Takken deels door mensen bewerkt Botsing Postweg door nieuwsgierige man Heropening weekmarkt trekt niet alleen Smurdiekenaers Voorjaarstocht wandelclub Vosmeer smaakt naar meer volgens bestuur Tholenderwijs Smerdiek leeft! SMERDIEK LEEFT!! is op zoek naar nieuwe leden! Vervolg openbare bekendmakingen Dansmarathon in Poortvliet Mooi weer en standwerkers maken centrum stuk levendiger Nieuwenhuis valt over poster ABT Donderdag 15 april 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Opgraving veenpad Lageweg bij Poortvliet Uit het onderzoek naar de opgraving bij de Lageweg in Poortvliet blijkt dat er geen sprake is van een boerderij. Volgens archeo loge Ilona van der Weide van de Scez gaat het nog steeds om een takken- of veenpad. „Een deel van de takken is niet bewerkt, een ander deel is wel bewerkt. Het is een mengeling van natuurlijke takken en van takken die door mensen zijn bewerkt. De hele structuur is door mensen handen gemaakt. Dat staat wel vast." Absoluut succesvol, zegt Cor den Haan van de Groente broer uit Sint Philipsland vrijdagmiddag op de week markt op de Markt in Sint-Maartensdijk. Hij staat voor zijn grote groente-en fruitwagen met een apparaat ana nassen van de schil te ontdoen. Het is mooi weer, de stemming is opperbest. Zeker nu de weekmarkt, waar gewoonlijk vijf of zes vaste marktlieden staan, is uitge breid met acht standwerkers. Aanvulling Ze bouwen het langzaam op. „We hebben 25 kilo meter gelopen. Voor de eerste keer zo ver", zeggen Connie en Ardy van der Zande uit Oud-Vossemeer. Het zijn prille leden in de wandelwereld, maar ze zien het als een uitdaging om steeds grotere afstan den te lopen. Daarom is de tocht van de stichting Vos meer 600 van afgelopen zaterdag, een goede op warmer. Dat vonden meer wandelaars. De splinter nieuwe tocht trok dit weekend 426 deelnemers. De meesten, 180 wande laars, kozen net als Ardy en Connie voor de 25 kilo meter. De grootste afstand, 40 kilometer, trok er 61 Nieuw wandelevenement voor verjaardag Oud-Vossemeer trekt 426 deelnemers Vrienden week 15 Donderdag 15 april 2010 Tijdens de nationale sportweek houdt de gymnastiekvereniging BEP uit Poortvliet woensdagmid dag een dansmarathon. Het is be doeld voor kinderen van 4 tot 16 jaar, vertelt bestuurslid Bianca Uijl van BEP. „We doen mee aan de sportweek omdat de jeugd steeds minder beweegt. En om wat mee bekendheid te geven aan onze ver eniging." De marathon vindt plaats in de gym zaal aan de Burgcmeet en wordt ge geven door instructeur Pim Fontijn. Er is eerst een warming-up. Er wor den volgens Uijl drie dansen aange leerd: zumba tomic. streetdance en breakdance. De laatste dans wordt door een andere instructeur gegeven. Op donderdag 22 april houdt BEP een open les in 't Ouwe Raed'uus. Die duurt van kwart over zes tot kwart over negen. een aantal maanden duren. De vind plaats wordt nu nog verder in kaart gebracht. Vrijdag schraapte een van de veldondcrzoeker de wanden ver der af. Ze legde een veenbreuk bloot. Van der Weide: „Op de veen laag zijn afzettingen van klei door overstromingen gekomen. Die zijn veel zwaarder dan veen. Veen klinkt in en dan komen er scheuren in het profiel. Die lopen vol met klei." In de donkerbruine laag veen is duide lijk een grijze baan te zien. De on derzoekers hebben de put nu zo ver uitgegraven dat ze al bijna op de diepte van de sloot zijn gekomen. Deze week wordt het werk afge rond. Volgens Van der Weide bevat een aantal takken wortels. „Die waren dus levend en zijn voor een deel door het pad gegroeid." Omdat er verder geen andere vond sten zijn gedaan, wordt nu uitgeslo ten dat er een nederzetting is ge weest. Over een aantal weken hoopt Van der Weide meer te kunnen zeg gen over de periode waarin het pad is aangelegd. „De punten van de staanders zijn afgeslagen met me taal. Het kan dus de Vroege Brons tijd of de Vroege Ijzertijd zijn. Voor Tholen blijft het tot nu tot nog steeds de oudste opgraving." Alles wat er