65 jaar bevrijding Mevrouw Roosevelt blij met Delfts blauw gemeentewapen na bezoek 'O, ik verlang toch zo terug naar huis' 'Vier vrijheden als rode draad is geweldige keuze' Ambachtsheerlijkheid met gemeenschap verbonden Derde Zeeuws lustrum van Amerikaanse vrijheidsprijzen Vrijdag 14 mei 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Weduwe Amerikaanse president zestig jaar geleden in Vossemeer Beste meneer Versluijs: U bent erg vriendelijk om me het meenteraad en bestuurslid Heyse het ambachtshcrenhuis) een aantal Delfts blauwe bord met het wapen van Oud-Vossemeer van de Ambachtsheerlijkheid ver- toespraken. Eerst van burgemees- te Sturen. Ik ben blij met dit aandenken aan het bijzonder welkomden het gezelschap. Ook ter Versluijs en daarna van twee plezierige bezoek aan Oud-Vossemeer. Dat is de ver- blocmcn aan (DaI lag [oen tr()U. namclijk zo n /es(ig naamgcnotcn taling van een briefje dat Eleanor Roosevelt op 13 febru- wens politiek gevoelig, want twee van de presidentsvrouw - voorna- ari 1951 schreef in Val-Kill cottage, haar huis op het maanden eerder hadden de Moluk- melijk uit Zeeuws-Vlaanderen en Roosevelt-landgoed Hyde Park. De weduwe van de Z Amerikaanse president Franklin Roosevelt had het nesië.) Daarna gingen de gasten Thoolse dorp gekomen. Daartoe Thoolse dorp acht maanden eerder bezocht. met.ec" ,"ilai^ Hui.ze Rooseveit - behoorde^ook de vrouw van burge- JH -_x 99 r"' Uitgebalanceerd Ambonezen Burgemeester Bouwense Symposia Geweldige keuze Koffie en muziek voor mengpaneel In 2143 nogmaals 600 jaar Vossemeer In mei wordt herdacht dal het 65 jaar geleden is dat Nederland werd bevrijd van de Duitse overheersing. Aan de Do denherdenking werd 4 mei in Tholen, Sint-Annaland en Sint Philipsland aan dacht besteed. Ook op bevrijdingsdag 5 mei waren er extra activiteiten. Om een beter beeld te krijgen van de oorlogsja ren, publiceren we in een aantal afleve ringen brieven van de familie Koopman uit Sint-Maartensdijk. Vader Jacob Koopman woonde met zijn vrouw Keetje Coomans in Achter 'l Bos. Zij hadden 7 kinderen: oudste dochter Marie (getrouwd met Adrie, 3 kinderen) was naar Den Haag getrokken, Cor (ongehuwd) was onderwijzeres in Sluiskil, Riek (ongehuwd) was verpleeg kundige in Rotterdam, Piet (getrouwd met Lena, 2 dochters) was soldaat en woonde in Smur- diek, Jan (gehuwd met Keetje, I dochter) was de oudste broer en woonde in Smur- diek. Dat gold ook voor de jongste dochter Geertje en de jongste zoon Jaap. In Middelburg worden op zaterdag 29 mei, voor de vijftiende keer. al weer, de Four Freedoms Awards uitgereikt. „Wij gunnen Middelburg dat succesje wel", zei burgemeester Nuis vrijdag in Oud-Vossemeer waar hi j de band tussen Tholen en de Amerikaanse presidenten Roos evelt onderstreepte met het aanbieden van een portret van Franklin Roosevelt en de presentatie van een boekje. Geertje Koopman schreef 4 april 1945 vanuit Waalwijk naar haar oudste zus Marie en zwager Adrie met hun 3 kinderen in Den Haag: ,rNu het noorden van ons land gauw bevrijd zal zijn, worden wij in de gelegenheid gesteld om via het Rode Kruis pakjes aan familieleden te sturen en daar maken wij natuurlijk dankbaar gebruik van. Eindelijk dan, na zoveel maanden gescheiden te zijn, is er hoop, dat wij toch met elkaar spoedig in contact zullen komen. Vol spanning volgen wij de gebeurtenissen van de laatste tijd en vol vreugde zien wij, hoe ons goede landje langzamerhand bevrijd wordt. Wij weten natuurlijk niet, hoe of het bij jullie in het Haagje is. Ik hoop toch zo, dat jullie allemaal nog gezond