Adri en Bram van de Sande-Sinke tegelijkertijd verrast met lintje WHS en De Schutse Organist en mantelzorger 'Onverwachte uitvoering' Tannie Keur uit Sint-Annaland Kees Knuist uit Sint-Maartensdijk Spil binnen de Maartenskerk Jan Westdorp uit Stavenisse Cees Droogers uit Oud-Vossemeer Piet van der Vlies uit Tholen Inzet met hart en ziel voor Tholense Boys Leen Moerland uit Tholen Kerk, vissers en d.a.c. de Schutse Thools echtpaar actief voor kerk, school, zorg en in de politiek Ouderraad Kleine kernen 7 Vrijdag 7 mei 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Hij dacht naar Dordrecht te rijden om er een kerkorgel te bespelen. Maar in plaats daarvan werd Jan Westdorp (71) uit Stavenisse naar het gemeentehuis gebracht om koninklijk te worden on derscheiden. Bram van de Sande en zijn Adrie van de Sande-Sinke uit Tholen kwamen voor elkaar naar het gemeentehuis maar kregen elk een lintje. Eigenlijk had Adri van de Sande-Sinke (60) uit Tholen donderdag naar Kapelle gewild waar haar zus José Kosten-Sinke een lintje kreeg. Maar ze bleef thuis omdat ook man Bram van de Sande (64) koninklijk werd onderscheiden. Daar bleef het niet bij, want burgemeester Nuis had ook voor Adri zelf een 'koninklijke schouderklop' en zo stond het paar opeens volop in de belangstelling. „Zeg maar tegen Adri dat ik een lin tje krijg", adviseerde Bram van de Sande degenen die zijn vrouw moesten overhalen om daags voor Koninginnedag naar het gemeente huis te komen. De smoes werkte, maar werd voor Bram ook nog eens werkelijkheid: hij kréég een onder scheiding. Zowel Adri als Bram zijn benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. En ze waren er zichtbaar mee ingenomen. Bram liet in zijn dankwoord - waarvoor hij van de burgemeester bij uitzonde ring de gelegenheid kreeg - nadruk kelijk zijn geloof tot uitdrukking komen. Adri van de Sande is al twintig jaar als vrijwilliger actief binnen de Hervormde Gemeente in Tholen. Al die jaren is ze betrokken bij de vrouwenkoffiemorgen die op haar initiatief tot stand kwam, is ze lid van het team ouderenbezoek en me dewerker van de actie Kerkbalans. Coördinator van het verjaardags- fonds is ze inmiddels negentien jaar, vrijwilliger kerktelefoon in zorgcentrum Ten Anker vijftien jaar. Daarnaast was Adri acht jaar lid van de zendingscommissie en diezelfde periode afgevaardigde naar de classicale zendingscommis sie. Ook verzorgde ze thema-activi teiten in samenwerking met de Evangelische Omroep. Betrokken bij het onderwijs was de Thoolse, die als receptioniste werk zaam is in zorgcentrum Ten Anker, eveneens. Eind jaren zeventig zat ze twee jaar in de ouderraad van kleu terschool Benjamin in Sint-Maar tensdijk. Vervolgens tien jaar in de ouderraad en vijf jaar in de mede zeggenschapsraad van basisschool De Regenboog in Tholen. Bij de vrouwenvereniging NCVB - later Passage geheten - was Adrie twaalf jaar lang lid en notuliste van de acti viteitencommissie. Dat ze achttien jaar geleden een actie opciKuw zette om voor het uitgezette Azerbeid- jaanse vluchtelingengezin Zakha- rian de reis naar Moskou te kunnen' bekostigen, liet de burgemeester evenmin onvermeld. Ten slotte noemde hij twee instanties waarbij Adri van de Sande bestuurlijk actief is: 15 jaar bij de stichting Vrienden van de Annewas en drie jaar bij de Ned. vereniging voor palliatieve zorg. „Ik ken u als een enorme bezi ge bij", zei Nuis bij het opspelden van de