Niels van den Berge hoopt op Kamerzetel 'Personeel rijdt in veel te dure jeeps 'CU is voorstander van duurzame ontwikkelingen zoals viskweek' Te veel regels, te veel ambtenaren 'Tholen als nieuwe hoofdstad van regio' EE Houte 'Beleid van Natura 2000 volledig doorgedraaid' Keus uit zestien partijen SGP pleit voor startersleningen Scholen Tholen vergen forse aanpassingen Donderdag 3 juni 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Tholenaar terug van Groen Linkstoer met trekker Biodiesel VVD: stop met aankoop landbouwgrond voor natuur Natuurvereniging VVD-afdeling Tholen wil waterschap behouden Bewezen Ernst Cramer proeft lamsoor en zeekraal op bezoek in Stavenisse „In Den Haag hebben we vaak de mond vol van hoe het 'buiten' gaat. Maar ik stel datje het zelf moet hebben ge zien om dat te kunnen weten. Op een werkbezoek als dit ondervind je aan den lijve ondervinden wat regelgeving doet." Dat zei Tweede Kamerlid Ernst Cramer gisteren morgen in Stavenisse, waar hij het viskweekbedrijf Gro- VisCo bezocht. Cramer staat bij de ChristenUnie zeven de op de lijst, precies het aantal zetels dat deze partij volgens de laatste peilingen bij de komende verkiezin gen zal halen. Zout Zoommeer GEMEENTE THOLEN Zorgen Zoommeer bij VVD-Tholen Celstraf geëist 'nertsenbevrijder' Piet Stouten van VVD: Ze vechten elkaar het kot uit Regels en regels. Ondernemers worden er tureluurs van. Ook de leden van de VVD-afdeling Tholen. Ook de ge meentelijke regels moeten op de helling, zei provinciaal statenlid Carla de Paepe op de algemene ledenvergade ring onlangs in hotel Kom in Sint-Maartensdijk. Dijkversterkingen WD over mogelijk andere bestuurlijke indeling Als de Zeeuwse gemeenten en de gemeenten in West- Brabant onder één bestuur zou komen, dan kan Tholen de nieuwe hoofdstad van het gebied te worden. Dat was de conclusie van het debat bij de leden van de .VVD-af deling Tholen onlangs in Kom in Sint-Maartensdijk. Verkiezingsuitslag op website van EB www.eendrachtbode.nl Anjeractie Epilepsiefonds Astmafonds Handicap interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Niels van den Berge denkt dat hij kans maakt om voor GroenLinks in de Tweede Kamer te worden gekozen. Dat zei hij vrijdagmiddag toen hij op de Markt in Tholen terugkeerde met zijn trekker na een toer langs boerenbedrijven door Nederland. „We stijgen al een hele tijd. En dat blijft stabiel." Van den Berge staat op de twaalfde plaats. In de peilingen staat Groen Links op elf zetels. Daarom is Van den Berge hoopvol gestemd. „Mochten we een minister leveren in het kabinet die van de lijst komt, dan schuiven wc een plaatsje op. Maar er kan ook van buiten een mi nister worden gevraagd." Het blij ven nog spannende tijden voor de 24-jarige Tholenaren die in vijf da gen bijna 800 kilometer aflegde. Langs verschillende boerderijen die 'iets bijzonders doen met duur zaamheid.' „Maar daar waren ook gangbare bedrijven bij hoor. Een akkerbouwer bijvoorbeeld die ge bruik maakt van windenergie. Het is heel breed." Aanvankelijk zou Van den Berge ook de biologisch dynamische boer derij aan de Lageweg in Anna Jaco- bapolder aandoen, maar door de vliegtuigramp in Tripoli, werd de campagne uitgesteld en aangepast. „Ik heb wel het zelfde type bedrijf van Loverendale in Oostkapel Ie be zocht. Ik was graag naar Sint Phi- lipsland gegaan." Van den Berge is overal goed ont vangen, zegt hij. Volgens hem is GroenLinks de enige partij die langs de boeren gaat. „We hebben geke ken naar wat ze verwachten en hoe ze de toekomst zien." Van den Ber ge stelt vast dat boeren die voorop lopen, vaak te maken krijgen met te genwerking. Zo bezocht hij een