'Beursvloer voor ondernemers' tegen de economische malaise Geur van bokkenpoten verdwijnt na 50 jaar aan Edisonweg Tholen Vrijwilligers vinden hoeveelheid zakken met afval van wietteelt Prijzenoorlog leidde tot verliesgevende situatie Geweldszaak uitgesteld Banketfabriek De Waal was een begrip op het eiland Opmerkelijke vondst in zeventien jaar opruimen buitengebied Donderdag 25 maart 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Mark-Jan Koldijk en Rien van Meel vertrouwenspersonen in crisistijd Ondernemers die door de crisis met hun bedrijf in moei lijkheden dreigen te komen, kunnen voor advies terecht bij Mark-Jan Koldijk van Delta Techniek uit Siqt-Phi- lipsland en Rien van Meel die op 1 mei stopt als direc teur van Rieber en Spn in Sint-Maartensdijk. Voor speci fieke vragen over financiering, personeel, innovatie en huisvesting is er www.crisis-wijzer.nl Wethouder F.J. Goosssen lanceerde op de ondernemers bijeenkomst in Meulvliet het idee voor een beursvloer voor ondernemers. Vaandel Reint Geuze bij NPV over evolutie Van gemeente Speculaas Verklaring directeur Jan de Waal: Bijna zeven procent werklozen erbij Tijdens de jaarlijkse schoonmaakdag zaterdag van de Wildbeheereenheid Tholen en Sint Philipsland is in het buitengebied een grote hoeveelheid afval gevonden dat volgens woordvoerder Gerard Gaakeer afkomstig kan zijn van wietteelt. „We vonden een soort substraat waar mee wiet kan worden geteeld. Materiaal waarop de klei ne wietplantjes kunnen groeien en dat de teler kwijt moet als de planten groot zijn." Er waren ongeveer veertig onderne mers op de avond die de gemeente samen met de Brabantse en Zeeuw se werkgeversvereniging, MKB, Syntens, Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland en Rcwin WeSt-Brabant had belegd. Koldijk en Van Meel werden voor gesteld aan de ondernemers. Ze willen vooral een luisterend oor zijn en als klankbord dienen voor colle ga's die schroom hebben om meteen bij andere organisatie aan te klop pen. Ze kunnen ook ondernemers doorverwijzen naar bijvoorbeeld de Kamer van Koophandel. Van Meel: „Alle vragen zullen uiteraard ver trouwelijk worden behandeld." Vol gens Koldijk gaat het om 'als leek de zaken anders te benaderen'. „Door dat te doen kijken onderne mers er anders tegenaan." Zowel Van Meel als Koldijk vertel den over hun bedrijf. De fabriek,van gebakken uitjes in Sint-Maartens dijk bestaat al meer dan 25 jaar. In die periode vertienvoudigde de pro ductie. Nu heeft het bedrijf een om zet van 25 miljoen euro. De Deense onderneming kreeg in 2008 echter te maken met een daling van de om zet door een sterk toegenomen con currentie. Dat dwingt volgens de scheidende directeur tot ander keu zes. „Het moet slimmer, andere en goedkoper." Volgens hem is innova tie belangrijk. Mark Jan Koldijk nam het installa tiebedrijf Delta Techniek drie jaar geleden over van zijn vader en richt zich op de klanten in het zuidwes ten, van Rotterdam tot Vlissingcn. Door het verbreden van de produc ten, het halen van certificaten en het specialiseren is het bedrijf in staat zich te onderscheiden, zei hij. Door zelf een ontwerpteam op te tuigen kan Delta Techniek nu samen met de architect veel eerder betrokken worden bij nieuwbouw. De onder neming richt zich meer op de zorg sector. „Mensen willen langer thuis blijven wonen en hebben meer hulpmiddelen nodig. Door een breed pakket aan te bieden proberen wij de crisis tegen te gaan." Koldijk beval ondernemers aan een sterkte zwakte analyse te laten maken van (delen) van hun bedrijf. Volgens wethouder F.J. Goosscn biedt de crisis namelijk ook kansen. Ook