Cok Verhoek: 'Een hond is een hond, die leeft nu en wil vooruit' Naar zwangerschapsecho met rollator op open dag Vliethof Verloskundigen BIB niet bang voor concurrentie Jongeren met taakstraf Thoolse muziekfeesten al in mei Lesjes voor Marianne Velthuis Thools echtpaar haalt 28 honden uit Spanje voor beter leven van lezers Donderdag 25 maart 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „Kun jij het begrijpen? De politie moet bezuinigen en Tholen is er de dupe van", Leo Troost kan zijn gram niet onder stoelen of banken steken. Doordat er geen politie- inzet mogelijk is in juli, worden de Thoolse muziekfees ten al op 7 en 8 mei gehouden. Er zijn met Koninginne dag en twee grote wielerronden (Giro d' Italia en Tour de France) te veel activiteiten in Zeeland en daarom mag de gemeente in juli geen vergunning uitgeven voor het eve nement. Accelerando met Gé Reijnders Zwanger? Hulp nodig? Je kunt ze dag en nacht bellen. Simone, Anika, Ton en Grace van het BIB Verloskundi genteam. Vroeger heetten ze nog 'Verloskundigen Steen bergen en Tholen'. Sinds kort hebben ze gekozen voor de afkorting BIB verloskundigen. De afkorting staat voor Baby-In-Buik. Scherp De één vindt het geweldig, de ander denkt, waarom moe ten die beesten nou naar Nederland komen? Cok (56) en Angeline (41) Verhoek uit Tholen hebben begrip voor beide reacties. Ze stonden er eerst zelf ook sceptisch te genover. Maar nu zijn ze helemaal om. Het echtpaar heeft in Spanje 28 honden opgehaald om ze in ons land een beter bestaan te bieden. „We zagen het als een uitje. En we konden eens een keer bij collega's in een Spaans asiel meekijken." Spaans asiel Gastgezinnen Foei Voorlichting Achter de schermen Als het gaat om vriendelijkheid scoort Tholenaar bovengemiddeld „Ja meneer. Nou moet u er niet voor gaan staan. Want dan zien we niks. Vroeger, toen wij in verwachting wa ren, hadden we dat niet. En nu willen we wel eens zien hoe dat gaat."Die 'meneer' is de verslaggever van de Eendrachtbode die weer eens wil zien hoed zo'n echo werkt en de klagende dames, naar schatting rond de 70 jaar, komen met rollator en al aangeschoven tijdens de open dag in het medisch centrum Vliethof. Cok en Angeline Verhoek zijn mensen met een ideaal. Zo komen ze niet alleen op voor een beter leven van dieren, maar vangen ze ook jongeren met een taakstraf op. Die proberen ze dusdanig te begeleiden dat ze weer mee kunnen komen in de maatschap pij. „Heel veel jongeren worden in hun taakstraf verder gestraft. Maar ze zijn al gestraft door de rechter. Daarom leren ze binnen dit bedrijf respect hebben voor het werk dat ze moeten doen. De meesten zien we dan ook nog wel eens terug en vervallen niet in recidive", zegt Cok. „Het lukt natuurlijk niet bij allemaal, maar we helpen ze op weg naar iets positiefs, iets dat mooi blijft. Daar moeten we wel energie in stoppen." Dc datum was al goedgekeurd, zegt woordvoerder Leo Troost, maar om bovengenoemde reden moet de or ganisatie toch voor de aanvankelijk alternatieve data kiezen. „In feite hebben wij niets met de politie te maken. We werken met 20 man ei gen beveiliging en er is vorige jaar niet één politieagent aan te pas ge komen. Bovendien vallen de activi teiten niet eens op dezelfde datum." Het is de tweede domper voor het Thoolse festijn, dat wegens geluids voorschriften niet meer bij de haven kan worden gehouden. Daarvoor is vorig jaar al uitgeweken naar de hal van de voormalige Timpa aan de Wattstraat, waardoor het evenement een naamsverandering is ondergaan van haven- naar muziekfeest. Dit jaar