melkveehouder in het Groene Hart die aan agrarisch natuurbeheer doet, maar die geen vloeibare mest meer mag uitrijden. „Dat moet in vaste vorm. Daar is GroenLinks het mee eens, maar het betekent wel dat hij een grote investering moet doen om zijn stal daarvoor aan te passen, maar daar is dan geen geld voor." Het zijn vooral de kosten van de in vesteringen waar boeren tegenaan kij ken als ze willen omschakelen naar bijvoorbeeld een biologische teelt, zegt het kandidaat Tweede Kamerlid. „Veel boeren willen dat wel, maar zonder subsidie kan het niet. Ze hebben ook aangegeven dat ze niet op subsidie willen leven. Niet elke boer kan zomaar verduurzamen." Volgens Van den Berge staat dat ook in het verkiezingsprogramma van zijn partij. „We willen geld vrij ma ken voor groene- en diervriendelij ke landbouw." Niels reed drie dagen alleen van de ene boer naar de andere. Van Mid delburg naar Kaatsheuvel, van Wa- geningen naar Zwolle. „De andere dagen reden een vriend en een vriendin mee." In de cabine van de grote trekker. „Het is prachtig. Op B-wegen zie je heel veel van het land. Ik kom veel in Zeeland, maar ik ben op plaatsen geweest waar ik nooit eerder was." De keuze voor de trekker, New Hol land, was niet toevallig, legt hij uit. „Wij willen een nieuw Nederland vorm geven. Deze tractor voldoet aan de strengste uitstootnorm. Op grond van zijn milieuprestatie is hij gekozen." De motor gebruikt bio diesel, maar dat was volgens Van den Berge, niet overal verkrijgbaar. Op de deur van de cabine prijkt een portret van Femke Halsema en aan de achterkant een grote vlag van de partij met de slogan: GroenLinks zin in de toekomst. Niels verdeelt nu zijn lijd tussen Den Haag waar hij beleidsmede werker is van GroenLinks en de rest van het land om campagne te voe ren. „Maar ik ben nog steeds partti-' me Tholenaar, hoor." De overheid moet stoppen met de aankoop van natuurgebieden. Het be lemmert de economische ontwikkeling. In het natuurgebied in Scherpe- nissepolder worden alleen mensen toegelaten die lid zijn van de natuur- vereniging. Die geluiden waren te horen op de algemene ledenvergadering van de afdeling Tholen van de VVD onlangs in hotel Kom in Sint-Maar tensdijk. Het was een van de punten die de leden bespraken voor de Tweede Kamerverkiezingen op 9 juni. Het bestuur had gehoopt op een verte genwoordiger van de liberalen uit Den Haag maar die was niet be schikbaar voor de afdeling met ruim zestig leden. Daarom bespraken ze de punten uit het verkiezingspro gramma. De afdeling is het ook eens met de landelijke VVD als het gaat om de natuur. Het ontwikkelen van natuur gebieden valt op veel plaatsen duur der uit. De inrichting zou versneld kunnen worden door particulier na tuurbeheer en agrarisch natuurbe heer te stimuleren. Het beleid wordt nu gedomineerd door hel Europese beleid van Natura 2000. Daarin wordt volgens de liberalen te weinig rekening gehouden met de mens in de natuur. Economie en ecologie moeten volgens deze partij samen kunnen gaan. Volgens Piet Stouten blijft de aankoop van landbouw gronden achter. De ecologische hoofdstructuur zou in 2018 klaar moeten zijn, maar volgens hem is nog maar 30 procent gehaald. „We moeten eerst maar eens gaan inrich ten en stoppen met aankopen. Als er op één plaats beestjes zitten, mag je niks meer. Natura 2000 is volledig doorgedraaid." Oud-wethouder Eric Goossen noemde het een 'pure verschrik king'. „We hebben acht maal meer hectare aan natuurgebieden dan heel Frankrijk heeft. Het is een rem op alle economische- en toeristische Qntwikkcling. Het toverwoord is Natura 2000. Er moeten wel midde len zijn om te beschermen maar niet om te blokkeren. We