'Tijd is er rijp voor, keuze is aan ons' Alleen deze week: bij besteding vanaf Cl^- een appeltaart van <MW voor slechts 0.99 Bibliotheek in Tholen opent infopunt voor leeshandicap Leefbaarheid kleine kernen 14 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 3 juni 2010 Gratis bloemetjes binnen twee uren weg bij nieuwe MCD Stavenisse Bij supermarkt De Koster in Stavenisse kregen de eerste honderd klanten gisteren een bloemetje. Binnen twee uren waren ze weg. Daarmee was de actie om de omvor ming van Golff naar MCD te vieren geslaagd. De klan ten blijven de vertrouwde winkel in de Voorstraat waar deren. Veel is hetzelfde gebleven. „Maar de prijzen zijn over het algemeen lager", vertelt Jan de Koster. Absoluut 0 Los zand In de bibliotheek van Tholen, gevestigd in het Wester- poortcollege, is sinds dinsdag een informatiepunt voor mensen met een leeshandicap. Dat is een advies-, en door- verwijspunt voor blinden en slechtzienden maar ook voor mensen met een motorische handicap, afasie, dyslexie, voor verstandelijk gehandicapten of semi-analfabeten. Jan de Koster: Prijzen zijn over het algemeen lager De broodafdeling van de vernieuwde MCD-supermarkt De Koster is ingrijpend veranderd. Dal de huiskleuren groen en geel vervangen zijn door blauw, is de meest in het oog springende veran dering. De medewerksters krijgen er veel opmerkingen over van de klan ten. „Ze vinden onze donkerblauwe schorten mooier dan de groene", zegt een van hen. Door de fusie van Golff moest ondernemer Jan de Koster op zoek naar een nieuwe for mule, zoals eerder dit jaar ook al in Oud-Vossemeer is gebeurd. De Koster koos voor MCD, aangeslo ten bij de grootste inkoop vereniging van ons land Superunie. Vooral de lagere prijsstelling sprak de onder nemer aan. En het feit dat het huis merk Markant gewoon gehandhaafd kon worden. Twee dagen is de supermarkt in de Voorstraat dicht geweest om deze aan te passen aan de nieuwe for mule. Het gros van de artikelen is gebleven en de indeling van de winkel nauwelijks veranderd. „Al leen de bloemen- en de broodafde ling hebben een flinke facelift ge kregen", zegt De Koster. Er is meer koelruimte gekomen voor het gebak, en verder wordt voortaan ambachtelijk Boonacker brood verkocht. Dat wordt in de zaak vers afgebakken. Het assortiment cadeau-artikelen is uitgebreid met wat luxere dingen. Ook het gebrui kelijke assortiment is verbreed, waardoor de klant de keus heeft uit verschillende prijsniveaus. Giste renmorgen reageerden de klanten tevreden. Ze zijn vooral blij dal er een supermarkt blijft in Stavenis se. De VVD Zeeland heeft fractievoor zitter Sjoerd Heijning uit Goes ge kozen tot lijsttrekker voor de pro vinciale statenverkiezingen op 2 maart volgend jaar. PROFITEER VAN NOG MEER OPENINGSSTUNTS RIJ MCD Aanbiedingen gelden van maandag 7 juni t/m zaterdag 12 juni 2010, uitverkocht en prijswijzigingen voorbehouden, niet voor wederverkoop. MCD Stavenisse is gevestigd in de voormalige Golff supermarkt. Kanis Gunnink koffie pak 500 gram Amstel bier* krat 24 flesjes max. 3 kratten per klant Beenham vers van het mes 100 gram van <h99 voor Sun vaatwastabletten ■Wij verkopen r.v<k alcoholische d'anken alleen aan personen boven de 16 jaar. dat is 50% kassakorting Lassie rijst toverrijst, zilvervlies rijst, basmatti, pandan, risotto, gele saffraan dat is 50% kassakorting Openingstijden: Ma t/m do: 8-18 uur. Vrijdag: 8-20 uur. Zaterdag: 8-17 uur. Ron van der Graaf in gesprek met Diana op den Brouw van de trimclub Naks. VERVOLG VAN DORPSTAFEL En in tien jaar zijn bestaansrecht be wijzen. ..Als er te weinig