is de oude fabriekshal weer plaats van handeling. Doordat de datum is vervroegd, is het niet meer mogelijk om topartie sten als Jan Smit te krijgen, zegt Troost. „Daar ben je dan al te laat mee, omdat die al geboekt zijn." Hij vertelt dat er nog geen artiesten konden worden vastgelegd, omdat de datum nog niet zeker was. Toch is Troost tevreden over het pro gramma dat wel kan worden gebo den. Het wordt een Hollands feest met op vrijdagavond One-two-trio, He lemaal Hollands, René Schuurmans en dj Coenjo. Op zaterdag komt de band Garfield en er is een geheime gast. De invulling van het program ma is nog niet helemaal rond, maar Troost vertelt dat er in elk geval weer een wedstrijd haringhappen wordt gehouden. Ook is het de be doeling dat er twee koren optreden, maar welke dat zijn, is nog niet be kend. Voor de jeugd is er een draai molen, een springkussen en zijn er suikerspinnen. „Alles is wat klein schaliger dan op het havenplateau, anders kunnen we het niet kwijt", aldus Troost. Hij is dan ook teleur gesteld da't het idee om iets culinairs te doen, niet door kan gaan in ver band met de beperkte ruimte. Positief is wel, dat de entreeprijs omlaag is gegaan. „Omdat we geen A-artiesten hebben, kunnen we dat verwerken in de prijzen voor de kaartjes. Voor hetzelfde bedrag van één kaartje van vorig jaar kan nu twee avonden worden gefeest." Bei de avonden beginnen om acht uur en kaarten zijn verkrijgbaar bij di verse voorverkoopadressen. Muziekvereniging Accelerando en Gé Reijnders treden zaterdagavond om kwart over acht gezamenlijk op in dorpshuis de Wellevaete in Sint- Annaland. De Limburgse zanger komt op uitnodiging van de stich ting Uit op Tholen naar het Thoolse. Het fanfare-orkest van de Sint-An- nalandse vereniging is gevraagd om de artiest te begeleiden. Acceleran do vindt het een hele eer en heeft de uitnodiging graag aangenomen. Gé heeft grote bekendheid gekregen door zijn muzikale programma's met blaasorkesten en ontving daar voor een Edison. Het nummer Bloasmuziek staat zelfs op de 27e plaats in de Top 2000 aller tijden en ontbreekt zaterdagavond dan ook niet. Kaarten zijn verkrijgbaar via Uit op Tholen (www.stichtingui- toptholen.nl) of aan de zaal. Ingrid Achterberg uit Sint Philipsland wint raadwedstrijd BIB gaat zich meer richten op Tho len. In Sint-Annaland (De Smisse), Tholen (Vliethof) en Stavenisse (bij dr. Panis) zijn door de inmiddels 15 jaar actieve instelling, vestigingen ingericht. „We hebben een poortwachters functie", vindt woordvoerster Anika van Glabbeek. „Wij controleren door bijvoorbeeld het maken van een echo hoe de zwangerschap ver loopt. En twijfelen we maar een se conde, dan verwijzen we door naar een gynaecoloog." De BIB stond afgelopen zaterdag, tij dens de open dag in de zorg, met een stand in de hal van woon-zorgcom- plex Vliethof in Tholen. „We hadden niet te klagen over belangstelling. Het is de hele dag behoorlijk druk ge weest. Door onze naamsverandering hadden de mensen vragen over wie we nu eigenlijk waren, maar ook wat we doen en gaan doen." i Naast zwangerschapscontrole is er een kindcrwénssprcekuur. „Dat spreekuur is onder meer voor men sen die graag een kindje willen. We praten een uurtje met de mensen, en geven daarna advies. Stoppeft met roken bijvoorbeeld. Dan heb je al twee maal zoveel kans om zwanger te raken dan wanneer je rookt." De BIB gaat vanaf april ook voor lichtingsavonden geven over zwan ger zijn en bevallen en vertelt dan uitgebreid alle details over het kraambed. Daarnaast komen er borstvoedingscursussen. Niet elke