zijn het braaf ste jongetje van de klas." Volgens Van Oost was het de schuld van voormalig CDA-minister Kees Veerman van LNV, maar ook van de huidige minister Gerda Verburg die er nog meer natuurgebieden bij wil. Hij vond dat het aantal natuurgebie den juist terug gebracht moet wor den. „Het is heilig verklaard. Zee land zit op slot." Volgens Stouten worden alle gebieden op slot ge daan. „In de Scherpenissepolder mag je alleen komen als je lid bent van de natuurvereniging." Verder was de afdeling het eens met Tweede Kamerlid Charlie Aproot (vorig jaar bij de VVD te gast in Tholen die de opcenten van de mo torrijtuigenbelasting wil besteden aan provinciale wegen en nergens anders voor. Nu wordt het geld ge bruikt voor de algemene middelen. De VVD-afdeling Tholen wil het waterschap in stand houden, maar de bestedingen moeten efficiënter en de inwoners zouden er meer bij be trokken moeten worden. Dat is de uitkomst van de discussie op de alge mene ledenvergadering onlangs in hotel Kom in Sint-Maartensdijk. De leden behandelden punten uit het verkiezingsprogramma. Secretaris Piet Stouten kaartte de kwestie over de toekomst van het waterschap aan. „Moeten we ze wel of niet in stand houden?" Volgens voorzitter Henny Polderman-Martin uit Tholen is het de oudste vorm van democratie die Nederland kent. „Het is de vraag of de taken naar de gemeente en de provincie moeten worden overgedragen." Oud-raadslid Gabri Hoek uit Sint- Maartensdijk vond het belangrijk dat het waterschap blijft. „Het geld dat er voor is gaat vooral naar het water. Het wordt gebruikt voor de veiligheid en de kwaliteit. We moe ten wel oppassen dat de natuurlob- by te veel invloed krijgt." Polderman wilde weten hoe het met de controle op de bestedingen van het waterschap is gesteld. Hoek zei dat niet te weten. Maar volgens pen ningmeester Anton van Oost uit Tholen rijden de medewerkers van het waterschap in 'veel te dure jeeps' rond. Hij ziet ze elke ochtend als hij van Tholen naar Yerseke naar zijn werk rijdt. „Dat kan echt wel wat minder." Volgens Hoek kan er wel efficiënter gewerkt worden, maar hoe gaf hij niet aan. Van Oos/ vond dat de taken toch beter bij het waterschap kun nen blijven. „Als je die onderbrengt naar de gemeente of de provincie, dan wordt het nog minder effi ciënt." Stouten wees op een ander aspect, namelijk dat bij de verkiezingen van het waterschap maar weinig mensen gaan stemmen. „Het is maar een paar procent. Voor velen is dat een gruwel. Vooral voor de linkse partij en. Zeker met geborgde zetels. Maar wij zien er geen voordelen in om het waterschap op te heffen." Volgens oud-wethouder Erie Goos sen heeft het waterschap zich bewe zen. „Er is nu een directe invloed van de politieke partijen, dus ook van de burgers. Opheffen is geen oplossing. Je moet wel kijken wat er gebeurt en wat het kost. Het is zaak om de democratische legitimiteit versterken." Polderman concludeer de dat er meer controle zou moeten komen op de bestedingen en dat de inwoners er meer bij betrokken moeten worden. Volgens Goossen doet het waterschap al wel het nodi ge om (jet imago te verbeteren. Adrie Cornelisse (links) laat Kamerlid Cramer zijn binnendijks gekweekte zeekraal en lamsoor proeven. Tussen hen in staat Kees van der Eist uit Tholen. Cramer werd in Stavenisse verge zeld door Kees van der Eist uit Tho len en Ron de Rover uit Middelhar- nis, de nummers 46 en 26 op de lijst. Ze lieten zich door Adrie Cor nelisse informeren over de kweek van tarbot, zagen de ontwikkeling van deze vissen in de bassins in de grote bedrijfshal. Landbouw en na tuur, verkeer en financiën zijn de onderwerpen waarmee Cramer zich