LABO BAL Provincie wil zo snel mogelijk uitzicht bij molen verbeteren Vier wethouders krijgen 132 uren Gemeente heeft 1,6 miljoen nodig voor zes percelen AUTOSCHADE? Zeeuwse Bibliotheek Schermvliegtuig Turksweg bij de Raad van State Loos alarm bij Het Raedthuys Kleinste pakket voor PvdA De Supermarkt van Halsteren imabo I ESSELINK Stavenissenaren willen kunstlessen geven vanuit loods in Julianastraat Donderdag 8 april 2010 66e jaargang no. 21 Een ton subsidie voor Luijsterkreek Scheepsmodellen en oorlog in Meestoof Dieter Greib van bungalowpark Stavenisse overleden na botsing Oudelandseweg De provincie wil het uitzicht bij de aansluiting van de Oudelandseweg op de Provincialeweg in Sint-Maartens dijk verbeteren. De provincie legde er een nieuw fietspad aan en verbreedde de rijbaan van de provincialeweg, maar de verkeerssituatie is er bij de molen op verslech terd in plaats van verbeterd. Vrijdagmiddag vond er een dodelijk ongeval plaats. De 67-jarige Dieter Greib uit Duisburg verbleef op het bungalowpark in Stavenisse. Hij overleed na de aanrijding met een personenauto aan zijn verwondingen. Verlagen Grens Deze week MERCARI KOOPT DIRECT UW WONING! 0162-372211 www.mercari.nl zie www.plus.nl Stavenisse als kunstcentrum van Tholen. Een aantal inwo ners van het op twee na kleinste dorpje van het voormalige eiland heeft de handen ineen geslagen om dat voor elkaar te krijgen. Ze beginnen al op hoog niveau, want voor het eer ste project is marmer dat afkomstig is uit de grotten van de vijftiende eeuwse Italiaanse meesterkunstenaar Michelan gelo naar de schuur in de Julianastraat gehaald. Daar, in de loods van de uit Duitsland afkomstige Stavenissenaren Rolf en Angelika Bringmann, is vorige week de eerste kunstles een feit geworden. 37^4 voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Raad van State behandelt van morgen een verzoek van J. van der Vlies uil Poortvliet om een voorlopi ge voorziening te treffen hangende het hoger beroep inzake het opstij gen en landen met een gemotori seerd schermvliegtuig aan de Turk- seweg 1 in Tholen. De gemeente zag er eerst geen bezwaar in, maar het ministerie van Vrom vond deze ont wikkeling ongewenst en ging in be roep. De rechtbank in Middelburg deed daarover 24 december 2009 een uitspraak in het geding tussen de regionaal inspecteur van het ministe rie van Vrom in de regio Zuid-West en het college van b.cn w. Het be sluit van het gemeentebestuur van 21 januari 2008 werd vernietigd en het beroep van de Vrom-inspectie werd door de rechtbank gegrond verklaard. B. en w. weigerden om handhavend op te treden tegen het gebruik van een terrein aan de Turk- seweg voor het opstijgen en landen met een gemotoriseerd schermvlieg tuig. Van der Vlies spant nu bij de Raad van State een kort geding aan tegen de uitspraak van de Middel burgse rechtbank. Het verzoek richt zich tegen de nieuwe beslissing op bezwaar van 26 januari 2010 waarbij aan Van der Vlies een last onder dwangsom is opgelegd om het ge bruik van het perceel aan de Turkse- weg als opstijg- en landingsplaats voor een schermvliegtuig te staken. De provincie Zeeland heeft 100.000 euro subsidie verstrekt aan water schap Zeeuwse Eilanden voor het project Luijsterkreek in Sint Phi- lipsland. Aan grondaankopen werd voor 4,9 hectare 265.748,69 euro uitgegeven. De grondwerken verg den 426.874,48 euro, inclusief btw. Het waterschap droeg zelf 457.623,17 euro bij en aan NWB- subsidie kwam 135 mille binnen. Met de ton van de provincie worden alle kosten gedekt. Het project Luijsterkreek omvatte het herinrich- ten van de oevers: 445meter eenzij dig en 3032 meter tweezijdig. In streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland begint zaterdag het nieuwe seizoen. Het nationaal mu seumweekend wordt aangegrepen om twee wisselexposities te pre senteren. Eén heeft feestvlaggen en scheepsmodellen als thema. De an dere, in het kader van 65 jaar be vrijding, herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog. Om elf uur zaterdagmorgén verricht conserva tor Sjoerd de Meer van het Mari tiem Museum Rotterdam de offi ciële opening. De wisselexposities én de vaste collecties van De Meestoof zijn tot en met oktober weer te bewonde ren, op dinsdag tot en met zaterdag