'Beatrix is het enige blijvertje, maar wat ze denkt weten we niet' Houte 'Vossemeerse herkomst Amerikaanse president Roosevelt vind ik een plus' zorgt voor fouten Nieuwe rekencommissie moet onafhankelijk zijn Tijdsdruk ambtenaren Eerste Zeeuw op SGP-lijst Zeilevenement gaat toch door IJonderdag 22 april 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Van Aarnoudse tot Van der Zande jaar Oud-Vossemeer „Op zaterdagavond was vroeger het dorp vol met jonge lui. Het was toen echt een stuk gezelliger dan nu", zegt Bram van Gorsel (62). Hij woont met plezier in de Mo lenstraat. De Vossemeerder zit sinds twee jaar in de vut, en vult een deel van zijn tijd met vrijwilligerswerk. Oren Ze werden het niet eens, maar het was wel een onder houdende avond van de SGP-jongeren vrijdagavond in Meulvliet in Tholen. De bij uitstek oranjegezinde staat kundig gereformeerden hadden de republikein Bob El- bracht gevraagd om in debat te gaan met voorlichter Menno de Bruyne van de SGP-Tweede Kamerfractie en kenner van het koningshuis. Ongeveer vijftig belangstel lingen volgden het debat. De uitspraak van de Hoge Raad om vrouwen binnen de SGP een bestuurlijke rol toe te kennen, dook regelmatig tijdens de discussie op. Een duwtje Menno de Bruyne van SGP in debat met republikein Bob Elbracht Geheimzinnigheid Belegen kaas Niét uit de verf 50 euro per dag interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Huidige rekenkamer bleek te eigengereid Niet bevoegd bij aanbestedingen Onder tijdsdruk tekenen ambtenaren van de gemeente Tholen soms voor uitgaven, hoewel zij daartoe volgens hun functie niet bevoegd zijn. Dat bleek woensdag in de commissie bestuurszaken, na vragen van T. Korevaar (SP) bij het bespreken van het gemeentelijk inkoop- en aanbestedingsbeleid. Roosevelt Bram van Gorsel genoot als tiener van het helpen op de veerpont Postbode Scheepsbouw De Eendrachtbode grijpt de viering van 600 jaar Oud-Vossemeer aan, om een aantal echte Vossemeerse families te belichten. Maandelijks wordt iemand met een in het dorp bekende naam geïnterviewd. Wie zijn ze? Wat vinden ze van hun dorp? Hoe vinden ze er hun bestaan? De familienaam Van Gorsel komt in meerdere plaatsen op Tholen voor, maar in Oud-Vossemeer inmiddels al dik 200 jaar. Met 37 naamdragers was de hoogste concentratie in ons land in 2007 in de gemeente Tholen te vinden, gevolgd door Rotterdam met 23. De Nederlandse Familienamenbank laat zien dat deze naam voor al over het westen van het land verspreid is. Ze geeft 399 Van Gorsels. In het telefoonboek staan onder Oud-Vossemeer dertien vermeldingen. Je hoort het in gesprekken wel va ker. De levendigheid in het dorp, of liever het ontbreken daarvan. Niet wat activiteiten betreft, maar ge woon de mensen op straat. Het cen trum van Oud-Vossemeer lijkt bij voorbeeld op een doorsnee zater dagmiddag vaak uitgestorven. Win kels zijn er immers nauwelijks meer. „Er was een tijd dat we wel vijf of zes bakkers in het dorp had den. En zoveel winkeltjes. Wat is daar nu nog van over", zegt Van Gorsel. „Ik ben heel blij dat we hier nog een supermarkt hebben. Zeker voor oudere mensen is dat een uitkomst", vult zijn vrouw Hennie aan. Elke donderdagmid dag haalt ze er de boodschappen voor haar moeder. Over hoe de mensen in het dorp met elkaar om gaan, is Van Gorsel goed te spre ken. „Tussen de verschillende ge zindten gaat het gelukkig erg gemoedelijk. Er zijn hier geen Noord-Ierse toestanden." Bram van Gorsel is in Oud-Vosse meer geboren en getogen. Hij woont