'We willen dat u snel zelf weer uw eigen boodschappen kunt doen' Schutse bereidt zich voor op ramp Jaap Hage voor vierde maal beste bij Volvo STAP NU OVER EN SURF 2 MAANDEN GRATIS! elandNet Plaatselijk nieuws Calamiteitenoefening in woonzorgcentrum Sint-Annaland VERDUBBEU internet SNELHEDEN Donderdag 15 april 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Verkoping Schutse in Scherpenisse Inval Sagro geen effect op Raedthuys Wegwijs Marianne Velthuis opent met dubbel gevoel voedselbank in Smerdiek Collecte 'Meer geld voor minima' Intakegesprek Nu wint Stavenissenaar als manager De 43-jarige Jaap Hage uit Stavenisse heeft weer een reis naar de Volvofabrieken in Zweden gewonnen. Hij hoort voor de vierde keer bij de top van Volvo Neder land. Hage won dit keer de tweejaarlijkse competitie, de Volvo international service training award. Testcircuit Presentatie oude foto's Koninginnedag met volksspelen Reünie Afscheid J.W. Duvekot Dorpsgenoot aangehouden FAST4WARD INTERNETVAN ZEELANDNET tot 80 Mb/s Houke drie vissen Horeca Kruytenburg Jaarconcert Concordia Ervaar het zelf op www.zeelandnet.nl/fast4ward of bel 0113 - 377 770 voor meer informatie. Abonnementen vanaf €14,95 (2Mb/s) tallen personen zich hadden verza meld voor een horecagelegenheid in de Dorpsstraat en veel overlast ver oorzaakten. Onder hen bevond zich de 24-jarige vrouw. De andere per sonen variëren in leeftijd van 21 tot 28 jaar en zijn afkomstig uit En schede. Roosendaal, Zoctcrmeer, Dordrecht, Roermond, Spijkcnisse en Albasserdam. Poortvliet In het vcilingbouw aan de Vccrdijk- seweg in Scherpenisse houdt het dagactiviteitencentrum De Schutse in Oud-Vossemecr komende zater dag een verkoping. De opbrengst is bestemd voor de woonvorm aan de Coentjesweg die momenteel wordt gebouw. Nieuw op de groots opge zette verkoping is dat er uitleg is over brandbeveiligers dn dat er kaar sen worden gemaakt. Er zijn kramen met etenswaren, met onder meer brood, banket, aardappelen, groen ten en fruit en Zeeuwse streekpro ducten. Behalve dat zijn er ook boe ken te koop, speelgoed, hoeden en planten. Voor de kinderen zijn er al lerlei spelletjes. De verkoping duurt van 10 uur 's ochtends tot vier uur 's middags. De inval van de NMA bij Sagro in 's Hcerenhoek heeft geen gevolgen voor de sanering van de tuin van het restaurant-hotel Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk. Dat zei wethou der C.L. van Dis maandagavond in de commissie ruimte op een vraag van J. van 't Hof (ABT). Sagro is het bedrijf dat de verontreiniging in de tuin achter het oude gemeente huis in Sint-Maartensdijk moet gaan afdekken. Van 't Hof zei dat de Nederlandse mededingingsautori teit (NMA) een inval had gedaan bij het bedrijf in verband met kartelvor ming. „Wat was het moment waar op b. en w. besloten om het bedrijf opdracht te verlenen en de inval bij Sagro? Voor ons is dit op het randje. We moeten voorzichtig zijn om met zo'n ondernemer zaken te doen.'" Volgens Van Dis is het besluit al maanden geleden genomen, toen er geen sprake was van 'mogelijke kar telvorming'. „En dat heeft voorna melijk betrekking op de sloopactivi- teiten en niet op de sancringspoot van het bedrijf. Het bedrijf geeft aan daar geen schuld aan te hebben Het heeft ook geen gevolgen voor het opruimen van de vervuiling." De grens om gebruik te mogen maken van de voedselbank ligt voor een alleenstaande op 175 eu ro en met drie kinderen op een in komen van gemiddeld 300 euro per maand na aftrek van alle vaste lasten. Daar zit Jac van Tilborg (46) uit Sint-Maartensdijk naar ei gen zeggen ver onder. „Ik heb vijf tig euro per week te besteden met drie kinderen. Daar moeten we kleding van kopen, autorijden, schoolgeld van betalen en eten van kopen. Keken maar uit, dan blijft er weinig over." Zijn brandstof kosten worden nu wat minder, want de stichting Goed Ontmoet heeft vorige week een uitgiftepunt van de voedselbank geopend