'Ik sta er namens mijn moeder en grootouders die ik niet heb gekend' Bijna drie ton voor wandelpromenade 40 mille voor proef met slootmaaisel ifiiabo ESSELINK 'Onvrede in Scherpenisse' Lintjes website Prijswinnaar nieuwsquiz De Supermarkt van Halsteren Kinderen van De Veste op bezoek in kerk, moskee en synagoge 3>56 Donderdag 29 april 2010 66e jaargang no. 24 Weer racende motorrijder gesnapt Goozina Steketee-Bijl jaarlijks bij dodenherdenking in Tholen Elk jaar op 4 mei 's avonds komen tientallen belangstel lenden naar het Bosje in Tholen om daar bij het monu ment de door oorlogsgeweld omgekomen inwoners te herdenken. Ieder van hen heeft zijn eigen beweegreden om daar te staan, beleeft dat op zijn of haar eigen manier. Goozina Steketee-Bijl uit Rilland staat er voor haar moe der en grootouders, slachtoffers van de V1 die op 3 maart 1945 in Poortvliet viel. Oorlogsslachtoffer Ring Schrappen woontorens bom onder project' De provincie Zeeland krijgt 2,5 miljoen euro van de Eu ropese Unie voor watersportprojecten waaronder het ha venplan Sint-Annaland. Daarvoor komt 275.000 euro beschikbaar voor de aanleg van een wandelpromenade. Woonzorgproject Transcoast Kees de Rijke krijgt subsidie provincie De Rijke Biogas b.v. aan de Kadijk in Tholen krijgt 40.000 euro subsidie van de provincie Zeeland voor een proef met de verwerking van slootmaaisel. Het gaat om een studie naar de technische en economische haalbaar heid van een installatie voor de thermische omzetting van biomassa in Tholen. EN VERDER... EB op vrijdag In verband met bevrij dingsdag 5 mei verschijnt de Eendrachtbode vol gende week op vrijdag 7 mei. Ook een week later verschijnt de Eendracht bode in verband met He melvaartsdag op vrijdag. zie www.plus.nl Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl De Veste in Tholen is de eerste school voor speciaal onder wijs in Zeeland die het predicaat Artikel 1 heeft gekregen. Gisteren werd het uitgereikt door Simone Kroes van het an ti-discriminatiebureau Zeeland uit Goes aan adjunct direc trice Harma Pekelsma. De leerlingen maakten kennis met verschillende geloven en gewoontes die daar bij horen. 13 ■I -- voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De politie heeft binnen een week tijd weer het rijbewijs van een mo torrijder kunnen afnemen, omdat die te hard over het eiland reed. Een 48- jarige motorrijder uit de gemeente Middelharnis reed zondag rond het middaguur met een snelheid van 136 km over de Provincialeweg bij Sint-Maartensdijk. Dat werd opge merkt door agenten. De motorrijder aan de kant gezet waarna hij zijn rij bewijs moest inleveren. Hij reed meer dan 50 kilometer per uur te hard. Vorige weck konden vier mo torrijders hun rijbewijs inleveren omdat ze te hard reden. In Scherpenisse is er onvrede ont staan over het niet doorgaan van het optreden van de SmallTown Dan cers uit Sint-Maartensdijk zaterdag op de braderie door klachten van bewoners over muziek en geluid. Dat schrijven vier fracties uit de ge meenteraad. ABT, PvdA, VVD en SP, stellen er vragen over aan b. en w. Volgens de fracties had het optre den tussen tien uur 's ochtend en zes uur 's middags waarschijnlijk niet tot veel overlast geleid. Ze vragen of b. en w. wisten dat het dagprogramma door inwoners is belemmerd. En of ze weten vanuit welk deel van de samenleving de klachten komen. Of er vorig jaar ook al klachten waren en of deze gegrond