Oesterfeest op Oosterschelde voor goed doel en gezelligheid Oproep 'Duurzame ontwikkeling niet alleen voor de groenen' 'Overal komen lelijke hekken' Succesvolle jeugdmusical in Oud-Vossemeer 'We gaan het heft in eigen handen nemen' 10 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 22 april 2010 Provincie maakt mogelijk Wilt u vrijwilliger zijn tijdens de Giro d'ltalia de Tour de France? ^Sluitingsdagen Provincie Gratis openbaar vervoer tijdens Koninginnedag Hagelkanon Collecte VBOK Hartstichting Een wat verdrietig begin, maar gaandeweg meer vrolijkheid in de musical 'Wereldbe roemd in heel Oud-Vossemeer!', die gisteren middag zijn première beleefde. 143 kinderen van de drie basisscholen in het dorp besloten dat ze al het slechte nieuws waarmee krant, te levisie en internet dagelijks komen beu waren, en dat ze er wat aan moesten doen. Kiwanisclub Tholen: 17.500 euro voor Metakids Inloopbijeenkomst Hedwige-Prosperproject Informatiebijeenkomsten Waterdunen Provincie Zeeland De Pi oviricie is vanwege Koninginnedag en Bevrijding dag gesloten op vrijdag 30 april en op woensdag 5 mei De Provincie maakt Koninginnedag op vrijdag 30 april extra feestelijk. U kunt deze dag gratis met de bus door heel Zeeland en Fast Ferry Vlissingen-Breskens reizen. Ze maakt het gratis OV mogelijk met een financiële bijdrage van 62.500 euro. Dus stap! u maar op en reis jf laa uv aats van feestelijke bestemming. Wij wensen u ;en gezellige dag toe! Zie ook: http://www.deqoedekantap.nl/fun/koninqinnedaq Colofon Redactie afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland. Opmaak Prepress Provincie Zeeland. Fotografie Albert de Vries (Giro d' Italia), Anda van Riet (Eerlijke handel). Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Of geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatie centrum. Via de e-mail infocentrumOzeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 14 00. Of schrijf naar Postbus 6001, 6330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis. Abdij 6, 6331 BK Middelburg De volgende Provinciewerk verschijnt 5 mei 2010. Provinciewerk Vrijdagavond heeft president Otto Wentholt van Kiwanisclub Tholen een cheque overhandigd van 17.500 euro aan stichting Metakids. Dit vond plaats tijdens een groot 'Oesterfeest' op de Oosterschelde aan boord van een rondvaartboot met bijna 500 gasten. IX' genodigden waren alle mensen die het goede doel Metakids gesteund hadden met een financiële bijdrage. Het feest werd opgeluisterd door ver schillende muziekbands, waardoor de vele gasten tijdens het diner op ver schillende dekken konden genieten van verschillende soorten live-mu- ziek. Anke Plas van Metakids was enorm blij met de schenking van het bedrag. „Het is ongelooflijk mooi. Hier kan Metakids zo veel belangrijk onder zoek mee doen", aldus de vrijwillig ster van Metakids. Zij was vanuit Am sterdam samen met Marike Groenendijk, moeder van drie kinde ren met een stofwisselingsziekte, af gereisd naar Tholen om de cheque in ontvangst te nemen. Anke bedankte Kiwanisclub Tholen hartelijk voor haar inzet en de schenking. Vervol gens las zij een brief voor van Pieter van den Hoogenband, die als ambas sadeur van Metakids optreedt. Anke vertelde verder dat Metakids stofwis- sclings- ziekten onder de aandacht brengt en fondsen werft om meer on derzoek naar deze ziekten mogelijk te maken. Hierdoor helpt Metakids deze kinderen aan een toekomst. Jaarlijks worden maar liefst 800 kinderen in Nederland met stofwisselingsziekten geboren. Aangezien er voor de mees te stofwisselingsziekten nog geen be handelingen zijn, overlijdt zeventig procent van de kinderen die een stof wisselingsziekte hebben voordat ze 18 jaar zijn. Kiwanisclub Tholen vond het belangrijk om Metakids te steunen in haar fondsenwerving. Kiwanisclub Tholen bestaat sinds 2008. Het is een vriendenclub die be staat uit ondernemers, mensen met vrije beroepen en leidinggevenden in het bedrijfsleven. Zij zetten zich in voor