Comité Woord en Daad tevreden met 7200 euro voor Bangladesh Vier nieuwe leden voor Joth Herdenking Vrijwilligers brengen zorg vragen in beeld C(D)ILlLIE(CTriE Vrijdag 7 mei 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Een katholiek die dominee speelt, een protestant in de Ruim honderd medewerkers oogsten succes met openluchtspektakel rol van pastoor. En een klokgevel met bovenop een 9 kroonkurk, waardoor een cafe ook een bierfles is. Het is v J de 'Vossemeerse knipoog', de details die het theater- Xlvl ^dldlll V illl V UISIIICvI vIUCl spektakel 'Het geheim van Vosmeer' voor insiders bij- avond duidelijk bij de première, de loftuitingen waren na toeschouwers de kou vergeten afloop niet van de lucht. c5 Koud Talent Kermis Protocol gemeente voor begrafenissen Scaldis Naturalis moet onderhoud zelf betalen Hartstichting Met een bruto opbrengst van 7200 euro is het comité Woord en Daad bijzonder tevreden over de voorjaarsmarkt die zaterdag in Stavenisse is gehouden. „De belangstelling viel zeker niet tegen en we kregen mooie reacties", vertelt secretaris Jaap Westdorp. Het comité bestemt de opbrengst voor het project gezondheidszorg in Bangladesh. Twee dagen muziek aan Schelde-Rijn Provincie vraagt evaluatie project Buurtsparen „gfSSS Jong en oud in Vossemeer zingt een loflied op de kermis. Ambtenaar Janssen peilt de stemming onder drie Vossemeerse huisvrouwen. De geest van president Roosevelt verschijnt in de deuropening van het ambachtsherenhuis. Dik vijftig spelers en speelsters, zo'n dertig medewerkers achter de schermen en een vijftig muzikanten van OVM zijn vanaf februari in de weer met een productie in het kader Van 600 jaar Oud-Vossemeer. En ze hebben eer van hun werk, bleek woensdag. Een leuke voorstelling die prima in elkaar steekt. Met aan dacht voor de details bij het neerzet ten van een tijdsbeeld. 'Het geheim van Vosmeer' speelt in 1971, aan de vooravond van de ge meentelijke herindeling op Tholen. Ambtenaar Hans Janssen (een rol van Alfred Vis) komt in opdracht van de minister naar het dorp om onder zoek te doen naar het unieke karakter van Oud-Vossemeer. Hij praat met ouderen, de jeugd, de geestelijkheid en de burgemeester. Allemaal heb ben ze zo hun eigen mening. Ge- mcentcbode Allemansvrcugt (een knipoog naar Cent Niemantsver- driet) is duidelijk: als Janssen voor de herindeling komt, dan is de burge meester voor hem niet te spreken! Ook de geest van de Amerikaanse president Franklin Roosevelt (ver tolkt door de jarige Gabi Havermans) kwam voorbij. Hij wees op zijn Vos semeerse herkomst en op de vier vrijheden. Uiteindelijk maakt burge meester Engelaar een einde aan Jans- sens zoektocht: het geheim van Vos meer, dat zijn de inwoners zelf met het hart op de goede plaats. Hard werkende mensen die respect en ver draagzaamheid naar elkaar tonen, die samen bidden, werken, huilen en feesten. Een duidelijke boodschap. De jaren-zeventigsfeer werd bij het publiek al vóór de voorstelling op geroepen, met muziek uit bekende televisieprogramma's. De Fabeltjes krant, Stuif 's in, Floris, Q en Q, Sjcf van Oekel, Swiebertje en Ti-Ta tovenaar kwamen voorbij. En Top- pop, met Mungo Jerry en Corry en de Rekels. Kreten van herkenning in het publiek. Maar ook vragen van kinderen aan hun ouders, want voor hen was het allemaal nieuw. Dc bij behorende geprojecteerde beelden waren jammer genoeg nauwelijks te zien door het licht dat erop viel. Dat de organisatie het begin van de voorstelling bewust een kwartier rekte, hielp er niet aan. Het maakte alleen dat nogal wat mensen vonden dat ze lang moesten wachten, terwijl de buitentemperatuur verre van aan genaam was. Ondanks truien, dikke jassen en plaids was het koud. Het plein aan de Raadhuisstraat - bij Vosscmecrdcrs bekend als 'achter durp' - is voor vier dagen omgeto verd tot een openluchttheater. De de cors staan aan de westkant, voor