Zeer rustig eerste kwartaal voor vrijwilligers Thoolse brandweer Organisator nam zelf besluit om optreden dansers af te lassen Vorm van discriminatie of zien we het verkeerd? f ABT moeite met hogere ozb en slot op recreatie Drie raadsleden niet, zes burgers wél in commissie Rekenmachine voor minima Gratis met bus Stemmen van lezers Klein terras Getest SGP en PvdA onafscheidelijk PvdA? Iedereen nodig bij uitvoering programma Voorbehouden SGP Wethouder Van Dis pikt stembriefjes Duijm in Koos de Feijter: We zitten met sprongen lager dan gemiddeld Leden streekmuseum kiezen financieel deskundige Hage volgt Nieuwkoop op als voorzitter Meestoof Donderdag 29 april 2010 EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT Jan Beteier van De Markten uit Wouw is niet van plan volgend jaar weer een braderie in Scherpenisse te orga niseren. Hij stuit op te veel bezwaren van een deel van de bevolking, zegt hij. Zaterdag schrapte hij het optreden van de country linedancers The SmallTown Dancers uit Sint-Maartensdijk omdat bewoners van de Hoge Markt vreesden voor geluidsoverlast. Het besluit heeft hij zelf genomen en niet de gemeente, zegt hij. Afgevallen Bewoner Dik Boone ving bot bij gemeente over klacht overlast Geen kans Matig Donderdag TZ april is cr ccn ge sprek geweest met de organisatie van de braderie in Scherpenisse. 2 dagen voordat de braderie van start ging). Hierdoor waren wij nota bene zelf benaderd, om op de braderie van de partij te zijn. Er kwam gelijk aan bod dat wij, country linedance club The SmallTown Dancers uit Sint Maartensdijk, niet welkom wa ren. Het bleek dat er een bepaalde bevolkingsgroep bij de gemeente een officiële klacht had ingediend tegen onze aanwezigheid. Dit in verband met geluidsoverlast. Te vens was de organisatie helemaal plat gebeld met klachten omtrent ons aandeel in de braderie. Het maakte ook niet uit op welke locatie we gepland waren. Alternatieven waren er niet. Er restte ons niets an ders dan genoegen te nemen met het besluit, niet aanwezig te zijn op de braderie in Scherpenisse. Wel ston den we als grote trekpleister in de krant vóór de braderie. Onze leden, vrienden en kennissen builen de re gio hebben versteld gereageerd op onze mail met daarin de afmelding. Dit is eigenlijk een vorm van discri minatie, of zien wij dat verkeerd? We waren in ieder geval van mening dat dit even bekend moest worden gemaakt. Dit is niet Anno 2010, en we zullen ook voor een volgende keer twee keer nadenken voordat we daar weer aanwezig zullen zijn. Het is wel zo, dat de verpor/akers hun zin hebben. Het bleek wel, dat er een bepaalde sfeer hing op de af gelopen braderie. We zijn door ver schillende mensen, verenigingen en politieke partijen benaderd en dan ken allen voor de steunbetuigingen. Ben van Hulsel, namens het bestuur, de leraressen, de leden, kennissen en vrienden van de SmallTown Dancers uit Sint-Maartensdijk. stand van de afdeling Tholcn van de Nederlandse Patiëntenvereniging (NPV) aan de Lage Markt. De kraam met voorlichtingsmateriaal werd 's ochtends matig bezocht, zegt ze. 