'Vossemeer is gewoon mijn plekje' Stichting 'zeer trots' op sprekers in debat Kopstukken uit de politiek in 'bakermat democratie' Dubbelrol Van der Zwan in het Lagerhuisdebat jaar Oud-Vossemeer 'Vlaflip voor politici' Verstandskiezen Donderdag 18 maart 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Nel Hartman-van Driel is in Oud-Vossemeer geboren en getogen. En ze is verknocht aan het dorp. Langer dan een dag of acht houdt ze het doorgaans ergens anders niet uit. „Dit is gewoon mijn plekje. Er is van alles te doen, een actief verenigingsleven. En veel saamhorigheid", zegt ze. Nel Hartman-van Driel is met hart en ziel verknocht aan geboortedorp Van Aarnoudse tot Van der Zande Poortvliet Haqu en Timpa Wandelen Plakboeken Noor afkijkend standpunt is moed nodig Moordend Bleijerveld maakt historische fouten goed In het programmablad van het Lagerhuisdebat in Oud- Vossemeer staan twee kapitale fouten. In de inleiding wordt uitgelegd dat de voorouders van de Amerikaanse oud-president F.D. Roosevelt woonachtig waren in Oud- Vossemeer. 'De vier vrijheden die de bekende staatsman in 1944 voor het Britse parlement formuleerde, zijn he den ten dage nog steeds een begrip.' Het was niet het jaar 1944 waarin Roosevelt dat deed, maar 1941 en zeker niet voor het Britse parlement, maar voor het Amerikaanse. „De vrijheid van meningsuiting is een belangrijk goed, maar politici moeten compromissen sluiten. Het mooiste is dat er nu echt wat te kiezen valt bij de verkiezingen op 9 juni voor de Tweede Kamer." Daarmee sloot voorzitter Gerdi Verbeet van de Tweede Kamer vrijdagavond in het Lagerhuisdebat in de Vossenkuil aan bij de actualiteit. Zij en de zes politici die de degens kruisten, kregen een hartelijk applaus van het publiek op de tribune. Belachelijk i. Onbegrijpelijk Verzetten MarijnissenDe VriesVan BaaienVan de CampVan der Vlies en Cramer Verdeeld De familienaam Van Priel komt in het dorp voor sinds de jaren dertig van de 19de eeuw. Het is een in ons land wijd verbreide naam, want in 2007 waren er volgens de Nederlandse Familiena- menbank liefst 6213 naamdragers. Daarvan 67 in de gemeente Tholen. De gemeente met de meeste Van Drielen binnen haar gren zen is Rotterdam, met 403 personen. Het telefoonboek geeft voor Oud-Vossemeer acht vermeldingen. Nel Hartman-van Driel raakt nooit uitgekeken op de omgeving van haar woonplaats. De Eendrachtbode grijpt de viering van 600 jaar Oud-Vossemeer aan, om een aantal echte Vossemeerse families te belichten. Maandelijks wordt iemand met een in het dorp bekende naam geïnterviewd. Wie zijn ze? Wat vinden ze van hun dorp? Hoe vinden ze er hun bestaan? Eigenlijk is Nel Hartman best be kend in het dorp. Vele tientallen ja ren werkte ze in het weekeinde in de cafetaria van haar oom en tante Jan en Dien Vos. Pas nog werd ze in een winkel in Steenbergen door een vrouw met een kind aangespro ken. „Ze hadden enkele jaren in Oud-Vossemeer gewoond, kwamen daar in de frietzaak en herkenden me." Ze is in de Veerstraat geboren. „Mijn ouders woonden in bij mijn opa en oma Vos." Vader Gerard was metselaar en had, samen met zijn broer, een aannemersbedrijf je. Toon van Driel woonde in de Molenstraat, boven de timmerwin- kel die van hun vader Ko was ge weest. Toen Nel twaalf was, ver huisde ze met haar ouders naar de Dorpsweg. Daar had vader Van Driel een nieuw huis gebouwd op de hoek met de Achterweg (nu heet die John F. Kennedystraat). „Het was een soort bungalow, maar zonder plat dak, zoals hij die in België - waar hij veel werkte - had gezien." De broers Van Driel