in Sint-Maartensdijk. Tot dan toe moesten Tholenaren naar Bergen op Zoom voor een voedselpakket. Elke donderdagmiddag tussen half twee en half drie kunnen mensen die niet veel te besteden hebben, naar de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat komen. Vrijwilligers delen dan etenswaren en kleding uit. De goederen zijn gif ten van supermarkten, agrarische bedrijven en andere sponsoren. Zij doneren hun overschotten aan de voedselbank. Sommige producten worden verdeeld over de vijf voed- selbanken van de stichting Goed Ontmoet in Zuidwest Nederland via het regionale distributiecentrum van de landelijke voedselbank in Til burg, andere komen direct naar Sint-Maartensdijk via lokale dona teurs. De voorraad wisselt wekelijks. Het is maar net wat er over is bij bij voorbeeld de supermarkt. Bij de opening in Sint-Maartensdijk, kun nen de cliënten onder andere kiezen uit zilvervliesrijst, oliebollcnmix, verse tomaten, cake en sokken. Al les staat uitgestald op een balie van tafels. De bezoekers lopen er in een vaste volgorde langs om hun zelf meegebrachte tas te vullen. Nu, bij de eerste dag, helpt (aftre dend) wethouder Marianne Velthuis de mensen met spullen uitzoeken. Zij is gevraagd om het uitgiftepunt, het eerste op Tholcn, te openen. Ze vindt dat het eigenlijk niet nodig zou moeten zijn dat er een voedsel bank is. „De gemeente Tholcn wil een sociale gemeente zijn. We heb ben tal van regelingen en toch heb ben mensen onvoldoende geld om boodschappen te doen." Velthuis vindt het goed dat dë voedselbank er is om de mensen te helpen, maar ze spreekt ook de wens uit dat men sen er niet te lang gebruik van hoe ven te maken. „Wc willen dat u snel zelf weer uw boodschappen kunt doen. Hetzij door een baan of door andere regelingen." Omdat veel mensen niet weten waarvoor ze bij de gemeente terecht kunnen, is voorzieningenconsulent van de gemeente Marja Boluijl elke r I I „Mag hij ook twee komkommers?", vraagt wethouder Marianne Velthuis aan de vrijwilliger van de voedselbank in Sint-Maartensdijk. Wim Zwagemaker 63) hoeft er maar éénzegt hij. „Ik ben maar alleen." laatste donderdag van de maand bij de vocdseluitgifte aanwezig. Zij gaat de mensen wegwijs maken in de regelingen die er zijn. „Er komen hier niet alleen mensen die langdu rig in de bijstand zitten, maar ook mensen met een hypotheek die veel te hoog wordt, omdat ze werkloos zijn geworden. Of omdat ze platweg niet met geld om kunnen gaan. Wij willen bijvoorbeeld via re-integratie mensen weer aan het werk krijgen of mensen met kinderen erop wijzen welke vergoedingen er zijn. Bij voorbeeld voor het zwembad of een bibliotheckabonnement. Als men sen niet weten dat ze dat vergoed kunnen krijgen, komen ze dat te kort. Heel veel mensen weten niet waar ze geld voor kunnen krijgen", zegt de wethouder. Jac van Tilborg heeft bij de gemeen te aangeklopt voor hulp, maar werd daar niet daar tevredenheid gehol pen. „Ze helpen je wel, maar op de verkeerde manier. Je krijgt geen geld." Hij heeft een eigen bedrijf ge had - verkoop van cosmetica en een thuiswcrkccntrale - maar dat is over de kop gegaan. „Dan weet de belas p I I I De hervormde gemeente Rehoboth in Sint-Maartensdijk heeft tij- I dens de viering van het heilig avondmaal op Goede Vrijdag een col- I I lecte gehouden voor de stichting Goed Ontmoet. Dat heeft 797,75 I I euro opgeleverd. De kerkgemeente wil waarschijnlijk vaker wat I I voor de voedselbank in Sint-Maartensdijk gaan doen. „Misschien I I een handje toesteken als het daar drukker wordt", vertelt diaken I Nelleke Slikker. Het geld wordt overgedragen aan de stichting. „Ik I denk dat de mensen die bij de voedselbank werken het beste we- I ten waaraan ze het kunnen besteden. Twee leden van de lokale partij ABT, Renate de Joode en Marja Bungener, zijn bij de opening van de voedselbank aanwezig. Ze willen weten wat de problemen zijn waar de cliënten van de voed- 1 