decoratie. Waar Bram dacht dat zijn vrouw pas 'onraad rook' toen ze in de hal van het gemeentehuis mensen van Ten Anker zag, bleek Adri al langer ver moedens te hebben. „Toen de brief uit Kapelle kwam, voor mijn zus, schrok Bram heel erg. Er ging een lichtje bij me branden. Ook al om dat afgelopen najaar verschillende mensen me gevraagd hadden naar mijn activiteiten", vertelt ze. Echtgenoot Bram van de Sande is weliswaar niet langdurig bij instel lingen betrokken geweest, maar wél bij een flink aantal. Op kerkelijk ter rein was hij binnen de Nederlands Hervormde Kerk in de jaren zeven tig twee jaar diaken in Dinteloord en aansluitend vier jaar kerkvoogd in Sint-Maartensdijk. In de Her vormde Gemeente Tholen in de ja ren tachtig en-negentig zes jaar lid van het college van kerkvoogden, waarvan drie jaar secretaris. In die periode gaf hij twee jaar leiding aan de bouwcommissie voor de uitbrei ding van het verenigingsgebouw De Wingerd. Acht jaar was Van de San de voorzitter van de afdeling Tholen van het Nederlands Bijbelgenoot schap. En inmiddels twaalf jaar be stuurslid van het Zeeuws Mannen- comité, waarvan hij medeoprichter was. Net als zijn vrouw was ook Bram bij het onderwijs betrokken: in de jaren tachtig en negentig twaalf jaar bestuurlijk actief binnen de stich ting voor protestants-christelijk on derwijs in Tholen en omstreken (De Regenboog). Eerder was hij medeo prichter van peuterspeelzaal 't Hummeltje in Sint-Maartensdijk. En voor de oprichting van het ge zinsvervangend tehuis De Annewas in Sint-Annaland zette hij zich ook in. Vier jaar geleden stapte de Tho lenaar in de gemeentepolitiek; hij werd raadslid en fractievoorzitter voor de ChristenUnie. En drie jaar terug trad hij toe tot het bestuur van de Zeeuwse vereniging voor kleine kernen. Datzelfde jaar werd Bram van de Sande vrijwilliger bij het Leger des Hcils in Goes. Hij is betrokken bij de raad en daadbalie die deze orga nisatie vorig jaar in Tholen is ge start, en bij de oprichting van een kringloopwinkel in Sint-Maartens dijk. Sinds vier jaar is hij vrijwilli ger bij De Hoop in Dordrecht, een organisatie die zich richt op de ver slavingszorg. Voetbalclub WHS, zorgcentrum De Schutse en de gemeentelijke werkgroep gehandicaptenbeleid zijn de organisaties waarvoor me vrouw Tannie Keur-Gunter (69) uit Sint-Annaland zich al een reeks van jaren inzet. Voor al dat werk kreeg ze donderdag een lin tje, Lid in de Orde van Oranje- Nassau. Dertig jaar inmiddels is Tannie Keur actief bij de Sint-Annalandse voetbalclub. Als koffiejuffrouw, gastvrouw van hel bestuur en alge meen gastvrouw in de kantine, on der meer voor het ontvangen van scheidsrechters. Ook is ze inmid dels zestien jaar bezorger van het clubblad Dc Schakel. Daarnaast kan zorgcentrum De Schutse op haar rekenen. Veertien jaar geleden werd ze penningmees ter van de cliëntenraad, twee jaar la ter tevens van de stichting Vrienden van de Schutse. Ze is al die jaren vrijwilligster in het zorgcentrum: als gastvrouw, helpt bij activiteiten en fancy fairs. En werkt in het win keltje, waar ze bovendien verant woordelijk is voor de kassa. Na mens de cliëntenraad is ze al tien jaar lid van de werkgroep gehandi captenbeleid. Die zou donderdag in het gemeentehuis vergaderen, maar dat pakte anders uit. Na het opspel den van de onderscheiding stond de Sint-Annalandse het zweet in de handen. Ze was voor een bespre king over de cliëntenraad naar het