in de Tweede Kamer bezig houdt. Hij noemt de visserij belangrijk voor ons land. Ook internationaal speelt Nederland in die sector een rol. Een sector waarin duurzaam heid steeds belangrijker wordt. Ko ningin Beatrix uitte dinsdag, op staatsbezoek in Noorwegen, nog haar bezorgdheid over de overbevis- sing en drong aan op een duurzaam beheer van de visbestanden. En die zelfde dag vertelde demissionair landbouwminister Verburg in Co- lijnsplaat dat ze in Zeeland een na tionaal kenniscentrum voor de vis serij wil dat vernieuwing en verduurzaming in deze sector be vordert. De CU wil werken aan een sociale en duurzame economie. Ze is dan ook een groot voorstander van vis kweek, aldus Cramer. Ook de Twee de Kamer bepleit dit. Daarom vond hij het jammer, van Cornelisse te moeten horen dat er in het binnen land nauwelijks afzetmogelijkheden zijn voor diens tarbot. Ook de pro blematiek van het voer kwam ter sprake, omdat daarvoor vismeel wordt gebruikt. Wetenschappers stellen dat ruim een derde van alle in de wereld gevangen vis wordt ver.wcrkt tot voedsel voor dieren. En dat bij een teruglopende visstand. „We moeten zien, daar minder af hankelijk van te worden", aldus Cramer. Cornelisse wees hem op de varkenshouderij, waar veel vismeel als voer wordt gebruikt. Beender en bloedmeel is niet meer toege staan vanwege het risico op dc ziek te van Creutzfeldt-Jacob. Het Ka merlid vond dat de viskweek op land doorgezet moet worden, aange zien anders op termijn de zeeën leeggevist zullen zijn. Dat dc consu ment nog niet warm loopt voor ge kweekte vis, lijkt hem iets waar de overheid een taak heeft. „Die kan zich inspannen om wat te doen aan de beeldvorming." Cornelisse liet het gezelschap bui ten een proefbassin zien waarin wordt geprobeerd met zeewier hel water te zuiveren van nutriënten als fosfaten en nitraat. En hij toonde een veld met lamsoor en zeekraal. Ook hiervoor zijn, buiten Zeeland en België, de afzetmogelijkheden beperkt, aldus de Thoolse onderne mer. Ron de Rover, die gemeenteraadslid is in zijn woonplaats, vond het alle maal heel interessant. Hij heeft af finiteit met deze bedrijfstak. Boven dien houdt hij zich bezig met de zuidwestelijke delta, onder meer de problematiek van de waterkwaliteit. Dc CU is voorstander van een zout Zoommeer, maar alleen als er een zoetwatervoorziening voor de land bouw wordt gegarandeerd, zegt hij. Kees van der Eist voelt zich als kan didaat, zij het op een onverkiesbare plek, nog nauwer bij het politieke werk betrokken dan voorheen. De Tholenaar is regiocoördinator voor de campagne van de CU. Vorige week toerde hij, met een aantal an dere kandidaten, met de CU-verkie- zingsbus door Zeeland. Ernst Cramer is twee dagen in Zee land. Gisteren bezocht hij, naast het bedrijf van viskweker Cornelisse, in Burgh-Haamstcde een kwekerij van varens. Vandaag staat voor de CU'ers in Zierikzee een discussie over de gevolgen van Natura 2000 op het programma met mensen uit de mosselsector en agrariërs. Verder een bezoek aan een schoenenzaak, een vaartocht langs de Zuid-Beve- landse zeewering en een bezoek aan de verkeerspost in Wemeldinge Woensdag mogen 18.793 Tholenaren van 18 jaar en ouder naar de stembus voor de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer. Er zijn 505 kiezers meer opgeroepen dan 3,5 jaar geleden, dat is een toename van bijna drie procent. De vorige keer nam 84 procent van de kiezers de moeite om naar een van de vijftien stembureaus te komen. Ter vergelij king: voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart van dit jaar kwam maar 64 procent opdagen. De kiezers hebben de keus uit maar liefst 659 kandidaten, verdeeld