U;liim.'U.'U IHoute 65 jaar bevrijding Eben-Haëzer in Tholen is opleidingsschool Driestar Vossemeerders geven jawoord in Vossemeer Visspecialist Kees Bazen breidt uit op Welgelegen Rode Kruis en Rehobothkerk Ds. C. Gielen uit Poortvliet: Evangelisatie- en jeugdwerk Anja Neele uit Sint Philipsland: Zang en heemkundekring Voorbereiding evacuatie klaagzang en wanhoop Bert Stolk uit Sint-Maartensdijk: Plastic voorlopig nog scheiden Uitbreiding Poorthove gestart Rommelmarkt voor gehandicapten Ruiten vernield van vrachtauto's Mantelzorggroep aan de wandel Van Deelen en Hoftijzer begeleiden studenten De Eben-Haëzerschool in Tholen mag studenten van de pedagogische academie Driestar in Gouda begeleiden. Onlangs kreeg de school in Gouda daarvoor een certifi caat uitgereikt. De Eben-Haëzer is nu één van de eerste scholen die voor de Driestar als opleidingsschool dienst gaat doen. Een gecertificeerde opleidingsschool is een basisschool die zich onderscheidt van andere basisscho len door de kwaliteit van het onderwijs dat zij bieden en in het bijzonder door de kwaliteit van de begeleiding die zij aan Pabostudenten kunnen bieden. Mariska van Deelen Ontwikkeling interieur Vrijdag 7 mei 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Goede balans tussen gezin en onderneming Gouden regels Cor Koopman, onderwijzeres in Sluiskil, schrijft in februari 1944 vanuit haar geboorteplaats Sint-Maartensdijk - waar ze toen even was - een brief aan haar oudste zus Marie in Den Haag. De voorbereidingen voor de evacuatie werden getroffen, want het eiland Tholen werd door de Duitse bezetters onder water gezet. Helt was een speciale dag voor de directie van de Eben-Haëzerschool, vertelt adjunct directeur Bas Hoftij zer. „Wc hebben In Gouda een klein feestje gevierd met nog 3 andere scholen uit het land. Drie van de vier scholen kregen een certificaat uitgereikt, plus een in glas geslepen model van een diamant. Die staat model voor de samenwerking van de Driestar met de gecertificeerde basisscholen." Een diamant vangt het licht op en bundelt het om het vervolgens weer op allerlei manieren uit te stralen naar alle kanten in verschillenden kleuren. „Zo moet ook de samen werking met de scholen uit verschil- lende delen van het land leiden tot een veelkleurige uitstraling naar alle kanten." Het ging niet van een leien dakje. Aan de certificering ligt een uitge breide toetsig ten grondslag waarin de hele organisatie van de school en de kwaliteit van hel onderwijs wer den doorgelicht. De certificering vloeit voort uil één van de onderwijsverbetering die het ministerie in 2001 is gestart, vertelt Hoftijzer. „In het onderwijs wilde men het zogeheten werkplcklcren een plaats geven. Hiervoor werden leerkrachten speciaal opgeleid tot school- of veldopleider. Een veldop- leider is een leerkracht die studen- ten begeleidt in hun stage. De ma nier van begeleiden wordt door de hoge scholen zelf in gevuld. De Driestar in Gouda heeft ervoor ge kozen om de veldopleider de taak van de docenten over te laten ne men. Zij zijn de studieloopbaanbc- gelciders van de studenten." De Eben-Haëzerschool in Tholen Tholen is flexibel om op positieve ontwikkelingen in te kunnen spe len. Dat antwoordt het college van burgemeester en wethouders op een schriftelijke vraag van SP-fractie- leider Theo Korevaar over de plas tic afval inzameling. Korevaar wil de weten of het voordeliger en minder omslachtig is om het plastic afval pas achteraf te laten scheiden door