gemeentehuis gelokt. Een bijeenkomst van de universi teit van Utrecht over de Roosevelt Academy was er donderdag niet in het gemeentehuis. Tot verras sing van Kees Knuist (69) uit Sint- Maartensdijk, wiens zoon aan die universiteit werkt. De brief waarin Knuist voor de bij eenkomst was uitgenodigd, was on dertekend door professor G. Eintjes. Het had geen argwaan gewekt. Maar hij werd in de hal van het ge meentehuis opgevangen en naar de uitreiking van koninklijke onder scheidingen gebracht. En werd be noemd tot Lid in de Orde van Oran je-Nassau. Want Knuist is inmiddels al 42 jaar bestuurlijk actief binnen de kerk in zijn woonplaats. „Een aanzienlijke tijd. Dat kom ik in Tholen vaker tegen", aldus burge meester Nuis. Hij gaf een overzicht van de verdiensten van Knuist bij de Hervormde en de Hersteld Her vormde Gemeente: dertig jaar lid van het college van notabelen, twee perioden - respectievelijk vijftien en elf jaar - diaken, twaalf jaar lid van de kerkvoogdij en van de stich ting Vermogensbeheer (waarvan ze ven jaar president en voorzitter). Sinds 2000 is Knuist ouderling. In de jaren tachtig en negentig was Kees Knuist elf jaar bestuurlijk ac tief bij de Juliana van Stolberg- school in Sint-Maartensdijk. Daar van was hij tien jaar voorzitter en in die periode vierde de school het zil verenjubileum. Om tien over negen donderdag ochtend reed Cees Droogers (dinsdag 58 geworden) nog bij de Rand om drukwerk te bezorgen. Een half uurtje later zat hij in zijn nette pak in het gemeentehuis. Maar niet om, met enkele andere acteurs, op de foto te gaan voor het aan de man brengen van de laatste toegangskaarten voor het openluchtspektakel 'Het geheim van Vosmeer'. De Vossemeerder is een fervent ama teurtoneelspeler. „Dit is een onver wachte uitvoering", zei Droogers te gen de burgemeester toen die hem vertelde dat hij was benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Een onderscheiding die hij dankt aan zijn werk voor dc Gereformeerde Kerk, Veilig Verkeer en het CDA. Cees Droogers bespeelt inmiddels 41 jaar lang het orgel in de kerk in zijn woonplaats. Ook was hij in de voor bije 23 jaar dertien jaar ouderling, in vier verschillende perioden. Ook Veilig Verkeer kan al 41 jaar op de Vossemeerder rekenen als bestuurs lid (eerst van dc afdeling Oud-Vosse- meer, daarna van Tholen), waarvan een aantal jaren als voorzitter. Hij as sisteert ook bij het afnemen van dc verkeersexamens op de basisscholen. Op politiek terrein zet Droogers zich inmiddels zeventien jaar in voor het Het gouden jubileum van voetbal club Tholense Boys is luister bij gezet met een lintje voor secreta ris Piet van der Vlies (61). De Tholenaar zet zich al 37 jaar in voor de club. „Met hart en ziel", aldus de burgemeester bij de be noeming tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Van der Vlies had zijn beste pak aangetrokken voor, wat hij dacht, een bespreking in het gemeentehuis. „Zo ken ik je niet, Piet", grapte Nuis. Tot eind vorig jaar werkte de Tholenaar bij de gemeente, onder meer als ambtenaar sportzaken. „Hij is dc; ambtenaar die tot nu toe het langst bij de gemeente heeft ge werkt", aldus de burgemeester die Van der Vlies typeerde als iemand die ergens aan begint en daarmee gewoon door blijft gaan. Want Piet is inmiddels 35 jaar secretaris van de club, en was ook vier jaar voor zitter. En veertien jaar ook al weer fungeert hij als netwerkdeskundige