successen zijn en het over twee jaar niet is ge lukt, dan hebben we een probleem." Om bewoners te motiveren is het zaak om ze te betrekken bij de plan nen. Er moeten haalbare doelen worden gesteld en er moet begrijpe lijk worden gecommuniceerd ('mensen op de hoogte houden van positieve maar ook van negatieve ontwikkelingen.'). „En zeker niet huilen met de wolven in het bos. Eerlijk melden als het niet lukt. De tijd is er rijp voor maar de keuze is aan ons. Wordt het eerst zien en dan geloven of geloven en aanpak ken?". Na zijn oproep konden belangstel lenden reageren. In de zaal zaten vertegenwoordigers van verenigin gen uit Sint-Maartensdijk: volks dansgroep De Zeeuwse Reie, korf balvereniging Emergo, het evene mentencomité Smalstad, wandel vereniging Oosterscheldestappers, trimclub Naks, de Club van Vijftig, de Thoolse onderncmersfederatie, de ondernemersvereniging Smal stad, de afdeling van de Nederland se bond van plattelandsvrouwen, toerclub de Bidon, Smerdiek Leeft, de kinderclub, de stichting gemeen schap Sint-Maartensdijk, diabetes vereniging Tholen en het Leger des Heils. Uit Scherpenisse was de stichting dorpsgemeenschap Scher penisse en de Oosterscheldeschool aanwezig. Verder waren er verte genwoordigers van Castria Wonen, de gemeente, de PvdA en de CU aanwezig. Renate Breure was er op persoonlijke titel. En dat gold ook voor Ron van der Graaf, al is hij ac tief als fietser in twee toerclubs, de Bidon en Tandje Bij. Leo Troost (Club van Vijftig) en discussieleider vond het een mooi initiatief. Hij verwachtte dat de aan wezigen het zullen doorvertellen aan de bestuursleden van verenigin gen die niet aanwezig waren. Uit Sint-Maartensdijk onder andere Eu terpe, sv Smerdiek, tennisvereni ging Jacoba van Beieren en uit Scherpenisse gymnastiekvereniging SHF en het Clovenicrsgilde. Jozien Snoep van De Zeeuwse Reie riep op om ook kerken te benaderen. Ook al omdat ze over verenigingsgebou wen beschikken. Van der Graaf was het daar mee eens en zei dat alle kerken en kerkelijke verenigingen uitgenodigd waren. „Het is absoluut een must dat ook de kerken instap pen. We moeten even zien hoe we het aan moeten pakken. Wellicht kunnen we in klein comité uitleg geven aan de besturen. Mensen moeten er ook aan wennen. In 1985 toen het dorp het 500-jarig bestaan vierde, duurde het ook even voordat iedereen enthousiast was. Het dorp heeft een afwachtende houding." Peter Tange van de Oosterschelde school opperde het idee om een col lectieve agenda te maken zodat ie dereen weet wie wat wanneer doet. Het is een manier om anderen er op attent te maken. Een goed voorbeeld voor verenigingen om zich te pre senteren vond hij het bezoek van muzikanten van Euterpe aan de ba sisscholen. Volgens Kees Wessels van de Oos terscheldestappers is het zaak om klein te beginnen. „Dit is de eerste stap. We moeten solidariteit kweken en eenvoudig beginnen." Maar vol gens Renate Breure was dat wat al te vrijblijvend. Jaap Hage (CU) vroeg zich af of er voldoende ambi tie en draagvlak is. „Zien wc het zit ten? Mensen moeten het zelf ma ken." Volgens Van de Graaf was de avond daar een test voor. Volgens Jan Ou- dcsluijs van het evenementencomité ('ik zit hier niet als wethouder') is de tijd er wel rijp voor. Hij wees op de eerdere signalen die onder meer door de Taskforce (met onder meer Wim Brevet en Jaap Kloet) was ge geven. Antonio Brocren van Emer go vroeg zich af hoeveel tijd en energie het kost voor bestuursleden die al actief zijn voor hun eigen ver eniging. „Verenigingen hebben hel zelf al moeilijk. De korfbal moet zien de eigen competitie