Prijs hoger, maar vraag valt tegen Gezelligheidsrit met paarden over Tholen en Flupland wordt traditie Kettinghoeve is eeuwenoud maar gaat mee in de tijd Winterschade 1,3 miljoen aan wegen waterschap Zo 'n 70 deelnemers bij tweede tocht met ruiters en wagens Donderdag 3 juni 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Optimistische verwachtingen eerste aardappelveiling niet waargemaakt De optimistische verwachtingen bij de eerste aardappel veiling zijn dinsdag niet helemaal waargemaakt. Zowel telers als handelaren hadden er meer van verwacht. Nu bleven er nog 398 kisten onverkocht staan. Groentespeci aalzaak Van de Hevel uit Berkel-Enschot reed echter te vreden terug naar midden-Brabant. Hij kocht de eerste 5 kisten Doré van de maatschap Moerland uit Sint-Anna- land voor 1,01 euro per kilo. Een inkoper van Loogman uit Amsterdam kwam door een file pas na het stoppen van de klok bij de veiling aan, maar via aardappelhandel Bijl kon hij toch nog aan zijn kisten met Alvantho's komen om ook de Amsterdammers van Thoolse nieuwe aardap pelen te voorzien. Gisteren was de aanvoer iets minder, maar de prijzen daalden met een dubbeltje of zelfs meer. Ze zijn echter veel hoger dan een jaar geleden. Regen Zuid-Europa 10% plastic Bijna alle soorten en maten waren te zien. Een colonne van Shetlanders tot aan grote trekpaarden trok zaterdag over Tholen. Het was een bonte verzameling van Thool se paardenliefhebbers die te paard of in een menwagen meededen aan een gezelligheidsrit. Vier Tholenaren, Jo- landa Breure, Karin Dullaart, Ko Brooijmans en Jaap de Boer hebben die voor de tweede keer georganiseerd. Doel: het samenbrengen van mensen voor gezelligheid en een tocht met paarden. En dat is geslaagd, volgens Jaap de Boer. Verkeersluw Gastvrij Leerzaam Zeeuwse Eilanden spreekt reserves aan Prijs erftrofee is kroon op werk van Mieke Bierens en Rinus Potappel De Kettinghoeve in Tholen is vrijdag in Middelburg be kroond met de erftrofee 2010. De boerderij van Mieke Bierens en Rinus Potappel was één van de drie prijswin naars. Tot hun verrassing kregen ze de eerste prijs. Het is een kroon op hun werk. Ze kregen een schildje en een geldbedrag van 1250 euro. Dat wordt gebruikt om de woning opnieuw te voegen. Schouderklopje Eigen middelen Waterschap wijkt niet voor voetbal Tholen wil samen met Noord-Brabant energie besparen Ondanks de lange winter en het late voorjaar ging de klok dinsdag 1 juni een paar dagen eerder draaien dan in 2009 en 2008, toen 4 juni de eer ste veildag was. Een bewuste keuze van het vcilingbcstuur om een al te grote aanvoer te vermijden en dal lukte met dinsdag 46 ton tegenover maar liefst 202 ton op 4 juni 2009. Voor Dore werd toen 36-54 euro cent betaald en dat was dinsdag een stuk beter met 80-1,01 euro. Ook de Premiere deed met het 85-87 beter dan vorig jaar met 37-40. En de Frieslander deden er niet voor onder met 65-85 tegenover 30-39 in 2009. Dat er partijen werden ingehouden en later nog voor een tweede keer de klok passeerden, maar toen nog niet allemaal verkocht werden, viel telers en handelaren het meest le gen. „We hadden inderdaad ver wacht dat de afzet vlotter zou ver lopen", vertelt veilingdirecteur David Hage. De een halfuur eerder in Barendrecht begonnen groente veiling had kennelijk voor de aard appels een wat negatieve toon ge zet. De 84 kisten met Dore kriel, die normaal toch heel gewild zijn, bleven staan doordat er import is voor een lage prijs. Maandag, een dag voor de eerste veiling, hadden via bemiddeling ook al Thoolse vroege aardappelen hun weg naar afnemers gevonden en die bleken dinsdag nog niet allemaal opgege ten te zijn. Toch toonde David Hage zich in zijn openingswoord optimistisch. „Voor de nieuwe oogst lijkt de stemming er goed in te zitten. Het barre winterweer en de vele regen waar de Zuid-Europese landen mee te maken hebben gehad, heeft ertoe geleid dat het aanbod vanuit