Concordia oogst naast regendruppels de complimenten van 750 luisteraars 'Net doen alsof je een pitje uitspuugt' Baantjes trekken voor goed doel in Spetter en Haestinge Houte Danny de Munk: Uitstekend orkest en het koor heeft karakter Kinderen Schalm in Stavenisse oefenen voor kinderconcert Technieklessen voor groep acht op drie Thoolse basisscholen Zondagsschool bestaat een eeuw Donderdag 3 juni 2010 EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT 13 Naar schatting 1250 paar ogen keken zaterdagavond naar de hemel waar donkere wolken zich samenpakten en waaruit gestaag een flinke bui viel. Van die 1250 gasten die de organisatie van het jubileumconcert van de ko ninklijke harmonie Concordia uit Tholen had verwacht, hadden 750 muziekliefhebbers maling aan de weers voorspellingen en gehuld in roze capes of getooid met paraplu's genoten ze van een weergaloos muziekfeest in zwembad De Spetter. Piratenpakken Op concours Haai „Probeer hier eens geluid uit te krijgen." Cindy Versluis laat twee plastic flessen rond gaan in groep 5/6 van ba sisschool De Schalm in Stavenisse. Het is onderdeel van een muziekles die muziekvereniging Euterpe uit Sint- Maartensdijk verzorgt. Het is de bedoeling dat de leerlin gen met de opgedane kennis meedoen aan een kinder concert. Ze worden zo warm gemaakt om een muziekinstrument te gaan bespelen. In totaal doen drie scholen mee aan het project. Naast de Schalm, zijn dat de Oosterscheldeschool uit Scherpenisse en de Jenaplan school uit Poortvliet. De kinderen zijn samen te horen tijdens het concert op 10 juni in Haestinge in Sint-Maar tensdijk. Autobedrijf Tholen B.V. Klein koper Speeksel Tijdelijk Thools infopunt OV-kaart Het weer is nog niet echt aantrekkelijk, maar vanaf maandag zijn er in de zwembaden de Spetter in Tholen en Haestinge in Sint-Maartensdijk 319 inwoners begon nen aan de Nationale Zwem4daagse. Ze betalen voor de deelname of laten zich sponsoren voor een goed doel: het Runningteam Tholen. interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Een muziekfeest dat werd opgeluis terd door 70 muzikanten, 35 koorle den en 50 kinderen. De jubilaris had voor deze gelegen heid publiekstrekker Danny de Munk uitgenodigd. Bezoekers die zich de man alleen herinnerden van de film Ciskc de Rat zullen hun ogen hebben uitgekeken naar de ge weldige show die de man op de planken bracht. Natuurlijk zong hij het succesnummer uit de film en ui teraard bleek "Krijg nou allemaal de klere' een stevige meezinger. Maar nummers als Hart en Ziel. Vrienden voor het leven en A Brand New Day waren eveneens een genot om naar te luisteren. Terwijl nummers als Buona Sera de af toe vallende drup pels snel deden vergeten. De combinatie met het orkest was er een van klasse. Concordia was don derdag vrijwel compleet naar Pur- merend gereisd om met de zanger de nummers die ze gezamenlijk zouden brengen, door te nemen. De Munk kon geen gaatje in zijn agen da vinden om voor de repetitie naar Tholen te komen. ..En als Mozes niet naar de berg komt, komt de berg naar Mozes", was de oplossing van woordvoerder Gert Dietvorst. Met veel plezier luisterde De Munk naar het Kleine café aan de Haven waarmee het Schorrekoor, begeleid door Concordia, zijn optreden be sloot. „Echt een zeemanskoor. Stoe re mannen. De gevarieerde kleding doet het goed. Je ziet dat ze lekker zichzelf zijn. Een koor met karakter. Niets meer aan veranderen", consta teerde de bekende zanger na even eens de loftrompet te hebben gesto ken over de kwaliteit van het orkest. Muziek, muziek en nog eens mu ziek was hel dat in zwembad de Spetter de klok sloeg. En van een niveau waar je u tegen zegt. De uit voering van Pirates of The Caribbe an, Waterloo en een