de oude Vossenkuil. Het ambachtshe- renhuis en de voormalige slagerij Van As maken er zelfs onderdeel van uit. Een trapgevel draagt het jaartal 1809. Het jaar waarin Lodcwijk Na poleon het dorp Nieuw-Vossemeer, tot dan Zeeuws, overhevelde naar Brabant en een eigen bestuur gaf. Op de gevel van het café staat 'Au chasseur reposant', de naam van het etablissement op de hoek van de Voorstraat en de Zilverstraat dat in 1984 is afgebrand. Voor de slagerij staat een podium dat onder meer als meisjesslaapkamer, keuken, klaslo kaal en discotheek fungeert. Het 'raam' biedt uitzicht op bekende - en wisselende - Vossemeerse ge zichten. Het is een ander voorbeeld van aandacht voor het detail in de decors. Daarnaast wordt een verrijd baar decor ingezet voor een andere huiskamer. De blazers van OVM zit ten helemaal aan de zijkant op een muziektent. Zij begeleiden alle num mers die in het stuk worden gezon gen. Het publiek zit op een tribune, de acteurs staan op straat. Speaker Jaap van der Jagt leidde het theaterspektakel in bij het publiek. Hij vertelde over de vier vrijheden, waarbij uw verslaggever een verspre king opviel: vrijwaring van verrees (Verhees)! Bij het eerste tafereel kwamen al meteen 22 acteurs en ac trices in actie. De spelersgroep is heel divers: van tieners tot zestigers. Re gelmatig stonden hele groepen op de 'bühne', waarbij dan wel telkens an dere spelers aan het woord waren of zongen. Gedanst werd er ook en zo was het een heel gevarieerde voor stelling. Een flink aantal mensen stond nooit eerder op het toneel, maar sommigen van hen bleken zeker ta lent te hebben. Er was steeds van al les te zien voor de aandachtige toe schouwer. De herkenbaarheid werd bovendien vergroot door het gebruik van dialect. En er waren leuke woordspelingen te horen. Natuurlijk ging er ook wel eens wat mis. Zo viel een kruisbeeld van de. wand op het moment dat de pastoor binnen kwam. En een draaiorgel begon al te spelen vóór er geld in was gestopt. Een leu ke scène was ook die, waarin Marjan van Gorsel (in Thoolse klederdracht) terugblikte in haar fotoalbum. Want daarbij werden kiekjes van Vosse- meerders uit dc jaren zestig en begin jaren zeventig geprojecteerd. Dal projectiescherm werd ook ge bruikt om liedteksten te laten zien, zodat het publick kon meezingen. Annemarie v.d. Sterren boekte daar bij succes met een loflied op de ker mis. Dc Poortvlietse had geen enkel probleem om de tribune in actie te krijgen. De Vosmeerse kermis, t dat is zon neklaar. Zonder discussie, het feest van het jaar. Iedereen vro lijk.. en van de partij. De kermis maakt ons blij. Ook het Zeeuws volkslied verscheen in beeld. OVM. onder leiding van Ivo Kouwenhoven, sloot af met Vo smeers Lof. Dat die tekst nu juist niet werd geprojecteerd, was jammer. Alle spelers en speelsters kwamen ten slotte op om van het enthousias te publiek een dankbaar en verdiend applaus in ontvangst te nemen. Als laatste verscheen Jan Koning, die de tekst schreef en de regie had. Om trots op te zijn; geweldig; prachtig; het zat prima in elkaar, zijn opmer kingen die te beluisteren waren. Gisteren was de tweede voorstel ling. zaterdag is de finale van 'Het geheim van Vossemeer'. Beide voorstellingen zijn uitverkocht. Vanavond is er een besloten voor stelling voor de aandeelhouders van de N.V. Ambachtsheerlijkheid en hun gasten. Stichting Oud-Vossemeer 600 jaar heeft stilgestaan bij de natio nale dodenherdenking. Op 4 mei was de generale repetitie van het openluchtspektakel. In aanwezigheid van de complete cast en alle medewerkers hield voorzitter Frank Hommel voorafgaand aan de generale een korte toespraak. Muziekvereniging OVM speel de koraalmuziek en daarna werden twee minuten stilte in acht ge nomen. Op deze manier wilde de stichting haar respect tonen voor de slachtoffers van oorlogsgeweld. Kleding uit de jaren zeventig, maar ook Thoolse klederdracht, wordt gedragen in het Vossemeerse theaterspektakel. 