tussen twee en vijf uur (in de maanden juli en augustus vanaf half twee). Het museum organi seert daarnaast verschillende acti viteiten: de McestoofMeiMarl op zaterdag 29 mei, deelname aan de braderie op zaterdag 14 augustus en de Museumna!8 op vrijdag 22 oktober. De brandweer van Sint-Maartens dijk is vrijdagavond om half tien uit gerukt na een brandalarm in het nieuwe restaurant-hotel Het Raedt huys aan de Markt. Het etablisse ment was nog maar één dag open. Manager Simone van der Velden stond al in het deurgat om de brand weer af te bellen toen bleek dat hel loos alarm was, maar de blusgroep stond toen al op de stoep. Het alarm was afgegaan in de keuken. De kok legde uit dat hij suiker op een toetje in de oven liet caramelisercn en dat dit iets te lang duurde. Toen hij de deur van de oven opendeed, ont snapte er een walm waardoor de brandmelder in werking trad. De brandweer kon terug naar de kazer ne. De aansluiting van de Oudelandseweg met het nieuwe fietspad langs de Pmvincialeweg hij de molen in Sint-Maartensdijk is onveiliger geworden. Het nieuwe fietspad ligt nu verder van de rijbaan af maar is tegen de heg van de familie De Jong aan de Oudelandseweg aangelegd, waar door het zicht op het fietspad wordt bemoeilijkt. Voordat het nieuwe fietspad er lag, was er een gras strook waardoor het uitzicht op het fietspad beter was. Ook buschauffeurs van Connexxion ervaren het punt als gevaarlijk. Ze rijden er dagelijks vele malen langs op hun route van Sint-Annaland naar Bergen op Zoom. Chauffeur Bert Stolk zegt desgevraagd dat het er 'eng' is geworden. „Maat ons voordeel is dat wq aan de bus geen bumper hebben. We hoeven maar een klein stukje het fietspad op te rijden. We zitten ook nog hoger dan iemand in een personenauto." Zelf was hij een dag voor het ongeval ook met de personenauto vanuit Sint-Annaland naar Sint-Maartens dijk gereden. „Dan is het nog veel lastiger. Toen dacht ik al, hier moet een keer een ongeval gebeuren." In de oude situatie was er volgens Stolk meer zicht op het fietspad en de weg. „Dit is echt de enige plek waar het nu nog gevaarlijk is. Voor een fietser is het misschien minder gevaarlijk omdat ze niet zo hard rij den. maar als er iemand op een brommer aankomt, dan weet ik het niet. Voor de rest is het naar Stave nisse veel veiliger geworden. De jeugd reed vaak met de fiets op de rijbaan omdat het fietspad er vlak naast lag en ze makkelijk op de gro te weg konden. Dan bleven ze op de weg rijden tot wij er vlakbij waren en dan schoten ze weer terug het fietspad op. Dat is nu helemaal over." Projectleider Piet Bculcns van de provincie is zich bewust van de on veilige situatie bij de Oudelandse weg. „Het uitzicht is slecht. We wa ren al met de bewoners in overleg om iets aan de beplanting te doen. Er zijn al verschillende gesprekken over geweest." Beulens benadrukt dat de provincie het probleem niet bij de familie op hun bordje wil leggen. De familie De Jong laat weten dat de provincie van tevoren heeft geweten dat het uitzicht zou verminderen door het fietspad zo ver van de rijbaan tegen hun tuin aan te leggen. Beulens begrijpt hun standpunt. „De verantwoordelijkheid ligt bij ons. Als wc dit niet gewild hadden, hadden we het fietspad meer naar de weg moeten leggen. Maar er is toen ook voor gekozen om de rij baan te verbreden naar 6,10 meter en voor een strook van 4.5 meter tussen de rijbaan en het fietspad. Dan hadden we toen meer grond moeten aankopen. Vóór het ongeval hebben we al onderkend dat het uit zicht er niet goed is en zijn we in overleg gegaan. Mogelijk dat we het na het ongeval kunnen versnel len." Beulens wijst er op dat er op dat punt geen sloot ligt zoals bijna over al langs het fietspad tussen Sint- Maartensdijk en Stavenisse. „Maar hier ligt het fietspad direct tegen hun eigendom." Op de Oudclandsedijk zijn haaien- tanden aangebracht en er staat een voorrangsbord. Mogelijk dat er een stopbord komt, zegt Beulens. „Dan ben je als automobilist verplicht te stoppen, maar beter is om het uit zicht te verbeteren. Dat zou al kun nen door het groen te verlagen." De projectleider heeft nog geen contact gehad met de politie over het ongeval, maar verwacht dat het wel zal gaan gebeuren vanwege de nieuwe verkeerssituatie. Het