'Welzijn en harde sector zijn meer in evenwicht gebracht' Tien huizen op erf kippenboer Nell Alkema wil geluid dempen, buren zien er geen heil in Uienbakker Van Meel laat huilen aan anderen over Jongeren SGP naar Straatsburg Donderdag 15 april 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Ze vindt dat ze als wethouder een belangrijke draai ten goede aan zaken heeft kunnen geven. Vond het een inte ressante baan. „Maar het is super intensief geweest." Als Marianne Velthuis (53) volgende week donderdag stopt, is ze op de dag af negen jaar in functie geweest. De eer ste vrouw in het dagelijks bestuur van de gemeente. Maar nu is het tijd voor andere dingen. „Want deze baan trekt zó'n wissel op je privéleven!" Stapel stukken Knoppen Wethouder Velthuis zet punt achter interessante, super intensieve hcuin Vossenkuil en Betho Meerderheid positief over plan AJP Boerenerf Hoge masten nog niet van de baan SGP, VVD en ABT willen proef anti-hagelkanon verlengen -J Armoedemonitor Burkina Faso PvdA praat over coalitieakkoord 23 jaar actief bij bedrijf in Sint-Maartensdijk Tijdens een druk bezochte afscheidsreceptie in het Mar kiezenhof in zijn woonplaats Bergen op Zoom heeft Rien van Meel afscheid genomen als directeur van uien- verwerkingsbedrijf Rieber Spn Holland uit Sint-Maar tensdijk. Hij toonde zich dankbaar dat zijn droom als 20- jarige vrachtwagenchauffeur was uitgekomen: leiding geven aan een internationaal opererend bedrijf. Druktemakerij CDA wil deel weg eerder aanleggen Hen paar uurtjes werk per weck. meer zou het raadslidmaatschap niet inhouden. Dat hield de PvdA-afde- lingsvoorzittcr Marianne Velthuis voor toen hij haar in de zomer van 1997 benaderde met de vraag om op een verkiesbare plaats op de kandi datenlijst te willen staan. „Maar die paar uurtjes, dat is dus écht geen waar! Het waren minstens tien uren. Want het gaat niet om de vergade ringen. maar om de zaken er om heen. De voorbereiding, bijeenkom sten waar je je neus wilt laten zien, beschikbaar wilt zijn voor mensen", blikte de Thoolse terug. Ze was ver baasd dat ze werd gevraagd, was nooit lid geweest van een politieke partij (stemde altijd Groenlinks), maar zei ja. De Eendrachtbodc sprdekt de wet houder, de afgelopen vier jaar tevens locoburgemeester, op haar kamer in het gemeentehuis. Op de eerste ver dieping. met uitzicht over de polders richting Poortvliet. Op de weg die ze dagelijks fietste toen het gemeente huis nog in Sint-Maartensdijk stond. Velthuis geeft toe dat ze sinds de ver huizing, ruim twee jaar geleden, aan fietsen veel minder vaak toekomt. „Maar ik heb een zwemabonnement genomen. Drie h vier keer per week ga ik zwemmen." Ze heeft net haar partijgenoot en opvolger Jan Oude- sluijs op bezoek gehad. Om hem bij te praten over dossiers. „Ik heb de ko mende dagen meer van die over- drachtsgesprckken. Mijn portefeuille wordt over meerdere wethouders ver deeld." In het voorjaar van 1998 debuteerde Marianne Velthuis in de Thoolse ge meenteraad. Ze vond de politiek inte ressant. Maar lastig te combineren met haar baan en het gezin. Drie jaar later - in april 2(X)I - had de partij een andere wethouder nodig, in de plaats van Sjaak Moerland die na een periode ziekteverlof afhaakte met persoonlijke problemen. Een minder plezierige kwestie, waarmee volgens Velthuis 'gelukkig voorzichtig is om gegaan om mensen niet te beschadi gen'. „De overweging in de fractie was