Chr. Ger. Kerk wil band met HHG Tholen nauwer aanhalen e 65 jaar bevrijding Koning van de weg vertrekt in Poortvliet als bijrijder Eerste predikant Hersteld Hervormde Gemeente 'Ik heb 4 zakken tarwe op zolder staan voor jullie' Afscheid ds. Gielen Hersteld Hervormde Gemeente Concert met drie oud-Tholenaren Ik ga heen De Trooster Donderdag 20 niei 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De drie geboren Tholenaren Ties Mellema, Martin en Maurits Fondse geven zaterdagavond om kwart over acht samen met Hans Eijackers een concert in het gemeentehuis van Tholen. Het zijn vier begaafde musici die hun sporen ruimschoots verdiend hebben in binnen- en buitenland. Opporren interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl De intrede van ds. C.J.P. van der Bas als predikant van de Hersteld Hervormde Gemeente Tholen wordt mogelijk het begin van een nauwere samenwerking met de Chris telijk Gereformeerde Kerk in de Visstraat. „Ik zie uit naar het moment om met u een dienst te ruilen", zei ds. A. den Boer, de christelijk gereformeerde predikant uit Tholen. „We staan immers op hetzelfde fundament en we hebben elkaar ook heel hard nodig, want we zijn alle bei klein." „Jammer dat hij weggaat", zegt een jonge vader onder de prachtige haagbeuk van de Hersteld Hervormde Kerk in Poortvliet. Samen met zijn kinderen heeft hij deze He melvaartsdag de afscheidsdienst van ds. C. Gielen bijge woond. „Het was een predikant die dichtbij was, gemak kelijk benaderbaar ook. Geen dominee die hoog boven je stond, er was geen barrière." Mannenvereniging Boek Hoogste onderscheiding Spanning Een baken Versterking In de kantine van het Calvijn college in Tholen maakt dominee Van der Bas kennis met de leden van de kerk. Tics Mellema. Martin en Maurits Fondse verlieten hun geboorteplaats na de middelbare schooltijd om ver der te studeren in de muziek. Op uitnodiging van de stichting Uil op Tholen komen ze terug voor een op treden op hun voormalige eiland. Saxofonist Mellema en pianist Eijs- ackers spelen o.a. het door Martin Fondse gecomponeerde Roots. De uit acht korte deeltjes beslaande suite is een uitdaging voor de musici om hun schreden meer op het pad van de jazzmuziek te zetten. Het stuk is ge maakt naar aanleiding van de Sonate in bes ópus 45 van Mendelssohn en heeft te maken met de kamermuzika- le activiteiten van Mellema. De deeltjes hebben Thoolse namen gekregen: Vest I (een verwijzing naar de vestingstad Tholen), Schor, Schar, Schier, Bot, Boot en Biet. Als achtste Vest II, dit gedeelte verwijst naar alle wortels - Tholen, Mendels sohn. jazz, klassiek- die aan Roots ten grondslag liggen. Martin en Maurits Fondse. die beiden te boek staan als pianist en componist, zul len hun eigen muzikale voorkeur la ten klinken. Maurits is daarnaast ook zanger en Martin is dirigent. Kaarten zijn verkrijgbaar via de website www.stichtinguitoptholcn.nl Ds. Den Boer sprak eerst namens de 'reformatorische kerken": de Her vormde Gemeente, Gereformeerde Gemeente en Christelijk Gerefor meerde Kerk. Van deze drie plaatse lijke kerken waren er zondagavond bij de intrede in het Calvijncollege afgevaardigden. „We zitten hier wel samen, maar de realiteit is gebro kenheid", zei ds. Den Boer. „Toch is er een zekere verbondenheid." Wat de predikant van de Chr.Ger.Kerk betreft, zijn er niet zo veel verschillen. Hervormingsdag (Maarten Luther) wordt gezamen lijk herdacht en de kerkenraden van de HHG en CGK in Tholen hebben nog aparte contacten. „En door uw komst hoop ik de samenwerking te kunnen intensiveren." Volgens Den Boer was de HHG. heel erg toe aan een eigen voorganger.' Hij wenste ds. Van der Bas gezondheid toe en onderstreepte hoe belangrijk dat is, gezien de ernstige ziekte van ds. De Jongste van de Ger. Gem. Tholen. In zijn dankwoord ging de nieuwe predikant niet meer specifiek in op de