deze landen Hink lager ligt en dat de prij zen vrij hoog zijn. Dit in combinatie met het beperkte aanbod vanuit ons eigen leeltgebied, rechtvaardigt een optimistische stemming. We zijn 2009 zeker nog niet vergeten, maar de uitgangspositie voor dit moment is veel en veel beter. Dit nieuwe sei zoen starten we dan ook met alle vertrouwen", aldus de vcilingdirec- teur. De aanvoer bleef nog beperkt tot vijf telers met Dore's, twee met Frieslander en een met Premiere. De hoogste prijs bij de Premiere was een partij van de gebr. J. en A. Hcijboer uit Scherpenissc voor 87 cent per kilo. Ook van dit ras kocht groenteboer Van de Hevel 5 kisten. Hij combineert zijn reis naarTholen vaak ook met een duiktocht bij Go- rishoek, zodat de Brabantse groen teboer verschillende kwaliteiten van het eiland kent. De hoogste prijs bij de Frieslanders kregen de gebr. Guiljam uit Sint- Annaland met 85 cent per kilo. Ko per was aardappelhandel Bijl met 42 kisten. Een voor 65 cent inge houden partij van 84 kisten Premie res van A.W. Lindhout uit Poortvliet werd na de veiling nog verkocht. De 46 ton op de eerste veiling komt van vroege gronden met goed voor- gekiemde pootaardappelen en tijdig gelegd plastic. Na een lange, koude winter was de grond begin maart goed om te gaan poten. Het daarop volgende aanhoudende goede weer leidde ertoe dat er half maart al ruim 500 ha vroege aardappelen waren geplant. Ongeveer 10% is direct af gedekt met plastic. De groei stag neerde door enkele koude weken met overwegend droog weer. De temperatuur zakte meerdere ochten den tot rond of zelfs iets onder het vriespunt. Op slechts een enkel per ceel trad nachtvorstschadc op. Toen half mei de temperatuur steeg naar zomerse waarden, groeiden de ge wassen gestaag. Dinsdag consta teerde David Hage dat de sortering van de aangevoerde partijen over wegend goed was. „De komende weken zal de aanvoer wel toene men, maar we kunnen bijna zeker stellen dat het nog geen topaanvoe- ren zullen worden. En wc verwach ten dat de prijs niet zal dalen." Hage verwacht eind juni Alvantho's in kleinverpakkingcn bij de super markten, maar dan moeten er eerst huidvaste aardappelen zijn die ge schikt zijn voor dc wasserij. Wim Hage uit Sint-Annaland, Cor Kleppe uit Poortvliet en Wim van der Male uit Sint-Maartensdijk (v.l.n.r.) bij de nieuwe oogst. Woensdag 2 juni: Dore 75-80, Pre- heimcr 1,17; drielingen 38-40, kriel Dinsdag 1 juni: Dore 0,80-1,01 eu- lander 65-85, drielingen 40-45, kriel miere 71, Frieslander 70-71, Eigen- 1,00-1.01; aanvoer 40 ton. ro per kilo. Premiere 85-87, Fries- 1,00-1,05, aanvoer 46 ton. Sint-Annalanders Jaap de Boer en Cent Goedegebuure gaan als eerste aanspanning voorop in de stoet van de gezelligheidsrlt. De Sinl-Annalander wil er een tra ditie van maken. Elke laatste zater dag van dc maand mei een dergelij ke rit over Tholen of Sint Philipsland houden. Dat er animo voor is, blijkt wel uit het aantal deelnemers van dit weekend. Zo'n twintig ruiters en tien aanspannin gen vormden een (linke stoet. Som mige wagens werden voortgetrok ken door twee paarden. Op de wagen van Brooijmans, waar twee trekpaarden voor liepen, zaten tien mensen. De Boer denkt dat cr in to taal zo'n 70 deelnemers waren aan de rit. Dal er ook mensen die geen paard hebben gewoon konden meerijden op een wagen, is niet helemaal over gekomen volgens De Boer. „Wc hadden hel idee om een huifkar te huren, waarop zo'n twintig perso nen konden meerijden, maar er kwamen minder mensen daarvoor dan verwacht." Het is de bedoeling dat mensen zich bij volgende edities daar ook weer voor kunnen aanmel den. Het idee voor een gezelligheidsrit is ontstaan bij Jaap de Boer en Ko Brooijmans. „Er kwamen mensen uit de Hocksche Waard met hun paard en wagen naar ons eiland om hier in een verkeersluwe omgeving aangespannen te kunnen rijden. Toen dacht ik, als er mensen naar ons eiland komen omdat er hier zul ke