65 jaar bevrijding Timpa in teken van Thools muziekfeest STAP NU OVER EN SURF 2 MAANDEN GRATIS! Dodenherdenking in Tholen, St. Philipsland en St.-Annaland zvjolea STAVeazsse poo^tVlzet szat pvjzlzpslaa2> aaaa zaco&APOLZEE szat-aaaalaa1) Grote paniek in de school, kinderen tussen de banken ZeelandNet 'nternet SNELHEDEN Donderdag 29 april 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT U -AST4WARD INTERNETVAN ZEELANDNET tot 80 Mb/s Ervaar het zelf op www.zeelandnet.nl/fast4ward of bel 0113 - 377 770 voor meer informatie. Abonnementen vanaf €14,95 (2Mb/s) Ó02> -VOSSEMEEf? T-AAAALA^d EZAT-MAAerEASPXZ* SC-AE^PEAZSSE Bevrijdingsdag SZAT- MAAETZASXZZK Sint Philipsland Sint-Annaland Anna Jacobapolder Drunense Duinen Vrijdag 7 en zaterdag 8 mei staat Tholen in het teken van veel muziek in uiteenlopende genres. In en om het voor malige Timpagebouw aan de Wattstraat worden het Thoolse muziekfeest gehouden. Niet alleen twee avon den met aansprekende artiesten maar ook op zaterdag middag zijn er activiteiten met onder meer attracties voor de jeugd. René Schuurmans, Cultikoor en Carfield Springkussen Populair Wereldtentoonstelling in Tholen NU VERD(JBBE/r In mei wordt herdacht dat het 65 jaar geleden is dat Nederland werd bevrijd van de Duitse overheersing. Aan de Do denherdenking wordt 4 mei in Tholen, Sint-Annaland en Sint Philipsland aan dacht besteed. Ook op bevrijdingsdag 5 mei zijn er extra activiteiten. Om een beter beeld te krijgen van de oorlogsja ren, publiceren we in een aantal afleve ringen brieven van de familie Koopman uit Sint-Maartensdijk. Vader Jacob Koopman woonde met zijn vrouw Keetje Coomans in Achter 't Bos. Zij hadden 7 kinderen: oudste dochter Marie (getrouwd met Adrie, 3 kinderen) was naar Den Haag getrokken, Cor (ongehuwd) was onderwijzeres in Sluiskil, Riek (ongehuwd) was verpleeg kundige in Rotterdam, Piet (getrouwd met,Lena, 2 dochters) was soldaat en woonde in Smur- diek, Jan (gehuwd met Keetje, 1 dochter) was de oudste broer en woonde in Smur- diek. Dat gold ook voor de jongste dochter Geertje en de jongste zoon Jaap. Onderwijzeres Cor Koopman schrijft uit Sluiskil op 23 maart 1941 naar haar zus Marie en zwager Adrie én hun kinderen in Den Haag: ,,Ik kwam druipnat thuis van een vergadering in Goes, toen ik jullie brief vond. Wat een meevaller. Gelukkig dat alles bij jullie nog naar wens gaat'. Hier ook hoor. Alles ft nog op bonnen verkrijgbaar. Adrie, je begrijpt dat dat voor mij heel wat betekent. Stel je voor als ik eens iets moest missen. Het zou gewoon onover komelijk zijn. Je zou eens vaker een bruiloft moeten hebben. Dan zou ik me daar tegoed kunnen doen aan allerlei lekkers. Daar kom ik openhartig voor uit. Marie, ik ben blij dat je weer wat opgemonterd bent. Tegenwoordig is er al zo veel naars. We moeten ons maar schikken in de bestaande toestand. Daar is niets aan te doen. En het is voor onszelf veel beter als we in die dingen kunnen berus ten. Dus Marie, overwin jezelf op dat punt dan maar. Ook bedankt voor dat leuke kiekje van Jan. Wat staat hij daar snoezig op. Zo'n grote jongen al he. Ja, de tijd gaat wel hard. Als je deze brief ontvangt, is Corry al weer 2 jaar. Daar moet ik jul lie allen van ganser harte mee feliciteren. Ik hoop dat ze erg