bouwden in de jaren vijftig onder meer de huurwo ningen aan de Bou Kooijmanstraat, de gymzaal, en in Scherpenisse de landbouwschool. Een andere broer van Nels vader, Piet van Driel, was zijn hele leven timmerman in Scher penisse. En in de Kalisbuurl had een neef van hen, Teeuw van Driel, eveneens een timmerwinkel. Het bedrijf van de broers is op een gege ven moment beëindigd. „Geen van de zoons van oom Toon heeft de zaak voortgezet", vertelt Nel die enigst kind is. „Zelf heb ik ook maar één dochter." Nels vader had ook nog zussen, maar die zijn allemaal uit het dorp vertrokken. „Ze gingen dienen in de grote stad." Over haar familie weet ze mede daardoor verder niet heel veel. Evenmin in hoeverre naamge noten in het dorp verwant zijn. Even snuffelen op internet levert informa tie op over de oudste generaties. Pieter Dirkse van Driel uit Poort vliet blijkt de stamvader van de Oud-Vossemeerse Van Drielen te zijn. Zijn zoon Maarten trouwde in 1838 een Vossemeerse en werd her bergier in het dorp (hij is de opa van Nels opa - red.). Later kwamen ook kinderen van Maartens broer Dirk in Oud-Vossemeer wonen. Van alle maal is er tot op de dag van vandaag nageslacht in het dorp te vinden. De familienaam komt overigens al in de zestiende eeuw voor op de Zuid- Hollandse eilanden. Binnenkort hoopt Nel Hartman 65 jaar te worden. Ze kijkt terug op een goede jeugd in hel dorp, zegt ze. Bezocht de openbare lagere school op de hoek van de Molenstraat en de Schoolstraat, zat in de klas bij meester Van den Houten en juf frouw Sakko. Daarna ging ze in Tholen naar de huishoudschool. Nel leerde makkelijk, vertelt ze. „Ik heb ook nog mijn typcdiploma gehaald. Anderen zaten hele avonden te ty pen voor het examen, maar ik niet. Zo heb ik ook weieens meegedaan aan een solistenconcours van de muziek, zonder te oefenen. Ik haal de de eerste prijs. En mijn vader, die uren had gerepeteerd, kreeg een tweede prijs." Veel van haar klasge noten van toen zijn uit het dorp ver trokken. Het kantoor van kippenslachterij Haqu, aan de Molenweg, werd Nels eerste werkplek na de huishoud school. Toen dat bedrijf na enkele jaren sloot, stapte ze over naar Tim- pa foundations in Tholen. „Die zat toen nog in de oude gasfabriek. Ik heb er veertien jaar gewerkt. Was de eerste die er zijn koperen jubileum vierde." Hoelang ze daarnaast - in de week enden - in de cafetaria van haar oom en tante aan de Ring stond, weet Nel niet precies. „Ik denk van toch wel zo'n veertig jaar", oppert haar man Leo. Jan en Dien Vos be gonnen ooit een winkeltje.waarin ze rookwaren verkochten. „Daar kwam al gauw snoep bij. Als ik daar was, dan mocht ik soms klanten hel pen en zo is dat gegroeid. Oom Jan begon op een gegeven moment met het bakken van friet voor de ver koop, in een ketel in de keuken," Nel vond het prachtig om te doen. Ze deed allerhande nieuwtjes op. „En er waren mensen die kwamen elke week en bestelden steeds pre cies hetzelfde." De geweldige druk te met de kermis en de wielerronde noemt ze, iets wat de laatste jaren al flink minder was geworden. Een nicht van haar zette de zaak van haar ouders voort. Maar toen zij en haar man uit elkaar gingen, ging de cafetaria dicht. „Hel was ineens ge beurd", zegt Nel,- en in haar stem klinkt nog enigszins spijt door. Haar man Leo sprong op drukke dagen ook bij. Stond bijvoorbeeld met een ijskastje op het parcours van de wie lerronde. „Er was een keer dat ik duizend tonnetjes ijs had om te ver kopen. Toen de ronde klaar was, had ik er nog één over", vertelt hij. Met veel plezier wonen Nel en Leo