wannéér het economisch slecht gaat. „De recessie is een probleem, maar problemen zijn er om opgelost te wor den. De beste oplossingen ontstaan daarbij uit samenwerking. In het ge zamenlijk optrekken van onderne mers schuilt kracht en goede ideeën." Goossen lanceerde het idee om een 'beursvloer voor ondernemers' te houden. Zoals dat ook sinds enkele jaren gebeurt voor verenigingen en andere vrijwilligersorganisatie en bedrijven die maatschappelijk on dernemen hoog in het vaandel heb ben staan. Op de beursvloer worden producten en diensten met een ge sloten beurs verhandeld. De laatste Zeeuwse beursvloer vond in maatf plaats in Terneuzen. Er waren vol gens de wethouder 50 vragen en 50 aanbieders. „Na anderhalf uur on derhandelen waren er maar liefst 203 matches gesloten, 203 moge lijkheden waar vrager en aanbieder elkaar vonden en wilden helpen." Volgens de wethouder zou zo'n beursvloer op Tholen of op Zuid- Beveland gehouden kunnen worden. Goossen riep de ondernemers op zich lokaal te oriënteren en lokaal initiatieven te organiseren. „Kort om: om als ondernemers samen te werken of producten bij elkaar af te nemen, want ondersteuning in barre tijden is er in vele soorten en maten. Maak matches. Het is een mooie uitdaging voor het nieuwe college." (Goossen stopt als wethouder van economische zaken en wordt moge lijk opgevolgd door zijn partijge noot F.J.A. Hommel). Om ondernemers op weg te helpen vertelde Henk Ras van het Micro kredietloket West-Brabant, over de mogelijkheden die microkrediet en Start Foundation en het Besluit bij standverlening zelfstandigen bieden. Mircrokrcdiet is vooral bedoeld voor startende ondernemers en voor ondernemers die een doorstart ma ken, zei hij. Wel moeten onderne mers een levensvatbaar business plan overleggen en nieuwe onder nemers moeten een ondememerstest doen. Doorstarters moeten hun jaar balans indienen. Aanvragers moeten ook bereid zijn zich te laten coachen. Het maximumbedrag dat geleend kan worden is 35.000 euro met een looptijd van tien jaar. Ondernemers die in moeilijkheden dreigen te raken kunnen voor advies terecht hij Mark-Jan Koldijk (links) van Delta Techniek en Rien van Meel van Rieber en Spn. Start Foundation is een nieuwe so ciale regeling, een lening met een maximum van 1 miljoen, voor be drijven waarvan werknemers kans loos worden bij ontslag. Voorwaar de is dat ten minste een kwart van het personeel tot de kwetsbare doel groep moet behoren. Het Besluit bijstandsverlening zelfstandigen is een regeling van de sociale dienst van de gemeente voor een overbrug ging van 13 tot 26 weken. Bedoeld voor starters en doorstarters met fi nanciële problemen en starters die vanuit de ww of bijstand op weg ge holpen kunnen worden. Om ondernemers op weg te helpen is een crisiswijzer gemaakt: www.crisis-wijzer.nl Het is volgens de samenstellers van de site voor ondernemers een korte route naar antwoorden op hun specifieke vra gen. Een vraagbaak over financie ring, personeel, innovatie en huis vesting. De crisiswijzer is in het le ven geroepen door de organisaties die de avond belegden. De bijeenkomst was ook bedoeld om vertegenwoordigers van de ver schillende organisaties te spreken. Zij kregen allemaal een hesje aan voor de herkenbaarheid. Oud-Poortvlietenaar Reint Geuze houdt zondag in het gebouw van de NPV aan de Oudeiandsestraat 11 in Tholen een lezing over Linkshan digheid en het ontstaan hiervan in de evolutie. Hoewel onze hersenhelften in belangrijke mate symmetrisch zijn, verschillen ze ook in functie. Een opvallende gedragsuiting van die asymmetrie vindt men in de