over zestien partijen. Het CDA heeft met 75 kandidaten de langste lijst, de Piratenpartij met veertien de kortste. Dc enige Tholenaar daarbij is Kees van der Eist, nummer 46 bij de ChristenUnie. Verder staat oud- Tholenaar Niels van den Berge, die nu in Den Haag woont, twaalfde bij GroenLinks. In de peilingen staan die partijen op respectievelijk zeven en elf zetels. Er zijn twee lijstverbindingen: de PvdA met GroenLinks en de ChristenUnie met de SGP. In bijgaande tabel is te zien hoe Tholen in 2007 heeft gestemd. Naast Van der Eist zijn er dertien andere Zeeuwse kandidaten. De enige op een verkiesbare plaats is Ad Koppejan (CDA) uit Zoutelande. Het zittende Kamerlid staat op dc twintigste plek. De overige zijn bij het CDA: 48. Marga Vermue, Oudelande; 61David Moolenburgh, Middel burg. PvdA: 42. Brigitte Troost, Zierikzee; 63. Joyce Vermue, Schoon- dijkc. SP: 26. Fons Luijben, Walsoorden. VVD: 54. Henk de Vlaming, Axel. GroenLinks: 26. Leen Harpe, Middelburg. ChristenUnie: 25. Frans Hamelink, Zaamslag. SGP: 16. Teun van Oostenbrugge, Bruinis- se; 27. Ad Dorst, Kapelle. Nieuw-Nederland: 2. Cora Scherp, Hans- weert; 8. Christel Baijcns, Middelburg. Oud-Zeeuw André Bosman, die nu in Texas woont, staat bij de VVD op de dertigste plaats. De stembureaus zijn geopend van half acht 's morgens tot negen uur 's avonds. Kiezers moeten niet alleen de toegestuurde stempas meebren gen. maar zich ook legitimeren. Dankzij een recente wetswijziging mag dat met een legitimatiebewijs dat nog geen vijf jaar is verlopen. TK 2010 aantal CDA PvdA SP VVD PVV GL CU D66 Partij vd Dieren SGP Nieuw Nederland TON/Verdonk Partij MenS Partij één Lijst Feijen Piratenpartij Overige Totaal Blanco/ongeldig Kiesgcr. Opkomst TK2006 aantal 3972 2407 1732 1477 832 179 1012 75 224 3211 26.03 15,77 11,35 9,68 5,45 1,17 6,63 0,49 1,47 21.04 139 0,91 18.793 15.260 32 18.288 15.292 83,62 De VVD-afdeling Tholen maakt zich zorgen over het verzouten van het Zoommeer. Ze is bang dat de aanvoer van zoet water voor de landbouw in de knel komt nu er be zuinigd moet worden. Bovendien vraagt ze zich af of het stilstaande zoute water straks schoner zal zijn dan het zoete water nu. Dat bleek op de algemene ledenvergadering on langs in hotel Kom in Sint-Maar tensdijk. Er mag volgens secretaris Piet Stouten niet begonnen worden met het inlaten van zout water voor dat de aanvoer van zoet water voor de land- en tuinbouw op Tholen is geregeld. Volgens Anton van Oost is het inlaten van zout water in een meer - zonder getij -een vreemde constructie. De rechtbank in Rotterdam heeft achttien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, geëist tegen de 24- jarige Peter J„ bekend als dc vegan streaker. In maart liet hij op de nert senfarm van Lyon Walhout in Sta venisse 2500 nertsen los. Samen met onder andere de 21-jarige Nao mi van der P. Ook zij hoorde de zelfde gevangenisstraf tegen zich eisen. In de nacht van 15 maart lieten ze de dieren los. De meesten konden 's ochtends weer worden gevangen. Vijftig dieren overleefden de 'be vrijding' niet. Van der P. ontkende tijdens de rechtszaak dat ze betrok ken is geweest bij de actie. Een des kundige vertelde dat J. het syn droom van Asperger heeft waardoor hij verminderd toerekeningsvatbaar moet worden verklaard. Namens Walhout werd een schade vergoeding van ruim 4,5 ton ge vraagd. Dc fokker liep inkomsten mis omdat de losgelaten dieren door de stress geen jongen produceerden. Dc officier van justitie ging echter niet verder dan 30 mille. Uitspraak op 9 juni. SGP-raadslid Henk Geluk heeft in schriftelijke vragen aan b. en w. geïnformeerd hoe het verder gaat met de startersleningen