er graag. Ma<tr zijn vrouw zou best weer naar haar geboorte dorp Sint-Annaland terug willen. „Daar zou ik ook niet om geven", zegt Bram. Toch hebben ze vanaf hun trouwen steeds met plezier in hun huis halverwege de Molen straat gewoond. „Een tante wist dat het te koop kwam. En wees op het gemak dat de kerk, de school en de bushalte zo vlakbij waren. Wc heb ben nooit verder gekeken. Janna Bijl heeft hier vroeger gewoond." Een jaar lang hebben ze destijds aan het pand verbouwd om er een eigentijdse woning van te maken. Met aan de zijkant een garage, die uitkomt op de Burg. Versluijsstraat. Die straat, op de plek van het zoge naamde 'Knipdurp', lag er pas toen Bram en Hennie het pand kochten. Naar school ging Van Gorsel in de Hofstraat, de School met de Bijbel. „Maar ik leerde niet graag, zat lie ver in de natuur." De onderwijzers Kegge en Sonnega herinnert hij zich. En van de kleuterschool juf frouw Pollie. „Die was best streng. Ze trok aan je oren." Later doorliep de Vossemeerder de lts in Sint- Maartensdijk, werd timmerman en voltooide ook de opleidingen voor aspirant-gezel en gezel. Wat hem als tiener trok. was het water. De Eendracht was nog zout in die tijd, de jaren zestig. „Ik vond het leuk om te helpen bij de veer lieden Kees Havermans en Rinus de Klerck. Die mannen keken graag voetbal op televisie. Moesten ze 's avonds met de pont varen en De SGP is voor de monarchie. In het licht van de uitspraak van de Hoge Raad om vrouwen tot bestuursfunc ties toe te laten, vroeg debatleider Leo Kosten (SGP-wethoudcr in Ka- pellc) of de SGP geen moeite heeft met een vrouw als staatshoofd. De Bruyne zei dat hij daar geen ant woord op kon geven. „In de negen tiende eeuw was de Oranjeboom van de mannelijke lijn uitgebloeid. In 1890 was het einde verhaal. De SGP heeft daar nooit echt problemen mee gehad. Natuurlijk hadden we de voorkeur voor dc mannelijke lijn. En die was er in Nederland niet. Het is geaccepteerd als zijnde de gang van de geschiedenis." Dat wordt met dc troonopvolging van Willem Alexander weer anders, maar het zal volgens Kosten wel even wen nen zijn om weer een man als staats hoofd te hebben: Willem IV. Volgens Kosten is Oranje tegen dc tirannie. Dat wordt ook gezongen in het Wil helmus. Hij haakte in op de actualiteit door te verwijzen naar dc uitspraak van de Hoge Raad die vindt dat de SGP vrouwen op een de kieslijst moet plaatsen. „Gaat u een beroep doen op Beatrix tegen deze tirannie?,, vroeg Kosten aan Dc Bruyne. „Nee, dan zou ik Elbracht tegemoet komen. We praten over een constitutionele monarchie waarin de regering verant woordelijk is." Volgens Elbracht zou het de ironie ten top zijn om een vrouw te vragen de uitspraak van de Hoge Raad te niet te doen. Beide sprekers kregen twintig minu ten om hun standpunten toe te lich ten. De Bruyne noemde vijf voorde len van de monarchie op. Maar zei er nadrukkelijk bij dat hij het niet alleen nuchter en rationeel deed omdat het thema emoties oproept. Het raakt volgens hem een gevoelige snaar 'in het hart waar het bloed stroomt.' Hij zei ook dal hij koninkrijken niet tegen elkaar uit wilde spelen. „Er zijn lan den met een monarch waar het goed gaat en landen waar het niet- goed gaat." De Bruyne is voor de constitu tionele monarchie, de koning of ko ningin die gebonden is aan dc grond wet. Hij haalde Calvijn aan die er voor pleitte dc macht niet aan één persoon te geven omdat dc 'mens ge neigd is tot alle kwaad.' „Vanaf 1814- 1815 moet dc koning de macht delen met de regering