W-. KLEIN SOU W 25 jaM-jVtoficiatf Han Quist: 'Ik regel graag de boel, het is moeilijk dat over te geven' TECHNIEK B.V. nieuwbouw 1985 onderhoud renovatie 2010 Kleinbouw Techniek in Sint Philipsland bestaat kwart eeuw Driehoeken nieuwbouw onderhoud renovatie Bouwend Nederland TECHNIEK B.V. Groot en klein V Graag willen wij onze ouders Jcvmyy feliciteren met het 25-jarige jubileum van hun bedrijf KLEINBOUW-TECHNIEK BV Wij weten dat jullie er, samen met het personeel, altijd keihard voor hebben gewerkt, en met succes, gefeliciteerd!! Jeroen Martine Vincent Bertje t Sem t Bart Alexandra Sint Philipsland, mei 2010 Dak eraf Regelwerk Vrijdag 7 mei 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Het kantoor van Kleinbouw Techniek aan de Handelsweg in Sint Phi- lipsland is Han Quist zijn eerste zelf ontworpen gebouw. Hij heeft het in 1994 gebouwd. Het heeft allerlei elementen die uniek zijn voor het gebouw. ,,lk vind het leuk om het net iets anders dan een ander te doen", zegt Han. Op verschillende plaatsen is de vorm van een drie hoek terug te vinden. In het dak loopt over de volle breedte een rij ramen in de vorm van een driehoek. Die gaan aan de voorkant over in de gevel, maar daar loopt de punt van de driehoek naar binnen. ,,Je ziet dat wel vaker, maar meestal loopt de driehoek dan naar buiten. Het geometrische figuur komt ook weer terug in de drie perenbomen die Han voor het gebouw heeft geplant. Die staan ook weer in een driehoek. En in het logo van Kleinbouw, is ook al 25 jaar een driehoek te zien: het dak boven de naam. Hij is bezig met het stokje overgeven aan zijn zoon Bart. Dat lukt aardig, maar of hij ooit helemaal zal stoppen met werken, weet hij nog niet. Han Quist is 61 jaar, maar hij is nog dage lijks aan de slag voor zijn bedrijf Kleinbouw Techniek in Sint Philipsland. Dat bestaat dit jaar een kwart eeuw. Het jubileum wordt vandaag op feestelijke wijze gevierd op het terrein aan de Handelsweg. Janny Quist-Verwijs heeft al die tijd niet thuis op haar man zitten wach ten. Integendeel, ook zij is in het kantoor te vinden. Vanaf het begin doet zij al de adminisiratie. Maar ook haar opvolger staat al klaar. Schoondochter Alexandra Kosten neemt beetje bij beetje haar taken over, zodat zij straks samen met haar vriend Bart het gezicht is van Kleinbouw Techniek. Van een 'broekie' was geen sprake, toen Han in 1985 besloot voor zich zélf te beginnen. Hij had toen al ruimschoots zijn sporen verdiend in de installatiebranche. Daar was hij ook voor opgeleid, eerst op de lts in Steenbergen, later via deeltijd opleidingen. Hij heeft 15 jaar voor een baas gewerkt en de laatste jaren deed hij dat als bedrijfsleider. Maar hij had het wel gezien. „Ik werkte altijd voor aannemers. Die hadden het voor het zeggen. Ik dacht, ik wil ook aan die kant zitten." Zijn zwager Rinus Ligtendag uit Tholen'zat op dat moment in de ww eh hij vond in hem een partner om samen een bedrijf te beginnen. „We begonnen met klein werk. Verbou wingen en onderhoud. Vandaar de naam Kleinbouw Techniek." Ze werkten vanuit huis, Han woon de destijds nog in de Zijpestraat in Sint Philipsland. Inmiddels zijn hij en Janny verhuisd naar de polder bij Oud-Vossemeer. De opdrachten stroomden binnen en daarom werd een werkplaats in het dorp gehuurd, maar die werd al snel te klein. Toen Ligtendag b.v. failliet ging. huurden Han en Rinus de vrijgekomen loods op het industrictcrrein.van Sint Phi lipsland. Inmiddels zit het bedrijf sinds 1994 in het door Han zelf ge bouwde pand aan de Handelsweg. Han vond de groei prachtig. Rinus ging met zijn 57ste in de vut. In middels was er al personeel aange trokken, zodat Han ook zonder zijn vennoot het werk aankon. „Het liep voortreffelijk, zal ik maar