verzekeraar vergoedt de kosten voor bijvoorbeeld het spreekuur. Bij dc kraam in de Vliethof konden bezoe kers meedoen aan een knuffelraad- wedstrijd waar twee kaartjes voor de Efteling te winnen waren. Er de den 113 bezoekers mee. Geen van de kandidaten wist het juiste ant woord. Er zaten 36 knuffels in de vaas. De winnaar is Ingrid Achter berg uit Sint-Philipsland. Op twee na had zij het goede antwoord. De BIB is niet de enige praktijk voor verloskunde op Tholen. In de Vliethof 7 is Sifra gevestigd. Sifra afficheert zich als Verloskundige Praktijk Tholen. Daarover meer el ders in deze krant in het artikel over de open dag in het Vliethofcomplex. Van Glabbeek ziet deze concurren tie niet als een nadeel. „Dat houd je scherp." t Cok Verhoek houdt de Fox Terriër Bijoux vast die ze hebben meegenomen uit Spanje. Hij wacht nog op een baasje. Angeline Verhoek toont vol trots hun eigen Spaanse honden Saar en Saloe. De eigenaren van het centrum voor attitude en begeleiding (CVAB) en de Elkiestichting waarmee ze onder meer honden trainen en opvangen hebben een paar weken terug hun reis gemaakt als vrijwilliger voor de stichting Alas Rescueteam. Dat is een Nederlandse organisatie met een team van zeven vrijwilligers die zich ontfermt over het lot van ver stoten en mishandelde honden in Spanje. Ze zijn daarmee in aanra king gekomen door hun bedrijf aan de Roolandsedijk. Een vrijwilliger van Alas bracht ooit haar hond in pension bij de familie Verhoek. Ze hielden goed contact en zo is een aantal jaar geleden het CVAB aan komstpunt geworden voor de Spaanse honden. De stichting Alas haalt namelijk vier keer per jaar per reis zo'n 25 tot 30 honden naar Nederland. Die worden verdeeld over gastgezinnen en van daaruit worden ze geadop teerd. De gastgezinnen halen de honden bij aankomst op in Tholen. Al het werk wordt gedaan als vrij willigers. Cok en Angeline hebben alles een poosje aangekeken en ge opperd dat ze ook wel een keer een ritje naar Spanje wilden maken. Zo zijn ze op 3 maart vertrokken voor een bijna 1400 kilometer lange reis naar een dierenasiel in Vie. „We hebben het ook gedaan, omdat we de mensen die er zo mee bezig zijn een warm hart toedragen." Ze gingen met een kleine vrachtauto die ze ophaalden in Sint Michiels gestel, volgeladen met benches, de kens en hondenmanden. „Zo gaat dat, acht asielen in Spanje worden door Alas gesteund met spullen", zegt Angeline. De benches waren nodig om de honden in te vervoe ren. Ze hebben het op de heenweg rustig aan gedaan. „We hebben er onge veer twee dagen over gedaan. We zijn net voor Lyon gestopt en heb ben daar een motel gepakt. Op don derdag zijn we doorgereden naar Girona en hebben daar in een hotel overnacht. Vrijdags zijn we aange komen bij het asiel in Vie. Een vrij williger van de stichting was met het vliegtuig naar Spanje gekomen en we werden warm ontvangen door de mensen daar", aldus Angeline. Ze hebben een paar dagen meegelo pen met de mensen daar. „We wer den meegezogen in de werkzaamhe den." Zo zijn ze dezelfde dag nog om voer gereden voor het asiel. Cok en Angeline vonden het vooral inte ressant om te zien hoe de asiels in Spanje eruit zagen. „Wij hebben wel één van de betere asiels gezien." Ze vonden dat de mensen daar goed voor de dieren zorgen naar gelang de omstandigheden. „Ze hebben het daar gewoon niet zo goed als bij ons", zegt Cok. Volgens hem komt dat, doordat de gemiddelde Spaanse bevolking anders tegen huisdieren aankijkt dan de gemiddelde Neder lander. Volgens Marian Buurman uit Den Haag, voorzitter van de stich ting