'Nuttig voor samenleving, goed voor teambuilding' Koude winter leidt tot 20% meer gasverbruik Geen geld voor meer boeken in woonzorgcentra en scholen DELTA Afgelopen winter was één van de koudste winters van het laatste decennium. Ook in Zeeland was dit goed te merken. Zeeuwse huishoudens hebben voor het verwarmen van hun woning van december tot en met februari gemiddeld twintig procent meer gas verbruikt, ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Donderdag 25 maart 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Vriend helpt Beurkens aan vijfde plaats r F Bankmedewerkers actiefin Sint-Annaland en Tholen op NL Doet Mestbassin stal is zaak provincie Veilig honk Vijfde keer Olievlekwerking J-fSÉSA, ;'v taf r -Z I1 Dit betekent per gezin een gemiddelde stijging van de jaarfactuur met 60 tot 80 euro*. Wilt u niet voor verrassingen komen te staan? U kunt op www.DELTA.nl/voorschot uw maandelijkse voorschot aanpassen. Houd uw klantnummer en huidige maandbedrag bij de hand. Deze vindt u terug op uw laatste jaarfactuur. U kunt zelf bepalen hoeveel u uw maandbedrag ophoogt. Zo betaalt u iedere maand een klein bedrag meer en voorkomt u bijbetaling. Interesse in energiebesparing of een advies op maat in uw woning? Op www.DELTA.nl/eigenenergie vindt u allerlei praktische tips en informatie hierover. Deze berekening gaat uit van een gemiddelde situatie, hieraan kunnen geen rechten worden ontleend. m m i m!Ê w,, n a Het gemeentebestuur vindt hogere uitgaven voor het bibliotheekwerk niet gepast in een tijd dat er bezuinigd moet worden. Om die reden komt er op korte termijn geen voorstel over de wisselcollecties boeken op de basisscholen. Verder is het budget van de BibliOosterschelde niet toerei kend om dergelijke collecties beschikbaar te stellen voor de woonzorg complexen in Oud-Vossemeer, Poortvliet en Stavenisse. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van het CDA, de CU en ABT. Ko Zuidweg zorgt er voor dat de voormalige visboer van Sint Philipsland, Isaac Vermey, de open dag van Vliethof kan bezoeken Koningin Beatrix hanteerde de verfkwast bij een speeltuin in Nieuwegein en knapte een muurschildering op. Prins Willem-Alexander timmerde er een afzetting. Nicole Sebregts, Edmee van Gennip, Mariëlle van Huiten, Rini Matthijsen en Adri van de Laar van de Rabobank Oosterschelde hanteerden spons, zeem, stoffer en blik en een bezem om zaterdag tijdens de NL-Doetdagen, dorpshuis de YVellevaete in Sint-Annaland spik en span op te leveren. Niet dc gemeente, maar de provincie moet beoordelen of ten aanzien van het onlangs opengescheurde mestbas sin bij de vleesvarkensstal aan de Groencwcg in Tholen is voldaan aan de voorschriften. De provincie - die momenteel een onderzoek instelt naar de calamiteit - heeft namelijk de mi lieuvergunning afgegeven voor dc he le inrichting, en daarin voorschriften opgenomen met betrekking tot het bassin. Dat antwoordt het gemeente bestuur op vragen van ABT-raadslid L.J. van Doom. Het betekent bovendien, dat het be sluit mestbassin milicubeheer,.waarin regels staan voor het bewaren van dunne mest, niet van toepassing is. VERVOLG VAN BRUGPIEPER Zoveel verkwisting van hersenenergie maakt hongerig. Vlug dan maar naar de juffen achter de lunchpakkettenta- fel. Je kon je brood smeren met pin dakaas. Beleggen met plakken worst. Gameren met cherrytomaatjes, of ge woon een stuk komkommer afsnij den. De juffen beoordeelden dc