Gemeente doet Oud-Vossemeer schilderij F.D. Roosevelt cadeau I Tot €2.000, 2 Bal Mogelijk onderzoek naar omvang verontreiniging Geen interesse in Tholen Parkeerverbod deel Oostvest moet overlast Spar tegengaan Tholen in voor keurmerk duurzaamheid De Supermarkt van Halsteren imabo 1 Wandelaars Poortvliet trotseren kou en regen op achtste tocht 7S-4 Vrijdag 14 mei 2010 66e jaargang no. 26 extra inruil bij aanschaf van een nieuwe Renault 4 Digitale tijden bij Thoolse bushalte Grote prijs voor Ties Mellema Drankrijder gepakt in Sint-Maartensdijk Bevoorrading supermarkt in Sint-Maartensdijk De Oostvest in Sint-Maartensdijk blijft eenrichtingsver keer. En er komt een parkeerverbod aan de kant met de even huisnummers, tot nummer 18. Maar de bevoorra ding van de Spar supermarkt blijft via de Noordpoort en Oostvest gebeuren. Dat heeft het gemeentebestuur beslo ten op grond van een onder bewoners en ondernemers gehouden enquête. Nuis: Streven naar gemeenschapszin in breedste zin van het woord kenmerkend Alle inwoners van Oud-Vossemeer krijgen deze week het boekje 'Oud-Vossemeer en Roosevelt' in de brieven bus. Een verlaat cadeautje van de gemeente met betrek king tot het kunstwerk 'De vier vrijheden'. Vrijdag kreeg de Vossemeerse gemeenschap bovendien een portret van de Amerikaanse president F.D. Roosevelt. Burgemeester Nuis onthulde het, samen met voorzitter Frank Hommel van de stichting Oud-Vossemeer 600 jaar, op een bijeen komst voor genodigden in De Vossenkuil. Geschikte plaats Vrijwilligers Bewondering De provincie gaat bekijken of het mogelijk is om de om vang van de vervuilde grond onder drie woningen aan de Oostvest in Sint-Maartensdijk vast te stellen. Dat doet de provincie op verzoek van de bewoners van de huizen die onlangs een gesprek hebben gehad met vertegenwoordi ger van de provincie. Deze week Twaalf klachten over discriminatie zie www.plus.nl Garagedeuren, Gratis motor! Kou en regen en minder deelnemers dan vorig jaar. Dat ken merkt de wandeldriedaagse in Poortvliet die maandagavond van start ging. Met in totaal 149 lopers en dat was veel min der dan vorig jaar toen er 226 meededen. v Autobedrijf Tel. 0166-602440 Tel. 0166-607060 Fe» 0166 604440 Fa» 0166 807081 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De bushalte aan de Ten Ankcrwcg in Tholen wordt voorzien van een DRIS: Dynamisch Reis Informatie Systeem. Dat is een digitaal scherm waarop de actuele vertrektijd van de bus is te lezen. Gedeputeerde staten hebben besloten op veertien grotere busknooppunten in dc provincie, waaronder de halte in Tholen, der gelijke schermen te plaatsen. Het systeem voorziet in de volgens dc provincie grote behoefte onder reizi gers die gebruik maken van het openbaar vervoer per bus. Bij dc haltes is weliswaar de dienstregeling te lezen, maar die kan afwijken van de daadwerkelijke vertrektijd. Door dit actuele systeem kan de wachten de reiziger zien hoe laat dc bus komt. DRIS is écn van de experi menten die provinciale staten in 2008 mogelijk heeft gemaakt ter verbetering van het openbaar ver voer. Het plaatsen, het onderhoud en het beheer (voor tien jaar) van alle displays kost in totaal één miljoen euro. Het merendeel van de displays zal eind van dit jaar of begin vol gendjaar in werking zijn. Oud-Tholenaar Tics Mellema die volgende week zaterdag, 22 mei, in het gemeentehuis in Tholen op treedt met Martin en Maurits Fond- se, krijgt de Nederlandse Muziek prijs. Het