bij wie de portefeuille het beste paste. En wie na dat ene jaar een vol gende periode van vier jaar verder wilde." De Thoolse werkte net ander half jaar als afdelingshoofd bij het bureau jeugdzorg in Tilburg. Ze kreeg tijdelijk verlof en zegde haar baan na een jaar op. Gemakkelijk was het be gin niet. „Een overdracht van dos siers was er in die situatie natuurlijk niet. Na een jaar heb je overal aan kunnen ruiken. Maar na vijfjaar kun je aardig wat lijnen uitgezet hebben." Ze herinnert, zich haar installatie om meerdere redenen. „Het was tijdens de raadsvergadering op maandagmid dag. Aansluitend was er een feestje. Maar toen ik naar huis wilde gaan, werd me een llinke stapel stukken aangereikt met de fxxxlschap: dat is voor de collegevergadering van mor genochtend. Ik heb tot negen uur 's avonds stukken zitten lezen!" Gedenkwaardig was ook, dal SGP'er Jan-Kees Koopman om principiële redenen tegen haar benoeming stem de, aangezien Velthuis vrouw is. La ter deed ook Johan Aarnoudse dat volgens haar. maar meldde het wel tevoren. Maar het is niet leuk en went nooit, zegt de scheidend wethouder. „Om iemand om zo'n reden af te wij zen, vind ik ongepast." Het gaat in haar ogen ook verder, omdat een raadslid tégen een kandidaat stemt van een coalitiepartner. Dat de Hoge Raad nu heeft bepaald dat de SGP vrouwen het passief kiesrecht niet mag ontzeggen, begrijpt Velthuis vol komen. „Een partij als de SGP laat zo'n- potentieel aan mogelijkheden liggen: de helft van de mensheid!" In de praktijk, de contacten met colle ga's, heeft ze overigens nooit proble men op dit vlak ervaren. De overstap naar het wethouderschap was een openbaring. „Als raadslid kun je je verhaal houden, en hopen dat het college iets met je mening doet. Maar je zit niet echt aan de knoppen. Word je wethouder, dan er vaar je pas wal een wereld er nog achter zit." Maar als ze in de begin tijd voorstellen kreeg over zaken als dakkapellen, vroeg de Thoolse zich wel af: moet ik me daar druk over maken? Via mandatering is dat in de loop van de jaren een stuk beter gere geld. zegt ze. En het gegeven dat je als wethouder, maar ook als raadslid, 'overal wat van moet vinden', is iets waar ze eveneens aan moest wennen. De afgelopen vier jaar had Velthuis Je gaat fors over het aantal uren heen dat voor deze haan staat, zegt scheidend wethouder Marianne Velthuis. 0,9. baan. „Maar dat gaal alleen over het salaris", zegt ze. „Je gaat fors over het aantal uren heen dat er voor staat. Vergaderingen voorbereiden bijvoor beeld, deed ik vaak op zondag. Daar kwam ik anders niet aan toe." Welzijn, volksgezondheid, sociale zaken, werk en inkomen, onderwijs, cultuur zijn de beleidsterreinen waar de Thoolse de afgelopen jaren 'over ging'. De wet maatschappelijke on dersteuning kwam er bij, en als speci aal project de Vossenkuil in Öud-Vos- semeer. Velthuis vindt dat er het nodige is bereikt. Vóór haar politieke carrière zette ze het Thoolse jeugd- cn jongerenwerk in de steigers. „Als wethouder vond ik dat er best wat meer voor de jeugd mocht gebeuren. .Ik heb de eerste nota jeugdbeleid naar de raad gebracht. En inmiddels is de jongerenraad Joth helemaal gcaccep- teerd.'"Het professionaliseren van hel peuterspeelzaalwcrk in verband met de komst van de vroeg- en voor schoolse educatie werd eveneens op gepakt. En wat volgens haar duidelijk is veranderd in Tholen: dat er meer aandacht is voor w'elzijn. Dat