Hartman-van Driel al ruim veertig jaar in hetzelfde huis in de Prins Mauritsstraat. „Zolang het gaat, blijven wc hier wonen." Haar vader heeft het gebouwd toen de straat net was aangelegd. „In 1969 zijn we ge trouwd. Er lag toen nog geen aard gas. Koken deden we op een gasstel en een petroleumstel." Tegenover hun huis stond de groentekas van Van Dienst, die naderhand plaats maakte voor woningbouw. Leo: „We hebben de bouwgrond gekocht voor 23 gulden per vierkante meter. Voor dat geld hadden we veel meer moeten kopen. Maar dat durfde je niet." Hij is geboren in Capelle aan den IJssel, en verhuisde later met zijn ouders naar Kampen. In de loop van de jaren heeft Nel al lerlei voorzieningen uit het dorp zien verdwijnen. Ze noemt het een minpunt, maar geen reden om uit Vossemeer te vertrekken. „Je moet voor bepaalde dingen naar elders. Maar zelf haal ik ook wel eens boodschappen ergens anders." Ze noemt zichzelf een echte Vosse- meerder. „Ik zou hier niet weg wil len. 't Is gewoon je plekje. En er is van alles te doen." Zij en haar man wandelen veel en graag. In Oosten rijk. met name de Alpen, komen ze al twintig jaar. Maar ook in en rond het dorp maken ze lange wandelin gen. „Wc wonen hier in een prachti ge omgeving. Dat zie je, als je je ogen maar goed open doet. Je raakt nooit uitgekeken", zegt ze, zonder een voorkeur te hebben voor een speciale plek. Leo, die in de scheepsbouw en de woningboüw heeft gewerkt, zit in middels drie jaar in de vut. En dus heeft het paar meer tijd voor hun hobby's. Hij houdt zangvogels, kip pen en konijnen. Samen gaan ze ook naar bijvoorbeeld de uitvoering van toneelvereniging Sint Joseph. „Daar ben je immers Vosscmcerder voor." Verder speelt Oud-Vossemeer's Mu ziekvereniging een belangrijke rol in hun leven. Nel was er tien jaar lid van, in navolging van haar vader die meer dan een halve eeuw bij OVM musiceerde. Net als haar oom Toon en diens zonen. „„Op verjaardagen ging het gesprek altijd over de mu ziek." Het was daarom niet vreemd dat ook Leo zich bij OVM aansloot. Hij is veertig jaar lid, was 37 jaar lang penningmeester en daarnaast volop actief op allerlei gebied. „Bij de viering van het 50-jarig bestaan van de vereniging ben ik begonnen met plakboeken. Sindsdien houd ik allies over OVM bij, elk knipseltje gaat erin", vertelt Nel. Ook dochter Patricia musiceerde van jongsaf, maar zij is ermee gestopt. De viering van 600 jaar Oud-Vosse meer spreekt Nel aan. Zelf doet ze nergens actief aan mee, maar ze gaat zeker naar activiteiten kijken en luisteren. „Naar de bejaarden middag zijn we geweest. En het nieuwjaarsconcert met Vosmeers Lof was écht prachtig", vindt ze. Leo heeft afgelopen winter gehol pen bij de bewaking van de tent. Als muzikant van OVM komt hij bij verschillende programmaonderde len in actie. Zoals het openlucht spektakel 'Het geheim van Vos meer'. Daarvoor zijn inmiddels duizend toegangskaarten verkocht. Natuurlijk zit Nel op de tribune. Arie van der Zwan uit Poortvliet, prominent PvdA-lid en oud-hoogle raar, schrijft de laatste jaren vooral boeken. Toch was hij een belangrij ke schakel in het Lagerhuisdebat vrijdagavond in de Vossenkuil. Hij re gelde dat voorzitter Gerdi Verbeet van de Tweede Kamer naar Tholen kwam. Van der Zwan mocht van Verbeet de eerste publieksvraag na de pauze stellen. „Hij heeft me overgehaald hier naar toe te komen. Dat zal hij weten ook!" Van der Zwan had daar geen enkele moeite mee. Hij stelde een vraag aan Hans van Baaien (VVD). Dat ging over partijdiscipline. Van Baa ien had gezegd dat het laf is om niets