de afval verwerkende bedrij ven en niet vooraf door de inwoners zelf. Hij kwam op dat idee door een krantenartikel over een proef in Limburg, waar het plastic afval door een scheidingsinstallatie vóór verbranding uit het restafval wordt heeft twee veldoplcidcrs Hoftijzer en Mariska van Deelen. Zij begelei den studenten in opdracht van de Driestar. Het gaal hierbij om stu denten op de eigen school maar ook om studenten op scholen die geen veldopleider hebben. Zo worden er studenten in Goes, Ycrseke. Oosterland, Rilland en nog meer plaatsen in de regio begeleid. Een veldopleider begeleidt gemid deld zo'n 12 studenten. „Ze obser veren de studenten tijdens een les en coachen hen. De studenten zijn zeer tevreden over deze manier van be geleiden. De veldopleider is in de meeste gevallen zelf gewoon leer kracht en werkt op een basisschool. Hij weet dus precies waar-de stu denten in de praktijk legen aanlo pen. Verder is de veldopleider op school aanwezig en kan direct wor den aangesproken als er problemen of vragen zijn. Uiteraard niet door de studenten die op andere scholen worden begeleid." De aanwezigheid van veldopleiders op een school is een belangrijke voorwaarde voor de certificering. Een school die geen veldopleiders heeft, kan niet gecertificeerd wor den. Volgens Hoftijzer is de certificering op dit moment vooral een kwali teitsmeting. „Daar blijft hel niét bij. Onze school zal in de toekomst steeds meer een rol gaan spelen in het opleiden van Pabostudenten. Naast het uitvoeren een afstudeer opdracht zullen studenten ook prak tijkgerichte modules worden aange boden. Vooral gebieden waarin de Eben-Haëzerschool zich heeft ge specialiseerd zullen dan van belang zijn." gehaald. Het college is van mening dat het bouwen van een dergelijke installatie voorlopig meer kosten met zich meebrengt dan het hand haven van het huidige haal- en brengsysteem dat de gemeente nu hanteert. Daarbij wijst het college erop dat het systeem van achteraf scheiden nog in ontwikkeling is. De Zeeuwse gemeenten hebben een contract met afvalverwerker Del ta/AVI Moerdijk dat tot 2014 duurt. Het college zegt bewust niet te heb ben geïnvesteerd in boven- of on dergrondse inzamelbakken voor plastic. Het inzamelcontract kan jaarlijks worden verlengd, indien gewenst. Zodra de zogeheten schci- dingsstraat efficiënt kan worden in gezet, is Tholen daar klaar voor, schrijft het college. De uitbreiding van het seniorencomplex Poorthove is gestart. De eerste pa len voor de fundering zijn vorige week de grond ingegaan, maar daar heb ben de omwonenden als het goed is minder last van gehad dan gebruikelijk. De Kok Bouwgroep uit Bergen op Zoom heeft de palen namelijk in de grond geboord in plaats van geheid. In de nieuwbouw komen zes zorgap- partementcn die woningcorporatie Castria Wonen gaat verhuren. Ook wor den twee bestaande appartementen uit Poorthove verbouwd lol een huisart senpraktijk. Projectontwikkelaar Marsaki verWacht dat de nieuwbouw begin 2011 gereed is. Enige argwaan had Anja Neele- Kempeneers (48) wel, toen haar baas Leen Geluk zei dat er voor donderdagmorgen een afspraak stond bij het UWV in het gemeen tehuis. „Ik dacht nog: dan zijn de lintjes. Zal het wel open zijn?" Het bleek gegrond, want de Sint I'hi- lipslandse werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Anja Neele zet zich in voor de zang en de lokale geschiedenis. Ze is 21 jaar bestuurlijk actief bij de chr. gem. zangvereniging VZOS, was zeven jaar