is de hoogste onderscheiding die door het minis terie van OCW aan een musicus, werkzaam in de klassieke muziek, kan worden uitgereikt. Mellema die in Amsterdam woont, speelt saxo foon. Hij ontvangt dc prijs op zon dag 14 november in muziekcentrum Frits Philips in Eindhoven. Hij speelt daar het saxofoonconcert van Otto Ketting met Het Brabants Or kest. Een 26-jarige automobilist uit Vlis- singen is zaterdagavond aangehou den door de politie en hij moest zijn auto inleveren. Hij reed met ruim 4,4 maal de toegestane hoeveelheid alcohol op door de Albert Schweit- zerstraat in Sint-Maartensdijk. Agenten hielden hem rond tien voor elf 's avonds in die straat aan, waar na via ademanalyse bleek dat de man onder invloed van alcohol ach ter het stuur zat. Tevens kon dc man geen rijbewijs tonen, omdat dat al op 18 maart 2009 ingevorderd is wegens rijden onder invloed. Tegen de Vlissinger is proces-verbaal op gemaakt en zijn auto is in beslag ge nomen. Bij de inbeslagname van zijn auto beledigde de man dc agen ten verschillende keren. Hierop is hij aangehouden. Statushouders zijn nauwelijks geïn teresseerd om in de gemeente Tho- le/i te komen wonen. Over het alge meen zijn de asielzoekers waaraan een verblijfsvergunning is toegewe zen niet makkelijk te plaatsen in plattelandsgemeenten zoals Tholen. Hierdoor heeft dc gemeente tot 1 ju li van dit jaar een achterstand van 15 statushouders opgelopen in het wettelijk vereiste aantal dat zij dient te huisvesten. Wethouder M. Velt huis, gedeputeerde H. van Waveren. K. Droogendijk van Castria en de heer Geerts van het centraal orgaan opvang asielzoekers (COA) hebben onlangs overleg gevoerd over het probleem. Velthuis heeft aangege ven dat de gemeente haar uiterste best doet om statushouders te inte resseren zich in Tholen te vestigen. Met woningcorporatie Castria is al afgesproken dat er maandelijks een woning beschikbaar is voor status houders. En er is geprobeerd met extra informatie en foto's op de site van het COA dc aandacht op dc ge meente te vestigen. Maar het aantal statushouders dat niet geïnteres seerd is, of weigert in Tholen te ko men wonen, is niet minder gewor den. De gemeente is momenteel in gesprek met de West-Brabantse ge meenten om een oplossing te zoe ken. Stichtingsvoorzitter Frank Hommel en burgemeester Nuis onthulden het portret van president Roosevelt dat de gemeente schenkt aan Oud- Vossemeer. café in Laren. Dc Thoolse gemeenteraad besloot bijna 2,5 jaar geleden al om voor 2450 euro het Rooseveltportrct aan te kopen van de stichting Kohesie Kunstbehoud te Nijmegen. Het ge meentebestuur vond het verwerven ervan 'een verdere accentuering van de relatie van ohze gemeente met dc Roosevelts. Het schilderij kan een markante rol vervullen binnen het Rooseveltgebeuren in Oud-Vosse meer'. Tevens werd de aankoop ge zien als 'een toevoeging van het kunstbezit met een historisch aspect binnen onze gemeente, wat een ver sterking is van het gemeentelijk be leid op het gebied van de beeldende kunst'. Sinds de aanschaf hield de gemeente het portret angstvallig buiten de publiciteit. Het olieverfschilderij van Franklin Delano Roosevelt (1882-1945; pre sident vanaf 1933) is van de hand van Willem van Nieuwenhovcn sr. (1879-1973) uit Laren, een kunste naar die voornamelijk portretten, in terieurs en figuren heeft geschil derd. Hij was lid van de zogenaamde Club van 10 van Hamdorff, een groep kunstenaars die samenkwam in het