ABT kritisch over rol gemeente bij De Waal Wereldberoemd in heel Oud-Vossemeer Gebruikers onthullen haas in steen bij ingang van Haestinge 'Ik had het aan zien komen, maar onze advocaten niet' Bibliotheek 1 1 imabo II De Supermarkt van Halsteren Wand- en vloertegels vanaf 6,95 p/m2 Werk aan brug Vossemeer Donderdag 15 april 2010 7ppiiWQP zie www.plus.nl MERCARI KOOPT DIRECT UW WONING! 0162-372211 www.mercari.nl direct meenemen! „Misschien ben ik wat minder scherp vanavond, maar de uitspraak van de Hoge Raad houdt de gemoederen van on ze partij flink bezig." Dat zei voorlichter Menno de Bruy ne van de Tweede Kamerfractie van de SGP vrijdagavond in Meulvliet op de jaarvergadering van de SGP-jongeren aan het begin van het debat over de voor- en nadelen van de monarchie en de republikeinse staatsvorm. Zijn er geen alarmbellen gaan rinkelen? ABT vindt dat de gemeente bij het faillissement van koekjesfabriek De Waal in Tholen beter bij de les had moeten blijven. Dat is de strekking van de kritiek die raadslid Han van 't Hof (ABT) maandagavond naar vo ren bracht in de commissie ruimte. B. en w. trekken er lering uit. Niet vrijblijvend Terrein afgekeurd NK supermoto Musical drie basisscholen viering 600jaar Hennep Poortvliet negen verdachten Stichting gemeenschap Sint-Maartensdijk óók voor Scherpenisse actief Gisterenmiddag hebben zestien gebruikers van Haestinge in Sint-Maartensdijk samen met wethouder C.L. van Dis een afbeelding van een haas onthuld in de muur bij de in gang van het nieuwe dorpshuis aan de Sportlaan. De haas verwijst naar het wapen van Sint-Maartensdijk. Al in 2002 werd er 3,6 miljoen voor het gebouw uitgetrokken, maar het duurde tot 2009 voordat de eerste paal de grond in ging. Er is totaal 5,4 miljoen euro voor nodig. Eind september wordt het gebouw opgeleverd. De stichting gemeenschap Sint-Maartensdijk wil een overkoepelend orgaan worden. "57S3- Wf ra éCIHIIIDi UTDIiiie voor autoschades bij alle merken ^IrP Mm üml El §11 3fl wwfapi. ''WBB \:j( fcr! -v^B jgH pp |b| complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij |fig S Kg EB H B 9; |H M' BÊ ggy H E K&|H SB *EM9^ Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Tholen, tel. 0166-607060 9| 1^1 91 99 91 91 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 openingstijden: ma-vr 13.00 -17.30 en zat 08.00- 12.00 Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164 - 27 15 00 www.logus.nl Menno de Bruyne bij SGP-jongeren over uitspraak Hoge Raad De Bruyne was die middag 'live ge tuige' geweest van de uitspraak van de Hoge Raad. de hoogste rechter lijke instantie in Nederland die be paalde dat de Staatkundig Gerefor meerde Partij aan vrouwen passief kiesrecht moet verlenen. „Ik had het wel aan zien komen, maar onze ad vocaten niet. Het is alleen nog niet duidelijk wat de verplichting is die door de regering moet worden be dacht. Wat gaat er gebeuren? Dat weet ik nog niet. De staat wordt op gedragen om maatregelen te nemen legen de SGP. Effectieve maatrege len om het passief kiesrecht voor vrouwen toe te kennen." Volgens De Bruyne lag de bal bij de Hoge Raad, maar ligt hij nu bij het demissionair kabinet. „De verwach ting is dat minister Hirsch Ballin van justitie met ons in gesprek zal gaan. Kijken wat de rek is, wat mogelijk en wat onmogelijk is. Bijvoorbeeld dat er een wetswijziging komt waar in de SGP gedwongen wordt om vrouwen op de kieslijst te zetten." Chr. Koopman vroeg of de uitspraak ook gevolgen heeft voor de Tweede Kamerverkiezingen op 9 juni, maar De Bruyne verwacht dat niet. „Daarvoor is de termijn te kort. De kandidatenlijst is uitgerekend van daag ingediend." De voorlichter, afkomstig van Zuid- Beveland, kon er ook nog wel een grapje over maken: „Het zou wel een bak geweest zijn als we een vrouw op de kandidatenlijst hadden gezet. Dan hadden we ons een hele boel ellende kunnen besparen. Maar onze vrouwen doen het niet." Op de lijst met kandidaten staan dertig namen, de eerste Zeeuw staat op de 27ste plaats: H. Dorst uit