goede omstandigheden zijn, waarom organiseren we zelf dan niet zoiets op ons eiland? Dat heb ik besproken met Ko Brooijmans." Samen hebben ze bedacht dat ze er zoveel mogelijk soorten paarden liefhebbers mee wilden bereiken, vap beginner tot. gevorderde, zowel menner als ruiter. De Boer rijdt zelf aangespannen met zijn Hallingers, Brooijmans staat in dc omgeving vooral bekend om zijn demonstra ties met trekpaarden en rondritten met paard en wagen. Met Jolanda Breure en Karin Dullaart die beiden de voorkeur hebben voor het zadel in plaats van de bok, is er volgens De Boer voldoende diversiteit in de organisatie. Ging vorig jaar de route vooral via de zuidkant van het eiland Tholen, dit jaar startte de tocht vanaf de fa milie Breure aan de Vierde Dijk in Sint-Annaland. De paardenliefheb bers vertrokken richting Stavenisse en pauzeerden na zo'n twee uur op de drogerij van de familie Bijnagtc. De Boer was verrast door de gast vrijheid van die mensen. „We had den alleen gevraagd of we daar mochten pauzeren en gebruik mochten maken van het sanitair om naar het toilet te kunnen en de paar den water te geven. Maar ze hadden stoelen en tafels buiten gezet en er stonden frisdranken, koffie en thee klaar. En omdat het droog weer was, mochten de paarden ook op een stukje gras staan." De deelnemers was gevraagd zelf een lunchpakket mee te nemen. Ze hoefden het niet de hele tijd bij zich te dragen, want op de grote wagen van Brooijmans was er nog vol doende laadruimte. Het viel De Boer op dat veel mensen met elkaar in gesprek gingen alsof ze elkaar al jaren kenden, terwijl het de eerste keer was dat ze elkaar ontmoetten. Dat deed hem enorm deugd. Vorig jaar deden er ook nog mensen van buiten het eiland mee, maar daar wil de organisatie vanaf. „We hebben er specifiek voor gekozen om mensen van Tholen en Sint Phi lipsland samen te brengen." Hij heeft ook gemerkt dat dc mensen die speciaal naar het eiland komen ook gewend zijn om een (link tempo erop na te houden. Omdat de rit ook bedoeld is voor beginners en omdat er zoveel verschillende typen paar den meelopen, wil de organisatie de snelheid redelijk laag houden. „We gaan wel proberen volgend jaar een iets hoger tempo in te voeren dat ie dereen kan bijhouden." Volgens De Boer is de rit ook leer zaam en heeft hij cr zelf nog wat van opgestoken. Zo kreeg hij een tip van Ko Brooijmans over hoe hij zijn paard het beste kon laten gehoorza men. Overigens fungeerde een aan tal deelnemers als verkeersregelaar. Zij reden voorop of aan het einde van de stoet om eventuele automo bilisten en fietsen te waarschuwen. Er werd begrip gevraagd van de an dere weggebruikers, want auto's en fietsers moesten in de berm wachten tot de paarden voorbij waren, want passeren zou onverantwoord zijn. Aan het einde van de tocht van in totaal zo'n vier uur werd nog nage praat op het terrein van de familie Breure. Daar werden wat borrelhap jes bij geserveerd. De Boer vond het zo gezellig dat hij alweer uitkijkt naar de volgende rit. „Maar dan hebben we wel een andere route. Ik denk meer richting Poortvliet en Oud-Vossemeer." VERVOLG VAN LEERPLICHT Het is belangrijk dat je een afgeronde opleiding hebt. En dat je, dat mag ik op deze school wel zeggen, je talen ten ontplooit en er mee woekert zoals in de Bijbel staat. Het maximale uit jezelf halen." Naar school moeten of naar school mogen is een verschil, zei hij. Maar het moeten kan ook leuk zijn, zoals de kinderen al aangaven. „De jufs en meesters doen elke dag hun best voor jullie dat je het moeten leuk mag vin den. Geef ze een applaus." Dat deden ze van harte. Op de dag van de leer plicht wordt gepoogd het leuke van naar school gaan te benadrukken. Hoek had twee mp3-spelers bij zich. Dat werd met ooh en aah ontvangen, maar Hoek zei dat hij zelf niet wist wat het is. Twee meisjes wonnen de prijs. Jasmijn en Rhode. Ze waren er heel blij mee. Aan wegen van waterschap