verzameld is, wordt in het laboratorium onderzocht. Daar komt een rapport over, maar dat kan Is de gevaarlijke situatie bij de T-splitsing van de Kadijk met de Postweg opgelost met een extra rijstrook, botsen er op dat punt toch nog twee auto's op elkaar. Maar het lag ditmaal niet aan de weg, maar aan wat er naast de weg te zien is, ontdekt tijdens de aanpassing. „Eens even kijken wat ze daar aan het doen zijn", moet de - volgens de poli tie- 'oudere' man gedacht hebben toen hij vrijdagmiddag rond drie uur de plaats van het archeologisch onderzoek langs de Post weg ter hoogte van de Kadijk passeerde. Hij zette zijn brommer tegen een paal aan de kant van het fietspad en stak de weg over. Daarbij moest een automobilist op de rem trappen. Een 19-jarige vrouw uit de gemeen te Tholen zag dat blijkbaar te laat. Zij botste op haar voorganger. Haar auto moest wor den weggetakeld. Volgens de politie was er alleen materiële schade. De overgestoken man kwam met de schrik vrij. Hij heeft als nog een kijkje door het dranghek om de sloot genomen, terwijl hij de politie te woord stond. Cor den Haan is dik tevreden over de nieuwe standplaats van de weekmarkt in Sint-Maartensdijk. Het trekt veel publick. Den Haan is heel tevreden. Zijn omzet is geste gen, al is het nog maar de tweede keer dat hij op de Markt staat. Met vier man personeel is hij aanwezig. Ze hebben het vooral de eerste helft van de middag druk gehad. „Er zijn alleen nog wat problemen met auto's op het plein, maar dat zal na een paar weken wel over zijn." De gemeente plaatste er verbods borden. Twintig parkeervakken voor de Rabobank zijn bezet door de wagens en de standwerkers. Er is ook een bord neergezet waarop staat dat de wegsleeprcgcling voor auto's van kracht is op vrijdagmid dag. Zover is het niet gekomen. Er zijn geen auto's weggesleept. Wel is voor de heropening van de week markt de rijbaan voor café Smcr- diek afgesloten voor hel verkeer. Jol problemen heeft dat niet geleid. De parkeerwachter was op lijd aan wezig om de eigenaren van de au to's op te sporen, zegt Hendrik Jan sen van de Textielhandel uit Poortvliet. Ook hij is zeer te spre ken over de verhuizing en de her opening. „Geweldig. Het was heel druk. Voor onze handel was het ook goed. We hebben heel veel positie ve reacties van de klanten gehad. Natuurlijk was het uitgelezen weer. Het heeft continue gelopen." Jan sen is blij dat het zover is. Het plan om te verhuizen naar de Markt lag er al een poosje. Met de herinrich ting van de Markt is er rekening mee gehouden. Er is een kast ge plaatst waar stroom uitgetapt kan worden. „Ik zeg altijd dat de week markt op de Markt thuishoort." De acht standwerkers trekken extra bekijks. Knippen is knoeien, snij den is snoeien, luidt de tekst bij de man die snoeigerccdschap aan de man proberen te brengen. De Belg Rudy Dclaere van Rubens Pralines verkoopt zakken met spek ken en bonbons. „Popperdeplop, al les moet op," roept hij om klanten te lokken. „Ik ben heel tevreden. We hebben heel veel verkocht. We zijn bijna leeg. Het is de eerste keer dat ik naar Smurdick kom. Het is me opgevallen dat de mensen zeer vriendelijk zijn. Het is een uitster vend ras." Ook de 'wonderglasdoek uit Duits land' wordt aanbevolen door een van de gasten. En er is een stand met poppen. Dat geeft wat extra kleur aan de weekmarkt. Die trekt veel aandacht, van volwassenen maar ook van kinderen. Volgens Jansen zijn het niet alleen inwoners van Sint-Maartensdijk die de weekmarkt bezoeken. „Ik heb mensen gezien van Scherpenisse, Stavenisse, Poortvliet, Sint-Anna- land en Sint-Philipsland. De stand werkers waren ook tevreden. Ze gaan bekijken of ze vaker kunnen komen. Niet elke week want dat is niet mogelijk. Het zou een welko me aanvulling zijn." Cor Bogers van de Bolle Bo uit Sint-Maartensdijk is ook te spreken over de verkopen in zijn stand met kleding. Maar hij had wat meer vuurwerk verwacht van de stand werkers. zegt hij. Maar ook