's Middags liep het beter. Het is voor de eerste keer dat de NPV op een braderie staat. Franssen en de andere vrijwilligers willen aandacht vragen voor de vrijwillige thuiszorg „Maar ook interesse kwe ken bij jongeren voor het werk." Bij de kraam van de plattelands vrouwen in de Kerkstraat waren de 55 bloemstukjes om elf uur al uit verkocht. Ze hebben ze zelf ge maakt in de schuur bij Bap Hage aan de Gorishoeksedijk. Er worden ook wenskaarten verkocht en twee- dehandsboeken. „Met de opbrengst kunnen we wat extra voor de leden doen, zegt voorzitter Francien Noom. „Een avond naar een musi cal, of eens naar het Markiezenhof." De afdeling telt 38 leden, maar ver grijst, zegt ze. „We willen er graag jonge leden bij hebben." Bij de schiettent van schietvereni ging Prinses Juliana aan de Lange- weg is het druk. Vooral jongens en mannen pakken naar de buks, maar ook de dames proberen in de roos te schieten. Arina de Leeuw waagt ook een kans. Bestuurslid Maris Schot is dik tevreden met de belang stelling. Nieuw op de braderie is dat het pand aan de Hoge Markt waar vroe ger kapper Van de Reest was geves tigd open was gesteld voor het pu bliek. Jan Bijl uit Strijen en Lia Romijn uit Klundert hebben er een expositie ingericht met keramiek, als tuindccoratic te gebruiken. Bijl kan gebruik maken van de ruimte omdat zijn broer er woont en de voormalige kapsalon enkel als op slagruimte gebruikt. „Een prachtige ruimte waar nog een winkelbestem ming op zit. Ik ben bloemist. Jam mer dat ik niet dichterbij woon, an ders zou ik hier wel bloemen willen verkopen." In het verenigingsgebouw De Hoek steen van de Hervormde Gemeente aan de Martgrietlaan kunnen bezoe kers gratis koffie, thee of frisdrank nuttigen. Het is even buiten het bra derieparkoers, daarom worden er briefjes uitgedeeld door vrijwilli gers van de evangelisatiecommissie. Er worden ook gratis bijbels en kin derbijbels uitgedeeld. En er kan ook gratis gebruik gemaakt worden van het toilet, staat er op. Rcnatc Bruijnzeel-Slager van café Zeelands Welvaren was redelijk te vreden, zegt ze. Voor het café in de Langeweg had ze een klein terras dat 's middags goed bezet was. Voor de gelegenheid had ze tussen vijf en negen uur twee muzikanten inge huurd, een accordeonist en een gita rist. „Het was geen overvlieger. Ik denk dat het ook iets te vroeg in het seizoen is. We hebben wel een zon nige en prachtige dag gehad." Ook op het terras was het afblazen van het optreden het gesprek van de dag. „Het was een stille braderie, er was weinig levendigheid. Dat de count- ryline dancers niet op mochten tre den is een droevig verhaal." brandje in een afvalcontainer in de Pres. Rooseveltstraat. Omwonende hadden 's avonds ronds half elf 112 gebeld nadat ze rook uit de contai ner zagen komen. De brand was snel geblust. Buurtbewoners ver moedden dat het om brandstichting gaat, maar de politie kon dat niet bevestigen. Door het bluswater is dat ook niet meer te achterhalen. De brandweer begint deze week weer met een wervingscampagne. Het gaat om het versterken van de blusgroepen in Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Stavenisse en voor de duikploeg in Tholen. „Niet dat er een tekort aan vrijwilligers is, maar om er voor te zorgen dat er kandidaten zijn voor de opleiding in september zodat wc genoeg mensen hebben als anderen stop pen." Bij de selectie wordt volgens hem minder gekeken naar het aan tal maar meer naar de functies die vervuld moeten worden. „In Sint- Annaland hebben meer chauffeurs nodig. Er is een tankautospuit, en een wagen voor logistieke onder steuning, maar straks komt daar de grote tankwagen bij die ingezet wordt bij branden in het buitenge bied waar het lastig is om snel wa ter beschikbaar te hebben." Voor Tholen gaat het om een duiker. Vol gens De Feijter is het steeds lasti ger - gezien de taken die ze krijgen - om vrijwilliger voor de blusgroep én de duikploeg te zijn. „Het dui ken vraagt gewoon heel veel oefe ning." Overigëns zijn er al kandidaten voor de vrijwillige brandweer. Die heb ben zich