voorspoedig op mag groeien. Verleden jaar was ik net bij jullie en toen hadden we heerlijke gebakjes. Weet je nog op de pot? Ik hoop dat jullie nu weer een reuze gezellige dag heb ben. Het kan ook met minder dingen gezellig zijn. Riek is er natuurlijk ook. Laat ze dit maar lezen. En volgende keer weer een briefje van jou erbij hoor, of heb je het te druk met andere dingen. Een ldein briefje is ook goed hoor. Zondag 6 april hoop ik bevestigd te worden. Toch niet leuk als er helemaal geen eigen bij is, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Twee weken geleden zijn er 8 bommen gegooid op het station. Grote paniek in school. Ik liet alle kinderen gauw op de grond tussen de banken zitten. Alles rammelde. De hele middag deden we haast niets meer. Vreselijk he. Ik hoop ten minste dat ze niet weer terugkomen. Dag m'n lieve engeltjes, zijn jullie nogal zoet? Ja zeker, want dat zie ik wel op die foto van jullie. Ik wens jullie het allerbeste toe. Vele groeten en een zoen van Cor." oninginnedag op holen 8 u. Reveille vanaf Vliethof. 9 u. Aubade op de Markt. 9.30-11.30 u. Kinderspelen bij diverse locaties aan Zoekweg: zwembad, Mculvliet, tennisclub, de Bent en gymzaal. 9.30-13 u. Rommelmarkt op de Markt. 11 -18 u. Kunstroutc, diverse locaties centrum. 12 u. Talentenjacht bij Concordia aan de Zoekweg. 12-13 u. Inschrijven voor viswedstrijd in kantine Tholense Boys. 13-16 u. Puzzeltocht, inschrijven in kantine Tholense Boys. 14 u. Oranjefeest op voetbalveld met: 14-14.15 u. Dansdcmonstratie Olympia 14.15-18 u. Zeskamp, pony rij den, springkussen en karaoke. 15.30-16u. Optreden koor Oor Ons Us. 17.30 u. Prijsuitreiking puzzeltocht op voetbalveld. 18-20 u. Viswedstrijd op de Vest. 9.30-11.15 u. 13-14 u. v.a. 13.30 u. 13.30-17 u. 14.30 u. 18.30 u. Aubade op de Raadhuisstraat. Kinderen laten ballonnen op. Spelletjes op het sportveld. Voor de groepen 5 t/m 8 een competitie levend voetbal en estafette op de junglerun. Kindershow Illusion 4 Kids. Spelactiviteiten voor jeugd en volwas senen, en fancyfair De Pluus, op het sportpark. Stratenvolleybaltocrnooi op het sportveld (deelname v.a. 13 jaar). Bingo voor ouderen, Anbo en Zonne bloem, in de Vossenkuil. Optocht met versierde fietsen v.a. de Raadhuisstraat (19 u. prijsuitreiking). 8 u. 8.05 u. 9 u. 9.30-11 u. 10 u. 10.30-17 u. 12.30 u. 14.30-17 u. 19 u. 21 u. Verkoop oliebollen bij bakkerij Slager voor rommelmarkt. Koraalmuziek vanuit kerktoren op de Ring. Aubade aan de Ring. Kinderspelen aan Schoolstraat. Rommelmarkt Accelerando in hallen veiling. Open dag atelier Jos Boogaard, Anna van Bourgondiëstraat 58. Verkoop bij opbod bij veiling. Meerkamp bij WHS Muzikale wandeling met Accelerando vanaf de Wellevaete. Oranjebal bij diverse locaties aan Havenplein. 9.30 u. Kinderen zingen op het Van der Lek de Clercqplein. 10 u. Kinderspelen op Van der Lek de Clercqplein. 13.30-17 u. Vrije rommelmarkt Van der Lek de Clercqplein. 14.30 u. Zeskamp op Voorstraat. 9 u. Aubade op de Markt, v.a. 13.30 u. Gezinspuzzellocht. Prijsuitreiking 17 u. in Haestinge. 16-18 u. New Kids Party, Haestinge. 20 u. Oranjeconcert ^uterpe, Markt. 