hij is te vreden. PvdA'er Henk Nieuwenhuis viel maandagavond in de commissie over de poster van ABT die raadslid Han van 't Hof aan het blad voor zijn tafel had gehangen. De opvallende gele poster was hem een doorn in het oog. Wordt dal de gewoonte om posters in de raadzaal te plakken Het is toch geen ver kiezingstijd meer. Is dit wel geoorloofd? Laten we alsjeblieft met een scho ne lei beginnen." J.M. Aarnoudse (SGP) vroeg of Van 't Hof het eens toe wilde lichten. Voor zitter M.J. Klippel achtte de poster overbodig, zei hij. Maar Van 'l Hof zei dat hij het reglement van orde er maar eens bij moest pakken. „Er staal niks over in." Klippel beaamde dat. „Dat klopt, ik kan het op grond van het re glement niet verbieden. Het is aan de commissie om een voorstel in te die nen als u hqt reglement aan wil passen." De politie neemt de schade en de oorzaak van de aanrijding op, terwijl de overgestoken man door het gaas naar de gevonden sporen in de sloot tuurt. Hoeveel hij er had verwacht? „Nul", zegt organisator Leen Pland- soen. „Want de tocht is helemaal nieuw." Maar de wandelsportclub Vosmeer is dat niet met de jaarlijkse Zcvendorpentocht. Daardoor weten veel mensen het eiland al te vinden en er is de nodige informatie uitge gaan richting de wandelsportbond. Ook bij de winterwandeltocht in fe bruari in Sint-Maartensdijk zijn de deelnemers al gewezen op het be staan van de wandeltocht Vosmeer 600 en daar waren al enthousiaste reacties te horen. Dus Plandsoen spreekt eerder zijn angst uit voor wat had kunnen gebeuren, want hij heeft toch 25 vrijwilligers op de been gebracht om alle posten te be mannen. Hij is in zijn nopjes met de grote belangstelling voor de tocht. „Ik vind het een mooi aantal", zegt de voorzitter. Zo mooi zelfs, dat het bestuur van de wandelclub erover denkt de tocht volgend jaar weer te houden. Er is volgens Plandsoen een anderp route uitgestippeld dan bij de Ze- vcndorpentocht. Daardoor zijn lo pers op nog niet ontdekte plekjes gekomen. „Ik kreeg zelfs van Tho- lenaren reacties als hebben wij dat op ons eiland? Dat wist ik niet. Dat is toch mooi hé, dat je zelfs van de eigen inwoners zoiets mag horen." Hij heeft het dan wel over de wan delaars die wat verder zijn geko men dan het rondje rond het eigen Anita Goedegehuure (rechts) en Helma en Frans Verhees hebben zaterdag de wandelschoenen aangetrokken om mee te doen met de wandeltocht Vosmeer 600 ter ere van het zesde eeuwfeest van hun dorp. Hun tocht ging onder andere over de Roolandsedijk. dorp, zoals bij de vijf en de tien ki lometer. Die hebben respectievelijk 15 en 51 lopers getrokken. De 15 kilometer is met 119 lopers ook een populaire afstand. Die gaat dan ook verder de polder in, langs minder bebouwde wegen. Zoals de Zoeten- dijk. Roolandsedijk en Tichelaars- weg. De route voor de 25 kilometer heeft de wandelaars langs de Zwarteweg, Paasdijkweg, Van der Slikkewcg, Oudelandsedijk en Luchtenburgsc- weg geleid. De kantine van voetbal club Tholense Boys is rustpunt om vervolgens via de Molenvlictsedijk en de Molenweg weer bij het start punt De Vossenkuil in Oud-Vosse meer te komen. Bij de 40 kilometer is het CVAB aan de Roolandsedijk na zeven kilo meter het eerste rustpunt. Van daar uit wordt richting de familie Hage aan de Vccrdijkseweg gelopen waar de volgende versnapering kan wor den genuttigd. De wandeling gaat verder via de Spuidamstraat en de Westkerkseweg richting de Zeester in Gorishoek. De wandelaars zijn dan bijna op de helft van hun tocht. Ze passeren Strijenham, rusten bij camping de Striene en vervolgen dan hun weg richting Tholen via de Ceresweg. Gemaalweg. Kruittoren, Vossemeersepoort, Zuid Oudaan naar ook de kantine van de voetbal club aan de Zoekweg. Van daaruit gaat de route verder als die van de 25 kilometer. Jolanda de Wolf uit Steenbergen drinkt na afloop een drankje aan de bar in de Vossenkuil. Zij heeft met een groep van vijf lopers meege daan aan de tocht. Haar man heeft