over mensenrechten te zeggen in een land waar Nederland belang rijke economische betrekkingen mee heeft. De vrijheid van me ningsuiting als exportproduct. Van der Zwan zei dat Van Baaien met geen woord heeft gerept over het niet uitspreken van een eigen mening binnen de fractie. „Is die gebondenheid aan de fractiedisci pline ook geen laf gedrag?" Van Baaien zei er niet in te willen grossieren. „Als Rutten zegt dat het abject is om de Holocaust te ontken nen, dan moet je oppassen dat je niet voor de rechter verschijnt." Bij het CDA werd 'de groene-gordij- nen-procedure' gehanteerd. Iemand die het in de fractie niet eens was, verschool zich bij de stemming (in het oude Tweede Kamergebouw) achter de gordijnen. „Het land werd toch goed bestuurd," zei Wim van de Camp waarmee hij de lachers op zijn hand kreeg. Bij het CDA luidt het devies dat het intern uitgevoch ten moet worden. Bij de SP is de partijdiscipline 'moordend', zei Marijnissen gek scherend. Hij noemde een voor beeld. Samen met Harry van Bom mel was hij tegen het adopteren van kinderen uit de Derde Wereld voor homoparen. „We hebben dat toen wel gesteund, maar wel bepaald dat er toegezien zou worden dat het niet ten koste van de kinderen zou gaan." Volgens Marijnissen zit elk parlementslid er op persoonlijke ti tel a litre personel). Van der Zwan vond dat er juist moed voor nodig is om binnen de partij met een andere mening naar buiten te komen. Bas van der Vlies zei dat er binnen de SGP geen par tijdiscipline is omdat er geen 'mis verstand is over het profiel'. „Maar tep principale zit je er op eigen ver antwoordelijkheid. leder kamerlid moet naar eigen geweten stem men." Volgens Ernst Cramer heerst er geen ijzeren discipline in de ChristenUnie. „Nee. het gros komt binnen op titel van de lijsttrekker." Sjoerd Bleijerveld van de stichting doen. We zijn er zeer trots op dat die de avond inleidde, maakte die fouten niet. Hij vertelde dat er een vermoeden is dal een van de am bachtsheren die Rosevelt heette, een voorvader is van F.D. Roosevelt. En dat deze F.D. in 1941 voor het Ame rikaanse congres sprak over de vier vrijheden: de vrijheid van menings uiting. de vrijheid van godsdienst, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees. De stichting koos er een voor het debat: de vrijheid van meningsui ting. Blijerveld legde ook uit dat de echtgenote van Roosevelt, Eleanor (ook een Roosevelt) er na de dood van haar man voor gepleit heeft om de vier vrijheden op te nemen in de universele rechten van de mens. En dat dit ook gelukt is. „We staan hier op historische grond. Vanwege de verbondenheid met Roosevelt. Oud- Vossemeer is een goed voorbeeld van de vrijheid van godsdienst. Er zijn hier vijf kerken en nog meer ge loofsovertuigingen. De vrijheid van meningsuiting is een belangrijk on derwerp. We hebben de gasten een jaar geleden al gevraagd om mee te i zulke prominente politici hier in de Vossenkuil meedoen aan het debat. Het kostte hen geen moeite om ja te zeggen. Welke politicus wil niet spreken in de bakermat van Roo sevelt? Bleijerveld had tijden het eten al ge merkt dat de politici door de wol ge verfd zijn. De stichting had zich af gevraagd wie het debat moest leiden. Frank Hommel als voorzitter van het bestuur? Of burgemeester Nuis. „Maar dan bestaat de kans dat de politici niet aan het woord ko men," zei Blijerveld gekscherend. Nuis reageerde alert: „Het zou wel interessan) worden." Volgens Bleij erveld was er maar één die ze in toom kon houden en dat was Gerdi Verbeet, de voorzitter van de Twee de Kamer. Verbeet