deel nemers onder meer of ze veel calorieën op hun brood kregen of dat er sprake was van een broodje ge zond. Maar degenen die zich tegoed hadden gedaan aan de pindakaas, fiet sten die calorieën er weer snel af op fietsrollcnbank. Dc brugklassers konden overigens zelf bepalen in welke volgorde het parcours werd gelopen. Zo zagen we Aron Beurkens van de Groen van Prinstererschool in zijn gemotoriseer de voertuig naar de boekenkafttafel rijden. Beurkens heeft een spierziek te, legde een van de leraren uit, maar dat verhindert hem niet aan zoveel mogelijk onderdelen mee te doen. Zijn doorzettingsvermogen resulteer-. de in een vijfde plaats. Daarbij moet worden aangetekend dat een vriend van hem spelletjes als de rodeosticr, de bungee-run en het fietsen voor hem deed. Bij de EHBO moesten kaartjes wor den gelegd met teksten die bij elkaar pasten. Bijvoorbeeld: Wat doe je op een gaasje, stond op het ene kaartje. Daarbij moest je zoeken naar het kaartje met het antwoord: pleister. „Niet alle kinderen zijn even ver op school met EHBO", aldus een 'juf' achter de tafel. „Dat betekent dat kin deren die op een school zitten waar wel veel aan de EHBO-opleiding wordt gedaan, een streepje voor heb ben." Eveneens aan een tafeltje zaten dc he- Van Doom had gevraagd of dc ge meente van plan is, aanvullende voor schriften te gaan verbinden aan mesl- bassins. Maar de mogelijkheden daartoe blijken op grond van ge noemd besluit beperkt te zijn. Het kan alleen ten aanzien van de afstand tot kwetsbare gebieden, maatregelen om geluidshinder te voorkomen, en het aanleveren van extra gegevens voor het beoordelen van de aanvraag. Burgemeester en wethouders hebben dc vragen van Van Doorn op 9 maart beantwoord, daags vóór het afscheid van het raadslid dat niet herkiesbaar was. Vervolgens is het negen dagen op een bureau blijven liggen, en toen bij de raadsgriffie ingeleverd. Opmer kelijk, omdat van vragen over de bi bliotheek Poortvliet het antwoord bin nen een dag naar de griffie ging. ren van Veilig Honk. De instelling die adressen verzamelde waar leerlingen terecht kunnen als er onderweg van sch<x)l naar huis en visa, versa, iets mis is. Dat kan variëren van een lekke band tot het oplossen van onderlinge pesterijtjes. Volgens Rinus van der Pol, die zich bezighoudt met de Thoolse situatie, gebeurt er niet zoveel. De Veilig Honkroutes lopen tussen Sint-Anna land en Tholen over de Langeweg. Tussen Stavenisse en Tholen gaat het om de Provincialewcg en vanaf Oud- Vossemeer gaat het over de Oud-Vos- semeersedijk naar Tholen. „In zes maanden tijd hebben we van de 26 adressen slechts 75 meldingen gehad. V(X)ral lekke panden en afgelopen kettingen. De kinderen krijgen dan een reservefiets die ze 's avonds met hun ouders weer kunnen komen om ruilen. Ze moeten daarna zelf de band plakken." Aan dc brugpicpcrkampioenschap- pen, voor de vijfde keer gehouden overigens, kwamen de deelnemers uit vier kernen. Sint-Maartensdijk lever de er 17, twaalf kwamen er uit Stave nisse, vijf uit Poortvliet en 18 uit Scherpenisse. In totaal verleenden acht scholen hun medewerking. De Oosterschelde- school en de Groen van Prinsterer school uit Scherpenisse, de School met de Bijbel en De Eevliet uit Poort vliet, de Juliana van Stolbergschool en de Rieburch uit Sint-Maartensdijk en de Schalm en de Rehobothschool uit Stavenisse. Volgens woordvoerder Jan van der Kleijn is het evenement geslaagd. „De EHBO hoefde