Een enorm assortiment sierbestrating! bundelen voor leefbaarheid Verenigingen moeten krachten Leger des Heils trekt in sportzaal van Haestinge Boog bij trap haven in kadernota wegbezuinigd LOGUS Bal imabo Naar school gaan moet, maar is ook leuk, vinden kinderen Tot 2.000,- :e: Zeeuwse Bibliotheek De Supermarkt van Halsteren Haestinge open voor publiek bfsy >794 Donderdag 3 juni 2010 66e jaargang no. 29 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault Het Leger des Heils trekt mogelijk in de sportzaal van het oude Haestinge in Sint-Maartensdijk als het nieuwe dorpshuis in gebruik is genomen. Dat zegt teamleider Bram van de Sande van het Leger. In de sportzaal is ruimte genoeg voor het dienstencentrum met kringloop winkel, een ontmoetingshoek, een uitgiftepunt voor ma teriële zaken en een raad- en daadbalie. Hulpvragen Door structureel 2,8 miljoen euro te bezuinigen, heeft het gemeentebestuur in de kadernota ruimte geschapen om in de jaren 2011-2014 nieuwe zaken op te pakken uit het coalitieprogramma Delen is vermenigvuldigen. Vol gendjaar is daarvoor 646 mille beschikbaar, in 2014 nog vier mille, Geld dat wordt besteed aan bijvoorbeeld bij standsuitkeringen, vervanging van damwanden in ha vens, en salariskosten. Vergrijzen Garage8èuren, Gratis motor! zie www.plus.nl Deze week Eerste elektrische auto gemeente Bal achtervolgt autodief vergeefs De verenigingen van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse moeten de handen ineenslaan om de leefbaarheid in bei de dorpen te versterken. Dat is mogelijk als er voldoende draagvlak is onder de bewoners. Eén overkoepelende or ganisatie kan dienen als aanspreekpunt: de dorpstafel waar iedereen aan kan schuiven. Donderdagavond peilde initiatiefnemer Ron van der Graaf de animo. Alle 32 be langstellenden reageerden positief, maar fang niet alle uitgenodigde verenigingen, waaronder de kerkelijke, wa ren in Haestinge aanwezig. Van der Graaf: Zorgen over toekomst Sint-Maartensdijk en Scherpenisse Autobedrijf ttitraat 3 Voltalraat 2 Tel. 0166 602440 Fa» 0166 604440 Tal. 0166-607060 Fax 0166-607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ruimte voor kringloopwinkel en raad- en daadbalie Voor die tijd zal de christelijke or ganisatie die zieh onder meer bezig houdt met evangelisatie, maatschap pelijke opvang en ontwikkelings samenwerking, zijn intrek nemen in het pand Haven 18. Daarmee ver huist de raad- en daadbalie, die sinds twee jaar is gevestigd in het oude stadhuis aan de Hoogstraat in Tholen, naar Sint-Maartensdijk. „Eind vorig jaar kregen we een aan bod van de gemeente om naar het pand aan de Haven te gaan. Het is kleiner dan we willen en er moet veel aan gebeuren. In de gesprekken met de gemeente kwam toen naar voren dat we ook in het oude Haes tinge terecht kunnen. Dal blijft nog minimaal vijfjaar en maximaal tien jaar staan. Dat is een totaal andere situatie. We vroegen om een ruimte van 300 vierkante meter, maar dit is 500 vierkante meter." Ruimte genoeg dus voor het Leger des Heils. Maar ook in de sportzaal moet het een en ander gebeuren, zegt Van de Sande. „Er moet een kantoortje in komen, een spreek- ruimte en een sorteerruimte voor de kringloopwinkel. Wc hebben nu een aannemer gevraagd om uit te reke nen wat dat kost." Als de plannen doorgaan dan kan het dienstencentrum in januari vol gend jaar openen. Tot die tijd zal het Leger alsnog zijn intrek nemen in het pand aan <je Haven. „Dat zal dan in september zijn. Het is dan mak kelijker om van daaruit te werken aan het dienstencentrum in Haestin ge." Van de Sande heeft goede hoop dat het plan doorgaat, maar hij maakt nog wel een voorbehoud. „De lan delijke organisatie moet er nog groen licht voor geven want de ex ploitatie moet kostendekkend zijn. Dat kan door de spullen die we in de kringloopwinkel gaan verko pen." En er zal volgens hem ook nog subsidie aangevraagd moeten worden bij de provincie en in Brus