feliciteerde Oud- Vossemeer met het 600 jaar 'samen leven'. Ze had met zes mannen van doen, zag ze en zei blij te zijn dat er ook vrouwen in de zaal zaten. Ver volgens gaf ze elke spreker de gele genheid uit te leggen wat ze onder de vrijheid van meningsuiting ver staan. Kopstukken uit de landelijke en Eu ropese politiek deden er hun zegje. Het leidde niet tot een uitgesproken fel debat. Het was vooral onderhou- dend en er viel ook wat te lachen. Het Vossenkuildebat ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van de am bachtsheerlijkheid Oud-Vossemeer smaakt wat dat betreft naar meer. Over de stellingen voor de pauze waren de meningen niet of nauwe lijks verdeeld. Daarvoor waren de stellingen te algemeen. Iedereen kon zich er wel in herkennen. Na de onderbreking, toen het pu bliek vragen mocht stellen, kwam het debat los en werden de verschil len duidelijker en persoonlijker. Ze ker toen het ging om de vraag van Kees Reitsma uit Sint Philipsland die zich afvroeg hoe het is gesteld met 'de bescherming van de christe lijke samenleving.' Reitsma noemde twee voorbeelden. Over een winkelcentrum waar alle ondernemers verplicht worden om op zondag hun winkel te openen ter wijl een aantal winkeliers dat om principiële redenen niet wil. En over de vrijheid van onderwijs, namelijk dat scholen mogen bepalen wie ze aannemen of niet. Hij doelde daar mee op een school die een homosek suele onderwijzer weigerde aan te nemen. Europarlementariër Hans van Baai en (VVD) stelde dat er geen extra bescherming nodig is omdat het vrij heid van godsdienst in de grondwet is geregeld. „Ik ben zelf liberaal en christen. Als er op een school een le raar is die homo, moet die er kunnen blijven werken." Volgens Van Baai en is de openstelling van winkels op zondag een zaak van de gemeente. Maar Reitsma vond dat Van Baaien zich er wel makkelijk van afmaakte. Hij vertelde dat de ondernemers die niet meedoen aan de openstelling een boete krijgen. Dat vond Van Baaien belachelijk. Reitsma kreeg meer begrip van eu roparlementariër Wim van de Camp (CDA). Die wees op artikel 23 van de grondwet die bepaalt dat scholen hun eigen personeel mogen aanstel len. „Een christelijke school mag dat, maar ook een moslimschool, r I I I I Maar dat recht komt steeds zwaarder onder druk te staan. De SP, de VVD en de PvdA morrelen er aan. Dat zou het einde van artikel 23 beteke nen." Van de Camp doelde specifiek op ar tikel 23, lid 6. Daarin staat dat de deugdelijkheid van het openbaar én het bijzonder onderwijs wordt gere geld. 'Bij die regeling wordt met na me de vrijheid van het bijzonder on derwijs betreffende de keuze der leermiddelen en de aanstelling der onderwijzers geëerbiedigd.' Klaas de Vries, oud-minister en lid van de Eerste Kamer voor de PvdA, noemde het desalniettemin 'heel fout' als een school een onderwijzer om zijn seksuele geaardheid zou weigeren. „Het is een van de beste artikelen in de grondwet, maar ik vind het werkelijk onbegrijpelijk dat een school zo iemand afwijst. Dat is discriminatie." Hij werd gesteund door Jan Marijnissen, oud-fractie voorzitter van de SP. Hij maakte een onderscheid tussen geloven en dis criminatie. In de kwestie van de on derwijzer sprak hij van een 'onge oorloofd onderscheid.' Bovendien is de SP geen voorstander van het bij zonder onderwijs, zei hij. (Tholen kent acht openbare basisscholen met 1023 leerlingen en negen scholen voor bijzonder onderwijs, inclusief de Montesorischool, met 1791 leer lingen). Marijnissen dook in de ge schiedenis: Hij wees naar de school strijd die