slechts een maal in actie te komen. Een jongen bezeer de zijn been met de rodeostier. Hij had een schaafwond en een blauwe plek." Ze zorgden er voor dal de Theater groep Maas Hotes de voofstelling 'Zullen we het liefde noemen', in een onberispelijk schoon dorpshuis kon spelen. Dc vijf zijn werkzaam bij de Rabobank Oosterschelde die veertig collega's had afgevaardigd voor deel name aan dc landelijke NL Doet-da- gen. Een nationaal initiatief om het vrijwilligerswerk onder de aandacht te brengen. Politici, directeuren van bedrijven en iedereen die het vrijwil ligerswerk belangrijk vindt, kon zich inschrijven. Dat belang wordt onderstreept door Adri van der Laar. Hij is directeur van dc Rabobank Oosterschelde en vindt het maatschappelijk niet verant woord om werkloos langs de kant te blijven toekijken als er een beroep op vrijwilligers wordt gedaan. „We kon den ons opgeven bij de organisatie en het maakte ons niets uit welk type werk we moesten doen. Nu hanteer den we de spons, het zeem en de be zem en maakten daarmee een deel van de Wellevaete in Sint-Annaland schoon." Niet alleen tonen de bankmedewer kers daarmee hun inzet voor de maat schappij, maar snijdt het mes volgens Van der Laar aan twee kanten. ,Jc doet iets nuttigs voorde samenleving, maar het is ook goed als teambuil ding. Je leert elkaar op een andere manier kennen en dat is goed voor de werksfeer. Dat de baas ook meedoet, verhoogt de vreugde alleen maar", lacht hij. Maar met die vijf in de Wellevaete was de koek nog niet op. Rond een uur of half twaalf vormen acht mede werkers van het team Private Ban king de motor van evenzoveel inva lidewagens. Met als passagier be woners van verzorgingshuis Ten An ker. Zoals duwer Edwin van Meerin gen. Hij stuurt mevrouw Van Schaik de hal van woon-zorgcomplex Vliet hof in. Daar wordt een open dag ge houden. Ze geniet zichtbaar van het uitje met koffie en gebak en komt ogen en oren tekort om alles in zich op te nemen. Dat geldt eveneens voor mevrouw Wouters. Ze wordt voortgeduwd door Mariska van Zaltbommcl en de ge beurtenissen maken op haar zo'n in druk dat haast niet uit haar wexirden kan komen. Ko Zuidweg heeft enorm veel plezier met zijn passagier. Hij racet met de voormalige visboer uit Sint Philips land Isaac Vermey tussen de stands. Wat Vermey betreft komt er nooit een einde aan de dag. Dankbaar is hij voor het werk van de vrijwilligers. En hij beaamt dat hij zonder die mensen de deur haast niet uitkomt. De Eendrachtbode legt die uitspraak voor aan de provinciale gedeputeerde George van Heukelom. Die gaf vrij dag de aftrap voor de provinciale NL Doet in Zorginstelling Ter Valcke in Goes. Heukelom maakt zich ernstig Woonzorgcomplexen die een wis selcollectie willen, zullen dat zelf moeten betalen. Want binnen de be groting van de openbare bibliotheek is daar geen ruimte voor. Om die re den voeren b. en w. niet het be treffende onderdeel uit van een mo tie die ze bijna een jaar geleden wél aanvaardden. De motie, ingediend door het CDA, had betrekking op bibliotheekvoorzieningen in de klei ne kernen. Het college wijst erop dat ouderen in woonzorgcomplexen gebruik kunnen maken van de boek aan huisservice van de bibliotheek. CU en ABT hebben vastgesteld dat in dc Poortvlietse basisscholen wis selcollecties van respectievelijk 75 en 100 boeken aanwezig zijn als al ternatief voor dc gesloten uitleen- post. Volgens de fracties zijn er dat minder dan was