20 u. Feestavond, Haestinge. door het dorp met versierde fietsen. Spelletjes op het schoolplein van de Oosterscheldeschool Oranjefietstocht bij dorpshuis Holland Huis, 15 km en 25 km met versnape ring onderweg, finish op het Pluimpotterrein. Gekostumeerd voetbal op het Pluimpotterrein Kinderdisco in dorpshuis Holland Huis Oranjebarbecue met muziek in dorpshuis Holland Huis. Optocht versierde fietsen en wagens. Aubade bij 't Ouwe Raed'uus. Zeskamp op Kerkplein. Oranjebal in 't Ouwe Raed'uus. Aubade met aansluitend rondgang 9 u. Vlag hijsen en aubade bij De Wimpel. Aansluitend optocht versierde fietsen. 9.30 u. Kinderspelen op de beide schoolpleinen. 13-18 u. Zeskamp op de Tramput. 13 u. Vrijmarkt op plein Kon. Julianaschool. 18.30 u. Start autopuzzelrit (v.a. 18 u. inschrij ven in de brandweerkazerne; prijsuitreiking ca. 20.30 u.). 10 u. Aubade op het plein bij Ons Dorpshuis m.m.v. muziekvereniging Concordia en kinderen zijn aanwezig met versier de fietsen. 10.45 u. Kinderspelen vanaf Ons Dorpshuis met prijsuitreiking direct na afloop, ook voor mooist versierde fiets. 13.30 u. Volksspelen. In Tholen werd vorig jaar op Koninginnedag een optocht met versierde fietsen gehouden. Kinderdisco in Ons Dorpshuis. Koninginnebal in Ons Dorpshuis. 13-18 u. Activiteiten en exposities in streekmu seum de Meestoot. Middenstandsver eniging Activa is aanwezig met een promotiestand voor de nieuwe klantenkaart. 14-15.30 u. Optocht in teken 65 jaar vrijheid. Start de Meestoot en einde Havenplein. 18.30-20 u. Setallands Vrijheidsconcert aan de Ring. (Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Wellevaete). 14-18 u. Day of Dance, workshops diverse dansstijlen voor jeugd vanaf 10 jaar met aansluitend disco, Haestinge. Leerlingen van Het Kompas hebben bloemen geplant bij het oorlogsmonument op de begraafplaats in Anna Jacobapolder. Op verschillende plaatsen in Tholen worden dinsdagavond de Neder landers herdacht die sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen in oorlogssituaties en bij vredesoperaties wereldwijd. Naast de gebruikelijke herdenkingen in Tholen en in Sint Philipsland dit keer ook in Sint-Annaland. Dat heeft alles te maken met het feit dat het 65 jaar is geleden dat er een einde kwam aan de nazi-bezetting van ons land. Het 4 meicomité en de gemeente orga niseren de officiële dodenherdenking zoals gebruikelijk bij het monument in het Bosje in Tholen. Daar betrekken leden van de Nationale Reserve vanaf kwart over zeven de dodenwacht. Mu ziekvereniging Concordia en Thoolse koren verlenen medewerking. Burge meester Nuis zal een toespraak hou den, waarna op afroep bloemen of kransen worden gelegd door mensen en organisaties die zich van tevoren hebben aangemeld. Anderen kunnen dat aansluitend doen. De plechtigheid' begint om kwart voor acht en duurt tot tegen half negen. Het hart van het monument stelt het eiland Tholen voor, met daarop de tekst 'Gedenk allen die voor onze vrijheid vielen'. Zeven jaar geleden werd het aangepast. Aanleiding daarvoor was de plaatsing van een plaquette met de namen van negen op Tholen geboren militairen die in de periode 1946-1949 in Neder- lands-Indië zijn omgekomen. In Sint Philipsland neemt muziek vereniging Concordia, zoals al jaren gebruikelijk, het. voortouw voor de herdenking. Op het gazon van de kerk, aan de kant van de School straat, speelt de fanfare vanaf zeven uur