al eerder aangemeld en zit ten volgens De Feijter in de porte- feuille. „Ze doen ook gewoon mee in de selectieprocedure." Gisteren werd de alarmering voor het grootschalig optreden getest. Al le staffunctionarissen van de Veilig heidsregio Zeeland hebben nu een eigen nummer op de pieper. Ze kun nen vanuit de meldkamer in Mid delburg direct opgeroepen worden bij calamiteiten. Jij hebt de Meestof op de kaart ge zet. Je hebt laten zien wat voor schatten we in huis hebben." Nieuwkoop kreeg een atlas van Ne derland en een boek over efficiënt leiderschap. De scheidend voorzit ter voelde zich een beetje opgelaten door alle aandacht voor zijn per soon. Hij zei met veel genoegen de functie te hebben vervuld. „Ik heb kennis gemaakt met de wereld ach ter de muren. Het beheer en instand houding van het museum. Niet al leen wat er tentoongesteld wordt. Vooral zaken die de leden niet zien. Wal er bij komt kijken om het mu seum te behouden." Maar zijn lijfspreuk 'zonder vrijwil ligers geen museum op Tholcn' zal naklinken. Nieuwkoop zei te stop pen omdat hij krap in de tijd zit en fysiek aan de grens zit. „Maar ik zal overal met passie vertellen over de Meestoof." VERVOLG VAN WATERSPORT Daarbij wordt gedacht aan mogelijk heden om kustgebieden te verrijken met natuurwaarden, het omvormen van oude handelshavens in jachtha vens en investeringen in de veilig heid van kustzones, zodat ze weer toegankelijk worden. Transcoast kent twaalf partners in Zuid Enge land, Frankrijk, België en Zeeland. De gemeenten Sluis, Schouwcn- Duiveland, Hulst en Tholen partici peren in Transcoast met projecten zoals de haven van Zierikzcc. het project Perkpolder, de handelshaven Walsoorden en de marina-ontwikke- lingen in Sint-Annaland. Verder zal ook de duurzame jachthaven van de toekomst deelnemen in het project om de kennis rond haar plannen bij de Brouwersdam te kunnen delen op Europees niveau. Voor projecten in Engeland wordt geld gereserveerd •voor opleidingsprogramma's voor lo kale kustbewoners die hiermee het maritieme product van hun streek kunnen versterken. De provincie Zeeland wordt hoofd aannemer van Transcoast en dat is volgens gedeputeerde Wicrsma (eco nomie, recreatie en toerisme) be langrijk: „In deze tijd is het niet zo eenvoudig om op nationaal en pro vinciaal niveau middelen te reserve ren voor dit soort infrastructurele werken ten behoeve van de water- sportsector. Als provincie trachten we dan ook met veel inzet te partici peren in Europese projecten. Juist dit project sluit naadloos aan bij het be leid dat met name provinciale staten wensen: meer aandacht voor de wa- tersportsector. Hier hebben we on langs vorm aan gegeven in het zoge noemde mastcrplan watersport in het kader van het provinciaal sociaal- economisch beleidsplan. Het komt nu dan ook goed uit dat we tot en met 2013 een aantal projecten in Zeeland kunnen uitvoeren en hier voor ccn bijdrage uit Brussel krijgen van zo'n 2,5 miljoen euro." Eind mei verwacht gedeputeerde Wiersma de definitieve toezegging met de details. De SP begon de eerste raadsvergade ring met het geven van een cadeautje voor alle wethouders en raadsleden: een rekenmachientje. Theo Korevaar van de SP zei dat zijn fractie het ge weldig vindt dat ze in de gemeente raad is gekozen. De SP deelde een re kenmachientje uit. „Handig bij het opstellen .van begrotingen in de tijd van bezuinigingen. Ik wens iedereen veel wijsheid toe. Het rekenmachien tje is een geheugensteuntje en een aardigheidje. Maar we willen vooral dat u het gebruikt om de minima een hart onder de riem