afgesproken. Daar naast is er volgens hen een pro bleem voor kinderen tot 4 jaar in woonkernen waar geen bibliotheek is. Ze vinden dat het lezen juist be vorderd moet worden om taalach terstanden te voorkomen. En noe men daarbij het wetsvoorstel zorgen over de afname van het aantal vrijwilligers. Aantallen heeft hij niet bij de hand, maar volgens zijn infor matie is er een kentering gaande bin nen het vrijwilligerswerk. „Mensen willen niet meer jarenlang hetzelfde doen. Ze zoeken liever aansluiting bij hun interesse. Dat kan zijn vrijwilli gerswerk in bestuursorganen. Of werken met jeugd; of juist met oude ren. Maar niet te lang." Het aantal vrijwilligers, nu in Zee land minstens 1300, staat straks nog verder onder druk, vreest hij, als mensen langer moeten gaan werken. „Nu heb je nog een flink aantal 60- plussers dat veel vrije tijd heeft en zichzelf nuttig wil maken. Straks moeten we tot 67 jaar doorwerken. Dan komt het vrijwilligerswerk in het gedrang." Heukelom heeft ook een oplossing. Die zoekt hij bij het bedrijfsleven. „Bedrijven moeten hun maatschap pelijke verantwoordelijkheid nemen en hun personeel de kans geven vrij willigerswerk te doen in de tijd van de baas." Zijn indruk, is dat er al een flink aan tal Zeeuwse bedrijven is, dat perso- Ontwikkelingskansen door kwaliteit en educatie, dat is gericht op méér en betere voorschoolse educatie. Beide fracties zien graag méér boe ken in Poortvliet, ook wisselcollec ties op scholen in de andere woon kernen zonder bibliotheek, en een oplossing voor de kinderen tot 4 jaar. Maar het gemeentebestuur ziet geen aanleiding om met een voor stel te komen. BibliOosterschelde ontwikkelt alternatieven die passen binnen haar budget. Bovendien worden de wisselcollecties op 150 titels per school gebracht en kunnen dc collecties onbeperkt gewisseld worden. Dus vaker dan de vier keer per jaar waar CU en ABT van uit gaan. Hun vraag om een begroting voor wisselcollecties op scholen in de woonkernen zonder bibliotheek, wordt niet gehonoreerd. De ge meente zoekt volop naar bezuini gingsmogelijkheden, en in dat kader vinden b. en w. het niet gepast om - vooruitlopend op besluitvorming - verplichtingen aan te gaan waardoor meer geld wordt uitgegeven voor bi bliotheekwerk. neel de gelegenheid geeft tijd vrij te maken voor vrijwilligerswerk. Hij neemt dc Rabobank als voorbeeld. „Ik hoop dat die werkwijze van on dernemers een olievlekwerking heeft." Heukelom kan zich voorstellen dat bedrijven de tijd dat hun medewerker op het vrijwilligerspad is, fiscaal kun nen compenseren. Hij wil daar niet teveel op vooruitlopen. In april ver wacht hij met een aantal ondernemin gen te praten om te kijken of binnen u'.e organisaties vrijwilligerswerk structureel kan worden aangepakt. Zelf liet hij zich evenmin onbetuigd. Hij trok de keuken van Ter Valcke in en bereidde, met een vakman, enkele onderdelen van de maaltijd. Intussen was de ploeg in Sint-Anna land klaar met werken. De tribunes waren schoon, de vloeren gestof zuigd en gedweild en de ramen ge zeemd. Volgens Rabobankwoord- voerster Hanneke Punt hebben de deelnemers het werk ervaren als 'ge zellig en nuttig.' In Tholen was het team Private Ban king uitgewandeld. Door het mooie weer werd met dc mensen niet alleen in Vliethof gekeken, maar werd te vens een rondwandeling gemaakt door de binnenstad van Tholen. the multi-utility company .t Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 15