handvoorkeur. Ook in het dierenrijk vindt men dergelijke voorkeuren. Dit duidt erop dat handvoorkeur in de evolutie is ontstaan, stelt de spre ker. Reint Geuze is wetenschappe lijk medewerker aan de afdeling kli nische Ontwikkeling-en Neuropsy chologie van de Rijksuniversiteit in Groningen.Hij is pas een paar maan den terug van een onderzoek naar linkshandigheid bij de Papoea's in Nicuw-Guinea. In deze lezing meldt hij ons de eerste uitkomsten van dit onderzoek. Uiteraard verhaalt hij ook over en laat hij beelden zien van het dagelijkse leven en de religieuze beleving van de Papoea's. Reints studeerde tussen 1972 en 1978 expe rimentele natuurkunde aan de rijks universiteit in Utrecht met als bij vakken medische physica en informatica. Aanvang 14.00 uur. De rechtbank in Middelburg heeft woensdag een geweldszaak tegen een 51-jarige inwoner van Scherpenisse en een 30-jarige man uit Essen (B) gemeend te moeten aanhouden. Beide verdachten worden poging tot dood slag verweten. Zij zouden op 14 juni vorig jaar in Sint Annaland iemand met geschoeide voet tegen het hoofd hebben geschopt. Ook zouden er klappen zijn uitgedeeld. De Belg, die ook nog wordt verweten bij een ande re mishandeling betrokken te zijn ge weest, moest vanwege een maagvirus verstek laten gaan voor de zitting. Zijn advocaat vroeg daarom om uit stel van de zaak. De raadsman van de verdachte uit Scherpenisse wilde juist dat de zaak zou worden behandeld. De officier van justitie verzette zich niet daarte gen, maar de rechtbank zag wel dege lijk bezwaren. De rechtbank wil de verdachten sa men op één zitting aan de tand voelen, omdat ze eerder tijdens verhoren te genstrijdige en ontkennende verkla ringen hebben afgelegd. De mannen moeten met hun eigen verklaringen worden geconfronteerd, motiveerde de rechter het besluit. De Scherpenissenaar was teleurgesteld in de beslissing, omdat zijn zaak op nieuw wordt vertraagd. „Dit is al de derde keer dat de behandeling wordt uitgesteld", verzuchtte zijn raadsman R. Oliemans. De strafzaak staat nu gepland voor 24 juni. VERVOLG VAN WATERFRONT We kunnen ze nu niet alle acht tege lijk bouwen. Daarom bekijk ik of het mogelijk is de woningen los te koppe len." Ligteringen verwees naar de op roep van de woningcorporaties aan de politiek om niet langer alleen maar in nieuwbouw te investeren, maar in de bestaande woningen 'starters' te huis vesten. Met die oplossing was Ligte ringen het niet eens, zei hij. Ligteringen denkt eerder aan 'combi woningen' voor starters' én hun ou ders. „Dat zie je al vaker. Startende ouders werken en hun ouders passen op hun kinderen. Het gebouw wordt dan multifunctioneel. Mét aparte woonruimtes maar die mogelijk wel met elkaar verbonden zijn. Levcns- loopbcstendig, met toiletten die voor een rolstoel toegankelijk zijn en een garage die gebruikt kan worden als slaapkamer." Hij denkt niet langer aan woningen met 600 kubieke meter in houd, maar meer aan 450 kubieke meter inhoud. „Dat is ook nog groot." De commissie maakte er geen be zwaar tegen, maar vroeg zich wel af of het bestemmingsplan het toelaat en of het past binnen het bceldkwaliteits- plan voor de wijk. De welstandscom missie boog zich cx)k over het plan van W. van Dixjrn om de balkons aan de voorzijde en aan de achterzijde van het penthouse Slikkenburg 17 (boven ste verdieping) in het bestaande ap partementsgebouw af te schermen met een glazen wand. De commissie vreesde dat ook hier de dakvorm aan getast zou worden. Maar Van Doom legde uit dat het niet opvalt door het gebruik van een glazen schuifpaneel. Op een punt. aan de zuidkant, is er overlast door