Heijboer groeide in rol van bestuurder Peter Hoek begint met lintje aan uitdaging wethouderschap 'Wethouder die gelijk wist waar 't over ging' Wethouder worden is niet voor bange mensen Wethouder Goossen had soms zijn eigen agenda Zeeuwind krijgt nieuwe kans voor windmolens Stavenisse CU worstelt, maar brede steun voor vier wethouders Donderdag 29 april 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Zonder opvang Grote dienst De nieuwe wethouders weten het: wethouder worden is niet voor voorzichtige en bange mensen, zei burgemees ter W. Nuis donderdagmiddag bij het afscheid nemen van het trio Heijboer, Velthuis en Goossen. Afhankelijk Plezier Wethouders en vier nieuwe raadsleden benoemd Zes weken Onbehoorlijk Wethouder Van Dis krijgt meeste stemmen Verkeerd signaal Het valt Velthuis moeilijk bestuurswerk los te laten Niet PvdA-raadslid Chiel van der Linde maar Marianne Velthuis werd tot burgemeester Nuis verrassing in 2001 wethouder. Dat zei hij don derdagmiddag in de raadzaal bij het afscheid van de wethouder. Ze had net een nieuwe baan, maar raakte al snel op sociale zaken en welzijn op dreef omdat ze heel goed was ingevoerd in de materie, gezien haar baan en haar studie. „Ze was de wethouder die gelijk wist waar het over ging. Ze was in haar element." Al leek de porte feuille van Velthuis specialistisch, ze was volgens Nuis vanwege haar brede kenniss een generalist. „Ze sprak altijd vol overtuiging in de wekelijkse vergadering van het college op dinsdagochtend." Ze ge noot ook aanzien in Zeeland en Noord-Brabant en zelfs landelijk speelde ze haar partijtje mee omdat ze over 'een geweldige expertise' beschikte. Velthuis beschouwt het als een grote winst in het besturen van de gemeente dat de schotten tussen de verschillende beleidster reinen zijn weggevallen. „De harde en zachte sector praten met elkaar." Velthuis moest met lede ogen toe zien dat de vestiging van de Betho in Tholen werd opgedoekt, maar ze zorgde er wel voor dat zoveel moge lijk Thoolsc cliënten op Tholen aan het werk konden. Als successen noemde Nuis de kwijtschelding van de lokale lasten, het armoedebeleid, en het niet meer focussen op nog meer regels, maar de nadruk leggen op de mensen waar de regels voor bedoeld zijn." Het jeugdbeleid kreeg meer handen en voeten. De jongerenraad (Joth) kwam er. „Tante Joth," noemde hij de 53-jarige bestuurder. Een van haar hoogtepunten was de bouw van de Vosscnkuil in Oud-Vossemeer. „Vervelende zaken waren de slui ting van de Betho, en alle discussies over de openbare bibliotheek." Niettemin was ze volgens Nuis trots op wat ze bereikt heeft, maar was 'de balans tussen privé en werk zoek.' De burgemeester kenschetste haar als een vrouw die geliefd is in de samenleving. „Bij voor- en te genstanders hoor ik dat. Ook in de bijeenkomsten met de kerken die ik samen met haar bijwoonde, bleek dat." Hij noemde haar ook een ne derig mens die niet lang stil stond bij krantenkoppen. Het blijkt volgens Nuis ook dat ze nog nooit zo lang bij een werkgever heeft gewerkt, als bij de gemeente Tholen. Hij bedankte haar voor de plezierige samenwerking. Velthuis ontving de erepenning met oorkon de uit handen van Nuis. In haar dankwoord zei ze dat er bij en afscheid 'alles van je wordt ge vonden': „Goed bestuurder, betrok ken, gedreven. Er wordt vooruit en terug gekeken. Soms viel het mee, soms viel het tegen. Als succes vele vaders kent, ook mijn succes dan zijn niet alle vaders van me niet al tijd bekend." Voor de PvdA'stcr blijkt het loslaten van het werk, las tig. Het valt haar tegen, zei ze. „Ik heb veel overleg gehad en vele functies, ook buiten Tholen. Ik heb geprobeerd verbindingen te leg gen." Ze