toespraken. Ook niet op de uitge stoken hand van de CGK, al had hij daarvoor wel gezegd een bijdrage te willen leveren aan de samenwerking van de plaatselijke kerken. In de ge- meentcgids van de HHG Tholen wordt echter ook over 'hereniging' gesproken. „Voor ons en andere plaatselijke gemeenten die willen blijven bij de Schrift en de gerefor meerde belijdenis blijft de opdracht van Godswege om te komen tot her eniging. Dat geve God." Tholen moet de uit Woudenberg (Utrecht) afkomstige ds. C.J.P. van der Bas (50) delen met de grotere streekgemeente Kruiningcn, de eni ge Hersteld Hervormde Gemeente op Zuid- en Noord-Beveland. In Kruiningen vond zondagmorgen ook de bevestiging plaats in de Jo- hanneskerk. Ds. J. Joppc uit Sint- Maartensdijk stond daar op verzoek van ds. Van der Bas een deel van de bevestiging af aan de in Wouden berg woonachtige ds. H. Verheul, zelf oud-predikant 'van de Hervorm de Gemeente Tholen. De intrede- dienst was zondagmiddag in Kruin ingcn en 's avonds hield ds. Van der Bas dezelfde preek voor zo'n 150 luisteraars in Tholen. Zijn tekst kwam uit Johannes 14:26 en 27a over de Trooster, de Heilige Geest. Hij was blij dal zijn kinderen de 'zogenaamde beproeving hadden doorstaan' omdat ze voor de tweede keer de preek hoorden. De nieuwe predikant zei z'n uiterste best te zul len doen om Tholen te laten merken dat er geen ongetrouwde dominee is gekomen. De combinatie van kruiningen (waar het gezin Van der Bas woont) en Tholen vergt name lijk wat aanpassing. „Met mijn vrouw heb ik het er veel over gehad en wanneer onze kinderen ook op te Advertentie I.M. In mei wordt herdacht dat het 65 jaar geleden is dat Nederland werd bevrijd van de Duitse overheersing. Aan de Do denherdenking werd 4 mei in Tholen, Sint-Annaland en Sint Philipsland aan dacht besteed. Ook op bevrijdingsdag 5 mei waren er extra activiteiten. Om een beter beeld te krijgen van de oorlogsja ren, publiceren we in een aantal afleve ringen brieven van de familie Koopman uit Sint-Maartensdijk. Vader Jacob Koopman woonde met zijn vrouw Keetje Coomans in Achter 't Bos. Zij hadden 7 kinderen: oudste dochter Marie (getrouwd met Adrie, 3 kinderen) was naar Den Haag getrokken, Cor (ongehuwd) was onderwijzeres in Sluiskil, Riek (ongehuwd) was verpleeg kundige in Rotterdam, Piet (getrouwd met Lena, 2 dochters) was soldaat en woonde in Smur- diek. Jan (gehuwd met Keetje, I dochter) was de oudste broer .en woonde in Smur- diek. Dat gold ook voor de jongste dochter Geertje en de jongste zoon Jaap. Jan Koopman uit Sint-Maartensdijk, getrouwd met Keetje (sa men hadden ze dochter Janny), schreef 13 mei 1945 vanuit Sint-Maartensdijk naar zijn ouders, broers, zusters, zwager en kinderen die in Den Haag geëvacueerd waren: „Na vele maanden te moeten wachten, komen wij eindelijk weer in de gelegenheid om iets van elkander te vernemen, jan van oom Ma rien is gisteravond in Sint-Maartensdijk gekomen om zijn broer Leen op te zoeken. Die is verleden week uit Duitsland gekomen, want die was 3 maart opgepakt te Rijsöord. Die jongens hebben voor ons de spanning enigszins gebroken omdat die vertelden dat ze in Rijsoord bij oom Marien nog de laatste tijd brieven ontvangen hadden van va der. Wat zullen wij toch blij zijn dat jullie zelf eens naar ons kunnen schrijven, wat nu mogelijk is per briefkaart. Die schrijf ik deze week ook nog en deze brief geef ik met Jan van oom Marien mee; die gaat morgen weer naar Rijsoord en die doet hem daar op de post. Naar Riek in Rotterdam heb ik een brief meegegeven met dochters van Marien Klaasse; die waren ook uit Rotterdam hier. Wij maken het goed en de kleine Jannie is een lekkere schat. Wij zijn sinds 14 okto ber te Sint-Maartensdijk; toen was het dorp nog door de Moffen be zet, maar wij mochten er in omdat wij er gewoond hadden en omdat Bergen op Zoom in de vuurlinie lag. Dat was voor