gelijknamige Volgens dc burgemeester zou in Amerika voor dit portret een veel voud worden neergeteld van de prijs waarvoor dc gemeente het heeft ge kocht. „In juli 1953 schonk de bur gerij aan de toenmalige gemeente Oud-Vossemeer een schilderij - de Slag op het Slaak - bij de opening van het gemeentehuis. Dat inspi reerde het huidige gemeentebestuur om óók een schilderij te schenken. Een portret van dc 32ste president van de Verenigde Staten leek ons passend." Nuis zei te hopen dat de stichting er in het dorp een geschik te plaats voor weet te vinden. Zodra die er is, zal er een plaatje bij wor den bevestigd, waarop de gelegen heid wordt vermeld waarbij hét is geschonken. Samen met Frank Hommel verwijderde hij de zwarte doek die het op een ezel geplaatste schilderij tot dan toe bedekte. Rentmeester Daan van Doorn van de ambachtsheerlijkheid noemde de overhandiging van het portret een unieke gebeurtenis. Hij gaf de stich ting een advies mee: „Er is, gezien wat ik hier allemaal heb gehoord, maar één plek voor het portret...." Van Doorn doelde overduidelijk op het ambachlshcrenhuis. Het gebouw van dc ambachtsheerlijkheid aan de Raadhuisstraat dat niet voor publiek toegankelijk is. Het schilderij is weliswaar een ge schenk aan de Vossemeerse ge meenschap, maar buiten de be stuursleden van de stichting en medewerkers van De Vossenkuil waren geen inwoners getuige van de overhandiging. Een foto van het portret is opgenomen in het boekje dat huis aan huis in het dorp wordt verspreid. De presentatie van het portret ge beurde voorafgaand aan een specia le voorstelling voor genodigden van 'Het geheim van Vosmeer'. Com missaris van dc koningin mevrouw Peijs was er ('s morgens zat ze nog in de Verenigde Staten), gedeputeer de Wiersma, burgemeester Nuis en wethouder Van Dis. Verder het be stuur van de N.V. Ambachtsheerlijk heid Oud- en Nicuw-Vossemeer en Vrijberghc en zijn gasten, secretaris Van Vlaanderen van dc Roosevelt- stichting, tweede directeur Krab bendam van het Roosevelt Studie centrum, oud-gemeentearchivaris Zuurdeeg en hoofdsponsoren van Oud-Vossemccr 600 jaar. In de Vos senkuil genoot dit gezelschap van een diner. Stichtingsvoorzitter Frank Hommel stak in zijn welkomstwoord niet on der stoelen of banken dat de vele ac tiviteiten waarvan Oud-Vosscmeer dit jaar bol staat, niet tot stand zou den zijn gekomen zonder de steun van de sponsoren, overheden en cul turele instellingen. „Tevoren waren er mensen sceptisch. Maar wc mo gen nu al concluderen dat de viering van 600 jaar Oud-Vossemeer één groot succes is. Alle evenementen tot nu toe waren uitverkocht en aan vrijwilligers is geen gebrek." Hom mel gaf als voorbeeld dat de stich ting voor het bewaken van de appa ratuur en decors van het theatcrspektakel geen mensen hoeft in te huren, maar dit zeven dagen lang de klok rond met vrijwilligers kan organiseren. De voorzitter heeft er goede hoop op dat uit de 600-vie- ring 'iets blijvends' voort komt. „Dan zou een van de doelstellingen bereikt zijn." „Wij voelen ons zeer verbonden met de gemeenschap van Oud-Vos semeer, staan midden in de samen leving", zei voorzitter Paul Heysc van de raad van beheer van dc N.V. Ambachtsheerlijkheid. Hij stak zijn bewondering voor wat de Vosse meerse gemeenschap in het jubi leumjaar van de grond tilt niet onder stoelen of banken. Hcyse schetste in grote lijnen de geschiedenis van het instituut ambachtsheerlijkheid, een bestuursvorm die als voorloper