sel. Daarnaast zullen er ook acties wor den gehouden op Tholen om het dienstencentrum mogelijk te ma ken. Het Leger des Heils mag alleen de sportzaal gebruiken. Wel wordt het mogelijk gemaakt om de toilet ten vanuit de sportzaal toegankelijk te maken. Het gebouw wordt eind dit jaar opgeleverd. De raad- en daadbalie in Tholen kreeg vorig jaar 175 hulpvragen te verwer ken. Volgens Van de Sande is het niet weinig, maar ook niet veel. Mensen kunnen er terecht voor hulp op allerlei gebied, relatieproblemen, financiële moeilijkheden en hulp bij het invullen van formulieren. De raad- en daadba lie gaat echter op 8 juni dicht. Ruimte voor acht ton investeren dankzij 2,8 miljoen ombuigen De bezuiniging van 2,8 miljoen euro is gebaseerd op een met de gemeenteraad besproken notitie op grond van de verwachte lagere rijksuitkering uit het gemeente fonds. Daarnaast worden in de ka dernota voorstellen gedaan voor 829.000 euro aan eenmalige uitga ven in de periode 2011-2014. In de jaren daarna zullen de lasten oplopen tot zo'n twee miljoen in 2020. Eigenlijk is vanaf volgend jaar een extra verhoging van de onroerende zaakbelasting met vier procent nodig, maar dat vinden burgemeester en wethouders niet verantwoord gezien de economi sche omstandigheden. Het college sluit ook niet uil, dat de vorming van een reserve nodig zal zijn voor het oplossen van de proble matiek rond de scholen en de sportaccommodaties in Tholen- stad. Het gevolg is, dat er in de toekomst geen ruimte jneer is voor verdere structurele uitgaven (naast wat nu in de kadernota is opgeno men) en dat eenmalige uitgaven zoveel mogelijk beperkt zullen moeten worden. Om de kadernota sluitend te kun nen maken, hebben burgemeester en wethouders besloten om de trapovergang bij de Thoolse haven niet te voorzien van de geplande boog. Dat scheelt 80 mille. ZIE VERDER PAGINA 2 stichting of vereniging kan komen die de leefbaarheid en het welzijn in onze dorpen kan verbeteren. Het gaat wel om ruim 5000 mensen, 20 procent van de Thoolse bevolking." Volgens Van der Graaf hard nodig nu de overheid zich - gezien de be zuinigingen - verder terugtrekt. Maar ook omdat de voorzieningen verder onder druk staan. „De terug loop van het aantal winkels is niet mis. Ze sluiten omdat er te weinig omzet is, mensen bestellen meer via internet. Uit die hoek is steeds min der te verwachten voor activitei ten." De spreker haalde er de cijfers van de Sociale Staat van Zeeland bij. Het rapport van Scoop laat onder meer zien dat de bevolking zal ver grijzen. Er wordt een toename ver wacht van mensen tussen de 60 en 80 jaar. „Er is voor Tholen wel een groei voorspeld tot 2030, met uit zondering van Sint-Maartensdijk, Scherpcnisse en Poortvliet." Van de Graaf schetste een somber toe komstbeeld en verwees naar dorpen in Groningen die 'halfleeg staan.' Hoe inwoners hun dorp ervaren werd ook onderzocht. In Sint-Maar tensdijk zijn er nog veel voorzienin gen, maar in Scherpcnisse is er wei nig meer over. Inwoners in beide dorpen zijn ook minder tevreden over de leefbaarheid dan inwoners van Sint-Annaland en Tholen. „Wat ik vaak hoor is dat alles naar Tholen gaat. Maar toen het gemeentehuis weg ging, is er geen collectieve ac tie geweest om het pand voor de in woners te behouden. Er zit nu een prachtig hotel restaurant in, maar het is niet meer van ons. Ik hoor wel heel veel mensen klagen, er wordt heel veel gepraat. De reacties zijn negatief. Wc laten het te veel over ons heen komen. Er wordt te weinig aan gedaan." Volgens Van der Graaf zijn er ook lichtpuntjes. „Mensen zijn wel tevreden over de Markt. De grauwheid van de Markt is weg." Van der Graaf haakte in op de con clusie uit het rapport, namelijk dat de gemeente en de inwoners meer samen moeten gaan werken. „Er is ook een wil van een groep mensen om aan de slag te gaan omdat de ge meente niet alles meer kan. Heel veel mensen doen vrijwilligerswerk. Ik ben geschrokken van het