Ka- pellc Biezelinge. De uitspraak was teleurstellend voor de partijtop. Drie jaar geleden bepaalde het Gerechtshof in Den Haag nog dat de SGP ten volle een beroep kon blijven doen op de gods dienstvrijheid, de vrijheid van me ningsuiting en de vrijheid van ver eniging. De partij gaat onderzoeken of ze een beroep zal instellen bij het Europese Hof van de Rechten van de Mens. Dat moet binnen zes maanden gebeuren. Van 't Hof vroeg zich af of de ge meente nu niet veel te veel betaald heeft. De Waal heeft kosten voor verplaatsing vergoed gekregen, maar nu het bedrijf failliet is, wordt er ook geen nieuwbouw gepleegd. „Dat baart ons zorgen. Hadden we dat geld wel uit moeten betalen, nu er niets is gebeurd. Het gaat toch om een paar miljoen. Als we kijken naar de termijnen van betaling en wat er had moeten gebeuren, dan spoort dat niet. En bij de behande ling van het kredietvoorstel hebben wij indertijd gevraagd naar een be drijfsplan. Daar staat in wat er aan financiën nodig is. Achteraf was dit wel nodig geweest." Wethouder K.A. Heijboer verwees naar het contract 'waar iedereen zich aan moet houden.' „Wc hebben niet aan een ander soort contract ge dacht omdat toen, in 2007. alles goed leek te gaan. Er was geen noodzaak om te twijfelen. Er zijn contractterm ij ne n afgesproken Daar hebben we ons aan gehouden. Achteraf is het natuurlijk makkelijk praten." Van 't Hof nam geen genoegen met het antwoord. „Achteraf praten? In de loop van 2009 zou de nieuwe lo catie operationeel zijn. In 2008 is 1.2 miljoen betaald in 2009 1.1 ter wijl er niets gebeurt. Dan moeten de alarmbellen gaan rinkelen. Als de andere partij na het ontvangen van 2.3 miljoen euro geen nieuwbouw doet, waarom is er daar dan geen actie op ondernomen." Volgens Heijboer is er veel contact geweest over de te verlenen milieu vergunning en de bouwvergunning. „Er leek geen vuiltje aan de lucht. Er was geen sein dat er niets werd gedaan." Het raadslid wilde weten hoe con creet de aanvraag met tekeningen was, of hoe vrijblijvend. „Niet vrij blijvend, de tekeningen zijn aan dc welstandscommissie voorgelegd." J.M. Aarnoudse (SGP) mengde zich nu in de discussie: „Valt er hier le ring uit te trekken. Dat er bij de on derhandelingen andere contracten moeten worden opgesteld?" Heij boer erkende dat: „Dat worden on getwijfeld andere contractonderhan delingen." Een grote domper voor de organisato ren van het Nederlands kampioen schap supermoto. Onder anderen Adri Peene uit Oud-Vossemeer en Kees Matthijssen uit Poortvliet hebben zich ingespannen om die wedstrijd op 15 mei in Oud-Vossemeer te houden. Maar de landelijke motorcrossvereni ging KNMV heeft het terrein afge keurd. Dc baan die de organisatie no dig had voor het off-roadparcours is in mei niet beschikbaar. Er .wordt gepro beerd dc wedstrijd alsnog te organise ren, maar dan op 16 oktober. Chantal Walhout uit Stavenisse is Nederlands kampioen .judo EN VERDER... Oplaadpunt voor elektrische auto's geïnstalleerd op parkeerplaats gemeentehuis Botsing Postweg door nieuwsgierige man LIEFDE IS SMART; LIEFDELOOSHEID DE DOOD Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Advertentie I.M. Deze week Setallandse Jany Boogaard is kwart eeuw lid van muziekvereniging Euterpe De kinderen van Oud-Vossemeer zijn ondersteboven van al het slechte nieuws in de wereld. Ze proberen daarvoor een oplossing te vinden via de verschillende wereldleiders, die er stuk voor stuk op inspringen. Dat is kort gezegd het onderwerp van de musical die de drie Vossemeerse basisscholen volgende week opvoeren. In het muzikale toneelstuk, dat de titel 'Wereld beroemd in heel Oud-Vossemeer' heeft gekregen, passeren ook herkenbare plaatselijke gebeurtenissen de revue. Vanaf maandag moet het verkeer over de brug tussen Oud- en Nieuw-Vosse meer rekening houden met hinder vanwege werkzaamheden. Rijkswa terstaat gaat onder meer de slijtlaag vervangen op de zijkanten van het wegdek van dc stalen brugdelen. Van maandag tot en met zondag 25 april wordt aan het fietspad