ons een blijdschap, want de laatste tijd was het niet prettig bij de familie Van Wijk. Daar was nog een gezin van een NSB-er in komen wónen met 4 kinderen. Dat was van een broer van juffrouw Van Wijk, die zelf bij de SS was, dus dan weet u wel dat het niet goed kon gaan. Wij waren een week thuis toen het bevel kwam om het eiland Tholen te verlaten. Binnen 24 uur; want de zeedijken zouden worden opgeblazen. Wij dachten er niet over om weg te gaan en het is goed afgelopen. Zij kregen er geen kans toe. Piet is in november met zijn gezin gekomen; die maken het ook goed. Cor is met Pasen geweest en die vertelde dat zij van plan was om te proberen direct naar Den Haag te gaan voor het Rode Kruis. Wij weten op het ogenblik nog niet of haar plan geslaagd is. Dan zouden jullie uit haar mond kunnen horen hoe of het gesteld was in Sint-Maartensdijk. Geertje met oom Kees zullen deze week komen, denk ik, want het eiland Tholen is nu ook vrij. Het was altijd frontge bied omdat Schouwen in handen was van de Duitsers en oom Kees kreeg geen vergunning om er in te komen. Wij maken het met ons vieren goed; als er van jullie nu ook maar offi cieel goede berichten komen, dan is alles in orde. Dan komt er toch zicht dat wij elkander spoedig weer zullen zien. Vader moeder en Jaap, jullie moeten nog maar een poosje geduldig afpachten. Dat is het beste, want alles moet toch eerst geregeld worden. Ik heb mijn uiter ste best gedaan om alles zoveel mogelijk op te knappen; daar kunnen wij later beter eens over praten. Jullie kunnen nu weer in je eigen huisje. Het moet nog wel behangen worden, maar dat is zo gebeurd. Ik heb 4 zakken tarwe bij mij op zolder staan voor jullie; I heb ik voor regeringsprijs gekocht van dat stukje van Kapoenhof en 3 zakken heb ik nog uit de schuur gehaald. Dat was een heel karwei, want ik moest er naar toe varen. Vader, Piet en ik hebben Kapoenhof met koebieten gezaaid en in de Zuidhoek zowat van alles wat: ajuin, bonen en pluk- erwten. Die staan zo mooi en het land ligt zo zuiver wij doen ons best om het netjes bij te houden. Daarvoor behoeft u zich geen zorgen te maken. Wij hopen dat u zelf de vruchten kan rooien. DeVlaam moet met gerst gezaaid worden en ook dat achter bij ons. De gerst staat goed en men is nog vol aan het zaaien. De Koekoek en de Ramperd moeten braak blijven liggen voor het hoge zoutgehalte. Aardappelen mochten er niet gepoot worden van de voorlichtingsdienst en dat doet nogal opstand verwekken. Het if voor de coloradokever, maar dat weert men op zo'n manier toch niet. Ik schrijf over de toestand hier maar niet, want dat kunt u toch pas goed begrijpen als men het gezien heeft. Misschien weten jullie wel dat Maatje Quaak is overle den. Zij was plotseling dood onder het middagmaal, begin december Ik ben op de begrafenis geweest. Jan van tante Jannetje woont nu in dat huisje en Jacob is bij Mientje Kaashoek; dat kan hij ook maar het beste doen, vind ik. De mensen van Bleekveld zijn op het laatst van ja nuari naar hun huisje gegaan; eerder konden zij daar niet komen door het water Die maken het ook goed. Hoe is het afgelopen met Adrie? Die heeft zeker ondergedoken gezeten; is dat nogal gegaan? Gelukkig is Jaap ook uit de klauwen van die tiran gebleven. Zij zullen ze nu wel krijgen met hun .Deutschland uber alles.' Ze moeten ze flink laten werken en weinig eten geven. Er zijn hier ook al verschillende mensen thuis uit Duitsland die in november in Rotterdam opgepakt zijn. Keet je is vandaag niet erg lekker; zij heeft pijn aan de maag en geeft nogal eens over. Nu beste, lieve mensen, houdt nu nog maar enkele weken moed, dan ben je weer thuis. Ontvangt allen de hartelijke groeten van ons drieën." Burgemeester W. Nuis ontdekte tij dens het koffiedrinken in het 't Ou we Raed'uus ook dat er in de 3 jaar en 7 maanden dat ds. Gielen in Poortvliet werkte, een