te steken." Op de achterzijde van de calculator staat: 'Zodat de mensen op ons kun nen rekenen/.En wij iets voor hun kunnen betekenen/ Raak vooral niet van de leg/Cijfer de minima niet weg!'Burgemeester W. Nuis be dankte voor 'de aardige geste.' Waar de CU het nieuwe coalitie programma 'Delen vermenig vuldigen' op hoofdlijnen onder schrijft, kon ABT dat niet. „We waarderen dat we onze inbreng mochten hebben. Maar we zou den teveel voorbehouden hebben moeten maken om er ja tegen te kunnen zeggen", zei fractievoor zitter Han van 't Hof donderdag in de gemeenteraad. Daar over handigde Bert van Eenennaam, als voorzitter van de grootste fractie (SGP), het programma aan burgemeester Nuis. De coalitiepartijen SGP. PvdA, VVD en CDA boden de andere frac ties de gelegenheid om hun punten in te brengen. De CU woonde vier besprekingen bij, ABT haakte hal verwege af. Het op slot gooien van de recreatie en het verhogen van de onroerende zaakbelasting met 16 procent in de komende vier jaar wa ren breekpunten voor zijn fractie, al dus Van 't Hof. Zijn kritiek was ook dat de speerpunten teveel in Tholen- stad liggen. „We hebben 25.000 in woners en die leveren allemaal hun bijdrage aan onze gemeente." In gaand op de titel van het program ma, zei ABT dat de raad moet op passen dat er door te delen, voor allemaal niet meer dan een klein stukje overblijft. Van 't Hof waar deerde dat zijn fractie zaken mocht inbrengen en zei een positieve bij drage te willen leveren. „Een buiten dijks fietspad en experimentele wo ningbouw zijn voor ons belangrijk." De CU heeft ervoor gekozen om niet aan de zijlijn te staan, zoals de afgelopen vier jaar het geval was. 1 juli 2011 wordt een gedenk waardige datum, zei Bram van de Sande (CU) donderdag in de raadsvergadering. „Dan kan het 40-jarig huwelijk ge vierd worden van de SGP en de PvdA." Beide partijen zijn sinds de gemeentelijke herin deling van 1970 onafscheide lijk, zitten al die tijd samen in het dagelijks bestuur. „We hebben ons nog afgevraagd: moeten wij degene zijn die hen scheidt?" De provincie Zeeland heeft 62.500 euro uitgetrokken om mor gen gratis bus- en bootvervoer aan te bieden voor mensen die het be zoek van de koninklijke familie aan Middelburg en Wcmeldinge willen bijwonen. Voor de gemeen te Tholen rijdt er een bus vanuit Sint Philipsland langs Stavenisse richting Middelburg, lijn 243. De dienstregeling is te raadplegen op www.connexxion.nl. Enkele andere buslijnen vallen morgen uit. Fractievoorzitter Bram van de San- de liet SGP-lijsttrekker Peter Hoek weten dat zijn fractie wilde meeden ken over het coalitieprogramma. „Tijdens vier besprekingen konden we onze punten inbrengen en ze zijn, naar onze mening, goed ver woord." De voorbehouden, op ne gen punten, zijn in de inleiding van het programma opgenomen. „We spélen in hetzelfde elftal als de co- «alitie, maar dan in een wat vrijere rol." De CU wil de nieuwbouw van basisscholen in Tholen niet jaren uitstellen, wil niet bezuinigen op voorzieningen voor de minima, wil aan het opknappen van de binnen stad van Tholen een hogere priori teit toekennen, en wil met de inwo ners van de kleinere woonkernen in gesprek gaan over de mogelijkhe den gezien de verwachte demografi sche ontwikkelingen. Van de Sande pleitte er voor om de projecten Tho len Noord en binnenstad bij één wethouder onder te brengen in plaats van bij twee. Dit om slag vaardiger te kunnen zijn. „Onze vu rige wens is dat het de komende vier jaar vooral over de inhoud zal gaan. We staan voor belangrijke beslissin gen en daarbij moet het