'Voorzieningenconsulent in het kader van de kanteling van de zorg' stond er in de besluitenlijst van b. en w.. maar volgens dc voorlichter van de ge meente Tholen gaat het niet om extra personeel. Er is immers een vacature stop in verband met de bezuinigingen en die wordt gehandhaafd. Het be sluit blijkt te slaan op het aantrekken van vrijwilligers. Die worden opge leid als voorzicningenconsulcnt, die bij oudere inwoners thuis alles in beeld brengen op het gebied van wel zijn, zorg, wonen en financiën. Met een beetje hulp kunnen ze dan langer zelfstandig blijven wonen. De vrij willigers krijgen een korte opleiding en een reis- en eventueel een onkos tenvergoeding. Daarvoor is dit jaar al voldoende geld beschikbaar, maar de gemeenteraad moet bij de behande ling van de kadernota 2011 nog geld voor volgend jaar zien te vinden voor deze vrijwilligers. B. en w. hebben een protocol opge steld voor gemeentelijke begrafenis sen. Het komt wel eens voor dat noch familieleden, noch bekenden voor de begrafenis wil/kan zorgen. Volgens de wet op de lijkbezorging dient in deze situatie de burgemeester maatre gelen te nemen. Deze taak wordt al jaren uitgevoerd door medewerkers van de afdeling publickszaken en ge meentewerken onder verantwoorde lijkheid van de burgemeester. Deze taak is uit te splitsen in het daadwer kelijk begraven/cremeren van de overledene en het afhandelen van dc aanvullende werkzaamheden zoals ontruiming woning, administratieve afhandelingen, enz. Door middel van een protocol wil de gemeente Tholen duidelijkheid scheppen naar nabe staanden en begrafenisondernemers wat betreft de rechten en plichten bij een begrafenis van gemeentewege. In het protocol is aangegeven hoe de uitvaartondernemer, gemeente en de nabestaanden moeten handelen. De stichting Platform Leefbaar Plat teland Tholen, die het multifunctio neel centrum Scaldis Naturalis ex ploiteert, krijgt geen onderhouds bijdrage van de gemeente. De stich ting had om 4700 euro gevraagd voor onderhoudskosten aan het pand aan de Kastelijnswcg in Sint- Maartensdijk. Volgens b. en w. is het niet gebruikelijk om subsidies te verstrekken voor onderhouds kosten van een gebouw. Daarvoor is de instelling zelf verantwoorde lijk. De vacatures van de jongerenraad Tholen (Joth) zijn vervuld. De vier nieuwe jongercnraadsleden zijn Job Hage (14), Niel Jansen (20), David van der Steldt (15) en Jörgen Bccns (17), allen uit Tholen. Ze worden tijdens de openbare jonge- renraadsvergadering van 12 juli of ficieel geïnstalleerd. Tijdens deze vergadering wordt ook het voorzit terschap overgedragen. Hermen Geluk geeft na ruim zes jaar het stokje over aan Annct Vrocgop. Zij neemt al enkele maanden de hon neurs waar, maar in juli is de over dracht officieel. Lourcns Ricmcns is benoemd als nieuwe vicevoorzit- ter. Door het aanstellen van de vier nieuwe leden is Joth weer com pleet Door de eerder vertrokken jongerenraadsleden Ralf Smits en Ties Reitsma beslaat de jongeren- raad uit dertien personen, maar er zijn vijftien plaatsen beschikbaar. In juli nemen ook Hermen Geluk en Jan Pieter Koopman afscheid, waardoor in totaal vier plaatsen be schikbaar kwamen. Op de vacature kwamen vier reacties. Na een solli citatiegesprek (met zittende leden) werd besloten, dat alle sollicitanten zijn aangenomen. De collecte voor de Hartstichting in Sint Philipsland en Anna Jacobapol- der heeft 1023,47 euro opgebracht. Dat is minder dan vorig jaar. Toen werd er 1056,38 euro opgehaald. VeeI bezoekers deden hun best om de vragen te beantwoorden bijjoto s van Stavenisse. Op het Van der Lek dc Clercqplcin liep het zaterdag de hele morgen. Voor half tien viel er een regenbui, maar de rest van dc dag bleef de nattigheid beperkt. Een meevaller voor de organisatie, die voor de ze kerheid kramen had gehuurd