wenste haar opvolgers veel succes en bedankte iedereen voor de samenwerking en het vertrouwen dat ze heeft gekregen. „Thuis lijkt Boerenknecht moest opboksen tegen andere wethouders Doortastend en betrouwbaar. Zo typeerde burgemeester W. Nuis don derdag Karei Heijboer die twaalf SGP-wethouder was en sinds 1982 al als raadslid actief voor de SGP in de gemeentepolitiek. Maar het was niet van een leien dakje gegaan. Heijboer moest als beginnend wethou der opboksen tegen de andere wethouders Ravensteijn en Van Kempen, maar ook voor de toenmalige burgemeester H. A. van der Munnik. „Hij is dankbaar dat hij in zijn rol mocht groeien. Daar stond de boe renknecht die op een gegeven mo ment kon zeggen: er is er maar een tje die het voor het zeggen heeft en dat ben ik." Het was bij Heijboer niet meteen de kennis of de ervaring waarop hij kon buigen, zei Nuis. „Maar ik heb altijd wel wijsheid ervaren en eigen verantwoordelijkheid." Nuis herin nerde eraan dat Heijboer als wet houder met Ravensteijn en Van Kempen startte in een onervaren trio. Volgens de burgemeester kon Heijboer het goed met fruitteler Van Kempen vinden, alleen kon hij ze niet altijd verstaan omdat ze in het Thoolse dialect met elkaar spraken. Voor Heijboer was de watersover- last in Sint-Annaland en Sint Phi- lipsland in september 1998 een vuurproef toen verschillende straten in beide dorpen blank kwamen te staan en er extra pompen ingezet moesten worden om het hemelwater af te voeren. „Hij wist precies hoe het water in de polder liep. Hem hoefde je daar niks over te vertellen. Hij beschikte over een andere an tenne dan de deskundigen die hun kennis uit de sludieboekjes haalden. Hij zei gewoon: zo gaan we het doen."t Een van de hoogtepunten voor He ijboer was de herdenking van de wa tersnoodramp in 2003 in Ouwerkerk waar Heijboer koningin Beatrix ont moette. En de koninklijke onder scheiding die Heijboer ten deel viel toen hij twaalf jaar raadslid was. Een dieptepunt was de kwestie met de beweegbare drempels op de Paasdijkweg in Poortvliet in 1999. Die zouden omhoog komen als er te hard werd gereden waardoor de au tomobilist of motorrijder er niet on opgemerkt overheen zou rijden. Het betrof een proef maar er was heel veel verzet tegen. Het leidde zelfs tot een blokkade van de drempels met een trekker en een vrachtwa gen. Verkeer moest omkeren of maakte gebruik van de berm of het fietspad. Dat leidde tot boze reacties van weggebruikers. Nuis en He ijboer gingen er samen - op een zon nige zomeravond heen - om de boel te sussen. Ook de politie was er aan wezig om te zorgen dat de zaak niet uit de hand zou lopen. Dat deed het niet en de proef werd gestaakt. Wat Nuis in de SGP'er was opge vallen was zijn 'geweldige korte manier van formuleren.' Het was voor de burgemeester ook wel dui delijk dat Heijboer zich meer thuis voelde in de harde dan in de zachte sector, zei hij. „Als wethouder van financiën moest hij goed op de cen ten passen." Volgens Nuis was de Sctallander ook nooit beroerd om in te vallen als hij er niet was. „De boerenknecht die wethouder werd heeft de gemeente een grote dienst bewezen." Hij kreeg de erepenning van de ge meente en raakte daar geëmotio neerd van. In zijn dankwoord hield de 66-jarige Heijboer het kort. Hij stelde zich de vraag hoe hij dit heeft mogen en kunnen doen. En gaf daar zelf meteen het antwoord op: „Wie anders dan de Heere zelf." Hij ver wees naar Jesaja 54, vers 10 waarin Burgemeester Nuis tegen scheidende bestuurders Terugkijkend zei hij dat er veel is bereikt en dat er weinig tijd was ge weest om samen iets leuks te doen. De wethouders hadden zich zelfs nog 'rot moeten haasten om op tijd te zijn omdat