Zeeuwse Eilanden is voor een bedrag van 1.355.000 euro winterschade vastgesteld. Districtsopzichters hebben een inventarisatie gemaakt. De betreffende wegen zijn globaal geïn specteerd, waarbij de waarden van het vorig jaar zijn vergeleken met de huidige situatie. Met een automatiseringsprogramma zijn de her- stelkosten berekend. In de winter 2008/2009 was de scha de aan asfalt verhardingen van water schapswegen een half miljoen euro en in de voorbije winter 2009/2010 zijn de herstelkosten opgelopen tot 855.000 euro. Reparatie binnen de begroting kan alleen als dat ten kos te gaat van het reguliere onderhoud, wat dan noodzakelijkerwijs moet worden doorgeschoven. Het kwali teitsniveau dat waterschapsbestuur wil, kan dan niet gehaald worden. Daarom maakt Zeeuwse Eilanden een aparte bestemmingsreserve, die wordt gefinancierd uit dc algemene reserve wegen. Enkele jaren geleden is hieraan het niet bestede restant van de provinciale afkoopsom van 2 'miljoen euro toegevoegd. Voorals nog gaat het waterschap uit van 1 miljoen. Dan is er 1.650.000 euro voor herstel van winterschade be schikbaar. Met dit extra geld kunnen de belangrijkste knelpunten opgelost worden. Het eventuele restant zal begin 2011 aangepakt worden. De algemene vergadering van 14 okto ber moet formeel nog een beslissing nemen, maar dc voorbereidingen zijn al begonnen. De prijs wordt elke drie jaar uitge reikt. Er waren 42 boerderijen voor de wedstrijd ingeschreven. Het is de eerste boerderij op Tholen die de hoofdprijs in de wacht sleept. De ju ry van de erftrofee bestaat uit verte genwoordigers van dc stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ), de boerderijenstichting en de ZLTO. Het ereschildje staat voor de waar dering die zij hebben voor de keuze die de eigenaren hebben gemaakt voor de inrichting van hun erf. Po tappel schroefde het zaterdagmid dag meteen aan de dampaal bij het monumentale hek. Volgens de jury zijn de meeste ka rakteristieke gebouwen uit de perio de vanaf 1650 nog aanwezig. Maar is het bedrijf ook in de naoorlogse ontwikkeling meegegaan. De mo derne bedrijfsgebouwen, met grote loodsen en betonnen erfverharding, staan min of meer los van het histo risch erf. De bebouwing is divers en geeft de ontwikkeling weer van de verschillende naoorlogse bouwty pen: van een stenen gebouw (de koeienstal) en een loods van beton platen tot dc damwandloods. Verder is de jury erg te spreken over de aanwezige beplanting. Dc mo derne schuren staan in het groen (onder meer elzenhaag). Daarmee maken ze deel uit van het histori sche complex en passen ze beter in het landschap. 'Het is zichtbaar dat de historische bebouwing met aan dacht en met de nodige zorg is ge restaureerd en in stand wordt ge houden.' De jury roemt dc restauratie van de bakkeet/annex wagenhuis dat als vakantiewoning wordt gebruikt. 'Het geheel kan gel den als een voorbeeld hoe een be staande boerderij zich heeft ontwik keld tot een modern, hedendaags bedrijf.' Rinus en Mieke waren eerst hele maal niet van plan om naar Middel burg te gaan. De jury was in januari langs geweest. Mieke's moeder overleed. Ze waren met andere din gen bezig en hadden zich niet opge geven voor de prijsuitreiking. Bo vendien hadden ze voor die dag zelf al iets anders gepland. Ze hadden nog we een telefoontje gekregen van de SLZ dat er op de prijsuitrei king ook dia's vertoond zouden worden van dc Kettinghoeve, maar dat haalden hen niet over dc streep. Pas toen ze in deze krant - een dag voor dc bekendmaking - lazen dat er écn Thoolse boerderij bij de prijswinnaars zat, bedachten ze zich. „Dan moeten we toch maar gaan," zegt Rinus. Mieke: „We hadden ook helemaal niet gerekend op de eerste prijs. Normaal gespro ken krijgt de boerderij waar de uit reiking wordt gehouden dc eerste prijs." Dat was nu niet het geval. Toen bij het opnoemen van de prijzen gede puteerde Van W'averen per abuis de tweede