regenwater dat naar bin nen stroomt. „Probleem is dat de bu ren last van water hebben omdat de betonnen vloer doorloopt. Er is maar één oplossing en dat is een nieuwe buitenwand te maken. Een soort serre met een kap. Bouwkundig is het niet op te lossen." Ook hier wordt de gla zen wand 'iets terug' gezet, achter het hekwerk. Er komen profielen van alu minium waardoor het minder opvalt. De commissie ging ermee akkoord. Opnieuw heeft een typisch Thools bedrijf het loodje gelegd. Na het eer dere faillissement van timmerfabriek de I'luumpot in Sint-Maartens dijk is nu banketfabriek De Waal uit Tholen bankroet. In 1959 verhuis de De Waal vanuit Sint Philipsland naar de Edisonweg in Tholen, waar de geur van bokkenpoten bij de stad hoorde. Het bedrijf was evenals de Timpa - inmiddels ook verdwenen - een grote werkgever. Vele eiland bewoners hebben er gewerkt en sommigen met hele lange dienstver handen. In juni 2007, toen de gemeente een akkoord bereikte over de verplaatsing naar Welgelegen II, had de banketfabriek - inclusief uit zendkrachten - nog 45 medewerkers. Op het moment van het faillisse ment, dinsdag 16 maart, waren er maar 20 meer. De Waal zou van de Edisonweg verhuizen naar Welgelegen II waar - tegenover Melse/Multimate - op een kavel van 15.515 m2 aan de Stcvinweg een nieuw bedrijfspand zou komen. Een investering van tussen de 5 en 10 miljoen euro, want naast koek zou op de nieuwe stek chocolade een prominentere rol krijgen. Ook banketfabriek Ni- pius uil Ouddorp en de gezamenlij ke verkoopmaatschappij Delta Bakkerijen zou er de activiteiten onder brengen. Daar wordt met dit faillissement nu een streep doorge haald. De grond in Welgelegen was nog niet gekocht. De nieuwbouw, die volgens plan in juli 2009 klaar had moeten zijn, was uitgesteld. Wel had De Waal met de wel standscommissie overleg gevoerd over de nieuwbouw, maar een bouwvergunning was nog niet aan gevraagd. De panden aan de Edisonweg op een perceel van 2717 m2 zijn in 2007 voor 1.500.000 euro gekocht door de gemeente Tholen. Daar naast werd 2,3 miljoen euro in de len betaald, dus totaal 3,8 miljoen euro. De gebouwen waren nodig voor de ontwikkeling van plan Noord, waarbij huizen de bedrijfs gebouwen zouden vervangen. Vol gens de curator was onderdeel van de overeenkomst dat De Waal geen huur aan de gemeente hoefde te be talen. Ondanks dat de banketfa briek met deze transactie een flink bedrag van de gemeente kreeg, is het drie jaar later toch fout gegaan. Bij de bank was er dan geen schuld meer, maar bij de crediteuren nog wel. Wethouder K.A. Heijboer betreurt het dat het zo gelopen is. „Voor het bedrijf en voor de werkgelegen heid. We hadden echter in 2007 een contract gesloten en dat is nageko men, dus alles is betaald. De aan koop van de gebouwen voor 1,3 miljoen euro direct en de 2,3 mil joen euro verplaalsings- en nieuw- bouwkosten in gedeelten. Je moet het zien als een onteigening en aan de hele transactie liggen taxaties ten grondslag." De familie De Waal stichtte het be drijf aan de Edisonweg in 1959. Ve le jaren later werd het verkocht aan Nobo in Ede. Nadat het nog in an dere handen was overgegaan, kocht de familie De Waal het bedrijf weer terug, waarbij de kleinzoon van de oprichter de leiding had. Door veel te automatiseren en te standaardise ren werd de kostprijs in de loop der jaren verlaagd. Het aantal prcxlucten verminderde ook. Zo werd er bij voorbeeld geen eindejaarsbanket meer gemaakt, maar nog wel grote speculaas, dat door verschillende Thoolse verenigingen aan de man werd gebracht ter versterking van de clubkas. Van de 20 medewerkers