dit be leidsterrein en de 'harde' sector meer met elkaar, in evenwicht zijn. „Het is belangrijk dat er nu verbindingen worden gelegd. Bij het opstellen van een nota economische zaken wordt nadrukkelijk het sociale aspect be trokken. En bij het ontwikkelen van woonwijken moet je ook tevoren na denken over de leefbaarheid. Over wie daar komen wonen. Zijn het ge zinnen met kinderen, dan moet je ruimte reserveren voor speelplekken. Tholen is gelukkig een gemeente waar kinderen niet alleen op een smal stoepje hoeven te spelen." Vier jaar geleden kreeg Velthuis onderwijs in haar portefeuille erbij. Een bewuste keus, want ze wilde bij de verzelf standiging van het openbaar onder wijs betrokken zijn. Dat is in haar ogen op een goede manier geregeld. „De verzelfstandiging betekende een behoorlijke verlichting van de onder- wijsportcfcuille. Zo had ik bijvoor- beeld in plaats van maandelijks nu nog twee keer per jaar een overleg." Zelf vindt de vertrekkende wethouder veel voldoening in het kunnen reali seren van het Vossenkuilcomplex in Oud-Vossemeer. „Dat ging niet zon der slag of stoot. Wc werden gecon fronteerd met informatie over het ge bruik die niet klopte. Met gebruikers die er weinig fiducie in hadden dat er een goede voorziening terug zou ko men. En met onduidelijkheid over de beschikbare subsidies." Ook een kos- tenoverschrijding kwam om de hoek kijken. „Maar als het dan tóch lukt, en het staat er, dan geeft dat veel vol doening. Ik kreeg er publiekelijk een bedankje voor van de toenmalige prins carnaval." Dat de kunstwerken van Peter Alma en Lex Hom uit het afgebroken Markiczaat college be houden zijn voor Sint-Maartensdijk en een plek krijgen in een openbaar gebouw (Het nieuwe Haestinge - red.), daar is Velthuis eveneens blij mee. „Goed om te ervaren dat zoiets in Tholen óók kan." Een moeilijk dossier was sociale werkplaats de Betho. de sluiting van de vestiging in Tholen. „Dat is een moeizaam traject geweest, we heb ben moeten knokken om er wal uit te Een meerderheid van de gemeen teraad staat positief tegenover het plan van J. Nell om aan de Sluis- weg 8 in Anna Jacobapolder tien huizen te bouwen op de plaats van zijn kippenbedrijf. Het bestem mingsplan moet er voor worden aangepast maar varkenshouder W. van Alphen heeft er bezwaar tegen aangetekend. Volgens de varkenshouder is er geen rekening gehouden met de mogelij ke gcurhinder vanuit de veehoude rij. Hij verwijst naar een eerdere herziening van het bestemmings plan waarin één extra woning wordt toegestaan. En de voorwaarde dat de woonfunctie geen extra belem meringen voor de agrarische bedrij ven mogen opleveren. J. Nell lichtte toe dat er in de buurt nog nooit bezwaren zijn geweest te gen zijn stal met kippen, maar dat de buren nu dankbaar zijn dat hij er mee stopt. Volgens hem zit Van Alphen op 1200 meter en kan hij er geen last van hebben. Het CDA vond het een prachtig plan voor de leefbaarheid van de kleinste, woonkern, zei M. Ligendag-Quist. „Goed voor de school, dorpshuis en kerk." Ze keurde de bezwaren van Van Alphen af. Maar J.L. Hage (CU) wees er op dat er bij de herzie ning van de zesde wijziging geen medewerking is verleend aan het plan voor woningen aan de Mossel- hockseweg in Tholen. „Hier waren we bang voor. De kern is wat kan hier wel en wat niet. Maak haast met het maken van een landschaps beleidsplan. Dit is geen voorbeeld van verstening van het landschap maar