en dc staten gene raal." Volgens De Bruyne geniet er nie mand zoveel vertrouwen als koningin Beatrix. De sympathie van het volk schommelt volgens hem tussen de 80 tot 90 procent. „Dat is haar democra tische legitimatie. Er is geen partij die zo gewaardeerd wordt. Als Beatrix aan de verkiezingen mee zou doen, zou ze met glans winnen." De sym pathie voor de koningin heeft volgens hem te maken met haar verdiensten. Voor veel mensen is ze ook een bin dende factor, zei hij. Voor links en rechts acceptabel. Juist in een land waar zoveel verschillen zijn. En in het buitenland geeft ze Nederland een gezicht. Ook staat ze boven de partijen. Dat betaalt zich volgens De Bruyne uit bij een kabinetsformatie. „Als het schip vast komt te zitten, geeft ze een duw tje. Ze wordt niet gehinderd door par tijbelangen. Ideaal als politici er niet uitkomen. En het koningschap vormt voor con tinuïteit. „In tegenstelling tot minis ters, blijft ze gewoon aan. Zelfs Bas van der Vlies (scheidende fractie voorzitter van de SGP in de Tweede Kamer -red.) legt het tegen.haar af. Beatrix is het enige blijvertje in de re gering. Haar kennis en trouwe toewij ding zijn van groot belang." Het wezenlijkste voor De Bruyne is echter dat het koningschap gezien vanuit het christendom niet toevallig is. Maar als Gods almacht, wijsheid en genade wordt gezien. „Gods vin ger is er in te zien. Beatrix is een Oranje die ons herinnert aan de het verdrijven van de tirannie en dwinge landij om God te dienen. Aan Willem van Oranje, de vader des vaderlands. De koningin bij dc gratie Gods. Ze staal het boven de wetten." Volgens Dc Bruyne is er echter geen verband tussen dc Bijbel en de monar chie. In het Oude en het Nieuwe Tes tament wordt er volgens hem niet po sitief over de koningen geschreven. De Bruyne kenschetste SGP'crs -'als het puntje bij het paaltje komt'- eerder als Orangisten dan als monarchisten. Voor Bob Elbracht, redacteur van Proreplica en oud-secretaris van het Nieuw Republikeins Genootschap, was het de tweede maal dat hij bij de SGP de degens krujste met Dc Bruy ne. Hij betoogde dat de monarchie ~-geen staatsvorm is maar een rege ringsvorm in de vorm van een consti tutioneel koningsschap. Elbracht noemde de koningin steevast me vrouw Van Amsberg. „Ze is geen Oranje. Het geslacht is in 1702 uitge storven. Het is een erfstuk." Hij noemde het een grote vergissing van de SGP om te denken dat het ko ningschap een levensbeschouwelijke grondslag kent. De feitelijke verbon denheid ligt op politiek vak." Hij legde uit dat de republikeinen in een traditie staan. Via Erasmus, Johan dc Wit en Spinoza. En dat het denken uit dc Verlichting de grondslag vormt voor het republikeinse gedachten- goed, de rede wordt gezien als een manier om de waarheid te vinden. „Als geschoold filosoof en republi kein is de constitutionele monarchie onredelijk. Politieke zeggenschap SGP-jongeren in discussie met auteur Ton Biesemaat (rechts) van Prorepublica. Vrijg je op basis van de verkiezings uitslag. Die kan je tellen. Dat is rede lijk. Het is een publiek mandaat. Ten tweede moet iedereen aangesproken worden op zijn doen en laten. Kijken we naar dc koning, dan valt die af omdat die door geboorte staatshoofd is. Dat is onredelijk. Die kunnen wc ten principale nergens op aanspreken want de koning is onschendbaar. Dat is dc irrationaliteit ten top." Elbracht'ging even terug in de ge schiedenis door er op te wijzen dat Willem I de grondwet dicteerde en dat Thorbecke onder het knarsentan- den van