Tien Thoolse basisscholen strijden om de gemeentelijke voetbaltitels Muildier Lana per ongeluk verwekt Zonnige wandeling in Oud-Vossemeer 'Welstand' houdt aanvraag bouw wozoco nog even aan Leerlingen klagen over bus Evenaring recorddeelname avondwandelvierdaagse Onderhoud sportvelden Giften project Burkina Faso Donderdag 20 mei 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT BAM Wegen maakt voor 16H mille terrein bouwrijp De bouw van het woonzorgcentrum in Scherpenisse komt een stapje dichterbij nu BAM Wegen uit Bergen op Zoom het terrein bouwrijp gaat maken en in een deel van de Laban Deurloostraat een extra buis gaat leggen voor de afvoer van regenwater. Er waren twaalf bedrijven bij de openbare aanbesteding. De welstandscommissie hield de bouwaanvraag voor het complex van Marsaki nog even aan. Tarief verhoogd van huishoudelijke hulp Nederlaag dames Sint-Annaland Ze heeft hele grote oren en een dikke vacht en ze is klein genoeg om onder de omheining door te lopen. Dat komt misschien wel omdat haar moeder Pukje, een Shetlander, de kleinste lespony van de Mariskahoeve in Poortvliet is. Die oren heeft ze van haar vader Bartje. Dat is een ezel. Die combinatie maakt veulentje Lana een muildier. Want dat krijg je als je een paardenmerrie kruist met een ezelhengst. Muzikanten van OVM halen vanavond de 288 deelne mers aan de avondwandelvierdaagse in Oud-Vossemeer op bij het dorpsbos. Daarna gaat het in optocht naar het sportpark, waar de wandelaars hun herinnering krijgen en sportwethouder Oudesluijs bekers uitreikt aan de grootste groepen. Ze was hel maandagochtend nog niet helemaal eens met de vormge ving van hel gedeelte tussen de twee hoofdvormen van het gebouw. In het plan was een horizontale verde ling gemaakt. De commissie ziet liever een verticale verdeling. De bekleding van de gevel zou dan ook af moeten wijken. Daardoor wordt het tussenstuk volgens voorzitter M. Onrust lichtvoetiger. „Door het zo te detailleren wordt dat teniet ge daan." De commissie had ook nog enkele aanmerkingen, zoals over de kozijnen en wil daarover eerst nog overleg plegen met de architect. „Het komt wel goed. maar dat wat voorgesteld was in het schetsplan, wordt in de uitwerking van de ge vels niet gehaald." De commissie wil ook monsters zien van de gevel steen en de pannen. Over twee we ken is er weer een zitting. Dan kun nen ook de materialen worden beoordeeld voor de vijf woningen die Marsaki gaat bouwen tegenover het complex. Op de plaats waar Castria Wonen huurwoningen heeft afgebroken. Tegen de komst van het complex is door een aantal bewoners uit de La- ban Deurloostraat bezwaar aangete kend. B. en w. heeft ze ongegrond verklaard. BAM Wegen gaat het bouwrijp ma ken van het terrein en het leggen van een buis uitvoeren voor 168.000 euro. Aannemingsbedrijf J.M.B. uil Ettcn- Leur schreef in voor 173.500 euro. Dura Venneer Infra uit Rotterdam voor 175.000 euro. Merwecofnbinatie Zeeland uit Hecrjansdam was num mer vier met 183.000 euro; 5 Aanne mingsbedrijf Van Gelder uit Elburg met 189.000 euro; 6 Moerland en Dost bv uit Steenbergen 192.000 eu ro; 7 Jac. Barendregt Infra uit Rhoon met 196.000 euro; 8 Aannemingsbe drijf 't Gilde bv uit Temeuzen met 197.000 euro; 9 Gebr. Oomen Groep uit Sprundel 197.300 euro; 10 Ge broeders Moerland uit Sint-Annaland 217.000 euro; 11 Aannemingsbedrijf Gocdcgcbuure uit Sint-Annaland 223.CMK) euro en 12 Rasenberg uit Krabbendijke voor 226.000 euro. Traas en Ovaa uit Hcinkcnszand gaat dit jaar en volgend jaar in opdracht van de gemeente het groot onderhoud van de sportvelden doen. Het bedrijf schreef voor 105.890 euro in op het werk. Bras uit Fijnaart was de tweede met 109.473,19 euro, 3 Brabcr Groenvoorziening uit Rcnesse met 109.890 euro, 4 Gebr. Kraay veld uit Barendrecht met 151.600 euro. VERVOLG VAN EXAMEN De mccstcn doen handel- en admi nistratie. namelijk vijftien leerlin gen. Aan de afdeling verzorging doen negen leerlingen eindexamen, aan de afdeling mctalelektro zes. Daarnaast zijn er nog elf leerlingen die de theoretische leerweg volgden en daarin hopen af te studeren. Van de elf doen er negen zorg en wel zijn, en twee economie. Net