penningmeester en in middels veertien jaar secretaris. Ook was ze een periode lid van de oliebollencommissie van het koor en van jubileumcommissies bij het 40- en 50-jarig bestaan. Bij de heemkundekring Philippus- landt was Anja de afgelopen drie jaar secretaris/penningmeester. Ze is vrijwilliger bij de vereniging van af het moment dat er plannen kwa men om deze op te richten. De heemkundekring is een initiatief van haar vader. De kring nam het initiatief voor verschillende herden kingen: 50 jaar watersnood in 2003, zestig jaar bevrijding in 2005 en plaatsing oorlogsmonument Anna Jacobapolder in 2008. Bij alle drie was Anja als comitélid of vrijwilli ger betrokken. Ook in haar baan bij schildersbe- Dominee Gielen uit Poortvliet met zijn zonen na de onderscheiding, zijn vrouw was door ziekte verhinderd. Op Hemelvaartsdag gaat ds. C. Gielen (65) van de Hersteld Her vormde Gemeente in Poortvliet met emeritaat. Aan de vooravond van zijn afscheid als predikant is hij benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Nadrukke lijk voor zijn activiteiten die los staan van dat predikantschap, zei burgemeester Nuis. Anja Neele uit Sint-Philipsland is niet de enige met een lintje in de familie. Eerder werd haar vader Jan Kempeneers (links) koninklijk onderscheiden. drijf Geluk zet Anja Neele zich in. Ze is bestuurlijk actief in de perso neelsvereniging en de onderne mingsraad, en bovendien redacteur van het personeelsblad. Een lintje wordt verleend vwr in spanningen ten bate van de samenle ving en het stimuleren van anderen. „Dat laatste past wel bij u", zei de burgemeester. Anja Neele zelf was vooral trots dat ze 'hel onderscheiden zijn' deelt met haar vader. Die kreeg een aantal jaren geleden een lintje voor zijn inspanningen op het gebied van de plaatselijke cultuurhistorie. Vier jaar was ds. Gielen predikant in Poortvliet, en tevoren in Pols broek, Vlist en Middelharnis (in laatstgenoemde plaats gaat hij nu wonen). Maar hij is al 35 jaar als vrijwilliger actief in het kerken- werk. In de jaren zeventig was hij in Stellendam ouderling en begeleider en voorzitter van het jeugdwerk in de Hervormde Gemeente. Ook was hij bij elkaar twaalf jaar voorzitter van drie verschillende mannen ver enigingen. Ds. Gielen werkte in de jaren tach tig en negentig vijfjaar als pastoraal werker in Cillaarshoek/Maasdam. En tevoren zes jaar als evangelist in Rotterdam-Zuid en Oude Pckcla. Dal deed hij als vrijwilliger. De heer Gielen werkte er onder drugs- en al coholverslaafden, zwervers en pros tituees. „U zette zich met name in om voor deze mensen financiële ze kerheden te verkrijgen. Om hen op te richten", aldus de burgemeester bij de uitreiking. Advertentie I.M. Als je in Oud-Vossemeer woont, waarom zou je er dan niet trouwen? Dat moeten Marsha van den Berge (25) en Mark Timmermans (27) gedacht hebben, want zij zijn donderdag, de dag voor Koninginnedag, getrouwd in het ambachtsherenhuis in hun woonplaats. De schooljuf en de project manager bij P&O Ferries in Rozenburg hebben daarvoor wel eerst even de locatie gepolst: met Open Monumentendag zijn ze even een kijkje we zen nemen in het 18de eeuwse pand. Dat is blijkbaar goed bevallen. Groep 7/8 van basisschool Pius X uit Welberg rukte ervoor uit om hun juf in bruidstenue te zien. De kinderen stonden met bogen onderaan de trap toen het kersverse bruidspaar na het jawoord het huis verliet. In mei wordt herdacht dat het 65 jaar geleden is dat Nederland werd bevrijd van de