Willem II die verder uitwerk te en dat er pas in 1868 er een consti tutionele monarchie is gekomen. „Het kenmerk van deze regerings vorm is dc geheimzinnigheid. Of Beatrix het zo goed doet, weten we volgens Elbracht niet. „Dat is aan on ze waarneming onttrokken. „Als de koning efficiënt wil handelen, dan is dat een discreet handelen. Het ligt aan het systeem. Ze kan niet anders dan in het verborgene handelen. Elke maandag praat Balkenende met de koningin. Dat vind ik niet prettig, ook al is ze omringd door kundige raads lieden. Voor ons is dit irrationeel." Volgens Elbracht haalt Dc Bruyne Beatrix en dc monarchie door elkaar. „Wij hebben kritiek op het systeem." Het stoort de republikeinen dat ze niet weten wat er achter dc muren van het staatshoofd gebeurt. „Pas veel later, soms pas na dertig jaar. hoor je wat voor rommeltje het is ge weest. En wal is er nu aan dc hand? Over dertig jaar horen we misschien pas echt wat Willem Alexander in Mozambique heeft uitgespookt." Hij vond het niet kunnen dat het hoogste bestuurlijke ambt overgela ten wordt aan een blinde. „Kijk eens naar België, waar Philip op dc troon komt, daar ben je klaar mee. Je zit er aan vastgeklonken." De republikeinen wijzen ook dc cere moniële monarchie af. Ze kiezen voor een gekozen staatshoofd. „Ook al is de president een Berlusconi of een Sarko- zy die uitvoerende macht wordt gege ven. Je kunt ze er op aanspreken." Elbracht vroeg de zaal of ze er echt in geloofden dat de Nederlandse ko ning door God is aangewezen. Bijna alle handen gingen omhoog. Vreemd vond hij. „Lees het bock Samuel. God geeft het vol Israël de opdracht om een koning te kiezen." Aan het eind van zijn voordracht reikte hij een certificaat uit aan Dc Bruyne omdat de voorlichter in een eerder debat gezegd had dat Elbracht 'eigenlijk gelijk had'. Met het certi ficaat werd De Bruyne eigenlijk re publikein. Dc heren konden het goed met elkaar vinden. Dc zaal genoot van dc voordrachten en beloonde el ke spreker met een applaus. De discussie ging onder meer over de macht van de koningin. Volgens de Bruyne is die niet groter dan de politiek haar toestaat. Maar volgens Elbracht kun je dat niet weten. „Je mag het niet vragen. Als een minister met een wet naar de koning gaat, en de koning weigert die? Dat hoor je niet." Volgens Kosten had de konin gin dc abortuswet kunnen weigeren. Maar ook dat zou volgens Elbracht in nevelen gehuld blijven. „Ze heeft alleen verantwoording af te leggen aan God. Balkenende is regeringslei der die verantwoording aan het par lement moet afleggen." Volgens Dc Bruyne is het probleem bij Elbracht dat hij dc koningin niet vertrouwt, maar de vraag is of politici wel te vertrouwen zijn. „Als er achter de schennen van het paleis dingen ge beuren die niet door dc beugel kun nen, hoe kan het dan dat Kok, Lub bers en Balkenende wel vertrouwen in haar hebben? Ik vertrouw die poli tici wel. zelfs die van dc PvdA." Maar Elbracht wilde het niet hebben over het vertrouwen in politici, maar over het systeem waarin hij geen vertrou wen heeft. „De mens is van nature ge neigd tot het kwade. Dat is dit de kat op het spek binden." Chr. Koopman wilde van Elbracht weten wat duurder is. een monarchie of een republiek. Dc republikein ant woordde: „Wat is de prijs van dc de mocratie. Het zal me worst wezen. Hel interesseert me niet. Al is de re- publick twee keer of tien keer zo duur. het gaat om de staatsvorm, om hel principe." Menno dc Bruyne ant woordde dat de kosten van het ko ningshuis wel