selbank mee kampen en kijken of er een oplossing kan worden bedacht. Ze horen van veel mensen dat ze niet weten wat voor re- I gelingen er bij de gemeente zijn, maar dat probleem pakt de ge- I meente nu zelf aan met de aanwezigheid van voorzieningenconsu- I lent Marja Boluijt. De Joode en Bungener willen het feit, dat I mensen gebruikmaken van de voedselbank, op de politieke agen- I da zetten. „Het is afschuwelijk dat het zover heeft moeten komen, I maar het is een noodzakelijk kwaad. Veel mensen zeggen: 'Als je I geen zin hebt om boodschappen te doen, ga je maar naar de I voedselbank.' Maar zo werkt het niet, mensen moeten met hun I hele hebben en houden bloot." De dames weten dat er grote be- I zuinigingen op komst zijn, maar ze willen dat de gemeente de mini- I ma ontziet en als het even kan er toch meer geld voor vrijmaken. tingdienst je goed te vinden." Hij zit nu in een schuldsaneringstraject. Hij heeft wel ander werk gevonden. „Ik maak door het hele land leeg staande huizen dicht met stalen pla ten. Alleen zit ik nu in de ziekte wet." Voor zijn schulden is hij naar een particulier gegaan die aan schuldsanering doet. „Bij een vrouw op het industrieterrein in Tholen, ik kan niet op haar naam komen. Zij heeft mij wel goéd ge holpen. Als ik bij de gemeente was gebleven, had ik nog minder geld over gehouden." Hij is blij dat de voedselbank er is. Honger heeft hij niet, maar een warme hap komt niet dagelijks op tafel. „We moeten ge woon heel vaak brood eten." Er zijn in Tholen nu 25 gezinnen die gebruikmaken van de voedselbank. Verwacht wordt, dat dat aantal snel stijgt nu er een uitgiftepunt in de buurt is gekomen. Volgens Yvonne Holland van de stichting Goed Ont moet is met opzet voor Sint-Maar tensdijk gekozen, omdat die plek vrij centraal op het eiland ligt. Zo komen piensen zonder auto ook eer der bij de voedselbank, denkt ze. Er is ook een ander bijkomend voor deel. In Bergen op Zoom moesten mensen soms uren in de rij staan voor een voedselpakket. In Sint- Maartensdijk slaan de mensen vol gens de vrijwilligers van de stich ting binnen een kwartier weer bui ten, omdat het er minder druk is. In totaal heeft de stichting ruim 400 cliënten, verdeeld over de uitgifte punten in Bergen op Zoom, Oudcn- bosch, Ossendrecht, Roosendaal en Sint-Maartensdijk. De voorzitter van de stichting, Leo Meijer, denkt dat de komende jaren het aantal mensen dat gebruik maakt van de voedselbank alleen maar toe neemt. „Ook wij zouden graag de voedselbankcn willen sluiten, omdat ze niet meer nodig zijn. Als dat zo ver is, gaat de vlag uit. Maar ik denk dat we dat nog jaren kunnen uitstel len in deze tijd van recessie. Als je naar de verkiezingsprogramma's van de diverse partijen kijkt, dan wordt het er niet leuker op." Alle mensen die gebruik willen ma ken van de voedselbank, krijgen een intakegesprek. Daarbij moeten ze via bankafschriften inzage geven in hun financiën. „Veel mensen worden naar ons doorverwezen via de sociale dienst. Ze zijn dus al bij de instanties bekend, maar wij kij ken nogmaals of ze echt voor een voedselpakket in aanmerking ko men. Dat is niet het enige, we hel pen mensen ook door ze door te verwijzen naar andere organisaties. zoals stichting leergeld", vertelt Jan Moerland uit Halsteren. Hij is één van de vier vrijwilligers bij de stichting die de intakegesprekken voeren. Elke week is hij op een an dere locatie. Er wordt telkens voor mensen een termijn bepaald voor hoe lang ze de voedselbank nodig hebben op basis van hun situatie. „Bijvoorbeeld als iemand werkloos wordt, omdat zijn werkgever failliet raakt, vlak voor het storten van het salaris. Die moet zes weken wach ten voordat zijn uitkering wordt toegekend en in die periode doet hij een beroep op ons. Maar daarna is dat vaak niet meer nodig." Dus het kan zes weken zijn, maar ook vier maanden, volgens Moerland. „Het rouleert vrij snel. Normaal gespro ken komen mensen