er nog allerlei zaken geregeld moesten worden.' En dat had de afgelopen bestuursperiode wel gekenschetst. In de politiek wisselen bemoediging en tegenslagen elkaar voortdurend af, zei Nuis. „Met tegenslagen moet je in de politiek rekening houden. Het vergt inspiratie en conditie. Jul lie hebben het allemaal- meege maakt." Maar een ding stond volgens de burgemeester vast, namelijk dat er 'heel veel' was bereikt. „Er is vaak de neiging om te zeggep dat er zo weinig is bereikt. Wij kwamen tot de conclusie dat er juist veel is be reikt volgens de planning uit het co alitieprogramma werk in uitvoe ring." Hét gaal dan om de productie die het gemeentebestuur heeft verwe zenlijkt. „Geen illusieproductie maar een reële productie. We den ken vaak in beleidsplannen en we hebben vaak de neiging alles in een plan te stoppen, maar het beste voorbeeld om dat niet te doen is MacDonalds. Die heeft geen één kok in dienst. Laten we meer naar de geest van het beleid kijken." De laak van de bestuurders was om op een geloofwaardige wijze met el kaar om te gaan, tot een besluit te komen en dat uit te voeren. Lastig in een tijd waarin scherpe keuzes moeten worden gemaakt. „U heeft daar een fundamentele bijdrage aan geleverd, al moeten er soms impop ulaire maatregelen voor genomen worden." Op Tholen was het alle maal nog pais en vree geweest in de afgelopen vier jaar. Nuis wees er op dat er in Nederland 109 keer een wethouder of minister voortijdig is opgestapt. „Wethouder worden is niet voor voorzichtige en bange mensen. Maar er mag best wat meer waardering voor zijn. Het is het lot van de bestuurder." Nuis bedankte de scheidende wethouders 'namens de samenleving voor hun geweldige inzet' voor de gemeente. Wethouder van 'pretpakket naar prettig pakket' Wethouder Eric Goossen had soms zijn eigen agenda. De burgemeester en de drie andere wethouders wisten niet altijd wat Goossen had afge sproken, ook met hen was afgesproken. Dat zei burgemeester W. Nuis donderdagmiddag bij het afscheid van de wethouder economische za ken, toerisme en recreatie. Marianne Velthuis met haar kleindochter Romy op weg naar de raadzaal. het wel een bloemenhal." Als cadeautip gaf ze op geld te stor ten voor verschillende projecten in Burkina Faso. Speciaal voor een project van jonge moeders, meisjes nog die het huis uit worden gezet en zonder opvang zitten en maar één kom rijst per dag krijgen." Haar dochter Harmke, die in Burkina Fa so woont, was met haar dochtertje uit het Afrikaanse land gekomen om bij het afscheid aanwezig te zijn. Velthuis zei dat ze de meeste dank verschuldigd was aan haar man en familie die aan de overzijde van de raadzaal op .de tribune zaten. Ze schoot vol, maar dat hoorde er vol gens Nuis ook bij. de Heere zegt dat het verbond zijnes vredes niet zal wankelen. In de tweede plaatse dankte hij zijn vrouw Mien die met kinderen en kleinkinderen het afscheid bijwoon den. „Sinds 1 september 1982 toen ik raadslid werd, heeft ze steeds on ze kinderen opgevangen. Wat moe ten we je moeder daar dankbaar voor zijn." Hij raadde de nieuwe gemeente raadsleden aan het goede te zoeken voor de Thoolse inwoners en het al gemeen belang boven het individu ele belang te plaatsen. Hij bedankte ook de ambtenaren voor alle onder steuning die het voor de wethouders mogelijk maakte om beslagen ten ijs te komen. En de SGP wiens 'be stuur afhankelijk van Hem is' Hij riep zijn opvolger Peter Hoek op vanuit dezelfde richtsnoer te wer ken. Namelijk in eenvoud. Dat was ook de reden dan Heijboer geen vraaggesprek wilde met deze krant, zo liet hij desgevraagd weten. Als cadeautip voor zijn afscheid gaf hij op een bijdrage te geven aan het aanleggen