zijn uitgerekend. In 2008. „De prijs per Nederland is één pon extra belegen kaas." Dc jongerenvereniging met ongeveer 120 leden, nam afscheid van bestuurs lid IJ ram Aarnoudse en kcx>s twee nieuwe leden: Matthijs Schot 18) en Christiaan Comet (19). Het financiële jaarverslag werd afgesloten met een negatief resultaat van 632,97. Dat kwam, vertelde de penningmeester omdat dc gasten die vorig jaar op dc vergadering spraken, duur waren. De Bruyne en Elbracht kregen ieder een mand met streekproducten. De eerste Zeeuw op de kandidaten lijst van de SGP voor dc Twee Ka- merverkziezingen op 9 juni is T. van Oostenbrugge uit Bruinisse (16de) en niet H. Dorst uit Kapelle Biezelinge zoals vorige week in deze krant stond vermeld. Dorst slaat op dc 27ste plaats. Onafhankelijkheid van de commis sie is volgens J.J. van 't Hof (ABT) een keiharde voorwaarde. „We we ten wat er gebeurt als de slager zijn eigen vlees keurt. Als je als ge meente jezelf serieus neemt, kies je voor een onafhankelijke commissie. Daar kun je alleen maar sterker van worden." De gezamenlijke rekenkamercom- missic voor Schouwen-Duiveland en Tholen is volgens alle betrokke nen dc voorbije'jaren niet echt uit de verf gekomen. Op Schouwen werd al langer aangestuurd op het stop zetten van de activiteiten en ook het advies van Tholen liet niets aan dui delijkheid over. „De meerwaarde van de commissie is ons niet altijd duidelijk geworden", aldus H.W. van Eenennaam (SGP). „Er was een te grote afstand tot de raad en de ambtelijke organisatie." Ook burge meester W. Nuis was niet enthou siast. „Het is vanaf het begin fout gegaan in de communicatie. De commissie koos voor een eigen on derwerp en week daarmee af van het advies van de gemeenteraad en het college. Ook moesten we de uit komsten zelf uit de krant lezen." T. Korevaar (SP) vond het niet erg dat de rekenkamer een eigen koers had gevaren. „Zo'n commissie moet in alle rust zijn werk kunnen doen. Als gemeente moet je je niet willen bemoeien met dc onderwerpen." Korevaar pleitte ervoor om de nieu we toezichthouder alleen in actie te laten komen, als daar behoefte aan is. Met die extra besparing zouden volgens hem leuke dingen voor de Thoolse bevolking kunnen worden gedaan. „Gratis openbaar vervoer voor 65-plussers bijvoorbeeld." A.G. van de Sande (CU) vond het geen goede zaak dat de nieuwe re- kencommissie alleen uit raadsleden zou bestaan. „Dc keuze van de on derwerpen wordt dan te gauw poli tiek." G.A. Boudeling (CDA) pleitte daarom voor tenminste een externe en onafhankelijke voorzitter, een advies dat breed werd gedragen. Omdat er vanaf 2011 voor dc nieu we toezichthouder slechts 6.000 eu ro resteert, plaatste burgemeester Nuis vraagtekens bij de haalbaar heid van die suggestie. „Zo iemand vind je niet voor 50 euro per dag." Dc rekenkamer heelt op Tholen in de voorbije vier jaar in totaal vijf onderzoeken uitgevoerd, waarbij dossiers volledig werden doorgespit en op eventuele tekortkomingen werden bekeken. Hoewel enkele le den te kennen gegeven hebben ermee te stoppen, worden dc werk zaamheden voorlopig nog voortge zet. Het lopende onderzoek op Tho len richt zich op dc gang van zaken rond publiek-private samenwerking, waarbij dc gemeente en marktpartij en samen zaken doen en projecten ontwikkelen. Dc geplande schout- en schepcnen- race op 26 juni in Sint-Annaland gaat toch door. De gemeenteraad besloot in maart om dc subsidie van 4000 euro voor de race in te trek ken. Maar voorzitter Tom van Gurp van de watersportvereniging