het behoud van het open ka rakter is maatgevend." De CU wil eerst het beleid bepalen en de plan nen voor bouwen in de polder daar aan toetsen. „Dit is de omgekeerde wereld." J.J. van 't Hof (ABT) was het met de CU eens. Hij wees er bo vendien op dat de nieuwbouw con curreert met de bestaande woonwij ken. De VVD was het weer eens met het CDA. A. Fase noemde het een mooi en goed plan. Ook R. van Tilborg (SP) vond het een goed plan. „Het betekent een stuk bio-in- dustrie minder." P. Kraamer (SGP) vroeg zich af of er nu geen precedent wordt gescha pen. Hij noemde het gebouw nogal fors. „Het detoneert in het land schap." Hij wilde weten wat er ge daan wordt aan klachten van bewo ners over stankoverlast. Die zouden in de toekomst ongegrond verklaard moeten worden, zei hij. H. Nieuwenhuis (PvdA) juichte het plan toe. „De rommel verdwijnt. Liever verfraaien dan verstenen." Volgens wethouder K.A. Heijhoer is het een proefproject van de provin cie. Er is een team met deskundigen aan te pas gekomen om het plan te beoordelen. Volgens de wethouder levert het geen concurrentie op met bestaande woonwijken, maar krikt het het buitengebied juist op. Wach ten op het maken van een land schapsbeleidsplan zou volgens Hcijboer te lang duren. Hij wilde het plan van Nell niet ophouden. Heijboer zag ook geen probleem voor Van Alphen, hij weer het be zwaar af. Het bedrijf staat zo ver weg dat er maar een tiende van de toelaat bare norm zal worden gemeten. J.M. Aarnoudse (SGP) hamerde er op dat de bestaande ondernemers gevrij waard moeten blijven van eventuele bezwaren. „Hoe is dat te waarbor gen?" De wethouder zei daar geen waarborg voor te kunnen geven. Nell zei over de hoogte van het hoofdgebouw dat die niet uit vier bouwlagen, maar uit drie bouwla gen zal bestaan: begane grond, eer ste en tweede verdieping. Het ge bouw wordt 50 lang. 18 m breed en 12 meter hoog. Er komen vijf wo ningen in van 1200 kubieke meter inhoud elk. De fracties bleven verdeeld. Er was ook discussie over het feit of het nu een geval is voor de ruimte-voor- ruimteregeling (zoals bij de Mossel- hoek) of dat het een verbijzondering is van de regeling. Volgens Heijboer gaat het om een verbijzondering van het boerenerf en niet om de andere regeling. Over de ruimte-voor-ruim- teregeling komt een startnotitie. VVD, CDA, SP en PvdA waren voor het plan, SGP, ABT en CU maakten een voorbehoud. Volgens wethouder K.A. Heijboer is het tracé voor de hoogspartnings- Iciding over Tholen nog niet van de baan. Dat zei hij maandagavond in de commissie ruimte op een vraag van J.M. Aarnoudse (SGP). Die had gelezen dat het alternatief over Tho len definitief van de baan zou zijn. Hij wilde weten of dat klopt. Heij boer zei dat alle tracés opgenomen zijn in een studie naar de gevolgen op het milieu. „Wij achten het tracé over Tholen niet waarschijnlijk, maar officieel weten we van niets." De SGP-jongeren Tholen gaan op reis. Op 6 en 7 juli is er voor de leden een reis naar het Europees parlement in Straatsburg. Het doel van de reis is tweeledig: kennismaking met de nieuwe leden en een ontspannende afslui ting van het afgelopen seizoen. Vrijdagavond op de jaarvergadering in Meulvliet in Tholen konden jongeren zich al opgeven. Op 6 juli gaan ze naar Kehl vlakbij Straatsburg. De volgende dan gaan ze naar het Europees parlement waar ze rondgeleid worden door Europarlementariër Beider (SGP). De fracties van SGP. VVD