zullen zijn. Eenmaal vrij, dan komt het eten vanzelf. Ik stuur twee pakjes, want wij mogen maar 3 kilo per pakje sturen en dan hebt u tenminste wat voor de eerste tijd. Ik verlang toch zo naar enig teken van leven van jullie, probeer toch dadelijk via het Rode Kruis bericht te sturen. Wij m&ken het allen nog goed. Cor maakt het ook best en Jan en Piet zitten al sinds november in Sint-Maartensdijk. Wij hebben ook al zo dikwijls geprobeerd om naar huis te gaan, maar tot nu toe hebben wij nog geen vergunning gekregen om naar Tholen terug te keren. Zoals je wel zult zien, zijn wij verhuisd naar Waalwijk. Door de oorlogsgebeurtenissen zijn wij uit Drunen weg gemoeten. Wij hebben het hier in Waalwijk ook goed, maar o, ik verlang toch zo naar huis terug. Maar enfin, wij leven nog en zijn gezond en hebben voldoende te eten en dat is al heel wat waard. Wat zullen jullie wel honger hebben gehad al die maanden, maar als jullie allemaal nu nog maar leven, komen je die ontberingen wel weer te boven. Is Riek ook bij jullie of zit die nog in Rotterdam? Ik zal trachten, zodra Den Haag vrij is, om te komen. Of het lukken zal, weet ik natuurlijk niet, maar dat Mevrouw Roosevelt (met boeket) op het bordes van het gemeentehuis. Rechts van haar kleindochter Chandler en kleinzoon Elliott jr., met daartussen hun vader Elliott sr. Rechts achter de presidentsvrouw is burgemeester Versluijs zichtbaar. Zijn dochtertje staat links van mevrouw Roosevelt. Verder uiterst rechts wethouder Daane, en links de raadsleden Aarnoudse, Mees en Van Gorsel (v.l.n.r. ,,1 leren mevrouw Versluijs, de ge- meentehuis (toen nog gevestigd in r\ j T-. een delegatie Ambonezen bood Zeeuwse Van Rosevelts. Er waren A M Frank Hommel toont het boekje dat alle inwoners cadeau krijgen. Band tussen Amerikaanse presidenten en Tholen belicht „Wij beweren nog steeds-dat de Amerikaanse Roosevelts hun wortels in Vossemeer hebben. Zij geloven dat ook graag. Iedereen wil immers ergens wortels hebben", zei voorzitter Paul Heyse van de N.V. Ambaehtsheerlij- keid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe vrijdag in De Y'ossenkuil. „Ik vind dat de gemeente in de algemene plaatselijke verordening het ge bruik van het woord 'waarschijnlijk' moet verbieden als het gaat over de Thoolse herkomst van de Roosevelts", merkte de liberale wethouder Frank Hommel onder luid applaus op. De inwoners kunnen zich over de ze kwestie een mening vormen aan de hand van het boekje 'Oud-Vosse meer en Roosevelt', dat deze week bij hen in de bus valt. ,rNu het noorden van ons land gauw bevrijd zal zijn, worden wij in de gelegenheid gesteld om via het Rode Kruis pakjes aan familieleden te sturen en daar maken wij natuurlijk dankbaar gebruik van. Eindelijk dan, na zoveel maanden gescheiden te zijn, is er hoop, dat wij toch met elkaar spoedig in contact zullen komen. Vol spanning volgen wij de gebeurtenissen van de laatste tijd en vol vreugde zien wij, hoe ons goede landje langzamerhand bevrijd wordt. Wij weten natuurlijk niet, hoe of het bij jullie in het Haagje is. Ik hoop toch zo, dat jullie allemaal nog gezond zullen zijn. Eenmaal vrij, dan komt het eten vanzelf. Ik stuur twee pakjes, want wij mogen maar 3 kilo per pakje sturen en dan hebt u tenminste wat voor de eerste tijd. Ik verlang toch zo naar enig teken van leven van jullie, probeer toch dadelijk via het Rode Kruis bericht te sturen. Wij mkken het allen nog goed. Cor maakt het ook best en Jan en Piet zitten al sinds november in Sint-Maartensdijk. Wij hebben ook al zo dikwijls geprobeerd om naar huis te