accommodaticzaken en clubonder steuning van de voetbalbond KNVB. Bij cje gemeente was Van der Vlies liefst 26 jaar actief binnen de perso neelsvereniging, waarvan 23 jaar als secretaris. En hij was organisato risch erg betrokken bij dc uitreiking Nietsvermoedend kwam Leen Moerland (64) uit Tholen naar het gemeentehuis. Bram van de Sande zou een lintje krijgen voor onder meer zijn werk voor de Hervormde Gemeente. En Moer land was uitgenodigd om daar bij te zijn. Toen hij in de hal zijn ei gen vrouw zag zitten, rees bij de Tholenaar het vermoeden dat er méér aan de hand was. En inder daad: hij werd benoemd tot, Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Moerland is een hele tijd voor de kerk actief, maar nog langer voor de vissersvereniging in Tholen. Helpt Elkander is meer dan een eeuw oud en ontplooit niet veel activiteiten meer. Het is verworden tot een ge- zcllighcidsvcrcniging. Leen Moer land fungeert 26 jaar als penning meester en was ook dertien jaar lang (tot drie jaar geleden) secreta ris/voorzitter. Sinds 1990 is Leen Moerland lid van het college van kerkrentmeeslers, en sleutelbewaarder, van de Hervormde Gemeente in Tholen. Tw;ee keer een jaar was hij interim-voorzitter van dit college. Verder vrijwilliger bij de bouw van verenigingsgebouw de Wingerd en de restauratie van de Gro te Kerk, en chauffeur van de kerktaxi. Op dit moment is Moerland vrijwilli ger van de kerktelefoon en dc laatste zes jaar bestuurslid van de afdeling Zeeland van de vereniging voor kerk- rentmeestcrlijk beheer van de PKN. Ten slotte is de Tholenaar vrijwilliger bij het dagactiviteitencentrum De Schutse in Oud-Vossmeer. Cees Droogers uit Oud-Vossemeer met zijn lintje. Zijn vrouw Hannie werd in 1998 al onderscheiden. CDA. Hij is lid van de steunfractie, openbare orde en veiligheid, en de Cees Droogers' vrouw Hannie kreeg van dc mcedenkgrocp, dc werkgroep werkgroep veiligheid en verkeer. alweer twaalf jaar geleden een lintje. Oud-ambtenaar sport Piet van der Vlies uit Tholen kwam weer even terug naar het gemeentehuis, maar nu om een lintje opgespeld te krijgen. van dc gemeentelijke sportprijzen. bij de viering van 500 jaar smalstad _cn van 50 jaar Thoolse brug. Jan Westdorp uit Stavenisse geniet met vrouw en kinderen nog na van de bijzondere plechtigheid Leeri Moerland uit Tholen is trots op zijn lintje. Zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen zijn er getuige van. Ruim veertig jaar is Westdorp orga nist in de Oud Gereformeerde Ge meente in Stavenisse. Vanaf het mo ment dat, in augustus 1969, een orgel in de kerk is geplaatst. De af gelopen zes jaar gebruikt hij zijn muzikale talenten ook als vrijwilli ger in zorgcentrum Dc Schutse in Sint-Annaland. Hij begeleidt er de Bijbellezing en het zanguurtje. Daarnaast is de Stavenisscnaar elf jaar mantelzorger; eerst voor zijn moeder, nu voor een nichtje. Westdorp vindt het mooi om een onderscheiding te krijgen. Op zijn nette pak. Het heeft de nodige moei te gekost om hem dat aan te laten trekken, zegt zijn vrouw. „Dat hoeft ook niet om in Dordt orgel te gaan spelen", reageert de decorandus. Hij is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Tannie Keur-Gunter uit Sint-Annaland met partner Jap Vroegop, kinderen en kleinkinderen. Kees Knuist uit Sint-Maartensdijk is onderscheiden, maar had niets in de gaten toen hij naar het gemeentehuis was gelokt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7