van de gemeenten gezien kan worden. In 1795 verloor ze de meeste van haar rechten, het gevolg van de om wenteling na de Franse inval. ZIE VERDER PAGINA 7 Vorig jaar is, namens meerdere be woners van de Oostvest, bij de ge meente geklaagd over de bevoorra ding van de Spar. Deze supermarkt is in 2008 verhuisd van dc Korte Vest naar de Markt en wordt aan de achterkant bevoorraad. Omdat de straat smal is, wordt deze geregeld door lossende vrachtwagens ge blokkeerd. Ook staan ze nogal eens voor de garageboxen aan de Oost vest, waardoor mensen daar niet in kunnen. Naar aanleiding van dc klachten heeft de gemeente gespro ken toet Arjan van Ommen van de Spar. Deze onderschrijft dc lastige verkeerssituatie, en heeft erop ge wezen dat het lossen lastig is wan neer er veel auto's in de straat staan. Vervolgens heeft de gemeente in een enquête dc mening gevraagd over het eenrichtingsverkeer en over het instellen van een parkeerverbod aan één kant van de Oostvest. Bijna alle bewoners schaarden zich achter beide maatregelen. Het par keerverbod zorgt voor een betere doorstroming van het verkeer en voorkomt dat vrachtwagens dc ga rageboxen blokkeren. Verder wordt de bcbording nog aangepast. Een verkeersbord op een smalle stoep hindert het vrachtverkeer. Het wordt weggehaald en er wordt een kleiner exemplaar neergehangen. Door de ze maatregelen kan, wat het ge meentebestuur betreft, de bevoorra dingsroute hetzelfde blijven. Kosten per woning aan Oostvest in smalstad zijn 2500 euro Het gaat om de bewoners van de nieuwe woningen 11 tot en met 15 die gebouwd zijn op de plaats van een landboüwschuur. Bij nacontrole van de provincie bleek dat niet alle vervuilde grond was opgeruimd. Dc bewoners kregen het advies otn niet dieper dan een meter in hun tuin te graven, maar lieten het er niet bij zitten en zochten contact met de provincie. Op 16 april vond er overleg plaats. Daarbij werd bekeken of dc bewo ners in konden stemmen met het evaluatieverslag van de provincie. Tijdens het gesprek bleek dat het voor de bewoners onduidelijk is hoe veel grond er nog verontreinigd is. Ze willen het liefst dat dit onder zocht wordt. Een en ander hangt ook samen met de kadastrale registratie van de woningen. De provincie is gevraagd of het technisch mogelijk is de bodem on der de woningen te onderzoeken zo dat ze als bevoegd gezag een beslis sing kan nemen over de 'kwaliteit en de omvang' van de verontreinig de grond. Ook werd gevraagd wat zo'n onderzoek zou kosten. Mocht de provincie de grond on derzoeken, dan zal er eerst een boorplan gemaakt moeten worden. Volgens de provincie is het tech nisch gezien een lastige klus. Het hangt sterk af van de bodemsamen stelling en de aanwezigheid van puin. Maar het is ook niet onmoge lijk. Kosten per woning zijn 2500 euro. De bewoners hebben ge vraagd of de provincie niet mee kan betalen aan het onderzoek, maar daar is nog geen antwoord op geko men. De gemeente Tholen gaat voor een nationaal erkend Europees keurmerk' op het gebied van duurzaamheid, de Eco XXI award. Daarom heeft ze zich aan gemeld voor een twee jaar durend proefproject dat volledig door de provincie wordt betaald. De duurzaamheid van de gemeente op tal van thema's wordt geanaly seerd: toerisme, milieueducatie. vrijwilligerswerk, natuurbescher ming, lucht- en waterkwaliteit, energieverbruik, afvalbeleid, mobi liteit, geluidhinder, landbouw en ruimtelijke ordening. Tholen moet zelf een nulmeting