BABYBOOM Bdl Het Raedthuys maakt van het gemeentehuis culinair centrum ns door owtuin Banketfabriek de Waal ten onder aan prijsdruk Tweede fase Waterfront met ander type woning =W=HI;I:< Voordeel tot 5.450,- bij Prijswinnaar nieuwsquiz Zeeuwse Bibliotheek De Supermarkt van Halsteren Peter Hoek wethouder onderwijs Hennepkwekerij ontmanteld Boudeling CDA fractievoorzitter Leerlingen bereiden zich via spel voor op leven na de bassischool Donderdag 25 maart 2010 66e jaargang no. 19 Ontslag van 20 medewerkers in Tholen 3,8 miljoen gemeente Erg groot Hotel-restaurant met 48 zitplaatsen, 10 suites en 5 appartementen In amper een jaar tijd krijgt Sint-Maartensdijk zijn derde restaurant. De smalstad lijkt een metamorfose te onder gaan van bestuurlijk naar culinair centrum. Klonken her en der nog treurige geluiden over de verhuizing vv.n het gemeentebestuur en stond het monumentale pand daarna ruim twee jaar leeg, aan de Markt wordt het binnenkort een stuk levendiger. Dat is tenminste de bedoeling van de uitbaters van Het Raedthuys. Onder die naam opent over precies een week het restaurant en hotel in het voormali ge gemeentehuis. Eindelijk, zullen veel mensen zeggen, want de leegstand was velen een doorn in het oog. Michiel de Ruyter Weg van drukte Fransen en Belgen 5 400 - www.esselink.nl Zomertijd gaat in zondag 28 maart zie www.plus.nl Tholen heeft ruim 2,6 ton tekort Wat is een brugpieper? Dat waren volgens wethouder Kees van Dis onder andere die 52 ongeduldig trappelende jonge ren zaterdag in de sporthal van recreatiecentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Ze zitten nog een paar maanden op ne gen basisscholen in diverse kernen van de gemeente Tholen en gaan daarna volgens de wethouder 'de echte wereld* in. Deze week w Autobedrijf Watlil'Ml 3 Tel 0166 602440 T«l. 0166 607060 Fax 0166 604440 Fan 0166 607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Banketfabriek De Waal Zonen b.v.' uit Tholen is failliet verklaard. Twintig mensen zijn hun baan kwijt. Het sinds 1959 aan de Edisonweg ge vestigde bedrijf, vooral bekend van de bokkenpootjes, is volgens curator mr. C.T.E. Nuis len onder gegaan aan de prijsdruk vanuit de grootwinkel bedrijven. De voorgenomen verhuizing met nieuwbouw op bedrijventer rein Welgelegen II is nu van de baan. „We hebben met zijn allen heel hard gewerkt om dit faillissement te voorkomen. Het spijt me dan ook enorm dat het zo is gelopen", zegt directeur Jan de Waal in een verklaring. Hij vroeg het faillissement zelf aan omdat hij geen oplossing meer zag voor het schuldenprobleem. Het was niet de bank die hel krediet had opgezegd, maar de circa 500.000 euro die aan onderhoudsbedrijven en leveranciers verschuldigd was die als een loden last om de banket fabriek hing. „Er zit geen onroerend goed in het faillissement en ook geen krediet", zegt de curator. „Wat dat betreft, is dit faillissement vrij zeldzaam. Meestal is de bank de grootste schuldeiser, maar nu gaat het alleen om een crediteurenporte feuille van zó'n half miljoen euro. Er zijn nog wel een paar debiteuren die moeten betalen, maar die in komsten gaan op aan de salarissen van maart die het UWV als vorde ring zal indienen. De lonen over fe bruari zijn nog gewoon betaald. Het personeel was niet heel verrast door het faillissement, maar er heerste wel verslagenheid toen ik woensdag de medewerkers heb ingelicht." De Waal had al eerder een reorgani satie doorgevoerd waarbij 7 perso neelsleden vertrokken. Ook het zoe ken naar vervangende omzet voor het verlies van twee belangrijke