onge val vond rond tien over half twee plaats. Greib deed vaak een rondje op zijn scooter over het eiland, van uit zijn vakantiebungalow op Oud- Kempen in Stavenisse, vertelt be heerster Lizy van Schijndcl van het bungalowpark. „Dal was zo zijn verzetje." Greib kocht ongeveer 25 jaar geleden een vakantiewoning op het park. „Hij heeft een vrouw en twee volwassen zoons. Toen het on geval gebeurde, was zijn vrouw hier op het park. De politic kwam hier en heeft mijn man, die beter Duits spreekt, gevraagd om het zijn vrouw te vertellen." De yerslagenheid is groot op het park. zegt de beheerster. „De fami lie kwam in een periode dat veel Duitse gezinnen hier een huis koch ten. De meestcn met kinderen. Die zijn nu allemaal volwassen en ken nen elkaar allemaal. De helft van de bewoners is Duitser." Greib kwam over het nieuwe fiets pad uit de richting Stavenisse toen hij bij de Oudelandseweg in aanrij ding kwam met een 21-jarige auto mobiliste die uil de richting van Sint-Annaland kwam. De man werd volgens de politie in kritieke toe stand met een ambulance vervoerd naar Dinteloord waar hij bij de oprit van de A19 overgebracht werd naar de traumahelikopter om naar het Erasmus Medisch Centrum in Rot terdam gebracht te worden, 's Avonds is de man aan zijn verwon dingen overleden. Het fietspad naar Stavenisse is nog niet helemaal klaar. Er ontbreekt nog een stuk van ongeveer 150 me ter vanaf de Keizerswcg richting Stavenisse. ZIE VERDER PAGINA 7 Na ruim een maand hebben SGP, PvdA, VVD en CDA een akkoord be reikt over de taakverdeling van de vier wethouders. Aanvankelijk leek het vlot te verlopen en maakte winnaar Peter Hoek (SGP) zijn voor keur voor onderwijs al bekend, maar de verliezende PvdA aarzelde lang. Jan Oudesluijs neemt genoegen met drie hoofdtaken, tegenover zijn collega's Frank Hommel(VVD) en Kees van Dis(CDA) elk vier. Hoek krijgt zelfs vijf hoofdtaken, maar hij wordt ook voor 36 uren per week betaald tegenover de drie andere wethouders maar voor 32 uur. Die hebben een dag in de week vrij. In 132 uren moet de gemeente Tho len bestuurd worden. Peter Hoek wordt de spil van alle be langrijke ontwikkelingen in de ge meente Tholen met ruimtelijke orde ning. grondbeleid, wonen, financiën en onderwijs. Die laatste taak neemt hij over van PvdA-wethoudcr Velt huis. De nieuwe PvdA-wcthouder Jan Oudesluijs houdt alleen volksge zondheid, welzijn en sociale voorzie ningen over. Daarmee verliest de Pv dA niet alleen onderwijs, maar ook cultuur, dat volledig naar CDA-wet- houder Van Dis gaat. Die pakt ook toerisme en recreatie over van de VVD. maar raakt milieu en monu menten kwijl aan Hommel. Dat de li beralen over het Thoolse milieu gaan waken, is volledig nieuw. Meer bij de VVD past de administratieve las tenverlichting die ook in het taken pakket van Hommel zit. evenals eco nomische zaken. Van Dis houdt openbare werken, voortaan openbare ruimte en mobiliteit geheten. Elke wethouder heeft ook een aantal grote projecten gekregen. Peter Hoek plan Noord Tholen en de deelprojec ten sport en onderwijs van het mas- terplan Tholen. Hij moet de nieuw bouw van de basisscholen - ver vooruitgeschoven vanwege de bezui nigingen - en de eventuele verplaat sing van <le sportaccommodatie van Tholense Boys gaan regelen. Jan Ou desluijs doet de binnenstad van het masterplan en gaat de komende vier jaar de stadskern levendiger maken. Frank Hommel gaat er binnenkort voor zorgen dat de dranghekken op het havcnplatcau van Sint-Annaland verdwijnen, waar zijn voorganger Eric Goossen niet in geslaagd is. Naast het havengebied Sint-Anna land heeft Hommel ook duurzaam heid als nieuw project gekregen. Kees van Dis tenslotte houdt de im puls Sint-MaartensdijkyScherpenisse als project, naast de bestrijding van de geurhinder door de proef met nieuwe installaties bij de varkens houderijen. Van Dis - de enige wethouder met ervaring - treedt de eerste twee jaar als loco-burgemeester op. In april 2012 wordt bekeken of hij de waar neming van burgemeester Nuis goed heeft uitgevoerd of dat Peter Hoek al zoveel heeft geleerd dat hij het kan. Hoek is tweede loco-burgemeester. Oudesluijs vervangt de burgemeester als derde en Hommel komt pas in beeld wanneer zowel de burgemees ter als zijn drie collega's met vakan tie zijn. Er is ook nog een onderlinge vervangingsregeling. Hoek vervangt Hommel eventueel en dat geldt ook andersom. Hetzelfde is bij het duo Oudesluijs/Van Dis het geval. Zie ook pagina 14. na gevild. Wat de boel vertraagd is dat er extra juridisch advies moest worden ingewonnen om onderdelen in de samcnwcrkingsbijcenkomst tussen de verschillende partijen sluitend te maken, volgens de toe lichting op het voorstel. 