Sint- Annaland Iaat weten dat er 'vol doende sponsors gevonden zijn om het gat te dichten.' Een meerderheid van de gemeente raad (SGP, PvdA en RFT) besloot om de subsidie af te schaffen. Aan het evenement doen burgemeester en wethouders van Zeeuwse-, Bra bantse- en Zuid-Hollandse gemeen ten mee. Volgend jaar gaat dc orga nisatie van dc schout- en schcpcncnrace over naar een andere gemeente. Advertentie I.M. De gezamenlijke rekenkamereommissie van Schouwen-Duiveland en Tholen wordt opgeheven. De raadscommissie bestuurszaken pleitte woensdag wel voor een andere vorm van financieel toezicht op het ge meentelijk handelen. Die commissie gaat waarschijnlijk voor een groot deel uit raadsleden bestaan, zo mogelijk onder leiding van een onafhan kelijk voorzitter en uitgebreid met burgerleden. De nieuwe opzet levert een besparing van 20.000 euro op. Burgemeester W. Nuis erkende de gang van zaken en beloofde beter schap. Volgens Nuis zou het in principe nooit mogen gebeuren, maar gaat het om een lastig pro bleem. „We praten niet over vijf paraaljes per jaar. Het zijn er aan zienlijk meer." De kritiek in de commissie op de zogeheten maatregelen van recht matigheid was overigens beperkt. Volgens H. Geluk (SGP) gaat het jaar na jaar steeds meer de goede kant op en zijn er flinke verbeter slagen in de gemeentelijke organi satie gemaakt. Net als andere commissieleden signaleerde Ge luk dat de controle op verstrekte subsidies nog altijd beter kan. Omdat de gemeente het subsidie beleid wil herzien, is het daar vol gens Nuis nog niet echt van ge komen. Dc herijking is echter van wege tijdgebrek binnen het ambte lijk apparaat op dc lange baan ge schoven. In afwachting van de herziening zijn geen definitieve maatregelen te verwachten. Finan ciële consequenties heeft dat vol gens Nuis niet. „Wc handelen bin nen dc kaders die de raad heeft vastgesteld." opgeleid bij dc vestiging in Ber gen op Zoom." Bram en Hennie van Gorsel hebben drie zonen. Twee wonen er in het dorp, dc oudste in Tholen. Elke vrijdagmiddag komen ze, met dc zeven kleinkinderen, op bezoek. „Heel gezellig." Kerkelijk is het echtpaar betrokken bij de Christe lijk Gereformeerde kerk, die tegen over hun woning staat. Van Gorsels vader is er jarenlang ouderling ge weest. Dat er aandacht is voor het 600-ja- rig bestaan van het dorp, spreekt Bram van Gorsel op zich wel aan. „Herdenken vind ik prima. Maar mijn vrouw en ik zijn niet zulke feestvierders." Ze horen wel het enthousiasme van hun kleinkinde ren over de musical van de basis scholen, die gisteren in première ging. Zelf is de Vossemeerder getroffen door het affiche dat voor het open- luchtspcktakel is gemaakt. „Leuk dat president Roosevelt daar op staat." Hij heeft veel boeken over deze staatsman gelezen en kreeg daaruit het beeld dat het een sym pathieke man was. Dat Roosevelts voorgeslacht uit Oud-Vossemeer zou stammen, vindt Bram van Gor sel dan ook bijzonder. „Ik vind het een plus voor het dorp." Bram en Hennie van Gorsel-Luyk wonen al zolang ze getrouwd zijn in hetzelfde huis in de Molenstraat. was bijvoorbeeld de wedstrijd Ajax-Benfica, dan vroegen ze mij om in te vallen. Prachtig om te doen vond ik dat." Het was gezel lig aan het veer. Er lagen schepen en er was altijd volk in het café van Jap Rijstcnbil. Het was de tijd dat Belgische sportvissers in steeds grotere aantallen de Vossemeerse zeedijk wisten te vinden voor hun hobby. „Voor hen gingen we wor men spitten in de geulen bij Van Engelen en Van der Linde." (aan de