Alas, hebben Spanjaarden <le gewoonte honden te schoppen of oren en staarten af te knippen. Als mensen genoeg van hun hond heb ben, brengen ze hem naar het asiel of laten ze hem afmaken. De kans op een tweede bestaan voor een hond is in Spanje minder groot dan in Nederland, zegt Buurman. „Mensen in Spanje nemen niet zo gauw een hond uit het asiel." Daar om selecteert Alas de honden die geen trauma hebben, maar een nor maal leven hebben geleid, voor a- doptie in Nederland. „We hebben een naam hoog te houden en kiezen alleen voor sociale honden waarvan het verleden bekend is. Getraumati seerde honden krijgen we niet zo makkelijk geplaatst, hoe tragisch het ook is. Maar voor ons is het ont zettend belangrijk dat de adoptie slaagt." Het zijn over het algemeen wat jongere honden die worden meegenomen. Voor elke hond wordt tijdelijk on derdak gezocht bij één van de veer tig gastgezinnen van Alas. „We wil len niet dat de honden direct van een plaatje van internet geadopteerd worden. Ze kunnen bij de gastgezin nen eerst acclimatiseren en van daaruit wordt een nieuwe baas ge zocht." Die baasjes moeten aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo worden mensen met een volledige werk week afgewezen. Er wordt van tevo ren gekeken of de hond een goede combinatie vormt met zijn nieuwe eigenaar. Alas houdt een half jaar contact met de nieuwe eigenaar en komt in die periode op geregelde tij den op bezoek om te controleren of alles goed gaat. En mocht er dan toch geen harmonie zijn of kan de baas niet meer voor zijn hond zor gen, dan komt de hond niet in een asiel, maar dan zoekt Alas weer via gastouders naar een nieuwe baas. Het lijkt een beetje een wild avon tuur, met een vrachtauto vol honden de grens over gaan. Maar er is niets illegaals aan, verzekert Cok. „Het transport is heel open. Alle papieren zijn in orde. De dieren zijn allemaal ingeënt, gechipt, gesteriliseerd, ge castreerd en gezond verklaard." Zie ke dieren komen niet in aanmerking en het is volgens Buurman niet de bedoeling dat de dieren zich in Ne derland kunnen voortplanten. Asieleigenaren Cok en Angeline vonden het in eerste instantie een beetje onnodig dat er honden vanuit Spanje naar Nederland werden ge haald. „Natuurlijk denk je, is dat wel nodig? Maar aan de ene kant haalt men honden naar binnen, aan de andere kant gaan ze ook net zo hard naar buiten. Er is heel veel vraag naar Nederlandse honden voor de bewaking. Die gaan als war me broodjes over de toonbank rich ting het buitenland. Zoals Mechelse herders." Cok en Angeline zijn zo enthousiast geworden, dat ze zelf ook twee Spaanse honden hebben geadop teerd. Vorig jaar al, toen er weer een vrachtwagen op hun erf kwam om de honden te verdelen over de gast ouders. Ineens zag Angeline haar droomhond erbij zitten. „Ik zag haar in de vrachtauto zitten en was helemaal verliefd." Het was Saar, een bruin-zwart gestreept teefje, een kruising met een Spaanse Mastino. Hoewel ze dagelijks veel honden ziet, waar ze wel afstand van kan houden, lukte het bij deze niet. „Je vindt veel honden leuk, maar met sommige heb je echt een klik." Een maand later werd de zus van Saar met een zogeheten puppy vlucht overgevlogen naar Nederland en die woont inmiddels ook bij de Ver- hoeks. „Die vonden we ook leuk." Het is een zwarte hond genaamd Sa loe. Cok heeft nog steeds wel wat kant tekeningen bij het overplaatsen van de honden. „Veel honden hebben daar op straat geleefd. Wij willen ze hier een beter leven bieden, maar het is soms maar de vraag of het echt beter is. Ze worden in