het goede doel. De club is inmid dels gegroeid naar 19 leden en hoopt binnenkort haar 20e lid te verwelko men. Met dat aantal zal de club bij Ki- wanis Nederland in aanmerking ko men voor het zogeheten charter, hét officiële hoogtepunt in de formering van de club en aansluiting bij de we reldwijde Kiwanis-organisatie. Deze Kiwanistraditie zal vermoedelijk eind van dit jaar plaatsvinden. Later dit jaar hoopt de club in ieder geval ook nog een motorrit en een voetbalwedstrijd tegen een profelftal te organiseren. Dat alles met dat ene motto: "serving the children of the world" (het steunen van kinderen we reldwijd). Dat bereikt Kiwanisclub Tholen onder meer dixir de inzame ling van geld voor het goede doel. President Otto Wentholt was 's och tends nog geïnterviewd door Omroep Zeeland over het Oesterfeest en als "Zeeuw van de Dag" benoemd. Hij vertelt: „De inzameling voor het Oes terfeest vindt jaarlijks plaats door de verkoop van dakpannen. Deze dak pannen worden elk jaar in de Ooster schelde geplaatst voor de oester- kweek op traditionele wijze. Een stukje cultuurhistorie uit deze streek werd hiermee zelfs in ere hersteld." In de periode 1860 tot circa 1960 wer den miljoenen witgekalkte dakpannen in de Oosterschelde geplaatst. Op de pannen moest oesterbroed vallen. Het was een arbeidsintensieve klus om de miljoenen pannen op te vissen en het oesterbroed er weer af te halen. Het af gestoken oesterbroed werd vervolgens opgekweekt tot consumptieoesters. Eindjaren vijftig werd de oesterkweek op die traditionele manier gestaakt. Ki wanisclub Tholen heeft het idee echter weer opgepakt en is ijverig aan de slag gegaan. Op dit moment liggen er rond de 1700 Kiwanis-dakpannen in de Oosterschelde. Kiwanisclub Tholen kweekt zelfs haar eigen oesters in spe ciaal gefabriceerde bakken. Deze oes ters hoopt zij over twee of drie jaar op haar eigen oesterfeest aan haar geno digden aan te kunnen bieden. De tocht was vanuit de haven bij de Bergse Diepsluis gestart en rond elf uur meerde de boot weer aan. Om een uur 's nachts was dc feestavond offi cieel afgelopen en kon Otto Wentholt tevreden vaststellen dat het oesterfeest ook dit jaar zeer goed geslaagd was. In de discussie over het anti-hagel- kanon in de commissie ruimte vori ge week heeft Rina .Ligtendag (CDA) niet gezegd dat fruitteler A. Alkema zich tegen de schade van hagel moet verzekeren zoals in het verslag in deze krant stond. Ze heeft letterlijk gezegd: „Wij willen zeker niet zeggen: laat het fruit maar ka pot hagelen, dan moet men zich maar verzekeren." Fruitteler A. Alkema maakte ge bruik van het spreekrecht. Hij liet weten dat hel kanon zestien keer is afgegaan, en niet zestig keer, zoals stond vermeld. Collectanten gaan vanaf maandag een week lang op pad in Sint-Maar tensdijk om te collecteren voor VBOK, een organisatie die opvang, voorlichting en hulpverlening biedt bij onbedoelde of ongeplande zwan gerschap. De opbrengst van de col lecte is bestemd voor extra opvang voor jonge moeders, die vanwege verschillende redenen niet meer bij hun ouders of partner kunnen blij ven wonen. De VBOK biedt opvang en begeleiding zodat ze na een be paalde periode weer een zelfstandi ge, gezonde en opbouwende toe komst tegemoet kunnen zien voor zichzelf en hun kind. Er is al een VBOK-huis in Gouda waar elk jaar meer dan 50 jonge vrouwen een be roep op doen. Er is plaats voor 20 jonge moeders en hun kind. Extra opvang is noodzakelijk volgens de VBOK. De collecte voor de Hartstichting heeft in Sint-Annaland 1491,74 eu ro opgebracht. Dc Hartstichting strijdt tegen hart- en vaatziekten, onder meer door wetenschappelijk onderzoek en voorlichting. Ook de PvdA ergert zich aan de hek ken die het waterschap plaats langs de buitendijken om het fietsen er on mogelijk te maken. Dat bleek op de jaarvergadering van dc afdeling Tholen in Haestinge. De Zeeuwse afdeling heeft er een amendement voor in de tas die op het congres van de PvdA op 25 april in Nijme gen