waren. Ook willen ze we ten of b. en w. weten dat er door sommige bewoners onvoldoende wordt meegewerkt aan het autovrij maken van de locatie van de brade rie. En als het niet gebeurt of ze dan handhavend wil optreden. De fracties vragen of b. en w. bereid zijn in gesprek te gaan met de be zwaarmakers. De partijen willen ook weten of b. en w. het er mee eens zijn dat de braderie bijdraagt levert aan de leefbaarheid in het dorp. Zie verder pagina 3 en 9. Vanmiddag om twaalf uur zijn op de website van de Eendrachtbode de elf Tholenarcn te vinden die vandaag een koninklijke onder scheiding ontvangen. De website van de Eendrachtbode (www.eendrachtbode.nl) wordt steeds meer bekeken. In maart wa ren er 16.160 bezoekers en dat is 6000 meer dan in dezelfde maand vorig jaar. De gemeenteraadsver kiezingen van 3 maart hebben hier een grote rol in vervuld, want de uitslagen waren woensdagavond al op de website te volgen. Elke donderdag wordt de website aangepast met de hoofdpunten uit de die morgen verschenen krant. De website biedt de mogelijkheid om veel extra foto's te plaatsen bij de diverse onderwerpen. W. Ligtendag van de Oude Zeedijk in Sint-Annaland is de winnaar van de vijfde nieuwsquiz in het ka der van het 65-jarig bestaan van de Eendrachtbode. Met vele anderen had hij de goede antwoorden op dc vijf vragen. Het Groene Kruis ont ving in 1965 van de wielerronde in Oud-Vossemeer 749,09 gulden. Een gemeente moest het in 1965 zonder nieuwe woningen doen en dat was Scherpenisse. Ermina de Rooij is de eerste vrouwelijke voorzitter van speeltuinvereniging Vrij en Blij uit Sint-Annaland. J.E. van Boeijen werd in 1971 pen ningmeester in het dagelijks be stuur van Vrederust. Bij het graven van een sloot aan de Lagcwcg in Poortvliet werd een houten vlecht werk gevonden. Uit de vele goede oplossingen werd W. Ligtendag getrokken als win naar van de waardebon van 65 euro. Deze week zijn er weer nieuwe kansen in de nieuwsquiz van april. U kunt opnieuw een waardebon van 65 euro winnen. Zie daarvoor de speciale 65 jaar pagina's 20 en 21. Goozina Steketee-Bijl is jaarlijks voor hcicir omgekomen grootouders en haar moeder bij de dodenherdenking in Tholen. Ieder jaar voelt Goozina Steketee - tot enkele jaren geleden wonend in Sint-Maartensdijk waar ze nog al tijd les geeft op Dc Rieburch - dc behoefte om de dodenherdenking bij te wonen. „Vanaf de eerste her denking, toen nog op de Markt, ging ik er samen met mijn moeder heen. Vader was er automatisch, die speelde bij Concordia." Goozina's moeder vond het altijd een fijne er varing. „Toen zij er niet meer was, vond ik dat ik zeker moest blijven komen. Sindsdien sta ik daar na mens haar e'n dc grootouders die ik nooit heb gekend." Mien Reeders was bijna vijftien toen het noodlot in haar familie tpe- sloeg. Een VI - een Duitse vliegen de bom met een lading van 850 kilo springstof - viel op 3 maart 1945 rond twee uur 's middags op Poort vliet en explodeerde. De bom sloeg op de driehoek Smidsstraat, Stoof- straat en Zuidelijke Achterweg een gat van acht meter doorsnee en leg de tien huizen volledig in puin. Nog eens twintig woningen werden zo danig beschadigd dat ze onbewoon baar waren, van de rest sneuvelden zowat alle ruiten. Het ergste was dat er slachtoffers te betreuren waren. Dc timmerman Ben Reeders (43), zijn vrouw Goozina Reeders-Linde- boom (41), zuster Mien Reeders (53) en schoonvader Boclle Linde