maximaal één jaar naar de voedselbank. Natuur lijk zijn er ook uitzonderingen, maar dat is sporadisch. Dan gaat het vaak over psychische toestan den." Bij de stichting Goed Ontmoet vin den ze het belangrijk dat mensen zelf naar de voedselbank komen om hun voedselpakket op te halen. Zo komen ze hun huis uit en doen ze sociale contacten op. Er kan ook een kopje koffie of thee worden ge dronken in het lokaaltje. In Bergen op Zoom is er zelfs een huwelijk uit voort gekomen, vertelt Leo Meijer. Velthuis ziet het liefst de voedsel bank zo snel mogelijk weer ver dwijnen. maar ze denkt dat die op korte termijn nog wel nodig is. „De werkloosheid is de laatste tijd sterk gestegen, dus het is lastig daar op korte termijn iets aan te doen. Ik denk dat het nog een jaar of twee- drie. ik zeg het voorzichtig, duurt voordat de economie weer aantrekt. De uitstroom van de babyboomge neratie begint nu langzaam aan op gang te komen. Die zijn inmiddels 60-plus." In Nederland namen 1100 medewer kers deel aan de wedstrijd: monteurs, receptionisten, magazijnbedienden en managers. Hagë is chef werk plaats bij Bleukens in Halsteren. „Ik had er helemaal niet op gerekend. De laatste keer won ik als monteur. Toen ben ik manager geworden van de werkplaats en heb nu als manager aan de wedstrijd meegedaan." In de voorronde moest Hage op het bedrijf /.elf een aantal vragen beant woorden. Aan de hand daarvan werd hij uitgenodigd om aan de re gionale ronde in Breda mee te doen. Er waren in totaal zes regionale ron des. „Daarvan gaan de beste vijftig door naar de finale. Dat is meestal in Bccsd. waar het hoofdkantoor is, maar dit keer was het in Utrecht. Er was nu een stukje ontspanning bij. Eerst speelden we de finale. Toen de jury de antwoorden bekeek, gingen wij karten." Hage was verrast toen hij de uitslag hoorde. „Het zijn toch weer andere vragen als die je als monteur krijgt. Het gaat een stuk breder. Niet alleen technische vragen maar ook over wetten en procedures." Hage werkt al bijna 22 jaar bij Volvo. Na de mts in Bergen op Zoom ging Hage me teen aan de slag in hei garagebe drijf. In de werkplaats werken drie monteurs, maar er is een vacature, zegt hij. „Het is op het ogenblik erg lastig om monteurs te vinden. On danks de recessie." Hij mag nu weer naar Gotcnburg in Zweden, naar het moederbedrijf. Voor de vierde maal. „Wc gaan met zijn achten uit Nederland. Uit heel de wereld komen dan de 200 win naars voor een rondleiding in de fa briek en het testcircuit. We krijgen de nieuwste ontwikkelingen te zien. Het is altijd leuk om het bedrijf te bezoeken." Advertentie I.M. avond muziek uit verschillende mu sicals voorbij. De muziekvereniging krijgt hierbij hulp van verschillende solisten en de blokfluitgrocpen van de basisscholen Het Kompas en De Luyster. De heemkundekring Philippuslandt houdt op donderdagavond 22 april van half acht tot half tien in het ver enigingsgebouw aan de School straat 2 een schcrmprcscntalie van oude foto's. Hiermee krijgen be langstellenden de gelegenheid om familiefoto's van (vroegere) bewo ners van het voormalige eiland en ansichten van dorpsgezichten van de plaatsen te bekijken. Jan Kcmpe- neers geeft commentaar bij de ge toonde beelden. In Anna Jacobapolder beginnen de activiteiten voor Koninginnedag om tien uur 's morgens met een aubade van muziekvereniging Concordia op het plein bij Ons dorpshuis. Kin deren worden een kwartier voor aanvang met hun versierde fiets op die plek verwacht. Na afloop krijgen de aanwezigen een 'glaasje oranje'. Om kwart voor elf beginnen de kin derspelen en de prijsuitreiking is di rect na afloop. Ook voor de mooiste versierde fiets, step of driewieler is er een prijs, 's Middags beginnen om half twee de volksspelen waar voor deelnemers zich ter plaatse kunnen aanmelden. Het programma gaat 's avonds om zeven uur verder met een kinderdisco in het dorps huis, gevolgd door een Koninginne- bal om