belang van de inwoners voorop staan." Het coalitieprogramma is gericht op de toekomst van Tholen en op de in woners, zei Van Eenennaam bij de presentatie. Hij riep iedereen op om zijn steentje bij te dragen. „We moeten elkaar waarderen, respecte ren en vertrouwen." De SGP'er ver heelde niet dat er een 'wolk van be zuinigingen' boven het programma hangt. En dat noopt tot voorzichtig heid, zei hij. Verder gaf hij de twee punten aan waar de SGP om princi piële reden een voorbehoud bij maakt: het havenplan Sint-Anna land en de ontwikkelingen op het gebied van recreatie en toerisme. De fractie krijgt van de coalitiepartners de ruimte voor die voorbehouden. Maar ten aanzien van de voorbehou den van de CU was Jan Heshof (Pv dA) kritisch. Hij zei dat iedereen nodig is om het programma uit te voeren. „Het zijn thema's die ons allemaal aangaan. Wij zijn over tuigd dat het geheel meer is dan de som der delen," Jack Werkman (VVD) sprak van een bovenal uit voerbaar programma. Gert-Jan Bou- deling (CDA) noemde de inbreng van de CU in de onderhandelingen 'zeer waardevol'. De SP vindt dat bij het besturen van een gemeente een oppositie hoort. Om die reden wilde de partij geen inbreng leveren aan het coalitiepro gramma. „We stellen ons bovendien afwachtend op, zijn nog vrij onerva ren", aldus Theo Korevaar. Hij gaf aan, constructief te willen samen werken met de coalitie. Maar we blijven absoluut kritisch." De kri tiek van de SP op het programma werd donderdag nog niet onthuld. „Ik wilde deze feestelijke avond niet in mineur eindigen", zei Kore vaar. De, na de wethoudersverkiezing, weer voltallige raad - vier dames en 17 heren - heeft de leden benoemd van de drie raadscommissies: be stuurszaken, ruimte en samenleving. Toen er gestemd moest worden, bleek het nieuwe CDA-raadslid Rob Duijm geen stembriefjes te heb ben. Die had Kees van Dis per abuis met zijn spullen meegepakt, toen hij van plaats wisselde na zijn benoeming tot wethouder. Van de 21 raadsleden zijn er drie met in een commissie benoemd: de PvdA'crs Henk Nieuwenhuis en Jo- landa Prins-Tromp, en Hans Bou logne van ABT. Daar staat tegen over dat zes niet-raadsleden in de commissies aan de slag gaan. In ruimte zijn dat Van der Wal-Ver- meulcn. Van der Spek en Van Til- borg. En in samenleving Baslianen, Van Deelen en De Joode. De SGP, met zes zetels de grootste fractie in de raad, heeft in elke com missie twee leden. Dc overige frac ties ieder één. Benoemd zijn de vol gende personen. Commissie bestuurszaken: Bert van Eenennaam en Rien Klippel (SGP), Jan Heshof (PvdA), Jack Werkman (VVD), Gert-Jan Boudeling (CDA), Bram van de Sande (CU), Theo Ko revaar (SP) en Han van 't Hof (ABT). Commissie ruimte: Johan Aarnoud- se en Henk Geluk (SGP), Ellen van der Wal-Vermculen (PvdA), Anco Fase (VVD), Rob Duijm (CDA), Jaap Hage (CU), Koos van der Spek (ABT) en Roland van Tilborg (SP). Peter Kraamer en Chris Koopman (SGP), Eefke Bastianen (PvdA), Gré Boel- houwers-Stigter (VVD), Rina Lig- tendag-Quist (CDA), Mariska van Deelen (CU), Annie Vogelaar (SP) en Renatc dc Joode (ABT). Zaterdag rukte de brandweer uit nadat er op het dak van een van de loodsen bij de firma Weggemans aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk bij werkzaamheden brand was uitgebroken. Het is ongekend rustig op het Thoolse brandweerfront. Dat zegt brand weercommandant J. de Feijter nu de cijfers over het eerste kwartaal be kend zijn geworden. Het gaat volgens De Feijter dan vooral om uitrukken voor branden en ongevallen. „Normaal gesproken rukken we gemiddeld de eerste