kwam maar een kwart meer van het eiland; de rest was in Brabant woonachtig. „De enorme druk op de verk<x»pprijzen en de prijsconcurrentie zijn de belang rijkste oorzaken van de slechte financiële situatie van de banketfabriek", zo meldt directeur Jan de Waal desgevraagd in een verklaring. „De geplande verhuizing naar Welgelegen gaat definitief niet door. De directie van De Waal Banket heeft zich tot het uiterste ingespannen om die verhuizing mogelijk te maken. Investeringen in de te verhuizen productielijnen, plannen en onderzoeken voor de nieuwbouw, een reorganisatie waarbij het bedrijf afscheid heeft moeten nemen van een zevental medewerkers, alles was erop gericht om De Waal in gezonde staat te continueren op de nieuwe locatie. Al deze inspanningen hebben niet tot het gehoopte resultaat geleid. De druk op de verkoopprijzen is door de al jaren durende prijzenoorlog tussen de steeds machtigere supermarkten enorm gestegen. Er was nauwelijks ruimte voor het dix)rberekenen van de gestegen kosten (denk onder meer aan de kosten voor de grondstoffen, energie en personeel). De prijzenoorlog heeft ook tot gevolg dat de strijd tussen de toeleveranciers van de grootwinkelbedrijven heviger is geworden: iedere producent heeft meer om zet nodig om zich in deze situatie te kunnen handhaven. In deze strijd heeft De Waal twee belangrijke klanten verloren en moest De Waal Banket, onder druk van de concurrentie, zijn verkoopprijzen verlagen. Dit heeft geleid tot een ver liesgevende situatie. Tegenslag in de productie verslechterde deze situatie ver der. De Waal heeft alle mogelijke maatregelen getroffen om deze ontwikkeling te keren. Zo is er in binnen- en buitenland gezocht naar vervangende omzet; zijn er keuzes gemaakt in het productassortiment; zijn er kostenbesparende investe ringen gedaan; is het inkoopbclcid nog verder aangescherpt en heeft De Waal een reorganisatie d<x»rgevoerd om zo goedkextp mogelijk te kunnen produceren. Er zijn veel investeringen gedaan met het oog op een betere concurrentiepositie en daarmee een gezondere toekomst. De directie heeft in de afgelopen tijd naarstig gezocht naar andere mogelijkhe den om het bedrijf te continueren. Er zijn gesprekken geweest over een overna me, maar deze is helaas niet doorgegaan. De twintig medewerkers van De Waal Banket verliezen nu hun baan. Delta Banketbakkerijen, de verkoopmaatschappij die de verkoop regelde voor De Waal Banket en Nipius Banket uit Ouddorp, is inmiddels verhuisd naar Oud dorp, van waaruit Delta Banketbakkerijen nu verder opereert. We hebben met zijn allen heel hard gewerkt om dit te voorkomen. De medewer kers hebben zich volledig ingezet, zij hebben overgewerkt als het nodig was, meegedacht waar het kon. Zij verdienen alle lof. Het spijt mij dan txik enorm dat het zo is gelopen", aldus de verklaring van directeur Jan de Waal van de ge lijknamige banketfabriek in Tholen. In februari is het aantal werklozen in Tholen met bijna zeven procent gesle gen. Daarmee l<x>pt de werkloosheid in onze gemeente een stuk sneller op dan gemiddeld in Zeeland, waar de toename tot krap twee procent be perkt bleef. Bij het UWV stonden eind februari 559 werkloze Tholena- ren ingeschreven, 35 meer dan in ja nuari. Het aantal inwoners met een werkeloosheidsuitkering (inclusief deeltijd-ww) bedroeg 485, tegen 250 een jaar geleden. In de afgelopen maand groeide het aantal werkloze mannen met 24, bij de vrouwen was de toename elf. Er staan nu 287 mannen en 272 vrouwen zonder baan geregistreerd. Zowat een op de vijf Thoolse werklozen is jon ger dan 27 jaar, en bijna vijf van de tien zijn 45 jaar of ouder. Deze leef tijdscategorieën groeiden afgelopen maand met respectievelijk zes en vijf tien, en tellen inmiddels 107 en 259 werklozen. De middencategorie. 