nu het bud get bij het rijk nagenoeg is uitgeput. „Wat zijn de eventuele gevolgen voor de gemeente Tholen en hoe gaan we eventueel verder als het rijk de financiering stopzet?" Het ministerie van Vrom regelt de financiering van dc startersleningen samen met de gemeenten. In Stave nisse en Sint-Annaland is er o.a. gebruik van gemaakt. Het laatste project betreft de 10 woningen die aannemingsbedrijf Deurloo uit Tholen in de Sint-Annalandse nieuwbouwwijk Vroonstede bouwt. Die huizen zijn allemaal al ver kocht. De vier basisscholen in Tholen worden gedwongen tot diverse, forse aanpassingen vanwege noodzakelijk onderhoud. Hiervoor is echter geen geld uitgetrokken in de gemeentebegroting. VVD- raadslid Gre Boelhouwers-Stigter maakt zich er zorgen over. „Gaat het college hiervoor de nodige gelden beschikbaar stellen?", in formeert ze via schriftelijke vra gen. Mevr. Boelhouwers verwijst naar het coaliticprogramma 2010- 2014, waar de VVD ook een hand tekening onder heeft gezet. De li beralen zijn akkoord gegaan met uitstel van nieuwbouw van basis scholen in Tholen. Dc Ebcn Hae- zerschool krijgt er nu een noodlo- kaal bij om in het ruimteprobleem te voorzien. „Leerlingen en perso neel moeten in een passende en gezonde accommodatie hun werk kupnen blijven verrichten", zegt meyx. Boclhouwers. Er moet volgens haar één loket ko men en één nota per jaar waarop al le lokale lasten staan vermeld en één controle- en inspectiedienst. „Betuttelende regels voor onderne mers moeten van de baan." Pen ningmeester Anton van Oost vroeg zich af hoe al die regels eigenlijk tot stand komen. Of er iemand op dracht toe geeft. Maar volgens Pae pe is dat niet het geval. Ze zei niet te weten hoe dat komt. Van Oost wist het wel. „Dat komt omdat er te veel ambtenaren bij de gemeente zitten." Het is het stokpaardje van Van Oost. Vooral het omgevingsplan van de provincie is de liberalen een doorn in het oog. Volgens akkerbouwer Gabri Hoek is dit het strengste van heel Nederland en loopt de gemeen te aan de leiband van de provincie. Paepe was het daar mee eens. „Het is tot op de millimeter geregeld. Dat hebben we wel gezien met het vliegverbod hier op Tholen (voor gemotoriseerde schermvliegtuigjes -red.)" Raadslid Gré Boclhouwers wilde weten of er alweer wordt gewerkt aan een nieuw plan. Maar zo simpel lag dat niet, zei het statenlid. „Je moet met goede onderbouwing ko men om het plan te kunnen verande ren." De aangekondigde bezuinigingen van het rijk zijn volgens De Paepe ook een zegen om het mes te kun nen zetten in allerlei instellingen voor jeugdzorg en welzijn. „Heel heilzaam. De provincie zou zich moeten beperken tot economische zaken en een beetje ruimtelijke or dening. Gedeputeerde Van Heuke- lom (SGP en oud-directeur van het Calvijn college in Tholen -red.) is lyrisch over het eruit gooien van so ciale dingen." Secretaris Piet Stouten had begre pen dat de ambtenaren 'elkaar het kot uitvechten.' „Provinciale ambte naren willen handhaven, maar de ambtenaren van de gemeente willen dat ook." Zo erg was het nou ook weer niet, zei Paepe. „Maar de VVD staat op dit punt wel alleen." Oud-wethouder Eric Goossen sneed een ander punt aan. Hij zei zich te ergeren aan het afsluiten van werk- wegen buitendijks. Die worden aan gelegd bij de dijkversterkingen en zouden volgens hem open blijven voor fietsers „Op plaatsen zie je nu rootwitte palen verschijnen. Het is een vorm van contractbreuk. Ze zijn heel belangrijk voor de toeristische impuls." Paepe stak niet onder stoelen of ban ken dat de VVD nu al in een jubel stemming is. „In de peilingen staat we op 36 zetels en zijn we virtueel de grootste partij van