draaiende te houden." Van der Graaf benadrukte dat ver enigingen 'hun eigen leven blijven leiden', maar dat het er om gaat meer vrijwilligers te kweken om be paalde doelstellingen te realiseren. Hij noemde als voorbeeld een speel tuin of een groepje jongeren die via een bonnensysteem klusjes opknap pen bij ouderen zodat ze de bonnen weer aan in ander project kunnen verzilveren. Bram van de Sande, teamleider van het Leger des Heils, dat in het dorp een dienstencentrum begint en die vier jaar in Sint-Maartensdijk woonde, zei dat er snel gestart moet worden met een activiteitcnagenda en geprobeerd moet worden 'ieder een er bij te betrekken. „Jeugd, win kels, ouderen." Als voorbeeld werd door Jolandc Prins (PvdA) Sint-Annaland aange haald. „Daar is cohesie. Het groeit en bloeit. Wie zijn de bruggenbou wers?" Volgens Van der Graaf kan van de aanpak in Sint-Annaland ge leerd worden. „We hoeven niet het wiel opnieuw uit te vinden." Tonny Breure (evenementencomité) is het gebrek aan initiatief te wijten aan het feit veel bewoners in Sint-Maar tensdijk geen binding met het dorp hebben. „Ze vertrekken 's ochtends en komen 's avond terug en verder zie je ze niet. Het is los zand. Maar we moeten het hoofd laten hangen naar Sint-Annaland." Volgens Arjan van Ommen (TOF en middenstand) is hel belangrijk om een aanspreekpunt te hebben zodat een netwerk ontstaan met een groot maatschappelijk draagvlak. „Wc zien al dat de middenstandsvereni- ging bij evenementen samenwerkt met het evenementencomité en Smerdiek Leeft Aan het einde van de avond vroeg Van der Graaf of hij door kon gaan. Eerst zou er overleg moeten komen met de verenigingen, kerken en scholen die afwezig waren. Aanvan kelijk wilde hij deze maand al een stap verder gaan. Namelijk kijken of er een vereniging of een stichting moet komen, maar dat is nog te vroeg. Toen gevraagd werd wie er mee verder wilde, stak iedereen zijn hand omhoog. Degenen die er niet waren kunnen wel al reageren via sgs@zeelandnet.nl. Maandagavond houdt de Zeeuwse vereniging voor kleine kernen in de Wellevaete in Sint-Annaland een in formatiebijeenkomst voor vereni gingen en andere instellingen op het terrein van de leelbaarhcid in Tho len. Via de provincie wordt Europe se subsidies beschikbaar gesteld voor projecten die de leefbaarheid bevorderen. De bijeenkomst is be doeld om belangstellenden te infor meren over de mogelijkheden en de voorwaarden. Aanvang 19.30 uur. De BibliOosterschelde heeft onder de slogan 'Lezen kan altijd' in totaal drie van dergelijke infopunten inge richt. De andere twee zijn in Goes en Zicrikzee. Het infopunt functio neert als intermediar tussen de doel groep en de landelijke organisatie Loket Aangepast Lezen, waar 7000 brailleboeken, 55.'000 gesproken boeken. 300 kranten en tijdschriften voorradig zijn. Alle benodigde lec tuur wordt in de gewenste leesvorm. per post of via internet naar de ge bruiker verzonden. Bij de biblio theek kunnen vragen worden gesteld over de verschillende lees vormen. Er zijn speciale demonstratiemate rialen zoals Iceslocpcn, daisyroms en daisyspelers en spel- en boekma terialen aanwezig. De daisyspeler voor het lezen van ingesproken boe ken kan geleend worden. Ook is er een instructiekoffer met een toon- en demonstratiecollectie te leen voor bijvoorbeeld scholen. Een biblio theekmedewerker en een ervarings deskundige van Visio, de organisatie voor revalidatie en training van mensen met een visuele beperking, komen op aanvraag op locatie om advies te geven over deze materia len.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 14