gaan, maar tot nu toe hebben wij nog geen vergunning gekregen om naar Tholen terug te keren. Zoals je wel zult zien, zijn wij verhuisd naar Waalwijk. Door de oorlogsgebeurtenissen zijn wij uit Drunen weg gemoeten. Wij hebben het hier in Waalwijk ook goed, maar o, ik verlang toch zo naar huis terug. Maar enfin, wij leven nog en zijn gezond en hebben voldoende te eten en dat is al heel wat waard. Wat zullen jullie wel honger hebben gehad al die maanden, maar als jullie allemaal nu nog maar leven, komen je die ontberingen wel weer te boven. Is Riek ook bij jullie of zit die nog in Rotterdam? Ik zal trachten, zodra Den Haag vrij is, om te komen. Of het lukken zal, weet ik natuurlijk niet, maar dat is voor later zorg. Het zal toch zo lang niet meer duren voor wij jullie weer zien zullen. Ziezo, nu ga ik eindigen in de hoop dat jullie spoedig dit pakje in goede gezondheid mogen ontvangen. Tot een spoedig weerzien. Vele hartelijke groeten van oom Kees en jullie allen een zoen van je verlangende Geertje. Dag moedertje, Sientjebure is al in Sint-Maartensdijk. Dag." Op 12 mei 1945 schrijft Geertje nog een briefkaart uit Waal wijk naar Den Haag: „Lieve allemaal. Het verheugt ons allen, hier te,weten, dat nu ook jullie bevrijd zijn. Wij verlangen er erg naar iets van jullie te vernemen. Ik heb twee pakjes voor jullie bij het Rode Kruis gebracht en heb al ver schillende malen via het Rode Kruis geschreven. Zodra je kunt, moe ten jullie schrijven hoor. Wij zitten er vurig naar te verlangen, Jan en Piet zijn terug in Sint-Maartensdijk en Cor maakt het ook best. Wij mogen nog niet terug komen; tot op heden hebben wij nog geen ver gunning gehad, maar zolang zal het wel niet meer duren. Bij ons hier is alles ip Waalwijk nog goed. Door de oorlogsomstandigheden moes ten'we uit Drunen weg. Enfin, als wij elkaar weer zien mogen, zullen wij elkaar wel alles vertellen. Ik hoop nu maar dat ook ik spoedig iets van jullie zal vernemen. Is Riek ook bij jullie? Vele hartelijke groeten van oom en mij en tot een spoedig weerzien. Een zoen van jullie Geertje." VERVOLG VAN SCHILDERIJ De voorzitter legde uit dat de N.V. behalve het ambachtsherenhuis nog het veerhuis, landbouwgron den en dijken in eigendom heeft. En dat de verkoop van iepen voor de productie van fineer na de Tweede Wereldoorlog heeft bijge dragen aan de sterke financiële po sitie van de instelling. Verder noemde Heyse het archief, dat door zijn compleetheid uniek is. Hij bood mevrouw Peijs een in leer gebonden exemplaar aan van hel boek 'Vossemeer land van 1000 heren', waarin de geschiede nis van de ambachtsheerlijkheid vanaf het ontstaan in 1410 wordt beschreven. De N.V. Ambachts heerlijkheid heeft een substantiële financiële bijdrage gedoneerd voor de viering van 600 jaar Oud-Vos semeer. Ook burgemeester Nuis ging in op de geschiedenis van het dorp. Hij noemde dg strijd tegen het water met als voorbeeld de Sint Elisa- bethsvloed uit 1421. de totstand koming van de Kerkepoldcr - waarin het dorp ontstond - rond het midden van de vijftiende eeuw, de brand die het dorp verwoestte in de beginjaren van de Tachtigjarige Oorlog. De burgemeester noemde 1809 als het jaar dat Oud-Vosse- meer een zelfstandige gemeente werd. Maar een dorpsbestuur ken de Vossemeer in feite al vanaf de vijftiende eeuw. Dat zwaaide sinds eind 16de eeuw ook de scepter over Nicuw-Vossemeer, tol koning Lodewijk Napoleon dit dorp in 1809 van Zeeland afsplitste en - met een eigen bestuur - bij Bra bant voegde. Voor Oud-Vossemeer was de gemeentelijke herindeling van 1971 maar moeilijk