stevige band met de gemeenteleden was ontslaan. „De kerkgang is toegenomen, het verenigingsleven is gegroeid", zei ouderling A. Verwijs. Er moeten op deze Hemelvaartsdag om vijf voor tien dan ook nog extra stoelen uit het verenigingsgebouw bijgezet worden in de kerk. waar al vele stoelen staan, naast de kerkban ken. Het is druk en menig traantje wordt er weggepinkt. Het vertrek van ds. Gielen ligt bij velen zwaar op het hart. De internationaal vrachtwagen chauffeur uit Stellendam, opge groeid op een boerderij in een on kerkelijk gezin, neemt in Poortvliet als bijrijder afscheid. God zat sinds 1971 aan het stuur. In dat jaar deed mevr. Gielen belijdenis van haar ge loof en in die dienst kon haar man niet wegblijven. „De goddeloze ver late zijn weg en bekere zich lot de Heere", was de tekst van de preek in die belijdenisdienst en Gielen sloeg daarna geen dienst meer over. „Ik kreeg Hem lief. Twee jaar later deed ik zelf belijdenis en tien jaar daarna werd ik evangelist in Rotter dam-Zuid. Ik heb er een rijk geze gende tijd gehad en mijn geestelijke vader Izak Kok bevestigde mij als predikant." Ds. Gielen vertelde hde hij als inter nationaal chauffeur zelf het stuur in handen had en hoog boven alles uit keek. „Als koning van de weg kon ik zelf mijn koers uitzetten. Op de vrachtwagen stond echter ook: ,ik ben begrensd.' Dat is een waarheid voor iedereen. De Heere heeft een grens aan het leven gesteld, maar aan Zijn vermogen zit geen begren zing." De jonge Gielen had in het eerste deel van zijn leven de Heere laten roepen, vertelde hij. „Alleen door genade wordt de gave van Christus geopenbaard. Hij heeft hel stuur Zelf in handen genomen en dan mag je volgen; dan kun je niet meer zelf blijven sturen. Wij weten de weg ook niet en aan mensen moet je het niet vragen, want dan raak je in ver warring." In Groningen, Polsbroek, Middel- harnis, Strijen, Kinderdijk. Rotter dam-Zuid en tenslotte Poortvliet had ds. Gielen mogen werken. In Poort vliet was hij de 45ste predikant na de Reformatie, zo had ouderling A. Verwijs nagekeken in de archieven. Op 4 oktober 2006 kwam hij en de Hersteld Hervormde Gemeente wist vantevoren dal het volgens de ker korde bij 65 jaar afscheid zou zijn wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Nog geen vier jaar dus, maar het waren zegen rijke jaren, vertelde Verwijs. „Door Bij het afscheid van dominee Gielen stonden de mensen in de rij om hem de hand te drukken. 'IK GA HEEN' was voor ds. Gielen de afscheidspreek aan de hand van Johannes 14:2. „Dit uit de mond van Christus, maar de echo daarvan, schrijf ik met kleine letters nu in het dienstwerk in Poortvliet beeindig", zei de vertrekkende predikant van de Her steld Hervormde Gemeente op Hemelvaartsdag. Zijn vrouw was in verband met haar gezondheid niet in staat om de dienst bij te> wonen. De samenzang o.l.v. organist Jaap de Graaf was uit de Psalmbe rijming van 1773: Psalm 29:5 en 6; 48:6; 68:14, 16 en 17; 35:13; 121:2 en 4; 42:5 en 7. De Schriftlezingen waren uit Johannes 14:1 -6 en 1 Corinthe 15:1-11. I de ziekte van uw vrouw was er spra ke van een bijzondere kennismaking omdat u bij vele gezinnen warm hebt gegeten. Wc voelden ons ook heel sterk betrokken bij en verbon den met uw situatie thuis. En u was veel weg omdat u soms 4 en zelfs 5 diensten per dag vervulde. U kon moeilijk nee zeggen." Ds. Gielen werd onlangs koninklijk onderscheiden en Verwijs herinner de eraan hoe de predikant daar trots op was. „Maar die medaille valt in het niet bij de kroon van onze Ko ning van de kerk. De verkondiging van het Woord had de liefde van uw hart en u zag uit naar de vruchten. Er ging geen kerkenraadsvergade ring voorbij of u informeerde naar de huisbezoeken. Het kerkelijk le ven, de betrokkenheid van de ge meente is toegenomen. U heeft ook een mannenvereniging opgericht. De Heere mag Zijn zegen