ingediend zal worden, zei sta tenlid Marjan de Koster. „Dat er twee maanden niemand mag komen vanwege het broedsei- zoen kan ik begrijpen, maar daar buiten ook niet is grote onzin. Het is niet uit te leggen aan de mensen." Jan op den Brouw uit Sint-Maar tensdijk kende een voorbeeld van dc afsluiting van de dijk langs de Ou- delandpolder (tussen de Kastelijns- weg - lokaal bekend als de vêêk'oek - en de Gemaalweg in dc Noordpol der). Hij kon ook wel uitleggen waarom dat daar is gebeurd. „De dijk is een hoogwatervluchtplaats voor steltlopers. In de winter gaan ze de dijk over en gaan ze op het land zitten. In de polder. In de zo mer blijven ze op dc glooiing want dan staan er vruchten op het land en dan kunnen ze daar niet zitten." In feite eindigt aan de Kasteleins- weg het buitendijks fietspad vanaf de Oesterdam. De hekken zijn ge plaatst na dc dijkversterking enkele jaren geleden. Om te verhinderen dat fietsers bij laag water langs het hek over de glooiing hun weg ver volgen, zijn er zware betonblokken gelegd. P.C. Lagerwerf uit Oud-Vossemeer wilde weten of er dan binnendijks geen fietspad kan worden aange legd. Volgens Op den Brouw zou dat daar wel kunnen. De Koster er gerde, zich vooral aan de lelijke hek ken die overal zijn geplaatst. Gemeente wordt ondernemer om btw terug te vragen. De gemeente Tholen wordt voor de belasting dienst ondernemer, zodat de btw te ruggevorderd kan worden. B. en w. hebben dat besloten in verband met dc kosten van het WMO-vervocr, dc taxi voor gehandicapten en ouderen. Daarop zit 19% btw en wanneer de gemeente dat mag terugvorderen, scheelt dat een flinke slok op een borrel. Af te dragen, hoeft de ge meente niet veel, want op de inkom sten als de onroerende zaakbelasting en afvalstoffenheffing zit geen btw. Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl President Otto Wentholt van Kiwanisclub Tholen overhandigt de cheque aan Metakids-vrijwilligsters Marike Groenendijk en Anke Plas. De Provincie Zeeland en Waterwegen en Zeekanaal van Vlaanderen nodigen omwonenden en belangstellenden uit voor een inloopbijeenkomst over de natuurontwikkeling en recreatieve ontwikkelingswensen rond en in het Hedwige-Prosperproject. Deze inloopbijeenkomst is bedoeld om ideeën uit de regio te verzamelen voor onder ande re recreatief medegebruik van het nieuwe natuurgebied. U kunt uw ideeën bespreken en 'vertellen aan medewerkers van de Proviocie en Waterwegen en Zeekanaal. Ook zijn er projectmedewerkers aanwezig voor een nadere toelichting op de planologische procedure, planning van het pro ject en om vragen te beantwoorden. Datum woensdag 28 april 2010 Tijd tussen 16.00 en 20.00 uur Locatie Gemeenschapscentrum De Kauter, Hulsterloostraat 81 in Nieuw-Namen Geïnteresseerd? Kom dan ook naar deze inloopbijeenkomst. Contact Kunt u niet aanwezig zijn op 28 april, maar hebt u wel vragen of ideeën over het project7 Neem dan contact op met het projectbureau Natuurpakket Westerschelde via telefoonnummer 0118 - 75 21 16 of email: natuurpakketwesterscheldefdzeeland.nt 0p woensdag 28 april organiseert de Provincie twee informatiebij eenkomsten in het projectkantoor op Veerplein 5 in Breskens. Wij nodigen u uit om ook te komen. Zowel 's middags (tussen 15.00 en 17.00) als 's avonds (tussen 19.00 en 21.00 uur) kunt u terecht voor informatie over de ontwerpplannen en de verdere procedure. Uw reactie op de ontwerpplannen kunt u ons tijdens de informatie bijeenkomst laten weten. Waterdunen is een gebiedsgericht project ten westen van Breskens waarin Het Zeeuwse Landschap, Molecaten, de gemeente Sluis, het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen en de Provincie samen optrekken. Kustversterking wordt gecombineerd met recreatie- en natuuront wikkeling. Meer informatie op www.waterdunen.com Een betere wereld voor iedereen, gebaseerd op de vier vrijhe den die de Amerikaanse president F.D. Roosevelt ooit procla meerde. Een musical met een boodschap dus. Door dc kinderen met verve gebracht in de gesproken teksten en liedjes. Ze be gonnen met het lied 'Nieuws', waarbij ze allemaal een Een- drachtbode in de hand hadden. 