te verte ren, wist Nuis. De burgemeester zei dat elke Thoolse woonkern een eigen cul tuur heeft. „In Oud-Vossemeer is dat voor mij het streven naar ge meenschapszin in de meest brede zin van het woord, het zich inleven in de belevingswereld van de an der." Een schoolvoorbeeld daarvan is volgens Nuis de musical in het jubileumprogramma, waarin de openbare, de rooms'-katholicke en de protestants-christelijke basis school gezamenlijk optrokken. De burgemeester noemde ook het rijke verenigingsleven in het dorp. „Roep je hier: wie wil er mee doen? Dan kun je in dit dorp reke nen op een enorme toeloop", zei de burgemeester onder verwijzing naar het theaterspektakel dat spe ciaal voor dit jubileum is geschre ven en wordt gespeeld door inwó- ners. „De organisatie besliste ver volgens dat iedereen die zich meldde, zou meedoen. Dat is het kenmerkende van dit dorp." Nuis zei dat de verscheidenheid van de Vossemeerse bevolking tot utdruk- king komt in een uitgebalanceerd jubileumprogramma. Hij compli menteerde de stichting voor 'het zoeken naar de herkenbaarheid van een breed gedragen programma'. „Ik wens de samenleving van Oud- Vossemeer een heel goede toe komst toe." Regisseur Jan Koning gaf voor het gezelschap een toelichting op het stuk 'Het geheim van Vosmeer'. De genodigden namen daarna plaats op de tribune, al dan niet voorzien van een fleccedeken. Daar zaten ook de overige spon soren. Terwijl het tijdens het diner nog regende, was het droog toen het stuk begon. Maar fris was het wel, net als beide voorgaande avonden. Mevrouw Peijs had aan gekondigd eerder te vertrekken, maar ze bleef tóch de hele avond en sprak na afloop nog met de spe lers. Verdeeld over vier avonden zagen ruim 1800 mensen het theaterspek takel. Zaterdag was onder meer oud-huisarts De Loozc uit Amster dam gekomen. Die laatste voor stelling was het voor het publiek minder fris omdat de wind was gaan liggen. In het dorp zijn over 'Het geheim van Vosmeer' louter positieve ge luiden te horen. Het publiek heeft genoten van het spel. ook de vele bezoekers van elders. En alle me dewerkers hebben eveneens veel plezier beleefd aan dit onderdeel van het jubileumprogramma. Het bedankbriefje wordt, met foto's van het bezoek, bewaard door Joop Versluijs. Hij is de jongste zoon van de toenmalige burgemeester van Oud-Vossemeer. Ten tijde van het bezoek was hij nog niet geboren. Het was een invloedrijke dame die op dinsdag 20 juni 1950 Oud-Vos semeer aan deed. Eleanor Roosevelt (1884-1962) was van 1945 tot 1952 voor de Verenigde Staten afgevaar digde in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, en voorzit ter van het VN-comité dat had ge werkt aan de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Die zomer, inmiddels zestig jaar gele den, was ze drie dagen in ons land, om vervolgens door te reizen naar Brussel. Twee uurtjes werden uitgetrokken voor het dorp waar, naar de stellige overtuiging van de Amerikaanse Roosevelts, de wortels liggen van hun voorgeslacht. Stamvader Claes Maertenszoon, die zich (van) Roo sevelt noemde, moet rond het mid den van de zeventiende eeuw vanuit de Republiek der Verenigde Neder landen naar Nicuw-Nederland aan de andere kant van de Atlantische Oceaan zijn vertrokken. Op Tholen was er, in het noordwesten van de polder Vijftienhonderdgemeten, een hoek die het Rosevelt heette en waar enkele boerderijen stonden. In 1648 kocht Joris Pieters - afkomstig van één van die boerderijen - een boer derij in Oud-Vossemeer, aan de te genwoordige Raadhuisstraat. Hij werd de stamvader van een boeren