Hollaere- en de Van Haaftenpolder - red.). Daarvoor ging Van Gorsel ook met dc boot de Oosterschelde op, tot aan Ycrsekc toe. Hoewel het dorp door dc aanleg van het Schel- de-Rijnkanaal en bijkomende wér ken al tientallen jaren niet meer aan het zoute water ligt, trekt het schor voor Van Gorsel nog altijd. Zijn groentetuin heeft hij daar vlakbij, want die ligt naast dc Hiksekrcck bij het voormalige stoomgemaal. „Echt een prachtig hoekje is dat, ik ben er graag bezig. Hel gemaal is mooi gerestaureerd en bij de tuin heb ik een prachtige helling gekre gen." Bram van Gorsel is dc oudste van vier broers, en heeft ook drie zus sen. De opa waar hij naar is ge noemd, heeft hij nooit gekend. „Die is niet zo oud geworden. Hij was postbode. Mijn vader was nog maar dertien, toen eerst zijn moe der en enkele maanden later zijn vader overleed." Van Gorscis vader en ooms werkten allemaal in de landbouw. „In de ploeg van Kees van Poortvliet. Ze verhuurden zich bij de verschillende boeren. Ik ging ook wel met vader mee om bieten door te slaan." Vader Izaak ver diende naderhand de kost als pol derwerker bij het waterschap. Van zijn overgrootvader, Marinus van Gorsel, weet Bram dat deze met zijn gezin aan het einde van de Dorpsweg heeft gewoond. En dat ze eind jaren twintig een nieuw huis hebben laten bouwen aan de Patrijzenweg. „Daar heeft tante Koba voor hem gezorgd. Hij is bij na honderd geworden." Marinus van Gorsel kwam tussen 1880 en 1884 vanuit Sint-Annaland in Oud-Vossemeer wonen. Hij was jachtopziener en geboren in Tho len, waar zijn vader een bestaan vond als boer. Oudere generaties woonden al in Vossemeer. Daar kocht Jakob van Gorsel in februari 1796 dc Bagijnhocvc aan de Mo lendijk. Ruim 200 jaar later woont nog altijd een Van Gorsel op deze boerderij. Met zijn opa van moeders kant heeft Bram van Gorsel veel con tact gehad. „Opa Jan Duine woon de in de Hiksewcg. Hij had een geit, en een hond Kazan. We wer den er als oudste kinderen regel matig uitbesteed. En ik ben er al tijd blijven komen. Ook toen hij op hoge leeftijd in de Schutse in Sint-Annaland woonde.'' Duine is een familie die ook al ruim twee eeuwen in Oud-Vossemeer is ge vestigd. Tot twee jaar geleden werkte Van Gorsel in de scheepsbouw. „In de werkplaats bij Kranendonk in Rot terdam. En tevoren bij Ytema in Stellendam, waar eurokotters ge bouwd worden." Een kwart eeuw lang. Samen met een broer en een zwager. Hij kwam er terecht via een uitvoerder bij een onderaanne mer waarvoor hij destijds werkte. Ook was de Vossemeerder een pe riode betontimmerman. „Ik heb aan dc bruggen over het kanaal bij Tholen en Oud-Vossemeer ge werkt. En aan de Krammerslui zen." Ook in de woningbouw werkte Van Gorsel. „En ooit een paar jaar bij Izak Lindhout in Tho len op een vissersbootje." In zijn vrije tijd heeft hij vroeger getafel tennist en geschaakt, en ook is hij lid geweest van dc schietvereniging in Scherpenisse. Na zijn vut ging de Vossemeerder als koerier aan de slag. „Ik rijd erg graag auto." Sinds dat werk min der is geworden, heeft hij vrijwil ligerswerk opgepakt. Brengt twee keer per week maaltijden voor de dagopvang van Ten Anker naar Maartenshof en De Rozeboom. bezorgt eens per veertien dagen boeken voor de bibliotheek en is beschikbaar als via Vluchtelingen werk iemand vervoer nodig heeft. „Leuk om te doen allemaal", zegt hij. Zoals hij ook vrijwilliger is bij de vocdselbank in Sint-Maartens dijk. „Daarvoor ben ik acht weken

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7