van de tuin van de woon vorm De Schutse aan de Coentjes- weg in Oud-Vossemeer. Goossen ging in 1999 met pensioen, maar dat was geen pretje voor hem, al was er in materieel opzicht niets aan de hand, zei hij. Goossen moest zijn tijd opnieuw zien te vullen. „Hij was blij dat hij als raadslid van de VVD kon worden." Hij werd wethouder toen Leen van Doorn zijn functie neerlegde. Maar zijn en tree was volgens Nuis niet meteen goed omdat hij de 'nodige uitspra ken' had gedaan die bij b. en w. niet in goede aarde waren gevallen. Als wethouder kreeg hij eerst de portefeuille openbare werken: 'de pupen en de buzen'. Meer op zijn gemak voelde hij zich toen hij eco nomische zaken en toerisme onder zijn hoede kreeg. Zijn hoogtepunt beleefde Goossen volgens Nuis bij het plan om het havengebied in Sint-Annaland aan te pakken. Maar juist hier was het volgens Nuis niet altijd duidelijk of de agenda van Goossen overeenstemde met die van de andere leden van het college. De periode van anderhalf jaar dat hij tobde met zijn gezondheid zijn niet eenvoudig geweest, zei Nuis. „Maar u hebt de finish gehaald. U heeft doorzettingsvermogen. En gaat voor de tweede maal met pen sioen." De 66-jarige Goossen stapte in het spoor van zijn grootvader die in 1926 wethouder was in de toenmali ge gemeente Tholen en waarne mend burgemeester was. Goossen kreeg geen erepenning maar wel een wandbord met in scriptie voor zijn periode van zes jaar en vijf maanden dat hij als raadslid en wethouder actief was. In zijn dankwoord zei hij dat hij dienstbaar wilde zijn aan de ge meenschap. En dat hij nieuwsgierig was geweest naar het 'schemerge bied in de politiek." Volgens hem was het een boeiend proces om als raadslid wethouder te worden. Hij typeerde Tholen als eenheid in ver scheidenheid, een kleurrijk palet waar naar de grootste gemene deler werd gezocht. Hij noemde zichzelf een zij-instro- mcr. Van een pretpakket naar een prettig pakket. Hij ziet voor de ge meente een goede toekomst wegge legd. Vooral met het verder ontwik kelen van de recreatie dat volgens hem ook goed is voor het welzijn. Tholen, Sint-Maartensdijk/Scherpc- nisse en Sint-Annaland leveren daar aan bij. Hij bedankte de wethouders die zijn taken overnamen toe hij zelf vanwe ge zijn gezondheid niet volledig kon Eric Goossen met het wandbord met inscriptie. functioneren. Een wenste het nieu we kwartet wethouders veel succes toe. Hij bedankte ook zijn vrouw die op de tribune zat. Hij wilde graag herinnerd worden als 'de wet houder die het met zoveel plezier deed.' Als cadeautip vroeg Goossen een bijdrage voor Kika kinderen kan- kervrij. Bij zijn afscheid krijgt Heijboer bij zijn afscheid een erepenning met oorkonde. De lintjesregen van vandaag werd donderdagavond al door een drup pel voorafgegaan. „Het geeft me wel een apart gevoel", zei Peter Hoek nadat burgemeester Nuis hem een koninklijke onderscheiding had op gespeld. De 38-jarige Sint Philipslander was tw aalf jaar lid van de ge meenteraad. Daar kwam een einde aan door zijn verkiezing tot wet houder. Wanneer iemand twaalf jaar volks vertegenwoordiger is, dan hoort daar volgens het systeem een deco ratie bij: lid in de orde van Oranje- Nassau. Hoewel dat volgens de bur gemeester op een automatisme lijkt, is twaalf jaar in het openbaar be stuur een aanzienlijke periode. „Het werk als volksvertegenwoordiger betekent heel wat, daarom komt de onderscheiding u toe", zei Nuis tij dens de raadsvergadering. Hoek is voor de SGP lid van de Thoolse ge meenteraad sinds april 1998, en was vanaf april 2006 fractievoorzitter. Nuis herinnerde zich hoe Hoek, sa men met Chiel van der Linde, als co mité van ontvangst fungeerde toen hij in