huis ge houden en er is buiten soms geen ruimte om ze los te laten lopen." Hij gaat ervan uit dat de honden het over het algemeen in Nederland be ter hebben dan in Spanje. Op zaterdagavond zijn Cok en An geline weer teruggereden naar Ne derland. „We zijn alleen gestopt om te tanken en om naar het toilet te gaan, want met die honden kon den we nergens terecht." Ze hebben er vijftien en een half uur over ge reden en om zondagmorgen waren ze thuis. „Dat was heel grappig, want alle gastouders stonden ons al op te wachten. Normaalgesproken vangen wij hen op", zegt Angeline. Voor alle honden is onderdak ge vonden op ééntje na. Een Fox Ter riër genaamd Bijoux bleek niet met de andere dieren in zijn gastgezin overweg te kunnen. Hij zit nu in pension bij Cok en Angeline in af wachting van een gastgezin of een nieuwe baas. Dat gebeurt volgens Buurman wel vaker. Het is voor haar een hele klus om steeds weer gastgezinnen te vinden voor tel kens zo'n groep honden. Daarom kan' ze nog meer gastgezinnen ge bruiken. Volgens Cok en Angeline zijn de Spaanse honden net zoals die in Ne derland. „Een hond is een hond. Die leeft nu en die wil vooruit", zegt Cok. Taal is dan ook geen probleérh volgens hem. „Het gaat om de into natie van je stem." Hoewel volgens Angeline het nog wel even geduurd heeft, voordat Saloe en Saar begre pen wat 'foei' betekent. „Dan kijken we daar ook niet naar", zegt Timmers resoluut en gaat met de transducer weer richting hartje waarvan de kamers zo duidelijk in beeld komen dat het voor een leek lijkt alsof je dwars door de aan staande wereldburger heenkijkt. Dat gebeurde allemaal zaterdag on geveer 30 keer, telde Timmers. „Nee. We hebben bij geen van de zwangere vrouwen afwijkingen ge zien. De meeste dames hebben we al onder behandeling en het was geen uitgebreide screening." De medewerking van de echoprak tijk was vooral bedoeld om voor lichting te geven. Zowel over de kosten, als over de mogelijkheden. Het bepalen van het geslacht kost bijvoorbeeld 25 euro. Timmers: „Niemand heeft er om gevraagd. Het is ook wel moeilijk om als de ene partner het weet en de andere niet, om je niet verspreken met hij of zij. Er waren wel veel bezoekers die naar die mogelijkheid vroegen." De honderden bezoekers konden snuffelen aan een areaal aan ver schillende onderdelen binnen de zorg. Naast verloskunde (Sifra en BIB) presenteerden de huisartsen zich. Fit Jofib Fysiopraktijk was er en huisartsen namen de bloeddruk van tenminste 50 belangstellenden op. Psycholoog Ivo Soeters (34) van de Psychologiepraktijk Tholen deed ongeveer 100 persoonlijkheidstes ten. In zijn praktijk blijkt dat het niet overal alleen maar rozengeur en maneschijn is. Zijn praktijk telt ongeveer 75 pa tiënten. Waaronder een flink aantal inwoners dat zich angstig en depres sief voelt. Sommige mensen zijn echte hypochonders. Die vinden nergens meer wat aan en zijn eigen lijk notoire zwartkijkers. Dc kunst van de psycholoog is volgens Soe ters om die mensen op andere ge dachten te brengen. „De manier waarop mensen naar dingen kijken, bepaalt hoe ze zich voelen en gedra gen. Dat speelt vooral bij mensen met angstgevoelens en depressivi teit. De psycholoog moet er achter zien te komen welke gedachten er in een hoofd spelen en waarom of waardoor dat zo is." Zo diep ging Soeters daar zaterdag niet op in. Hij voorzag ongeveer 100 belangstellenden van een per soonlijkheidstest. Dc deelnemers moesten 25 vragen beantwoorden. Vragen over hoe men zichzelf zag. Of ze zich stabiel vinden, of beïn vloedbaar zijn, of liever op zichzelf