar mede te financieren. „We hebben een begroting van ongeveer 10.000 euro. Er wordt een kleine entreeprijs gevraagd en voor de rest moeten we het hebben van de omzet van hel eten en drinken." Dat drinken is helaas, zegt Bolier, een stuk minder geworden. Muntten deren op konden zitten." Het werd een doorslaand succes en leidde tot nieuwe opdrachten. Zoals het ontwerpen van decors voor jeugdvoorstellingen. Musea kochten zijn werk. Ook in particuliere wo ningen siert zijn werk menige ka mer van vooral monumentale wer ken. In de orderportefeuille zitten nog vier opdrachten voor het maken van bronzen beelden. Waaronder een knielende man. „Dat bronsgie- ten laat ik doen. Het beeld is al drie keer verkocht." Eind 2007 belandde hij in Sint-An- naland. Het pand aan de Molendijk stond te koop. „Het leek erg klein aan de voorkant. Maar binnen zagen we een enorme ruimte en ook een prima atelier. Mijn grote werken kunnen langs achter naar de Suzan- naweg en dan op transport." Een hapje eten in restaurant Haven zicht bracht hem uiteindelijk bij zijn overzichtstentoonstelling in Alk maar. „We zaten daar met familiele den te eten. Op dat moment repe teerde ook Het Schorrckoor. Ik keek om het hoekje van de repetitieruim te en zag daar mijn nieuwe buurman staan. Nico Neef. Die nodigde me uit mee te komen zingen. Daar ont moette ik Bert Rauls. Een gedreven organisator en met relaties in Alk maar. Hij was onmiddellijk enthou siast toen hij mijn werk zag en stel de voor een tentoonstelling in te richten." Dat had nogal wat voeten in de aar de, want mijn werk is toch van flin ke afmetingen en transport is duur. We vonden sponsors, lieten een filmpje maken op youtube, maakten 1000 folders en affiches en nu staat het spul in de Grote Kerk in Alk maar. Bijna net zo groot als de Lau- renskerk in Rotterdam." Zondagmiddag om 15.00 uur is de officiële opening. Door een kunste naar. Rien Vroegindcweij. Een dich ter. De tentoonstelling heeft ook een motto: Recycling. Met als onder titel Retrospectief (Terugblik-red.) 1980-2010. De expositie is te zien tot en met 5 september in de Grote Kerk van Alkmaar. Bovenste rij v.l.n.r. Jaco Bolier, Mare Kostunje, Sanne van Leysen, Judith Nell, David Oudesluijs, Remy Donken; onderste rij Dimitri Donken, Jeroen Donken, Gert-jan Vermue, Marco Roggeband, Maarten v. d. Harst, Jeroen Deurloo. de meeste feesten vroeger uit in enorme drinkfestijnen. bij de Thools/Fluplandse afdeling is die omzet Hink gedaald. Bolier: „Veel bezoekers hebben thuis al ingeno men. Indrinken heet dat. Maar echt vervelende mensen hebben we daar door niet. Er is beveiliging die een oogje in het zeil houdt. Als het no dig is, sturen we mensen weg of er wordt mee gepraat. Maar er is voor zover ik weet. afgezien van kleine opstootjes, nooit iets ergs gebeurd. Zoals grote vechtpartijen bijvoor beeld. En dat hoor je ook wel eens anders. En van de 65 jaar dat de ver eniging bestaat, houden we al 42 jaar schuurfccstcn." Wel is het karakter van de feesten veranderd. „Ik weet nog dat er vroe ger bijvoorbeeld ploegwedstrijden werden gehouden. Dat heeft ons een Nederlandse kampioen opgeleverd. Freek Boudeling." De vereniging heeft elke maand wel een activiteit. Wat nu geweldig po pulair is bij de PJZ zijn de drop pings. „Dan gaan we met een bus naar een bepaalde plaats en daar worden de mensen gedropt en moe ten ze op basis van een paar kleine aanwijzingen thuiskomen. Vorig jaar was de bus vol met deelne mers." Bolier signaleert een toename van de belangstelling. „Een jaar of tien geleden daalde het aantal leden ge staag. Nu zien we de laatste tijd weer een stijging. Die daling komt vermoedelijk omdat er veel te doen is voor onze leeftijdsgroep. Sport bijvoorbeeld." Wat betreft de toekomst hoopt de vereniging te groeien. Soms lukt dat automatisch. Bolier: „Een van de le den is Frans Donken uit Oud Vosse- meer. Die heeft drie zoons. Die zijn nu allemaal lid. Dat schiet lekker op." Een van de andere leden merkt op dat er binnen de vereniging ver schillende vriendengroepen zijn ontstaan. „Zelfs stelletjes waarvan nu de kinderen weer lid zijn." Op 12 juni is iedereen welkom om het feest mee te maken. Overdag heet het Spcktakcldag en 's avonds Schuurfeest. Dat laatste zou niet be staan zonder de 15 man sterke schuurfcestcommissie. Er is ook tijd voor nostalgie. De feestcommissie heeft oud-leden op geroepen om mee te helpen en fo to's van vroeger mee te nemen. Hoe meer mensen daarop reageren, hoe beter, vindt de commissie. Wie lid wordt, kan zich het komen de jaar amuseren met bowlen, kar- ten, vissen, kanoën en toneelspelen. Neem een paar gebruikte stoelpoten. Armleuningen, schoenspanen, pollepels en twee doorgezaagde gedragen klompen, geeft niet wat als het maar krom- en gebruikt hout is, en je maakt een beer van 3,5 meter lang en 1,5 meter hoog. Het dier is met vele andere kunstwerken van beeldend kunstenaar Marcel