boom (79) overleefden het niet. Van de vijf kinderen Reeders was alleen Mien, de jongste, thuis. Zij raakte zwaargewond, net als dorpsgenoot Josien van Dijke. Voor andere Poortvlietenaren bleef het bij lichte verwondingen. Lang niet alle inwo ners waren op dat moment al terug van hun evacuatieadres (slechts zo'n 400 van de totaal 1750). „Moeder was er heel erg aan toe, men was bang dat ze het niet zou overleven. Ze is bij mensen in huis gekomen en die hebben haar tóch weer opgelapt", vertelt Goozina. Maar Mien Reeders hield heel haar leven lichamelijke klachten, waar van er veel in feite een psychische oorzaak hadden. Hoofdpijn, rug klachten. maar ook littekens op ar men en benen. „Ze praatte wél over wat er was gebeurd, maar is nooit professioneel behandeld. Er heeft wel eens een arts tegen haar gezegd: u bent een oorlogsslachtoffer! Maar psychische hulp zoeken, dat was in die tijd een taboe." Dc ouderloze Poortvlietse ging bij een zus van haar vader in Bergen op Zoom wonen, maar is daar ver schrikkelijk slecht behandeld. „Op een gegeven moment is ze weggelopen en bij een andere oom en tante in Scherpenisse gekomen. Ze zal toen 17 of 18 zijn ge weest." Bij Jap en Trien Bolicr, die aan de Westkerkscweg naast de molen woonden, trof Mien Reeders het beter. Ze werkte na derhand bij fotograaf Barend Vcr- kerke in het dorp en trouwde op haar 21ste met timmermanszoon Wim Bijl uit Tholen. Ze kregen drie dochters. „Toen mijn jongste zus is geboren, zeventien jaar na de inslag, zijn er nóg scherfjes uit moeders benen gehaald." Naar Poortvliet wilde haar moeder nooit echt terug, geeft Goozina aan. Miens broers waren naar Den Haag en Goes getrokken, haar zussen naar Rotterdam en Willem stad. „Met tante Lien in Willem stad is er altijd een heel goed con tact geweest." Omdat zij de inslag niet van dichtbij hadden meege maakt, was voor hen de ervaring veel minder traumatisch dan voor hun jongste zus. Dc portretten van de omgekomen opa en oma - waarnaar ze is ge noemd. net als verschillende nichten - hingen thuis aan de muur en ziet Goozina Steketee nog zó voor zich. „Toen je klein was, dacht je daar niet zo bij na. Je had geen opa en oma, dat was gewoon zo." Maar naarmate ze ouder wordt, staat ze in gedachten vaker stil bij wat er toen is gebeurd en hoe dat het leven van haar moeder heeft beïnvloed. Wil haar verhaal een keer kwijt. „Je be grijpt beter waarom je moeder be paalde dingen deed, of juist niet deed. Ze had bijvoorbeeld in onze tienerjaren heel erg dc neiging om ons vast te houden. En omdat ze voor haar trouwen nauwelijks iets van zichzelf had, wilde ze ons als kinderen extra geven om dat te com penseren." Toen Mien Bijl-Reeders half de vijftig was, werd borstkanker bij haar geconstateerd. „Dat moest ze na zo'n moeilijk leven ook nog eens meemaken", zegt haar dochter, die binnenkort 57 wordt. „Bijna zo oud als moeder, die net geen 59 jaar is geworden. Ze overleed, of het zo moest zijn, op 3 maart. Dc dag van de VI-inslag in Poortvliet." Van haar vader kreeg Goozina de ring die haar moeder altijd had gedra gen: gemaakt van dc teruggevonden trouwringen van de omgekomen ou ders en daarme'e de enige tastbare herinnering aan hen. Zelf draagt Goozina hem niet voortdurend. Maar ze hecht er wél aan, vindt het bijzonder. Dinsdagavond zal Goozina Steketee opnieuw bij het monument in Tho len staan. Als een van de velen. „Ie der zal bij dc