grote aantal verenigingen in Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse. We kwa men op 120 op een totaal van zo'n 5000 mensen. Er zijn heel veel ker kelijke verenigingen en sportvereni gingen. De dorpstafel zou een op lossing kunnen zijn. Zij kan zaken in kaart brengen, gaan lobbyen, re acties van inwoners peilen en aan spreekpunt voor de gemeente wor den." Maar zonder dat de dorpstafel een verlengstuk van de gemeente wordt, benadrukte hij. En het moet door een meerderheid van de verenigin gen en inwoners worden gedragen. ZIE VERDER PAGINA 14 •••••-- ••••••- -•••••• MGF*? PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Arie Koopman uit Sint-Maartensdijk krijgt lintje voor 31 jaar branden blussen Weinig aanvoer van aardappelen op eerste veilingdag in Sint-Annaland Sander Oosdijk krijgt muziekles van Euterpe op de Schalm in Stavenisse EN VERDER... Amerikaans Four Freedoms-delegatie drie kwartier in Oud-Vossenieer Thoolse voetbalselectie wint eerste wedstrijd met 4-1 ALS DE LIEFDE VLEUGELS HEEFT, WAAROM ZOU ZE DAN NIET FLADDEREN? Dit nummer bestaat uit 18 pagina's ♦TttfttttifTTtt'* r-fft* tm r*-* Bergen op Zoom: Zeelandhaven .7, T 0164-27 15 00 www.logusbergenopzoom.nl De kinderen werden er tijdens de weeksluiting door verrast. Ze kregen twee gasten in hun midden. Hoek legde uit wie ze waren. Hij was wethouder. Maar wat doet een wethouder, wilde hij weten. „Iemand die de wet houdt," zei een van de kinderen. „Iemand die leuke dingen doet," zei een ander. „Iemand die samen met de burge meester beslist wat er met de plannen gebeurt." Het was allemaal waar. Hoek was er wel blij mee want hij moest zelf ook nog uitvissen wat een wethouder zoal moet doen. Hij is namelijkpas aangetreden. Hij wilde ook welen wat de leerplicht is. Weer kwamen er verschillende antwoor den. Datje verplicht naar school moet. Datje moet leren. En datje elke dag mini maal een paar uur naar school moet. De wethouder legde uil hoe die leerplicht er is gekomen. Hij ging terug in de geschiedenis. Toen er steeds meer fabrieken kwamen waar kinderen in moesten werken. En dus niet naar school gingen. Daar kwam in 1874 verandering met het kinderwetje van Van Houten. Het werd verboden om kin deren onder de twaalf naar dé fabrieken te sturen. In 1900 kwam er de eerste leer plichtwet. Kinderen moesten op school les volgen of thuis. In 1969 werd de algeme ne leerplicht van kracht. Kinderen vanaf zes jaar moesten naar school. De leerplichtambtenaar, Lizette Ridderhof, moet voor de gemeente de wet houden, zei hij. De gemeente moet scholen controleren of de kinderen ook echt naar school komen'. Ze bezoekt de scholen om dat samen met de directeur te bespreken. „De school is er om kinderen toe te rusten en kennis en vaardigheden bij de brengen voor een zelfstandige plek in de samenleving. Advertentie I.M. Zie verder pagina 9. Winnaars Jasmijn en Rhodé tussen ambtenaar Lizette Ridderhof en wethouder Peter Hoek. De gemeente schaft voor 19.589 eu ro, exclusief btw, de eerste elektri sche bestelwagen aan. Het gaat om een DFM minitruck met een open laadbakje voor wijkteam 1 van ge meentewerken, dat in Tholen en Oud-Vosscmccr werkzaam is. Leve rancier is The Good Car Company uit Zevenaar/Amsterdam. Voorlopig staan er nog geen nieuwe aankopen van elektrische auto's bij de ge meente in de planning. Dat heeft volgens b. en w. te maken met de praktische eigenschappen van de elektrische auto, zoals actieradius en rijsnelheid. „Omdat het oplaadpunt bij het gemeentehuis staat, is dat ideaal voor wijkteam 1, maar niet voor andere teams", aldus b. en w. Smalstad (wandelvierdaagse en ficlsmecrdaagse). Van de Graaf viel met zijn neus in de boter toen hij bij het bestuur van SGS aanklopte, ver telde hij. De in Rotterdam geboren en getogen Van de Graaf woont al 32 jaar in Smurdiek en begon zich enige jaren geleden zorgen te ma ken over de achteruitgang in het dorp. „Er is behoefte aan een