Duitse-overheersing. Aan de Do denherdenking werd 4 mei in Tholen, Sint-Annaland en Sint Philipsland aan dacht besteed. Ook op bevrijdingsdag 5 mei waren er extra activiteiten. Om een beter beeld te krijgen van de oorlogsja ren, publiceren we in een aantal afleve ringen brieven van de familie Koopman, uit Sint-Maartensdijk. Vader Jacob Koopman woonde met zijn vrouw Keetje Coomans in Achter 't Bos. Zij hadden 7 kinderen: oudste dochter Marie (getrouwd met Adrie, 3 kinderen) was naar Den Haag getrokken, Cor (ongehuwd) was onderwijzeres in Sluiskil, Riek (ongehuwd), was verpleeg kundige in Rotterdam, Piet (getrouWd met Lena, 2 dochters) was soldaat en woonde in Smur- diek, Jan (gehuwd met Keetje, 1 dochter) was de oudste broer en woonde in Smur- diek. Dat gold ook voor de jongste dochter Geertje en de jongste zoon Jaap. Samen met Jaap Snoep kwam Bert Stolk (60) naar het gemeente huis omdat een bekende een lintje zou krijgen. De Rode Kruisman in hart en nieren - de burgemeester noemde hem één van de drijvende krachten - werd echter zelf be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Stolk ging 's morgens gewoon aan het werk. De buschauffeur had een vroege dienst, maar die werd op het laatste moment omgezet in een ge broken dienst. „Dat gebeurt wel va ker", zei hij. Thuis gekomen om zich te verkleden, kon hij zijn 'goe de' schoenen nergens vinden. Die had zijn vrouw, samen met een net pak, meegenomen naar het gemeen tehuis omdat ze niet zeker wist of haar man zich thuis wel zou gaan omkleden. Als laatste van de elf die een lintje zouden krijgen, arriveerde een nietsvermoedende Stolk in Tho len. Bert Stolk is een bezige bij, iemand die druk is met heel waardevolle dingen, zei de burgemeester. Het werk als vrijwilliger bij hel Rode Kruis springt er daarbij uit. Dat doet Stolk al 37 jaar, waarvan sinds zijn verhuizing in 1989 op Tholen. Hij was de afgelopen negen jaar voor zitter van de afdeling Tholen/Sinl Philipsland én bestuurslid interna tionale activiteiten van het district Oosterschelde. Verder actief als EH BO'er, materiaalbeheerder en lid van de technische dienst, en lid van het taakveld communicatie en fond senwerving. In de jaren zeventig was hij bovendien lid van de verbin dingsdienst van de afdeling Gorin- chem. Hulpverlening bij cvcncmcn- „Zo je ziet, zit ik in Sint-Maartensdijk, maar niet voor mijn plezier.Vo rige week hoorde ik eerst geruchten over evacuatie, enz., maar ik dacht Tholen is toch een fijn eiland, wat zitten ze thuis toch rustig. Maar daar krijg ik vrijdagmorgen een brief van moeder dat ze weg moeten. Je weet wat er dan in je omgaat. Ik heb direct een vrije dag gevraagd en zodoende stond ik zaterdag om half twee in Sint-Maar tensdijk; maandagmiddag moet ik pas weg. Ik ben zo dankbaar dat ik in de gelegenheid ben om met inpakken te helpen. Moeder is er ziek van en vader ook. Niet eten, haast niet slapen. Ik zal blij zijn als ze een maal goed en wel in Leeuwarden zijn. Vandaag hebben we een hele morgen gepakt. Het lijkt wel een schuur in huis. Je geeft ineens nergens meer om. Meubels moeten naar bo ven; dus we kunnen morgen ons mooie kleed, zeil en kast naar boven doen. Marie, hoe de stemming van ons allen en van het hele dorp is, laat zich met geen pen beschrijven. Het is een klaagzang! Als je ziet wat je hier achter moet laten - 7 mud tarwe, enz. enz. - dan bal je in stilte je vuist en klemt de tanden op elkaar Vanmiddag zijn we allen naar de kerk geweest en ds. De Bres heeft