zijn, dan in gezelschap van anderen. Of levendig, of juist kalm. Echt verrassend waren de uitkom sten volgens Soeters niet. „De meeste deelnemers kregen uiteinde lijk een beeld van zichzelf en dat doorgaans klopte met wat ze van zichzelf vonden." Toch was een aantal invullers ver baasd over de uitkomst. „Die men sen dachten van zichzelf dat ze nog al onverstoorbaar waren, maar uit de test bleek dat ze behoorlijk beïn vloedbaar zijn." Wat uit de test ook naar voren kwam was volgens Soeters dat, als het gaat om vriendelijkheid, de Tholenaar bovengemiddeld scoort. „Mensen die hier zijn komen wonen, vinden de inwoners nogal introvert. Erg op zichzelf. Maar dat heeft niets te ma ken met karaktereigenschappen, maar is veel meer cultuurbepaald." De opendag in de Vliethof was een initiatief van Thuiszorg West-Bra bant. De instelling had het vooral gezellig gemaakt. Taart op tafel en lolly's. Koffie en ansichtkaarten waarop een oudere dame je vriende lijk aankijkt. Ook een merkwaardig gevormd luchtballonnetje dat aan gaf dat het de dag van de zorg is. Podotherapie Smulders hanteerde de slogan: Blij dat u even zit. En bij een andere stand lagen onder meer folders over hepatitis A. Heel actueel nu bekend is gewor den dat zich in Nederland een uit braak van dit virus voordoet dat geelzucht kan veroorzaken. Vooral als je recent gedroogde tomaten hebt gegeten is het oppassen ge blazen, want die dingen zijn onhy giënisch verpakt. De tomaat wordt in potjes verkocht en zit onder an dere in kant-en-klare salades en tappenade, zegt het Rijksinstituut voor dc Volksgezondheid. Woordvoerster Sandra Quick van de Thuiszorg was tevreden met het re sultaat van de open dag. „Zo'n 600 bezoekers is best veel als je nagaat dat ook ziekenhuis Lievensberg een open dag hield. Veel mensen uit de gemeente Tholen kennen dat zie kenhuis en grijpen dan de mogelijk heid aan om daar een kijkje achter de schermen te nemen. Die gaan dan niet nog een keer naar Vliet hof." De thuiszorgorganisatie gaat bin nenkort met de instellingen die aan de open dag hebben deelgenomen om de tafel zitten om de werkwijze te evalueren. „Dan bekijken we ook of een open dag in deze opzet voor herhaling vatbaar is of dat we het een volgende keer grootschaliger moeten aanpakken. Dan zou je bij voorbeeld allerlei zorginstellingen bij een dergelijke dag kunnen be trekken. Nu ging het vooral om par tijen uit Vliethof zelf." Iedereen die onze website (Tho len.SP.nl) bezoekt, kan daar lezen dat wij vinden dat Tholen best met drie wethouders toe kan. Want hoe meer wethouders, hoe meer er na hun ontslag kunnen genieten van de wachtgeldregeling. Dat wachtgeld moet door de bevolking worden op gebracht en daar staat niets tegen over. In een tijd van bezuinigingen is het niet uit te leggen, dat ze jaren lang recht op die uitkering houden zonder dat ze (zoals normale men sen) hoeven te solliciteren. Verwij zend naar het plan van de SP-Am- sterdam om oud-wethouders te vragen in ruil voor hun wachtgeld vrijwilligerswerk voor de gemeente te gaan doen en naar dc door dc Pv dA gelanceerde erecode op dit punt, heb ik me afgevraagd of Marianne Velthuis zich aan die erecode gaat houden en daar badinerend aan toe gevoegd dat wij nog wel een vrij- willigersklus voor haar weten. Ik vond dat een milde vorm van spot, passend in de verkiezingscam pagne. Als ik naar mijn gemoed te werk was gegaan, had ik een scheld kanonnade opgetikt over het totale gebrek aan begrip bij de wethoud- ster van cultuur voor de betekenis van een bibliotheek voor een dorp. Ik heb me