elf uur. Bij de klassenfoto van de reünisten van de Koningin Julianaschool in de krant van 1 april is bij Koos van Strien uit Poortvliet alleen haar meisjesnaam vermeld. Haar volledi ge naam is Koos van Vossen-van Strien. Vervolg van Directeur Peter Kok heeft een bewoner gewei gerd en die is daar zo boos over dat die brand sticht in de Schutse in Sint-Annaland. Althans, dat is de situatie waarmee medewerkers van het woonzorgcentrum maandagavond aan de slag gingen. Ze oefenden samen met de be drijfshulpverlening en de brandweer hoe ze moeten handelen in geval van dergelijke cala miteiten. Ook de aanleunwoningen in de Vroonhof werden bij de oefening betrokken. Op de tweede verdieping van de Schutse is zo genaamd de boel op zijn kop gezet. Er vielen daarbij ook slachtoffers, uitgebeeld door leden van de LOTUS kring Zeeland. De medewer kers oefenden in groepen. Niet alles ging gelijk goed. Zo zat er een deur waarachter zoge naamd een slachtoffer lag op slot en niemand wist zo snel waar de sleutel lag. Via briefjes op de deuren konden de medewerkers zien of er wel of niet iemand in de kamer zat. Bewoners werden overigens niet bij de oefening betrok- ken.'Wat wel direct goed ging, was het blussen van de brand. Buiten, bij de goedereningang, sloegen de vlammen uit een stalen bak. Direct werd de brandblusser gepakt en het vuur ge doofd. Boven op de gang werd een slachtoffer aangetroffen. Die had vermoedelijk een gebro ken been. Alles werd gefilmd en van de ver richtingen werden aantekeningen gemaakt. Zo moet het de volgende keer nog beter gaan. Dc kerkenraad van de Gereformeer de Gemeente heeft afscheid geno men van ouderling J.W. Duvekot, die 19 jaar zijn ambt heeft vervuld waarvan 17 jaar als scriha (secreta ris). Hij deed al verschillende maan den geen secretariaatswerkzaamhe den meer omdat de kerkenraad dat beter vond in verband met justitieel onderzoek naar Duvekot in zijn functie als schooldirecteur. Diaken A.W. Bazen nam het secretariaat waar en blijft dat nu definitief doen. De kerkenraad gaat de kennis en er varing van Duvekot nog wel benut ten, want volgend jaar bestaat de Gereformeerde Gemeente 150 jaar en daarvoor gaat hij een herden kingsboek samenstellen met tekst en foto's. Is er al een nieuwe scriba, de ker kenraad i); nog op zoek naar een hulpkostcr omdat A. van Herwijnen ermee stopt. Koster J.G. Kleppe is nu op zoek naar een nieuwe assis tent. Een 24-jarige inwoonster is in de nacht van zaterdag op zondag sa men met acht andere personen aan gehouden in Heinkenszand. De po litie hield de groep rond half drie aan wegens dreigende wanordelijk heden, beledigingen het niet vol doen aan vorderingen. Dc politie rukte uit naar aanleiding van mel dingen over geluidsoverlast vanuit een feestzaal in het Bevclandse dorp. Enkele aanwezigen probeer den te voorkomen dat de politie het gebouw binnen trad. Een hondenge leider en enkele agenten gingen naar binnen en vorderden de aanwe zigen naar buiten te gaan. Diezelfde nacht was het rond kwart over twee weer onrustig doordat enkele tien Huib Houke heeft met drie vissen dc tweede competitiewedstrijd van hengelsportclub dc Knorhaan ge wonnen. De leden visten zaterdag in het water bij Stavenisse. Bertus Ho ving werd tweede en Johan v.d. Beek derde. Landschapscamping Kruytenburg heeft bij dc gemeente een verzoek ingediend voor een volledige hore- cavergunning voor haar cctcrij 't Essenebos. Burgemeester en wet houders verlenen hier medewerking aan. Ook wordt de uitbreiding van dc camping met tien standplaatsen goedgekeurd. Muziekvereniging Concordia houdt zaterdag haar jaarconcert om half acht 's avonds in dorpshuis de Wim pel. Onder dc titel Musical komt die Op de tweede verdieping van het woonzorgcentrum is een 'slachtoffer'aangetroffen. De medewerkers werken stap voor stap het protocol af en verdelen de taken om hulp te verlenen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9