medley van nummers van Ramses Shalïy gaven aan dat Concordia terecht als een van de beste orkesten van het eiland wordt omschreven. Temeer omdat de samenwerking met de Thoolsc zangeres Anni K (23) en haar com bo, dat covers van bekende artiesten op het programma had. schijnbaar moeiteloos de avondlucht vulde. Een avondlucht waarmee de organi satie volledig rekening had gehou den. „We hadden aanvankelijk, met goed weer, gerekend op 1250 be zoekers", legt Dietvorst uit. „Dal aantal beperkte zich nu tot 750. Daarvan konden er 420 zitten. Op het laatste moment besloten we om regcncapcs uit te delen. Als service aan het publick. Door de kwaliteit van het gebodene en die service bleef het aantal mensen dat de regen niet wilde trotseren, beperkt tot on geveer vijftien. Verder schuilden sommige mensen bij de horeca als het te nat werd. De horeca had een beetje pech met de omzet. De frites- boer weer niet." Voor een zitplaats moest aan de kassa 21,50 euro neer geteld worden, in de voorverkoop 19,50 euro. Staanplaatsen waren 19 (17) euro. Het publiek genoot zichtbaar van het gebodene. Zeker toen het gele genheidskoor van kinderen aan de beurt was. Woordvoerster Colinda van Licrc: „Het waren kinderen van de samenspeelgroep en van het jeugdorkest. Die mochten ook vrienden en vriendinnen meene men. Zo stonden we met 55 kinde ren op het podium." Slecht drie avondjes was door de koters gerepeteerd op een program ma met bekende kinderliedjes. Zo als: Op een onbewoond eiland. Din- gc-Dong en Piet Piraat. De nummers waren door de harmonie op cd gezet. Naast zingen was er ruimte voor de choreografie en de verkleedpartij achter het podium in piratenpakken bleek een feest op zich. Om de sfeer van het onbewoonde eiland te tref fen, waren sommige kinderen wel erg schaars gekleed. Colinda van Liere: „De kou viel in de overdekte tent erg mee. En wc hadden niet de indruk dat de kinderen last van het weer hadden." Dat werd in de gaten gehouden door acht zogenaamde oppasmoeders. Die zorgden er onder leiding van Colinda verder voor dat alles ge smeerd verliep en iedereen op tijd op het podium stond.. Voor een plezierig intermezzo zorg de Het Schorrekoor uit Sint-Anna- land onder leiding van Pierre van Broekhoven. Met Laat maar waaien vergat het publiek het weer en klap te enthousiast mee. Zodra er met het orkest werd samengewerkt, diri geerde hij het koor en Marcel Har tendorp het orkest. Twee kapiteins op een schip. Dit maal een prima oplossing. Dat de Setallanders kunnen zingen, werd bij andere gelegenheden al duidelijk, maar dat ze ook in korte tijd nieuw repertoire kunnen instu deren, was verbazingwekkend. Want zo simpel als het klinkt, was Bonny's Medley dat samen met het orkest werd uitgevoerd, niet. Met name de tempowisselingen in My Bonnie is over the Ocean werden mede dankzij duidelijk aangeven van dirigent Van Broekhoven knap uitgevoerd. Dankbaar werd het applaus in ont vangst genomen voor de gezamen lijke uitvoering van het Land van Maas en Waal en voor de wijze waarop nummers als Yesterday, Kaljinka en May it Be. werden ge zongen. Het koor, gesteund door een solide spelend eigen orkest, koos - in te genstelling tot het orkest - voor een korte, maar duidelijke uitleg van de te zingen nummers. Met gevoel voor de situatie wees presentator Sander Westdorp op de noodzake lijk opengevouwen paraplu's. „Bij een Maritiem Concert hoort water. Nou. Dat valt er genoeg." Dietvorst: „Dat wij onze nummers niet aankondigen, heeft een reden. We vinden het leuk als er door het publick een zucht van herkenning gaat. Daarnaast zitten de orkestle den uiterst geconcentreerd te spelen en willen muzikanten en dirigent het tempo erin houden. Het orkest wil doorspelen." In