dus ingehouden, maar als ze ddt al verwerpt als "op de man spelen", dan wil ik graag haar oor deel horen over PvdA-coryfee en oud-voorzitter Felix Rottenberg, die in dezelfde tijd dat ik mijn prikje uitdeelde op de televisie Agnes Kant uitschold voor 'viswijf omdat Agnes in haar gedrevenheid voor de zaak van de zwakkeren haar stem soms niet helemaal in bedwang had. Kees Slager, Poortvliet. Hoewel ik aanwezig was bij de in stallatie van de nieuwe gemeente raad, is mij de woedende uitval van wethouder Marianne Velthuis naar Theo Korevaar ontgaan. Maar een redacteur van de Eendrachtbodc hoorde het wel, getuige het artikel op de voorpagina, verleden week ('PvdA'er Velthuis leest SP'er Kore vaar lesje'). De reden waarom ik reageer is dat niet Theo Korevaar maar ik het stukje schreef waarover zij kenne lijk in woede ontstak. Ik heb me vrouw Velthuis gesuggereerd om - in ruil voor haar riante wachtgeld - als vrijwilligster boeken bij bejaar de mensen te gaan bezorgen in de dorpen waar onder haar verant woordelijkheid de bibliotheekvoor ziening is afgebroken. Dat Theo de auteur niet was, had zij kunnen weten als ze het fatsoen had opgebracht om het hem even te vra gen, vóór ze zijn inhuldigingsfeestje verpestte door hem te betichten van het schrijven van 'halve waarheden'. Over lessen leren gesproken: het had mevrouw Velthuis ook gesierd als ze had verteld wélke halve waar heden er in het stukje staan. Noch Theo Korevaar, noch de redacteur van de Eendrachtbode hebben dat kennelijk van haar mogen verne men. Een mevrouw die zo aan om gangsvormen hecht, zou moeten weten datje iemand niet zomaar be schuldigt, maar je beschuldiging ook met feiten onderbouwt. Ik daag haar uit om alsnog de halve waarhe den in het gewraakte stukje aan te wijzen. Ingrid Achterberg uit Sin Philipsland bekijkt de bewegingen van haar baby op de monitor van echoscopiste Marlien van Kempen. De dames stammen uit de tijd dat de verloskundige een soort houten toe ter op de buik van de zwangere vrouw plaatste en aan de andere kant van het instrument de hartslag kon beluisteren. Pas later kwam de echografie in zwang. Echter alleen na verwijzing door de gynaecoloog. Nu kun je bok zelf aangeven dat je een echo wilt en krijg je het hele on derzoek mee op dvd met geluid en vijf foto's voor vier tientjes. Is dc baby ouder dan twintig weken, dan betaal je het dubbele en krijg je er acht foto's bij. De dames en de verslaggever kijken intussen naar de buik van Ingrid Achterberg (26) uit Sint Philipsland. Petra Timmers, al 25 jaar verloskun dige en van beroep ook echoscopis te van de Echopraktijk Timmers in Tholen, heeft de tijdelijke behuizing van Ingrid's baby ingesmeerd met gel waarover ze een zogenoemde transducer beweegt. De gel zorgt voor een goede geleiding voor de geluidsgolven die de transducer uit zendt en weer opvangt om dc gelui den die door het weefsel in de buik worden teruggekaatst, om te zetten in beelden die op de computer kun nen worden gezien. De beide dames met rollator kijken met verbazing naar de beelden. Er is dan ook van alles te beleven. Het hoofdje, de maag, het hartje, zuig- bewegingen. En ook veel te horen. De hartslag klinkt als een pauken slag door de kleine onderzoekska- mcr. Ingrid is op 2 augustus uitgerekend. Ze heeft al meer echo's achter dc rug en de blik van opperste tevre denheid verraadt dat het allemaal wel goed zit onder haar naveltje. Wat ze niet wil weten, is het ge slacht van de baby. „Mijn man wil het wel, maar ik niet", lacht ze.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3