opstellen, waar in ze aangeeft waar ze staat en wat de verbeterpunten zijn. Een onaf hankelijke jury beoordeelt dit. en op basis daarvan komt de gemeente al dan niet in aanmerking voor een keurmerk (goud, zilver of brons). Het keurmerk biedt in de ogen van het gemeentebestuur promotionele mogelijkheden; Tholen kan zich profileren als schone, natuurlijke en milieubewuste vakantiebestem ming. Willem Zoetemeijer uit Tholen stopt na 45 jaar als monteur Stacy Mastbergen uit Oud-Vossemeer droomt van danseres worden Ondernemer Jonno den Engelsman verruilt Sint- Annaland voor New York EN VERDER... Gemengde gevoelens hij reünie Koningin Julianaschool Muziekfeest Timpahal lijdt onder vakantie en andere evenementen NOOIT HEB IK EEN GEZELLIGER KAMERAAD GEVONDEN DAN DE EENZAAMHEID Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Vorig jaar zijn er twaalf klachten en meldingen gedaan over discrimina tie in de gemeente Tholen. Drie hielden er verband met ras/afkomst, negen met antisemitisme (haken kruizen en Hitlergroet) en één met seksuele geaardheid. Het aantal is voor het gemeentebestuur aanlei ding om de nodige aandacht te gaan besteden aan het terugdringen van discriminatie. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 SPECIALE PRESENTATIERUIMTE Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Advertentie LM. Riet Krijger van de wandelorganisatie Poortvliet denkt dal de meivakantie daar de bet aan is. „Veel mensen zijn op vakantie. Anders doet de Eevlict ook met een groep mee. maar dat is dit jaar ook niet." Vanwege Hemelvaartsdag werd al op maandag gestart, in plaats van op dinsdag. Op het inschrijfbureau van wandelorganisatie Poortvliet in de kantine van voetbalver eniging SPS schreven zich 85 mensen in voor de vijf kilometer en 64 voor de tien kilometer. Annelie Houke, een van de wandelaars die op de 5 km startte, kreeg maandag de smaak zo te pakken dat ze overstapte naar de lange afstand. Vorig jaar waren er 90 voor dc tien kilometer en 136 voor de korte afstand. Maandag was het droog, maar dinsdag vertrokken de meeste wandelaars met regen. Eerst spikkelde het nog, maar later begon het harder te regen. Niet hard maar wel voldoende om de paraplu te gebruiken en dc capuchon op te zetten. De wandelaars liepen de route die ze driejaar geleden ook liepen. Veelal in groep jes. In gezins- of familieverband, zoals de familie Van der Male. De kleinste kinde ren in een wagentje met een regenkap. En al dan niet met de hond. Rien Voshol van SPS heeft de routes uitgezet. „Niet elk jaar hetzelfde maar op een gegeven moment heb je alle mogelijkheden wel zo een beetje gehad. Hel gaat uit eindelijk toch om het wandelen." Het was de achtste keer dat het evenement werd gehouden. Het was in 2003 een ge zamenlijk initiatief van SPS, gymnastiekvereniging Excelsior, kinderopvang, de af deling Poortvliet van de Nederlandse plattelandsvrouwen en het Oranjecomité. Nu ligt de organisatie in handen van SPS en Excelsior. Dinsdagavond gingen de lopers op dc vijf kilometer van de Langeweg naar de En- gelaarsdijk en de Paasdijkweg terug naar het dorp. via de Lageweg en Zuidplant soen. Bij dc familie Potter op het erf aan de Paasdijkweg kregen de wandelaars een appel. Zie verder pagina 9. De meeste wandelaars lopen in gezins- of familieverband, zoals hier de families Van der Male en Houke. De kleine Roos van der Male zit in de kinderwagen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1