'We pikken het niet', zongen ze. 'We gaan het heft in eigen handen nemen', zei écn van de hoofdrolspelers tegen de verzamelde wereldpers. Een homvolle theaterzaal in het dorpshuis - met vooral heel veel opa's en oma's op de tribunes - genoot van de optredens. Namens de stichting Oud-Vosscmccr 600 jaar opende Jos Hom mel de 'wereldgeschiedenismiddag', in Thools dialect. Aan het einde van de middag gingen de zes hoofdrolspelers met de 'pet' rond voor het goede doel van de stichting: een onderwijsproject in Brazilië. Ook gisteravond was er een voorstelling, en van avond is de laatste. De belangstelling was dermate groot, dat er eigenlijk kaarten te weinig waren. Stichting Oud-Vossemccr 600 jaar heeft deze week nog meer muzikale evenementen op het programma staan. Morgen is er een meezingavond met het Schorrekoor uit Sint-Annaland. En zaterdag treden het Koor lichte njiuziek A58, You Name It en The Inspirational Community Gospel Choir op. Beide concerten in de Vossenkuil zijn uitverkocht. Voor het openluchtspel Het geheim van Vossemeer, dat op 5, 6 en 8 mei op het dorpsplein wordt opgevoerd, zijn alleen voor de woensdagavond nog een handjevol kaarten beschikbaar. Mireille Zuidweg, Thijs van Zanten, Shannon de Lange, Hessel Mostert, Quincy Hoek en Rebekka Konijn vertolken Op onze website, www.eendrachtbode.nl, zijn meer foto's te de hoofdrollen in de musical 'Wereldberoemd in heel Oud-Vossemeer!' vinden van dc musical. In 2008 startte de Provincie met de uitvoering van het programma Leren voor Duurzame Ontwikkeling 2008-2011 (LvDO), onder het motto Van agenderen naar doen'. De projecten zijn financieel mogelijk gemaakt door de Provincie. Zij brengt nu een Duurzame Ontwikkelingskrant uit die deze uiteenlopende projecten laat zien waarbij het onderwijs, ondernemers en de overheid het leren voor duurzame ont wikkeling samen oppakken en daardoor steeds vaker de voordelen zien van een duurzame manier van handelen. Goede voorbeeld Een van de projecten uit deze krant gaat over gemeenten die werk maken van eerlijke handel met ont wikkelingslanden. Daarbij is de gemeente Goes koploper. Pascal Elegeert van COS Zeeland: 'Wij helpen gemeenten die graag Fairtrade gemeente willen worden. Je moet dan wel aan bepaalde normen vol doen. Het gaat bijvoorbeeld om aantallen fairtrade producten in supermarkten, kledingwinkels en horeca. Verder moet je als gemeente zelf het goede voorbeeld geven door eerlijk in te kopen en eerlij ke handel waar mogelijk mee te nemen als criterium bij aanbestedingen.' De knop om Gedeputeerde Marten Wiersma, verantwoordelijk voor de uitvoering van het programma van LvDO, geeft aan dat er veel geleerd én afgeleerd moet worden waar het gaat om duurzaamheid: 'We moeten leren verandering te accepteren, fouten durven te maken en leren vertrouwen op andere mechanis men. De knop moet om: we moeten leren leven van de rente en niet meer van het kapitaal. Om zo n omslag te maken, is het belangrijk dat heel verschillende categorieën mensen qua leeftijd, bezigheid en professie zich met duurzaamheid bezighouden. Het programma LvDO zet in op verbreding; duurza me ontwikkeling gaat iedereen aan en is niet alleen iets voor de groenen. Dat is een belangrijk leer punt van de afgelopen jaren.' Meer informatie De Duurzame Ontwikkelingskrant vraagt u gratis aan bij het informatiecentrum via telefoon 0118- 63 U 00 of e-mail infocentrum0zeeland.nl Zie ook: www.coszeeland.nl en www.fairtradegemeentegoes.nl Andere websites over LvDO: www.zeeland.nl/lvdo en www.senternovem.nl/lvdo Via de e-mail lvdoBzeeland.nl neemt u contact op met de Zeeuws programmacoördinator LvDO. Fairtrade gemeenten moeten voldoen aan bepaalde normen, waaronder de aanwezigheid van eerlijke producten in super markten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 10