als alle vmbo-lcerlingen werd met het vak Nederlands begonnen. Alle 41 leer lingen tegelijk. Als tweede taal is Engels populair. Daar doen ook alle 41 leerlingen examen in. In Duits 15. In het vak wiskunde doen 38 leerlingen examen, in biologie 22, gevolgd door economie met 20, ge schiedenis 16, natuur- en scheikun de II 11, natuur- en scheikunde I ze ven. Morgen (vrijdag) staat wiskunde op het programma. De uitreiking van de diploma's op het Calvijn college is op dinsdag 6 juli. VERVOLG VAN ZWEMBAD Afhankelijk van de beslissing zal het nog drie of meer jaren duren voordat Hacstinge afgebroken kan worden. Fractievoorzitters, er is nog werk aan de winkel!" Karei Saris, algemeen bestuurslid van TOF namens de horeca, had vernomen dat alleen het in de lucht houden van zwembad Haestingc de komende tijd al 1,5 miljoen euro kost. Een reden temeer voor hem om op korte termijn duidelijke keu zes te maken. Op recreatief gebied pleitte Brevet nog voor verbetering van de huidige verouderde en onvolledige beweg wijzering naar openbare voorzienin gen en horecabedrijven. De stich ting Recreatie en Toerisme (de ge zamenlijke Thoolse campinghou ders) zullen binnenkort een plan hiervoor aan de gemeente voorleg gen. De TOF-voörzitter concludeerde aan het einde van de bijeenkomst in hotel Kom te Sint-Maartensdijk dat het een prettige kennismaking was met de nieuwe fractievoorzitters Bert van Eenennaam (SGP), Jan Heshof (PvdA), Jack Werkman (VVD), Gertjan Boudeling (CDA) en Theo Korevaar (SP). Han van 't Hof (ABT) en Bram van de Sandc (CU) waren maandagavond verhin derd. De Regenboog heeft gescoord tegen De Rieburch 2. Op en om de velden van sportpark Haestinge in Sint-Maartensdijk was het gisterenmiddag een drukte van belang. Leerlingen van tien Thoolse basisscholen streden tegen elkaar om de hoogste voetbaleer. In de kantine dromden tussendoor steeds voetballertjes om Kees van den Hoek, die de uitslagen verza melde. Nieuwsgierig als ze waren w ie er het beste voor stond. In poule 1 bij de jongens waren vijf elftallen ingedeeld. Het was er span nend, want met nog drie wedstrijden te spelen stonden Ter Tolne uil Tho- lcn en de Casembroot uit Sint-Anna land beide zonder puntverlies boven aan. Poule 2 en 3 telden elk vijf ze ventallen. Totaal vijftien jongens- teams dus. De Rieburch bracht vier teams op de been. De Regenboog en Ter Tolne elk twee. Verder deden De Casembroot. De Schalm, De Luyster, Sint-Anthonius, De Ark, Jcnaplan en De Veste mee. De zeventallen werk ten wedstrijdjes van tien minuten af. de elftallen speelden twintig minuten. Het ging er, ondanks de warmte, soms fanatiek aan toe. De jongens werden aan de kant door ouders en begeleiders aangemoedigd. Bij de meisjes zeventallen waren twee poules van vier gemaakt. Zc speelden wedstrijdjes van 12,5 minu ten tegen elkaar. Hier deden De Re genboog, Ter Tolne, Jenaplan, De Luyster, De Rieburch (2 teams), Sint- Anthonius en De Casembroot doen mee. De meiden voetbalden op de trainingshock achter de tribune, want het trainingsveld naast Haestinge is nieuw ingezaaid. In poule 4 had Ter Tolne uit drie wedstrijden de maxi male negen punten. Het schoolvoctbaltoernooi kon in september niet doorgaan omdat de velden door de aanhoudende droogte onbespeelbaar waren. De voetbal commissie, bestaande uit Erik Eist, Rien Vrocgop en Kees van den Hoek, besloot uil te wijken naar de eerste woensdagmiddag na de mei vakantie. Omdat gisteren ook al de Zeeuwse kampioenschappen zijn ge houden. is er voor de Thoolse win naars (die bij het sluiten van de krant nog niet bekend waren) dit keer geen vervolg aan het toernooi. Maar het plezier bij de jongelui was er niet minder om. Zeeuwse scholieren zijn over het algemeen tevredener over het open baar vervoer tussen hun woonplaats en hun school, maar er is relatief veel kritiek van Thoolse leerlingen op de buslijnen van en naar het ei land. I)at laat de uitkomst van het kwaliteitsonderzoek Scholierenver- voer Zeeland zien over het cursusjaar 2009-2010. Leerlingen die in Zee land een afstand van meer dan tien kilometer tussen hun woonplaats en school moeten afleggen, zijn daarvoor onderv raagd. Van