in 1917 eindigde en de financiële gelijkstelling regelde van het bijzonder en openbaar onder wijs. „We zijn nu bijna honderd jaar verder. Er zijn in de steden grote problemen met de integratie. Het is onze taak om de verzuiling te laten verdwijnen." Volgens Ernst Cramer, Tweede Ka merlid van de CU, gaat het om het ervaren van godsdienst als overtui ging. „Zo zal er op school ook les worden gegeven." Volgens Bas van der Vlies, de nestor van de Tweede Kamer voor de SGP, is er geen hiër archie in de grondrechten. Er wordt in deze discussies echter steeds meer Gewoon ouderwets, zegt beheerster José van Houte van de Vossenkuil over het eten dat ze vrijdagavond maakte voor de po- litici die aan het Lagerhuisdebat deelnamen. Een kogelbiefstukje, verse worteltjes en peultjes, gemengde sla en een sausje. En een vlaflip toe. Ze hebben het allemaal opgegeten." Het valt haar op dat gasten die in het dorpshuis komen optreden en bij haar eten, het waarderen dat ze gewone kost klaarmaakt. „Freek de Jonge en zijn vrouw hebben hier ook gegeten. Ik had aardappelen ge kookt. Die vonden ze heerlijk. Ik vind het leuk om juist die ouder wetse gerechten te maken." De politici en andere gasten zaten aan een lange tafel. Behalve Jan Marijnissen (SP). Die had thuis gegeten en schoof aan met een kopje koffie. Aan tafel zaten Bas van der Vlies (SGP) en Tweede Kamervoorzitter Gerdi Verbeet (PvdA) naast elkaar. Se- nator Kees Slager (SP) zat naast de liberaal en europarlementa- I riër Hans van Baaien (WD). PvdA-prominent Arie van der Zwan I tussen europarlementariër Wim van de Camp (CDA) en Lourens I Riemens van de jongerenraad Tholen. Ernst Cramer (CU) kwam later. Niet dat hij Oud-Vossemeer niet weet te vinden. Hij liep al twee keer mee met de Zevendorpentocht. I I Jan Marijnissen van de SP (links) Bas van der Vlies van de SGP in debat in de Vossenkuil. Voor meer foto's: www.eendrachtbode.nl een beroep gedaan op het zoge naamde gelijkheidsbeginsel. „Daar wil ik me tegen verzetten. De kern vraag is: zijn we bereid om het heb ben van een oordeel vanuit gods dienstige overtuiging te accepteren." Vanuit de zaal werd daarop gere ageerd door Esther Brinkman, lid van de werkgroep van de SP. „Het gaat toch pm samenleven. Het woord zegt het al: jij, ik, wij? U ver loochent de samenleving als u ie mand met een andere geaardheid niet aanneemt. Het gaal toch om jij, ik, wij?" Waarop Verbeet reageerde: „Dat is het geluid van de SP." Maar Van de Camp vond dat de samenleving niet gebaat is met 'het gelijkstellen van iedereen.' De Vries deed er een schepje bovenop en zei dat hij hel een schande vindt dat een partij als de SGP geen vrouwen op de lijst toelaat. „Dat is discriminatie." Van der Vlies zei dat hij het oneens was met De Vries. Hij wees er op dat zelfs de Hoge Raad en de Raad van State er niet aan tornen. Wel is er beroep aangetekend tegen de uit spraak (cassatie). En die loopt nog volgens Van der Vlies, die eert maand geleden ook al op Tholen was, op uitnodiging van de SGP-af- deling. Bij de cassatie worden niet de feiten beoordeeld. Er wordt al leen gekeken naar de wijze waarop de lagere rechter de wet heeft toe past. Volgens De Vries zou de Hoge Raad er verstandig aan doen om 'eenheid van rechtspraak toe te pas sen.' „Het zou niet goed zijn als de twee hoogste rechtorganen tot twee verschillende uitspraken komen." Van der Vlies vond dat er in een de mocratische rechtsorde juist ruimte moet blijven en dat niet alles onder discriminatie geschoffeld mag wor den. Hij oogstte met deze opmer king een applausje. Rien