juli 2000 als burgemeester van Tholen werd geïnstalleerd. „Dat is me altijd bijgebleven. Mij viel toen een heel jeugdig raadslid op." Nuis typeerde de Sint Philipslander als een nadenker. Iemand die eerst na denkt voor hij iels zegt. Ingetogen, maar met een stevig gefundeerde mening. In het debat- altijd respect vol en zeer genuanceerd. „U laat niet gauw het achterste van uw tong zien. Zeer, zeer betrouwbaar. Een gedegen politicus, maar dat past bij iemand van uw signatuur en profes sie. U bent een raadslid de SGP waardig", aldus de burgemeester. Hoek zelf zei het als een voorrecht te zien om de burgers te mogen die nen, maar relativeerde het ook om dat hij het werk als SGP'er doet vanuit de Bijbel. Dat hij het twaalf jaar kon doen, kwam door meerdere factoren: het vertrouwen van de kie zer, de collegiale samenwerking met raad, college en ambtenaren, de warme steun van het thuisfront. „Maar vooral had ik het niet gekund zonder de kracht en de zegen van de Heere God." Het echte werk begint nu pas, meende Hoek. die het wet houderschap de grootste uitdaging in zijn werkzame leven noemde. Behalve van Hoek, nam de burge meester ook afscheid van Frank Hommel en Jan Oudesluijs als raadsleden. Ook zij zijn wethouder geworden. Hommel zat vanaf maart 2006 in de raad en was fractievoor zitter. Nuis noemde recreatie, toeris me en horeca als onderwerpen waar hij zich sterk voor maakte. Hij her innerde aan de poging om, samen met andere partijen, de openingstij den van de horeca te verruimen. „U kon soms fel uit de hoek komen, die niet strookten met het liberale gedachtegoed." Ook Hommels rol binnen de Oud-Vossemeerse ge meenschap liet Nuis niet onver meld. Hij drukte de VVD'er, die herstellende is van een zware opera tie, op het hart om zijn gezondheid in de gaten te houden. „U bent van plan er volop tegenaan te gaan. Ik hoop dat u daarin een goede balans vindt. We zijn in ieder geval blij dal u weer in ons midden bent." Oudesluijs was vanaf maart 2003 raadslid en sinds april 2006 fractie voorzitter. Een'vriendelijke, aima bele man met gematigde opvattin gen. zei Nuis. Gedreven ook. Altijd zoekend naar compromissen, steun om zaken samen met elkaar voor el kaar te krijgen. „En iemand met harl voor de jeugd. Maar hoe kan het anders als je in het onderwijs Alle drie werden door de burge meester bedankt voor hun inzet. En ze kregen het voor vertrekkende raadsleden gebruikelijke geschenk: een karaf met glazen, gegraveerd met het gemeentewapen. Voor de echtgenotes waren er bloemen. Dat alles was er niet voor CDA'er Kees van Dis. Maar die was dan ook slechts zes weken raadslid: vanaf de beëdiging op 11 maart tot de wet houdersbenoeming op 22 april (hij was diezelfde periode tevens demis sionair wethouder). De burgemeester zei dat door hun benoeming als wethouder het raads lidmaatschap van alle vier van rechtswege verviel. Niettemin ver zocht hij hun, alsnog mondeling in de raad te verklaren dat ze afzien van het raadslidmaatschap. En dat deden ze. De vier lege plekken in de raad wer den meteen opgevuld door de be noeming van Chris 'Koopman (SGP), Jolanda Prins-Tromp (Pv dA), Jack Werkman (VVD) en Rob Duijm (CDA). Nadat de geloofs brieven in orde waren bevonden, werden de drie mannen beëdigd en deed mevrouw Prins de belofte. Burgemeester Nuis heeft zojuist Peter Hoek een lintje opgespeld. Tussen hen in mevrouw Hoek. Rinus Geuze uit Stavenisse van de werkgroep tegen de windmolens, verliet donderdagmiddag teleur gesteld de raadzaal. De gemeente raad zette de deur voor het plaat sen van vier windmolens van Zeeuwind bij Stavenisse weer open. Een nipte meerderheid van 10 zetels wees namelijk het advies tot het ongegrond