Nederland. Vertaalt naar de staten zouden we er tien krijgen. Die had de CDA er vaak. Wat zouden wij het leuk vin den als we hun vak zouden vullen." Voorzitter Henny Polderman-Martin gooide de knuppel in het hoenderhok. Ze ging in op dc landelijke discussie over het opheffen van de provincies (ze was zelf jarenlang statenlid) en het samenvoegen van gemeenten. Volgens Gabri Hoek was het geen goed idee. „Dan gaat het net als in Amsterdam en krijg je overal deel gemeenten." Maar Anton van Oost uit Tholen vond het wel een goed idee als West-Brabant er bij zou ko men omdat daar veel VVD-stem- mers zitten. Hoek vond de aandacht voor het afnemen van de bevolking overdreven. „We krimpen maar op Tholen blijven we groeien. Het is te dol voor woorden." Volgens Van Oost zal de groei er op den duur ook hier uitgaan. Provinci aal statenlid Carla de Paepe vond dat het belangrijk is om mee te blij ven doen in de discussie over de be stuurlijke indeling van het land. „Er komen andere en grotere gebieden. Ga niet zeggen dat het zus of zo moet, maar zeg dat je in een gebied wilt wonen waar het goed wonen en werken is. En dat er een goede vorm van bestuur is. Denk niet dat dan Zeeland Zeeland niet meer is." Wat dit punt betreft is er niets nieuws onder de zon, zei John Prins (echtgenoot van de Paepe). „Vijf tien jaar geleden werd er ook al over gesproken en circuleerden er zes of zeven modellen voor bestuurlijke reorganisaties. We moeten mee blij ven praten en zorgen dat we het be lang van Zeeland zien te waarbor gen. Het maakt niet uit of er een stukje van Zuid-Holland of van Bra bant bij komt." Volgens Polderman wordt er nu al veel door de gemeente Tholen sa mengewerkt met West-Brabant, maar zijn er ook veel Zeeuwen die steigeren als hun provincie in een groter geheel wordt opgenomen. Van Oost zag een belangrijke rol weggelegd voor Tholen. „Dat ligt centraal en kan de nieuwe hoofdstad van de regio worden." Ook Eric Goossen vond dat de dis cussie gaande moet worden gehou den. „Als het maar iets oplevert." De uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer is woens dagavond te volgen via de website van de Eendrachtbode: Er wordt naar gestreefd om de stemmen per partij en per dorp tot op de laatste minuut bij te houden. ning en zorgverzekeraar vallen. Maar ook lokale initiatieven worden met de opbrengst ondersteund. Het Prins Bernhard Cultuurfonds viert dit jaar het 65-jarig bestaan van de Anjeractie. Nog tot en met zaterdag wordt er voor dit fonds ge collecteerd. De collectanten vragen een bijdrage voor plaatselijke of re gionale activiteiten. In de gemeente Tholen nemen vijf verenigingen deel aan de Anjeractie: het interker kelijk jeugdkoor Polyhymnia, mu ziekvereniging Concordia Tholen, muziekvereniging Concordia Sint Philipsland, de Oud-Vossemeerse Muziekvereniging en muziekver eniging Accelerando in Sint-Anna land. Van de opbrengst mag de col lecterende vereniging een derde deel houden voor dc eigen vereni gingskas. De rest van de opbrengst komt ten goede aan culturele pro jecten in de provincie waar de op brengst is opgehaald. ln Sint Philipsland en Anna Jacoba- polder hebben de collectanten 891,24 euro opgehaald voor het Epilepsiefonds. Het Astmafonds ontvangt 441,50 euro uit een collecte in Stavenisse. De nationale collecte van Handi- cap.nl wordt van 6 tot en met 12 ju ni ook in de gemeente Tholen ge houden. Het geld dat de collectanten van Handicap.nl opha len gaat naar het Ango fonds. Vanuit dit fonds wordt individuele finan ciële hulpverlening betaald aan mensen die buiten elke regeling van de Wet maatschappelijke ondersteu- Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7