dodenherdenking zo zijn eigen gedachten hebben", zegt ze. „En dan hoeft het lang niet altijd over dc oorlog te gaan." Ze gaat, voor het eerst, bloemen bij het mo nument leggen. „Waarom ik dat tot nu toe niet deed? Misschien vond ik het te sentimenteel. Dacht ik: een ander heeft ook wel eens wat. Maar je moet een keer gewoon je gevoel volgen. Ik doe hel wel op een later moment, meld me niet tevoren aan bij de organisatie." Het gaat om de verbinding van dc woontoren op de plaats van de vroe gere graansilo naar de huidige trap jes, bij het Havcnplein. „We willen aan deze wandelpromcnade een ze kere allure geven", zegt projectleider Hcnny Wecda. „Voorwaarde is wel, dat dc infrastructuur in 2013 aange legd moet zijn." Het akkoord van de nieuwe coalitie, waarbij de bouw van appartementen op het havenplatcau onzeker is, staat daar dus haaks op. De subsidie van bijna drie ton zou daardoor in gevaar kunnen komen. „Dat moet de gemeenteraad bij de heroverweging van dc plannen alle maal meenemen", zegt Weeda. „Als de appartementen op het havenpla teau niet doorgaan, wordt er trou wens een bom gelegd onder het hele havenplan. Dan moeten immers de onderdelen Havenplein en Suzanna- polder alle kosten van het project dragen." Het woonzorgproject komt volgens Weeda niet meer bij dc Klippel- straat/Havcnplein (trapjes), maar aan de Havenweg, waar constructiebe drijf Van Beek gevestigd was. Dit houdt verband met de grondexploita tie. Aan de Havenweg is de grond voordeliger dan aan de Klippelstraat. De grondprijs die projectontwikke laar WBU en Marsaki (Castria Wo nen) voor het woonzorgproject willen betalen, ligt volgens de pro jectleider te laag. „Wc kijken of we er iets beters uit kunnen halen." Weeda wacht verder nog op een te genbod van de familie Guntcr ten aanzien van de uitbreiding van de su permarkt. „Ons voorstel vonden ze te hoog uitpakken." Dc bezwaren die bewoners en ver enigingen hebben ingediend tegen de havenplanncn, zijn nog niet door b. en w. behandeld. Volgens Weeda moeten er eerst overeenkomsten zijn met de projectontwikkelaars. De subsidie van de provincie is een vervolg op het Maya-project, waarbij eerder al Europese subsidie voor nieuwe steigers in de Sint-Annaland- se jachthaven werd gegeven. Nu gaat het om het zogenaamde Transcoast-project. Dit behelst een investeringsprogramma van totaal 11 miljoen euro. De projecten zijn met name gericht op de watersportscctor, kusttoerisme en kustveiligheid. Eu ropa draagt aan dit programma een bedrag van 4 miljoen euro bij, waar van 60% in Zeeland terecht komt. Het Transcoast project is in 2008 ontwikkeld door de afdeling econo mie van de provincie Zeeland met als doel op zoek te gaan naar Euro pese partners die ook geconfronteerd worden met 'transformatie van kust gebieden'. ZIE VERDER PAGINA 9 Bij dc agrarische reststromen, mais en andere plantaardige, vaste rest stromen wordt met name slootmaai sel genoemd. Dc producten zijn warmte, elektriciteit, olie, (demi)wa- ter en grondstoffen voor met name de kunstmestindustrie. Het haalbaar heidsonderzoek richt zich op de uit voering van de investering om sloot maaisel af te voeren naar een centrale installatie waar het, eventu eel in combinatie met andere bio massa via een thermisch verwer kingsproces, wordt verwerkt tot o.a. energieproduktcn. Het onderzoeks deel in het project heeft betrekking op de opbrengst van de installatie bij dc verwerking