drie maanden van het jaar 25 keer uit, nu was dat maar 15 keer: 8 voor branden en 7 voor hulpverlening. We zitten met sprongen lager." Het valt Dc Feijter op dat het aantal uitrukken de afgelopen jaren juist stijgt. „Over een heel jaar gespro ken zijn dat er zestig voor branden en hulpverlening. Nu zitten we daar beduidend onder, maar het kan evengoed in de rest van het jaar weer op gaan lopen zodat we toch aan dat gemiddelde komen." Het aantal uitrukken voor automati sche brandmelding (loos alarm) is op hetzelfde niveau. Dat is de laat ste jaren alleen maar toegenomen. Het is een landelijke trend. Er is ook een discussie over ontbrand. Om niet meer voor elke automatische melding uit te rukken. Onlangs ruk te de brandweer uit Sint-Annaland uit nadat er weer een melding kwam uit het pas geopende Het Raedthuys aan de Markt in Sint-Maartensdijk. Dc wagen van Sint-Maartensdijk was naar Goes voor een oefening van de chauffeurs. Sint-Annaland werd onderweg terug naar de kazer ne gestuurd omdat het loos alarm was. In de keuken van het restaurant was een brandmelder afgegaan als gevolg van de hitte, zegt De Feijter. „Het was de tweede keer in korte tijd. We gaan eens overleggen over dc plaats van de installatie in de keuken. Die zit op een verkeerde plek. De brandweer van Sint-Maartens dijk rukte onlangs uit voor een De 42-jarige Jaap Hage uit Tholen is de nieuwe voorzitter van streek museum de Meestoof in Sint-Annaland. Maandagavond werd hij in de Wellevaete in Sint-Annaland bij acclamatie gekozen door de ruim vijf tig aanwezige leden. Simon Nieuwkoop uit Tholen gaf het stokje na ruim zes jaar over. Hage zei net als zijn voorganger graag mee te doen en aan het stuur te zitten. Hage is financieel deskun dige en heeft een leidinggevende functie bij KPN Getronics. Daar naast zit hij voor de CU in dc ge meenteraad. Hij zei zich te kunnen vinden in het beleidsplan dat mede door zijn voorganger is opgesteld en waarin het belang van de vrijwilli gers wordt benadrukt. „De vrijwilli gers zijn het kapitaal van de Meestoof." Het bestuur nam ook afscheid van Nieuwkoop. Vice-voorzitter Aart Jan Schot prees dc kwaliteiten van Nieuwkoop. Volgens Schot was hij de man op het juiste moment. Hij gaf structuur aan de organisatie en sloeg de weg in naar bestuurlijke vernieuwing. „Een groot project. Je hebt ons het vuur aan de schenen gelegd, vragen gesteld terwijl je zelf het antwoord al wist. Het waren mooie en moeilijke momenten." Zoals Nieuwkoop de vrijwilligers altijd prees, zo werd hij nu als vrij williger geprezen. „Je hebt de klus afgerond, maar we moeten een en ander nog wel handen en voeten ge ven. We moeten groeien in de het nieuwe bestuur, maar het is wel de weg naar de toekomst." Een van de andere belangrijke klus sen was het opstellen met Schot (notaris) van een huurovereenkomst met de gemeente. Volgens Schot moest het huren van de gebouwen tot in de kleinste puntjes goed gere geld worden. „Je bent een geweldi ge promotor van de Meestoof. Je hebt er zelfs kamerheren naar toe gehaald. Dat was leuk, maar mis schien is het nog wel beter om een bus met 30 mensen binnen te halen. Het was op de zonnige braderie het gesprek van de dag. Bestuursleden van de SmallTown Dancers en dan sers van andere verenigingen re ageerden teleurgesteld op het be sluit. Bewoner Dik Boone die op de hoek van de 'Weststraat/Hoge Markt woont, schreef dc gemeente om te verzoeken wat aan de harde muziek op de braderie te doen. Hij vindt de commotie overdreven. Hij zegt dat de organisator dit incident gebruikt omdat de