'Dat vraagt helaas meer tijd dan wij vooraf had den ingeschat. Wij zijn echter van mening dat. gezien de grote belan gen en de gevolgen die de samen werkingsovereenkomst heeft, zorg vuldigheid boven snelheid gaat.' Eigenlijk zouden b. en w. pas om een krediet vragen voor alle aanko pen als het contract helemaal rond zou zijn. Nu dat niet het geval is, is het volgens b. en w. noodzakelijk om geld beschikbaar te stellerrvoor de aankopen die nu gedaan kunnen Overeenstemming aankoop De Jonge/de Kok in Moord De gemeente heeft 1,6 miljoen nodig om zes percelen in het plan Noord in Tholen aan te kunnen kopen. Met één eigenaar De Jonge/De Kok aan de Wattstraat is overeenstemming bereikt. Het benodigde krediet is voornamelijk gebaseerd op taxaties. Maandagavond wordt het voorstel van b. en w* besproken in de commissie ruimte. Volgens b. en w. zijn de voorberei- worden. dingen van het plan Noord in volle In het bedrag wordt ook rekening gang en zijn het exploitatieplan en gehouden met een onderzoek naar de exploitatieberekening op een oor bodemverontreiniging. De 1.6 mil joen is dus nodig voor enkele aan kopen en hel uitvoeren van een bo demonderzoek. De berekening is gedaan op taxaties en kostenramin gen. Verwacht wordt dat er zes be drijven mee kunnen worden ver worven. B. en w. houden er ook rekening mee dat er extra geld no dig is als ze zich de kans voordoet snel iels aan te kopen. Bebouwdendam De commissie bespreekt ook het wijzigen van het bestemmingsplan voor de kom van Tholen in verband met de verbouwing en uitbreiding van de panden 20-22 en 30. ZIE VERDER PAGINA 14 Oud-huisarts Rients Fadt uit Poortvliet is vrijwillig dokter in arme landen Rita Abbekerk van De Lui jster in Sint Philipsland is 25 jaar schooljuf Coen de Leeuw uit Scherpenisse beleeft zijn eerste judotoernooi EN VERDER... Voetbalclub Smcrdiek is bijna kampioen na zege op SPS Kamer van Koophandel wil actie van gemeentebestuur in bouwplannen ALS JE DENKT DAT JE ER BENT, BEN JE ER NET NIET Dit nummer bestaat uit 18 pagina's m PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 TUINHOUT EN SIERBESTRATING Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Marmer van Michelangelo bewerkt in eerste bijeenkomst Het idee is gebaseerd op enthousiasme. Kunstcentrum is misschien te hoog gegre pen. maar het is wel de bedoeling dat er straks kunstlessen worden gegeven. Dat is het plan van het echtpaar Bringmann en Anne Huysmans. Angelika Bringmann heeft tien jaar geleden de Duitse kunstenares Ulla Prcising ontmoet tijdens haar werk als lerares. Zij waren allebei in Toscane voor een Euro pees sch(x)lproject. Om internationale contacten te leggen, gingen de leerlingen ge zamenlijk kunst maken en de lessen werden gegeven door Preising. Bringmann was zo onder de indruk van het werk van Prcjsing dat ze haar vroeg om een keer naar Stavenisse te komen voor een workshop. Dat idee heeft Bringmann ook besproken met dorpsgenote Anne, die de kunstacademie heeft gedaan en kunstrestaurateur van beroep is. Samen hebben ze bedacht om kunstlessen te gaan geven in de loods die in de achtertuin van Anne's bed and breakfast aan de Voorstraat staat. .Jullie hebben de ruimte en ik de kennis. En zo kunnen we samenwerken, zeiden wc tegen elkaar", zegt Anne. Ulla Prcising was vorige week gastkunstenares om les te geven aan een aantal Duit se vrienden van Bringmann, aan het echtpaar zelf. en aan Anne Huysmans en Izak Moerland uit Stavenisse. Zie verder pagina 5. In de loods aan de Julianastraat in Stavenisse wordt druk gewerkt om marmeren stenen te bewerken tot kunstwerk. Links kunstenares Ulla Preising, achter haar Ann Huysmans en een Duitse vriendin van het echtpaar Bringmann. Midden RolJ Bringmann en rechts Izak Moerland. v, U 3

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1