en ABT willen de proef met het anti-hagel kanon van fruitteler A. Alkema aan de Veer hoekse weg in Sint-Maar tensdijk verlengen. Dan moet het geluid wel minder worden dan nu het geval is. Wethouder C.L. van Dis is bereid om die mogelijkheid te bekij ken, maar vindt het nu niet verantwoord om er mee door te gaan om dat er sprake is van schade voor de volksgezondheid van omwonenden. Dat bleek maandagavond in de commissie ruimte. De gemeente trok de vergunning in nadat uit onderzoek bleek dat de knal len onduldbaar zijn. Alkema en de ge meente komen echter met andere re sultaten van het onderzoek dat is verricht naar het geluid dat het kanon maakt. De adviesbureaus die ze er voor hebben ingeschakeld, moeten nu eerst samen rond de tafel om het daar over eens te worden. De fruitteler Alkema lichtte toe dat hij een extra demper op de machine gaat zetten. En dat het een extreem jaar is geweest met veel hagelbuien waar door het kanon 60 keer is afgegaan. „In mei, juni en juli zijn er twee keer zoveel hagelbuien geweest dan in an dere jaren. Ik heb zelf maar een klein beetje hagelschade gehad, ander fruit telers juist veel schade." En dat het aantal klachten met 91 maal. hem is meegevallen. Hij werd gesteund door M. van 't Westeinde van de ZLTO uit Borsele van een groep fruittelers die al meer ervaring heeft opgedaan met 9 anti-hagclkanonnen. Ze worden al minder gebruikt dan in het begin, ver telde hij. Het is ook een kwestie van gewenning. „Veel klachten komen uit onwetendheid." Een goede voorlich ting was wel noodzakelijk, zei hij. Een heel ander verhaal bracht me vrouw Koese van de Vccrdijkseweg in Scherpenisse naar voren. Zij vertelde dat Alkema haar heeft voorgehouden dat het geluid te vergelijken is met een langsrijdende vrachtwagen. Maar dat hel kanon daar 'in de verste verte' niet op lijkt. Dat er 91 maal geklaagd is, komt volgens haar ook omdat 'veel mensen niet weten waar ze moesten klagen.' De knallen van het kanon veroorzaken druk op de borst. Hun drie kleine kinderen werden er 's nachts wakker van. Ook al zou de fa milie van tevoren worden gewaar schuwd, is cr volgens haar niet mee te leven. „Het zijn echt harde knallen, om de zeven seconden, 20 tot 30 mi nuten lang." Volgens haar is ook nooit weten schappelijk vastgesteld dat het helpt, zei ze op een vraag van A. Fase (VVD) die er op wees dat er extra dempers opgezet kunnen worden. Fase pleitte er voor de proef met een jaar te verlengen. Hij zei dat de onder nemer streeft naar verbetering. „Om wonenden kunnen in een vroegtijdig stadium gewaarschuwd worden." Ook de SGP wil de proef verlengen, zei J.M. Aarnoudse. Zijn fractie ver wacht een reductie van het geluidsni- veau als de techniek wordt verboerd. „De klappen dienen een doel, dat is de bescherming van de oogst. B. en w. moeten samen met de ondernemer de weg vervolgen. Net zoals dat is ge daan met de varkenshouderijen om de geurhinder te verminderen." J.J. van 't Hof (ABT) sloot zich aan bij de SGP. De fracties zijn samen goed voor elf zetels, een krappe meerderheid. CDA, PvdA en CU voelen cr nu niet voor om de proef te verlengen. Volgens H. Nieuwenhuis zijn de conclusies van het rapport duidelijk en zijn de om wonenden 'behoorlijk de klos'. Ook M. Ligtendag-Quist (CDA) stelde de volksgezondheid op de eerste plaats. Zij vond dat de ondernemer zich maar tegen hagelschade moet verzekeren. „Het blijft de vraag of het verbeterd