klanten bleef zonder resultaat. Ge sprekken over een overname lever den evenmin succes op. Tegenslag in de productie verslechterde de si tuatie verder. Dit ondanks het feit dat De Waal in 2007 voor de aan koop van de panden en de verplaat singskosten 3,8 miljoen euro van de gemeente had ontvangen. Mr. Nuis spreekt over een geleide lijk proces dat tot het faillissement heeft geleid. „Als Albert Hcijn en Super de Boer veel minder voor de bokkenpoten willen betalen of ze stoppen ermee, dan wordt het moei lijk. Overigens is dit bedrijf nog re delijk netjes geëindigd als je ziet wat we bij faillissementen allemaal tegenkomen." Alleen de machines van de drie pro ductielijnen kunnen nog verkocht worden. „Ik word door allerlei men sen gebeld, maar ik zie nog niet dat er een doorstart mogelijk is, al sluit ik ook niets uit." Pagina 7: geur verdwijnt. Architect Ligteringen speelt in op veranderde markt De tweede fase van het Waterfront in Tholen krijgt mogelijk een ander ty pe woning. Ingegeven door de economische crisis en de slapte in de bouw, denkt architect Rob Ligteringen aan villa's waarvoor de eigenaren zelf het programma van eisen opstellen en aan losstaande twee-ondef-een- kapwoningen voor gecombineerde bewoning voor starters én hun ouders. Ligteringen lichtte zijn plan maan dagochtend toe bij de welstands commissie. Aanleiding was een aanvraag van een villabewoner in de bestaande wijk voor het dichtmaken van een overkapping met een glazen pui. Ligteringen wil dit ook voor de acht nieuw te bouwen villa's als mogelijkheid opnemen. De welstandscommissie bekeek het plan om de overkapping met glas dicht te zetten kritisch. Volgens voorzitter M. Onrust van de com missie is dat een 'heftige ingreep'. De commissie was bang dat het aan zien van de woning (vanaf het wa ter) er door aangetast zou worden. Op de tekening leek het één geheel te worden met de overkapping. Ligteringen legde uit dat de glazen wand iets terug komt te liggen zodat de overkapping goed zichtbaar blijft. Veel verder dan ongeveer 30 centimeter kon niet omdat er in de vloer van de overkapping een verla ging zit. De glazen wand valt achter de bloembakken op het terras en zal zo min mogelijk stijlen bevatten waardoor het niet zo opvalt. Voor de tweede fase van het Water front wil Ligteringen dit meteen ter hand nemen. In de nieuw te bouwen villa's komen bredere terrassen op het zuiden. Het terras aan de achter zijde aan het water zalsmallcr wor den. „Een zeembalkon,", noemde de architect het stuk dat vooral be stemd is om de ramen van de wo ning te reinigen. Ligteringen nam van de gelegenheid gebruik om zijn nieuwe ideeën voor de uitbreiding en afsluiting van Wa terfront te lanceren. Voor de acht vil la's die zijn gepland, wil Ligteringen dat de bewoners een kavel kopen en zelf het programma van eisen voor hun woning opstellen. „Woningen met voor een deel een kantoorfunc tie. Scmi-bedrijfswoningen. Dat biedt meer mogelijkheden. Je moet nu iets ontwikkelen dat schaars is, maar in de vorm moet het natuurlijk wel familie van het Waterfront blij ven. Ik ga ze dan zelf ontwerpen." In het plan zijn ook nog twaalf twcc-onder-ccnkapwoningen opge nomen. Ze zouden volgens de opzet van het bestemmingsplan een voort zetting zijn van de woningen die nu aan Slikkenburg staan. „Toen die acht jaar geleden gebouwd werden, was het een andere tijd. Ze zijn erg groot met een inhoud van 600 ku bieke meter. Met twee verdiepingen en een grote zolder. ZIE VERDER PAGINA 7 Simone van der Velden (links) en Danielle Nieiiwenhuizen