prachtig gesproken. Het was gewoon een afscheid. Voor hoelang? De kerk was een wanhoopssnik. Hij heeft ons zo echt getroost en hij had het zelf ook zo kwaad, want zijn gezin is ook verspreid. Marie, al is ons gezin over 6 plaatsen verdeeld, we hebben toch een Toevlucht. Laten we hopen en bidden dat ze' gauw weer in hun huisje terug kunnen. Marie, ik kan goed begrijpen dat je nog eens graag naar Sint-Maar tensdijk was gekomen. Zelf ben ik ook zo blij dat ik nog een keer in ons huisje Achter 't Bos mocht zijn. Ik heb alles nog eens goed in mij opgenomen. Van het overal goedendag zeggen en huilen, word je zo naar; daar krijg je hoofdpijn van. Lena, Keetje, Jan en Piet hadden het erg kwaad. Geertje is al helemaal gepakt." Dinsdagmiddag 22 februari 1944 schreef Cor al weer een brief uit Sluiskil naar Marie: ten, vrijwilliger op het schip J. Hen ry Dunant en bij de vakantieaccom modaties, Stolk doet het allemaal. Maar de inwoner van Sint-Maar tensdijk zet zich breder in voor de samenleving. Hij is veertien jaar koster van de Rchobothkerk in zijn woonplaats, was penningmeester van het kerkkoor, lid van de activi teitencommissie en vrijwilliger bij de Roemcniëcommissie. Verder was Stolk in de jaren tachtig kampouder op de Juliana van Stolbergschool en in de jaren negentig vier jaar be stuurslid van de Thoolse scholenge meenschap. Ook was hij drie jaar chauffeur van een team dat meedeed aan de Roparun. Vóór zijn komst naar Tholen was Bert Stolk actief bij een kinderknut selclub en het organiseren van va kantieweken in de Rotterdamse wijk Fcijenoord. En in Hoogblok- land was hij klusouder op een basis school en vrijwilliger in het zwem bad. Een scala aan activiteiten, waarbij zijn werk voor de ondernemingsra den van BBA en Connexxion nog ongenoemd bleven. Visspecialist Kees Bazen uit Tho len, die inmiddels vijftien jaar ac tief is met verkoopwagens, gaat uitbreiden op bedrijventerrein Welgelegen. Aan de voorkant van het pand aan de Ondernemers- weg komt er zes meter bij. Oor spronkelijk zou het karwei in ja nuari beginnen, maar er zat teveel vorst in de grond. De nieuwbouw is nu uitgesteld tot de herfstva kantie in oktober. Het is deze week 15 jaar geleden dat vishandel Kees Bazen is opgericht. Het bedrijf nam toen de ambulante vishandel over van Frans Bout die aan de Eendrachtsweg met een vis winkel begon. De route werd toen nog samen met Arjan Quist gereden onder de gezamenlijke naam Vis handel Schot Roosendaal. Samen hadden ze een route die door ieder om de andere week bezocht werd. Later is deze route opgesplitst in twee eigen routes van Arjan Quist en Kees Bazen. Toen hadden ze ie der wekelijks de eigen, vaste stand plaatsen en/of markten. In het be gin moest er op alle dagen gewerkt worden, ook op bijvoorbeeld Ko ninginnedag en Hemelvaartsdag om wat extra omzet te halen. „Het was namelijk een hele stap om van vis- verkoper in loondienst over te stap pen naar zelfstandig ondernemer. Dat brengt veel kosten met zich mee die moesten terugverdiend wor den", aldus Kees Bazen. Na driejaar werd een stuk grond ge kocht op industrieterrein Welgele gen, waar een nieuw bedrijfspand verrees met ook een bedrijfswoning. Omdat de vorige woning snel ver kocht was, moest er in korte tijd twee keer verhuisd worden. In mei 1998 werd de nieuwbouw in ge bruik genomen. Dat was een hele verbetering, want nu konden de twee viswagens binnen worden ge laden en schoongemaakt. In het voorgaande pand op industrieterrein Slabbecoorn