kan worden." Ze wees er ook op dat er geen beleid voor is vastgesteld, ook niet provinciaal of landelijk. Volgens wethouder Van Dis heeft Al kema er alles aan gedaan om omwo nenden te informeren. Ook is er overleg geweest tussen gemeente, on dernemer en omwonenden, maar de uitkomst was volgens hem steeds de zelfde: het anti-hagelkanon geeft zo veel overlast dat ze omwonenden vre zen voor schade aan hun woning en dat hun nachtrust wordt verstoord. „Iedereen heeft een ander gevoel bij overlast, maar wij moeten afgaan op een onafhankelijk onderzoek." Hij zei dat b. en w. in beginsel positief staan tegenover verbeteringen, maar dat er sprake is van rapporten die elkaar te genspreken. Bij nader onderzoek is gebleken dat bij 'het merendeel van de windrichtingen onaanvaardbare overschrijdingen zijn vastgesteld waard(x>r de gezondheidsschade op kan treden.' „Dat willen we niet op ons geweten hebben." De deskundigen van Alkema en de gemeente komen tot andere bevin dingen. zei Van Dis. „We staan tegen over elkaar, maar onze bewoners mo gen geen risico op schade lopen. Dat is een algemeen belang." Van Dis zei wel bereid te zijn om het heleid te heroverwegen als het aantal decibels drastisch wordt terugge bracht. André en Daphne Alkema voor het anti-hagelkanon in de boomgaard aan de Maartensdijk. halen." In het Belho-bestuur stond Velthuis, die viccvoorzitter was en is, op een gegeven moment alleen in de opvatting dat mensen in hun eigen omgeving moesten kunnen werken. Detachering dus. „Geen gemakkelij ke positie. De nadruk lag in die tijd v(x>ral op het industrieel bedrijf, wer ken in een beschermde omgeving. Maar de sluiting was ingrijpend voor veel mensen." Later vond'een be leidswijziging plaats en inmmiddels is een Ilink deel van de Bctho-medc- werkers gedetacheerd. De complete Thoolse grocnploeg is bij de gemeen te ondergebracht en ook bij Budel- pack is een groep wsw'ers aan de slag. Achteraf heeft de Thoolse wet houder dus gelijk gekregen. Een soortgelijke ervaring heeft Velt huis met de introductie van werkma- kelaars. „Ttxrn ik daar op een congres over begon, werd ik min of meer als gekke Jetje weggezet. Maar met zo'n functionaris - Tholen heeft er twee - zijn de lijnen een stuk korter." Het past helemaal in de brede inzet die Tholen nastreeft om mensen met een uitkering weer aan het werk te krij gen. „Iedereen is in beeld, dat is het sociale gezicht van onze gemeente." Ze heeft ook alles in het werk gesteld om het werkplein in het gemeente huis te behouden, toen dit door bezui nigingen bij het UWV dreigde te ver dwijnen. „Het is een service voor onze inwoners. Maar daarnaast kun je met alle betrokken partijen samen de zaak oppakken als mensen in de bijstand dreigen te komen." Als suc ces op dit vlak noemt ze de overeen komst met paprikateler 4Evergrccn in Sint-Maartensdijk waar enkele tien tallen mensen aan de slag kunnen. Af en toe windt de wethouder zich op, als over Tholen een heeld wordt geschetst dat niet klopt met de werke lijkheid. Zoals recent nog. toen de ge meente slecht scoorde in de armoede monitor van de vakcentrale FNV. „Dan trapje me op mijn ziel. Want ik weet hoe intensief we daarmee bezig zijn en hoeveel wc bereikt hebben." De vragenlijst bleek ambtelijk niet volledig te zijn ingevuld en dat kostte punten, maar daarnaast gaven de on derzoekers punten voor zaken waar niet expliciet naar was gevraagd. Velthuis liet het