Warmenhoven (56) uit Sint-Annaland tot en met 5 september te zien in de Grote Kerk in Alkmaar. werk. „Veel verdienen? Ik wil het niet over geld hebben. Geld is voor mij volslagen onbelangrijk. Finan cieel ging het altijd wel. Soms ook niet." Hij studeerde verder. Op de Jan van Eijck Academie in Maastricht. Een internationale school met 50 jonge kunstenaars. „We nodigden zelf gastdocenten uit. Echt veel wijzer ben ik er niet geworden. Ik heb me ook daar altijd als eenling opge steld. Kwam er een docent mijn werk bekijken, dan luisterden we meer naar de radio. Dan ging hij zónder commentaar te leveren weer weg." Omstreeks 1980 komt er een omme zwaai. Warmenhoven ontdekte de mogelijkheden van gebruikt hout. Afvalhout. „Eigenlijk uit nood. Want ik had geen geld om nieuw hout te kopen. Ik was op zoek. Naar nieuwe dingen. Nieuwe invalshoe ken. Op een bepaald moment zat ik te spelen met twee wasborstels. Die drukte ik voor de aardigheid tegen elkaar. Toen zag ik daar de bek van een hond in. Dat bleek inspiratie. Ik heb er gebruikt hout omheen ver werkt en ik had een hond gemaakt." De Setallandse kunstenaar die onge veer 20 jaar in Schiedam woonde en werkte, maar de rust van het platte land zocht, ging allerlei houten ge bruiksvoorwerpen verzamelen. Ma teriaal dat werd getransformeerd tot wolven en andere dicrenfiguren. Vloerdelen bij het grofvuil, werden tot varkens gespijkerd. Met oren van een pollepel en poten van be zemstelen. Meeuwenveren vormden staarten. Een wolf met opengesper de muil met stokken op de plek van de tanden. De hond van de boenbor- stels kon bewegen. Op zwenkwiel- tjes. In Gulpen kreeg hij de eerste grote opdracht. Een speeltuig op een schoolplein, „Het werd een palmen strand. Met houten cactussen en palmbomen. Om te klimmen en aan te hangen. Met golven waar de kin- Warmenhovcn werd geboren in Rot terdam Charlois in een gezin met zes kinderen. Pa Warmenhoven had een economische functie bij een aantal Rotterdamse ziekenhuizen en ma hield het gezin draaiende. „Het was absoluut geen kunstenaarsge zin. Alleen 1 broer maakt films en een zus vertaalt boeken uit het Rus sisch, als je toch iets cultureels zoekt in ons gezin." Warmenhoven maakte weinig vrien den. Voetballen buiten? Verstopper tje, diefie met verlos? Geen denken aan. Liever dieren tekenen. Met pot lood. Op wit papier. Ook binnen het gezin bemoeide hij zich maar weinig met de omgeving. Een 'Einzelganger', vindt hij van zichzelf. Een beetje tekenen aan de salontafel maakte duidelijk dat er iets creatiefs in hel mannetje school. „Ik tekende portretten. Fantasiepor- trcttcn. Schetsen van boeren met een pijp en een petje op. Oude men sen." Een driflkikkertje ook. „Zeker als er iets niet lukte." Hij maakte de plaatselijke hbs af en pa verwachtte dat Marcel eveneens iets economisch zou gaan doen. „Maar die richting interesseerde me geen ene moer." Gelukkig was er een oom in de familie met eveneens creatieve gaven. De man was kunst schilder en zag wel iets in het talent van zijn nog jonge neefje. Het idee om naar de Rotterdamse kunstaca demie te gaan, was op dat moment geboren. „Mijn vader verzette zich er hevig tegen. Daar is geen brood in te verdienen, vond hij. En hij had gelijk. Maar ik had op mijn 15e toch de beslissing al genomen. Conflic ten thuis of niet." Pa deed water in de wijn en kocht voor zijn zoon een tekencursus. „Een dure. Kostbare lesboeken en zo. En als je je huiswerk instuurde, kreeg je aanmoedigingen en com plimenten. Logisch, want dat insti tuut wilde ook de vervolgcursussen verkopen." Uiteindelijk ging hij toch naar de academie. Hij koos het vak beeld houwen. „Ik tekende thuis niet al leen. Boetseren deed ik ook. Dieren, mensenfiguren. Vandaar beeldhou wen. Knoeiwerk eigenlijk. Niks ori gineels. De leraren vonden hel ook niks." Dat leverde vooral in het derde jaar van zijn studie problemen op. „Ik kwam niet los. Wist niet goed waar ik mee bezig was en teerde eigenlijk op een aantal vaardigheden die ik had. Het resultaat was kundig en technisch oké. Maar het werk had geen ziel. Inhoudelijk was het niks. Het werk miste originaliteit. Gedre venheid. Het was puur werk dat je kunt en kent." In het vierde jaar kwam de door braak. „Hoe ik dat merkte? Dat is moeilijk te formuleren. Docenten hebben daar een grote rol bij ge speeld. Ze brachten me voortdurend aan het twijfelen en dwongen me keuzes te maken. En ik maakte een keus. Kleine keramische objecten. Sprookjesachtige figuren. Een serie gekke koningen bijvoorbeeld. Beeldjes van 10 tot 15 centimeter hoogte." Ook de waardering kwam. In de vorm van een landelijke prijs voor jonge beeldhouwers. „Toen kreeg ook mijn vader in de gaten dat het niet allemaal niks was. Zodra ik succes boekte, was hij trots en werd hij mijn grootste fan." De galerieën ontdekten Warmenho ven en hij ging exposeren. Verkocht

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 15