27 tot 45 jaar, lelt 193 werklozen. Deze groep groeide verhoudingsgewijs het meest (acht procent): Er kwamen veertien werklozen bij, en het is de enige van de drie leeftijdscategorieën die meer vrouwen dan mannen telt (114 tegen 79). Inmiddels zijn 355 Tholcnaren een jaar of korter zonder werk. De groep die maximaal drie maanden thuis zit, telt 135 inwoners en dat zijn er vier minder dan een maand geleden. Van de 112 inwoners die langer dan twee jaar werkloos zijn, staan er 49 vijfjaar of langer ingeschreven bij het UWV. Gerard Gaakeer bij de container met afval aan de Zeedijk in Oud-Vossemeer. Volgens Gaakeer is het de eerste keer in de zeventien jaar dat de deel nemende jagers, leden van de Lionsclub, leerlingen van het West- poortcollege en leden van het ge meentebestuur, dit soort afval von den. „De telers durven dat afval niet bij de gemeentelijke milieustraat af te geven. Zc doen het in een plastic zak en dumpen het in de polder. Geen haan die er naar kraait." De schoonmaakdag telde dit jaar een ploeg van circa 25 man. Dat wa ren er minder dan in voorgaande ja ren, telde Gaakeer. „Er waren bij voorbeeld maar twee leden van de Lionsclub Tholen en drie leerlingen van het Wcstpoortcollege. Tdfwijl dat er doorgaans tien tot vijftien zijn." Hij wijt de geringe opkomst aan het grote aantal evenementen op Tholen die zaterdag plaatsvonden. „Dat speelde ons parten." Even leek het er overigens op dat ook de weersomstandigheden roet in het eten zouden gooien. Want om negen uur 's ochtends regende het nog pijpenstelen. Gaakeer: „Ik dacht: dat wordt niks. Maar later op de dag bleek het alleszins mee te vallen en konden de deelnemers in diverse ploegen aan de slag. WBE-secretaris Jan Bolier uit Scherpenisse had de route al een keer gereden en kon precies aange ven waar zich het meeste vuil had opgehoopt. Net als vorige keren was dat vooral langs de schorren, de zeedijken en het Tuttclhoekje. Maar ook in de polder was het prijs. Vooral in de omgeving van de binnendijken. „Het is onvoorstel baar wat mensen daar allemaal van die dijk afgooien. Koelkasten, tv's, noem maar op. Die moeten we dan met vereende krachten naar boven slepen." Dat gold ook voor een zelfgebouw de compressor, een enorm karren- wiel („we hadden drie man nodig om dat ding te verplaatsen"), een butagasfles en een autogastank die verscholen in het groen waren ach tergelaten. Binnen een paar uur wa ren de karretjes die achter de auto's hingen, gevuld met allerhande troep dat uiteindelijk in de contai ners op het terrein van Gaakeer werd verzameld. „We werken goed samen met het waterschap. Die mensen zitten elke dag in de polder en verzamelen het afval dat zc vin den ook hier. Vervolgens zorgt de gemeente er voor dat de volle con tainers worden afgevoerd naar de vuilslort. Dat kost de burger dus geld." Het is Gaakeer niettemin wel opge vallen dat ondanks het geringere aantal polderpoctsers er toch minder zwerfvuil werd opgehaald dan in andere jaren. Hij heeft de indruk dat de inwoners milieubewuster zijn ge worden. In juni 2007 sloten de gemeente en de banketfabriek na een jaar onderhandelen een akkoord over de aankoop van de panden aan de Edisonweg en de verplaatsingskosten naar bedrijventerrein Welgelegen II. Wethouder Karei Heijboer en directeur Jan de Waal (rechts) waren toen vol goede moed, maar de economische crisis gooide roet in het eten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7