vormen samen het gezicht van hotel-restaurant Het Raedthuys dat volgende week opent in het oude gemeentehuis van Sint-Maartensdijk. Dc intrek van horeca in Smurdiek is begonnen met hotel Kom! van Ma- rijn en Kyra van Son. Zij hebben dc oude bibliotheek omgetoverd tot hotel-restaurant. Vervolgens open den Philip en Hetty Wouterse bras serie De Oude Haven aan dc Haven. En nu heeft de Brabander Richard Grevinga zijn oog laten vallen op het voormalige gemeentehuis om het te veranderen in een slaap- en eetgelegenheid. Richard Grevinga heeft diverse res taurants geleid en is met zijn Gre vinga groupe gastronomique zelf begonnen met het opzetten van res taurants en hotels. Sinds drie weken is hij eigenaar van stadshotel Jeroen Bosch in Den Bosch. Maandag opende hij een horecagelegenheid in Deurne en er is zicht op een loca tie in Maastricht. Sint-Maartensdijk kwam in de kijker na een gesprek met pandeigenaar bouwbedrijf Nieuwenhuis. „Zij waren op zoek naar een geschikte exploitant die mogelijkheden zag in het oude ge meentehuis", zegt Simone van der Velden. Zij heeft de leiding in het bedrijf in Sint-Maartensdijk. Het Raedthuys bestaat uit het monu mentale gedeelte van het gemeente huis en voor een deel uit de nieuw bouw waar bouwbedrijf Nieuwen huis reeds moderne koopapparte menten in heeft gemaakt. De appar tementen op de begane grond wor den bij het hotel betrokken en verhuurd aan gasten voor korte of langere duur. De appartementen be schikken over een keuken, zodat gas ten daar zelf kunnen koken en niet altijd aangewezen zijn op een restau rant. Er worden in totaal vijf apparte menten verhuurd: vier vierpersoons en een zespersoons. In het oude ge deelte, het uit de zeventiende eeuw stammende gebouw, zijn tien kamers gevestigd. Van der Velden noemt het suites. Ze zijn allemaal anders. Er wordt nog volop gewerkt om het gebouw om te bouwen voor de nieu we functie. De appartementen waren al volledig gestoffeerd, maar de sui tes moeten nog in de verf en inge richt worden. Alle originele elemen ten blijven zoveel mogelijk onveran derd. Zo is er een bedstee in de Mi chiel de Ruyterkamcr en zijn de kroonluchters opgeknapt en herge bruikt. Alle kamers hebben een naam. Daarvoor is in het Thoolse gemeentearchief gezocht. Naast Dc Ruyter komen dc geschiedkundige namen Van Borsele, .Oranje en Alienora terug. Maar er is ook ge zocht naar namen die een persoonlij ke waarde voor de uitbaters hebben. Het kleinste kamertje, een eenper soons, heet Calimcro; de compag non van Grevinga heeft dc Calime- rogroep. En de Elisabethkamcr is vernoemd naar de dochter van de ei genaar. Verder zijn er de Tuinkamer, de Nieuwenhuiskamer en de Fami lie Lienskamer, naar dc bestuurlijke familie uit Sint-Maartensdijk. Dc Bredase Simone van der Velden wordt het aanspreekpunt van Het Ra edthuys. Ze is er straks elke dag, sa men met haar assistent Daniëllc Nieuwenhui/.en uit Vlaardingen. Ze vinden Sint-Maartensdijk wel wat. „Ik kwam hier en was gelijk verliefd op dit pand", zegt Van der Velden. Beiden ervaren Tholen als een eiland met rust en ruimte. „Je merkt het al als je van de grote weg de afslag neemt richting Tholen", aldus Van der Velden. Daniëlle: „Binnen een uur heb je een wereld van verschil." Ze doelt op de ligging van Tholen aan de rand van Zeeland. Ze denken dan ook allebei dat het eiland veel te bieden heeft aan mensen die weg willen uit dc drukte van de stad. Een derde restaurant en een tweede hotel in een plaatsje met iets meer dan 35(X) inwoners. Van der Velden ziet er toekomst in en