een aantal werken. Dan luiden de klokken een kwartier lang, wordt The Last Post gespeeld en volgen twee minuten stilte. Het Wilhelmus besluit de herdenking, waarvoor bij slecht weer wordt uitgeweken naar dorpshuis De Wimpel. De hervormde kerk, het streekmuse um en de oude begraafplaats zijn de plekken die in Sint-Annaland be trokken zijn bij de vijfjaarlijkse her denking. Deze begint om kwart voor zeven met een herdenkings dienst, waarin gedichten en decla maties worden afgewisseld met sa menzang en orgelmuziek.Vanaf vijf over half acht speelt Accelerando koraalmuziek op het terrein achter het streekmuseum. Dan volgen het taptoesignaal en twee minuten stil te. Namens het gemeentebestuur wordt een toespraak gehouden. Aansluitend wordt een krans gelegd op het graf van drie Engelse militai ren. Dat gebeurt door oud-voorzitter Tjid Heijboer van de Dorpsgemeen schap en 'vrijwilliger van het jaar' Rika Goedegebuure-Vermeulen. De militairen Brown, Callan en Rapley zijn op 17 januari 1945 tijdens een patrouille langs de zeedijk neerge stoken door Duitsers die van Schou wen waren overgestoken. Aanslui tend krijgt iedereen de gelegenheid om langs het grafmonument te lo pen en bloemen te leggen. Met de kinderen van de bovenbouw van basisschool Het Kompas in An na Jacobapolder is de bevrijding dinsdag herdacht. Dit in verband met de meivakantie. De kinderen hebben het monument op de be graafplaats geadopteerd, dat herin nert aan de slachtoffers van een Duitse actie in de nacht van 22 op 23 januari 1945 waarbij de watertoren werd opgeblazen: de Nederlandse stoottroeper Avontuur, de Britse mi litairen Baugh en Bell, de Poolse militairen Podedwomy, Poniatowski en Powalka, en de burger Snijders. De kinderen hebben bloemen ge plant bij het twee jaar geleden ge plaatste monument. Vooraf hadden de leerkrachten er ruimschoots.aan dacht aan besteed. Bovendien kwa men Fons Vleghels en Jan Kempe- neers' van de heemkundekring op school vertellen over wat er zich 65 jaar geleden heeft afgespeeld. De leerlingen waren erg enthousiast om de herdenking vorm te geven. Op woensdag 26 mei worden bij het monument op landgoed Bosch en Duin bij het Brabantse Udenhout veertien verzetsmensen herdacht die 66 jaar geleden daar vlakbij - in de Loonse en Drunense Duinen - door de Duitsers zijn gefusilleerd. Onder hen waren Nap Hage uit Sint-Maar tensdijk, en Jacob Everaers en Cor Wagtho uit Tholen. Het monument ter nagedachtenis aan deze oorlogs slachtoffers is vijf jaar geleden ont huld in het bijzijn van familieleden, de Thoolse burgemeester Nuis en vertegenwoordigers van Stad en Lande van Tholen. Het is geadop teerd door basisschool de Wichel roede in het dorp. De organisatie. Stichting Promotie Tholen heeft een zeer gevarieerd programma te bieden, zegt Leo Troost. „Er komen artiesten uit alle windrichtingen voor een breed pu bliek. Het feest opent op vrijdag avond 7 mei met een Hollandse avond, met verschillende Neder landstalige artiesten, die al vele be kende nummers op hun naam heb ben." Op vrijdagavond treedt onder meer het duo Helemaal Hollands op. Twee muzikanten die volgens Troost een hele zaal op z'n kop kun nen zetten. „Ze zitten al meer dan vijftien jaar in het vak, dus dat zit wel snor." Maar er zijn nog meer