november gaat het orkest op con cours. Het speelt nu in de derde klasse (voorheen de klasse uitmun tendheid) van de muziekbond KNFM en wil die classificatie stabi liseren. Dietvorst: „Hoger willen wc niet. Dan kom je op een niveau waardoor de jeugdleden veel, heel veel moeite moeten doen om dat te halen. Dan kan de jeugd nauwelijks doorstromen en dat willen we juist heel graag." Dik tevreden waren orkest en pu bliek met het optreden van de Thool- se Anni K. Ooit speelde ze klarinet bij Concordia, maar nadat ze was af gestudeerd en cum laude was ge slaagd in het vak zang aan het Rot terdams conservatorium, ziet ze daarin haar toekomst weggelegd. Ze heeft een eigen band, schrijft zelf muziek en teksten en treedt daarmee internationaal op. „De helft van mijn tijd geef ik zangles op muziekscho len en de andere helft van de tijd werk ik met de band. In het najaar hoop ik een cd uit te brengen." Zaterdag zong de zangeres, die vooral rock, pop en blues in haar re pertoire heeft, covers. Daaronder Jaws met visuele ondersteuning van een haai die het zwembad rond zwom. Concordia had ook daarbij niets aan het toerval overgelaten. Een team cameramensen bediende een enorm scherm waardoor het publiek in elke hoek van het veld exact de gebeurte nissen kon volgen. Zelfs het onder deel met een haai in het zwembad, waarvoor je normaal massaal aan de rand van het bassin moest gaan staan, was nu moeiteloos vanaf zit- en staanplaats te volgen. Dietvorst: „Die act duurt amper an derhalve minuut. Dan moet je wel zorgen dat iedereen het kan zien." Beveiliging en EHBO hoefden nau welijks aan de slag. Het natte weer zorgde volgens Dietvorst slechts voor 1 uitglijcr. „Een dame gleed uit over een gladde plank en kon door de EHBO worden geholpen. De hulporganisatie moest aan het begin van de avond een pleister uitdelen." Complimenten verdienen volgens hem eveneens de geluidstechnici, de financiële medewerking van circa 45 sponsors en de talrijke vrijwilli gers. „Zonder hen hadden we het evenement in deze vorm niet kun nen houden." Het Is een grote 1,5 liter fles en een kleine van een halve liter. Degenen die de grote aan hun mond zetten, produceren een lage toon door te blazen over de opening. Bij de kleine lies blijkt dat moeilijker te gaan. Er is meer kracht voor nodig om daar geluid uit te krijgen. „Je moet de lucht laten trillen", zegt Versluis. Maar het lukt niemand. De oefening is een voorbereiding op het blazen op een blaasinstru ment, Daarvoor krijgen de kinde ren allemaal eerst een mondstukje uitgereikt. Versluis waarschuwt ze wel eerst door te zeggen dat die at- ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit SAAB verkoop SAAB onderhoud SAAB tuning Gagelboslaan 161, Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www.tholenbv.nl www.saabtuning.nl Advertentie I.M. tributen wel 100 euro per stuk kos ten. Ze vraagt de kinderen hoeveel ze denken dat een instrument kost. Wel een paar duizend euro, vertelt ze. Daarom moeten ze voorzichtig zijn met de instrumenten. De kin deren zijn onder de indruk van zo'n bedrag. De basisscholieren studeren twee liedjes in. Daarnaast leren ze een lied, waarbij ze bodypercussie ge bruiken. Dat betekent dat ze geluid maken op hun eigen lichaam door onder meer op hun dijen en hun hoofd te slaan en in hun handen te klappen. Op alle drie de scholen wordt hetzelfde geoefend. De ins trumentale begeleiding bij het con cert gebeurt door de samenspel- groep van Euterpe. Die oefent apart. Nicole Moerland en Cindy Versluis van Euterpe gaan de scholen langs voor vier muzieklessen van elk een uur. Ze zijn onderdeel van een mo dule. „We hebben eruit gepikt wat we konden gebruiken", zegt Moer land. Ze hebben de basisscholen in Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet bena derd voor de lessen, vertelt Moer land. De drie genoemde scholen re ageerden blijkbaar enthousiast. De kinderen maken kennis met houlinstrumcntcn, drums en blaas instrumenten. Elke les een ander in strument. „We hebben nu klein ko per bij", vertelt Moerland. „Straks mogen de kinderen even toeteren." Zelf spelen Versluis en Moerland bugel, ook een blaasinstrument. De scholieren zingen de liedjes Ik kan niet kiezen en Hé wordt eens wakker. Daar begint elke les mee. Ze moeten de liedjes namelijk goed kennen voor het concert. Eerst wordt zachtjes geoefend. Uit een radio klinkt de muziek. De tekst wordt voorgezongen. Daarna moe ten de kinderen hetzelfde lied nog een keer zingen. Versluis moedigt ze aan. „Dat kan harder. Nog har der. Jullie moeten harder zingen." Elke keer wordt het volume iets opgevoerd. Het oefenen met de mondstukjes werkt op de lachspieren. „Je moet net doen alsof je een pitje uit spuugt. Er moet een beetje speek sel uitkomen." Dat vinden veel kin deren maar gek. „Nee, niet tuut zeggen", zegt Versluis. Een aantal kinderen veinst zo dat ze geluid krijgen uit het mondstukje. Julia van Haaflen schrikt van zichzelf als ze er plotseling wel een toon uit krijgt. Haar juf, Corrie van der Walle, die ook helpt met de les, is verbaasd. „Was jij dat Julia? Wat goed!" Zoë Haddad (10) geniet van de les sen. Ze zou wel een instrument wil len gaan bespelen. Haar broer speelt gitaar en ze hebben thuis een drum stel staan. „Maar daar speelt nie mand mee." Het liefst zou ze zelf ook gitaar willen spelen of drum men. Na het concert is.haar mening misschien wel veranderd. Want na de uitvoering, die ongeveer twintig minuten duurt, mogen de kinderen allerlei instrumenten uitproberen. „Wc houden een soort instrumen- tenmarkt", legt Moerland uit. Het kinderconcert vertelt het ver haal van Wiegcr, dat is een jongen die graag een instrument zou wil len bespelen, maar niet kan kiezen welk. Aan het einde van het verhaal weet hij dat wel. Het concert begint 's avonds om zeven uur en is om acht uur afgelopen. Op de Markt in Tholen staat dins dag van negen tot een uur een OV- chipkaart infopunt. Daarbij wor den mensen geholpen met het aanvragen van een gratis persoon lijke OV-chipkaart. De medewer kers helpen met het invoeren van persoonlijke gegevens, maken een digitale foto en helpen bij het acti veren van het automatisch opladen van de kaart. Voor dat laatste die nen mensen over internetbankie- ren te beschikken. Als dat niet het geval is, kunnen mensen bij het infopunt een schriftelijk aanvraag- pakket voor de chipkaart krijgen. Die worden ook verstrekt in de bi bliobussen. De actie is opgezet door de provincie en biedt de mo gelijkheid om de speciale Zeeuw se editie van de ov-chipkaart aan te vragen. Dat kan ook via www.zeeuwseovchipkaart.nl. Tot 2011 kunnen mensen nog met de oude vervoersbewijzen reizen, maar daarna wordt verwacht dat de OV-chipkaart het enige geldige vervoersbewijs is voor mensen die in Nederland gebruikmaken van het openbaar vervoer. In de Spetter gingen maandag T75 zwemmers van start, dinsdag kwa men er nog eens 42 bij. Totaal 217. In Haestinge was het aantal met 78 een stuk lager. Dinsdag sprongen er echter nog eens 24 in het water zodat er 102 meedoen in de smalstad. Het is de veertigste keer dat de zwem- vierdaagse wordt gehouden. Alie Jansen uit Sint-Maartensdijk doet al voor de 33ste keer mee. Ze is niet de oudste deelnemer. Dat is Wies Hoogendoom die 78 jaar is. In Tho len is Marie Vcrkerke met 77 jaar de oudste. Zij krijgen een bloemetje. De vaste groep vrouwen die 's och tends komen zwemmen, doen dat ook tijdens de vierdaagse. Schoolkinderen