verklaren van het bezwaar van Zeeuwind af. Ne gen raadsleden waren het eens met het advies van de speciale hoorcommissie voor bezwaar schriften waar Zeeuwind een be roep op had gedaan. Dat gebeurde nadat de vorige ge meenteraad had besloten om geen windmolens bij Stavenisse te plaatsen. Geuze had de koerswijzi ging wel aan zien komen gezien de nieuwe verhoudingen in de ge meenteraad. „Ik had hel wel ver wacht, maar ik begrijp de VVD niet. In de hoorcommissie waren ze het eens met het advies." In de gemeenteraad bleek dat de li berale fractie zich nu wel in het bezwaar van Zeeuwind kon vin den, zo liet Anco Fase weten. Het was het eerste optreden van Fase en hij moest meteen een afwijkend standpunt naar voren brengen over een kwestie waar de vorige raad harde noten kraakte. Fase noemde de toetsing van de commissie voor bezwaarschriften marginaal. „Het is voor ons geen motivatie om er mee te stoppen. We willen wel aan b. en w. en Zeeuwind vragen om samen met de bewoners te blijven praten. Wij volgen dus het voorstel Nipte meerderheid gemeenteraad eens met plaatsing om het bezwaarschrift van Zeeuw- ind ongegrond te verklaren niet." Theo Korevaar van de SP wees er op dat de VVD in de commissie een ander geluid had laten horen. „Waarom die gigantische omme zwaai?" Ook J.L. Hage (CU) ver baasde zich over de opstelling van de liberalen, maar burgemeester W. Nuis wilde geen discussie over wat er wel of niet gezegd is op de bijeenkomst in de commissie die op 24 maart werd gehouden. Fase noemde het voortschrijdend in zicht. „Er is breder naar gekeken." Johan Aarnoudse (SGP) zei dat zijn fractie het advies ook niet wil volgen. Hij wees op drie aspecten die een rol hebben gespeeld in het vaststellen van hel windmolenbe- leid: het aantal zockgebieden (waar moeten ze komen), de as- hoogte en het aantal masten en het vermogen. Hij vroeg zich af hoe dit zicht verhoudt tot het vermogen wat is gehaald. Dat is toegenomen. Aarnoudse liet ook weten dat een fractielid het standpunt van de SGP niet zou steunen. Korevaar wees nog eens op het be haalde vermogen. Er was afge sproken dat het 22,5 megawatt moest zijn, het is nu al 42 mega watt. Hij vergeleek het met dief stal: „Als je vijf euro steelt, en je vindt dat niet genoeg dan steel je honderd euro. Het is nu genoeg ge weest. Spijtig dat het niet eerder is ontdekt." Korevaar vroeg om een hoofdelijke stemming. Nuis kende die toe. Gert-Jan Boudeling (CDA) vond dat er sprake is van onbehoorlijk be stuur door de plannen van Zeeuw ind te torpederen. Hij gaf toe dat er bij het overschrijden van de 22,5 megawatt een heroverweging had moeten plaatsvinden. „Maar meer megawatt is mooi meegenomen. We nemen het advies niet over." Rien Klippel (SGP) wilde een stemverklaring geven, 'als kleinst mogelijke minderheid' in zijn frac tie. „Gelet op het verleden zal het u niet verbazen dat ik met het voorstel mee zal gaan. Ik steun de commissie die het bezwaar van Zeeuwind ongegrond heeft ver klaard." Bij de hoofdelijke stemming ble ken elf stemmen (VVD, VDA en vier stemmen van SGP) tegen het voorstel, de anderen waren voor PvdA, ABT, CU en SP) Uitslag: 11 tegen 10. B. en w. zijn nu aan zet om een nieuw voorstel te doen. Een ruime meerderheid van de Thoolse gemeenteraad steunt de keus voor een college met vier wethouders. Alleen Algemeen Be lang Tholen en de Socialistische Partij - samen goed voor 4 van de 21 zetels - stemden donderdag te gen. De ChristenUnie had liever drie wethouders gezien, maar ging wél akkoord. Om vervolgens op één kandidaat-wethouder een blanco stem uit te brengen gezien de uitbreiding van de formatie van 3,1 naar 3,3 baan. SGP, PvdA, VVD en CDA hebben elk