gewerkt. Fiet sers en voetgangers worden over de rijbaan geleid. Van maandag 26 april tot en met 2 mei wordt de rijbaan aan gepakt. Dan worden er verkeerslich ten geplaatst. Bij slecht weer kan het werk worden uitgesteld. Twee mannen en twee vrouwen uit Bergen op Zoom zijn vrijdagavond door de politie aangehouden in een woning in de Schoolstraat in Poort vliet. Ze worden verdacht van be trokkenheid bij het kweken en ver handelen van hennep in het pand. Diezelfde avond zijn ook bij de Kijkuit, de Heenweg in de polder een eindje over de Thoolse brug, vijf mensen aangehouden. Zij reden in een auto die de politie al vanaf Poortvliet had gevolgd, en die staan de werd gehouden omdat de agenten een sterke henneplucht roken. In de -^j kofferbak zijn negen vuilniszakken I met hennepplanten aangetroffen, die in beslag werden genomen. In de au to zaten een 25-jarige Thoolse, een man (20) en een vrouw (23) uit Ber gen op Zoom, en een man (38) en een vrouw (45) uit Steenbergen. Al le aangehouden personen zijn mee genomen naar het politiebureau. Het onderzoek loopt nog. Een politiewoordvoerder kon niet zeggen of beide zaken met elkaar verband houden. Miniworld de beste. De minion- derneming Miniworld, van acht leerlingen van het Calvijn college in Tholen, is de beste van Zeeland ge worden. Het idee om buttons te pro duceren en verkopen won vorige week de regionale wedstrijd, wat een cheque van 200 euro opleverde. Op de landelijke wedstrijd, in Am sterdam, werd Miniworld tweede. Marianne Velthuis zwaait af als wethouder van de gemeente Tholen De samenwerking tussen de scholen is in het kader van de viering van 600jaar Oud- Vossemcer. De stichting die alle festiviteiten coördineert, liet de musical speciaal voor deze gelegenheid schrijven door Mart Hcndrickx. Liefst 142 kinderen uit de bovenbouw van de basisscholen De Ark. Die Heenctrecht en Sint Anthonius doen eraan mee. De hoofdrollen worden vertolkt door Mireille Zuidweg, Thijs van Zan ten, Shannon dc Lange, Hcssel Mostert, Quincy Hoek en Rebekka Konijn. Achter de schermen zijn een heleboel vrijwilligers erbij betrokken om deze productie in goede banen te leiden. „Het is heel leuk om te doen. Hel allerbelangrijkste vind ik dat de drie scholen in al die weken oefenen, heel gemengd, in goede harmonie met elkaar omgaan. Ook de hoofdrolspelers hebben een goed contact met elkaar", vertelt Ingrid Bras die de choreografie en de algehele begeleiding voor haar rekening neemt. De scholen heb ben voor dc repetities tijd ingeruimd in de lesroosters. „We zijn begonnen met oefe nen op elk van de scholen afzonderlijk. De laatste vijf keer was met alle kinderen gezamenlijk in dc Vossenkuil op vrijdagmiddag. Het betekent dat naast een aantal liedjes gezamenlijk, ook elke school afzonderlijk enkele liedjes zingt." Met zo'n grote groep is het een hele aanpak, en woekeren met de aiimte. „Ik heb er v(x>r gestreden dat alle kinderen continue op het toneel zijn. Dat is voor hen het leukst. Daarmee hebben we het onszelf best moeilijk gemaakt, maar dat is creatief opgelost." Zie verder pagina 5. De 142 kinderen uit de bovenbouw van de drie Vossemeerse basisscholen hebben enthousiast gewerkt aan hun gezamenlijke musical. V.l.n.r. M. Vroegop (sv SmerdiekC. Lindhoud (Space Shuttle), J. van Tilborg Smerdiek Leeft), P. de Viet (Clarity), A. op den Brouw (trimclub Naks), T. van Gurp (Euterpe), C. Hu (Rieburch), H. Geluk (Joth), P. Poot (stichting gemeenschap SMD), wethouder Van Dis, J. Minheere (Juliana van Stolberg), M. Bentvelsen Jacoba van Beieren), J. Versluis (SHF), P. van Zijst (Thovo), T. Breure (evenementencomité) en J. van der Linden (Emergo). Arjan van Ommen (ondernemersvereniging Smalstad) ontbreekt. vorm zal volgens Poot ophouden te bestaan. „We moeten nog naar een nieuwe naam zoeken. Mogelijk schrijven we er een prijsvraag voor uit." Poot is zeer te spreken over het ge bouw. Iedereen kon van te voren zijn wensen kenbaar maken. Niet alle ver langens konden worden vervult. Voor korfbalvereniging