geslacht met de naam Van 't Ro sevelt, van zijn jongere broer stam men de Vossemeerse rentmeesters en ambachtsheren af. Dit Neder landse geslacht is in het begin van de negentiende eeuw uitgestorven. Eleanor Roosevelt kwam niet in haaf eentje naar Oud-Vossemeer. Ze bracht haar zoon Elliott en diens kinderen Chandler en Elliott jr. mee. Maar het gezelschap dat de Thoolse burgemeester Van der Hoeven en de Zeeuwse commissaris De Casem- Burgemeester Versluijs kreeg bedankbriefje. broot met statengriffier Tcllegen bij de brug verwelkomde, was nóg gro ter. De Amerikaanse ambassadeur Chapin met zijn ambassaderaad Coe en directeur Huyler van de informa tieservice van de V.N. waren er ook bij. Heel Oud-Vossemeer was uitgelo pen om de bijzondere gasten te zien, en ook de pers was in grote getale aanwezig. Overal in het dorp hingen de vlaggen uit. Burgemees ter en mevrouw Versluijs, de ge meenteraad en bestuurslid Heyse van de Ambachtsheerlijkheid ver welkomden het gezelschap. Ook een delegatie Ambonezen bood bloemen aan. (Dat lag toen trou wens politiek gevoelig, want twee maanden eerder hadden de Moluk- ken zich onafhankelijk verklaard van de federatieve republiek Indo nesië.) Daarna gingen de gasten meteen naar Huize Roosevelt - sinds 1936 door de toenmalige ei genaar zo genoemd omdat op die plek in de 17de eeuw de boerderij van de eerder genoemde Joris Pie ters stond. Ze werden ontvangen door de bewoners, dokter en me- van mevrouw Roosevelt een vrouw Jekel-Laban (zij in Thoolse klederdracht), die hen alle vertrek ken toonden. Mevrouw Jekel bood de presidentsvrouw een antiek brei- bakje en een potje stroopbrokken aan, zoon Elliott kreeg een paar kinderklompjes en zijn kinderen Zeeuwse babbelaars. Daarna volgden in een overvol ge meentehuis (toen nog gevestigd in het ambachtshcrenhuis) een aantal toespraken. Eerst van burgemees ter Versluijs en daarna van twee Zeeuwse Van Rosevelts. Er waren namelijk zo'n zestig naamgenoten van de presidentsvrouw - voorna melijk uit Zeeuws-Vlaanderen en Vlissingen - op uitnodiging van het gemeentebestuur naar het Thoolse dorp gekomen. Daartoe behoorde ook de vrouw van burge meester Bouwense van Sint-Maar tensdijk. Er werden de nodige ge schenken aangeboden, waarna in het gemeentehuis een koffiemaal tijd werd geserveerd. Tevoren was het gezelschap op het bordes door de menigte toegejuicht en door de schooljeugd toegezongen. Na de lunch toonde ds. Van Putten in de hervormde kerk het zilveren doop bekken en de koperen lichtkroon die in de achttiende eeuw door Van Rosevelts zijn geschonken. Bij het verlaten van de kerk speel de de organist het Amerikaanse volkslied. Over de Ring wandel den de gasten naar de gereedstaan de auto's, die hen naar het pont- veer over de Eendracht brachten. De reis ging via Nicuw-Vossemeer naar Den Haag, waar mevrouw Roosevelt diezelfde avond een di ner en receptie werden aangebo den door ambassadeur Chapin. Ook in latere jaren zijn regelmatig Amerikaanse Roosevelts in Oud- Vossemeer op bezoek geweest. Zeker sinds vanaf 1982 de Four Freedoms Awards om het jaar in Middelburg worden uitgereikt. Deze onderscheidingen zijn inge steld door het Franklin and Ele anor Roosevelt Institute, een in stelling met meerdere nako melingen van de president in het bestuur. Zij maken vaak deel uil van de delegatie die voor de uitrei king naar Nederland komt. Ver schillende keren zijn deze delega ties Oud-Vossemeer komen bezoeken. Zeven jaar geleden maakte een groep Roosevelts een vakantietrip naar ons land. Daar was ook «Chandler bij, in 1950 met haar oma te gast in Oud-Vosse meer. Het Thoolse dorp stond in 2003 bij het gezelschap vanzelf sprekend op het programma. Maar Chandler liep een hernieuwde kennismaking mis; ze bleef die dag noodgedwongen bij haar on verwacht ziek geworden man in een hotel in Amsterdam. Nuis hoopt dat in het programma rond de uitreiking ruimte is voor een bezoek van de Amerikaanse de legatie aan Oud-Vossemeer. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens krijgt dit jaar de inter nationale Four Freedoms Award. De onderscheiding voor de vrijheid van meningsuiting is voor de Russische krant Novaya Gazete, die voor de vrijheid van godsdienst voor de Pa kistaanse mensenrechtenactivist en VN-rapportcur Asma Jahangir. De Canadees Maurice Strong, medeo prichter van het Earth Charter, krijgt de onderscheiding voor vrijwaring van gebrek voor zijn rol als vertol ker van de wereldwijde zorgen over het milieu. En de Australische oud minister van buitenlandse zaken Ga- reth Evans, oud-voorzitter van de internationale crisisgroep, krijgt de onderscheiding voor vrijwaring van vrees. Rond de uitreiking worden in Mid delburg verschillende evenementen georganiseerd. Op 19 mei is er in de Oud-gemeentearchivaris Hans Zuurdeeg heeft alles op een rij gezet wat er over het Thoolse boeren- en regentengeslacht Van 't Rosevelt te vertellen valt. Leden ervan waren rentmeester en ambachtsheer. Ook beschrijft hij de verschillende on derzoeken die er, zowel vanuit de Verenigde Staten als uit eigen land, zijn geweest om te proberen het Ne derlandse voorgeslacht van de beide Amerikaanse presidenten Roosevelt te vinden. Onderzoeken die zonder resultaat zijn gebleven. Zuurdeeg: 'Mogelijk duikt er op het eiland Tholen nog eens een Claes Macr- tensen op die eerst elders de naam Van Rosevelt kreeg. Ook hiervoor is nog geen bewijs gevonden. Zolang er nog geen zekerheid is over de herkomst van Maerten. blijft de minst onbevredigende optie dat de Amerikaanse Roosevelts gewoon van het eiland Tholen afkomstig zijn'. De schrijver gaat in op het Huize Roosevelt dat in de Raadhuisstraat heeft gestaan, en op het bezoek van de weduwe van de Amerikaanse president aan het dorp in juni 1950. Vervolgens wordt een verband ge legd met de Four Freedoms Awards, de Amerikaanse onderscheidingen die sinds 1982 in de even jaren in Middelburg worden uitgereikt. Ze zijn gebaseerd op de vier vrijheden die Franklin Roosevelt formuleerde in zijn toespraak tot het Amerikaan se Congres in 1941. De vier vrijhe- Zecuwsc Bibliotheek een symposi um over de vrijheid van media. Een dag later vindt in het Roosevelt Stu dy Center een conferentie plaats over kunst als instrument voor de vrijheid. En de finale van een lande lijk Engelstalig debattoernooi voor vwo'ers is op 26 mei in de Roos evelt Academy. Op 28 mei discus siëren studenten in de Hogeschool Zeeland te Vlissingen met laureaat Maurice Strong over duurzame op lossingen voor maatschappelijke problemen. Diezelfde middag staan de mensenrechten centraal op een bijeenkomst in de Middelburgse concert- en gehoorzaal. President Jean Paul Costa en rechter Egbert Meyjer van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens discussië ren met specialisten en het publiek over de werking van het Europese verdrap van de Rechten van de Mens in ons land. Ook worden de eerste uitkomsten gepresenteerd van een landelijk mensenrechtenonderzoek. Aan het eind van de middag op 28 mei worden in boekhandel De Drvkkery de Zeeuwse Four Free doms Awards uitgereikt. den - vrijheid van meningsuiting en van godsdienst, en