rectificeren. Ze kan overigens op het terrein van armoede- beleid nog op een aardig succesje bo gen. Want ze was op een conferentie in de gelegenheid een bepaalde kron kel in de wetgeving onder de aan dacht van de staatssecretaris te bren gen. Het had te maken met aflossingen die mensen met een uilke ring deden, waardoor ze vervolgens niet in aanmerking kwamen voor een kwijtscheldingsregeling. „Dat was heel krom. Een tijd later is cr een wetswijziging gekomen op dit punt." Kritiek kreeg Velthuis vorig jaar ten aanzien van "het bibliotheekbeleid, toegespitst op het sluiten van de uit- leenpost in Poortvliet. Maar zegt ze, de gemeenteraad is in dat dossier niet consequent geweest en dat maakt het buitengewoon moeilijk. „Ooit zei de raad: hel zal toch niet gebeuren dat de openbare bibliotheek ons meer dan een miljoen gulden gaal kosten? Ver volgens is een toekomstvisie vastge steld en met die opdracht ga ja aan de gang." De kosten liggen inmiddels ruim boven het genoemde bedrag. „Maar daarvoor heeft Tholen een bi bliotheekvoorziening waarvan de kwaliteit geborgd is, en de service aan doelgroepen is geregeld. „De bi bliotheek speelt (x>k steeds duidelij ker een rol richting het onderwijs. En de scholen hebben nu meer dan ze ooit gehad hebben. Zo kunnen ze zelf zeggen wat ze in de wisselcollectie willen hebben. Wc lopen in de regio voorop", aldus de wethouder. Velthuis vindt dat ze haar steentje heeft kunnen bijdragen en kijkt daar met een goed gevwl op terug. Een kri tische noot is er ook. „Ik had de jeugd in de volle breedte in mijn portefeuil le: welzijn, onderwijs, volksgezond heid, werk en inkomen, en cultuur. Ik heb daar profijt van gehad, en daarmee de gemeente. Maar het nieuwe college haalt het helemaal uit elkaar." Na volgende week neemt ze eerst een rustpauze. Om daarna nieuwe dingen op te pakken. „Verschillende provin ciaal werkende instellingen hebben me benaderd om freelance voor hen aan de slag te gaan. Daarnaast ga ik ontwikkclingsrciz.cn naar Burkina Faso organiseren." In dat West-Afri kaanse land woont Velthuis' dochter. De scheidende wethouder wil ook de eventuele attenties bij haar afscheid bestemmen voor projecten daar. „Ik vind het geweldig om op die manier iets voor de mensen daar te kunnen betekenen. Zij hebben het veel harder nodig dan ik", aldus Marianne Velt huis. Vanavond (donderdag) spreekt de PvdA over het coalitieakkoord dat is gesloten tussen SGP, PvdA. VVD en CDA. Jan Oudesluijs zal dat toe lichten. De leden kunnen daar op re ageren. Dat gebeurt op de jaarver gadering van de partij in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Verder wordt het werkplan besproken. De open bare vergadering begint om half acht. De als Onion Specialties begonnen onderneming kende in de loop der jaren allerlei namen, maar Rien van Meel bleef de stabiele factor. Niet dat het altijd gemakkelijk was om 23 jaar uienbakker te zijn, maar dat werk lag Van Meel toch meer dan spinazie uit de war halen, dat hij ook nog vier jaar deed. Met name de eerste jaren waren niet gemakke lijk voor de uienbakker en ook de laatste jaren had Rieber nogal wat tegenwind. „Het was niet altijd eenvoudig om de moraal en het en thousiasme op niveau te houden, maar als ik in de spreuk lees van de vesting Bergen op Zoom - duizend gevaren heb ik overwonnen - dan viel het bij ons eigenlijk wel mee." Dankbaar was Van Meel met name ook dat hij gezond zijn