mannen die een feestje kunnen bou wen, zegt hij: „Vijf jaar geleden sprak iedereen er over en dit jaar zijn ze terug: One Two Trio. Zij scoorden hits met onder meer 'juf frouw Toos' en '10 Kleine Tuinka bouters'. Het is algemeen bekend, waar ze verschijnen is het altijd feest." Troost beschouwt René Schuur mans op de eerste avond als klap op te vuurpijl. „Die man staat garant voor een spetterend optreden. Hij heeft een bijzonder stemgeluid en is bekend geworden met 'Diep in mijn hart' en de carnavalskraker in 2004 'Hela Ho"' Troost is er van overtuigd dal met 'zo'n keur van artiesten' het een ge slaagde feestavond zal worden. En als extraatje is er ook nog een ver- rassingsact. De inmiddels bij lief hebbers bekende D.J. Coenio zal het geheel op beide avonden weer mu zikaal omlijsten. Ook voor de jeugd zijn er zaterdag acht mei verschillende attracties in de Wattstraat. „Er is vanaf half twee een gevarieerd programma. Voor de jeugd zijn er onder andere een springkussens en een draaimolen. De locatie is er goed geschikt voor. We hopen uiteraard op gunstige weersomstandigheden, want het is de bedoeling deze activiteiten bui ten te organiseren rond het Timpa gebouw." Middagprogramma: 14.00 uur Cul tikoor uit Tholen met gezellige meezingers, 15.00 uur Sambaband Masquenada 35 slagwerkers die de klinkers laten trillen. Een stukje Brazilië in Zeeland, 16.00 uur The Doo Ron Rons een eigenwijze co verband die het muziekwereldje met een grote korrel zout neemt. Niets is wat het lijkt, rock kan zo maar opeens reggae worden. Balads worden ruige nummers, van gevoe lig tot rauw, van grappig tot bloed serieus. 17.15 uur The Doo Ron Rons 2e set van deze coverband. Entree vrij. De avond wordt afgesloten met co verband Garfield en een mystery guest. Het Thools Muziekfeest worden af gesloten met een optreden van de band Garfield. Deze coverband werd bekend in 1987. De muzikan ten werden ook in het Thoolse po pulair. Hun publiek heeft geen leeftijdgrenzen. Ze hebben een uit gebreid repertoire. Bij velen, nu veertigers, zullen bij het weerzien van deze formatie bijzondere herin neringen boven drijven. Maar ook het jongere publiek zal zeker genie ten van hun muziek. De formatie stopte in 1999 om in 2006 de draad weer op te pakken en vervolgens weer succesvol verder te gaan." De Wereldwinkel in Tholen houdt morgen (Koninginnedag) en zater dag een kunstnijverheidstentoon- stelling. Daarbij zijn buitenlandse producten te zien met daarbij infor matie over de land van herkomst en de gebruikte materialen. Alle bezoe kers krijgen gratis koffie of thee. Zaterdag wordt er aandacht besteed aan de internationale dag voor eer lijke handel: de World Fair Trade Day. In de Wereldwinkel is het dan mogelijk om Argentijnse olijfolie te proeven. Tijdens deze slotavond zal er nog een optreden zijn van een mystery guest. „Wie echt wil weten wie dit is die moet op zaterdag 8 mei naar het Muziekfeesten in de Timpahal aan de Wattstraat in Tholen ko men." De adressen waar zowel losse kaar ten als een passe-partout zijn te ver krijgen: Cl000 Jurgen Stroot Autobedrijf BalJuwelier Atelier Angeliquc, De Thoolse Schatkaemer, Mondzorg Totaal Klaassen Bergen op Zoom, Ravelstraat 5. Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 11