de 25 kilometer achter de rug, zelf heeft ze 15 kilometer gelopen. „Omdat we vannacht om drie uur thuiskwamen." Ze is een grotere af stand gewend. Ze is nog maar pas begonnen met lopen en krijgt steeds meer vrienden enthousiast om mee te doen. Vorig jaar liep ze voor het eerst mee in de Zevendorpcntocht. Gelijk 50 kilometer. Maar dat vindt ze achteraf gezien toch wel een beetje te gortig. Connie en Ardy van der Zande bou wen het rustiger op. Zij zijn twee jaar geleden begonnen op de tien ki lometer van de Zcvendorpentocht. Vorig jaar liepen ze de 20 en nu gaan ze voor de 30. Dorpsgenoot Leo Havermans draait er zijn hand niet voor om. De bedenker van de Zevendorpcntocht loopt wekelijks afstanden van 25 kilometer. En van de zomer gaal hij naar de vierdaagse in Nijmegen. „Vier keer de 40", zegt hij zonder blikken of blozen. Beste inwoners van Sint-Maartensdijk, Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend dat ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt Gemeenteblad Tholen nummer 04 - 2010 Tegen betaling van de kosten kan daarvan afschrift worden verkregen. In het Gemeenteblad Tholen worden de integrale teksten van algemeen verbindende voorschriften (verordeningen e.d.) gepubliceerd. Dit nummer van het gemeenteblad bevat: 1. Het besluit van het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Tholen van 13 april 2010 tot vaststelling van het aanwijzingsbesluit voor vier kampeer plaatsen in de Gemeente Tholen. Toelichting punt 1: Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen heeft op 13 april 2010 besloten vier kampeerplaatsen op de Contr'Escarpe in Tholen aan te wij zen, waar het gedurende de periode 1 april tot 1 oktober 2010 is toegestaan campers te parkeren ten behoeve van recreatief verblijf. De kampeerplaatsen zijn gesitueerd naast de havenontvangstinstallatie van Watersportvereniging De Kogge. Op de kampeer plaatsen mogen uitsluitend campers worden geplaatst. Het besluit van het college is een verlenging van een experiment, dat gedurende het seizoen 2010 zal plaats vinden. Na dit seizoen zal worden bekeken of het wense lijk is de plaatsen permanent aan te wijzen als kampeer plaats. Het realiseren van kampeerplaatsen nabij de haven in Tholen betekent een differentiatie van verblijfsrecrea- tieve voorzieningen. Hiermee wil de gemeente Tholen een nieuwe doelgroep naar Tholen trekken. De gemeente Tholen werkt tijdens dit experiment samen met Watersportvereniging De Kogge. Kampeerders kunnen tegen betaling gebruik maken van de voorzieningen van de watersportvereniging. Ongetwijfeld heeft u al eens over Smerdiek Leeft gehoord of gelezen of heeft u zelfs deelgenomen aan de diverse activiteiten die wij tot nu toe hebben georganiseerd. Wie zijn wij? Wij zijn een groep mensen die zich bezig houdt met de leefbaarheid van ons dorp, dit in de breedste zin van het woord. We organiseren (samen met scholen) een schoolopruimdag, verlenen medewerking aan de vrijwillige boodschappenservice Klavertje Vier, helpen bij het opzetten van een uitgiftepunt voor de voedselbank in het dorp, bieden medewerking bij de Zeeuwse Zaterdagen, etc. Daar waar mogelijk en gewenst werken wij samen met diverse organisaties en instanties waar onder het Evenementen Comité Smalstad, de ondernemersvereniging Smalstad, Scaldis Naturalis, Castria, beide basisscho len. Wie zoeken wij? Wij zoeken mensen die de leefbaarheid van Smerdiek een warm hart toedragen en daar een bijdrage aan willen leveren. Vergaderen doen we ongeveer 1 keer per maand; de taken of werkzaamheden zijn zeer divers al naar gelang de activiteit waarbij onze inbreng op prijs gesteld wordt. Denk niet te snel: dat is niets voor mij, iedereen die een positieve bijdrage wil leveren is welkom. Wij als Smerdiek leeft!! staan open voor iedereen. Wilt u reageren, belt u dan naar Renate Breure, tel. 0166 662022 of kijk op de website: www.smerdiekleeft.nl.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 11