voor de standhouders. „Dat bevalt goed. Het geeft ook meteep een heel ande re aanblik", vindt Westdorp. Gezien het mindere weer was de belangstel ling goed te noemen. Dat de op brengst enkele honderden euro's la ger uitviel dan vorig jaar, vindt de secretaris dan ook begrijpelijk. „Maar wc zijn heel erg tevreden." De markt begon zes jaar geleden als een verkoping van pcrkplantcn en is gaandeweg uitgegroeid tot wat het nu is. „Om ons te onderscheiden van soortgelijke verkopingen, pro beren we steeds nieuwe dingen te brengen." Een kraam met glas- en houtproducten en het graveren daar van was zo'n nieuwkomer, en ook boeketten, kaarsen, boerderijpro ducten, brocante en een ijskar. Ver der was er een flink aanbod van tweedehands boeken, waarin gere geld mensen stonden te neuzen. De kindcrrommelmarkt was met 42 aanmeldingen zeker een succes. En met de legerjeep kon door een de fect weliswaar niet worden gereden, maar de jeugd vermaakte zich er wel in. Een publiekstrekker was ook de fotowedstrijd. Er waren foto's gemaakt van bekende en minder be kende plekken in Stavenisse, waar over vragen beantwoord moesten worden. Omdat de markt tot na de middag doorliep, was het aanbod aan eten en drinken verruimd. De opbrengst van dc markt gaal naar een project van Woord en Daad in Bangladesh. In het Aziatische land is een project opgezet voor zorg aan moeder en kind. Ook wordt een ziekenhuis voor de armen gesteund in de stad Khulna. De voormalige werkhaven aan het Schelde-Rijnkanaal in Nieuw-Vosse meer staat het weekend van 14 en 15 mei in het teken van muziek. Vrij dag vindt de tweede editie van het hitfestijn plaats en zaterdag staat het Borstrockfestival op het programma. Het hitfestijn, dat in het teken staat van Nederlandstalige muziek, heeft een aantal populaire zangers weten te strikken. Zo staan dit jaar René Schuurmans, Rob van Daal, Star- koo, De Dikdakkers en Frank Ver- kooyen op het podium. Kaarten zijn verkrijgbaar via de website www.schelderijnhitfestijn.nl. Het eerste optreden begint om acht uur. Het Borstrockfestival, bevat wat ste vigere muziek; metal, trash, punk en hardcore zullen voorbij komen. Het festival heeft dit jaar twee podia; een hoofdpodium en een moshsta- ge. Hiermee wil de organisatie een flinke stap maken naar het jeugdige publiek. Op de moshstage zullen Voor I juli a.s. wil de provincie Zee land een evaluatie van het project Buurtsparen van Castria Wonen. Het 1 april 2007 begonnen project om dc detailhandel in de gemeente Tholen te stimuleren, eindigde formeel op 1 april 2010. Geziep de subsidie van voornamelijk de metal*-, trash-, punk- en hardcorcbands optreden, terwijl het hoofdpodium in het te ken staat van gevestigde rockbands, internationale namen en cover- of tributeacts. In totaal treden er zes tien bands op, waaronder Drag Cel lar, Ceremony of Opposites. Otis, Zero Friction, The Playmates en 666 The Nightmare. Naast alle muziek vindt er ook een regiobandcontest plaats. Dat is een wedstrijd tussen bands uit dc regio. De winnaar mag volgend jaar Borst- rock openen. Er kan op het terrein worden gekampeerd en kaarten zijn verkrijgbaar via de website www. borstrock.nl. dc provincie uit de pot sociale zorg wil de provincie een inhoudelijk verslag met verantwoording van de besteding van de subsidie. Buurtsparen trekt in de gemeente Tholen 43 deelnemers met nog 11 participanten met cheques. In Tho len doen er 14 winkeliers mee, in Sint-Maartensdijk 11, in Sint-Anna- land 5, Sint Philipsland 4. Oud-Vos semeer en Stavenisse elk 3, Scher- penisse 2 en in Poortvliet is dc Spar de enige deelnemer. ,d*efe Zu Ontdek Uw stijl in onze nieuwe collectie! Afgebeeld: Het nieuwe actiemodel uan Hulsta: Ceposi www.interieur-paauwe.nl Zonnemoire ligt olokbij Zierikzee; 50 autominuten oan Rotterdam. Roosendaal en Terneuzen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3