belangstelling voor het evenement tegen was ge vallen. Het besluit viel de dansers wel rauw op het dak. Penningmeester Plonie Duijnhouwer van de Small Town Dancers zegt heel wat boze mensen op de braderie te hebben gesproken over hel afblazen van het optreden. „Een grof schandaal. Dit gaat wel heel ver. Iedereen mag meedansen. Dat hebben wc ook uit gedragen. Vorig jaar was het een groot succes. Er waren nu mensen aan het zoeken waar wc zouden op treden. In Sint-Maartensdijk is het elk jaar een succes. Iedereen is des duivels." Ze betreurt het dat de braderie het zonder een van de publiekstrekkers moet doen. „Iedereen was blij dat de braderie weer terug was voor de levendigheid van het dorp en nu krijg je dit. Het is zuiver van de in woners gekomen." Jolande de Wit is er voor uit Welberg gekomen. Zij is instructrice van de Wclberry Countrylinedancers. Zij moest haar leden zeggen dat ze beter niet naar Scherpenisse konden gaan omdat het dansen er niet doorging. „We kregen donderdag een e-mail. Er zijn er zeker vijf of zes niet geko men." Ook Mariëllc Bruijnzeel van de Slöóve dancers uit Sint-Anna land ving bot. Betelcr heeft dc beslissing zelf ge nomen, zegt hij. „Niet op last van de gemeente, zoals ik al verschillen de mensen heb horen zeggen, maar ik heb er wel overleg over gehad. Ik wil het iedereen naar de zin maken, maar op deze manier kan het niet. Op dit moment ben ik er 99 procent zeker van dat ik het volgend jaar niet meer doe." Dat hij het besluit nam, wordt door de gemeente bevestigd. Er is vol gens voorlichter Ralf Berkers van de gemeente één klacht binnen ge komen over de linedancers. „Deze is doorgespeeld richting de organi sator. Deze heelï vervolgens uitein delijk zelf besloten om dit onder deel niet door te laten gaan. Vanuit de gemeente is dus op geen enkele manier het optreden verboden dan wel ontmoedigd." De braderie werd vorig jaar na ze ven jaar weer nieuw leven in gebla zen. Niet langer georganiseerd door de stichting Dorpsgemeenschap maar door De Markten uit Wouw. Gerard Tolenaars uit het dorp is contactpersoon voor de organisatie. Hij probeert de plaatselijke en eilan- delijke verenigingen maar ook on dernemers warm te maken voor het evenement. „Ik heb er wel 35 ge beld, maar er zijn er een heleboel afgevallen. Ik had er veertien over, zoals de plattelandsvrouwen, schiet vereniging Prinses Juliana, VVN af deling Tholen, de stichting peuter speelzalen Tholen en Toerdeloo, de Nederlandse patiëntenvereniging (NPV), Dorcas, fruitteler Alkcma, fietsenwinkel Larooy en ook de line dansers. Tolenaars stond zelf met vogelhuisjes op de Lage Markt. Hij vond het 'verschrikkelijk' dat de dansers niet mochten optreden. Vol gens hem was cr nog wel een alter natief, namelijk aan de Spuidam- straat op de plek van het oude pompstation van Duine. Beteier zegt vorige week woensdag en donderdag wel 'tien tot vijftien telefoontjes' te hebben gehad van bewoners uit het centrum van Scherpenisse. „Het is onvoorstel baar. Het ging vooral om klachten over geluidsoverlast. De countryline dancers zouden op de Hoge Markt optreden. Toen daar bezwaar tegen was, heb ik geprobeerd het te ver plaatsen naar het pleintje maar de volgende dag belde daar weer ie mand om te zeggen dat ze er niet van gediend was." Betelcr vermoedt dat er een groep is die tegen de braderie is. Hij denkt dat het een bepaald kerkgenoot schap is. „Maar niemand heeft zich zo bekend gemaakt. Als ze belden, zeiden ze dat ze op dat en dat num mer woonden. Laat ik voorzichtig wezen want ik wil iedereen in zijn waarde