zeggen." Van kleine woningaanpassingen is het werk gegroeid naar nieuwbouw projecten van meerdere woningen en bouw van bedrijfspanden. Het 'kleine' werk wordt nog steeds mee genomen. „We zijn groot genoeg voor de groten en niet te groot voor de kleintjes", zegt Han. Ook nu zit het bedrijf, ondanks de economi- Kleinbouw Techniek bestaat al jaren uit vijftien vaste personeelsleden. Het is uniek om ze allemaal tegelijk op de foto te zien, want de meesten zijn altijd op pad. Achterste rij v.l.n.r.: Jan Rozendaal uit Halsteren, Wim van der Ree uit Sint Philipsland. Janny Quist, Han Quist, Bart Quist, Alexandra Kosten, Jos Boon en Jurgen Hooglander uit Sint Philipsland. Voorste rij v.l.n.r.: Jeffrey Rijnberg uit Sint-Annaland, Jan Duine uit Oud-Vossemeer, Sam Feleus uit Poortvliet, Kees Suijkerbuijk uit Nieuw-Vossemeer, Rob Goedegebuure uit Sint-Annaland. Dim Verwijs en Carlo van Oeveren uit Sint Philipsland. noemt grote projecten waaraan ze hebben meegewerkt. Hij was hoofd aannemer bij de bouw van zorgcen trum Elenahof in Stavenisse en het Allévogebouw in Sint-Maartens dijk. En indertijd heeft hij veel ge daan voor Budelpack in Poortvliet. Voor woningcorporatie Castria heeft hij 45 woningen gebouwd in Sint-Maartensdijk en Tholcn en nog steeds wordt daar veel mee samen gewerkt. De meest recente grote opdracht bestond uit de bouw van 21 woningen in Sint-Annaland, ook voor .Castria. Maar het werk beperkt zich niet al leen tot het eiland. Han zou dat wel willen, maar dat gaat niet meer. „We zijn te groot om alleen op Tho- len te werken. Daar is niet genoeg werk met alle andere bedrijven er bij. Maar het mooiste zou zijn als je dicht bij huis kon werken." Het werkgebied strekt zich uit in de re gio Zuidwest-Nederland. Het zijn niet alleen grote bouw projecten, Kleinbouw wordt ook ingeschakeld voor de bouw van luxe vrijstaande woningen of aan passingen aan bestaande woningen. Het maakt zowel Han als Bart niet uit wat ze moeten doen. „Bouwen op zich is gewoon mooi. Of je nu een bedrijfsgebouw maakt of een aanbouw", zegt Bart. Alles is voor hen een uildaging, maar wat ze op dit moment het meest spectaculair vinden, is de verbouwing van een twee-onder-een-kapwoning uit de jaren '30 in Tholen. „We hebben in bewoonde toestand een etage erbo venop geplaatst. Dat kreeg veel be kijks, het dak moest er helemaal af. Het mooiste is nog dat er geen lek kage is geweest", zegt Bart. Zoonlief is net zo gepassioneerd over het bouwbedrijf als zijn vader. „Ik wilde al van kinds af aan in de bouw en heb altijd al geroepen dat ik het bedrijf wil overnemen", zegt de jongste (30) van de drie kinde ren. Hij heeft nog een broer Jeroen (36) die in Amsterdam woont en een zus, Martine (33). Zij woont in Sint Philipsland. Han heeft de aspi raties van Bart eerst even aangezien. Hij wilde kijken of hij het daadwer kelijk vol zou houden. Bart is op zijn zestiende bij het bedrijf komen werken als timmerman. Hij heeft in middels zijn aannemersdiploma op zak door het volgen van een avond opleiding naast het werk. Toen er vijf jaar geleden een plekje vrijkwam op kantoor, ging hij daar werken. „Ik ben eigenlijk een beetje in het diepe gegooid", zegt hij. Maar het heeft goed uitgepakt. Hij houdt zich nu bezig met calculeren, werk voorbereiding en het begeleiden van projecten. En de beslissing is geval len. Hij is de opvolger van Han. Beet je bij beetje neemt hij meer werk van zijn vader over. Het is een groeipro ces dat al een aantal jaren aan de gang is. „Op deze manier zijn er ook geen schokkende veranderingen. Ook niet voor het personeel en de opdrachtge vers", zegt Han. Want Bart is ook niet van plan om het roer om te gooien. „Ik ga het niet anders doen. We wer ken ook al zo lang samen, we zijn