vrijwaring van gebrek en vrees - vormden het the ma voor een kunstwerk in de open lucht, dat in 1992 in Oud-Vosse- meer bij de hervormde kerk is ge plaatst. Ook daarover schrijft Zuur deeg in het 40 pagina's tellende en rijk geïllustreerde boekje. Door de medewerking van het Roosevelt Studiecentrum in Middelburg is er ook een Engelse vertaling gemaakt. Burgemeester Nuis bood het boekje vrijdagavond aan aan voorzitter Frank Hommel van de stichting 600 jaar Oud-Vossemeer. Hij noemde het een 'geweldige keuze' van de stichting om de vier vrijheden de rode dróad te laten zijn van het jubi leumprogramma. De burgemeester stelde vast dat Oud-Vossemeer de enige woonkern is, waar geen boek je is verspreid ter gelegenheid van de plaatsing van een kunstwerk. De oorzaak kende hij niet. „Vraag me niet waarom. Maar wc maken deze omissie nu goed." Nuis was niet volledig op de hoogte van de voor geschiedenis. Want juist het vernie len van De vier vrijheden, daags na de onthulling in juni 1992, was voor de gemeente aanleiding om bij alle volgende kunstwerken in de open lucht een boekje te verspreiden om draagvlak te creëren onder de be volking. Veel inwoners (wie herkent ze?) slaan in de Ring het passerende gezelschap gade. Achter de presidentsvrouw loopt links commissaris De Casembroot en rechtsachter ambassadeur Chapin. Rechtsvoor burgemeester Versluijs. De finale van de vierde voorstelling van het Geheim van Vosmeer werd za terdagavond getroffen door een defect mengpaneel, een onmisbaar tech nisch onderdeel voor het doorgaan van dit openluchtspektakel. Bestuurslid Ad Hommel informeerde de volle tribune over de vertraging van een hall' uur tot drie kwartier, maar bood de bezoekers direct koffie aan. Vrijwilligers gingen met bekers en kannen koffie de tribune op om iedereen van koffie of thee te voorzien. En OVM ging eerder spelen om ook met muziek het wach ten te bekorten. Met applaus werd het nieuwe mengpaneel uit Ettcn-Lcur begroet en naarmate de voorstelling vorderde, was de vertraging al lang weer vergeten. Er werd volop genoten van het spel, het zingen en dansen, de belichting en de decors in het knusse openluchttheater, waarbij de bezoe kers uitkeken op het fraaie Ambachtshcrenhuis. In 2143 kan nogmaals het 600-jarig bestaan van Oud-Vossemeer worden gevierd. Volgens Cor van Geel van de heemkundekring Nieuw-Vossemeer - onlangs benoemd tot wethouder van de gemeente Steenbergen - is de huidiï ge viering van 600 jaar Oud-Vossemeer voorbarig. Pas in 1543 was er vol gens Van Geel sprake van bewoning in het dorp. Er stonden toen 16 huizen. In 1572 werd Oud-Vossemeer echter weer verwoest. In 1682 werd het dorp getroffen door een overstroming. Na de wederopbouw werd Oud-Vosse meer in 1712 grotendeels door de Fransen vernield. In 1760 trof een aardbe ving het dorp. waarbij 100 huizen werden beschadigd. Een belangrijk jaar tal is ook 4 mei 1809, toen Nieuw-Vossemeer werd losgeweekt van Zeeland. Op 5 mei 1809 bracht Lodewijk Napoleon een bezoek aan Oud- Vossemeer, de macht van de ambachtsheerlijk werd toen ontkoppeld. Een laatste belangrijk jaartal in de negentiende eeuw is 1841, toen de Rooms- Katholieke Kerk in Oud-Vossemeer werd gesticht. VAL-KILL COTTAGE HYDE PARK. DUTCHESS CO. NEW YORK February 13, 1951 Dear Mr. Versluys: You are very kind to send me the blue china plate with the Oud Vossemeer Crest and I am de lighted to have this souvenir of the very pleasant visit to Oud-Vossemeer. With many thanks and my best wishes, I am Very sincerely yours,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7