pensioen mocht bereiken. De directeur vroeg inzet en betrokkenheid van zijn me dewerkers. Ze moesten op tijd be ginnen. zich goed voorbereiden, al les schoon houden, beloftes houden, punctueel zijn en de afle- vertijden aan de klanten nakomen, zo vertelde verkoopdirecteur Marco Bolder, die 20 jaar met Van Meel samenwerkte. Maar de algemeen directeur leerde ook relativeren. „Betrokkenheid is van belang, maar je leven hangt niet van je werk af. Hèt belang van vrouw en kinderen dient ook op waarde geschat te worden, evenals lekker eten. een glas wijn en- vakantievieren in Zuid-Frankrijk." Bolder noemde Van Meel een warme, sociale, be trokken man. oprecht geïnteres seerd in het welzijn van zijn mensen. „Voor iemand die oor spronkelijk waterbouwkundig inge nieur wilde worden, ben je goed te recht gekomen", lachte Bolder. Hij noemde de vertrekkende directeur een .icoon'. „Je was een uienman in hart en nieren. Iemand die na ve le tropische jaren mag gaan genie ten van zijn vrijheid. Laat het hui len maar aan ons over", aldus Marco Bolder. Rien van Meel keek met trots terug op wat hij samen met zijn mede werkers in Sint-Maartensdijk heeft bereikt. „Veel succes met de verde re ontwikkeling van ons mooie be drijf. Recent hebben we gelukkig een paar nieuwe, uitdagende pro jecten gestart en ik hoop dat ik af en toe nog eens mag komen kijken hoe jullie de wereld veroveren." Vervelen zal hij zich niet. „Samen met mijn vrouw Renee zullen we wat vaker en wat langer naar ons heiden zo geliefde Frankrijk gaan. Ik word ook lid van de bibliotheek waar ongelofelijk veel interessants te lezen en te leren valt. En wc heb ben al een indrukwekkende lijst met karweitjes die thuis moeten ge beuren. Als ik mijn vrouw voor de voeten dreig te lopen, pak ik mijn nieuwe fiets of leer ik mijn klein zoon Cas fietsen. Want - om met II- ja Gort te spreken - laten wc ons ervan bewust zijn, dat al onze druk temakerij. al onze ambities, net als wijzelf, niets zijn dan voorbij dwar relende stofjes in de eeuwigheid", aldus Rien van Meel. Naast de bedankjes van ook heel veel Thoolse collega-ondernemers en attenties bood Marco Bolder hem een ingelijst historisch beeld van Bergen op Zoom aan. Van Meel wordt opgevolgd door een Deen: Tino Bendix. Het wil nog niet erg vlotten met de aanleg van een langzaamvcr- keersweg tussen Poortvliet en Tholen, maar CDA'er Rina Lig- tendag zag maandagavond in de commissie ruimte wel een licht puntje. „Is het niet mogelijk om een deel van de weg aan te leggen, van Welgelegen tol aan de Vrou- wendijk? Die grond is toch al van de gemeente. Dan zou dat voor rang kunnen krijgen." Wethouder C.L. van Dis noemde het een inte ressante optie. Hij zei het in het overleg met de provincie in te zul len brengen. De plannen van de provincie voor de langzaamvcrkcersweg lopen van 2015 tot 2025. J.L Hage (CU) had zich daarover verbaasd. Het duurt voor zijn fractie veel te lang. Bovendien worden er op provin ciale wegen, bijvoorbeeld op de oude Zeeuwse weg, ook trekkers toegelaten. Trekkers en andere landbouwmachines rijden nu nog door Tholen, over de Postweg. Ten Ankerwcg en Grindweg. Maar Van Dis zei dat b. en w. er naar streven om de uilvoering zo ver mogelijk naar voren te halen. „Daar zullen we onze uiterste best voor doen. Gezien de ernst van de situatie. We willen de veiligheid van onze kinderen waarborgen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7