over koepelend orgaan. Mijn eerste con tact was via Smerdiek Leeft. Ik was blij met het initiatief, maar kon me niet vinden in de invulling. Deze lo cal board werd met subsidie van de provincie in hel leven geroepen om in een wijk activiteiten te ontwikke len om de leetbaarheid te verbete ren. Tot nu toe met wisselend suc ces. Aan het opruimen van tuinen werd weinig gehoor gegeven, aan het rommelpotten op oudjaar werd wel door veel kinderen deelgeno men. Een klein clubje mensen blij ven nog iets doen voor Smerdiek Leeft. Er zijn meer mensen nodig en daarom willen we nagaan of er een Marco Bal van het gelijknamige autobedrijf in Tholen heeft zon dagavond een autodief achter volgd. Die had de schuifdeur van het bedrijf aan de Wattstraat ge forceerd en ging er vervolgens vandoor met een blauwe BMW 320 die in de showroom stond. Bal werd rond half twaalf opge schrikt door het alarm en aarzelde geen moment. Hij zag de dief wegrijden en zette onmiddellijk in een andere auto de achtervolging in. Ondertussen had hij ook de po litie gewaarschuwd. Maar het mocht allemaal niet meer balen. „De auto die ze stalen, was sneller dan die waar ik inzat. De politie heeft de uitvalswegen van het ei land Tholen nog in de gaten ge houden, maar dat heeft niets opge leverd. De auto is gewoon foetsie." Het betreft een gebruikte auto uit 2001 met het kenteken 73-GV-HH. Ondanks de steun is er nog werk aan de winkel. Van de Graaf gaat eerst samen met leden van de op te heffen stichting Gemeenschap Sint- Maartensdijk (SGS) de boer op om iedereen er van te overtuigen dat het hard nodig is om nog actiever te worden. De SGS exploiteerde Haes tinge maar verdwijnt omdat de ex ploitatie van hel nieuwe Haestinge bij de gemeente komt. Zoals bij alle dorpshuizen in de gemeente. De stichting was bezig om zich te bera den op de toekomst en zocht naar een nieuwe vorm voor de verenigin gen. Onder de nieuwe paraplu zou den de krachten gebundeld moeten worden. En niet alleen voor Sint- Maartensdijk maar ook voor Scher pcnisse, het dorp dat samen met de smalstad onder de impuls van de ge meente valt. En waarmee al contac ten zijn via de middenstandsvereni ging en het evenementencomilc SPECIALE PRESENTATIERUIMTE Zie onze website voor meer informatie. Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Zaterdag is aan de Sportlaan in Sint- Maartensdijk de bouwplaats van het nieuwe Haestinge open voor pu bliek. Op de landelijke Dag van de Bouw van Bouwend Nederland wordt er een rondleiding gegeven. Op 14 april onthulden de gebruikers in de gevel bij de ingang de haas (uit het wapen van de smalstad), nu is er al weer veel meer te zien. Het doel is om het publiek kennis te laten ma ken met het werk dat vaklieden ver richten. Aannemer Cordeel Neder land verzorgt de dag samen met de gemeente. De bouwplaats is geo pend tussen tien uur 's ochtends en vier uur 's middags. Aan dezelfde Sportlaan, op nummer 8, wordt za terdag een kleine tuinfair gehouden, bij de familie Geuze. In Haestinge spreken vertegenwoordigers van verschillende verenigingen en organisaties over het versterken van de leefbaarheid, v.l.n.r. Jasper van der Linde (Emergo), Aat Poot en Jozien Snoep (Zeeuwse Reie), Tonny Breure (evenementencomité) Bram van de Sande (Leger des Heilsen Willy de Kreek (servicebureau Voor Elkaar van de gemeente). Naar school gaan moet, maar is ook leuk. Daar lieten de kinderen van de Jenaplanschool in Poortvliet vrijdagmiddag geen misverstand over be staan. Wethouder Peter Hoek van onderwijs en leerplichtambtenaar Lizet te Ridderhof-op den Brouw van de gemeente hoorden het instemmend aan. Hoek reikte aan Jasmijn de Lepeleere uit groep 5 en Rhode Grabijn uit groep 6 een prijs uit. Zij waren de winnaars vail de kleurwedstrijd Dag van de Leerplicht. Beiden kregen een mp3-speler. Prijs voor Jasmijn de Lepeleere en Rhodé Grabijn van Jenaplanschool

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1