denkt niet dat het dorp wordt overspoeld door de horeca. „Het is een aanwinst. Al die horeca in één gemeente is alleen maar positief. Het is goed voor het toerisme." Ze wil gaan samenwerken met Kom! en De Oude Haven. „Hel is voor iedereen een win-win situatie. Voor de bevolking is er wat te doen en bij grote projecten, bijvoorbeeld als we een grote groep mensen moe ten herbergen, kunnen de hotels sa menwerken. Zeker met de VVV straks tussen ons en hotel Kom! in staan we heel sterk", blikt Van der Velden vooruit. De reacties die ze van mensen uit de omgeving heeft gekregen, zijn over wegend positief, zegt ze. Ook de mensen die de zondagsrust koeste ren. wil ze tegemoet komen. „Mis schien bicden wc de gasten op zon dagmorgen nog wel een ontbijt aan, maar het zou goed kunnen dat we 's middags gewoon dicht gaan. We moeten even zien hoe het loopt." Boekingen zijn er al. Niet meteen voor de eerste nacht. „Dat hebben wc bewust niet gedaan, maar wel al voor de tweede nacht dat het hotel zijn deuren opent. Het zijn volgens Van der Velden gasten uit allerlei hoeken. „Fransen, Belgen en Ne derlanders. Er is al gereserveerd voor mei, juni en juli en ook losse overnachtingen. ZIF. VERDER PAGINA 5 TUINHOUT EN SIERBESTRATING Bewaarexemplaar Advertentie I.M. De winter is nog niet zö lang voor bij of de zomertijd komt er weer al aan. Zondag 28 maart is hel /.over. Dc klok gaat dan een uur vooruit, dus dat wordt in de nacht van zater dag op zondag 27/28 maart een uur korter slapen, 's Avonds is hel dan langer licht om bijvoorbeeld in de tuin te werken, want er kan weer ge zaaid en geplant worden. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 De gemeente Tholen heeft een te kort op de jaarrekening 2009 van 260.870,48 euro. Het is voor het eerst sinds vele jaren dat dit voor komt. In de afgelopen jaren had de gemeente juist een ruim overschot. De gemeente heeft meer uitgegeven dan begroot. Dc gladheidbestrijding vanwege de lange winter kan mede een oorzaak zijn evenals dc afgeno men bouwprojecten, waardoor er minder bouwlcges binnenkomen. Het college van burgemeester en wethouders heeft onlangs kennisge nomen van het rckcningsresultaat. Dc productenrekening 2009, die is verwerkt in hel door de gemeente1 raad vast te stellen jaarverslag 2009 is door het college goedgekeurd. Fam. Chr. Koopman uit de Zwane- laan in Sint-Maartensdijk is de win naar van dc vierde nieuwsquiz in het kader van het 65-jarig bestaan van de Eendrachtbode. Hij had met vele anderen de goede antwoorden op de vijf vragen. T.D. Korevaar zei dat vier wethouders ,de dood in de pot' is. Het was vijfjaar geleden dat de gemeente Tholen meer dan 500 werklozen telde. Johs. van Vossen uij Sint-Annaland was in september 1960 de laagste inschrijver voor het opschonen van waterlopen. Tijdens de floriade in augustus 1960 in het Holland Huis te Scherpenisse stond de gladiool centraal. En de vijfde vraag ging over hel bandje dat Johan Geluk begin jaren zestig in Sint- Maartensdijk had: The Sky Lights. Uit de vele goede oplossingen werd Chr. Koopman als winnaar van de waardebon van 65 euro getrokken. Deze week zijn er weer nieuwe kan sen in de nieuwsquiz van maart. Ook daarbij is er weer een kans op het winnen van een waardebon van 65 euro. Zie daarvoor de speciale 65 jaar pagina 's 22 en 23. SGP-raadslid Peter Hoek wordt hoogstwaarschijnlijk de nieuwe wethouder van onderwijs. Die por tefeuille is nu nog verdeeld over de wethouders Velthuis (PvdA-onder- wijsinhoud) en Goossen (VVD-on- derwijsgebouwen). Ook zal hij fi nancien