eraan ver binden. Ondanks de grote persoon lijke zorgen hebt u toch altijd kun nen preken. Ook uw vrouw toonde zich altijd belangstellend." Ouderling Verwijs zei de vertrek kende predikant zijn rust en minde re verantwoordelijkheid te gunnen, hoe zeer de kerkenraad het ook speet dat de kerkorde een langer verblijf niet toestaat. „Gelukkig blijft u hier pastoraal werk doen en komt u ook nog wel eens preken, zodat we elkaar blijven zien. Wij troosten ons met de Opperherder die blijft. Dat Hij op Zijn tijd een nieu we herder aan ons verbindt", zei Verwijs, die de gemeente ds. Gielen staande Psalm 121:2 en 4 liet toe zingen. Burgemeester Nuis had ds. Gielen veertien dagen geleden een konink lijke onderscheiding opgespeld en hem toen ook toegesproken. „Maar nu verlaat u Poortvliet en ook de ge meente Tholen en dat spijt ons." Nuis nodigde de predikant uit om een boek te schrijven over zijn op merkelijke leven. Geboren op een boerderij in een onkerkelijk gezin, internationaal chauffeur, predikant geworden en nu het vertrek op de bijrijdersstoel. Van koning van de weg tot dienstknecht van de grote Koning. De samenleving heeft een bepaald patroon bij een burgemees ter, een predikant, een kerkganger, maar twee opvallende gebeurtenis sen hebben uw leven getekend. Dank voor uw werk hier. U was een baken in de kerkelijke samenleving, vriendelijk, toegankelijk en bemin nelijk. Ik hoop dat de Heere spoedig in de vacature zal voorzien." De burgemeester zei het bidden voor de overheid te waarderen, zeker gezien zijn zorgen over een bepaalde tweespalt in de samenleving. „Dat uw gemeenteleden zich in Hem veilig mogen welen", zei ou derling Looy uit Middclharnis na mens de classis Zuidwest. „Af scheid nemen doel immers pijn, voor u en de gemeente, al komt u weer terug naar Middeharnis/Som- melsdijk. Er zijn echter zorgen, want de moeite en pijn van uw vrouw wordt dagelijks ervaren. We wensen haar Gods ontferming toe." Looy was ds. Gielen erkentelijk voor zijn werk voor de classis, o.a. als lid van de visitatiecommissie. In zijn dankwoord zei ds. Gielen dat bij zijn komst naar Poortvliet al werd gevreesd voor het leven van zijn vrouw. „Hij had haar een plaats bereid, maar nu na bijna vier jaar is zij - tegen alle medische verwach tingen in - gespaard gebleven. We erkennen Hem in dankbaarheid voor alle dozen vol kaarten die we van gemeenteleden ontvangen heb ben, zoals we in zorgvolle omstan digheden ook veel praktische mee levendheid hebben ervaren. Zeker ook in het begin." De predikant bekende Oranjegezind te zijn, zodat hij dankbaar was voor de koninklijke onderscheiding. „Maar genade is de hoogste onder scheiding." Ds. Gielen was alle sprekers erken telijk. „De weg naar Poortvliet is ons in 2006 geopend en het kring en verenigingsleven is gegroeid. Dat bleek ook zaterdag al bij de af scheidsbijeenkomst, waar ik velen de hand heb gedrukt. Er komt dus wat van terug. Ik heb steeds gezegd dat er geen drempel was in de pasto rie en langzaamaan is dat gegroeid. Daarom doet het afscheid nu ook pijn. Ik ben ook dankbaar voor de grote belangstelling deze morgen. Poortvliet blijft in onze gedachten en gebeden", zo besloot ds. Gielen in zijn afscheidsdienst op Hemel vaartsdag in de Hersteld Hervormde Gemeente. I i De intredepreek van ds. C.J.P. van der Bas in Tholen was zon dagavond uit Johannes 14:26 en 27a: „Maar de Trooster, de Hei lige Geest, welke de Vader zenden zal in Mijn naam, die zal u al les leren en zal u indachtig maken alles wat Ik u gezegd heb. Vrede laat Ik u, Mijn vrede geef Ik u; niet gelijkerwijs de wereld hem geeft, geef Ik hem u." De samenzang, onder begeleiding van organist Jacco Eerland, kwam uit de Psalmberijming van 1773: Psalm 84:1 en 2; 111:1; 119:9, 25 en 47; 72:1 en 2; 17:4 en Avondzang 7. porren zijn, zullen we bij de ere diensten in Tholen aanwezig zijn." Op