prijs eerst in plaats van de dérde noemde, was het voor Potap pel duidelijk: „Dan word je derde of eerste. Toen het over de boerderij met het rieten dakje uit 1650 ging, kreeg ik al een schouderklopje van Gerard Smallegangc van de boerde rijenstichting die achter ons zat." Het is een kroorrop hun werk. Dc gebouwen, het erf en de tuin liggen er tot in de puntjes verzorgd bij. An deren kunnen er van meegenieten, zegt Mieke. Niet alleen fietsers die vaak stil staan bij Huize Vermuy- den. „We hebben regelmatig bruid sparen die hier komen voor hun bruidsfoto's. Vorig' week twee op één dag. Smallegange houdt hier wel eens een rondleiding. Kiwanis is hier gestart met een fietstocht voor slechtzienden. Voor de cursus van de SLZ komen ze hier op excur sie." De prijs komt op een bijzonder mo ment. Potappel: „Wc hebben mee gedaan omdat het voor ons het laat ste jaar is. Met de trofee sluiten wc het op een mooie manier af." De boerderij is overgegaan naar de dochters Carolien (29) en Lenny Bierens (25). Carolien komt op de boerderij wonen. Sinds Rinus (66) en Mieke (53) el kaar zestien jaar geleden leerden kennen, is er veel tijd. geld en ener gie in de boerderij gestoken. De Kettinghoeve zat wat onderhoud betreft in een neergaande lijn. ver telt Rinus: „De deuren van het wa genhuis konden bijvoorbeeld niet meer open. Er stond een ijzeren paal tegen. Dat was geen gezicht. De deuren van de schuur waren aan het rotten. Daar heb ik eerst spat- platen op gespijkerd. Tot ze hele maal verrot waren. Toen heb ik er één voor één nieuwe deuren voor gemaakt." Potappel, toen nog kantonnier bij de provincie, deed veel zelf, schakelde een bevriende timmerman in, maar hielp ook de aannemers als cr grote re karweien waren. „Ik heb veel sa mengewerkt met Kees Lcmsom en Leen Roozemond. Als je meehelpt is het voor jezelf ook goedkoper. We hebben het echt steeds uit eigen middelen gedaan. Het is nu nog puur het onderhoud, de grote dingen zijn gedaan." Volgens Potappel is het belangrijk om aan een onderdeel te beginnen en dat af te maken. „Er zit wel veel tijd in, maar je krijgt er wat voor terug." De schuren worden gebruikt voor de opslag van caravans, in de nieu we loods staan landbouwmachines, het aardappelland is verhuurd, even als de vakantiewoning. Mieke is blij dat de prijs op Tholen is gevallen: „Daarmee komt Tholen weer in de picture." Als vrijwilligster van de streek-VVV is dat mooi meegeno men. „Wc hebben veel mailtjes en kaartjes gehad. Van mensen die met ons trots zijn." Mieke Bierens en Rinus Potappel voor de bekroonde hoeve met het ereschildje op de dampaal van het hek. Dc meerderheid van de algemene vergadering van waterschap Zeeuw se Eilanden vindt niet dat de voor 24 juni geplande vergadering moet wij ken voor dc voetbalwedstrijd Neder land-Kameroen. Dijkgraaf Toine Poppelaars wierp die vraag op, waar na hoofdingeland Chris Koopman uit Sint-Maartensdijk om stemming vroeg. Daarbij bleek dat cr een meer derheid gewoon om acht uur 's avonds wilde vergaderen in Terncu- zen, zoals ook gepland was. Overi gens komen de algemene vergade ringen van zowel Zeeuwse Eilanden als Zeeuws-Vlaanderen 's middags om vier uur al in gezamenlijke ver gadering bijeen. Daarna is cr een ge zamenlijk diner en aansluitend houdt Zeeuwse Eilanden dan een algemene vergadering. B. en w. van Tholen hebben beslo ten tot deelname aan dc bestuurs- opdracht duurzame ontwikkeling West-Brabantse vergadering. Hoe wel de gemeente aandeelhouder is van nutsbedrijf Delta, kiest bet college voor West-Brabant om sa men te werken op het gebied van energiebesparing, duurzaam bou wen, biodiversiteit, het opstellen van een duurzaamheidsmonitor en het klimaat. „Er zijn uiteraard ook samenwer kingsverbanden met andere ge meenten in Zeeland, maar niet op een dergelijk grote en brede schaal als in West-Brabant", aldus b. en w. 'i V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9