Tholenaar van de stichting 600 jaar Oud-Vossemeer zal naast de vrouw van de rentmeester van de ambachtsheerlijkheid, Daan van Doorn uit Tholen. Hij stelde de slot vraag of er nog goed nieuws te mel den was over het einde van de crisis. „Hoe staan we er voor. Kruipen we al uit het dal?" Volgens De Vries zijn er twee pro blemen. De schatkist moet gevuld, maar dat kan alleen door bezuini ging of groei van de economie. Dat zal volgens hem gevolgen hebben voor de economische bedrijvigheid. „Toveren is heel erg moeilijk. De werkgelegenheid is in Nederland nog veel beter dan in andere lan den, al is het wel een probleem. Het beleid van het kabinet moet zijn om te blijven investeren en te zoeken naar bezuinigingen. En dat heeft al zijn vruchten afgeworpen." Marijnissen vroeg zich af waarom het niet mogelijk is een systeem te bedenken waarin grote schommelin gen vermeden kunnen worden. „Om de zoveel jaar hebben we een crisis. Met overproductie, bedrijven die sluiten. Wat is daar rationeel aan. Banken moeten toch op een goede manier geld kunnen uitlenen?" Van de Camp vond de reactie van Marij nissen een beetje goedkoop. „Wc springen er redelijk uit. We hebben Sjoerd Bleijerveld van de stichting 600 jaar Oud-Vossemeer leid de de debatavond in. „Het is een spannende dag. We wisten bij de voorbereiding niet dat er zoveel politici zouden stoppen (Ca- miel Eurlings van het CDA en Wouter Bos van de PvdA-red.) van wege de hoeksteen van de samenleving." Bleijerveld verving voorzitter Frank Hommel (beoogd WD-wethouder) omdat diens verstandskiezen waren getrokken, zei hij tot hilariteit van de zaal, terwijl Hommel op de tribune zat. „Ik hoop dat hij de volgende vier jaar wel kan praten." De zaal was niet helemaal bezet. Ongeveer veertig stoelen bleven leeg terwijl wel 280 toegangskaarten waren uitgegeven. De stich ting deelde kaarten uit aan sponsoren van de activiteiten in het dorp, maar die werden lang niet allemaal benut. Jammer voor de genen die er wel bij wilden zijn, maar nu niet konden omdat de kaarten weg waren en ze niet waren teruggebracht bij de stichting. in Europa de laagste werkloosheid. Maar er zijn een aantal pessimisti sche ontwikkelingen. De Ameri kaanse banken gaan weer bonussen uitgeven. We moeten als Nederland oppassen op te grote voet te leven. En niet te veel af willen schuiven op de overheid. Maar ook niet het land kapot bezuinigen." Van der Vlies noemde de staats schuld en hel financieringstekort zorgelijk. „Als burger heeft u nu een uitgelezen kans om de politieke par tijen te bevragen. Er zijn nu funda mentele keuzes aan de orde." Volgens Van Baaien moet de tering naar de nering worden gezet. „Wc zijn enorm verdeeld. We moeten in vesteren in onderwijs. Teveel kinde ren vallen buiten de boot. Voor nieuwkomers moeten we streng zijn aan de poort." Cramer zei dat er aan bezuinigen niet te ontkomen is. Hij wees op de vergrijzing en de gevolgen op de ge zondheidszorg. „We moeten niet al leen kijken naar het profijtbeginsel (daarbij dragen burgers en bedrijven bij in de kosten die door de overheid worden gemaakt, zoals een pas- poort-red.) Het zal nog een ingewik kelde discussie worden." Daar kon het publiek mee naar huis. Ieder had zijn zegje er over gedaan. Alle sprekers en Verbeet kregen het boek Traitor to his class, een biografie over F.D. Roosevelt. Een dikke pil van 896 pagina's, ge schreven door professor in de ge schiedenis H.W. Brands. Ad Hom mel bood Tweede Kamervoorzitter en discussieleider Verbeet nog bloe men aan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 6