Eerste Pinksterdag preekt ds. Van der Bas zelfs twee keer in Tho len (de morgendienst wordt dan wel vervroegd van 9.30 tot 9.00 uur, 's middags 15.00 u) en alleen 's avonds in Kruiningen. Ouderling J.C. Verheul, zelf een zoon van een predikant, zei zich goed in de kinderen van ds. Van der Bas te kunnen verplaatsen. „Als er een beroep kwam, gaf dat altijd spanning in de pastorie. Je wist wat je vader moe>t doen: bedanken, want je wilde bij je vrienden blij ven. Voor jullie vader is hel, om na bijna 12 jaar de gemeente Wouden berg los te moeten laten, ook niet eenvoudig, maar met Gods hulp mag het. En wat een zegen is het voor onze gemeente om een predi kant te ontvangen. Het is goed om de weg te gaan die God wijst. Dan mag er rust en vertrouwen zijn, ge loofsgehoorzaamheid zoals Abra ham, de vader van alle gelovigen dat had." Ouderling Verheul hoopte dat de familie Van der Bas zich ook in Tholen snel vertrouwd zal voe len. Hij riep de gemeente op om biddend voor de nieuwe predikant naar de erediensten te komen. „Want ds. Van der Bas kan het niet in-eigen kracht. Dat hij vervuld met de geest van Pinksteren hier mag werken." De predikant zei niet vanwege zijn kwaliteiten naar Tholen te komen. „Wat valt er te verwachten van een dienaar die in twee gemeenten intre de doet? Ik ben een mens met aller lei gebreken, een mannetje uit het stof, maar ik voel me van Christus- wege geroepen. We hebben Gods hand gezien in het aannemen van dit beroep en in alle hartelijkheid en met veel medeleven zijn wc hier be groet. Heb geduld met mij en bidt voor me dat God al het werk mag zegenen. Ik zie uit naar de eerste ca techisaties, mogelijk nog voor de zomervakantie." Burgemeester W. Nuis, die samen met zijn vrouw de intrededienst bij woonde, hoopte dat die catechisa ties inderdaad doorgaan. Hij hechtte aan het jeugdwerk van de kerk. „En dit is een jonge gemeente en wie de jeugd heeft, die heeft de toekomst." De burgemeester wenste de HHG Tholen geluk met de eerste predi kant sinds de stichting in mei 2004. „Hopelijk dat er snel een band mag groeien." Nuis had er alle begrip voor dat de familie Van der Bas in Kruiningen woont, want tussenin - op de Oesterdam - is wat lastig. „Toch hoop ik dat u in staat bent om het goede evenwicht tussen Tholen en Kruiningen te vinden. Evenals u komen wij van de Veluwe, maar het is hier buitengewoon goed toeven. Hartelijk welkom en dat de HHG een baken mag zijn en een bijdrage wil leveren aan een vredige Thoolse samenleving, al hoeven we het niet altijd eens te zijn. Dank ook voor uw gebed voor de overheid, Israël en de verdrukten in het geloof. Gods zegen en een goede, zegenrijke tijd hier in Tholen toegewenst", aldus de burgemeester. Ds. van der Bas had daarvoor al ge zegd, uit te zien naar een open sa menwerking met het gemeentebe stuur. Hij hoopte dat de overheid ook rekening houdt met Gods heil zame geboden. Zo hoopte de nieuwe predikant ook 'een bescheiden bijdrage' aan de classis Zuidwest van de Hersteld Hervormde Kerk.te kunnen geven. „We zijn blij met de versterking", bekende ds. J.J. Joppe uit Sint- Maartensdijk ruiterlijk. Hij was consulent van zowel Tholen als' Kruiningen, in Poortvliet is onlangs ds. Gielen vertrokken en Sint-Anna land is al langer vacant. „Laten we samen met ds. Juffer uit Arnemui- den - hier ook aanwezig - en de collega's van Gocrcc-Ovcrflakkee schouder aan schouder staan om met elkaar het goede voor de ge meenschap te zoeken. Zelf heb ik hier in Tholen een goede tijd gehad, met name ook bij de avondmaal- dienstcn. Een hele gezegende tijd hier, samen met uw vrouw en kinde ren. Dat Zijn koninkrijk mag wor den uitgebreid", zo besloot consu lent ds. Joppe. Na de dienst was er gelegenheid om ds. en mevr. Van der Bas in de hal van het Calvijncollege persoonlijk te begroeten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5