en ruimtelijke ordening overnemen van zijn voorganger Ka- rel Heijboer, maar onroerende za ken laat hij graag aan een van zijn andere nieuwe collega's over. „Ik heb mijn ambities en wensen weg gelegd en voor financien sta ik hoog genoteerd", zegt Hoek zelf. „We moeten logische pakketten samen stellen en dc ambtelijke top zoekt nu uit wat de voorgestelde taakver deling betekent voor dc belasting van elke wethouder. De lusten en lasten moeten gelijkmatig verdeeld worden." Hoek wil voor duurzaam heid een aparte portefeuille maken. Terwijl in Reimerswaal de nieuwe wethouders al beedigd zijn, praat Tholen nog rustig verder, maar knelpunten zijn er volgens Peter Hoek niet. „Wc hebben alleen be spreek punten." Wat de SGP betreft, door dc kiezers met 6 zetels veruit de grootste partij gemaakt, is dat o.a. een herziening van het in 2006 gewijzigde beleid ten aanzien van biddag en de sluitingsuren van de horeca. Dc politie heeft maandagochtend aan de Vierde Dijk 5 in Sint-Maar tensdijk een hennepkwekerij ont manteld. Er werden 289 planten aangetroffen. Alle planten en bijbe horende apparatuur werden door de gemeente opgeruimd. Zie pagina 7. Nieuweling Gert-Jan Boudeling wordt fractievoorzitter van het CDA in de gemeenteraad. Hij volgt Jaap Bout op die onlangs afscheid nam. Rina Ligtendag begint aan haar derde raadsperiode en had niet de ambitie om de fractie aan te voeren, zegt ze. Siem Jansen viert zilveren jubileum van bedrijf in Tholen EN VERDER... Jubilerend Concordia onderscheiden met legpenning Koldi jk en Van Meel vertrouwenspersonen in crisistijd Zeven procent werklozen erbij in één maand 'T IS EEN TREURIG VERSCHIJNSEL DAT HET WOORD 'ORIGINEEL' EEN LOFSPRAAK IS Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Willem-Jan Quist uit Scherpenisse brugpieperkampioen 2010 Voor het zover is moeten ze eerst kennismaken met 'spannende dingen'. Zo als het maken van een lunchpakket. Van Dis: „Damhoeft je moeder dal niet te doen." Of. met quizmaster Van Dis, een aantal moeilijke vragen beant woorden en daarna punten verzamelen op de bungee run, het fietsparcours in de buitenlucht, het Connexxion busspel, het EHBO-spel. boeken kaften, een fietswiel verwisselen, op een rodeostier rijden en je inspannen op dc fietsrollenbank. Uiteindelijk haalde Willem-Jan Quist van de Groen van Frinstererschool uit Scherpenisse de meeste (64) punten. Hij mag zich brugpieperkampioen 2010 noemen. Maar dat gebeurde niet voordat de 52 deelnemers een aantal vragen van quizmaster Van Dis hadden beantwoord. Er werden twee banken weggezet die de middellijn vormden tussen een goed en een fout antwoord. Mag je mobiel bellen op de fiets? Een wisselde van plaats en dacht dat het mocht. Goed dus. Mag je als je fietst de hand van je vriendinnetje vasthouden? Een deel dacht van niet. Maar het mag wel. Is de pieper een soort appel? Ja of nee. Ja, dacht een deel. Nee dus. Toen de hamvraag. Het Roncalli, 't Rijks en het Moller, liggen die in de provincie West-Brabant? Ja. dacht het leeuwendeel van dc resterende deelnemers. Nee dus, lachte Van Dis. „West-Brabant is geen provincie." Alleen Job Elenbaas, ook leerling van dc Groen van Prinstererschool, had alle antwoorden goed. Zie verder pagina 15. Cok Verhoek bezorgt Spaanse honden beter bestaan Izaiik van der Maas kwart eeuw neerslagwaarnemer in Tholen Boeken kaften vormde een onderdeel van het brugpieperkampioenschap, de leerlingen v.l.n.r. Tamara Ponse, Floor Leijs, Romy Stoutjesdijk en Jennifer Leemreijze.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1