komen na schooltijd of 's avonds, 's Avonds trekken ook volwassenen die overdag werken, hun baantjes. De een kiest voor twintig, de ander voor veer tig baantjes per dag. Deelnemers die zich dinsdag in schreven. kunnen tot en met vrijdag in de zwembaden terecht, zegt bad juffrouw Jessica Kouwenhoven. „Iedereen mag"zelf bepalen Hoeveel baantjes ze willen zwemmen. Wij noteren hoe laat ze komen, hoeveel banen ze zwemmen en voor de hoe veelste keer ze meedoen." Aan de rand van het zwembad Haestinge rust een groepje kinderen even uit. Als ze boven water komen, bibberen ze van de kou. De 1 O-jari ge Corwin Dekker uit Stavenisse doet 40 baantjes. Het is de tweede keer dat hij meedoet. Samen met Diedcrik (11) die ook 40 baantjes doet en zijn zusje Teunike (9) uit Stavenisse. Zij doet er 25. De jon gens hebben net 35 baantjes afge legd. Achter hen komen vier vriend innetjes uit Sint-Annaland aange zwommen. Daniqllc Elenbaas (13) doet voor de eerste keer mee en zwemt 40 baantjes. Angela Hcijboer (13) en Sanne Ridderhof (13) doen twintig baantjes. Ilse Zwagemaker (12) doet er veertig. Ze vinden het water wel lekker. Na de foto zijn ze weer vertrokken voor het volgende baantje voor het goede doel. Corwin Dekker (midden) rust even uit, naast hem rechts Diederik en Teunike Buijs. Basisscholen De Veste en Ter Tolne in Tholen en de School met de Bijbel in Sint-Annaland zijn deze week gestart met het volgen van techniekles sen. Het is onderdeel van een project dat dezelfde groep ondernemers en de vmbo-scholen die de vereniging Technet Tholen hebben opgericht hebben opgezet. Het doel is om technieklessen op basisscholen samen met de basisscholen vorm te geven. Dit project, mede gefinancierd door de ondernemers en Technocentrum Zeeland, is gestart met drie onder nemers en drie basisscholen om te kijken hoe de technieklessen passen in de lesstof van de basisschool en de mogelijkheden van de bedrijven. „Geen gemakkelijke opgaaf voor beide partijen, al durf ik te zeggen dal ze elkaar goed gevonden heb ben. Er zijn door de deelnemers al flinke hindernissen overwonnen en mooie lesideeën opgezet", zegt me de-organisator Andy van de Velde uit Tholen. Deze week gaan de groep 8 leerlin gen van de drie scholen in samen werking met aannemersbedrijf Deurloo uit Tholen een les volgen bij de bedrijfsschool uit de bouw, het SPB te Bergen op Zoom. Vol gende week gaan de leerlingen van de Veste bij Jansen Tholen BV op bezoek om les te krijgen in metaal bewerking. Later deze maand krij gen de kinderen van de School met de Bijbel les van technisch bureau Visser uit Poortvliet. „Voor de vakantie vindt de evaluatie plaats en hopen we de stap te maken om de andere ondernemers en basis scholen te enthousiasmeren en te ondersteunen. In november presen teren we de verdere resultaten op de derde Thoolsc technickdag", aldus Van de Velde. De zondagsschool van de hervormde gemeente Tholen, De Ranken, be staat 100 jaar. Dat wordt op zaterdag 26 juni in en om de Grote Kerk ge vierd met een herdenkingsdienst om 11 uur 's morgens. Na afloop wordt de bezoekers een gratis lunch aangeboden op het terrein van de kerk. Verder zijn er 's middags verschillende spelletjes voor de kinderen en een optreden van Benjamins kindershow. Ook wordt er in de koorkerk een tentoonstelling geopend over de zondagsschool, vroeger en nu. Deze tentoonstelling is te zien tot medio oktober. Het hele jaar zijn er activitei ten rondom het jubileum. Advertentie I.M. Danny de Munk op het podium bij Concordia. Julia van Haaften probeert geluid uit een petfles te krijgen, door erin te blazen. Naast haar kijkt klasgenootje Devaney Moerland geïnteresseerd toe.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 13