de in totaal 2177 leerlingen hebben 979 de vragenlijst ingevuld. Daarvan komt 15 procent (ongeveer 146 leerlingen) uit de gemeente Tholen. Vooral buslijn 44 tussen Stavenisse en Goes komt negatief naar voren in het onderzoek. Buslijn 44 scoort slecht op verschil lende punten wat comfort betreft. Op het gebied van netheid, geluid, zitplaatskans, de vriendelijkheid van de chauffeur en informatie bij vertragingen wordt deze verbinding tien keer of meer benoemd als slecht. Het is de enige lijn die op zoveel punten wordt bekritiseerd. Ook de regeling van buslijn 43 zorgt voor irritaties onder de scho lieren. Goes-Sint Philipsland. Dit zijn de knelpunten die genoemd worden: Lijnen 43 en 44 zorgen voor verschillende problemen rond om de aansluiting op het einde van de middaglessen. Daardoor ont staan er lange wachttijden. Ook klagen reizigers over te weinig zit plaatsen/ritten. Het tweede knel punt is een te lange reistijd van en naar het eiland Tholen. Dit komt vooral doordat lijn 44 via de dorpen in Reimerswaal rijdt. Daarnaast loopt lijn 44 vertraging op naarmate de bus verder op het eiland Tholen rijdt. Het eerste probleem wordt door 294 leerlingen op scholen in Goes en Krabbendijke ervaren, te weten het Calvijn college (drie locaties), het Hoornbeeck college en het Edu- delta college. Een mogelijke oplos sing is de lijnen 43 en 44 één keer in het half uur te laten rijden, in plaats van één keer in het uur. De huidige tijden kunnen dan aange houden worden, maar dan met extra ritten een half uur later. Zo rijdt er elk kwartier een lijn richting Tho len. Laat één van de ritten per uur een sneldienst zijn die rechtstreeks van Goes naar Tholen rijdt. Zo'n 160 leerlingen van bovenge noemde scholen en het ROC in Goes hebben last van het als tweede genoemde knelpunt. Daarbij wordt als mogelijke oplossing beschreven om lijn 39 in de middag te laten doorrijden tot Rilland, zoals 's mor gens ook gebeurt. De buslijn zou niet langs Krabbendijke moeten rij den of hoogstens langs één halte. Ook de veiligheid van de haltes is onderzocht. Daarbij wordt de halte aan de Stenen Kruisweg in Tholen als onveilig ervaren. De stichting Scholiercnvcrvoer Zeeland, die zich onder meer via het houden van enquêtes inzet voor de kwaliteit van het schol ierenver- voer, gaat in gesprek met vervoer ders Conncxxion en Vcólia om de knelpunten aan te pakken. Ook van en naar Bergen op Zoom ervaren Thoolse scholieren proble men met het openbaar vervoer. Daarvoor is de jongerenraad Tho len een onderzoek gestart om uit eindelijk ook tot een oplossing te komen voor die doelgroep. Marianne Velthuis uit Tholen heeft bij haar afscheid als wethouder 1905 euro ontvangen voor projecten in Burkina Faso. Daarnaast schonk de quiltgroep die aan de Kunstroute in Tholen meedeed, nog eens 200 euro. De scheidende wethouders, Velthuis, Goosscn en Hcijboer ko zen elk een eigen doel. Begin mei vertrok Velthuis om verschillende projecten te bezoeken in het Afri kaanse land waar ook haar dochter woont. De raamovereenkomst die de ge meenten in de Oostcrschcldcrcgio hebben gesloten met een aantal zor gaanbieders, kan wat het Thoolse gemeentebestuur betreft met een jaar worden verlengd. Ze liep dit jaar af en blijft dus ook in 2011 van kracht. Het gaat over het aanbieden van huishoudelijke hulp (zorg in na- tura) en voorlopige ouderenzorg. De tarieven hiervoor mogen, met terug werkende kracht tot I januari van dit jaar, worden verhoogd met twee procent. Met uitvallen maakten de meisjes van De Luyster het de Jenaplanschool moeilijk De dames van tennisvereniging Sint-Annaland gingen dinsdag voor de laatste competitiewedstrijd naar Ovezande om te spelen op de splin ternieuwe "tennisrood" banen van deze club. Het werd een 3-1 neder laag. Corrie Bazen en Irene Verheul speelden meteen een driesetter. De eerste set ging gelijk op. maar werd knap door Corrie en Irene gewon nen met 7-5. Daarna volgden nog 2 enerverende sets waarin van alles gebeurde, maar de dames van Sint- Annaland verloren met 6-1 en 6-0. Carina Droogendijk en Gerda van Vossen konden niet in hun spel ko men en verloren hun wedstrijd met 6-1 en 6-2. Heel