een wethouder in het nieuwe college. Drie van hen worden voor 0,8 baan betaald, de SGP-wethou der voor 0,9 baan (in het vorige col lege was dat 0,9, 0,8 en twee keer 0,7). De PvdA-fractie is overtuigd dat de keuze voor vier wethouders een goede is, zei voorzitter Jan Hes hof. „Zeker gezien wat er allemaal op de gemeente af komt. Dat zal nog meer tijd van de wethouders vergen dan in de afgelopen jaren al het geval was."De PvdA'er zei dat de Thoolse wethouders nu al veel meer uren maken dan ze betaald krijgen. „Dus vind ik het normaal om ze fatsoenlijk te honoreren." Heshof kreeg bijval van Bert van Eenennaam, de komende periode voorman van de zeskoppige SGP- fractie. „Gezien de opdrachten die er liggen, lijkt ons- de voorgestelde verdeling alleszins redelijk." De an dere coalitiepartners VVD en CDA mengden zich niet in de discussie. Een heel ander geluid kwam van de SP. „Wij hebben hier erg veel moeite mee. De gemeente moet bezuinigen. De leiding heeft de kans om het goede voorbeeld te geven en doet dat niet", zei Theo Korevaar. Uitbreiding van de formatie, zoals nu gebeurt, past daar wat de SP betreft niet bij. Ook ABT heeft daar moeite mee, bleek uit de woorden van Han van 't Hof. „Ieder een, raad én burgers, moet in de huidi ge situatie concessies doen. Er wor den ook projecten geschrapt, dus dat betekent minder werk bij de gemeen te. Dan kan er wel wat van de forma tie af." De ABT-fractievoorzitter wil de graag de onderbouwing horen voor de keus van vier wethouders en uit breiding van 3,1 naar 3.3 baan. In het voorstel aan de raad werd alleen inge gaan op het betreffende artikel uit de gemeentewet. „Het coaliticprogram- ma maakt het duidelijk", reageerde Van Eenennaam. En Heshof wees er nog eens op dat de wethouders méér uren maken dan ze vergoed krijgen. Van 't Hof had het coalitieprogramma gelezen. „Ik concludeer dat uitbrei ding van de formatie niet nodig is", zei hij. De CU heeft een sterke voorkeur voor drie wethouders met een volle dige baan. „Wc hebben tegen de formateur ook gezegd dat we liever drie formatieplaatsen zouden zien", aldus Bram van de Sande. Ondanks dat zei zijn fractie 'geen absoluut nee' tegen vier wethouders. SGP, PvdA. VVD, CDA én CU stemden vóór, waarmee zeventien raadsleden de voortzetting van een college met vier wethouders steunden. Toen vervolgens over de wethou derskandidaten gestemd moest wor den, kwam Van de Sande met een stemverklaring. Zijn fractie worstel de duidelijk met de situatie. „De CU betreurt het dat de coalitie er niet in is geslaagd om het college tot drie formatieplaatsen te beperken. De uitbreiding van 3,1 naar 3,3 vin den we een totaal verkeerd signaal." Reden voor de CU om op één kan didaat blanco te stemmen. „Het gaat ons niet om de persoon, want dan zoudén we tégen stemmen", aldus Van de Sande. „Bij onze keuze heb ben we ons laten leiden door ons ad vies aan de formateur, om een coali tie van SGP, VVD en CDA te vormen." Daarmee gaf de CU'er aan dat zijn fractie geen stem zou geven aan de PvdA-kandidaat. Vervolgens kreeg zittend wethouder Kees van Dis (CDA) de meeste stemmen: 19 en 2 blanco. Peter Hoek (SGP) kreeg 18 stemmen (3 blanco), Jan Oudesluijs (PvdA) en Frank Hommel (VVD) ieder 15 stemmen (6 blanco). Nadat Hoek en Van Dis de eed hadden afgelegd, en Oudesluijs en Hommel de belofte, verruilden ze hun stoel aan de raad stafel voor die aan de collegctafel, waar tot dat moment gemeentese cretaris Simon Nieuwkoop in zijn eentje had gezeten. Burgemeester Nuis nodigde de collegeleden uit voor de koffie, de volgende morgen om half elf op zijn kamer, als start moment voor het nieuwe college.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7