laten." Het viel hem ook op.dat er auto's op de Hoge Markt stonden geparkeerd toen de kramen werden opgezet. Volgens Beteier hebben alle bewo ners drie dagen van tevoren nog een briefje in huis gehad waarin ze ge vraagd zijn het terrein vrij te houden en was het al weken bekend dat er Arina de Leeuw waagpeen poging om in de roos te schieten bij de tent van schietvereniging Prinses Juliana. een braderie in het dorp zou worden gehouden. „Dat heb ik vorige keer niet meegemaakt. Gelukkig waren er ook positieve reacties. Wc moch ten stroom gebruiken van dc bewo ners op nummer 19. Het is alleen jammer dal er een groep is die het blokkeert. Niet dc gemeente, want daar heb ik goede contacten mee. Ik heb wel advies gekregen om het op te lossen, maar heb zelf de beslis sing genomen om de line dancers niet op te laten treden." De problemen hielden ook dc stand houders bezig, zegt hij. „Op deze manier krijg ik ook geen standhou ders meer mee. Maar ook de koop kracht is minder. Daar hebben ze ook last van. Ik had er een dikke vijftig kramen staan." Boone licht toe dat hij vorig jaar de organisator al heeft aangesproken na de braderie. Het optreden van dc linedancers was schuin tegenover zijn woning. „Er lag een dansvloer en er was de hele dag enorm veel geluidsoverlast. Er werd mij gezegd dat hij daar vergunning voor had en dat hij zich aan de regels heeft ge houden. Daar had hij gelijk in." Boone heeft vervolgens gewacht tot hij in Tholenderwijs een aankondi ging over de braderie voor dit sei zoen zou vinden. Maar die ver scheen niet. „Ik heb toen de gemeente opgebeld omdat ik be zwaar wilde aantekenen legen de geluidsoverlast. Maar dat kon niet. Ik zou geen kans maken. Ik kreeg te horen dat ze geen overlast moeten geven." Toch wilde Boone te kennen geven dat ze niet zaten te wachten op de overlast. „Ik heb toen een mail ge stuurd naar de gemeente over dc muziek op de braderie en er niks meer op gehoord." Toen Boone vorige week las dat de braderie zaterdag zou worden ge houden, heeft hij Betelcr gebeld. „Hij zou proberen de dansvloer naar de Gouden Leeuw te verplaatsen. Daarop heb ik gezegd dat het vrij wel niets oplevert omdat daar ook mensen wonen die dat niet op prijs stellen." Boone is lid van de Gereformeerde Gemeente, maar belde als burger, zegt hij. „Maar ik weet zo tien tot vijftien bewoners in de buurt te vin den die er net zo over denken. Wij zitten niet op die muziek te wach ten. Ik heb ook tegen hem gezegd dat veel Zeeuwen er niet op zitten te wachten, wat ze in Brabant op een braderie doen, ook een deel van de inwoners van Scherpenisse niet. Zo zitten we hier niet in elkaar. De man heeft toen zelf voorgesteld om het onderdeel te laten vallen. Het was zijn idee. Maar nu wordt het op mij geschoven. Alsof het mijn schuld Dat er volgend jaar waarschijnlijk geen braderie is, kómt volgens Boone niet door dit incident. „Ik heb niks tegen een braderie. Ik heb aan het eind van de middag er ook nog een rondje over gedaan. Er is zaterdag gewoon te weinig ver kocht. Ik heb een standhouder voor mijn deur gesproken die zei dat hij niet was gekomen als hij geweten had dat het zo slecht zou lopen. En dat geldt voor iedereen, zei hij. Het heeft niks te maken met mijn klacht, maar met de slechte verkopen." Boone vindt dat hij gebruik mag maken van zijn recht om ergens be zwaar tegen aan te tekenen. „Dat is een normale zaak. Ik heb het op per soonlijke titel gedaan, niet namens anderen of een kerkgenootschap." Jacquelien Franssen staat bij de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9