spannend was de eerste set in de partij van Corrie en Carina. Een tiebreak moest de beslissing bren gen. Ze verloren deze helaas nipt. In de tweede set ging het wat minder en deze werd met 6-2 verloren. Daarna speelde Irene met Gerda. De eerste set ging gelijk op, maar met degelijk spel wisten Irene en Gerda met 7-5 te winnen. In de tweede set stonden ze al gauw met 4-0 achter, maar ze vochten zich terug in de set en wonnen deze ook met 7-5. Dus toch één winstpunt mee naar Sint- Annaland. Dat was niet zo gepland. De vader van Lana liep bij Pukje, toen hij nog maar een jaar oud was. Mariska Ponse van de Mariskahoeve dacht dat dal geen kwaad kon. Maar wat bleek: Bartje moet Pukje ongeveer een week voor hij verkocht werd naar Sint-Annaland gedekt hebben, want nu, elf maanden later, is Lana ter wereld gekomen. Mariska had een paar maanden voor de geboorte in de gaten dat Pukje drachtig was. „Het was altijd al een hele dikke pony. Ze werd wel steeds dunner op haar lijf, maar haar buik werd op een gegeven moment steeds dikker. Ook was Pukje altijd heel lastig als we gingen springen in de les. Dan sprong ze heel hoog, maar dat wilde ze ineens niet meer. Toen ben ik gaan rekenen en wist ik wanneer ze ongeveer gedekt moest zijn. Mariska vindt het belangrijk dat drachtige pony's tot op het laatst in beweging blijven. Daarom liep ze op Koninginnedag nog rondjes met kinderen op haar rug in Tholen. Een week later beviel ze van haar eerste veulen. Mariska schrok wel een beetje dat ze drachtig was, want de achtjarige Pukje is eigenlijk van de buurman. Bram van Houdt. Die heeft Pukje naar de Mariskahoeve gebracht, omdat ze volgens Mariska niet zo lief was voor zijn kinderen. „Zc beet naar de kinderen. Wij heb ben haar mak gemaakt. Pukje is bij ons blijven hangen." Overigens heeft de dochter van Bram, Judith, de naam voor hel veu len bedacht. Ze vond Lana een mooie naam. Ondanks haar grote oren, vindt Mariska dat Lana een prachtig veulen is. „Ze is eigenlijk veel mooier dan gewone veulens." Maar ze is wel een beetje ondeu gend. Lana is amper twee weken oud, maar nieuwsgierig genoeg om de wereld om haar heen te verken nen. Zo ontsnapt ze al wel eens uit de bak waar ze samen met haar moeder in mag loslopen. Zelf veulentjes krijgen, kan Lana waarschijnlijk niet. Muildieren of muilezels (kruising paardenhengst met ezelmerrie) zijn vrijwel altijd onvruchtbaar. Als hel aan Mariska ligt, mag Lana gewoon op de Maris kahoeve blijven wonen. Van de ge boorte van Lana heeft Mariska geen foto's, maar er staan wel foto's van de bevalling van begin tot eind van andere pony's op de website van de Mariskahoeve (www.mariskahoe- ve.nl). Dat Lana een ezel als vader heeft, is te zien aan haar oren. Achter Lana staat haar moeder Pukje. Mariska Ponse kijkt op de achtergrond toe. In de voetbalkantine schreven maandag 276 deelnemers in voor de wandelvierdaagse. Dinsdag konden de dames Jeanne Brusselaars en Tonny Hcijboer van wandelsport club Vosmeer er nog twaalf aan toe voegen. Daarmee is het deelnemers aantal van de 29ste editie een evena ring van het record uil 1993. In Vossemeer wordt vanouds massaal voor de korte afstand, vijf kilome ter, gekozen. Ook dit keer wandelen 257 mensen die afstand, tegen 31 die elke avond tien kilometer uileg gen. Twee groepen doen er mee: ba sisschool De Ark met 95 en de Sint Anthoniusschool met 72 wande laars. Het weer werkte de afgelopen da gen in ieder geval mee bij dit recre atieve sportevenement. Het was zonnig en een stuk minder fris dan vorige week. Maandag gingen de wandelaars naar de Lcguitpolder en daar komen ze ook vanavond weer. Dinsdag voerde de route door de Hikkepolder, en gisteren langs de zeedijk opnieuw door deze polder. De tien kilometer ging maandag naar Nieuw-Vossemeer, dinsdag door de Broekpolder en gisteren richting de Krabbcnkrcekweg. On derweg was er, zoals gebruikelijk, een versnapering voor alle deelne mers. Vanavond kunnen ze hun me daille of vervolgcijfcr van de wan- dclbond KNBLO in ontvangst nemen. Een groep wandelaars komt over de Leguitsedijk gelopen in de richting van het dorp.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9