van slootmaaisel. Ge deputeerde staten zijn positief over de proef, die dc ontwikkeling van 2de generatie biobrandstoffen be treft en past in het uitvoeringspro gramma energie en klimaat Op Volle Kracht. De 40 mille is de helft van de subsidiabele kosten. De Rijke krijgt een voorschot van 20.000 euro en moet voor 31 december de haal baarheidsstudie openbaar maken. Kees de Rijke is een van de honderd Thoolse duurzame ondernemers. Hij ontmoette tijdens een van dc bij eenkomsten in het gemeentehuis o.a. gedeputeerde Wiersma, die het onderzoek naar de verwerking van slootmaaisel van harte ondersteunt. De provincie geeft nog eens 25.147 euro subsidie aan een haalbaar heidsonderzoek van Wheels4all uit Grootebroek naar deelauto in Zee land. Gedeeld autogebruik draagt bij aan energiebesparing en een be ter leefidimaat doordat een autode ler circa 30% minder autokilomc- ters aflegt. Deze week Wim Beeke werkt 25 jaar bij de Schutse in Sint-Annaland F» ««it/ Nikki Menheere uit Stavenisse terug van vrijwilligerswerk in Zuid-Afrika C.M. Riedijk-Paulusse houdt eerste kunstexpositie op 91-jarige leeftijd m Fotoclub Tholen slaat boven verwachting aan Niemand lacht op de Waaje na gelijkspel HET LEVEN IS NET GANZENBORDEN. JE KUNT STEEDS WEER OPNIEUW BEGINNEN, TENZIJ JE IN DE PUT BLIJFT ZITTEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Advertentie I.M. School krijgt predicaat Artikel 1 voor gelijke behandeling Christendom, jodendom en islam kwamen aan bod. De school rondde er een project mee af dat bijna dc hele maand april duurde met de titel: Ik geloof het wel. Met het project wil dc school aangeven discriminatie niet aanvaardbaar te vinden. De 35 leerlingen bezochten de Ichtuskerk en de katholieke kerk in Tholen en dc sy nagoge en de moskee in Bergen op Zoom. Het project werd afgesloten met een ten toonstelling die de ouders gisteren kwamen bekijken. In elk lokaal waren werkstuk ken en tekeningen te zien die de kinderen hadden gemaakt. In de klas van dc 10-jarige Dominique Ruinard hangen aan het raam kleurige werkstukken van papier, geïnspireerd op de gebouwen die ze bezcx:hten: onder andere een glas-in-loodraam uit de katholieke kerk, een moskee en dc davidster. Dominique vond het bezoek aan dc moskee het leukst, zegt ze. „Omdat het er zo mooi uitziet. Met een hele grote lamp met allemaal namenen een hele zachte vloer. We moesten onze schoenen uitdoen." Dc doelstelling van de school is om kinderen te stimuleren tot het ontwikkelen van een eigen levensbeschouwelijk en maatschappelijke overtuiging en verdraagzaam heid naar andere toe. Het is een mondvol, maar tijdens het project werd dat op een onderhoudende en leerzame wijze verwerkt in het project. Kroes was trots op de kinderen, zei ze. „JuDie hebben afgesproken datje elkaar niet pest, iedereen is gelijk en wordt met respect behandeld. Het maakt niet uit of je wel of niet in God gelooft of van een jongen of een meisje houdt." De school tekende er een verklaring voor en heeft zich verplicht er elk jaar weer op eigen wijze aandacht aan te besteden. Elk jaar kan er dan een sticker op het plakkaat geplakt worden. Behalve De Veste heeft ook de Jenaplanschool in Poortvliet zo'n predicaat. De kinderen van De Veste in Tholen hebben het predicaat Artikel 1 van Simone Kroes (rechts) van het anti Zeeland uit Goes gekregen. -discriminatiebureau

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1