het eigenlijk wel met elkaar eens." Hoewel ze beiden zijn opgeleid om met hun handen te werken, bestaat hun dagelijkse arbeid tegenwoor dig meer uit hoofdwerk: papieren uitzoeken, contacten met klanten onderhouden, plannen en meer. Han vindt het kantoorwerk interessant. „Ik heb aan beide kanten van het vak nooit een hekel gehad." Hoewel flink wat stress hem niet vreemd is met al dat regelwerk. „Je moet altijd vooruit kijken en zicht hou den op werk. Of andersom: Je weet soms niet of je op tijd klaar bent. Je moet op tijdje stekken steken. Goed voorbereiden en niet wachten tot er een probleem is." Dat heeft hij wel geleerd door de jaren heen. Zo is zijn bureau ook veel geordender dan vroeger, met allerlei papieren gesorteerd op stapeltjes. „Je moet zorgen dat je zaken ook administra tief op orde zijn, anders raak je din gen kwijt. Dat heeft ook gevolgen voor de bouwplaats. Mensen op de bouwplaats moeten precies welen wat ze moeten doen en ze moeten materiaal voorhanden hebben." Bart knikt instemmend. Hij respec teert zijn vader, maar dat wil niet zeggen dat ze nooit eens botsen. „Ik moet af en toe een ommetje maken", zegt Han. Dan gaat het over werk loslaten. Bart: „We barsten wel eens los." Maar altijd kunnen ze weer met elkaar door een deur. Ze hebben ook een gezamenlijke hobby: jagen. Dat doen ze allebei van kinds af aan. Han zit in het bestuur van de wildbeheer eenheid Tholcn. „We willen op een goede manier met de natuur bezig zijn, op de juiste manier wildbeheer uitoefenen, zodat er een evenwichtige stand ontstaat." Bart heeft straks de leiding over Kleinbouw Techniek, maar hij weet dat zijn vader altijd in de buurt zal zijn. „Ik regel graag de boel, het is moeilijk dat over te geven. Ik weet niet of het lukt om volledig te stop pen met werken", zegt Han. Bart lacht: „Dan komt hij in loondienst voor minstens 80 uur per week." sche crisis, nog volop in het werk. De agenda zit vol. Maar groeien, dat wil Han niet meer. „Ik heb nooit teruggewild naar klein, maar ik wil ook niet groter. We hebben nu een goed evenwicht gevonden." Kleinbouw Techniek telt in totaal 15 werknemers, maar er is een tijd geweest dat het er meer waren. „We waren het grootst met 25 man en we zijn nu terug naar 15." De mensen komen voornamelijk van het eiland, twee komen van daarbuitcrv Halste ren en Nieuw-Vossemeer. Halster- naar Jan Rozendaal is het langst in dienst, sinds oktober 1988. Daarna volgt Fluplander Wim van der Ree, hij is er in het voorjaar van 1989 bij gekomen. Als er extra mannen nodig zijn, worden er zzp'ers ofwel inleners aangetrokken. Dat zijn overigens al tijd dezelfden. „Die kennen we en daar hebben we een vertrouwensband mee opgebouwd." Vrijwel alle perso neelsleden komen elke vrijdagmid dag naar Sint Philipsland. Dan wordt tijdens een borrel de week besproken en alvast vooruitgcblikt voor de ko mende week. Betrouwbaarheid. Afspraken nako men. Dat vindt Han belangrijk. Hij heeft de andere kant gezien voor hij besloot voor zichzelf te beginnen. „In die tijd stonden aannemers erom bekend dat je er slecht van op aan kon. De bouwwereld had gewoon een slechte naam." Het was mede om die reden ook een slechte tijd om iets in de bouw te gaan doen, maar Han vond juist dat de tijd rijp was. „Wij willen het anders doen", zei hij tegen de consulent van de Kamer van Koophandel. Die gaf hem gelijk, toen hij het onderne mersplan las. „Kennelijk zijn wij er anders mee omgegaan. Wij vonden dat je beter moest luisteren naar de klant in plaats van gewoon doen hoe je het zelf goed vindt." Het werkte en nog steeds. Han Vader en zoon Quist. Links Bart en rechts Han KLEIN B V U W de vereniging van bouw- en infrabedrijven

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 13