Emergo is de sport zaal te klein, en de badmintonvereni ging Space Shutlle blijft last houden van te veel licht in de zaal waardoor de shuttles soms niet meer te zien zijn, zegt Corrie Lindhoud. „Maar dat is nu ook zo." Voor dc trimclub van Naks maakt het niet uit, zegt Diana op den Brouw. „Voor ons is hel allemaal goed." Ze geeft Corrie een bemoedi gend klopje op de schouder. De bouw van het nieuwe dorpshuis heeft door de vorst enige vertraging opgeleverd. Toch denkt Cats dal dc oplevering eind september zal plaats vinden. In het najaar kan dan het ge bouw worden geopend. In het bedrag van 5,4 miljoen euro zit ook 80.000 euro subsidie van de Europese Unie en 150.000 euro subsidie van het plattelandsontwikkclingsprogramma. De architect vertelde dat de muur schildering van Peter Alma in de grote zaal op dezelfde hoogte komt te hangen als in de kantine van de technische school. Voor het glas werk van Lex Hom was het lastiger om een goede plek te vinden. Dat komt in het dak van de foyer. „We hebben gekeken naar de feestzalen in Las Vegas. Daarom komt hij in het plafond. Overdag valt het licht er door naar binnen, 's avonds wordt het verlicht. Het is echt een gebouw voor Sint-Maartensdijk met een band met de geschiedenis. Het nieu we gebouw wordt 1900 vierkante meter groot, met sportzaal, feestzaal, muziekruimte en vergaderruimten. Het huidige Haestinge blijft nog 5 tot 10 jaar staan, zegt Cats. „Dat is helemaal afhankelijk van de plannen voor de Geertruidapolder." Daar moet een nieuwe woonwijk voor het dorp verrijzen. De architect liet aan de bezoekers voor de onthulling plaatjes zien van de mogelijke toe komstige ontwikkeling. Daarop is te zien dat de voorkant van Haestinge aan de nieuwe toegangsroute komt te liggen, tussen het dorp en de nieuwbouwwijk. Van Dis ging terug in de tijd van het dorp en de bouw. „Een geschie denis die ik eerder heb vergeleken met een goed boek: een lange aan loop voordat het plot tot een climax komt. Dc verhaallijnen waren in het begin wat warrig. In samenwer king met de stichting Gemeen schap Sint-Maartensdijk en be trokken verenigingen is een kwa liteitsplan opgesteld dat in septem ber 2008 is aanbesteed, waarna Cordeel Nederand BV en RDBM Architecten en Adviseurs de han den ineen sloegen voor het ont werp. Een en ander heeft ertoe ge leid dat we zijn aanbeland in het allerlaatste hoofdstuk van ons ver haal: het hoofdstuk waarin de bouw van start gaat met het leggen van een symbolische eerste steen, welke verwijst naar de vroegste ge schiedenis van het dorp. Voorzitter Tom van Gurp van mu ziekvereniging Euterpe was de eer ste die met een elektrische schroe vendraaier een smalle strip los mocht maken. Bij elke strip die yer- volgens verwijderd, werd kwam er een stukje van dc afbeelding, de 'eerste steen', vrij. Langzaam maar zeker sprong de haas tevoorschijn. Cecil Hu schroefde namens de Rie burch de laatste plank los. Van Dis onthulde vervolgens de granieten steen ónder de haas waar alle namen van de onthullers en wat ze verte genwoordigen, in zijn gebeiteld. Het idee om de haas te gebruiken is be dacht door ambtenaar An Cats, Van Dis en de architect Gertjan van Eek. Cats: „Dc wethouder vond het be langrijk dat het gemeenschappelijke tot uitdrukking kwam. De combina tie haas met Haestinge vonden we passen bij het gebouw" Penningmeester Peter Poot van de stichting gemeenschap Sint-Maar tensdijk mocht ook een stukje bloot maken. Hij was als langstzittend be stuurslid - 12,5 jaar - gevraagd om mee te doen. „We zijn nu bezig met de afwikkeling van het oude Haes tinge. Sinds vorig jaar zijn we geen eigenaar meer en is het naar de ge meente gegaan. Als stichting zijn we nu bezig om alle verenigingen uit Sint-Maartensdijk en Scherpenisse onder een koepel te brengen. We hebben er al veel gesproken. Er is veel animo voor. bleek uit de verga dering van de donateurs. Met elkaar kunnen wc alleen maar sterker wor den." De stichting in de huidige

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1