kon er 1 binnen en 1 buiten staan. Bij de officiële ope ning in september 1998 knipten de kinderen Christian en Wilma een lint door. Inmiddels is het gezin uit gebreid tot 3 kinderen. In de afgelopen jaren zijn er wat standplaatsen bijgekomen en afge gaan. Kees Bazen werkte in het be gin zes dagen per week. Door ver trek van personeel, een wat Bazen noemt slecht standplaatsenbeleid van een gemeente en door gezond heidsproblemen is dit terug ge bracht naar vier marktdagen en vijf in de zomer. Zo ontstond meer tijd voor het gezin. Margreet Bazen werkt zoveel mogelijk mee, maar op tijden waarop de kinderen naar school gaan of thuiskomen, is zij er voor de kinderen. Het bedrijf is ver deeld over het jaar vier weken ge sloten. Kees en Margreet Bazen streven naar een goede balans tus sen gezin en onderneming,, waar voor ze samen tien gouden regels hebben afgesproken. Vanaf zaterdag 8 mei is het een heJe weck feest bij visspecialist Kees Bazen ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan van het bedrijf. Een verkoopwagen slaat op zaterdag sinds kort ook bij het praathuisje vlakbij het clubhuis van watersport vereniging De Kogge aan de haven in Tholen. „Maandagmiddag ben ik uit Sint-Maartensdijk vertrokken, ze allen ach terlatend in de grootst mogelijke bende. Het viel niet mee, dat begrijp je. Hoe alles nog verlopen zal, weet ik niet, maar als moeder kon, zou ze eerst nog een paar dagen naar Den Haag willen. Hier is niets be kend gemaakt over de evacuatie, dus we wachten maar af. In Sint- Maartensdijk ging het praatje dat Terneuzen, Sluiskil, enz. eveneens moesten evacueren. Marie, ik hoop dat ik je persoonlijk alles nog eens kan vertellen van die onbeschrijfelijke ellende. Dag allemaal. Wees sterk en hebt goeden moed. Vele .groeten en een zoen van Cor." Dc stichting Ontspanning Gehandicapten houdt op 15 mei haar jaarlijkse rommelmarkt. Die wordt gehouden in de loods aan de Vecrdijkseweg 4 te Scherpenisse, van half twee tot vijf uur. Er is een groot aanbod van artikelen en er is mogelijkheid wat te drinken of voor een kleine versnapering. Tevens kunnen bezoekers hun aangekochte spullen in bewaring geven om op hun gemak verder rond te kijken. De ruiten van drie vrachtwagens, die geparkeerd stonden op een bedrijfster rein aan de Energieweg in Tholen, zijn in de nacht van zondag op maandag vernield. Uit de cabines van de vrachtwagens wordt volgens de politie niets vermist. Hoe groot het schadebedrag is, is niet bekend. Bert Stolk uit Sint-Maartensdijk kwam in zijn chauffeurstenue naar het gemeentehuis waar zijn vrouw hem opwachtte om hem in een net pak te steken. Tien mantcl/.orgers hadden zich vorige week dinsdag verzameld bij Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk voorde wandeling die het steunpunt mantel zorg van dc gemeente Tholen voor ze had georganiseerd. Onder begeleiding van Sjak dc Koek van Staatsbosbeheer verkenden ze de Pluimpot. Onder tussen hadden ze de gelegenheid om met elkaar in gesprek te gaan over hun taak als mantelzorgen Daar maakten, volgens consulente Jacqueline Heij- boer van het steunpunt, de aanwezige mantelzorgcrs gretig gebruik van. Het stralende weer speelde een grote rol in het slagen van deze activiteit. Naast het lotgenotencontact, was het echt even een uitje voor dc mantelzorgers. Donderdag 24 juni stappen de mantelzorgers op de fiets, aanmelden kan nog via het steunpunt mantelzorg tel. 0166-668315.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 11